نسخه شماره 2604 - 1390/01/20 -

 از احزاب چه خبر؟ 

احزاب به دليل نقشي که در کنترل و نظارت بر قدرت دارند، همواره يکي از لوازم حکومت مردم سالار به حساب مي آيند. اگرچه در ايران به دلايل مختلف هنوز شاهد نقش واقعي آنها نيستيم و هر از گاهي مانعي سبب مي شود تا فعاليت احزاب با مشکلاتي همراه باشند.
در اين ستون مي کوشيم تا اخبار و فعاليت هاي احزاب و گروه هاي سياسي در طول هفته گذشته را مورد بررسي قرار دهيم.

حاشيه هاي يک توقيف

اظهارات دبير کميسيون ماده 10 احزاب از مهم ترين خبرهايي بود که هفته گذشته مورد توجه قرار گرفت. مباحثي چون نوع فعاليت ائتلاف هاي سياسي پس از تصويب اصلاح قانون احزاب، توقيف پروانه مجمع محققين و مدرسين، نوع فعاليت حزب اعتماد ملي و تعداد احزابي که از نيمه دوم سال گذشته از اين کميسيون درخواست مجوز داشته اند، موضوعاتي بود که عباس زاده مشکيني به آنها پرداخت.
اما اظهارات عباس زاده درباره توقيف پروانه مجمع محققين و مدرسين حوزه با واکنش هايي روبرو بود. مشکيني گفت: پرونده تخلفات مجمع محققين و مدرسين سال گذشته در جلسه کميسيون مطرح شد و پس از بررسي اسناد، مدارک، گزارش ها و تخلفات اين تشکل، کميسيون راي به توقيف پروانه اش داد و مقرر نمود تقاضاي انحلال به دادگاه ارسال شود.
وي با بيان اين که اين حزب شرايط خاص خود را داشت و از بدو تاسيس هيچ کنگره اي براي انتخاب شوراي مرکزي و دبير کل برگزار نکرده است، افزود: به هر ترتيب کميسيون از ارتکاب تخلف توسط هيچ حزبي خرسند نمي شود و از اين که کار حزبي به محکمه کشيده شود راضي نيست، درواقع ما مسير اضمحلال را براي هيچ حزبي نمي پسنديم، ولي چون مسووليت نظارت بر عملکرد احزاب بر عهده کميسيون ماده 10 است، ناگزير بايد در قبال تخطي از قانون عکس العمل نشان دهد; چراکه بالاخره اگر بخواهيم به فرهنگ تحزب کمک کنيم اصولا بايد به گونه اي عمل کنيم که بين سره و ناسره تمايز وجود داشته باشد.
اين اظهارات با پاسخ دبيرکل مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم روبرو شد. حسين موسوي تبريزي گفت: در صورت ارسال پرونده توقيف اين مجمع به دادگاه از خود دفاع خواهيم کرد و بر توضيحات خود پافشاري مي کنيم. آيت الله موسوي تبريزي درباره توقيف پروانه تشکل متبوعش اظهار کرد: در اين خصوص تنها يک فاکس به دفتر ما ارسال شد، ضمن اين که ما توضيحات کامل خود را نيز ارائه داده ايم.
وي افزود: دعوت به برگزاري راهپيمايي و برگزار نشدن مجمع عمومي از اشکالات وارد شده به ما بود. بايد بگويم که دعوت به راهپيمايي مصداقي و شعاري نبود. همچنين برگزاري کنگره اصلا در اساسنامه ما وجود ندارد.

بررسي پول گاز

قبض هاي گاز آن ميزان در کشور حاشيه ساز شده که حتي تشکلي همچون جامعه روحانيت مبارز که از گروه هاي سياسي روحاني در جريان اصولگراست نيز به صورت رسمي به بررسي آن پرداخته اند.
سخنگوي جامعه روحانيت مبارز، با اشاره به اولين جلسه شوراي مرکزي اين تشکل روحاني در سال گذشته به رياست آيت الله مهدوي کني و با حضور اکثريت اعضا گفت: در اين جلسه در ابتدا اخبار داخلي مورد بررسي قرار گرفت و سپس مسايل منطقه و تحولات رخ داده مورد بحث و بررسي قرار گرفت.
وي افزود: در اين جلسه به برخي از مشکلات از جمله قيمت بالاي گاز که از ناحيه مردم نيز مورد اعتراض قرار گرفته اشاره شد و از مسوولان خواسته شد که تدبير ويژه اي در جهت دفاع از حقوق مردم و محرومان داشته باشند.

واکنش ها به کشتار مسلمانان

برخي احزاب و گروه ها با صدور بيانيه هاي جداگانه اي به محکوم کردن مسلمانان در کشور هاي عربي پرداختند. در اين ميان جامعه انجمن هاي اسلامي اصناف و بازار خواستار تعطيلي بازار در روز دوشنبه هفته جاري شدند.
در بيانيه جامعه انجمن هاي اسلامي اصناف و بازار تهران ضمن محکوم نمودن اقدامات وحشيانه عمال استکبار جهاني در بحرين، يمن، ليبي و... که با سکوت جوامع بين المللي صورت مي گيرد، جهت همدردي و حمايت قاطع از ملت هاي مسلمان اعلام مي دارد روز دوشنبه مورخ  /22  /1  90 بازار و اصناف تا ساعت  11 صبح تعطيل مي باشد.
جامعه مدرسين حوزه علميه قم نيز با صدور بيانيه اي کشتار مردم در بحرين را محکوم کرد.  اين تشکل سياسي در اين بيانيه ضمن محکوم کردن حوادث خونبار بحرين، از عالمان و مفتيان و تاثيرگذاران در عالم اسلام مي خواهد که ضمن شکستن سکوت خود، مانع کشتارهاي وحشيانه در کشور بحرين شوند و نقشه هاي شيطاني دشمنان اسلام را نقش بر آب سازند.

دفاع دبيرکل مردم سالاري
از حق راهپيمايي براي NGOها

دبيرکل حزب مردم سالاري که علاوه بر فعاليت هاي حزبي، نماينده مجلس است ، در تذکري در مجلس حق راهپيمايي براي سازمان هاي مردم نهاد را ضروري دانست.
به گزارش خبرگزاري ها، مصطفي کواکبيان در اخطاري مطابق با اصل 27 قانون اساسي پيشنهاد حذف کلمه راهپيمايي از عبارت " برگزاري اجتماعات و راهپيمايي ها به صورت غيرسياسي پس از کسب مجوز از مراجع ذي ربط ممکن است (بند "د" ماده 12 طرح فعاليت سازمان هاي مردم نهاد)" را مغاير با اصل 27 قانون اساسي دانست.
دبيرکل حزب مردم سالاري  با اشاره به قانون احزاب، گفت: در قانون احزاب هرگونه راهپيمايي بايد از طرف احزاب پيشنهاد شود، اما از آنجا کهNGO ها حزب نيستند حذف کلمه راهپيمايي اين حق را از آنها مي گيرد و تنها آنها را به برگزاري اجتماعات محدود مي کند.
عضو فراکسيون خط امام(ره) مجلس، حذف حق راهپيمايي براي سازمان هاي مردم نهاد را موجب مسدود شدن راه اين سازمان براي رسيدن به اهداف شان دانست.

موتلفه و درخواست براي
شفاف سازي در آمدهاي نفتي

حزب موتلفه ازآن جمله احزابي است که اگرچه چهره هاي رسانه اي انگشت شماري دارد، اما کوشيده هر هفته در خصوص مطالب اساسي و روز کشور از زبان دبيرکلش اظهار نظر کند.
محمد نبي حبيبي در تازه ترين اظهار نظر رسانه اي اش  تاکيد کرد: شفاف سازي درآمدهاي نفتي که شامل نفت صادراتي، فروش نفت خام در داخل و ارزش افزوده سرمايه گذاري ها در صنعت نفت به ما کمک مي کند بخش عظيمي از منابع مالي لازمه رشد 8درصدي در برنامه پنجم است را تامين کنيم.
وي افزود: مجلس و دولت با عنايت به مطالبات مقام معظم رهبري در سال جهاداقتصادي بودجه 90 را بايد مورد بازخواني قرار دهند. تفريغ بودجه سال 87 که در ساعات پاياني سال 89 در مجلس قرائت شد تصوير شفافي از واريز درآمدهاي نفتي به خزانه ندارد. همچنين گزارش کميسيون انرژي از عملکرد 9ماهه وزارت نفت در سال 89 بر اين عدم شفافيت تاکيد دارد. اولين مجاهدت اقتصادي دولت و مجلس در بودجه سال 90 احصاي درآمدهاي دولت به طور اعم و درآمد نفت و گاز به طور اخص است متاسفانه به اين مهم در بودجه سال 90 عنايت نشده و به همان روش ناکارآمد گذشته تاکيد شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان