نسخه شماره 2200 - 1388/07/29 -


اعتبار 20 ميليارد توماني براي ايمن سازي محورهاي مازندران کافي نيست

شهردار سابق اراک:
حاضرم با شوراي شهر مناظره کنم


روش صيادي در گلستان سنتي است


اخبار کوتاه


خبر


  اعتبار 20 ميليارد توماني براي ايمن سازي محورهاي مازندران کافي نيست 

مديرکل راه و ترابري مازندران با بيان اين که اعتبار راهداري در سال جاري بالغ بر 20 ميليارد تومان است، تصريح کرد: مبلغ تخصيص يافته براي نگهداري و ايمن سازي محورهاي استان کافي نيست و بايد توجه ويژه براي اختصاص اعتبار راه هاي مواصلاتي استان شود. به گزارش ايسنا موسي رحيمي با اشاره به ضرورت برقراري تردد در تمامي ايام سال در ناوگان حمل و نقل جاده اي استان، افزود: حفظ ارتباط و تداوم جريان پيوسته شبکه حمل و نقل و بالاخص شبکه حمل و نقل جاده اي در تمامي ايام سال از اهميت ويژه اي برخوردار است که کوچکترين عامل بازدارنده اين جريان پيوسته، صدمات جبران ناپذيري را به طور مستقيم و غيرمستقيم وارد خواهد کرد. وي يادآور شد: برنامه ريزي هاي شبکه راهداري استان به ويژه برنامه ريزي براي حفظ ايمني و جريان پيوسته ترافيک در زمستان از درجه بالايي از اهميت و حساسيت برخوردار است . رحيمي با اشاره به اين که راهداري زمستاني بخش مهم و قابل توجهي از وظايف بخش راهداري استان است افزود: مديريت راهداري زمستاني به منظور ايجاد ترددي ايمن  پيوسته و روان در فصل زمستان برنامه ريزي خواهد شد. وي با اشاره به آمادگي کامل اداره کل براي انجام عمليات راهداري زمستاني گفت: عمليات راهداري زمستاني در سه هزار و 700 کيلومتر از راه هاي برفگير و کوهستاني استان و همه راه هاي موجود توسط اين اداره کل با تمام تجهيزات انجام مي شود. مديرکل راه و ترابري مازندران خاطرنشان کرد: مجموعه عوامل راهداري بايد با تعامل در سايه همفکري و همدلي با بسيج نيروها و بکارگيري درست از تجهيزات و ماشين آلات و با برنامه ريزي منظم و مدون از هم اکنون براي انجام عمليات راهداري زمستاني آمادگي کامل داشته باشد. رحيمي با بيان اين که اعتبار امسال راهداري بالغ بر 20ميليارد تومان است، تصريح کرد: مبلغ تخصيص يافته براي نگهداري و ايمن سازي محورهاي استان کافي نيست و بايد توجه ويژه براي اختصاص اعتبار راههاي مواصلاتي استان شود.


 شهردار سابق اراک:
 حاضرم با شوراي شهر مناظره کنم 

شهردار سابق اراک گفت: با توجه به اعتقاد و اعتمادي که به عملکرد تيم مديريتي شهرداري اراک داشتم، حاضر هستم که به صورت مناظره و رو در رو با حضور مردم و رسانه ها پاسخگوي ابهامات مطرح شده در روزهاي اخير باشم.
علي اکبر کريمي، در گفت وگو ايسنا با بيان اين مطالب افزود: متاسفانه پس از ترک شهرداري اراک، ابهاماتي عليه تيم سابق مديريتي شهرداري اراک مطرح شده که با توجه به اعتقاد و اعتماد به سلامت کارمان و عملکرد مثبتي که داشته ايم، آمادگي کامل براي پاسخ گويي به پرسش ها و ابهامات مطرح شده، در حضور مردم و رسانه ها را داريم.
وي تاکيد کرد: تيم شهرداري در دوره من يکي از سالم ترين مجموعه ها بوده که عملکرد مطلوبي نيز داشته است اما، عده اي براي اقناع افکار عمومي اقدام به طرح ابهاماتي دراين زمينه مي کنند.
وي گفت: به عنوان مدير مجموعه شهرداري اراک حاضر به پاسخ گويي به تمامي مطالب و پرسش هاي مطرح شده در روزهاي اخير هستم.
کريمي، درخصوص بيانيه اي که در نماز جمعه اين هفته عليه او پخش شد، اظهار کرد: به عنوان شهردار اراک از روز اول طرح سوال و استيضاح خواهان حضور مردم و رسانه ها درجريان استيضاح بودم اما، اعضاي شوراي شهر با اين امر مخالفت کردند و به اين دليل جلسات طرح سوال از شهردار اراک به صورت غير علني برگزار شد.
شهردار سابق اراک ادامه داد: با وجود اين، در جلسات طرح سوال پاسخ پرسش ها به طور کامل داده شد و در صورت جلسه شوراي شهر نيز اين امر وجود دارد اما، عده اي تنها به انتشار سوالات و پخش آنها در نماز جمعه اراک کرده اند.
وي تاکيد کرد: سوالات مطرح شده با تصميم اعضاي شوراي شهر به صورت محرمانه بود و جاي سوال دارد که چگونه اين سوالات محرمانه در بين مردم منتشر شده است؟
وي تصريح کرد: با وجود اين، ابايي از پخش سوال ها در نماز جمعه ندارم و از اين موضوع نيز خوشحال هستم زيرا مردم در جريان مسايل و سوالات طرح شده قرار مي گيرند. کريمي، درخصوص زمان بهره برداري از برخي پروژه هاي عمراني شهر اراک گفت: در آن دوره مديريت، پروژه ها به گونه اي ديگر بود و کارها به صورت شبانه روزي پيگيري مي شد. وي تاکيد کرد: هم چنين بايد توجه داشت که بهره برداري از پروژه ها به معناي تکميل کامل نيست و مي توان جداول حاشيه و پياده روسازي را در چند روز آتي به پايان رساند. کريمي در پايان گفت: آرزو دارم که هرچه سريع تر اين پروژه ها به بهره برداري برسند تا مردم بتوانند از اين خدمات استفاده کنند.


 روش صيادي در گلستان سنتي است 

مديرکل شيلات گلستان اعلام کرد: روش صيد صيادان استان گلستان سنتي است که اين امر براي معيشت اين قشر تهديده کننده است. به گزارش  مهر در گرگان، علي اکبر پاسندي دوشنبه شب در جشن شروع فصل صيد ماهيان استخواني در بندرترکمن افزود: سرانه صيد در استان به ازاي هر صياد 670 کيوگرم بوده و اين ميزان نسبت به کل کشور پائين است.وي اظهار داشت: از مجموع 15 هزار تن توليد انواع آبزي در استان در سال 13 درصد دريايي بوده که مقام چهارم آبزي پروري کشور را دارا هستيم.
پاسندي صيانت از ذخاير آبزيان را وظيفه ملي و همگاني دانست و گفت: گلستان با توجه به شرايط اقليمي که دارد يک استان شيلاتي است و به لحاظ وجود درياي خزر، فعاليت صيد و صيادي در اين استان رواج دارد.مديرکل شيلات گلستان بيان داشت: 80 درصد گونه کپور دريايي در استان توليد مي شود، 30 درصد پرورش ماهيان استخواني کل کشور و 60 درصد انواع ماهيان خاوياري و 85 درصد گونه هاي ماهي درياي خزر در اين استان توليد مي شود.


 اخبار کوتاه 

برگزاري نخستين همايش منطقه اي گردشگري سلا مت در آذربايجان غربي

گروه شهرستانها: سومين همايش منطقه اي خدمات بين المللي سلا مت ايران با موضوع گردشگري سلا مت، آبان ماه جاري در استان آذربايجان غربي برگزار مي شود.به گزارش روابط عمومي معاونت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، حبيب متذکر معاون گردشگري سازمان استان آذربايجان غربي با بيان اين خبر گفت: با توجه به ظرفيت هاي مطلوب استان به منظور پرورش گردشگري سلا مت، تصميم بر آن شد تا با همکاري دانشگاه علوم پزشکي اروميه و خدمات بهداشتي- درماني استان، سومين همايش گردشگري سلا مت، براي نخستين بار در مرکز آذربايجان غربي برگزار شود.وي با بيان اين که همايش پيش رو با حضور جمع قابل توجهي از مهمانان در سطح داخلي و بين المللي برگزار مي شود، افزود: طبق برنامه ريزي صورت گرفته هشت محور تخصصي براي اين نشست در نظر گرفته شده است تا به واسطه آن از زواياي گوناگون درباره قابليت هاي مختلف اين شاخه از گردشگري بحث و تبادل نظر شود.معاون گردشگري سازمان استان آذربايجان غربي در شرح محورهاي اين همايش گفت: «توانمندي هاي جمهوري اسلا مي ايران در زمينه گردشگري  سلا مت و نقش استان هاي مرزي و آذربايجان غربي» «تاثير صنعت گردشگري سلا مت در اقتصاد کشور»، «فرصت ها و چالش هاي آن در چشم انداز آينده ايران و جهان»، «راهکارها والگوهاي مديريتي و سازماني در توسعه اين شاخه» و «نقش دهکده هاي سلا مت و بخش خصوصي، سازمان هاي مرتبط و نهادهاي دولتي» از موضوعات سخنراني هاي پيش رو به شمار مي آيد.

فناوري اطلا عات شهرنشين را به شهروند تبديل مي کند

گروه شهرستانها: فناوري اطلا عات از شاخصه هاي اصلي تبديل فرايند پيچيده شهرنشين به شهروند مي باشد.مدير کل دفتر امور شهري استانداري در سي و سومين نشست شوراي راهبردي فناوري و ارتباطات شهرداري هاي کلا ن شهرهاي کشور با بيان اين مطلب گفت: با توجه به اين که يکصد سال از عمر شهرداري ها مي گذرد اين ارگان در طول دوران خود با مشکلا ت و دغدغه هايي روبرو بوده است اما امروزه زندگي شهري بسيار پيچيده مي باشد اين در حالي است که بيشتر شهروندان شهروند نيستند و شهرنشين هستند.مهندس جمالي نژاد با بيان اين که فناوري اطلا عات راهگشاي تبديل فرايند شهرنشين به شهروند مي باشد ادامه داد: لا زم است شهر، شهرداري و شهروند الکترونيکي در دستور کار کلا ن شهرها قرار گيرد تا به دنبال اين مهم اعتماد سازي نيز حاصل شود.وي بر ارتقاي جايگاه سازمان هاي فاوا کلا ن شهرها تاکيد کرد و گفت: علي رغم فعاليت هاي صورت گرفته از سوي اين سازمان ها متاسفانه نتايج مطلوبي به دست نيامده است.


 خبر 

عضو شوراي شهر مسجدسليمان:
هر روز شاهد سر ريز شدن فاضلاب در نقطه اي از شهر هستيم

عضو شوراي اسلامي شهر مسجدسليمان اظهار داشت: مجراهاي فاضلاب در مسجدسليمان ظرفيت کافي ندارند و به دليل کوچک بودن، هر روز در نقطه اي از شهر شاهد سرريز شدن فاضلاب هستيم. عزيز قنبري در گفت وگو با ايسنا اظهار داشت: اصلاح سيستم فاضلاب مسجدسليمان مستلزم جذب اعتبار در خور توجه است و با توجه به اين که اداره آب و فاضلاب خود را متولي اين امر نمي داند مشکل دو چندان شده است. وي افزود: در حال حاضر با توجه به قديمي و کوچک بودن مجراهاي فاضلاب بايد لوله ها اصلاح شود، ظرفيت اين لوله ها افزايش يابد و لوله هاي پوسيده تعويض شود. قنبري خاطرنشان کرد: در سال 86، اداره آب و فاضلاب استان با اعتباري در حدود يک ميليارد تومان در مناطق بحراني شاخه هاي فرعي لوله گذاري شد و مشکل فاضلاب اين مناطق رفع شد اما با گذشت سه سال مشکل ديگر مناطق شهر مسجدسليمان همچنان پا برجا است. وي تصريح کرد: مسجدسليمان به دليل نداشتن طرح جامع و ساخت و ساز غير اصولي در ابتدا، اکنون از لحاظ خدمات رساني مشکلات زيادي دارد اما اکنون ديگر اين دلايل شهروندان را توجيه نمي کند. قنبري افزود: مجراهاي فاضلاب مسجدسليمان قابل ترميم نيستند و اگر از يک ناحيه جوش بخورند به دليل پوسيدگي شکاف هاي ديگر در آن ايجاد مي شود.

مواردي از ابتلا به آنفلوآنزاي نوعA 
در برخي مدارس بيرجند تاييد شده است

مدير اجرايي برنامه پيشگيري از آنفلوآنزا در خراسان جنوبي گفت: مواردي از ابتلا به آنفلوآنزاي نوعA  در برخي مدارس بيرجند تاييد شده است. به گزارش ايسنا دکتر بهلگردي در بازديد از برخي مدارس شهرستان بيرجند، با بيان اين مطلب افزود: روند افزايش ابتلا به اين بيماري در استان مانند ساير نقاط کشور ادامه داشته و اخيرا مواردي از نمونه هاي مبتلا شده در ميان دانش آموزان برخي مدارس بيرجند مثبت اعلام شده که بلافاصله پيگيري هاي لازم با هماهنگي سازمان آموزش و پرورش انجام شده است. وي افزود: آمار کلي مبتلايان به اين بيماري در سطح استان تاکنون 27 نفر بوده است. تعدادي از بيماران جديد شناسايي شده، دانش آموز و تعدادي نيز از ساير اقشار مردم هستند. بهلگردي ادامه داد: تاکنون موارد مشکوکي از ابتلا به اين بيماري از ساير مکان هاي تجمعي از جمله برخي پادگان ها گزارش شده که پس از نمونه برداري براي بررسي به آزمايشگاه ويروس شناسي تهران ارسال شده است. مدير اجرايي برنامه پيشگيري از آنفلوآنزاي خراسان جنوبي با بيان اين که خوشبختانه تاکنون موردي از مرگ ناشي از اين بيماري در استان اتفاق نيفتاده است، گفت: رعايت توصيه هاي بهداشتي مانند شستن مکرر دست ها، خودداري از روبوسي و تماس نزديک با بيماران، بهداشت عطسه و سرفه و استفاده از دستمال کاغذي به خصوص در دانش آموزان مدارس و ساير اماکن تجمعي مهمترين راه پيشگيري از اين بيماري است. بهلگردي بر لزوم واکسيناسيون آنفلوآنزاي فصلي براي گروه هاي در معرض خطر تاکيد کرد.

 معاون اداره کل استاندارد قم:
استاندارد شدن ترازوي طلافروشي ها ضروري است

معاون اداره کل استاندارد و تحقيقات صنعتي استان قم گفت: استانداردسازي اجباري و تشويقي در عرضه محصولات و خدمات موجب آشکار شدن چهره متخلفان شده است. به گزارش ايسنا، فاطمه عاملي، در تالار معصوميه استانداري در جمع بانوان فعال در دستگاه ها گفت: آموزش هاي اعمال شده در زمينه استاندارد به اقسام مختلف حساسيت خانواده ها را نسبت به اطمينان از محصولات به همراه داشته است و آگاهي مردم دغدغه مسوولان را مرتفع ساخته است. وي بر لزوم استاندارد شدن ترازوي طلافروشي ها تاکيد کرد و افزود: براي جلوگيري از هرگونه سو»استفاده و اطمينان مشتري از ميزان سنجش اين فلز گران قيمت، بر روي ترازوي طلافروشي ها برچسب کاليبره نصب مي شود. عاملي با اشاره به استانداردسازي فلزات گران بهاي موجود در بازار و نيز پمپ بنزين ها، شهربازي ها و پارک هاي بازي، اسباب بازي کودکان و مهدکودک ها گفت: استانداردسازي به سلامت جامعه و شهروندان کمک روز افزوني مي کند.