نسخه شماره 2653 - 1390/03/18 -

 کنفرانس خبري احمدي نژاد بدون سوالا ت منتقدان 
 مجري، برداشت خود از قوانين را دارد

گروه سياسي:دومين کنفرانس خبري محمود احمدي نژاد در سال 90، در حالي برگزار شد که بسياري از رسانه ها آمده بودند تا بشنوند رئيس دولت در خصوص انتقادات اين چند هفته عليه دولت چه خواهد گفت.
اما «سکوت» تاکتيک احمدي نژاد در خصوص اظهارات پس از ماجراي مصلحي در وزارت اطلا عات بود، اگرچه برخي سوالا ت که گويا جهت گيري شده بود در اين خصوص توسط رسانه هاي نزديک به دولت مطرح شد.
نکته مهم کنفرانس اين بود که منتقدان نتوانستند، سوالا ت خود را مطرح کنند.
اين عدم اجازه براي طرح سوال، فقط به رسانه هاي غيرهمسو با دولت از جمله «مردم سالاري» ختم نشد وخبرگزاري فارس و روزنامه هاي رسالت و کيهان نيز که اين روزها به صف منتقدان دولت پيوسته اند اجازه طرح سوال نيافتند.
خبرگزاري مهر، واحد مرکزي خبر، شبکه ملي چين، دنياي اقتصاد، خبرگزاري آريا، آسوشيتدپرس، پرس تي وي، آنا، ايسنا، شبکه خبر، روزنامه جوان، راديو، روزنامه ايران، تلويزيون ترکيه، قدس، العالم، باشگاه خبرنگاران جوان، ايرنا، سياست روز، رويترز، سايت دانشجو، برنا، الجزيره، خبرگزاري چين، پانا و الجزيره انگليسي، رسانه هايي بودند که توانستند سوالا ت خود را مطرح کنند، تا بدين ترتيب کنفرانس خبري احمدي نژاد بدون سوالا ت رسانه هاي منتقد پايان يابد.
احمدي نژاد که هميشه در کنفرانس هاي خبري اش، برخلا ف مجري مراسم، علا قه مند است که جلسه ادامه يابد، اين بار علا قه اي به ادامه جلسه نداشت و وقتي مجري در انتهاي مراسم از اوخواست که جلسه را ادامه دهد، احمدي نژاد با اين جمله که «ديگر بس است» نشان داد که دوست دارد جلسه زودتر تمام شود.
البته در اين ميان، روزنامه سياست روز به اظهارات فرماندهان سپاه و ائمه جمعه عليه دولت اشاره کرد که احمدي نژاد بازهم تنها به بيان «سکوت الهام بخش وحدت» پرداخت و از اين موضوع عبور کرد.
تلا ش خبرنگاران روزنامه هاي منتقد و اصلا ح طلب نيز براي طرح سوال راه به جايي نبرد واين بار کنفرانس خبري رئيس جمهور بدون سوال رسانه هاي اصلا ح طلب و غيرهمسو با دولت  خاتمه يافت.
از نکات جالب ديگر اين بود که کنفرانس خبري محمود احمدي نژاد به صورت زنده و در اقدامي بي سابقه از سوي شبکه بي بي سي فارسي پخش شد.
خبرنگاري از احمدي نژاد پرسيد شاهد تخريب عليه جناب عالي هستيم، عده اي خودشان خبر مي سازند و سپس تکذيب مي کنند و سندي هم ارايه نمي شود و شما سکوت مي کنيد. آيا هم چنان مي خواهيد سکوت کنيد؟ که احمدي نژاد در پاسخ گفت: موضع ما هم چنان سکوت است; سکوت الهام بخش وحدت. مي توانم باز هم بگويم موضع ما هم چنان سکوت است; سکوت الهام بخش وحدت.
در ادامه، خبرنگار آسوشيتدپرس به برخي انتقادها از دولت از سوي علما و روحانيون اشاره و پرسشي را در اين باره مطرح کرد که احمدي نژاد در پاسخ گفت: اگر نوع نگاهمان را به صحنه  ايران عوض کنيم برداشتمان متفاوت مي شود. ايران يک کشور آزاد است و همه در آن حق اظهارنظر دارند و تا زماني که اين اظهارنظرها از حدود قانون و اخلاق فراتر نرود نبايد به کسي تعرض کرد و افتخار اين دولت اين است که بيشترين انتقادها را پذيرفته است. علما و ديگران نظراتي دارند که بايد مطرح کنند و فکر نمي کنم کسي در اين کشور باشد که بگويد آنها نظراتشان را نگويند.
رييس جمهور با اشاره به بخشي از پرسش خبرنگار آسوشيتدپرس مبني بر برخي انتقادهاي مطرح شده از سوي برخي علما از دولت قبل اظهار کرد: مقايسه  اين دولت با دولت هاي قبلي قياس مع الفارق است. ما از قبل هم اعلام کرديم که روش اداره  ما با قبلي ها متفاوت است.
وي افزود: خوشبختانه کارهاي کشور اعم از اقتصادي، سياست خارجي و برنامه هسته اي در حال پيش رفتن است. هيچ گاه هيچ موضوع اقتصادي پايان ندارد; چرا که اقتصاد يک جريان مستمر است و سياست خارجي نيز چنين است. در حال حاضر غربي ها مساله هسته اي ايران را بهانه قرار داده اند و ما اگر اين را هم حل کنيم به سراغ بهانه ديگري مي روند. دولت کار خود را با استحکام و قدرت پيش مي برد و مشکلي ندارد.
وي همچنين در پاسخ به سوال خبرنگار ايسنا درباره طرح جريان انحرافي از سوي برخي از جمله يکي از رقباي انتخاباتي رييس جمهور و موضع رييس جمهوردر اين باره، گفت: اگر منظورشان اين است که روش آنها را قبول نداريم، ما از روز اول اين را گفتيم. از سال 84 که من آمدم گفتم اين روش ها را قبول ندارم و حلقه هاي مديريتي را درهم خواهم شکست و دولت را بين مردم مي برم. روشن است با آنها زاويه داريم نه زاويه، 180 درجه است، نقطه مقابل است.
رييس جمهور افزود: مقام معظم رهبري فرمودند جز 10 سال اول انقلاب و دوره اين دولت حرکت انقلاب در مسير خودش نبوده است. معنايش اين است که ما درست عمل کرده ايم. ما اين مسير را ادامه مي دهيم و جز به مردمي بودن، ساده زيستي، دفاع هوشمندانه از عزت ملت نمي انديشيم.
وي افزود: اين مسير دولت در اين پنج سال و نيم بوده است. حالا اگر کسي پيدا مي شود که فکر مي کند ما بايد ايده هاي او را پياده کنيم اشتباه مي کند. ما اصلا آمده ايم ايده هاي آنها را کنار بزنيم. راه دولت از سال 84 تا امروز يکي بيشتر نيست و با قدرت همان را ادامه مي دهيم و اين حرف ها هم تاثيري در اراده دولت ندارد.
به گزارش ايسنا رييس جمهور در جواب سوال خبرنگار روزنامه ايران در رابطه با اين که برخي جريان هاي نشانه دار به دنبال تخريب دولت هستند، شما براي مقابله با آنها چه کارهايي انجام داده ايد؟ گفت: عده اي گفتند جاده قم افتتاح شد 153 کيلومتر است، اما عده اي گفتند اين آمار غلط است و 60 کيلومتر بيشتر نيست. بايد بگويم کارهاي دولت روي زمين قابل اندازه گيري است.
وي افزود: گفته شد ما حدود 36 هزار مگاوات ظرفيت توليد برق تحويل گرفتيم و الان از 62 هزار مگاوات عبور کرده ايم و گفتيم نيروگاه هايي ساخته شده است که همه اينها موجود است و قابل ديدن است. پس اين که برخي انکار مي کنند، مشکلي ندارد.
وي با بيان اين که از نظر ارايه آمار مشکلاتي در کشور وجود داشت و مراجع مختلفي آمار را ارايه مي دادند، گفت: در قانون برنامه پنجم دولت لايحه اي به مجلس داد و تاکيد کرد که از اين به بعد مرجع ملي براي اعلام رسمي آمارها وجود داشته باشد. پس بقيه آمارها که اعلام مي شود نظرات رسمي نيست و اين که اظهارنظر مي شود، مشکلي وجود ندارد و اينها تغييري در واقعيت جامعه ايجاد نمي کند; چون وضع کشور معلوم است.
رييس جمهور افزود: معلوم است ايران هسته اي شد يا نه، هدفمندي اجرا شد يا نه، يک ميليون و 400-300 هزار مسکن روستايي ساخته شد يا نه، 85 هزار ميليارد تومان واگذاري اصل 44 انجام شد يا نشد، که اينها انجام شده است و بالاخره 39 ميليون سهام عدالت گرفتند. پس اين که بگويند اين کارها نشده است تغييري در واقعيت ايجاد نمي کند.
وي با بيان اين که فاصله طبقاتي کم شده است، گفت: روشن است که فاصله طبقاتي کم شده است. همه آمارها، تحليل ها و مدل ها نشان مي دهد که فاصله کم شده است.
وي همچنين تصريح کرد: توليد سيمان از 32 ميليون تن به 75 ميليون تن رسيده است و 8 ميليون تن سال گذشته صادر شد که اسناد گمرک آن وجود دارد. از طرفي ظرفيت توليد فولاد کشور از کمتر از 10 ميليون به بالاي 19 ميليون رسيده است و سدهاي بسياري ساخته شده است که آبگيري نيز شده اند. پس اينها روي زمين وجود دارد و قابل ديدن مي باشند و نيازي به آمار ندارد.
رييس جمهور اظهار کرد: کساني هستند که در اقدامات دولت ترديد دارند. ما از همکارانمان مي خواهيم توري برگزار کنند و آنها را در ايران بگردانند. بنابراين از نظر ما اظهارنظراتي که مي شود، نه ارزش حقوقي دارند و نه ارزش سياسي، اما کشور آزاد است و هرکس در حد دريافت خود از جامعه صحبت مي کند و اشکال ندارد.
وي در جواب سوال خبرنگار روزنامه قدس در رابطه با پي گيري مساله مفسدان اقتصادي که رييس جمهور تا به حال 250 نفر را به عنوان مفسد اقتصادي به دستگاه قضايي معرفي کرده است واين که آيا در مورد مسائل اقتصادي که گفته مي شود در رابطه با برخي اطرافيان رييس جمهور وجود دارد ،همين حساسيت را خواهد داشت و پي گيري خواهد کرد؟ گفت: ما 312 اسم را به قوه قضاييه داده ايم. پس اين که چه کسي تخلف کرده و چه کسي تخلف نکرده است به عهده قاضي است; چون ما مرجع قضاوت نيستيم.
وي افزود: کساني که زمين تصرف کرده بودند و يا منابع بانکي را نداده بودند به مرجع دستگاه قضايي معرفي کرديم; چون مرجع، دستگاه قضايي است.
وي ادامه داد: براي چندمين بار مي گويم تنها رييس جمهوري هستم که اعلام کرده ام، تخلف از بنده، خانواده بنده، بستگان بنده و از هرکس رخ داد، بايد طبق قانون رسيدگي و برخورد شود و بار ديگر اين موضوع را تکرار مي کنم.
احمدي نژاد با بيان اين که موضع اصولي دولت رسيدگي به تخلفات است و هم چنان بر اين موضع هستيم، تصريح کرد: اميدوارم هرجا کوچک ترين تعدي به ملت مي شود، با دقت رسيدگي شود و به ملت بازگردانده شود که جزو آرزوها و پي گيري هاي دايمي ماست و بخشي از کارهاي شبانه روزي ما تنظيم امور به نحوي است که هيچ فرصتي براي کساني که مي خواهند دست اندازي کنند به وجود نيايد و شايد بخش مهمي از فشارها بر ما از ناحيه همين اصرارهاي ماست.
خبرنگار العالم از رييس جمهور پرسيد شما اظهاراتي در مورد بحرين داشتيد و گفتيد که مشکل بحرين بين دولت و ملت نيست، آيا براي حل مشکل بحرين طرح و راهي داريد؟ که رييس جمهور در اين باره پاسخ داد: ما واقعا با کشورهاي منطقه هيچ وقت مشکلي نداشتيم. امروز هم مي گوييم پيشنهاد ما اين است که عدالت و حقوق اساسي ملت را وسط بگذاريد و اجازه دخالت به بيگانگان را ندهيد. برخي گفتند ايران مي خواهد در مورد بحرين دخالت کند، من پيغام دادم و گفتم اگر ايران بخواهد دخالت کند همه منطقه عوض مي شود.
وي افزود: کساني که در رابطه با ايران اظهارنظر مي کنند اول به نقشه نگاهي بيندازند بعد حرف بزنند، شيوه هاي قديمي حکمراني تمام شده است. اميدواريم زمينه فراهم شود تا ما طرح مان را ارائه دهيم.
وي با بيان اين که حقوق اساسي ملت ها در تمامي مذاهب به رسميت شناخته شده است، اظهار کرد: حق حاکميت ملي، عدالت، احترام و کرامت انساني بايد محفوظ باشد و من فکر مي کنم بحرين خود مي تواند با هم مشکلات شان را حل کنند و بدانند اگر به آمريکا ميدان دهند بعدا نمي توانند آمريکايي ها را بيرون کنند، حواس شان باشد.
خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان از رييس جمهور در مورد بحث تشکيل وزارت ورزش و جوانان پرسيد که احمدي نژاد در اين باره گفت: مجلس محترم طرحي را براي تشکيل وزارت جوانان تصويب کرد، اما ما نسبت به آن ابهامات و سوالاتي داشتيم. اعتقاد دولت اين بود که اگر به اين ترتيب عمل کنيم با نهادهاي نظارتي دچار مشکل مي شويم و وزارتي که تشکيل مي شود نمي تواند با اقتدار همراه باشد. بيم ما اين بود که ورزش ما که در يک قوس صعودي است و در آن هر روز يک افتخار جديد کسب کنيم بدين گونه دچار آسيب مي شود. ما با برخي مراجع و نمايندگان گفتگوهايي داشتيم تا ابهامات را برطرف کنيم; اما به هر ترتيب آنچه مي خواستيم اتفاق نيفتاده است و راهي جز اين نداريم که وزير معرفي کنيم.
احمدي نژاد اظهار کرد: پس از پايان تعطيلات مجلس وزير مربوطه را معرفي خواهيم کرد.
وي همچنين در پاسخ به سوالي مبني بر ايده هاي ايران در اجلاس جهاني مبارزه با تروريسم که قرار است تيرماه برگزار شود، با بيان اين که داستان مبارزه با تروريسم داستان غم انگيزي است، گفت: کساني که خودشان پايه گذار مبارزه با تروريسم باشند، خود تروريسم هستند.
وي گفت: اين ها به بهانه مبارزه با تروريسم به منطقه ما لشکرکشي کردند. ولي تروريسم ريشه عميق تري را پيدا کرد و يک ميليون نفر کشته شدند. حال انسان هاي انديشمند و دولت هاي مستقل بايد دست به دست هم بدهيم و در اين زمينه گام برداريم.
احمدي نژاد گفت: ما بايد به يک تعريف مشترک و روشن درباره تروريسم و مساله مقابله با آن بپردازيم.
خبرنگار ايرنا از احمدي نژاد درباره انتشار و صدور نامه هاي رييس مجلس به دولت پرسيد و گفت دولت متهم به اتخاذ تصميمات غيرقانوني شده است آيا يک جريان نمي خواهد دولت را متهم کند، که رييس جمهور با بيان اين که اين سوال شما خود کامل بود و جواب نيز در آن وجود داشت، گفت: اين دولت نه تنها پس از انقلاب، بلکه در تاريخ کشور قانون مندترين دولت بوده است.
وي افزود: طبق قوانين حقوقي، مجري برداشت خود را دارد و نه برداشت ديگران را. اگر ديگران برداشت ديگري دارند بايد اين برداشت را به قانون تبديل کنند.
وي گفت: ما پاسخش را تهيه کرديم و ارائه خواهيم داد.
رييس جمهور گفت: نامه اي به کلي سري براي ما نوشتند اما متنش را در تريبون عمومي خواندند. اشکال ندارد برخي وقتي به دولت مي رسند فکر مي کنند نبايد هيچ حريمي را رعايت کنند. اين هم اشکالي ندارد ما پاسخ مي گوييم. باز هم بر اجراي دقيق قانون تاکيد مي کنيم; اما قوانين پيچيده اي وجود دارد. ما سعي مي کنيم برداشت صحيحي از قانون را اجرا کنيم.
به گزارش ايسنا رييس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاري ايرنا مبني بر رابطه رييس جمهور با مقام معظم رهبري گفت: در اين خصوص بارها صحبت کرده ام و اکنون ضرورتي نمي دانم که صحبت کنم. رابطه معلوم و تعريف شده است. ما يک ملت و يک نظام و داراي چارچوب هاي مشخص هستيم و مسير پيشرفت را ادامه مي دهيم و رابطه مستحکم تر از آن است که بعضي ها بتوانند آن را سست کنند.  خبرنگار روزنامه سياست روز سوال خود را اينگونه مطرح کرد که نهادهاي انقلابي مانند سپاه و همچنين ائمه جماعات به صراحت بعضي از نزديکان شما را به انحراف از انقلاب متهم مي کنند، از سوي ديگر سکوت دولت نيز در ميان مردم شائبه برانگيز شده است؟ که رييس جمهور گفت: ما همه عناويني که از سوي شما مطرح شد را دوست داريم و موضع ما همچنان سکوت الهام بخش وحدت است.  احمدي نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاري رويترز مبني بر اين که شما بارها آمادگي ايران را براي مذاکرات با 1+5 اعلام کرده ايد و 1+5 نيز خواستار تعليق غني سازي در ايران بودند، آيا شما راهکاري را مي دانيد که 1+5 ارائه کند تا ايران غني سازي را متوقف کند، گفت: خير.
در ادامه خبرنگاري با بيان اين که من از طرف دانشجويان با شما صحبت مي کنم، گفت افرادي در ميان نزديکان شما وجود دارند که به راحتي در خصوص مسائلي اظهارنظر مي کنند، جلساتي گزينشي در نهاد رياست جمهوري با دانشجوياني خاص ترتيب مي دهند و افراد مورد نظر را به صورت تلفني براي حضور دعوت مي کنند و سوالات از پيش هماهنگ شده مي پرسند و از سويي ايجاد ارتباط ميان ما و شما را سلب مي کنند، کوچکترين انتقاد از دولت را نقد کامل خدمات دولت مطرح مي کنند، از شما تقاضا داريم با اين افراد برخورد يا حداقل آنها را از اين کار نهي کنيد که احمدي نژاد در پاسخ گفت: فکر مي کنم خواسته شما مخالف اصول اوليه انساني است، يعني شما از من مي خواهيد به کساني بگويم که حرف نزنند و اين خيلي بد است. من فکر نمي کنم در کشور ما دانشجويي پيدا بشود که مخالف آزادي بيان باشد. به نظرم اشتباهي اتفاق افتاده است. اولا دانشجو خود در دولت حضور دارد. دانشجو بايد پرچمدار فضاي آزاد و اظهارنظر باشد. هنوز سه چهار روز از سخنان مقام معظم رهبري نگذشته است.
رييس جمهور ادامه داد: انتظار ندارم يک نفر به عنوان نماينده دانشجويان بگويد، نگذاريد عده اي حرف بزنند. اين که مي گوييد اگر انتقادي صورت گيرد، دولت بد برخورد مي کند، آيا ما با منتقدان بد برخورد مي کنيم؟ آيا ما پاسخ داده ايم، اگر فکر مي کنيد بالاتر از سکوت مي توانيم کاري انجام دهيم بگوييد ما حتما آن را انجام مي دهيم. خواهش مي کنم به دنبال اين نباشيد که جلوي انديشه و اظهارنظر بسته شود.  وي افزود: بايد حق را با حق بسنجيم، نه با اشخاص. در فضاي دانشجويي بايد کرسي هاي آزادانديشي و نظريه پردازي ايجاد شود و افراد انديشه هاي خود را مطرح کنند تا رشد ايجاد شود. يکي از دلايلي که ما سنگين ترين حملات و بي انصافي را تحمل مي کنيم، اين است که مي خواهيم آنها حرف بزنند. نبايد در جامعه را بست، به شما اطلاعات نادرستي رسيده است. با من کسي گزينشي ملاقات نکرده است. اين دولت مردمي ترين دولت است، سطح تماس ما با توده هاي مردم بسيار گسترده است و معمولا حرف هاي جامعه را مي شنويم. نمي خواهم بگويم تمام تصميمات ما همه درست است، ما هرگز چنين ادعايي را نکرده ايم، ولي سعي مي کنيم درست باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان