نسخه شماره 2633 - 1390/02/24 -

 4 عامل در تشديد بيماري قلبي زنان  

شروع ديررس بيماري قلبي در زنان احتمالا ناشي از اثرات محافظتي استروژن هاي توليد شده در تخمدان ها است که تا زمان يائسگي ادامه دارد اما از سوي ديگر اگر به بيماري قلبي مبتلا شوند بيشتر در معرض خطر مرگ هستند.
به گزارش ايسنا، اما چه عواملي خطر بيماري قلبي را در زنان تشديد مي کنند. در مقاله هايي در مجله مدگورو در اين باره آمده است: نکته اول اينکه اکثر کلسترول بالا در بيماري قلبي در زنان و مردان اندکي متفاوت است. ميزان پايين کلسترول خوب نسبت به ميزان بالاي کلسترول بد براي زنان خطرناک تر است در حالي که در مردان ميزان بالاي کلسترول بد مهمترين عامل خطرساز مربوط به چربي خون در دچارشدن به بيماري قلبي است.
نکته دوم فاکتور التهاب است. کلسترول تنها شاخص خطر بيماري قلبي نيست. شواهد موجود نشان مي دهد که التهاب هم در ايجاد پلاک هاي شرياني مسدود کننده نقش دارد.
نکته سوم فشار خون است. فشار خون بالا هم در زنان و هم در مردان به سلول هاي پوشاننده جدار داخلي رگ هاي کرونري آسيب مي رسانند و زمينه را براي ايجاد التهاب و ايجاد پلاک چربي فراهم مي کنند. مورد چهارم نياز به ورزش کردن است. هرچه شما از لحاظ جسمي فعال تر باشيد، خطر ابتلا به بيماري قلبي در شما کاهش مي يابد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان