نسخه شماره 2668 - 1390/04/06 -

 بهانه رشد قيمت چند ميليون توماني برخي خودروهاي داخلي
 بازار خودرو به نرخ ارز واکنش نشان داد 

اگرچه نرخ ارز به يکباره طي چند روز گذشته افزايش يافت، اما به نظر مي رسد تاثيرات  آن بر قيمت فروش خودروهاي داخلي به تدريج در حال نمايان شدن است.
به گزارش ايسنا، در شرايطي که اين روزها برخي از خودروسازان افزايش قيمت محصولاتشان را در دستور کار قرار داده اند، معلوم نيست بهانه اين کار به تغييرات به وجود آمده در وزارت صنايع ومعادن باز مي گردد يا مسائلي مانند رشد نرخ ارز و امثال آن.
هرچند که برخي مسوولان وزارت صنايع اين موضوع را از اساس رد مي کنند، ولي قيمت هاي خودرو در نمايندگي ها چيز ديگري را مي گويند.
اين روزها خودروهايي همچون مگان و مزدا3 افزايش قيمت قابل توجهي را تجربه مي کنند. اين در حالي است که اخباري مبني بر رشد قيمت احتمالي خودروهايي مثل تندر90 هم به گوش مي رسد.
به گفته نمايندگي هاي رسمي فروش خودروسازان، قيمت مزدا3 تيپ سه طي 10 روز گذشته از 42 ميليون به حدود50 ميليون تومان افزايش يافته است. قيمت تيپ يک اين خودرو نيز از 38 به حدود 42 ميليون و300 هزار تومان و تيپ دو از 42 به حدود 44 ميليون و500 هزار تومان رسيده است.
اما در گروه سايپا، مگان توليدي پارس خودرو افزايش قيمت را تجربه کرده است. طبق گفته فعالان بازار، قيمت مگان اتوماتيک از 31 به 32 ميليون و800 هزار تومان و مدل دنده اي آن از 27 ميليون و500 هزار تومان به 29 ميليون تومان رسيده است. البته افزايش قيمت مگان حدود يک ماه پيش و قبل از رشد نرخ ارز رخ داده است.
قيمت کارخانه اي برخي خودروها در شرايطي رشد قابل توجهي يافته که هرگونه افزايش قيمت خودروهاي داخلي بايد با مجوز کميته قيمت گذاري خودرو وزارت صنايع و معادن صورت گيرد. البته وزارت صنايع و معادن در يکي دو ماه اخير درگير فرايند ادغام بوده و گزارش هاي رسيده نيز حاکي از آن است که کميته قيمت گذاري خودرو جلسه اي نداشته است.
البته به گفته دبير انجمن خودروسازان، نظارت قيمتي کميته قيمت گذاري خودرو وزارت صنايع و معادن هم بيشتر بر خودروهاي پر تيراژ و به نسبت ارزان قيمت متمرکز است: " کميته قيمت گذاري وزارت صنايع و معادن در زمينه قيمت خودروهاي لوکس حساسيت کمتري نسبت به خودروهاي پرتيراژ با مصارف عام دارد".
احمد نعمت بخش البته اشاره مي کند که در خصوص خودروهايي که با افزايش قيمت روبرو بوده اند نيز روال کسب مجوز از کميته قيمت گذاري خودرو در جريان است: " طبق بخشنامه کميته قيمت گذاري، مديران خودروساز مي توانند با توجه به تقاضاي بازار و براي جلوگيري از ايجاد رانت، در صورت نياز قيمت فروش نقدي برخي خودروهاي توليدي را افزايش داده و پس از آن روال کسب مجوز از کميته قيمت گذاري را به ويژه در زمينه فروش مدت دار خودروها طي کنند که اين روال در خصوص خودروهايي که اخيرا با افزايش قيمت روبرو شده اند، در جريان است".
دبير انجمن خودروسازان معتقد است با توجه به ارزبري خودروها، با رشد نرخ ارز قيمت آنها نيز افزايش خواهد يافت.
به گفته وي، به عنوان مثال قيمت تمام شده توليد تندر90 پس از افزايش نرخ ارز با رشد حدود 5 درصدي همراه بوده که به اين ترتيب به زودي شاهد افزايش قيمت حدود 5 درصدي اين خودرو خواهيم بود.
اين در حالي است که مجيد هدايت - رييس سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران (ايدرو)، ديروز در اين باره اظهار داشت که در مورد قيمت تندر90 جلسه اي برگزار و نتايجي حاصل شده، ولي بعيد مي دانم خودروسازان از آنچه تاکنون مجوز داشته اند، قيمت بالاتري ارائه کرده باشند.
به نظر مي رسد در اين شرايط ، کميته قيمت گذاري خودرو وزرات صنايع و معادن براي حفاظت از حقوق مصرف کنندگان بايد وارد عمل شده و فهرست خودروهاي مجاز به افزايش قيمت را اعلام کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان