نسخه شماره 2653 - 1390/03/18 -

 120 نيروي امنيتي در شهر الشغور قتل عام شدند
 رژه شبح مبهم مرگ در سوريه 

گروه بين الملل: دولت سوريه اعلام کرد در پي حمله نيروهاي مسلح به شهر پل الشغور واقع در استان ادلب، دست کم 120 تن از اعضاي پليس و نيروهاي امنيتي اين کشور کشته شدند. بر اين اساس نيروهاي مسلح از تيربار و بمب هاي دستي براي حمله به اين نيروها استفاده کردند.
خبرگزاري رسمي سوريه (سانا) مي گويد ده ها تن از افراد مسلح به سمت ساختمان پست واقع در شهر پل الشغور حمله کرده و هشت تن از نگهبانان اين ساختمان را کشتند.  صدها تن از اعضاي اين گروهک مسلح به تعدادي از ساختمان هاي دولتي در شهر پل الشغور حمله کرده و باعث کشته شدن سه تن از نگهبانان اين ساختمان ها شدند. آنها همچنين ساختمان هاي دولتي را به آتش کشيده و آنها را تخريب کردند.
دولت مي گويد;   اين افراد مسلح پنج تن ديناميت از انبار منطقه وادي الابيض به سرقت بردند. افراد مسلح اين گروهک از ساکنان شهر به عنوان سپر انساني استفاده مي کردند.
در همين حال، بر اثر تيراندازي از مقر فرماندهي کل در اردوگاه يرموک سوريه واقع در نزديکي دمشق، 14 فلسطيني شهيد و بيش از 44 تن ديگر زخمي شدند.
براساس گزارش پايگاه اطلاع رساني العالم به نقل از منابع سوري، اعضاي جبهه خلق- فرماندهي کل، با تيراندازي به سمت شرکت کنندگان در مراسم تشييع جنازه شهداي تظاهرات سالروز "اشغال قدس" در منطقه اشغالي جولان سوريه، 14 تن را شهيد و 44 تن را زخمي کردند که براي مداوا به درمانگاه فلسطين در اردوگاه يرموک انتقال داده شدند.
شرکت کنندگان در اين مراسم نيز که شمار آنها به 100 هزار تن مي رسيد، مقر فرماندهي کل را به آتش کشيدند و عليه رهبران اين جنبش شعار سر دادند.
هنوز مشخص نيست دليل واقعي اين تيراندازي چه بوده است و چه کساني دستور تيراندازي به سمت آوارگان فلسطيني را صادر کرده اند. اردوگاه يرموک يکي از بزرگ ترين اردوگاه هاي آوارگان فلسطيني در سوريه است که ميزبان ده ها هزار تن از آنها مي باشد. رسانه هاي دولتي سوريه تصاويري نشان داده اند که در آنها صدها مرد مسلح در حال "قتل عام" در شهر جسرالشغور واقع در 20 کيلومتري مرز ترکيه ديده مي شوند.
گزارش اين رسانه ها، که به نظر مي رسد زمينه اعزام نيروهاي دولتي به داخل شهر را فراهم مي کنند، گزارش داده اند که بسياري از ساکنان غيرنظامي، اين شهر را ترک کرده اند.
در ميان تمام حواشي مخاطره آميز سوريه،خبرگزاري آلمان نوشت در سوريه نشانه هايي مبني بر بروز شورش در ارتش اين کشور رو به افزايش اند. بسياري از گروه هاي اپوزيسيون که دست اندرکار انتقال شهروندان مجروح از استان يادشده به ترکيه هستند به خبرگزاري آلمان گفته اند که اين ماموران به دست نيروهاي ارتش کشته شده اند، زيرا از دستور تيراندازي به سوي شهروندان غيرمسلح در روستاي جسرالشغور سرپيچي کرده اند.
در اين ميان، شبکه تلويزيوني الجزيره ويديويي را پخش کرده که در آن جواني  که لباس ارتش سوريه را بر تن دارد درباره فرار خود از ارتش سخن مي گويد. او در توضيح دليل اين اقدام خود به برخورد خشونت بار ارتش عليه اعتراضات مسالمت آميز مردم اشاره مي کند. او سپس افسران شهرهايي که در آنها ارتش با مردم درگير مي شود را فرامي خواند که عليه فرماندهان خود سر به شورش بردارند.
به گزارش برخي محافل از آغاز اعتراضات در سوريه از اواسط ماه مارس تا کنون حدود 1300 نفر جان خود را از دست داده اند. دولت در هفته  گذشته در اقدامي تازه از اجراي اصلاحاتي در زمينه اقتصادي و اجتماعي و تدوين يک قانون احزاب جديد خبر داد.
خبرنگار بي بي سي هم در بيروت که اوضاع سوريه را دنبال مي کند، مي گويد که به سختي مي توان به طور مستقل مشخص کرد که واقعا در جسرالشغور چه اتفاقي رخ داده است. برخي شاهدان عيني نسبت به اظهارات مقام هاي دولتي سوريه درباره وقايع چند روز اخير ابراز ترديد کرده اند.
مقام هاي دولتي مي گويند که مردم شهر جسرالشغور خواهان دخالت ارتش و ايجاد نظم شده اند، اما بر اساس اطلاعيه اي که مخالفان منتشر کرده اند، شهروندان چنين درخواستي از حکومت نداشته اند.اين اطلاعيه، ضمن محکوم کردن کشته شدن ده ها مامور پليس، خواستار انجام تحقيقات فوري و شفاف درباره اين حوادث شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان