نسخه شماره 2200 - 1388/07/29 -


سيا و سازمان هاي اطلاعاتي برخي همسايگان براي ريگي هدف تعيين مي کنند

حضرت آيت الله خامنه اي:
اسلام براي زن احترام و شخصيت قائل است

وزير امور خارجه:
براي تامين سوخت هسته اي فقط با آمريکا و روسيه مذاکره مي کنيم

آخرين وضعيت پرونده عمليات تروريستي در سيستان و بلوچستان
سفر هيات ايراني به پاکستان


مراسم تشييع پيکر شهداي حمله تروريستي سيستان و بلوچستان برگزار شد


اخبار کوتاه


ديپلماسي

آيت الله جوادي آملي:
اولي اين است که زنها درکارهاي اجرايي شرکت نکنند

يک تحليلگر روسي مطرح کرد:
نفع عمليات تروريستي در ايران براي چه کساني است؟


نظر مثبت نمايندگان بر احياي سازمان مديريت


سرقت تابلوي بانوي ايراني در امارات

دبير کل انجمن اسلا مي مدرسين دانشگاه ها:
برانداز دانستن شخصيت هاي مطرح سياسي بزرگترين ظلم به نظام است


اختلا ف نظر در موتلفه


برخي خواهان تشنج بيشتر در کشور هستند


روزنگار


اخبار کوتاه


 سيا و سازمان هاي اطلاعاتي برخي همسايگان براي ريگي هدف تعيين مي کنند 

سيد يحيي صفوي  در خصوص اقدام تروريستي گروهک ضد انقلاب در استان سيستان و بلوچستان که به شهادت جمعي از سرداران سپاه پاسداران انقلاب اسلامي از جمله سردار نورعلي شوشتري جانشين فرماندهي نيروي زميني سپاه و فرمانده قرارگاه قدس انجاميد سخن مي گفت، ضمن تبريک و تسليت به مناسبت شهادت اين فرماندهان ارشد سپاه اظهار داشت: سردار شوشتري از جمله سرداران با سابقه دوران دفاع مقدس بود که جايگزين کردن شوشتري امروزکار سختي است. دستيار ويژه رهبر معظم انقلا ب در گفت وگو با مهر  اصلي ترين عوامل نا امني در جنوب شرق کشور را حضور عناصر و گروه هاي ضد انقلاب وابسته به بيگانگان  خواند و گفت: به اعتقاد بنده از سازمان اطلاعاتي آمريکا تا سازمان هاي برخي کشورهاي همسايه گروهک هاي ضد انقلاب، محارب از جمله گروهگ ريگي را حمايت مي کنند. اين گروهک وابسته به بيگانگان است و اينکه بيگانگان به آنها سلاح و تجهيزات نظامي و آموزش مي دهند  ترديدي نيست. حتي اين سازمانهاي اطلاعاتي بيگانگان هستند که  هدف را نيز براي اين گروهک ها مشخص مي کنند. سردار صفوي در ادامه سخنانش گفت برخي از کشورهاي همسايه در جهت اختلاف افکني بين اهل سنت و اهل شيعه ايران تلاش مي کنند، که اين توطئه با هوشياري مردم منطقه خنثي مي شود.وي افزود: امروز نيروهاي بيگانه از جمله نيروهاي آمريکايي بعد از گذشت 8 سال با شکست در افغانستان روبرو مي شوند آنها به دنبال اين هستند تا نا امني هاي افغانستان را  به جنوب شرق  ايران هدايت کنند. هدف آمريکايي ها و انگليسي ها اين است که ناامني را وارد جنوب شرق  ايران کنند و اين امر از چشم اطلاعاتي مسوولان ايران  دور نيست. برآورد ما اين است که دشمنان ايران بدنبال جلوگيري از توسعه و پيشرفت  در جنوب شرق و ايجاد تفرقه در اين مناطق هستند.اين فرمانده دوران دفاع مقدس تصريح کرد: مردمي کردن امنيت در اين مناطق و استفاده از طوايف و ريش سفيدان براي برقراري امنيت و وحدت بين اهل شيعه و تسنن بسيار حائز اهميت است. اينکه توسط هر طايفه اي درمنطقه خودش و با حمايت سپاه پاسداران توسط افراد بومي همان طايفه امنيت برقرار شود، سياست درستي است.


 حضرت آيت الله خامنه اي:
 اسلام براي زن احترام و شخصيت قائل است  

همزمان با خجسته سالروز ميلاد حضرت معصومه سلام الله عليها، هزاران نفر از بانوان قرآن پژوه و فعال قرآني، روز گذشته با حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي ديدار کردند.
به گزارش ايسنا حضرت آيت الله خامنه اي  در اين ديدار، حضور برجسته و شگفت انگيز بانوان ايراني در عرصه هاي علمي، تحقيقاتي، و پژوهشي به ويژه حوزه مسائل قرآني را از دستاوردها و افتخارات نظام جمهوري اسلامي دانستند و تاکيد کردند: جهت گيري همه فعاليت هاي قرآني بايد به سمت ظهور و بروز عملي آموزه ها و دستورات قرآني در جامعه و رفتارهاي فردي و جمعي باشد و اين هدف جز با آشنايي صحيح آحاد جامعه با مفاهيم و معاني قرآن و هدايت پژوهش هاي قرآني در اين مسير، امکان پذير نيست. رهبر انقلاب اسلامي با تاکيد بر اين که نگاه غرب به زن، نگاه غلط، ابزاري و اهانت آميز است، افزودند: اسلام، براي زن احترام و شخصيت قائل است و زمينه بروز استعدادهاي فراوان بانوان در سطوح مختلف خانواده، جامعه، و بين المللي را به منظور کسب علم و دانش، تحقيق و پژوهش، و تربيت و سازندگي فراهم مي کند.
حضرت آيت الله خامنه اي، کميت بسيار زياد بانوان ايراني در عرصه قرآن پژوهي را بسيار ارزشمند و در جهان اسلام کم نظير خواندند و درباره بروز عملي مفاهيم قرآن در جامعه خاطرنشان کردند: جامعه ايران به دليل فاصله بسيار زياد با قرآن در دوران طاغوت، عقب ماندگي هايي از لحاظ تدبر در قرآن و ظهور عملي دستورات قرآن در زندگي فردي و جمعي دارد که بايد تلاش شود اين عقب ماندگي ها برطرف شوند. ايشان اساسي ترين کار براي قرآني شدن يک جامعه را شکل گيري نظام مبتني بر دستورات قرآن و اسلام دانستند و افزودند: تشکيل نظام جمهوري اسلامي در ايران يکي از بزرگترين و مهمترين موارد عمل به قرآن بود که انجام شد و اين حقيقت واضح و بديهي غالبا مورد غفلت قرار مي گيرد. رهبر انقلاب اسلامي تاکيد کردند: تشکيل نظام جمهوري اسلامي، بهترين زمينه عملي را براي سازندگي قرآني بوجود آورده است و بايد تلاش شود در اين چارچوب، رفتارهاي فردي، خانواده، مديريتي، سازماني، سياسي، بين المللي، و رفتارها در مراکز آموزشي، عملي و تحقيقاتي براساس اسلام و قرآن شکل گيرد. حضرت آيت الله خامنه اي لازمه رسيدن به چنين هدف والايي را آشنايي صحيح آحاد مردم با مفاهيم و معاني قرآني دانستند و خاطرنشان کردند: جهت گيري پژوهش هاي قرآني بايد به سمت عينيت بخشي دستورات قرآن در جامعه و زندگي مردم باشد. مقدمات و شرايط مورد نياز براي پژوهش در قرآن، محور ديگري بود که رهبر انقلاب اسلامي به آن اشاره کردند و افزودند: پژوهنده قرآن بايد از نظر روحي و دروني زمينه پذيرش حقيقت ناب قرآن را داشته باشد زيرا در غيراين صورت ممکن است پژوهش در قرآن، در جهت مخالف آن استفاده شود. حضرت آيت الله خامنه اي در تبيين اين موضوع خاطرنشان کردند: اگر دل پاکيزه نباشد، نتيجه آن مي شود که از قرآن براي کوبيدن اسلام و جمهوري اسلامي و فضائلي که نظام اسلامي در اختيار ما قرار داده است، استفاده مي شود. ايشان يکي ديگر از مقدمات پژوهش در قرآن را انس با قرآن و همچنين آشنايي با زبان عربي و مباني اصول فقه دانستند و تاکيد کردند: شيوه و متد علمي استفاده از قرآن در قرآن پژوهي بسيار مهم است و در اين زمينه، شيوه علماي دين و فقها در استفاده از آيات و روايات، شيوه اي کاملا علمي و آزموده شده است. رهبر انقلاب اسلامي در بخش پاياني سخنان خود بار ديگر به موضوع علوم انساني در دانشگاه ها و گلايه خود در اين خصوص اشاره کردند و افزودند: مبناي علوم انساني غرب که در دانشگاه هاي کشور به صورت ترجمه اي تدريس مي شود، جهان بيني مادي و متعارض با مباني قرآني و ديني است، در حالي که پايه و اساس علوم انساني را بايد در قرآن جست وجو کرد. حضرت آيت الله خامنه اي يکي از مسائل مهم و اصلي در قرآن پژوهي را، استخراج مباني علوم انساني دانستند و تاکيد کردند: اگر اين کار انجام شود پژوهشگران با استفاده از مباني قرآني و همچنين استفاده از برخي پيشرفت هاي علوم انساني، مي توانند بناي رفيع و مستحکمي را از علوم انساني پايه گذاري کنند. در اين ديدار جمعي از خواهران فعال قرآني از: دارالقرآن سازمان تبليغات اسلامي  دارالقرآن بسيج مستضعفين  دارالقرآن سازمان اوقاف و امور خيريه  جمعي از خواهران قرآن پژوه  اساتيد دانشگاه و طلاب خواهر حوزه علميه و مربيان قرآني آموزش و پرورش حضور داشتند.


 وزير امور خارجه:
 براي تامين سوخت هسته اي فقط با آمريکا و روسيه مذاکره مي کنيم 

وزير امور خارجه ايران صبح ديروز در يک نشست خبري به سوالات خبرنگاران داخلي و خارجي پاسخ داد.
به گزارش ايلنا،  منوچهر متکي در ابتداي اين نشست با اشاره  به گذشت سه دهه از انقلاب اسلامي گفت: دشمنان نظام در طول سال هاي گذشته تلاش زيادي براي ضربه زدن به نظام انجام دادند ولي ناکام ماندند  و جمهوري اسلامي موفق به برقراري تعامل منطقي و سازنده با کشورهاي جهان شد و در دولت نهم و دهم اين روند با رويکرد حاکم کردن عدالت در مناسبات جهاني توام شده است.
وي افزود: در جامعه اطلاعاتي امروز، جايي براي فريبکاري باقي نمانده است و درستي تحليل هاي ايران در مورد بسياري از حوادث منطقه اي و بين المللي روشن شده است و علاوه بر آن، تاکيد گفتمان تغيير از سوي برخي کشورها نشان از موفقيت و درستي روند طي شده از سوي ايران است و اميدواريم در اين راستا، شاهد تداوم يک روند منطقي، عادلانه و مبتني بر احترام و منافع همه کشورها باشيم.
متکي در ادامه در پاسخ به سوالي درباره نتيجه مذاکرات وين و نگاه ايران به اين گفت وگوها گفت: طرفين توافق کرد ه اند که نتيجه اين مذاکرات توسط البرادعي اعلام شود و اميدواريم که تداوم اين مذاکرات به توافق براي تامين سوخت ايران بيانجامد.
وي درباره اينکه آيا ايران به عنوان يک قدرت اتمي پذيرفته شده است، گفت: حق ايران براي دستيابي به انرژي صلح آميز هسته اي از سوي همه کشورها پذيرفته شده است، در حالي که قبلا اين موضوع نفي شده بود.
وزير امور خارجه درباره حذف فرانسه از فهرست فروشندگان سوخت به ايران، اظهار داشت: در نامه آژانس به ايران نام آمريکا و روسيه به عنوان کشورهاي فروشنده سوخت هسته اي به ايران اعلام شده بود و بر همين اساس ايران فقط با اين دو کشور مذاکره مي کند.
وي حذف فرانسه از فهرست فروشندگان سوخت را بر اساس نامه آژانس دانست و گفت: اين مساله ربطي به اختلافات و يا مسائل بين دو کشور ندارد و اگر تمايلي از سوي فرانسه براي فروش سوخت به ايران وجود داشته باشد، مي تواند مورد بررسي قرار گيرد.
متکي درباره چگونگي روند تحويل سوخت غني شده به ايران، اظهار داشت: مکانيسم هاي مربوطه در حال بررسي است و نتايج مذاکراتي که در اين باره صورت گرفته به اطلاع مردم خواهد رسيد.

دور دوم گفت وگوهاي وين به تعويق افتاد 

در پي ارائه متن پيشنهادي البرادعي و حذف فرانسه از فهرست  فروشندگان سوخت به ايران، با درخواست هيات ها براي تعويق مذاکرات و بررسي متن جديد، اين مذاکرات به تعويق افتاد. به گزارش ايلنا، قرار بود ديروز ساعت 10 به وقت محلي (30:11 به وقت ايران) اين گفت و گوها که به منظور تامين سوخت راکتور تهران تدارک ديده شده بود، آغاز شود. بر اساس اين گزارش در حالي که پيش از اين برخي منابع خبري غربي علت تعويق گفت و گوها را اظهارات منوچهر متکي مبني بر بي نيازي ايران براي مذاکره با فرانسه در مورد تامين سوخت اين نيروگاه اعلام کرده بودند، منابع مطلع نزديک به مذاکرات تاکيد کردند که در پي ارائه متن پيشنهادي البرادعي و حذف فرانسه از فهرست  فروشندگان سوخت به ايران، با درخواست هيات ها براي تعويق مذاکرات و بررسي متن جديد، اين مذاکرات به تعويق افتاد.


  آخرين وضعيت پرونده عمليات تروريستي در سيستان و بلوچستان
 سفر هيات ايراني به پاکستان 

پرونده عمليات تروريستي در سيستان و بلوچستان در حال بررسي است  در حالي که هيات ايراني آماده سفر به پاکستان مي شود.دادستان زاهدان با اشاره به دستگيري سه مظنون به ارتکاب اقدام تروريستي پيشين سرباز، گفت: از اين سه نفر رفع ظن شده است و تاکنون افرادي از باب معاونت، همکاري و مساعدت با گروهک جندالله دستگير نشده اند. محمد مرزيه در گفت وگو با ايسنا، درباره اظهارات سخنگوي جندالله در مورد علت اقدامات تروريستي در منطقه پيشين سرباز اظهار کرد: اخيرا اعضاي گروهک تروريستي مالک ريگي را اعدام نکرديم اما قبل از ماه رمضان، 13 نفر از عوامل راه بندان چابهار و متهمان به آدم ربايي و بمب گذاري اعدام شدند که آنها پس از دستگيري براساس قانون و با داشتن وکيل و طي مراحل دادرسي مجازات شدند. آيا اين اقدام قابل مقايسه با اقدام تروريستي آنها در کشتار مردم عادي که دور هم جمع شده بودند تا عملکرد شهرستان دور افتاده شان را به نمايش بگذارند، قابل مقايسه است؟
وي درباره ديگر اظهارات سخنگوي جندالله مبني بر اين که کشته شدن دو روحاني اهل تسنن از ديگر دلايل اقدام تروريستي بوده است، گفت: چهار نفر از مولوي هاي اين گروه را به اتهام وارد کردن بمب و مواد منفجره، حمله به ماشين گشت نيروي انتظامي،  تهيه بمب در محل تردد واحد گشت نيروي انتظامي ، آوردن تيم عملياتي در يکي از حوزه ها ي علميه اهل سنت، اعدام کرديم.
مرزيه با بيان اينکه مباشر اصلي اين اقدام تروريستي خودش معدوم شده است، افزود: سه نفر به عنوان مظنون به همکاري در اين اقدام تروريستي دستگير شدند که از آنها رفع ظن شده است و تا کنون افرادي از باب معاونت، همکاري و مساعدت با اين گروه دستگير نشده اند. دادستان زاهدان درباره  تعداد کشته  شدگان اين حادثه  تروريستي افزود: تا کنون در پي اين اقدام تروريستي 41نفر شامل دو فرمانده ارشد، 21 نفر مردم عادي، سران قبايل و طوايف و فرماندهان سپاه به شهادت رسيده اند اما آماري از تعداد مجروحان در دست نيست. وزير اطلاعات نيز با اشاره به سفر قريب الوقوع هياتي از ايران به پاکستان براي بررسي حوادث تروريستي اخير گفت: هياتي که بناست به پاکستان سفر کند شواهد و قرائن بسيار خوبي دارد که حاکي از آن است که اقدامات عبدالمالک ريگي با مجموعه اطلاعاتي پاکستان مرتبط است.
به گزارش ايسنا، حجت الاسلام والمسلمين مصلحي در جمع خبرنگاران اظهار کرد: قرار است شواهد و قرائن موجود به دولت پاکستان منعکس شود; البته در گذشته نيز در مذاکرات مختلفي که به صورت غيرعلني با آنها انجام شده است، چنين مسائلي را مطرح کرده ايم.


 مراسم تشييع پيکر شهداي حمله تروريستي سيستان و بلوچستان برگزار شد 

مراسم تشييع پيکر سردار شهيد شوشتري جانشين فرمانده نيروي زميني سپاه، سردار شهيد محمدزاده فرمانده سپاه سيستان و بلوچستان و جمعي ديگر از پاسداراني که در جنايت تروريستي روز يکشنبه در سيستان و بلوچستان به شهادت رسيدند، صبح سه شنبه در مسجد ستاد فرماندهي نيروي زميني سپاه برگزار شد. به گزارش ايسنا، در اين مراسم که با نوحه سرايي و عزاداري و نيز سخنراني حجت الاسلام والمسلمين علي سعيدي نماينده ولي فقيه در سپاه همراه بود، جمعي از مقامات عالي رتبه کشوري و لشگري حضور داشتند. سردار سرلشگر صفوي مشاور ارشد فرمانده کل قوا، سردار سرلشگر محمدعلي جعفري فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، سردار جزايري معاون فرهنگي و تبليغات دفاعي ستاد کل نيروهاي مسلح، محمدباقر قاليباف شهردار تهران، حجت الاسلام والمسلمين مصلحي وزير اطلاعات، سعيد جليلي دبير شوراي عالي امنيت ملي، تقي پور وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، سردار ذوالقدر،  سردار باقرزاده، سردار رشيد و سردار شيرازي از جمله مقامات حاضر در اين مراسم بودند. در اين مراسم هم چنين نمايندگاني از ارتش جمهوري اسلامي ايران، ستاد کل نيروهاي مسلح، نيروي انتظامي و وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح نيز حضور داشتند.


 اخبار کوتاه 

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در  ترکيه

محسن رضايي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در راس هياتي سياسي مرکب از حسين مظفر و مرتضي نبوي از اعضاي مجمع تشخيص مصلحت نظام به ترکيه سفر کرد. به گزارش ايسنا دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام به منظور انجام مذاکرات دو جانبه در حوزه هاي تخصصي، اقتصادي و سياسي با مسوولين دولتي ترکيه، يکشنبه (26 مهرماه) وارد آنکارا پايتخت کشور ترکيه شد و در بدو ورود مورد استقبال نماينده وزارت امور خارجه ترکيه و سفير جمهوري اسلامي قرار گرفت. رضايي در اين سفر 5 روزه با رييس جمهور، وزير امور خارجه، وزير دولت در تجارت خارجي و وزير صنايع و تجارت ترکيه ديدار و گفت وگو خواهد کرد.

امت با حرکت در مسير رهبري پيروز خواهد بود

نماينده  ولي فقيه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامي گفت: عجين شدن خون سردار شوشتري و سردار محمدزاده با خون سران طوايف استان سيستان و بلوچستان در مراسمي که در راه وحدت اسلامي بوده است، بنيان کفر و نفاق را برخواهد چيد. به گزارش ايسنا حجت الاسلام والمسلمين علي سعيدي پيش از ظهر ديروز  در مراسم تشييع پيکر سردار شهيد شوشتري و جمعي ديگر از پاسداران سپاه، با اشاره به رشادت هاي حضرت حمزه در دوران صدر اسلام گفت: وجود حمزه ها، شوشتري ها و محمدزاده ها لازم است تا انقلاب باقي بماند. وي در ادامه با اشاره به عوامل پيروزي جبهه  حق اظهار کرد: يکي از مهم ترين عوامل پيروزي جبهه  حق در طول تاريخ، صلابت و استقامت رهبران الهي بوده است که ايستادگي امام خميني (ره) و مقام معظم رهبري نيز از آن جمله است. سعيدي در عين حال خاطرنشان کرد: ايستادگي رهبران الهي، شرط لازم است، ولي کافي نيست; شرط کافي، استقامت امت اسلامي و الهي بوده است. هرکجا امت هاي اسلامي و الهي بر محور رهبري الهي حرکت کرده اند، پيروزي نصيب آنها شده است و هر کجا که امت از مسير رهبري فاصله گرفته، دچار آفت و انحراف شده است. نماينده ولي فقيه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامي هم چنين با اشاره به رهبري امام خميني(ره) در دوران انقلاب اسلامي گفت: وقتي ملتي بر محور روح الله جمع شد، پيروزي بر آن ها نازل مي شود; به طوري که ملتي سربلند و عزتمند مانند ايران در دنيا کانون حمايت از وحدت و بيداري اسلامي مي شود. وقتي ملتي بر محور رهبري بزرگوارش حرکت کند، اين جاست که گردن کلفتان و مستکبران سر تعظيم فرود مي آورند و از مواضع خود عقب نشيني مي کنند. در بين هر امتي نيز همواره مجموعه اي از خواص هستند که نقش برجسته اي دارند و درصدد پيروي از خدا و حجت خدا هستند و يکي از ياران صديق ولايت، اميرالمومنين(ع) بود.

در حوزه مسائل سياسي با مصر بحثي نکرديم

معاون اموربين الملل وزير کشور ضمن اين که نتايج به دست آمده در نشست وزيران کشورهاي همسايه عراق را مثبت دانست، درباره  عمليات تروريستي که در سيستان و بلوچستان رخ داد و باعث به شهادت رسيدن چند تن از فرماندهان سپاه شد، تاکيد کرد:«اگرچه ما با کشورهاي همسايه درخصوص چنين اتفاقاتي توافق، رايزني و هماهنگي داريم، ولي بايد دانست که اين مسائل تا حدي براي ما قابل کنترل است.» مهدي محمدي فر در گفت وگو ايسنا ابتدا در ارزيابي خود از نشست وزيران کشورهاي همسايه عراق و نتايج به دست آمده از اين نشست، با بيان اين که نتايج خوبي از نشست وزيران کشورهاي همسايه عراق درشرم الشيخ به دست آمد، گفت:« در کنار اين اجلاس، جلسات دوطرفه اي با وزراي کشورهاي همسايه عراق به غير از بحرين و اردن به دليل نبود فرصت برگزار و ملاقات هاي دوطرفه اي نيز راجع به موضوعات مورد علاقه انجام شد.» وي با اشاره به ديدار وزير کشورمان با وزير کشور مصر، اظهار کرد: «ما با مصر در حوزه  مسائل سياسي بحثي نداشتيم و مباحثمان بيشتر تجاري، بازرگاني، فرهنگي، صنعتي و علمي بوده است. هم چنين قرار شد اين کشور با دفتر حافظ منافع مصر در ايران همکاري هاي لازم را صورت دهد.» معاون حقوقي، پارلماني و امور بين الملل وزارت کشور هم چنين در پاسخ به اين سوال که آيا موضوع مرزهاي آبي کشورمان با کشور عراق در اين نشست مورد توجه قرار گرفت؟ خاطرنشان کرد:«در اين نشست قرار شد به روند هيات هاي دو طرف که طبق قرارداد الجزيره به بازسازي و شفاف کردن نشانه هاي مرزي مي پردازند سرعت بخشيده شود.» محمدي فر افزود:« ايران از اقدامات در زمينه کنترل مرزهاي بين خود و عراق در اين نشست گزارشي عملياتي ارائه داد که اين گزارش مورد توجه و تشويق ديگر کشورهاي حاضر قرار گرفت.» وي تاکيد کرد:«اقدامات عملي چون ايجاد برجک هاي ديده باني، ايجاد پايگاه هاي نظامي، ايجاد کانال و ديوارهاي بتوني و... در مرزهاي ايران و عراق درطول يک سال گذشته توسط ايران انجام شده است که در اين نشست مورد توجه قرار گرفت.» وي افزود: «مشارکت کشورهاي مجاور عراق در بحث امنيت اين کشور و هم چنين کنترل دولت عراق در بحث ورود سلاح به کشورهاي مجاور و جلوگيري از ورود مجرمين سازمان هاي جاسوسي اين کشور به داخل کشورهاي همسايه و در کل مسائلي که بيشتر حول و حوش امنيت عراق بود مورد بحث و بررسي قرار گرفت.» محمدي فر در ادامه اين گفت وگو هم چنين درمورد ارزيابي اش از شهادت تني چند از فرماندهان سپاه که صبح روز يکشنبه صورت گرفت و اقداماتي که لازم است در راستاي مورد توجه قرار دادن امنيت سيستان و بلوچستان انجام شود، گفت:«اگرچه اين اقدام، عملي جنايتکارانه بوده و ممکن است آخرين آن نباشد اما بايد دانست که به هرحال اين نوع مسائل در منطقه شرق کشور از جمله پاکستان و افغانستان صورت مي گيرد که البته منشا آن حضور کشورهاي بيگانه و به کار گرفتن برخي عوامل فريب خورده و مزدور در کشورهاي همسايه است.»

وظيفه سنگين مردم براي حضور با شکوه
در راهپيمايي 22 بهمن

معاون فرهنگي اجتماعي وزير کشور ابراز اميدواري کرد  که دهه فجر فرصت مناسبي براي بازخواني و تبيين ابعاد سياسي انقلاب اسلامي باشد. به گزارش ايسنا عليرضا افشار در همايش مسوولان ستاد برگزاري دهه فجر- که در دفتر مرکزي شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي برگزار شد- با تسليت شهادت فرماندهان سپاه، بعد سياسي دهه فجر و پيروزي انقلاب اسلامي را مورد توجه قرار داد و افزود: هر راهپيمايي که در دهه فجر و مناسبت هاي ديگر برگزار مي شود در واقع رفراندومي در تاييد نظام جمهوري اسلامي است و زير نظر دوست و دشمن قرار مي گيرد. وي افزود: امسال با توجه به حوادثي که در جريان انتخابات رخ داد حساسيت ها بيش از گذشته وجود دارد و در نتيجه اين امر وظيفه مردم را در جهت حضور باشکوه تر در راهپيمايي 22 بهمن سنگين تر مي کند. وي هم چنين توجه دادن مردم به مباني و رويکرد انقلاب اسلامي را يک ضرورت دانست و خاطرنشان کرد: روحيه انقلابي، روحيه بي نظمي و خود رايي نيست و بايد شجاعت و شهامت و مرد عمل بودن را مدنظر داشت و آن را تعريف کرد. معاون فرهنگي اجتماعي وزير کشور با بيان اين که "در جهت احياي اين ويژگي ها به ويژه در سطح مديران بايد تلاش شود" گفت: بايد در تار و پود بوروکراسي هاي اداري و مصلحت انديشي هاي شخصي و گروهي اين خصوصيات را با اهميت قلمداد کرد; چراکه آزادانديشي، حريت و دفاع از منافع نظام و ارزش هاي انقلاب از آن جمله مباحثي است که بايد در تربيت عموم به ويژه در سطح مسوولين يک اصل قلمداد شود. وي با تاکيد بر اين که "ما بايد از انقلاب و انقلابي گري تعريف داشته باشيم" حضرت امام(ره) را بهترين فردي که مي تواند نسخه چنين تعريفي باشد دانست.


 ديپلماسي 

کنفرانس بررسي تحرکات ايران در آفريقا در قاهره

مرکز بين المللي مطالعات آينده و استراتژيک قاهره در نظر دارد امروز کنفرانسي را به منظور بررسي فعاليت ها و تحرکات ايران در شرق و شاخ آفريقا و پيامدهاي آن بر امنيت منطقه اي و ثبات در منطقه برگزار مي کند. به گزارش ايسنا به نقل از روزنامه الاهرام چاپ مصر، عادل سليمان، رئيس اين مرکز گفت اين کنفرانس در راستاي مقابله با ابعاد تحرکات ايران در شرق و شاخ آفريقا است که اخيرا به شدت افزايش يافته است.

درخواست عجيب يک نماينده پارلمان هلند

يکي از نمايندگان پارلمان هلند در اظهاراتي عجيب از دولت اين کشور خواست تا از هواپيماها و کشتي هاي ايراني که از طريق فرودگاه هلند و بندر روتردام اين کشور عبور مي کنند بازرسي و نظارت دقيق به عمل آورد. به گزارش ايسنا، مارتين هافرکمپ با بيان اين که هيچ توجهي به عبور کشتي ها و هواپيماهاي ايراني نمي شود گفت: شرکت هاي دريانوردي ايران در عبور و مرور از بندر روتردام با هيچ مانع يا مشکلي مواجه نمي شوند که اين مساله در خصوص ورود ميانگين سه بار در هفته هواپيماهاي ايران به فرودگاه هاي هلند آن هم بدون بازرسي جاي سوال باقي مي گذارد. وي ادامه داد: مقامات امنيتي (هلند) تنها به بازرسي برگه هايي که کادر پرواز ارايه مي دهند اکتفا کرده و با اعتماد کامل با آنها برخورد مي کنند.

بسته شدن 16 اردوگاه عراقي در مرزهاي ايران و عراق

کميسيون امور مهاجران پارلمان عراق از وجود توافقنامه اي ميان دولت هاي ايران و عراق بر سر لغو تمامي اردوگاه هاي مرزي که مهاجران عراقي ساليان سال است در آن سکونت دارند خبر داد. به گزارش ايسنا، عبدالخالق زنگنه، رئيس اين کميسيون در گفت و گو با روزنامه الحيات چاپ لندن بيان کرد: در جريان سفر هيات پارلماني (عراق) به ايران توافقنامه شفاهي ميان طرفين در خصوص بستن 16 اردوگاه پناهندگان و مهاجران عراقي از جمله اردوگاه هاي "جهوم" و " زانا" انجام شد. وي در ادامه به وجود 43 هزار عراقي در ايران که اسامي شان در سفارت عراق ثبت شده و بعد از شروع جنگ ميان دو کشور در دهه هشتاد گذشته مهاجرت داده شدند و هم چنين تمايل تعداد 1500 مهاجر به بازگشت به عراق و تمايل بقيه آنها به ماندن در ايران اشاره کرد و گفت: اين کميسيون با سفارت عراق(در تهران) توافق کرد تا به عراقي هاي خواهان بازگشت مجوز موقت عبور و مرور بدهد تا وارد اراضي عراق شوند.

دفاع رئيس مجلس مصراز فعاليت هسته اي ايران

فتحي سرور رييس مجلس مصر که براي شرکت در صد و بيست و يکمين نشست مجمع عمومي اتحاديه بين المجالس به ژنو سفر کرده است، در پاسخ به سوال ايسنا که آيا راي نياوردن مساله غزه و فلسطين به عنوان پيشنهاد اضطراري ايران و برخي از کشورهاي عربي در اين اجلاس سياسي بود يا خير گفت: در پاسخ به اين سوال هم مي شود گفت بله و هم خير. چون بسياري از کشورها حقيقتا مايل نيستند بار ديگر چنين موضوعي مطرح شود; که اين کشورها بيشتر از کشورهاي غربي و البته رژيم صهيونيستي هستند. فتحي سرور در گفت وگو با ايسنا در خصوص بعد ديگر اين قضيه گفت: کشورهاي آفريقايي هميشه به مساله امنيت غذايي اهميت داده و بر روي اين موضوع تاکيد داشتند. فتحي سرور خاطرنشان کرد: ما معتقديم انرژي هسته اي حق مسلم جمهوري اسلامي است و در اين راستا ايران را حمايت مي کنيم. رييس مجلس مصر خاطرنشان کرد: در عين حال يک هماهنگي عربي و آفريقايي و آنچه که براي تصويب اين پيشنهاد اضطراري لازم بود در اين قضيه اتفاق نيفتاد و همين قضيه موجب شد که طرح آفريقايي موفق شود. فتحي سرور در ادامه با تاکيد بر اين که البته موفقيت آفريقايي ها نبايد ما را خشمگين کند، گفت: بسياري از کشورهاي اسلامي در مجموعه  کشورهاي آفريقايي هستند و آفريقا بايد احساس کند ما تصميم و پيشنهاد آن را تاييد مي کنيم. فتحي سرور با اشاره به اين که مساله  امنيت غذايي در اجلاس رم نيز حتما مطرح خواهد شد، گفت: طبيعتا براي اجلاس رم نيز اين بحث امنيت غذايي مهم است. فتحي سرور تاکيد کرد که هرگزنبايد به خاطر موفقيت گروه آفريقايي ما ناراحت شويم اما مي توانيم اهداف خود را در زمينه  غزه و فلسطين دنبال کنيم. رييس مجلس مصر دو کشور ايران و مصر را دو کشور بزرگ اسلامي توصيف کرد و گفت: نبايد بين اين دو کشور هيچ اختلافي بروز کند. کما اين که مصر همواره ايران را در مقاطع مختلفي که دچار مشکل شده است همراهي کرده و از اين پس نيز اين کار را دنبال خواهد کرد.

مطرح کردن ايران
به عنوان يک خطر احتمالي فقط تبليغات است

محمد البرادعي گفت: ما هيچ اطلاعي مبني بر توليد قسمتي از سلاح هسته اي با قطعات آن توسط ايران را دريافت نکرديم. به همين خاطر مي گويم که مطرح نمودن ايران به عنوان يک خطر احتمالي فقط تبليغات مي باشد. به گزارش ايسنا محمد البرادعي، مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي،  هفته گذشته که به منظور دريافت جايزه ايندرا گاندي وارد دهلي نو شد در گفت وگو با روزنامه هندو درباره اعلام مرکز غني سازي فردو توسط مقامات ايران در تاريخ 30 شهريور گفت: ما هنوز به آنجا نرفته و از اين مرکز بازرسي انجام نداده ايم. کشورهاي غربي مي گويند که قرار بود اين مرکز به عنوان يک مرکز محرمانه باقي بماند و اعلام در اين خصوص توسط تهران به اين دليل انجام گرفت که اطلاعات درباره آن فاش شده بود و ايرانيان مي دانستند که آنان در نهايت اعلام خواهند کرد. وي افزود: ايرانيان مدعي هستند که چنين نبوده است و آنان در مطلع ساختن آژانس به اين خاطر مرتکب تاخير شدند که مي خواستند جهت حفاظت از فناوري هسته اي در صورت حمله به مرکز هسته اي خود يک مرکز زيرزميني را احداث نمايند و آنان در خصوص اين گونه حملات از چهار يا پنج سال پيش تهديد مي شدند. به هر حال، ايران مقررات آژانس مبني بر مطلع ساختن اين سازمان به هنگام اتخاذ تصميم در خصوص احداث اين مرکز را رعايت ننموده است. من فکر مي کنم که آنان بر روي اين مرکز از چند سال پيش کار کرده اند. البرادعي درباره موضع آمريکا در اين خصوص گفت: آنها گفتند که کار در اين مرکز از سال 2005 شروع شده است و بايد براي تاييد اين ادعا به ايران برويم. اما ايران بايستي ما را مطلع مي ساخت. اين يک دليل روشني مي باشد چرا که ما هميشه تلاش کرده ايم تا ايران بيشتر شفاف باشد و جهت توضيح مسائلي که در خصوص صلح آميز بودن اين برنامه هنوز هم باقي مانده، با آژانس همکاري داشته باشد. وي تاکيد کرد: اما من به آنان نيز که مي گويند که بايد عليه ايران از زور استفاده کنيم، مي گويم که اين اقدام کاملا تاثير برعکس خواهد داشت. لازم است که محيطي کاملا متفاوت مبني بر همکاري و نه رويارويي را به وجود بياوريم و براي اولين بار اميد در اين خصوص به وجود آمده است که اين امر امکان پذير مي باشد چرا که باراک اوباما برعکس دولت سابق آمريکا با ايران بدون پيش شرط صحبت مي کند. البرادعي ادامه داد: وي حتي پس از اکتشاف مرکز جديد تکرار کرد که آنان خواهان تعامل با ايران مي باشند و اميدوارم که ايران به اين پيشنهاد پاسخ مثبت بدهد. بهتر است که آنان از اين پيشنهاد استفاده کنند. تنها از طريق تعامل است که مي توانيم فعاليت هاي کنوني و سابقه هسته اي ايران را تاييد کنيم.


 آيت الله جوادي آملي:
 اولي اين است که زنها درکارهاي اجرايي شرکت نکنند 

آيت الله جوادي آملي در جلسه تفسير قرآن کريم گفت: کساني که رسالت الهي به عهده داشتند، مرد بودند; چون اين وظيفه يک کار اجرايي است. اما کرامت، معجزه و ولايت، زن و مرد ندارد. به گزارش رسا آيت الله جوادي آملي در جلسه تفسير مورخ 88/7/26 با اشاره به آيه وما ارسلنا قبلک الا رجالا نوحي اليهم گفت: چه در سوره مبارکه «انبيا»» چه در ساير سور، در سوره «نحل» فرمود: آنها که رسالت الهي را به عهده داشتند، مرد بودند; چون کار اجرايي است. اما کرامت، معجزه و ولايت زن و مرد ندارد; کار اجرايي که انسان با مردها بايد تماس بگيرد; مردها بايد به او مراجعه کنند; بخش وسيع از کارها را با نامحرم ها بايد انجام بدهد; گفته شده اين کار را مرد بايد انجام بدهد. خدا فرمود ما پيامبري به عنوان زن نداريم; اما ولي الله داريم که زن است; چون ولايت مربوط به کمال ها و قداست هاي روحي است که بين خدا و آن شخص است.
استاد درس خارج فقه حوزه علميه قم، در بخش ديگري از بيانات خود افزود: «اولي اين است که زن ها در کارهاي اجرايي شرکت نکنند. کار اجرايي کمال نيست که اگر زن ها در آن شرکت نکنند از چيزي محروم شده باشند; آري، در دبيرستان ها و دانشگاه هايي که تمام محصلين آن را دختران تشکيل مي دهند، اولي مديريت خانم ها مي باشد; ولي در کارهاي اجرايي ديگر که مستلزم سر و کار داشتن با نامحرم است، اقوي مديريت مردان است». آيت الله جوادي آملي در بخش پاياني درس خود در عظمت مقام زن اظهار داشت: آيا اين عظمت و جلالي که فرشته ها با مريم(سلام الله عليها) داشتند براي خود مريم بود يا ارهاص عيسي بود؟ «ارهاص» يعني پيش درآمد معجزه. عده اي که عظمت زن را نشناختند، گفتند اين کرامت هايي که بهره وجود مبارک مريم(سلام الله عليها) شد، اينها ارهاص عيسي بود; يعني پيش درآمد معجزه عيسي بود. خير، نيازي به اين نيست. مگر مريم کم آدمي است؟ مگر در مسئله ولايت زن و مرد دارد؟ ولايت براي انسان است; انسانيت انسان به روح اوست، روح نه مذکر است نه مونث.


 يک تحليلگر روسي مطرح کرد:
 نفع عمليات تروريستي در ايران براي چه کساني است؟ 

سياسي کردن هرگونه اتفاق و اوضاعي در ايران ساده و آسان است. نمونه آن انفجار روز يکشنبه در استان سيستان و بلوچستان است که نزديک به 50 قرباني به جا گذاشت. هدف اين عمليات تروريستي بدون ترديد خدشه وارد آوردن از داخل به چهره ايران در جهان و تشديد بي ثباتي در اين کشور است. اما سئوال اينجاست که چه کسي از آن نفع مي برد؟
به گزارش "تابناک"، تحليلگر روسي مسائل بين الملل، "ايوان زاخارچنکو"، در يادداشتي تحليلي با طرح موضوع بالا در "ريانووستي" نوشت: روز 18 اکتبر در نزديکي سالن کنفرانس شهر "سرباز" يک تروريست انتحاري خود را در کنار خودروي معاون فرمانده نيروي زميني سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران منفجر کرد.
زمان براي انجام اين عمليات تروريستي اتفاقي انتخاب نشده است. چرا که هنوز هم شعله هاي اعتراضات در خصوص انتخابات رياست جمهوري در اين کشور فروکش نکرده است. اما عمليات تروريستي مذکور دست کم دو اتفاق مهم را تحت پوشش خود گرفت.
اولا اکنون در وين مذاکرات ايران با ديپلمات هاي روسي، آمريکايي و فرانسوي در خصوص تصميم گيري جهت تحويل سوخت هسته اي براي راکتور تحقيقاتي ايران در حال انجام است. تصميم تهران براي افزايش حجم توليد غني سازي اورانيوم که ممکن است براي توليد تسليحات هسته اي هم مصرف شوند، به اين مذاکرات بستگي دارد. دوما، قرار بود تحت نظارت سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران، مذاکرات ميان نمايندگان شيعه و سني انجام شود. وي در ادامه مي نويسد: اتهامات سياسي بلافاصله شکل گرفتند. ايران، آمريکا، بريتانيا و عربستان سعودي و همچنين نيروهاي امنيتي پاکستاني را به دست داشتن در اين عمليات تروريستي متهم نمود. غربي ها هم که دليل مشکلات کنوني ايران را نگاه حاکم بر اين کشور مي بينند، خود به خود متهم هستند.
بر اساس گزارش نيروهاي انتظامي سيستان و بلوچستان "عبدالمالک ريگي" رهبر گروهک "جندالله" مسئوليت اين انفجار را بر عهده گرفته است که اکثرا از بلوچ هايي که در تقاطع مرزي ايران با پاکستان و افغانستان زندگي مي کنند، تشکيل شده است. اين يکي از مناطق وسيع و محروم ايران محسوب مي شود که فعاليت هاي قاچاقچيان موادمخدر در آن بسيار محسوس است.  وي ادامه مي دهد: براساس گزارش رسانه هاي گروهي غربي، دليل اين مسئله مي تواند تحرکات اخير سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران در منطقه و تشديد حضور اين نيرو در سيستان و بلوچستان جهت جلوگيري از کانال هاي مواد مخدر و همچنين دستگيري "عبدالحميد ريگي" برادر عبدالمالک رهبر "جندالله" باشد که هنوز حکم اعدامش به اجرا در نيامده است. بي دليل نيست که ناظران بين المللي بيشتر به مساله مواد مخدر در محل توجه دارند تا به اهميت اختلاف نظرات ميان شيعه و سني در منطقه. بدون ترديد قاچاقچيان مواد مخدر به بي ثباتي ايران نياز دارند چرا که دولت اين کشور را از مسئله مواد مخدر دور کرده و سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران امکان کمتري براي جلوگيري از اين تجارت که با تروريسم ارتباط تنگاتنگي دارد، پيدا خواهد کرد.
روزنامه "وال استريت ژورنال" تاکيد مي کند که تهران بيش از گذشته از نفوذ طالبان و شبکه تروريستي بين المللي القاعده در پاکستان و افغانستان بر گروهک هاي جنايي و نظامي در مرز با ايران نگران است. اگرچه "جندالله" هيچ وقت براي ايران مشکل جدي محسوب نمي شود، اما دشمنان اين کشور مي توانند از چنين گروهک هايي براي ايجاد تزلزل در حکومت ايران استفاده کنند.
ايراني ها به دولت پاکستان که در ايران به عنوان حامي گروهک هاي تروريستي در شرق اين کشور، معروف است هم به خاطر ارتباطش با عربستان سعودي چندان اعتماد ندارند. البته خود پاکستاني ها تلاش دارند به ايراني ها بقبولانند که هيچ نقشي در عمليات تروريستي اخير نداشته و برعکس خواستار همکاري در مبارزه با تهديدات مشترک از سوي تروريسم و تشکيلات نظامي غير قانوني برون مرزي هستند.
البته واقعا بعيد به نظر مي رسد که پاکستاني ها به بي ثبات سازي ايران تمايل داشته باشند چرا که بي ثباتي در اين کشور فقط به ناپايداري در کل منطقه منجر خواهد شد. "زاخارچنکو" مي افزايد: به عقيده ناظران، پاکستان در گذشته از تشکيلات نظامي مشابه به ويژه در افغانستان طي دهه80 عليه نيروهاي شوروي سابق حمايت کرده که همين مسئله نيز باعث بدبيني حکومت ايران شده است. عبدالحميد ريگي اعتراف کرده که از واشنگتن دستور و کمک مالي مي گرفته اما کاخ سفيد اين اتهامات را به طور کل رد کرده است.
اگر نيروهاي امنيتي غربي به فشار بر دولت احمدي نژاد در ايران تمايل داشته باشند، کمک به قاچاقچيان مواد مخدر در مرز ميان ايران، پاکستان و افغانستان جهت پيشبرد اين منظور در شرايط فعلي با ريسک بسياري از نظر امنيت منطقه و مبارزه با تروريسم توام بوده که نيروهاي آمريکا براي تامين آن در افغانستان مستقر شده اند. بر اساس نوشته يک روزنامه اماراتي، تهران بايد به اشتباه خود اعتراف کند و آنطور که بايد با پاکستان و افغانستان جهت تنظيم استراتژي مشترک مبارزه با "دشمن واحد" اقدام نمايد. روزنامه ترکيه اي "تودي زمان" نيز مي نويسد، اگر ايران فقط بدنبال منافع خود باشد يعني به عبارت ديگر اسلام را فقط براي ايرانيان بخواهد، کاري از پيش نخواهد برد چرا که در عصر حاضر هيچ کشوري در منطقه نمي تواند با تکيه بر نيروي خود بر روي پا بايستد.


  نظر مثبت نمايندگان بر احياي سازمان مديريت 

سخنگوي کميسيون صنايع ومعادن مجلس با تاکيد بر ضرورت احياي سازمان مديريت وبرنامه ريزي گفت: وجود اين سازمان مي تواند به بهره وري فعاليت هاي کشور کمک کند.
علي اصغر يوسف نژاد نماينده ساري وعضو کميسيون صنايع و معادن مجلس در گفت وگو با «فردا» با اشاره به تهيه طرحي از سوي نمايندگان براي احياي مجدد سازمان مديريت وبرنامه ريزي کشور گفت: تشکيل مجدد اين سازمان از نظر قاطبه نمايندگان مجلس يک ضرورت اجتناب ناپذير است. يوسف نژاد يکي از دلايل رکود فعاليت هاي عمراني در کشور را انحلال سازمان مديريت وبرنامه ريزي دانست ودر اين باره تصريح کرد: چند هزار پروژه عمراني در کشور وجود دارد و نهادي که اين پروژه ها را هدايت وسازماندهي کند وميزان فعاليت هاي آنها را به دستگاه هاي اجرايي گزارش دهد وجود ندارد. عضو کميسيون صنايع ومعادن خاطرنشان کرد: در بسياري از مواقع براي فعاليت هاي عمراني، بيش از هزينه استاندارد هزينه مي شود و نظارت صحيحي هم از سوي دولت اعمال نمي شود . وي سازمان مديريت وبرنامه ريزي را بهترين وسيله براي اصلاح الگوي مصرف دانست و اضافه کرد: مديريت منابع و راندمان فعاليت هاي دستگاه هاي اجرايي توسط اين سازمان مي تواند به اصلاح الگوي مصرف کمک کند. نماينده مردم ساري در مجلس با تاکيد براينکه مجلس انحلال سازمان مديريت وبرنامه ريزي را به هيچ عنوان قبول ندارد، افزود: سال گذشته وبه هنگام بررسي بودجه سال 88 کميسيون تلفيق بودجه به پايداري سازمان مديريت و برنامه ريزي راي داد و به همين دليل بارها نام سازمان مديريت وبرنامه ريزي تکرار شده است. اين نشان مي دهد که مجلس، نهاد مسئول در خصوص فعاليت هاي مالي وعمراني را، سازمان مديريت وبرنامه ريزي مي داند و چيزي به نام معاونت نظارت و راهبردي را قبول ندارد. يوسف نژاد تاکيد کرد: نمايندگان در راستاي تقويت بعد نظارتي مجلس تصميم دارند طرحي را آماده کنند که با احيا و تقويت سازمان مديريت وبرنامه ريزي، تاثيرگذاري اين نهاد در نظام اجرايي بيشتر باشد.


 سرقت تابلوي بانوي ايراني در امارات 

يک هنرمند و شاعر ايراني که يکي از آثارش پس از نمايشگاه در ابوظبي دزديده شده بود با نگراني در انتظار شنيدن خبر خوشي در اين زمينه است. به گزارش «فردا» و به نقل از روزنامه اماراتي "national the" ، اين اثر،بخشي از مجموعه آثار به نمايش درآمده شراره صالحي در مرکز فرهنگي"Franaise Alliance"  در ابوظبي بود که يک روز پس از پايان نمايشگاه در 11 اکتبر به سرقت رفت. اثر دزديده شده يکي از سه تابلوي کاليگرافي بود که با نام "اسما»الحسني" به نمايش درآمده بودند. صالحي اين تابلو را اين گونه توصيف کرد: "کاليگرافي سبز تيره رنگ بر زمينه قهوه اي و طلايي است که مبلغ آن 30000 درهم تخمين زده شده است." هنگامي که خانم صالحي با کمک کارکنان مرکز فرهنگي، آثارش را بسته بندي مي کرد براي حدود 10 دقيقه مجبور به ترک مکان شد. هنگامي که بازگشت اثر دزديده شده بود. او به سرعت مسئولين مرکزFranaise Alliance  را مطلع کرد و پليس را نيز در جريان قرار داد. وي در مورد اثر دزديده شده گفت:" اين يکي از تابلوهاي مورد علاقه من بود و ابعاد آن 103 در 78 سانتي متر بود". صالحي افزود: "آثار من در موزه هاي مختلف سراسر دنيا به نمايش درآمده بود. ممکن است اين اثر توسط کسي دزديده شده باشد که از ارزش واقعي آن مطلع است."  او در ادامه اظهار داشت که اولين بار است که تابلويي از نمايشگاه وي دزديده مي شود و مي گويد:" اين دزدي به من خيلي آسيب زد. من نمي دانم چه اتفاقي براي آن افتاده است. نقاشي هاي من بخشي از روحم هستند. آنها بچه هاي من هستند." بر اساس گفته هاي صالحي هر روز 4 يا 5 نفر خواستار خريد اين تابلو بودند. "اما من به آنها مي گفتم که قصد فروش آنها را ندارم."


 دبير کل انجمن اسلا مي مدرسين دانشگاه ها:
 برانداز دانستن شخصيت هاي مطرح سياسي بزرگترين ظلم به نظام است  

دبيرکل انجمن اسلامي مدرسين دانشگاه ها تاکيد کرد:برانداز قلمداد کردن شخصيتهاي مطرح سياسي بزرگترين ظلم به نظام است.
به گزارش ايلنا علي محمد حاضري که در دومين جلسه نشست هاي مواضع شخصيت ها، تشکل هاو احزاب سياسي براي مناظره با مرتضي نبوي حاضر شده بود با اشاره به سخنان مجري جلسه مبني براينکه نبوي به خاطر مشکلات شخصي نتوانسته در جلسه حاضر شود، گفت: در اين شرايط کشور مشکلات نبوي حداقل فرصتي براي اين طرف بوجود آورد تا سخنان خود را بيان کنيم .چراکه همه فرصت ها و تريبون ها در اختيار جناح مقابل است البته از ايجاد گرفتاري براي نبوي نيز خوشحال نيستيم.
وي به بيان برخي از علل وقوع انقلاب اسلامي پرداخت و گفت: برخي از افراد يکي از دلايل پيروزي انقلاب را ضعف اراده سرکوب در رژيم حاکم مي دانند.طبيعي است يکي از راه هاي مقابله با تغييرات نامطلوب، قاطعيت اراده در سرکوب است.
حاضري همچنين به بيان عوامل موثر و بسترهاي لازم انقلاب هاي مخملي پرداخت و گفت: با بررسي اين مسائل و نيز توجه به ساختار حکومتي در ايران متوجه مي شويم که نمي توان ميان کشورهايي که در آنجا انقلاب رنگي رخ داده و ايران چنين همانندسازي کرد.
حاضري ادامه داد: پاره اي از برداشت هاي سطحي و ساده انديشانه از اين نظام تئوريک نزد برخي از گروه ها و جريانات آنقدر پررنگ شده که تبديل به محور آسيب شناسي انقلاب اسلامي شده است. اين نگرش آنقدر بي پايه و بي مبناست که هيچ صاحب نظري را نمي شناسم که چنين همانندسازي را کرده باشد.
دبير کل انجمن اسلامي مدرسين دانشگاه ها افزود: کارشناسان امنيتي و اطلاعاتي نيز در نوشته ها و مقالات خود اين شباهت سازي ميان ايران و کشورهايي که در آنجا انقلاب رنگي رخ داده را مغاير دانسته اند.
با اين وضعيت برخي مي خواهند اين شباهت سازي را در ايران کرده و بعد براي آن يک منشا خارجي معرفي کرده و از سوي ديگر بر نشان دادن قاطعيت براي سرکوب تاکيد مي کنند.
وي با بيان اينکه استراتژي فضاي تبليغاتي کشور برانداز معرفي کردن نيروهاي معترض است، اظهارداشت: بزرگترين ظلم به نظام از همين جا ناشي مي شود. چطور مي توان بزرگترين سرمايه هاي نظام را که سابقه و هويت آنان در شکل گيري ، تثبيت و استحکام نظام موثر بوده آنها را به آساني و مفت از دست داده و بعد آنها را به عنوان عوامل بيگانه و نيروهاي برانداز معرفي کنيم؟
وي افزود: شهيد بهشتي، موسوي اردبيلي، موسوي خوئيني ها، آيت الله صانعي و موسوي بجنوردي که از استخوان بندي هاي قوه قضاييه کشور هستند در فضاي تبليغاتي حاضر، همسو با جريان معترض و برانداز معرفي مي شوند.
حاضري تاکيد کرد:اين بزرگترين تظلم به نظام و براندازي اصلي است چرا که مسوولين و اشخاصي که براي پيروزي انقلاب هزينه داده و شکنجه شدند را به راحتي در يک موضع گيري تبليغاتي از دست داده و به عنوان برانداز معرفي مي کنيم.


  اختلا ف نظر در موتلفه 

در حالي که، حبيب الله عسگر اولا دي که از او به عنوان پدر معنوي حزب موتلفه ياد مي شود روز شنبه در کنفرانسي خبري به دفاع از موسوي، خاتمي و کروبي پرداخت، محمد نبي حبيبي  دبير کل حزب موتلفه در اظهاراتي تامل برانگيز، اين سه چهره سياسي اصلا ح طلب را همراه با دشمنان قلمداد کرد. درخبري که به نقل از روابط عمومي حزب موتلفه در اختيار رسانه ها قرار گرفته حبيبي  با اشاره به تحرکات جديد موسوي، کروبي و خاتمي گفت: تکرار اتهامات بي اساس و دروغ هاي رسوا و نخ نما عليه مردم و نظام فايده اي ندارد. کساني که در انتخابات دهمين دور رياست جمهوري با اقبالي که خيال مي کردند روبرو نشدند بايد راي ملت را که ميزان است به رسميت بشناسند و دست از همگرايي با دشمنان نظام و مردم بردارند. دبير کل حزب موتلفه اسلامي با اشاره به روز 13 آبان، روز مبارزه با استکبار جهاني اظهار داشت: جريان موسوم به سبز در روز قدس با هماهنگي با اسرائيل رسوايي به بار آوردند و حساب خود را از انقلاب، امام (ره) و امت جدا کردند.حالا مي خواهند در روز 13 آبان همگرايي با آمريکا را پيشه کنند و فاصله خود را با مردم و نظام بيشتر کنند و ما نصيحت مي کنيم از همراهي با مردم و نظام چه ضرري ديديد که مي خواهيد با دشمنان مردم امام (ره) و نظام همراهي کنيد. مردم اين نوع تحرکات را زير نظر دارند و مثل 22 خرداد در انتخابات بعدي راي خود را در اين باره خواهند داد.


 برخي خواهان تشنج بيشتر در کشور هستند  

مشاور ميرحسين موسوي در انتخابات رياست جمهوري با انتقاد از برخي موضع گيري ها نسبت به طرح وحدت ملي گفت:تهيه کنندگان طرح وحدت ملي به سنگ اندازي هاي طرف مقابل توجه نکنند.  حجت الاسلام احمد هاشمي نژاد در گفت و گو با ايلنا نسبت به موضعگيري اخير روح الله حسينيان در برابر طرح وحدت ملي که از سوي دلسوزان نظام تهيه شده است انتقاد کرد وگفت: طبيعي است کساني که دوستدار انقلاب و خواهان آرامش در مملکت هستند بايد از اين طرح استقبال کنند.  وي ادامه داد: همان طور که آيت الله هاشمي رفسنجاني در مجلس خبرگان رهبري فرمودند اين طرح توسط تعدادي از دلسوزان نظام تهيه شده است که باهنر نيز به آن اشاره کرده است.  برادر شهيد هاشمي نژاد تاکيد کرد: اما از اظهارات روح الله حسينيان مبني بر اين که اين طرح فتنه جديد بوده  است و همان اتهاماتي را که به ميرحسين موسوي نسبت داده اند را به آيت الله هاشمي رفسنجاني و باهنر نسبت مي دهد پيداست که مخالف وحدت ملي هستند.  وي تصريح کرد: به نظر مي رسد که برخي در مقابل طرح مذکور موضع گيري کرده اند و خواهان تشنج بيشتر در کشور هستند.  مشاور ميرحسين موسوي در انتخابات رياست جمهوري ادامه داد: البته منافع اين افراد ايجاب مي کند که اصولا شرايط فعلي در جامعه حاکم باشد تا بتوانند از اين طريق به اهداف خود برسند. بنابراين با هر نوع وحدت ملي، انسجام و آرامش در جامعه مخالفت خواهند کرد.  وي خاطرنشان کرد: اما در مقابل دلسوزان نظام و در راس آنها آيت الله هاشمي رفسنجاني بايد در اين زمينه تلاش کنند.
هاشمي نژاد با تاکيد براين که تهيه کنندگان طرح وحدت نبايد به سنگ اندازي هاي طرف مقابل توجه کنند ادامه داد: مشخص نيست که اين افراد طرف ولايت فقيه هستند يا خير زيرا اگر طرفدار مقام معظم رهبري هستند نبايد در جهت مخالف آن حرکت کنند. قطعا معظم  له به هيچ وجه خواستار وجود تنش در جامعه نيستند بنابراين اين کار آنها به نوعي مخالفت با ولي فقيه زمان محسوب مي شود اما من اميدوارم که اين طرح با موفقيت عملي شده و پيش برود.


 روزنگار 

پيروزي دريايي ايران در دماغه ميکال

21 اکتبر سال 479 پيش از ميلاد، يک سال و چند هفته پس از جنگ دريايي سالاميس، ناوگان ايران در دماغه ميکال (جزيره آموس) دسته اي از کشتي هاي جنگي سه رديف پاروزن اتحاديه يونانيها را به دام انداخت و نابود کرد. مورخان رويدادهاي نظامي نوشته اند که با اين فتح، ايرانيان ناموفق بودن خود در جنگ سالاميس را تلافي کردند. برپايه همين نوشته ها، در جريان جنگ دريايي دماغه ميکال چند افسر دريايي يونان که در جنگ سالاميس شرکت کرده بودند به اسارت ايرانيان درآمدند و براي تحقيق و کشف تاکتيک اغفال کننده يونانيان در سالاميس، به قلمرو ايران فرستاده شدند. 

تصويب قرارداد با کنسرسيوم نفت

29 مهرماه سال 1333 مجلس قرارداد نفت با کنسرسيوم (شرکتهاي بزرگ نفتي غرب) را تنها با 5 راي مخالف! تصويب کرد و همه تلاش هاي ملت ايران در دوران حکومت دکتر مصدق و تحمل تحريم اقتصادي چندساله را برباد داد. در سنا نيز عده مخالفان بسيار کم بود. سناتور لساني که در زمينه مساله نفت کتابي نوشته است گفته بود: به سود ايران و ايرانيان بود، اگر نفت نمي داشتند; ملت کارآمد، فساد اقتصادي در حداقل، دمکراسي برقرار و ايران برکنار از اصطکاک منافع قدرتها و بازي هاي آنها بود، روي پاي خود مي ايستاد و آسان نفس مي کشيد و چون ثروت بادآورده اي هم در کار نبود; کسي جز دوستداران خدمت به ملت داوطلب مقام دولتي نمي شد و جرائم دولتي هم کمتر اتفاق مي افتاد."

 ارائه لايحه قانون "از کجا آورده اي؟"
 به مجلس شوراي ملي

29مهرماه سال 1337خورشيدي (21 اکتبر 1958) دکتر منوچهر اقبال نخست وزير وقت لايحه "از کجا آورده اي" را به مجلس داد که پس از تصويب به صورت قانون در آمد، اما اجراي آن پس از يکي  دوسال، بدون اين که لغو شود، متوقف شد! طبق اين قانون; کارکنان دولت و وابسته به دولت و موسسات عمومي و اعضاي خانواده آنان مکلف بودند که با سند و مدرک ثابت کنند که اموال خود را از چه راهي به دست آورده اند و هر سال با پرکردن فرم هايي، تفاوت دارايي خود را با سال پيش روشن سازند و يک سازمان دولتي مامور رسيدگي به اين تفاوتها شده بود. اين لايحه چند روز پس از لايحه منع مداخله کارکنان دولت و نمايندگان مجلس و اعضاي خانواده آنان از مداخله در معاملات دولتي به مجلس داده شده بود. با تصويب اين دو قانون گفته شده بود که پس از پنج قرن (از زمان صفويه) فساد اداري - اقتصادي از جامعه ايران محو خواهد شد. 

حل کامل مسائل مرزي چين و روسيه پس از دو قرن

15 اکتبر 2004پيمان تازه چين و روسيه مبني بر حل کامل مسائل مرزي و فيصله يافتن آن براي هميشه به امضاي سران دو کشور رسيد و متن آن پنج روز انتشار يافت. اهميت اين پيمان از آن لحاظ است که اين اختلافات پيش از ايجاد "ولادي وستوک" از سوي روسها در خاور دور، به وجود آمده بود و بيش از دو قرن قدمت داشت. اين اختلافات در دهه هاي گذشته منجر به دو برخورد پرتلفات ميان دو کشور شده بود و در يک زمان، در منطقه مرزي مورد اختلاف هفتصد هزار سرباز روس در برابر يک ميليون سرباز چيني صف آرايي کرده بودند. روسيه و چين چهار هزار و سيصد کيلو متر مرز مشترک دارند. با امضاي پيمان 15 اکتبر 2004، ظاهرا اختلاف مهم ديگري ميان چين و روسيه که مي کوشند با هم متحد باشند وجود نخواهد داشت. به نظر مي رسد که دولت روسيه تلاش مي کند که چنين پيماني هم ميان چين و هند که از سال 1962 باهم اختلاف مرزي دارند امضا شود تا مانع ديگري برسر راه دوستي مثلث سه کشور وجود نداشته باشد. 


 اخبار کوتاه 

پيام تسليت سيد محمد خاتمي
 به مناسبت حادثه تروريستي سيستان و بلوچستان
 

سيد محمد خاتمي با صدور پيامي ضمن محکوم کردن جنايت ننگين تروريستي که منجر به شهادت عده اي از سرداران سرفراز، شخصيت ها و معتمدان محلي و مردم شريف استان سيستان و بلوچستان شد اين فاجعه را به ملت بزرگوار ايران و بستگان داغدار اين عزيزان تسليت گفت.
به گزارش ايلنا متن کامل اين پيام بدين شرح است:
برادر بزرگوارم حضرت حجت الاسلام والمسلمين آقاي محمد اسماعيل شوشتري
با دلي آکنده از اندوه ياد سردار رشيد و پرافتخار اسلام و انقلاب و ايران و چهره درخشان دوران شکوهمند دفاع مقدس، سرلشکر شهيد نورعلي شوشتري را گرامي مي دارم و شهادت او را به جنابعالي و خاندان مکرمش تبريک و تسليت عرض مي کنم.
جنايت ننگين تروريستي که منجر به شهادت عده اي از سرداران سرفراز، شخصيتها و معتمدان محلي و مردم شريف استان سيستان و بلوچستان شد از هر جهت محکوم است. بخصوص که اين اقدام جنايتکارانه براي ضربه زدن به تلاش مقدسي بود که براي ايجاد تفاهم و سير به سوي همدلي و وحدت ميان قوم ها و طايفه ها و قشرهاي مختلف صورت مي گرفت; امري که امروز نيز چون ديروز و فردا مورد نياز جامعه ما است و روشن است که چه کساني از اين اقدام هاي ننگين پشتيباني مي کنند و عوامل رسواي خود را به اين جنايات وا مي دارند.
من شهادت همه عزيزان را از صميم قلب به ملت بزرگوار بخصوص بستگان اين عزيزان تسليت عرض مي کنم و از خداوند منان سلامت و شفاي آسيب ديدگان گرامي و صبر و اجر همه بازماندگان را مسالت مي کنم و به روان پاک شهيدان درود مي فرستم.
اميد است که هوشياري و دست نيرومند عدالت بتواند با کشف و برخورد با ريشه ها و عوامل اين جنايت بزرگ و جنايتکاران، التيام بخش دل داغدار مردم و بخصوص بازماندگان شريف اين حادثه و موجب رسوايي بيشتر و ياس فزون تر دشمنان اسلام و ايران گردد.

روزنامه فرهنگ آشتي رفع توقيف شد

قرار توقيف روزنامه  فرهنگ آشتي با ابلاغ مقام قضايي رفع شد.
رئيس شوراي سياستگذاري روزنامه فرهنگ آشتي، با اعلام اين خبر گفت:«اين روزنامه از اين پس در باجه هاي روزنامه فروشي در دسترس مخاطبان خواهد بود.» محمدمهدي امامي ناصري با بيان اينکه فرهنگ آشتي در کمتر از دو هفته رفع توقيف شده است، گفت:«با وجود مشکلات موجود درصدد هستيم تا در شانزدهمين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها حضور داشته باشيم.» وي گفت:«اين روزنامه  از تصميم گيراني که حقوق روزنامه  فرهنگ آشتي را با توقيف انجام شده مورد تضييع قرار داده اند، شکايت کرده است; زيرا معتقديم بايد مبتني بر واقعيت هاي اجتماع با حفظ چارچوب هاي رسالت مطبوعات حرکت کنيم.» امامي با اشاره به موارد مورد ابلاغ جهت توقيف روزنامه فرهنگ آشتي گفت:«ايراداتي که به روزنامه  مبني بر عدم درج نام مدير مسئول وارد شده بود، نابجا شناخته شد; زيرا در صورتي مي توان نبود نام مديرمسوول را دليل تخلف عنوان کرد که مديرمسوول وجود داشته باشد.»
او گفت:«فرهنگ آشتي مدير مسوول ندارد; اما شخصي را براي اين سمت معرفي کرده است که در صورت پذيرش هيات نظارت بر مطبوعات، نام او در شناسنامه روزنامه ثبت خواهد شد.» امامي همچنين از موضع گيري هاي اخير برخي مسوولان درباره توقيف روزنامه و همچنين اظهارات وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي مبني بر اين که روزنامه هاي توقيف شده داراي پرونده هاي سنگيني هستند، انتقاد کرد.

توصيه آيت الله نوري همداني به دولت

آيت الله نوري همداني با محکوميت حادثه  تروريستي سيستان و بلوچستان، تاکيد کرد:دولت سعي کند عاملان اين حادثه تروريستي را دستگير کند.  به گزارش ايسنا، اين مرجع تقليد در ديدار جمعي از بسيجيان و سپاهيان خراسان رضوي با اشاره به اين که بزرگ ترين دستاورد انقلاب و امام خميني (ره) حکومت اسلامي است، گفت: ما سال هاست تحت سيطره استکبار بوديم و امام خميني (ره) توانست با تاسيس يک نظام اسلامي ما را از سيطره استکبار نجات دهد.  وي با بيان اين که دشمن با انواع جنگ ها در مقابل ما قرار گرفته است، گفت: جنگ رسانه اي، جنگ مخملي و جنگ فرهنگي در پيش رو است و ما بايد با شناخت زمان وظيفه  خود را بشناسيم.  اين مرجع تقليد بر شناخت محبت، هدايت، حکومت، وساطت فيض و وساطت ائمه (ع) تاکيد و اظهار کرد: اولين وظيفه هر مسلمان شناخت دوستي و محبت اهل بيت(ع) است.
اين استاد درس خارج فقه حوزه علميه قم، با اشاره به شناخت حکومت ائمه، اظهار داشت: اسلام نمي خواهد اختيار مسلمانان در دست هر کسي باشد، از نظر اسلام حکومتي مشروع است که در راس آن پيامبر بعد از پيامبر، ائمه و پس از ائمه کسي باشد که از لحاظ صفات قائم مقام آنان است.  نوري همداني با بيان اين که قبل از انقلاب، اسلام و مناديان آن در حاشيه قرار داشتند، بيان کرد: هر کس به اندازه توان خود بايد براي حفظ نظام تلاش کند.  وي، اسلام، مردم و آگاهي بخشيدن به مردم را از جمله ارکان نظام برشمرد و گفت: جلب رضايت مردم توسط دولتمردان امر بسيار مهمي است.

رسانه بايد با شجاعت به انعکاس اخبار بپردازد

«رسانه سالم با شناخت دقيق زمان و مکان، چشم  و گوش مردم است و بايد با شجاعت و مسوولانه به انعکاس اخبار صحيح بپردازد.»
محمدجواد حق شناس، فعال مطبوعاتي و عضو شوراي مرکزي حزب  اعتماد ملي در گفت وگو با ايسنا، افزود: رسانه  بايد به وظايف ذاتي خود عمل کند و رسالتي را که برايش تعريف شده ،  انجام دهد، با اين تعريف به نظر من وظيفه  اصلي يک رسانه، اطلاع رساني صحيح، احترام به شعور مخاطب و رعايت منابعي است که از آن ها کسب خبر کرده است و به خصوص در اين بخش بايد امانتداري کند.  وي با تاکيد بر اين که رسانه نبايد به مخاطبش دروغ بگويد، اظهار کرد: مطبوعات و رسانه ها بايد از هوشمندي لازم برخوردار باشند تا بتوانند اخبار را بر اساس اهميت و بر مبناي راستي و صحت آن منتشر کنند و به خاطر منافع کوتاه مدت و محدود حوزه  شخصي يا گروهي، منافع ملي را قرباني نکنند.  اين فعال مطبوعاتي هم چنين با بيان اين که رسانه ها نبايد چشمانشان را بر روي واقعيت هاي جامعه ببندند، گفت: رسانه ها بايد شجاعانه و مسوولانه نسبت به انعکاس کژي ها و ناراستي ها، اقدام کنند و در اين راستا از حوزه  قدرت نهراسند و وظيفه شان را انجام دهند.
وي شناخت دقيق زمان و مکان، ترجيح منافع ملي و اطلاع رساني دقيق به مخاطب را به عنوان چشم و گوش مردم از وظايف اصلي رسانه  سالم خواند.  حق شناس همچنين تاکيد کرد: فکر نمي کنم رسانه ملزم باشد در حوزه  تعريف صاحبان قدرت عملکردش را تنظيم کند،  اصحاب رسانه  بايد پايبندي جدي به حقوق ملت داشته باشند و در تمام شوون به اين وظيفه  خطير عمل کنند. اين شايد بخش سخت کار باشد و مشکلاتي را براي اصحاب رسانه فراهم کند، اما اين انتظار حداقلي است که مردم ما از اصحاب يک رسانه  سالم دارند.