نسخه شماره 2200 - 1388/07/29 -


تذکر به رئيس جمهور براي تعليق کمک هاي ايران به پاکستان

علا وه بر واقعي کردن قيمت حامل هاي انرژي از سوي مجلس صورت گرفت
تصويب هدفمند کردن يارانه هاي اساسي
دولت موظف به هدفمندکردن يارانه گندم، برنج، روغن، شير و شکر تا پايان برنامه پنجم شد
رئيس کميسيون صنايع و معادن هشدار داد:
واحدهاي توليدي با مشکل جدي مواجه مي شوند


کوتاه از بهارستان

تذکر کواکبيان:
چرا وزرا معرفي نمي شوند؟


خبر

درخواست کواکبيان براي راي گيري علني نسبت به ماده 4 لا يحه هدفمند سازي يارانه ها
نبايد حمايت از محرومان فقط در حوزه هاي انتخابيه باشد


 تذکر به رئيس جمهور براي تعليق کمک هاي ايران به پاکستان  

يک عضو کميسيون امنيت ملي وسياست خارجي مجلس شوراي اسلامي از تذکر کتبي نمايندگان به رئيس جمهور مبني بر لزوم به تعليق درآمدن همه کمک هاي ايران به پاکستان خبر داد و گفت: سازمان اطلاعات محرمانه ارتش پاکستان نزديک ترين نقش را نسبت به پوشش تروريسم در منطقه برعهده داشته است.  حشمت الله فلاحت پيشه در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به جنايت تروريستي که روزيکشنبه  در سيستان وبلوچستان صورت گرفت، اعلام کرد که وي به همراه زهره الهيان نماينده تهران و ديگرعضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس تذکر کتبي را مبني براينکه هرگونه کمک به پاکستان به حالت تعليق درآيد، براي ارائه به احمدي نژاد تنظيم کرده ايم. وي با بيان اينکه سازمان اطلاعات محرمانه ارتش پاکستان نزديک ترين نقش را نسبت به پوشش تروريسم در منطقه برعهده داشته است، تصريح کرد: تازمانيکه حسن نيت پاکستان بويژه درکنترل مرزها ثابت نشود، بايد هرگونه کمک به اين کشور به حالت تعليق درآيد. به گفته فلاحت پيشه پيش از اين قرار بود که جمهوري اسلامي ايران 300 ميليون دلار را که بخشي از آن هم تسهيلات بلاعوض بود، براي مبارزه با تروريسم به دولت پاکستان دهد.  نماينده مردم اسلام آباد غرب در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه براي پايان دادن به اين گونه حوادث تروريستي بايد سه عامل را در نظر داشت، گفت: گروه اول که مجريان اين اقدامات تروريستي هستند اعم از ايراني وغيرايراني در قالب هرتفکر تروريستي يا هرگونه توجيه سياسي وديني  که بايد آنها را سرکوب کرد به گونه اي که مانع از گسترش تفکر آنها درکشور و منطقه مربوطه شد.
اين عضو کميسيون امنيت ملي وسياست خارجي مجلس شوراي اسلامي درباره گروه سوم گفت: برخي از دستگاه هاي اطلاعاتي وامنيتي فرا منطقه اي هستند که بدنبال اقدامات ايضايي تروريستي در ايران هستند که بايد با آنها برخورد کرد.


 علا وه بر واقعي کردن قيمت حامل هاي انرژي از سوي مجلس صورت گرفت
 تصويب هدفمند کردن يارانه هاي اساسي  
 دولت موظف به هدفمندکردن يارانه گندم، برنج، روغن، شير و شکر تا پايان برنامه پنجم شد

نمايندگان مجلس با اصلاح و تصويب ماده 4 لايحه هدفمند کردن يارانه ها، دولت را موظف کردند که به تدريج و تا پايان برنامه پنج ساله پنجم نسبت به هدفمند کردن يارانه گندم، برنج،  روغن، شير، شکر، خدمات پستي، خدمات هواپيمايي و خدمات ريلي اقدام کند.
دراين ماده که با 135 راي موافق، 54 راي مخالف و 9 راي ممتنع به تصويب رسيد، مقرر مي کند که يارانه پرداختي به توليدکنندگان بخش کشاورزي نبايد در هر سال کمتر از سال قبل باشد.
به گزارش ايسنا، دارو و نهاد ه هاي کشاورزي (بذر، کود و نهال) نيز از جمله مواردي بود که قرار بود بر اساس لايحه يارانه شان به تدريج حذف شود، اما با پيشنهاد نمايندگان، اين دو مورد از لايحه حذف شد.
بنابراين گزارش، حذف نهاده هاي کشاورزي از ماده 4 لايحه هدفمند کردن يارانه ها پيشنهاد يونس اسدي نماينده مشکين شهر بود.
وي در توضيح اين پيشنهاد خود گفت: شما نمايندگان را به شعار يا ابوالفضل ارجاع مي دهم و از شما مي خواهم به خاطر حرمت شعار يا ابوالفضل دقت کنيد و به حذف نهاده هاي کشاورزي از هدفمند کردن يارانه ها راي دهيد.
بنابراين گزارش، هنگام صحبت هاي اسدي نمايندگان با شنيدن اين شعار با گفتن عدد 2 مخالفت خود را اعلام کردند; اما پس از اعلام راي مشخص شد 104 نماينده با پيشنهاد حذف اين عبارت موافق بودند، لذا اين پيشنهاد به تصويب رسيد.
 در جلسه ديروز نمايندگان به پيشنهاد توکلي براي حذف کلمه "حداکثر" راي مثبت دادند، به طوري که دولت موظف شد به تدريج و تا پايان برنامه پنج ساله پنجم ماده 4 لايحه هدفمند کردن يارانه ها را اجرا کند.
احمد توکلي نماينده تهران در خانه ملت با ارايه پيشنهادي براي حذف عبارت "حداکثر" از ماده 4 لايحه هدفمند کردن يارانه ها که دولت موظف شده به تدريج و حداکثر تا پايان برنامه پنج ساله پنجم توسعه اقتصادي، اجتماعي و جمهوري اسلامي ايران، نسبت به هدفمندکردن يارانه گندم، برنج، روغن، شير، شکر، خدمات پستي، خدمات هواپيمايي، خدمات ريلي و نهاده هاي کشاورزي اقدام نمايد، اظهار کرد: تاکنون در چهار مورد لفظ حداکثر با راي نمايندگان حذف شده است تا تضمين شود دوره اجراي قانون 5 سال کمتر نشود.
توکلي ادامه داد: در اين شرايط که قانون 5 ساله اجرا شود، شوک کمتري به اقتصاد وارد خواهد شد و در مرکز مطالعه مرکز پژوهش هاي اداره بازرگاني دولت نهم در صورت افزايش قيمت صددرصدي کالاهاي اساسي 19/3 درصد تورم ايجاد مي شود که خطرناک است.
وي گفت: طبيعي است که با وجود کلمه "حداکثر" در اين ماده دوره اجراي قانون را به شکل فعلي در اختيار دولت مي گذاريم و دولت مي تواند سه ساله هم اين قانون را اجرا کند، در حالي که فشار زيادي وارد شده و در نتيجه براي کاهش اين خطر درخواست دارم با حذف کلمه "حداکثر" موافقت کنيد که دوره اجراي اين قانون 5 سال کمتر نشود.
پس از صحبت هاي توکلي که مخالف و موافقي نيز نداشت، نمايندگان با 134 راي موافق و 38 راي مخالف از 197 نماينده حاضر در جلسه به اين پيشنهاد راي مثبت دادند.
بنابراين دولت موظف شد به تدريج و تا پايان برنامه 5 ساله پنجم نسبت به هدفمند کردن يارانه موارد ذکر شده در ماده 4 لايحه هدفمند کردن يارانه ها اقدام کند.  در جلسه ديروز همچنين نمايندگان  به پيشنهاد خباز نماينده کاشمر براي حذف عبارات "گندم، روغن، شکر و دارو" از لايحه هدفمند کردن يارانه راي مثبت ندادند.
به گزارش ايسنا،  در ماده 4 لايحه  هدفمند کردن يارانه ها دولت موظف شده است تا نسبت به هدفمند کردن يارانه گندم، برنج، روغن، شير و شکر به تدريج و حداکثر تا پايان برنامه پنج ساله  پنجم اقدام کند.
محمدرضا خباز نماينده کاشمر در ارائه پيشنهادي نسبت به حذف عبارت "گندم، روغن، شکر و دارو" از ماده 4 اين لايحه گفت:  حامل هاي انرژي و مواد سوختي حدود 90 تا 95 درصد يارانه ها را به خود اختصاص مي دهند، اما برخي از کالاها ميزان کمتري داشته، اما نقش آن در زندگي مردم موثرتر است که مهم ترين آن در ابتدا گندم، بعد از آن روغن، سپس شکر و در نهايت دارو است.
وي خطاب به نمايندگان گفت: حتي در مراجعان مشاهده مي کنيد که بسياري از مردم توان گرفتن نسخه از پزشک را هم ندارند و با توجه به اينکه نان، قوت لايموت مردم است اگر قرار باشد قيمتش افزايش يابد آن طبقه اي که سنگ شان را به سينه مي زنيد بيشتر ضرر مي کنند.
اين نماينده پيشنهاد دهنده اظهار کرد: تلفن هاي زيادي از سراسر کشور به کميسيون اقتصادي و برنامه و بودجه مي شود که اگر به آنها گوش کنيد بايد مصالح مردم را در نظر بگيريم و ضمن در نظر گرفتن اين مصالح بايد بحث هدفمند کردن يارانه ها را هم مد نظر قرار داد، اما چه عجله اي است که همه آن در يک زمان صورت گيرد مگر دنيا مي خواهد به پايان برسد.
وي ادامه داد: اول حامل هاي انرژي را هدفمند کنيم و در سال هاي بعد فرصت مناسب را با آماده کردن مردم از نظر روحي و فکري مهيا کنيم.  وي گفت: خدمات هواپيمايي، پستي و ريلي را از مردم اخذ کنيم، اما با در نظر گرفتن هدفمند کردن يارانه گندم، روغن، شکر و دارو گرفتاري مردم مضاعف مي شود.
وي با بيان اينکه قانون گذاري را از مجلس نگرفته اند و مي توان در سال 89 و 90 تصميمات جدي در مورد يارانه اين چهار اقلام گرفت و همچنين در برنامه پنج ساله پنجم نيز که به مجلس ارائه مي شود براي اين اقلام تصميم گيري کرد، گفت: در اين شرايط به يکباره فشارهاي فراواني به مردم وارد نمي شود و اثر رواني آن بالا نخواهد بود.
وي در مورد صحبت يکي از نمايندگان مبني بر اينکه اگر قيمت نان را گران کنيم کيفيت آن بيشتر مي شود و در حال حاضر نان بي کيفيت به مردم مي دهند، گفت: بايد در اين شرايط نظارت کرد.  به گزارش ايسنا، مصباحي مقدم در تذکري نسبت به اين حرف خباز گفت: ايشان عرض بنده را ناخواسته و تحريف شده بيان کرد، چرا که حرف من اين بود يارانه ها را که به اين شکل کنوني مي دهيم سبب اتلاف و فساد مي شود و اگر پولش را به مردم بدهيم سودي به همراه نخواهد داشت.  پس از راي گيري نمايندگان اين پيشنهاد خباز راي نياورد.
گفتني است از بين پيشنهاددهندگان ماده  4 لايحه  هدفمند کردن يارانه ها  پيشنهادات حذف تک تک اين اقلام براي هدفمند کردن يارانه آنان چون گندم، برنج، روغن ، شير و شکر به جز دارو راي نياورد و فقط هدفمند کردن يارانه دارو به زمان ديگري موکول شد و در اين لايحه يارانه دارو برداشته نمي شود.


 رئيس کميسيون صنايع و معادن هشدار داد:
  واحدهاي توليدي با مشکل جدي مواجه مي شوند 

رئيس کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي، با اشاره به ادامه  بررسي لايحه  هدفمندکردن يارانه ها در هفته  جاري در مجلس و تاکيد بر حمايت از بخش توليد در اين لايحه عنوان کرد:«هرچه اين حمايت شفاف تر و جامع تر باشد مطمئنا به اشتغال کشور و توليد و صادرات کمک موثري تري خواهد کرد.»
سيدحسين هاشمي در گفت وگو با ايسنا، گفت:«هيچ شک و ترديدي در عملياتي شدن لايحه هدفمند کردن يارانه ها وجود ندارد، و بر همين اساس هم قريب به اتفاق نمايندگان به کليات آن راي دادند.»
وي با تاکيد بر اين که يکي از بخش هاي مهمي که در اين لايحه بايد مورد دقت ويژه  نمايندگان مجلس قرار گيرد بخش صنايع انرژي بر است، ادامه داد:«براي بخش صنايع انرژي بر که مواد اوليه آن گاز است دوستان تمهيداتي را پيش بيني کرده اند که مي تواند به خوراک مواد اوليه صنايع فولاد و يا واحدهاي مشابه کمک کند.»
نماينده  اصلاح طلب مردم ميانه در خانه  ملت، با بيان اين که مي شود قيمت صادرات گاز را بدون در نظر گرفتن انتقال آن و 10 درصد زيرقيمت در اختيار کارخانجات قرار داد که کليات اين بخش تصويب شده است، افزود:«اين موضوع پيشنهاد اعضاي کميسيون صنايع مجلس بود که البته هنوز بحث بر روي اين موضوع ادامه دارد، چرا که پيشنهادات در مجلس متنوع است و نمايندگان جداول مختلفي را ارايه کرده اند.»
هاشمي با اشاره به بحث سياست جايگزين در لايحه  هدفمند کردن يارانه ها، عنوان کرد:«با توجه به اين که بحث آب و برق و گاز سه رکن اصلي در توليد هستند اگر دولت سياست حمايت خود را از بخش توليد بردارد تعداد کثيري از واحدها با مشکل جدي مواجه مي شوند; لذا سهم واحدهاي توليدي از ميزان يارانه  تخصيصي دولت پس از حذف يارانه ها در کميسيون ويژه 30 درصد مشخص شد تا بتواند به عنوان سياست هاي جبراني اين بخش عمل کند و خلا»هاي مالي که از اجراي اين قانون در بخش توليد به وجود مي آيد را رفع کند.»
رييس کميسيون صنايع و معادن مجلس، با اشاره به جلسه  تعدادي از نمايندگان با علي لاريجاني رييس مجلس، گفت:«در آنجا بحث شد که اين رقم 30 درصد به 40 درصد برسد، چرا که 40 درصد را مي توان به نحوي مديريت کرد که آسيب پذيري از بخش توليد به حداقل برسد و صيانت از توليد داخلي بيشتر شود.»
عضو فراکسيون خط امام(ره)مجلس با اعتقاد بر اين که در صورت اين اتفاق قدم موثري برداشته خواهد شد، گفت:«البته اين مساله مربوط به اين است که دولت بتواند اين 40 درصد را به خوبي عملياتي کند، و به موقع در اختيار واحدهاي توليدي قرار دهد که در اين صورت شايد تبعات اين لايحه به حداقل برسد و توليد به حيات خود ادامه دهد.»
نماينده مردم ميانه در خانه  ملت، با تاکيد بر اين که تمام تمهيدات در حال انجام است تا آسيب پذيري بخش توليد به حداقل برسد و يک حمايت معقول و منطقي از توليد در بخش صنعت و معدن کشاورزي و ... به وجود آيد، در عين حال در خصوص ارايه  يارانه  نقدي به برخي از دهک ها در جامعه، گفت:«30 درصد از اين يارانه به بخش توليد داده مي شود.»
هاشمي گفت:«اين سياست ناشي از افزايش قيمت هاست که مي تواند بخشي از افزايش قيمت ها را تامين کند تا طرف هاي توليدي به کار خود ادامه دهند. ما اميدواريم که مجلس با 40 درصد موافقت کند چرا که بخش توليد براي کشور حياتي است.»
رييس کميسيون صنايع و معادن مجلس، خاطرنشان کرد:«هر چه حمايت از بخش توليد در اين لايحه شفاف تر و جامع تر شود مطمئنا براي اشتغال کشور و توليد و صادرات کمک موثري خواهد بود.»


 کوتاه از بهارستان 

عضو کميسيون انرژي مجلس
هدفمندسازي يارانه ها شکست مي خورد

عضو کميسيون انرژي مجلس گفت: «اگر يک تيم قوي اجراي طرح هدفمند کردن يارانه ها را در دولت برعهده نگيرد اين طرح حتما با شکست مواجه خواهد شد و عوارض آن به مردم مي رسد.» سيد عماد حسيني در گفت وگو با سفير، در خصوص لايحه هدفمندسازي يارانه ها و تورم ناشي از آن، اظهار داشت: «بالا رفتن نقدينگي در جامعه، افزايش تورم و رکود اقتصادي، تبعات منفي اجراي هدفمندسازي يارانه ها است که ما اميدواريم دولت با انتخاب کارگروه  اجرايي قوي اين تبعات را به حداقل برساند.» وي ادامه داد:«بحث عدالت اقتصادي و اجتماعي نيز از نکات مثبت لايحه هدفمندسازي يارانه ها است که اگر تبعات منفي طرح کم شود آثار مثبت آن ديده مي شود.» نماينده قروه تصريح کرد:«تمام نتايج اين طرح به مکانيزم اجرا بر مي گردد، بايد ديد دولت چگونه مکانيزم اجرايي را تنظيم خواهد کرد، اگر تيم کارشناسي قوي انتخاب نشود اين طرح به شکست مي انجامد.» عضو کميسيون انرژي مجلس بابيان اينکه شکست اين طرح آثار بدي براي کشور دارد گفت:«شايد اولين نتيجه اجراي اين طرح تورم 50 درصدي باشد که نياز به مکانيزم دقيقي براي کنترل دارد.» عضو فراکسيون خط امام(ره)مجلس درپاسخ به اين سئوال که با توجه به اينکه افزايش نرخ قيمت ها بر دستگاه هاي اجرايي و کارمندان دولت هم تاثير گذار است، آيا دولت راهکاري براي اين موضوع در لايحه ديده است، اظهار داشت:«با اصلاحاتي که در مجلس بر روي لايحه  دولت صورت گرفت، اين لايحه بسيار جامع تر و متعادل تر شد.» حسيني خاطر نشان کرد:«نمايندگان دست دولت را براي هرگونه اجرا و تغيير و درخواست اصلاح يا بودجه از مجلس باز گذاشته اند تا دولت به هر نحوي که بخواهد جلوي نوسانات قيمت را بگيرد.»

محجوب:
اگر نمي توانيد براي فقرا کاري کنيد
آنان را سخيف نکنيد
 

اين درست نيست که بگوييم متقاضيان نان بروند و در صف بايستند،اين پيشنهاد محجوب با 63 راي موافق، 77 راي مخالف و 15 راي ممتنع از مجموع 194نماينده تصويب نشد.  نماينده مردم تهران با اشاره به ماده پنج لايحه هدفمند کردن يارانه ها که در آن آمده است «دولت موظف است يارانه آرد و نان را به ميزاني که در لايحه بودجه ساليانه مشخص مي شود از روش هاي مناسب در اختيار مصرف کنندگان متقاضي قرار دهد» گفت: کلماتي همچون «ميزاني»  و «متقاضي» مبهم است و اين جمله بدون اين کلمات هم صحيح است.  به گزارش خبرنگار ايلنا، عليرضا محجوب تاکيد کرد: آوردن کلمه «متقاضي» پس از مصرف کننده نوعي توهين به مصرف کننده است.  دبيرکل خانه کارگر خاطر نشان کرد: از 80 سال پيش که پخت نان از خانه به مغازه آمده است چنين چيزي مرسوم نبوده است و اين کار نوعي توهين به فقرا است.  رئيس فراکسيون کارگري مجلس اضافه کرد: اگر مي خواهيد يارانه را حذف کنيد بکنيد اما چرا به فقرا توهين مي کنيد.  وي افزود: اين درست نيست که بگوييم متقاضيان نان بروند و در صف بايستند.  اين نماينده مجلس تصريح کرد: اگر نمي توانيد براي فقرا کاري کنيد موجب سخيف تر شدن وضعيت آنان نشويد.  گفتني است اين پيشنهاد محجوب با 63 راي موافق، 77 راي مخالف و 15 راي ممتنع از مجموع 194نماينده تصويب نشد.

انتقاد مطهري از اشتياق دولت براي مذاکره با آمريکا
گفت وگوهاي خودسرانه به مصلحت نيست

نماينده مردم تهران از اشتياق دولت احمدي نژاد براي مذاکره با آمريکا به شدت انتقاد و تاکيد کرد:متاسفانه دراين زمينه کارهاي خود سرانه اي انجام مي شود که به هيچ عنوان به مصلحت کشور نيست. علي مطهري نماينده تهران وعضو فراکسيون اصولگرايان مجلس در گفت وگو با «فردا» با انتقاد از تمايل بيش از حد دولت احمدي نژاد براي مذاکره با آمريکا گفت: متاسفانه در حاشيه مذاکرات «1+5» در ژنو بدون هماهنگي با نظام ورهبري در زمينه ارتباط با آمريکا کارهاي خود سرانه اي انجام شد که به هيچ عنوان به مصلحت کشور نبود. مطهري با تاکيد بر اينکه شرايط فعلي به هيچ عنوان براي مذاکره مستقيم با آمريکا مناسب نيست، خاطرنشان کرد: آمريکا هيچ تغييري در سياست هاي خصمانه اش نسبت به ايران انجام نداده است. مطهري با تاکيد بر شفاف شدن مذاکرات هيات ايراني در حاشيه مذاکرات1+5 ژنو ورفع ابهامات موجود گفت: از دولت انتظار داريم به صورت صريح وشفاف در مورد مذاکرات اطلاع رساني کند ودر اين زمينه توضيح دهد چه چيزي باعث شد آمريکايي ها از مواضع ايران استقبال کنند. عضو فراکسيون اصول گرايان با تاکيد براينکه تغيير در رويکرد جمهوري اسلامي نسبت به آمريکا بايد تصميم کل نظام باشد، اضافه کرد: در اين زمينه دولت نبايد به صورت خودسرانه تصميم بگيرد. نماينده تهران با اشاره به رويکرد آمريکا در خاورميانه گفت: آمريکا کشور هاي عربي را به سمت صلح عربي واسراييل کشانده است وحتي در اين زمينه توانسته بر فعاليت هاي جنبش حماس تاثير بگذارد. عضو کميسيون فرهنگي مجلس با بيان اينکه ايران مرکز مقاومت اسلامي در دنيا است، خاطرنشان کرد: اين ارتباط ايران وآمريکا به نفع مردم آزادي خواه دنيا به خصوص در لبنان وفلسطين نيست. مطهري تاکيد کرد:ملت ايران از دولت انتظار دارند تا زماني که آمريکا در تغييري درسياست هايش نداده است سراغ مذاکره با آمريکا نرود.


 تذکر کواکبيان:
 چرا وزرا معرفي نمي شوند؟  

نماينده مردم سمنان در مجلس شوراي اسلامي نسبت به معرفي نشدن وزراي پيشنهادي و پرداخت نشدن سهام جهاد نصر به رزمندگان استان سمنان تذکر داد. به گزارش ايسنا، مصطفي کواکبيان با اظهار تسليت نسبت به شهادت جمعي از پاسداران جان برکف و فرماندهان سپاه در حادثه تروريستي سيستان و بلوچستان و از جمله شهيد عربي از نيروهاي شهرستان سمنان و با استناد به اصل 135 قانون اساسي خطاب به ابوترابي فرد اخطار داد و افزود: يک بار ديگر نيز با استناد به اين ماده قانون اساسي تذکر داده ام که رييس جمهور مي تواند براي وزارتخانه هاي فاقد وزير حداکثر سه ماه سرپرست تعيين کند که دو ماه آن گذشته است. نماينده مردم سمنان افزود: اگر امروز و فردا اين افراد معرفي شوند بعد از سرکشي نمايندگان از حوزه هاي انتخابيه به موضوع بهتر رسيدگي مي شد. وي در توضيح دومين تذکرش گفت: وزارت جهاد کشاورزي سهام جهاد نصر را به برخي از رزمندگان استان هاي شمالي تحويل داده است، ولي اين سهام به رزمندگان استان سمنان پرداخت نشده از اين وزارتخانه مي خواهم که به موضوع توجه شود. ابوترابي فرد در پاسخ به تذکر اول نماينده سمنان گفت: دولت آمادگي داشت که طي روزهاي نخست اين هفته وزراي پيشنهادي را معرفي کند، ولي به دليل سرکشي نمايندگان در هفته آينده اين کار را به تاخير انداخت.


 خبر 

حاضريم ضايع شويم اما حق مردم ضايع نشود

نماينده سمنان گفت: 30 نفر از نمايندگان خواستار راي گيري علني ماده 4 لايحه هدفمندکردن يارانه ها هستند. مصطفي کواکبيان در تذکر خود با استناد به ماده 123 آيين نامه داخلي مجلس گفت: 30 نفر از نمايندگان مجلس خواستار راي گيري علني براي ماده 4 لايحه هدفمندکردن يارانه ها هستند.  وي خطاب به محمدرضا باهنر که رياست جلسه علني را برعهده داشت با اشاره به پاسخي که باهنر به تذکر اول کواکبيان داده بود گفت: شما استاد جوسازي براي هر کس که بخواهيد هستيد ما يک جمله گفتيم تقاضاي راي گيري علني داريم اما شما فصل مشبعي   عليه من سخنراني کرديد و به نماينده ديگري نيز اجازه صحبت عليه من را داديد.  نماينده سمنان تاکيد کرد: اما بدانيد ما حاضريم ضايع شويم اما حق مردم ضايع نشود.  محسن نريمان نماينده بابل نيز با استناد به مواد 123 و 124 آيين نامه داخلي مجلس گفت: در دوره هاي پيشين در کشوي نمايندگان کارت هاي مخصوص راي گيري علني در سه رنگ مختلف وجود داشت که در حال حاضر وجود ندارد.  باهنر در پاسخ به اين تذکر از اعضاي هيات رئيسه خواست اين کارت ها را در کشوهاي ميز نمايندگان قرار دهند و در پاسخ به تذکر کواکبيان نيز گفت: افرادي که تقاضاي راي گيري علني داشتند تقاضاي خود را پس گرفتند.  اين صحبت باهنر موجب شد کواکبيان از جاي خود برخيزد و برگه اي از امضاهاي 30  نماينده را نشان آنها دهد.

عضو فراکسيون خط امام (ره):
فقط جناح راست نمي تواند
 براي اداره بهتر کشور طرح بدهد
 

نماينده قزوين گفت:اگر رهبري صلاح بدانند طرح وحدت ملي کنار گذاشته مي شود.  به گزارش ايلنا، قدرت الله عليخاني عضو فراکسيون خط امام(ره) با حضور در جمع خبرنگاران پارلماني گفت: آيت الله هاشمي اعلام کرده است که اگر رهبري صلاح بداند، به طرح وحدت ملي کمک مي کند.  وي درباره ارائه طرح وحدت ملي، با بيان اينکه برخي عقلاي اصولگرا به هاشمي گفته اند که طرحي براي وحدت ملي در دست دارند، افزود: رئيس مجلس خبرگان اعلام کرده است که در صورتي که رهبري صلاح بداند به اين طرح کمک مي کند.  نماينده قزوين، طرح وحدت ملي را منتسب به عقلاي اصولگرايان از جمله باهنر، عسگراولادي، حدادعادل و ميرسليم دانست و گفت: به گفته دبيرکل خط امام و رهبري اين طرح هم اکنون به رهبر معظم انقلاب ارائه شده است.  به گفته وي اگر رهبري صلاح بدانند، طرح وحدت ملي به جريان مي افتد اما اگر ايشان صلاح ندانند، اين طرح کنار گذاشته مي شود.  البته در حال حاضر هر کسي مي تواند نظرش را در اين باره اعلام کند اما من از دوستان و علاقه مندان امام و رهبري مي خواهم تا تحمل کنند و ببينند که نظر رهبري چيست.  عليخاني ادامه داد: اين طرح از سوي سران اصولگرا طراحي شده است، اگر مجوزي براي اين طرح صادر شود، عقلاي اصلاح طلب نيز دور هم جمع مي شوند و طرحي براي تکميل آن ارائه مي دهيم. چون تنها راستي ها نمي توانند براي اداره بهتر کشور طرح بدهند. بلکه جمعي از اصلاح طلبان معتدل هم طرحي مي دهند تا نسخه اي دوطرفه براي آنچه که به مصلحت نظام و انقلاب است، پيچيده شود.

نادران:
کنترل تورم لايحه هدفمند کردن يارانه
به دولت بستگي دارد
 

عضو کميسيون اقتصادي مجلس معتقد است کنترل بار تورمي لايحه هدفمند کردن يارانه ها به عملکرد دولت و نحوه اجراي لايحه هدفمند کردن يارانه ها بستگي دارد.  الياس نادران در گفت وگو با  ايلنا از تلاش هاي مجلس براي کنترل بار تورمي ناشي از اجراي لايحه هدفمند کردن يارانه ها ياد کرد و افزايش زمان اجراي آن و تاکيد به افزايش تدريجي قيمت ها را در همين راستا ارزيابي کرد.  وي از دولت تقاضا کرد تا در نحوه تعيين قيمت حامل هاي انرژي به نحوي عمل کند که آثار تورمي ناشي از اجراي اين لايحه کاهش يابد.  توصيه نادران به دولت اين بود که از شيوه هاي توزيع مناسب استفاده کرده و به سمت راهکارهاي جبراني اي همچون تاسيس اجتماعي پيش رو و به قشر کم درآمد جامعه کمک کند.  نماينده تهران در پاسخ به اينکه آيا مجلس در اين لايحه تعيين قيمت حامل هاي انرژي را به طور کلي به دولت واگذار مي کند يا همچنان اين قيمت ها بايد به تاييد مجلس برسد؟ اظهار داشت: تاکنون مصوب کرده ايم که دولت در دامنه اي از تغييرات قيمتي اختيار دارد که به تعيين قيمت حامل هاي انرژي بپردازد البته تعيين اين قيمت ها بايد با توجه به نوع مصرف کننده هاي مختلف و سطوح جغرافيايي خاص باشد مثلا نياز مناطق گرمسيري به آب و مناطق سردسير به گاز در نظر گرفته شود.  وي در پاسخ به سوالي که به سياست هاي جبراني دولت درلايحه هدفمند کردن يارانه ها براي کنترل بار تورم ناشي از آن اشاره داشت و پرسيد که آيا اين سياست ها کافي هستند يا نه؟گفت: کنترل بار تورمي لايحه هدفمند کردن يارانه ها به عملکرد دولت و نحوه اجراي لايحه هدفمند کردن يارانه ها بستگي دارد.  نادران در پايان تاکيد کرد که مجلس متناسب با وظيفه نظارتي خود بر تعيين قيمت حامل هاي انرژي از سوي دولت، نظارت خواهد کرد.


 درخواست کواکبيان براي راي گيري علني نسبت به ماده 4 لا يحه هدفمند سازي يارانه ها
 نبايد حمايت از محرومان فقط در حوزه هاي انتخابيه باشد 

نمايندگان مجلس هنگامي که به حوزه هاي انتخابيه مي روند به شدت طرفدار محرومين و مستضعفين هستند وقتي به مجلس مي آيند نبايد نتيجه تصميمات آنان محرومان را ضعيف تر کند. در ادامه بررسي لايحه هدفمند کردن يارانه ها نمايندگان مجلس واکنش هاي بسياري نسبت به ماده 4 اين لايحه نشان دادند و مصطفي کواکبيان در تذکري اظهار داشت: حمايت از مستضعفان توسط نمايندگان تنها در حوزه هاي انتخابيه صورت مي گيرد. به گزارش ايلنا نمايندگان مجلس در هنگام بررسي ماده 4 لايحه هدفمند کردن يارانه ها که به هدفمند کردن يارانه گندم، برنج، روغن، شير، شکر، دارو، خدمات پستي، خدمات هواپيمايي، خدمات ريلي (مسافري) و نهاده هاي کشاورزي (بذر، کود و نهال) اشاره داشت: واکنش هاي متفاوتي نشان دادند. مصطفي کواکبيان نماينده سمنان و مهديشهر در تذکري گفت: نمايندگان مجلس هنگامي که به حوزه هاي انتخابيه مي روند به شدت طرفدار محرومين و مستضعفين هستند وقتي به مجلس مي آيند نبايد وضعيت فرق کند. باهنر نيز در پاسخ به تذکر وي اظهاراتش را توهين به نمايندگان ارزيابي کرد. بهروز جعفري نماينده سميرم نيز در تذکري با اشاره به اظهارات کواکبيان گفت: ايشان دو روز پيش نيز اظهاراتي کردند مبني بر اينکه ما به لايحه هدفمند کردن يارانه ها راي نداديم و اين حاصل توافق دولت و کميسيون ويژه است.