نسخه شماره 2653 - 1390/03/18 -

 رئيس انجمن ژنتيک پزشکي ايران خبر داد:
 دقت و صحت آزمون ژنتيکي صددرصد است 
 دومين همايش انجمن ژنتيکي پزشکي ايران برگزار مي شود

گروه سلا مت: دکتر سعيد رضا غفاري در نشست خبري دومين کنگره ملي ژنتيک پزشکي ايران در پاسخ به پرسش خبرنگار مردم سالا ري مبني بر اينکه دقت و صحت آزمون ژنتيکي تا چه اندازه اي است؟ گفت:  ژنتيک منحصر به فرد است زيرا خصوصيات ژنتيکي از قبل تولد در حين زندگي و بعد از مرگ با فرد همراه است. به همين دليل در بررسي هاي ژنتيکي در سطحDNA  و نوکلئوتيک، دقت آزمايش هاي انجام شده صددرصد است.
وي گفت: امکان تشخيص معلوليت هايي مانند ناشنوايي، معلوليت هاي گفتار، حرکتي و نظير آن وجود داشت اما در چند ماه گذشته موفق به تشخيص برخي سرطان ها قبل از تولد شديم. اين امکان وجود دارد که شخص از بيماريي که بناست 50 سال آينده به آن مبتلا شود، آگاه شود.
غفاري اضافه کرد: البته احتمال 100 درصدي براي ابتلا به بيماري داده نمي شود. به اين دليل که به جز عوامل ژنتيکي عوامل محيطي هم در ابتلا به يک بيماري دخيل هستند.
وي درباره سرطان  و تشخيص ژنتيکي اين بيماري گفت: سرطان ها، بيماري هاي چند عاملي هستند. اينکه چه کساني مستعد ابتلا به سرطان هستند در علم ژنتيک قابل تشخيص است در مراحل بعدي مي توان در برخي موارد با کنترل محيط از بروز آن پيشگيري کرد. سرطان ها دو دسته اند به عنوان مثال 90 تا 95 درصد سرطان هاي سينه چند عاملي هستند و تنها 5 تا 10 درصد سرطان هاي سينه منشا کاملا ژنتيکي دارند و اگر زني حامل ژن باشد با احتمال بالاي 85 درصد به اين سرطان مبتلا خواهد شد.
رييس انجمن ژنتيک پزشکي ايران اضافه کرد: سرطان تخمدان، سرطان روده بزرگ و سرطان پروستات نيز همين گونه اند. علم ژنتيک پزشکي قادر است نقص ژن ها را در سرطان سينه و سرطان روده بزرگ با احتمال صددرصد تشخيص دهد.
غفاري بهترين راه براي پيشگيري در ابتلا به بيماري هاي قابل تشخيص با منشا ژنتيکي را گرفتن شرح حال پزشکي و مشاوره ژنتيک عنوان کرد و گفت: برخلاف باوري که رايج شده است در مشاوره ژنتيک به افراد گفته نمي شود که ازدواج نکنند بلکه به آنها در اين زمينه راهکار ارائه مي شود که در صورت ازدواج و صاحب فرزند شدن چه اقداماتي براي کاهش ابتلا به بيماري ها براي آنها قابل انجام است.
دومين همايش انجمن ژنتيک پزشکي ايران 30 تا 31 خرداد ماه توسط انجمن ژنتيک پزشکي ايران در سالن اصلي مرکز همايش هاي بيمارستان امام خميني(ره) برگزار مي شود.
دکتر سعيدرضا غفاري رييس انجمن ژنتيک پزشکي ايران گفت: اين همايش که با همکاري محققين، دانشمندان فعال و دانشجويان در زمينه ژنتيک پزشکي و بيوتکنولوژي برگزار مي شود آخرين دستاوردهاي پايه و کاربردي عرضه مي شود.
وي گفت: از جمله موضوعات اين همايش ژنتيک باروري و سقط مکرر، تشخيص قبل از تولد و قبل از لانه گزيني بيماريهاي ژنتيکي، تکنيک هاي جديد تشخيص بيماريهاي ژنتيکي، ژنتيک سرطان، تازه هاي ژنتيک باليني، ملاحظات و چالش هاي اخلاقي در ژنتيک و نظام سلامتي و ژنتيک مي باشد که در ايام همايش به آن پرداخته مي شود.
دکتر حميدرضا خرم خورشيد دبير علمي و اجرايي دومين کنگره ژنتيک پزشکي ايران ادامه داد: 380 مقاله براي کنگره ارسال شد که 308 مقاله آن به صورت پوستر و 35 مقاله آن به صورت سخنراني ارائه مي شود. ضمن آن که از حضور 16 سخنران مدعو در کنگره بهره مند خواهيم شد.
عضو هيات علمي مرکز تحقيقات ژنتيک دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي درباره ژنتيک باروري و سقط مکرر در پاسخ به سوال ديگر خبرنگار مردم سالا ري مبني بر اينکه آيا سابقه حاملگي ناموفق و سقط جنين با مسايل ژنتيکي در ارتباط است و چنددرصد؟ اظهار کرد: احتمال سالم به دنيا آمدن جنين بسيار بيشتر از مردن وي قبل از به دنيا آمدن است. 50-60 درصد جنين ها قبل از اينکه مادر متوجه شود باردار است، سقط مي شوند و پس از متوجه شدن مادر و انجام آزمايشات تشخيصي، باز هم 15 تا 20 جنين ها سقط مي شوند که 50 درصد علت سقط هاي مکرر جنيني، ژنتيکي است و باقي علل آن محيطي يا عفوني هستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان