نسخه شماره 2653 - 1390/03/18 -

 نگاهي به مجموعه طنز ساختمان پزشکان
 جذابيتي گمشده در بي محتوايي 
نويسنده : مرجان حاجي حسني

موضوع طنزهاي 90 شبي در تلويزيون، چند سالي است که آغاز شده. طنزهايي چون پاورچين، نقطه چين و شب هاي برره، زيرآسمان شب که در زمان خودش طرفداران زيادي را جلب کرده بود. بعد از آن کم کم پاي مريم امير جلا لي و حميد لولايي به طنزهاي 90 شبي باز شد و اين طنز ها هم جايگاه ويژه اي بين مردم پيدا کرد به طوري که اصطلاحات و تکيه کلام هاي موجود در آن طنزها ورد زبان بچه مدرسه اي ها مي شد و ناخودآگاه، شخصيت آن طنز ها به خانه هاي مردم راه پيدا مي کردند.
اين جريان ادامه پيدا کرد و انتظار مي رفت که هرچقدر که مي گذرد، کيفيت طنزها بهتر و بهتر شود اما قضيه برعکس شد و با گذر زمان کيفيت طنزهاي تلويزيوني کاهش پيدا کرد و اين طنزها به طنزهاي سخيف تبديل شدند.
کم کم طنزهاي 90 شبي تبديل شد به طنزهايي که دوچهره همواره در آن ايفاي نقش مي کردند.
براي همه عادي شده بود که حميدلولا يي و مريم امير جلا لي را با فريادها و حرکات هميشگي ببينند و از تکرار مکررات خسته شوند.
امسال اما طنز جديدي به کارگرداني سروش صحت وارد جعبه جادويي شد که از چهره هاي تکراري طنز در آن خبري نبود. ساختمان پزشکان که با چهره هاي جديدي چون بهنام تشکر به خانه هاي مردم راه يافته و از افرادي چون بيژن بنفشه خواه که سال ها زير سايه ديگران گم شده بود به جاي چهره هاي تکراري چون مهران غفوريان و جواد رضويان و بهنوش بختياري و نمونه هاي آشنايي از اين دست پخش خود را آغاز کرد.
با اين حال اين طنز نتوانست جاي خود را در بين مردم باز کند و داستان سريال، آن طور که بايد و شايد با سليقه مردم عجين نشد.
ساخت  سريال هاي طنز در ايران به سمت وسويي رفته که انگار بايد نام مهران مديري يا رضا عطاران يا رامبد جوان در آن باشد تا مردم مطمئن شوند که اين طنز يک طنز قوي و جذاب است و ارزش وقت گذاشتن را دارد.
در مجموعه ساختمان پزشکان داستان تکراري تبعيض بين بچه ها (پدر و مادر نيما ناصر را بيشتر دوست دارند) حسادت حرفه اي ميان همکاران، اختلا ف زن و شوهري که بسيار دستمالي و تکراري شده از نقاط ضعف اين مجموعه است که مردم را از دنبال کردن مجموعه منصرف مي کند.
شخصيت اصلي ساختمان پزشکان نيما افشار است که گرفتار مشکلا ت شخصيتي و روحي است.
بازهم مردم بايد به ضعف هاي   جسمي و روحي و لهجه بازيگر لبخند بزنند و به حقارت ها بخندند. اين در حاليست که طنز و کمدي مي تواند در قالب جذاب انتقاد کند و مخاطب را نسبت به آنچه در اطرافش مي گذرد آگاه کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان