نسخه شماره 2200 - 1388/07/29 -


دستگيري جاني پيشينه دار پس از 17 روز فرار


اعتراف مستاجر جنايتکار به قتل صاحبخانه


اخبار خارجي


اخبار کوتاه


  دستگيري جاني پيشينه دار پس از 17 روز فرار 

پسري شرور که پس از جنايت کينه جويانه در يک گاراژ ، تحت تعقيب پليس تهران بود طي عمليات ضربتي دستگير شد. به گزارش ايسکانيوز، ماموران کلانتري 114 غياثي، ظهر 10 مهر سال جاري کشته شدن مردي 60 ساله به نام «اسلام» را با دادسراي امور جنايي تهران درميان گذاشتند.سپس بازپرس محمد شهرياري - کشيک - و افسران دايره 10 اداره آگاهي مرکز به بيمارستاني رفتند که «اسلام» در آنجا بستري بود.آنان با ديدن جنازه، رسيدگي به پرونده را آغاز کردند و در تحقيق ميداني متوجه شدند پسر 23 ساله اي به نام «وحيد-چ» که نهم مهر 1388 با جواني ديگر به نام «عزيز» درگير شده بود به منظور تلافي به محل کار وي در يک گاراژ صافکاري در ميدان «خراسان» رفت.«عزيز» و عمويش «اسلام» سرگرم کار بودند که درگيري شکل گرفت.همان موقع «اسلام» براي جدا کردن «وحيد» و برادرزاده اش ميانجيگري کرد.«وحيد» اما گاز اشک آوري را که پيش تر تهيه کرده بود به صورت «عزيز» پاشيد و مشت محکمي به دهان «اسلام» زد.پسر عصيانگر در شرايطي از گاراژ گريخت که فک «اسلام» شکسته بود و خونريزي شديد داشت.اين مرد پيش از رسيدن به بيمارستاني در ميدان «خراسان» جان سپرد و پيکرش به پزشکي قانوني فرستاده شد.ادامه تجسس، نشان مي داد «وحيد» از اشرار پيشينه دار «هاشم آباد» است و به خاطر موتوسيکلت هاي مشکوک به دزدي که به آن گاراژ مي برد با اعتراض «عزيز» و «اسلام» رو به رو شده بود.همين موضوع خشم «وحيد» را برانگيخت و اين تبهکار، دست به جنايت کينه جويانه زد.کارآگاهان با بررسي بانک اطلاعات مجرمان، پاتوق هاي جاني را شناسايي و سرانجام روز دوشنبه وي را پس از 17 شبانه روز زندگي زيرزميني در «مشيريه» دستگير کردند. «وحيد» که ابتدا خود را بي گناه مي خواند و مي خواست با دروغگويي، پرونده را به بيراهه بکشد با ديدن مدرک هاي دادگاه پسند لب به اعتراف گشود. مجرم به دستور بازپرس شعبه هفتم دادسراي امور جنايي تهران روانه بازداشتگاه شد. 


 اعتراف مستاجر جنايتکار به قتل صاحبخانه 

مردي که به جرم کشتن صاحبخانه اش بازداشت شده است، ديروز در دادگاه کيفري تهران محاکمه شد و جنايت کينه جويانه را گردن گرفت.
به گزارش ايسکانيوز،افسر نگهبان کلانتري 128 تهران نو، ساعت 30:10بامداد 16 تير 1386 از جنايت در يکي از ساختمان هاي مسکوني خيابان «پيروزي» باخبر شد و ماجرا را با دادسراي ناحيه 27 پايتخت در ميان گذاشت.سپس بازپرس کشيک به همراه افسران دايره 10 اداره آگاهي مرکز به قربانگاه رفت و با ديدن جنازه کارد آجين زن نگون بخت که «فاطمه» نام داشت و تنها زندگي مي کرد رسيدگي به پرونده را در دستور کار خود قرار داد.
شواهد نشان مي داد زن 60 ساله، قرباني خشم مستاجرش «اميرعلي» شده بود و با افشاي اين موضوع، متهم 32 ساله تحت تعقيب قرار گرفت.وي فقط سه روز بعد از جنايت با تلاش پليس، رديابي و دستگير شد.
«اميرعلي» که تلاش مي کرد در بازجويي ها با اطلاعات ضد و نقيض ، کارآگاهان را گمراه کند پس از ديدن مدرک هاي دادگاه پسند به ناچار لب به بيان حقيقت گشود.
اين مرد، انگيزه کشتن صاحبخانه را اختلاف بر سر مسائل مربوط به ساختمان عنوان کرد و به بازسازي صحنه جرم پرداخت.بدين ترتيب کيفرخواست از سوي علي دلداري - داديار شعبه اظهار نظر دادسراي امور جنايي تهران - صادر و به شعبه 74 دادگاه کيفري استان فرستاده شد.در نشست رسيدگي به اين پرونده که دوشنبه به رياست قاضي «معتمدي» و با حضور مستشاران تشکيل شد ابتدا نماينده دادستان ، کيفر خواست را خواند.
«آرش سيفي» اعلام کرد: مدرک هاي موجود نشان مي دهد «اميرعلي» در کمال اختيار با چاقو به «فاطمه» حمله کرد و زن نگون بخت را بي رحمانه با دو ضربه کشت.اکنون با توجه به اعتراف هاي مجرم و از طرف شاکيان (چهار فرزند فاطمه) تقاضاي صدور حکم قصاص دارم.
نوبت دفاع به مجرم که رسيد جنايت را گردن گرفت و اظهار داشت: صاحب خانه ام مدام مرا سوال پيچ مي کرد که کجا مي روم؟ با کي مي روم؟ چرا مي روم؟ کي بر مي گردم؟ و ...
وي ادامه داد: به «فاطمه» گفته بودم من به شدت عصبي هستم و دوست ندارم هيچکس در کارم دخالت کند اما گوشش بدهکار نبود.
قاضي: پس تو پيش تر «فاطمه» را تهديد کرده بودي ؟
جاني: نه، فقط به او هشدار داده بودم با من کاري نداشته باشد.
قاضي: انگيزه اصلي جنايت چه بود؟
جاني: باور کنيد خودم هم نمي دانم که واقعا چرا چاقو کشيدم اما به شدت پشيمانم و حرف ديگري به جز طلب بخشش ندارم.
در پايان، هيات قضايي با اعلام تنفس وارد شور شد تا حکم صادر کند. 


 اخبار خارجي 

تيراندازي مرگبار مردان مسلح در کانادا

رسانه هاي دولتي «کانادا» از وقوع يک تيراندازي در شمال «تورنتو» خبر داده و اعلام کردند، در اين حادثه پنج نفر جان خود را از دست داده و چهار نفر نيز مجروح شدند. به گزارش ايسنا، يکي از مقامات ارشد پليس «کانادا» در مصاحبه اي با خبرگزاري فرانسه، تصريح کرد: روز دوشنبه  دو مرد مسلح با حمله به يک رستوران کوچک در شمال «تورنتو» و تيراندازي، پنج نفر را کشته و چهار نفر را نيز مجروح کردند. وي خاطر نشان کرد: اين حادثه تيراندازي اواسط دوشنبه شب در نزديکي يکي از خيابان هاي اصلي اين شهر به نام «پشارد» روي داد و مجروحان بلافاصله توسط آمبولانس به بيمارستان و مراکز درماني منتقل شدند، همچنين وضعيت يکي از اين مجروحان وخيم گزارش شده است. مقامات پليس از ذکر نام کشته شدگان و مجروحان حادثه تيراندازي خودداري کرده و اعلام کردند: هنوز عاملان اين تيراندازي را دستگير نکردند.

ربوده شدن کشتي چيني ها توسط دزدان سومالي

دزدان دريايي «سومالي» يکي از کشتي هاي متعلق به «چين» را با 25 خدمه در اقيانوس هند ربودند. به گزارش ايسنا، يکي از اعضاي دزدان دريايي «سومالي» در گفت وگويي تلفني با خبرگزاري رويترز، تصريح کرد: اعضاي گروه ما روز دوشنبه  يک کشتي متعلق به «چين» را با 25 خدمه در اقيانوس هند متوقف کرده و ربودند. اين مرد در ادامه خاطر نشان کرد: اين کشتي قرار است به «هارادهير»  يا «هوبيو» منتقل شود، اما هنوز تصميم نگرفتيم که چه رفتاري با گروگان ها انجام دهيم. «جان هاربر»  سخنگوي نيروي دريايي اتحاديه اروپا  در مصاحبه اي با خبرگزاري فرانسه، اعلام کرده بود که اگر اين کشتي و سرنشينان آن توسط دزدان دريايي آزاد نشوند، نيروي دريايي اتحاديه اروپا با اين دزدان مقابله مي کند.

دستگيري راننده متخلف با 15 تخلف در سوئيس

ماموران پليس سوئيس يک راننده بي دقت ميانسال را که در 11 دقيقه مرتکب 15 خلاف رانندگي شده بود، دستگير کردند. به گزارش ايسنا، يکي از مقامات ارشد پليس بزرگراه «سوئيس» در مصاحبه اي با خبرگزاري شينهوا، بيان کرد: ماموران پليس بزرگراه يک مرد 47 ساله را در حالي که با سرعت 160 کيلومتر بر ساعت در يکي از بزرگراه هاي مرکزي به سرعت در حال حرکت بود، متوقف کردند. وي خاطر نشان کرد: ماموران متوجه شدند که اين مرد ميانسال طي 11 دقيقه پيش از متوقف شدن، مرتکب 15 خلاف رانندگي شده است، در حالي که سرعت مجاز در اتوبان ها و بزرگراه هاي «سوئيس» 140 کيلومتر بر ساعت است.


 اخبار کوتاه 

 دوپيرزن شيرازي ، قرباني يک مشت طلا

با کشته شدن دو زن کهنسال در يک خانه ، تجسس پليس جنايي شيراز براي دستگيري مجرم يا مجرمان آغاز شد. به گزارش ايسکانيوز،شنبه هفته جاري به بازپرس کشيک دادسراي امور جنايي شيراز خبر رسيد دو زن 77 و 78 ساله به نام هاي «راضيه» و «گوهر» در يک خانه از پا درآمده اند.سپس اين مقام قضايي به همراه ماموران کلانتري «مدرس» و پليس اداره آگاهي به ساختمان مورد نظر رفت و به تحقيق قضايي پرداخت.بررسي هاي مقدماتي نشان داد «راضيه» يکي از اتاق هاي خانه اش را به «گوهر» اجاره داده بود و اين دو زن با ضربه هاي چيزي شبيه چوب ، قرباني شدند.همچنين مجرم يا مجرمان با استفاده از سيم چين ، النگوها و گوشواره هاي طلاي اين دو زن را دزديده اند و تحقيق پليس ، روي فرضيه جنايت با انگيزه دستبرد متمرکز شد.در همين رابطه رئيس دادسراي امور جنايي شيراز اعلام کرد: پيکرهاي قربانيان با صدور دستور قضايي به پزشکي قانوني فرستاده شد و پرونده در اختيار بازپرس شعبه هشتم قرار گرفت.«حيدر آسيابي» ادامه داد : هم اکنون کارآگاهان در تلاشند با کشف سرنخ ها، جاني يا جانيان را دستگير کنند. 

اثبات بي گناهي معلول متهم به جنايت پس از 8 سال

يک آدمکش که با مدرک سازي، جنايت کينه جويانه را بر گردن برادر معلول خود انداخته بود پس از هشت سال در استان اصفهان دستگير شد. به گزارش ايسکانيوز، فرمانده پليس «نجف آباد» اصفهان گفت: اسفند سال 1380 مردي به نام «رسول - م» طي يک درگيري کشته شد و کارآگاهان براي شناسايي جاني يا جانيان به تکاپو افتادند. سرهنگ«عباس محمد صالحي» ادامه داد: در آن بين با توجه به اظهارات شاهدان ، مردي به نام «سعيد-ح» که عقب مانده ذهني است آدمکش معرفي و روانه زندان شود.هشت سال از اين ماجرا گذشته بود که به دليل نقص هاي موجود، دوباره پرونده به جريان افتاد و قاضي، بازجويي از شاهدان را از سر گرفت.اين مقام ناجا اضافه کرد : بدين ترتيب مشخص شد شاهدان از سوي برادر «سعيد-ح» به نام «سعادت» اجير شده بودند تا به دروغ، شهادت دهند.«سعادت» که پس از دستگيري برادرش فرصت را مناسب ديده بود مدتي در استان هاي جنوبي کشور زندگي کرد و بعدها به «نجف آباد» بازگشت. سرهنگ «صالحي» اظهار داشت: پرونده به دستور رئيس شعبه دوم دادگاه کيفري «نجف آباد» در اختيار پليس امنيت عمومي قرار گرفت و سرانجام با تلاش بي وقفه ماموران «سعادت» در خانه اش دستگير شد.

افشاي کلاهبرداري نماينده قلابي يک ستاد خيالي

نماينده قلابي ستاد خيالي اصلاح الگوي مصرف به جرم کلاهبرداري در تهران بازداشت شد. به گزارش ايسکانيوز، رسيدگي به اين پرونده از پنجم مهر سال جاري پس از آن آغاز شد که بازپرس شعبه 13 دادسراي ناحيه 4 تهران (رسالت) در جريان تبهکاري هاي مردي تحت عنوان نماينده و معاون مالي ستاد خيالي اصلاح الگوي مصرف قرار گرفت.اين مقام قضايي از افسران پايگاه چهارم پليس آگاهي پايتخت خواست پيگير ماجرا شوند و با آغاز تحقيق ، مشخص شد «فرهاد -ع» 30 ساله به شرکت هاي تامين کننده تجهيزات پزشکي مي رفت و نقشه هاي شوم خود را با همدستي دوستش «مهرداد» اجرا مي کرد.با افشاي اين مسئله «فرهاد» و «مهرداد» در خيابان شريعتي  خيابان خواجه عبدالله - شناسايي و دستگير شدند. همچنين پليس در بازرسي مخفيگاه آنان دو دستگاه بي سيم، يک رشته دستبند، دو دستگاه چراغ گردان ، يک کپسول افشانه اشک آور و شماري مهر جعلي ستاد قلابي اصلاح الگوي مصرف کشف کرد. «فرهاد» و «مهرداد» در اداره آگاهي اعتراف کردند که کارمندان اخراجي سازماني دولتي هستند و با ايجاد جو رواني و طرح مسائل واهي، به کلاهبرداري از شرکت هاي تامين کننده تجهيزات پزشکي دست مي زدند.مديرعامل يکي از اين شرکت ها به پليس گفت: 4 ماه پيش «فرهاد» به سراغم آمد و خود را مامور سازماني دولتي و عضو ستاد اصلاح الگوي مصرف جا زد.او مدعي شد که اين ستاد مي خواهد بيمارستان هاي تهران را تجهيز کند.همچنين از اين پس، دولت بودجه مربوط را از طريق ستاد اصلاح الگوي مصرف تامين خواهد کرد.«فرهاد» طي همين مدت به بهانه هاي مختلف 20 ميليون تومان از ما گرفت و ... سرهنگ «محسن غفاريان» اضافه کرد : تحقيق جامع تر براي افشاي ساير جرم هاي احتمالي اين تبهکار ادامه دارد.