نسخه شماره 2633 - 1390/02/24 -

 آغاز کن شصت و چهارم با تقدير از برتولوچي 

شصت و چهارمين دوره جشنواره بين المللي فيلم کن چهارشنبه شب با تقدير از برناردو برتولوچي فيلمساز ايتاليايي افتتاح شد.
به گزارش مهر ملاني لوران بازيگر فرانسوي. مجري مراسم افتتاحيه پس از سخناني کوتاه از برتولوچي که روي صندلي چرخدار نشسته بود دعوت کرد تا ضمن دريافت جايزه نخل طلايي افتخاري جشنواره کن با بريدن روباني سفيد جشنواره را به طور رسمي افتتاح کند.
برتولوچي در سخناني به زبان فرانسوي ضمن تشکر از برگزارکنندگان جشنواره بابت اهداي نخل طلايي دستاورد يک عمر فعاليت هنري ، افتتاح جشنواره کن به دست خود را افتخاري بزرگ دانست.
در ادامه برتولوچي جايزه خود را به وودي آلن فيلمساز آمريکايي که در سالن نشسته بود اهدا کرد و گفت: اين جايزه را به وودي آلن تقديم مي کنم. کسي که با انرژي فراواني در مراسم حضور يافته است.اين انرژي را هرگز در فيلم هايش نمي بينيم.وي سپس رابرت دنيرو بازيگر آمريکايي و رئيس هيئت داوران جشنواره امسال را دوستي صميمي خطاب کرد که روزگاري در فيلم "1900" با او همکاري کرده بود.
برتولوچي در پايان گفت: اين جايزه را همچنين به تمام مردم ايتاليا تقديم مي کنم که هنوز قدرتمند، مبارز و منتقد هستند.
سپس رابرت دنيرو و هشت عضو ديگر هيئت داوران روي صحنه حاضر شدند. پس از نمايش کليپي از فيلم هاي مهم دنيرو وي در سخناني کوتاه به زبان فرانسوي گفت: از برگزار کنندگان جشنواره براي انتخابم به عنوان رئيس هيئت داوران جشنواره شصت و چهارم تشکر مي کنم. اميدوارم من و اعضاي هيئت داوران کار خود را به خوبي انجام دهيم.
سپس فيلم "نيمه شب در پاريس" به کارگرداني وودي آلن به عنوان فيلم افتتاحيه جشنواره به نمايش در آمد.در اين فيلم اوون ويلسن، ريچل مک آدامز و کارلا بروني همسر نيکولا سارکوزي رئيس جمهور فرانسه به نقش آفريني پرداخته اند.
از جمله ستارگان حاضر در مراسم افتتاحيه جشنواره کن مي توان به جاني دپ ، پنه لوپه کروز، برد پيت، آنجلينا جولي و... اشاره کرد.
پس از پايان مراسم رابرت دنيرو در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبني بر اينکه او و اعضاي هيئت داوران چگونه فيلم هاي بخش مسابقه را قضاوت مي کنند گفت : در سالن مي نشينيم، فيلم ها را تماشا مي کنيم و در موردشان تصميم مي گيريم. وي افزود: راه ديگري به نظرم نمي رسد. بايد فيلم ها را ببينيم و بعد در موردشان بحث کنيم.
بيش از هفتصد مامور پليس وظيفه حفاظت از کاخ جشنواره را هنگام برگزاري مراسم افتتاحيه بر عهده داشتند.اما تدابير امنيتي در شهر کن نسبت به سال هاي گذشته دو چندان شده است.دليل اين امر نگراني ازاحتمال  حملات انتحاري القاعده پس از کشته شدن اسامه بن لادن اعلام شد.

شمقدري:
احتمالا   در کن حضور  نخواهم داشت

جواد شمقدري گفت: فعلا کسي از معاونت سينمايي به «کن» اعزام نشده است.  معاون سينمايي وزارت ارشاد در گفت وگويي با ايسنا، درباره اعزام مديران سينمايي به جشنواره فيلم «کن» ادامه داد: در بخش بازار «کن» بنياد سينمايي فارابي، مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي و موسسه رسانه هاي تصويري غرفه دارند، به همين جهت مديران اين سه موسسه به همراه مديران امور بين الملل آنها به فرانسه سفر کرده اند.  شمقدري درباره حضورش در «کن» نيز اظهار کرد: من کارهاي ديگري دارم که بايد به آنها رسيدگي کنم،بنابراين احتمالا در «کن» حضور نخواهم داشت. 


نسخه چاپي ارسال به دوستان