نسخه شماره 2205 - 1388/08/05 -


120 فقره کيف قاپي در کارنامه دو جوان 19 ساله از متهمان شکايت کنيد


جنايت، پايان رفاقت 10 ساله


دستگيري سارقان و مالخران تجهيزات برقي در نهاوند


روياهاي طلايي خفتگيري از سکه فروشان پايتخت رنگ باخت


اخبار خارجي


  120 فقره کيف قاپي در کارنامه دو جوان 19 ساله از متهمان شکايت کنيد 

دو جوان 19 ساله پس از آنکه مورد ظن ماموران انتظامي قرار گرفتند، بازداشت شدند و به 120 فقره کيف قاپي در مقابل داديار جنايي تهران اعتراف کردند.
به گزارش ايسنا، حدود 20 روز قبل ماموران گشت کلانتري 132 نبرد حين گشت زني در محدوده استحفاظي خود به دو سرنشين يک دستگاه موتور سيکلت مظنون شدند و آنها را مورد تحقيق قرار دادند.
با توجه به تناقض گويي هاي اين دو جوان به نام هاي اصغر و علي، هر دو مظنون به کلانتري منتقل شدند و در آنجا به چندين فقره کيف قاپي اعتراف کردند.
با تشکيل پرونده براي اين دو جوان، قاضي سليماني فرد داديار شعبه ششم دادسراي امور جنايي تهران دستورات قضايي لازم را صادر کرد و از ماموران پايگاه ششم آگاهي پايتخت خواست که از اصغر و علي تحقيق کنند.
در جريان تحقيقات ماموران، دو متهم صبح امروز (دوشنبه) با حضور در مقابل داديار جنايي تهران به 120 فقره کيف قاپي و موبايل قاپي اعتراف کردند.
متهمان مدعي شدند که طعمه هاي خود را از ميان شهروندان محله نبرد انتخاب مي کردند و سوار بر موتور دست به سرقت مي زدند.
در پي اعترافات دو متهم، قاضي سليماني فرد از شهرونداني که از آنها در منطقه نبرد کيف قاپي يا موبايل قاپي شده خواست با مراجعه به پايگاه ششم آگاهي تهران واقع در خيابان خاوران يا دادسراي امور جنايي تهران، متهمان را شناسايي و نسبت به اعلام شکايت، اقدام کنند.


 جنايت، پايان رفاقت 10 ساله 

گروه حوادث- فاطمه گلرخ: جواني که متهم است دوست خود را در حالت مستي به قتل رسانده، در مقابل بازپرس ويژه قتل تهران به تشريح جنايت پرداخت.
به گزارش خبرنگار مردم سالا ري، شامگاه شنبه دوم آبان ماه سال جاري ماموران کلانتري 132 نبرد طي تماسي با قاضي حسين اصغرزاده بازپرس کشيک قتل پايتخت، وي را در جريان مرگ جواني 27 ساله به نام مهدي در بيمارستان بعثت قرار دادند که با آغاز تحقيقات پليسي به دستور بازپرس جنايي، مشخص شد اين جوان پس از مضروب شدن از ناحيه سر به وسيله يک جسم سخت، توسط يکي از دوستانش به نام مجيد به بيمارستان منتقل شده اما تلاش پزشکان نتيجه بخش نبوده و مهدي ساعاتي پس از انتقال به بيمارستان جان باخته است.
به دنبال تلاش هاي کارآگاهان اداره دهم آگاهي در اجراي دستورات بازپرس ويژه قتل، منزل مجيد شناسايي شد و ماموران توانستند ساعاتي بعد از وقوع جنايت، مجيد و سعيد (متهم اصلي) را در مخفيگاه شان بازداشت کنند.
سعيد 25 ساله صبح ديروز (دوشنبه) با قبول جنايت در تشريح حادثه به بازپرس شعبه دوم بازپرسي دادسراي امور جنايي تهران، گفت: حدود ساعت شش بعدازظهر شنبه، مهدي به منزل ما آمد و از من خواست که با هم به يک مراسم عروسي برويم. من قبول نکردم. مهدي مشروب خريده بود و به من گفت لااقل بيا با هم مشروب بخوريم. سوار ماشين مهدي شديم و داخل اتومبيل شروع به خوردن مشروب کرديم. بعد از تمام شدن مشروب، با ماشين به چند خيابان بالاتر رفتيم و در آنجا مجيد را ديديم. مجيد هم سوار شد و مهدي شروع به حرکت کرد. در يکي از خيابان هاي نبرد، ناگهان يک اتومبيل پرايد جلوي ماشين ما پيچيد که همين مساله باعث شد مهدي از ماشين پياده شود. راننده پرايد وقتي متوجه حالت غيرعادي مهدي شد، فورا محل را ترک کرد اما مهدي شروع کرد به فحاشي و به هر کس که از آنجا رد مي شد، فحش مي داد. من پس از چند دقيقه از ماشين پياده شدم تا مهدي را سوار ماشين کنم و از آنجا برويم.
وي ادامه داد: از مجيد خواستم ماشين را روشن کند. وقتي به سمت مهدي رفتم، او شروع کرد به فحاشي و چند مشت هم به من زد. بعد از چند لحظه، دستش را به سمت کمرش برد اما نديدم که چيزي بيرون بياورد. سپس به ماشين رفت و من هم به دنبالش رفتم. از قبل مي دانستم که مهدي يک قليان زير صندلي ماشينش دارد. بلافاصله قطعه فلزي ميان قليان را برداشتم و به سمت مهدي حمله کردم. چند ضربه زدم اما فقط يکي از ضربه ها به سرش خورد. سرش خون آمد اما بعد جلو آمد و من را بغل کرد. سپس به من گفت که ما با هم رفيقيم و نبايد دعوا کنيم.
اين متهم به قتل گفت: بعد از اين حادثه داخل ماشين نشستيم و اين در حالي بود که لباس من هم خوني شده بود. مهدي در ابتدا راحت صحبت مي کرد اما کم کم حالش بد شد. من در محل خودمان از ماشين پياده شدم و به مجيد گفتم که مهدي را به درمانگاه ببرد. بعد به خانه رفتم و مبلغ 200 هزار تومان پولي را که در خانه داشتم، از طريق يکي از دوستانم به پدر مهدي رساندم تا هزينه بيمارستان را بدهند.
سعيد اضافه کرد: مجيد ماشين مهدي را در بيمارستان تحويل پدرش داد و به محل برگشت. من براي استراحت به خانه مجيد رفتم و تقريبا صبح بود که ماموران ما را دستگير کردند. همان موقع از ماموران شنيدم که مهدي فوت کرده است. ما با هم هيچ اختلافي نداشتيم و از حدود 10 سال قبل با هم دوست بوديم.
وي با بيان اينکه مجيد هيچ نقشي در جنايت نداشت، از کار خود ابراز پشيماني کرد و گفت: خوردن مشروب باعث شد که اين اتفاقات بيفتد.
قاضي اصغرزاده با توجه به محتويات پرونده و تحقيقات انجام شده براي سعيد به اتهام قتل عمدي و شرب خمر قرار بازداشت موقت صادر کرد اما از آنجا که اتهامي متوجه مجيد نبود، اين جوان به صورت بلاقيد آزاد شد.


 دستگيري سارقان و مالخران تجهيزات برقي در نهاوند 

گروه حوادث: اعضاي يک باند سرقت سيم و کابل برق که در نقاط مختلف استان همدان اقدام به سرقت تجهيزات برقي و سپس فروش آن ها مي کردند، توسط کارآگاهان اين استان شناسايي و دستگير شدند.
به گزارش مردم سالا ري به نقل از اداره اجتماعي پليس  آگاهي ناجا، سرهنگ به گذر- رييس پليس آگاهي استان همدان- با اعلام اين خبر، افزود: با توجه به افزايش آمار سرقت تجهيزات برقي در سطح استان خصوصا در شهرستان نهاوند، کارآگاهان اداره مبارزه با سرقت براي شناسايي عاملان وارد عمل شدند. در تحقيقات اوليه کارآگاهان دريافتند که سردسته باند با انتخاب چند سارق حرفه اي آن ها را اجير و با هم به منطقه اي خاص از شهرستان مذکور روانه مي شدند و پس از انجام سرقت، اموال سرقتي را به فروش مي رساندند.  وي افزود: با توجه به حساسيت موضوع کارآگاهان پليس براي اطلاع از صحت و سقم موضوع تحقيقات نامحسوس خود را آغاز کرده و پس از تعقيب و مراقبت و تکنيک هاي خاص پليسي، پاتوق متهم اصلي را در يکي از مناطق شهرستان مذکور شناسايي و در يک عمليات ضربتي وي را دستگير کردند. متهم پس از انتقال به پليس آگاهي و در بازجويي ها به هشت فقره سيم برق با کمک همدستان خود اعتراف کرد. شگرد آنان به اين صورت بود که در ساعات پاياني شب و زماني که مردم در حال استراحت بودند، با توجه به اين که دو نفر از متهمان ساکن مناطق فوق بودند و به جغرافياي محل آشنايي داشتند، به وسيله خودرو شخصي و به همراه داشتن قيچي مخصوص برش فلزات، تبر و يک عدد کپسول هوا و متعلقات آن به محل هاي از قبل شناسايي شده مراجعه و اقدام به قطع سيم ها مي کردند.  به گزارش اداره اجتماعي پليس آگاهي ناجا، سرهنگ به گذر عنوان کرد: با توجه به اعترافات فرد دستگير شده مالخر اموال مسروقه نيز دستگير و به همراه متهم اصلي با صدور قرار روانه زندان شدند.


 روياهاي طلايي خفتگيري از سکه فروشان پايتخت رنگ باخت  

اعضاي يک شبکه خشن که با طرح نقشه اي حساب شده، اموال طلافروشان و مديران شرکت هاي خصوصي را مي دزديدند در عمليات ضربتي پليس تهران به زانو درآمدند.
به گزارش  ايسکانيوز; پليس اداره آگاهي تهران بزرگ، روز 24 شهريور 1388 به هنگام گشت در محدوده عوارضي قديم بزرگراه «تهران  کرج» به يک دستگاه پژو پارس سفيد مشکوک شده و ايست داد.راننده اما با شنيدن دستور پليس به شدت دستپاچه شد و تا مي توانست بر سرعت خودرو افزود.بدين ترتيب تعقيب و گريز نفسگير آغاز شد و اين پژو با چندين خودرو سواري به شدت برخورد کرد.با اين وجود ، راننده همچنان به راه خود ادامه مي داد که ماموران با رعايت قانون به کارگيري سلاح گرم، لاستيک هاي پژو پارس را نشانه رفتند.
تيراندازي هم کارساز نبود و راننده پژو به ميدان شهيد «تيموري» رسيده بود که با افزايش واحدهاي کمکي گشت هاي، سرانجام مجرم جوان در يک کوچه بن بست متوقف شد.او سراسيمه از خودرو پياده شد و 700 متر دويد تا با شکستن شيشه هاي يک خانه، وارد آنجا شود.تير راننده جوان اما به سنگ خورد و پس از دستگيري او يک قبضه قمه 50 سانتي متري و يک چاقو از پژو پارس کشف شد.  اين مرد که «وهاب- د» نام دارد و در «تهرانپارس» زندگي مي کرد در پايگاه پنجم پليس آگاهي تهران بزرگ، تحت بازجويي قرار گرفت. او گفت: سال گذشته در طرح برخورد با اراذل و اوباش دستگير و زنداني شده بودم. در زمان رانندگي نيز بر اثر مصرف شيشه (مواد مخدر) در وضعيت عادي نبودم و به همين دليل فرار کردم.  کارآگاهان در ادامه تحقيق متوجه شدند حکم جلب «وهاب» به جرم دستبرد به خانه هاي شهروندان تهران از سوي بازپرس شعبه سوم دادسراي ناحيه 3 (ونک) صادر شده و او همدست يک تبهکار فراري به نام «رضا - الف» است.  با اعتراف «وهاب» به همدستي با «رضا - الف» مشخص شد آنان از اعضاي اصلي يک شبکه زورگيري به سرکردگي «امير - الف» معروف به «امير فاشيست» هستند.«امير» از تبهکاران پيشينه دار است که به جرم دستبردهاي مسلحانه تحت تعقيب افسران پايگاه يکم پليس آگاهي پايتخت بود.
با تجميع اطلاعات به دست آمده چهار نفر ديگر از اعضاي شبکه خشن به نام هاي «جهانگير»، «حميد رضا»، «فرزين» و «ياسر» به زانو درآمدند. همچنين يک عضو ديگر همين گروه به نام «پوريا» چندي پيش به جرم دزديدن موتوسيکلت دستگير شده است.وي در تازه ترين بازجويي ها به همدستي با «امير» اعتراف کرد و در مرحله بعدي تجسس، سرکرده شبکه در «جنت آباد» رديابي شد.
پليس با محاصره نامحسوس مخفيگاه «امير» به صورت شبانه روزي به کمين نشست و سرانجام اين تبهکار را طي يک عمليات غافلگيرانه دستگير کرد. در بازرسي از مخفيگاه سرکرده شبکه خفت گيري، يک دستگاه خودرو سواري «هيوندا» با نمره (پلاک) جعلي کشف و شگردهاي آنان فاش امير (سرکرده شبکه) با همدستي نوچه هايش با اعضاي شرکت هاي خصوصي و به ويژه مدير عامل ، رابطه دوستي و کاري برقرار مي کرد. تبهکاران حرفه اي پس از گذشت مدت کوتاهي، در ساعات خارج از کار شرکت وارد آنجا مي شدند و با تهديد چاقو و قمه، دهان و دست و پاي مدير عامل و کارمندان را مي بستند. سپس از داخل شرکت با طلافروشي هاي شناسايي شده تماس مي گرفتند و باترفندهاي مختلف از جمله خريد سکه به عنوان پاداش کارمندان، سفارش خريد مي دادند.صاحبان طلافروشي ها هم که با بررسي شماره شرکت، خيال مي کردند سفارش خوبي گرفته اند به همراه سکه هاي درخواستي به نشاني مورد نظر مي رفتند. «امير» و همدستانش، دهان و دست و پاي طلافروشان به دام افتاده را نيز در شرکت مي بستند و فرار مي کردند. در يکي از اين نقشه هاي شوم 45 سکه طلا از طلافروش فريب خورده در خيابان «کريم خان» غارت شد.  روش دوم: سرکرده گروه و نوچه هايش با شناسايي گروهي از جوانان بي کار، وعده مي دانند که آنان از طريق فروش مواد مخدر (شيشه) مي توانند در کوتاه ترين زمان ممکن به سرمايه قابل توجهي برسند.
«امير» و همدستانش براي راضي کردن اين جوانان مي گفتند کار تهيه مواد و معرفي مشتري را خودشان انجام مي دهند و فقط فروش و تحويل گرفتن پول بر عهده آنان است. پس از چندين نوبت تحويل و فروش مواد مخدر «امير» نوچه هايش را بين خرده فروشان مي فرستاد و از آنان مي خواست جنگ زرگري به راه بيندازند.اعضاي اصلي اين شبکه با تهديد چاقو و قمه، به موادفروشان هم رحم نمي کردند و با دزديدن پولها مي گريختند.در نتيجه، عاملان فروش مواد که پولي براي تحويل به «امير» نداشتند مجبور بودند سند خودروهاي خود را به نام او بزنند.
رئيس پليس آگاهي تهران بزرگ با اعلام اين که «امير» با پول هاي مالباختگان چندين دستگاه خودرو خريده بود اظهار داشت: در پرونده اعضاي اين شبکه، دستبرد مسلحانه، زورگيري، خريد و فروش موادمخدر، رابطه نامشروع و.... به چشم مي خورد. سرهنگ «عباسعلي محمديان» به ايسکانيوز گفت: با تعامل اطلاعاتي ميان پايگاه هاي پنجم، هفتم، سوم و دوم پليس آگاهي، تحقيق جامع تر براي شناسايي تمامي مالباختگان ادامه دارد.از همين رو از شاکيان دعوت مي شود براي پيگيري پرونده به شعبه 10 بازپرسي دادسراي امور جنايي تهران در خيابان انقلاب اسلامي- خيابان 12 فروردين- و يا پايگاه پنجم پليس آگاهي تهران بزرگ در خيابان وحدت اسلامي مراجعه کنند. 


 اخبار خارجي 

مرگ 12 نفر در روسيه به دليل واژگوني اتوبوس

12 نفر از سرنشينان يک اتوبوس به دليل واژگوني خودرو ناشي از لغزنده بودن جاده جان خود را از دست دادند.  به گزارش ايسنا، سخنگوي دپارتمان پليس «اورال جنوبي» در «روسيه» در مصاحبه اي با خبرگزاري ريانووستي، تاکيد کرد: اوايل صبح امروز يک دستگاه اتوبوس مسافربري به دليل لغزنده بودن جاده واژگون شد که طي اين حادثه 12 نفر از سرنشينان اين اتوبوس جان خود را از دست داده و پنج نفر نيز مجروح شدند.  وي خاطر نشان کرد: در ميان کشته شدگان اين حادثه دو کودک و يک نوزاد نيز ديده مي شود.  همچنين مجروحان اين حادثه بلافاصله توسط خودروهاي اورژانس به نزديکترين بيمارستان منتقل شدند.  بر اساس اعلام نظر کارشناسان پليس «اورال جنوبي» تحقيقات در رابطه با چگونگي وقوع اين حادثه توسط ماموران در صحنه حادثه ادامه دارد.

توفان پرقدرت لوپيت در راه ژاپن

دپارتمان هواشناسي ملي ژاپن اعلام کرد، توفان پرقدرت «لوپيت» در حال نزديک شدن به سواحل اين کشور است و به همين دليل مناطق ساحلي در تمام نقاط اين کشور مجبور به تخليه اجباري شدند.  به گزارش ايسنا، رييس دپارتمان هواشناسي ملي ژاپن در مصاحبه اي با خبرگزاري فرانسه، خاطر نشان کرد: توفان پرقدرت «لوپيت» با سرعت 144 کيلومتر بر ساعت به سمت سواحل اين کشور در حال حرکت است. به همين دليل، ستاد ملي بحران و گروه هاي امداد و نجات ساحلي کشور از مردم در نقاط ساحلي درخواست کرده تا منازل خود را ترک کرده و به پناهگاه هاي امن بروند.
وي خاطر نشان کرد: اين توفان اواخر هفته گذشته به سمت «لوزون» يکي از جزاير اصلي فيليپين حرکت کرده بود، اما به يک باره تغيير جهت داد و هم اکنون با سرعت به سمت شمال ژاپن روان است.  مقامات ستاد ملي بحران کشور نيز از اين موضوع در هراسند که اين توفان خسارات و تلفاتي را در پي داشته باشد.

برخورد مرگبار اتوبوس با کاميون در برزيل

مقامات دپارتمان راهنمايي و رانندگي برزيل خبر دادند و اعلام کردند، در پي برخورد يک دستگاه اتوبوس مسافربري با يک دستگاه کاميون در جنوب اين کشور، دست کم 10 نفر جان خود را از دست داده و 26 نفر نيز مجروح شدند.  به گزارش ايسنا، رييس دپارتمان راهنمايي و رانندگي برزيل در مصاحبه اي با خبرگزاري آسوشيتدپرس، بيان کرد: حوالي ساعت سه بامداد امروز به وقت محلي، يک دستگاه اتوبوس مسافربري با يک دستگاه کاميون حامل کالا در منطقه «ميناس خراس» واقع در جنوب شرق کشور با يکديگر برخورد کردند که طي اين حادثه وحشتناک متاسفانه 10 نفر جان خود را از دست داده و 26 نفر نيز مجروح شدند.  وي خاطر نشان کرد: اين حادثه در 220 کيلومتري بزرگراه فدرال 611-BR و در 540 کيلومتري شهر «کاتوجي» روي داد و راننده هر دو خودرو جزو کشته شدگان اين تصادف جاده اي هستند.  بر اساس اعلام نظر کارشناسان پليس راهنمايي و رانندگي برزيل، مشخص شد که راننده اتوبوس که 38 سرنشين داشته از يک کارخانه در «سالوادور» به سمت «ريو دو ژانيرو» در حرکت بود که کنترل خود را از دست داده و با اين کاميون که حامل بار سيب بود، برخورد کرد.

افزايش تعداد تلفات سيلاب در فيليپين

تعداد تلفات سيلاب اخير به  فيليپين 137 نفر افزايش يافته است و هزاران نفر نيز در پي وقوع اين سيلاب بي خانمان شدند.  به گزارش ايسنا، رييس ستاد ملي بحران «فيليپين» در مصاحبه اي با خبرگزاري سي ان ان، تصريح کرد: بارش شديد باران و وقوع سيلاب در نواحي مختلف کشور باعث جان باختن 137 نفر و بي خانمان شدن هزاران نفر شده است.  وي خاطر نشان کرد: بر اثر وقوع اين سيلاب 45 نفر نيز مجروح شدند. از طرفي رانش زمين که در پي وقوع سيلاب در نواحي شرقي و شمالي کشور به وقوع پيوسته است، امداد و نجات را به شدت با مشکل مواجه کرده است و عمليات تنها با کمک بالگردهاي ارتش انجام مي شود.