نسخه شماره 2192 - 1388/07/19 -


حمله به پايگاه مرکزي ارتش پاکستان

تفاهم نامه عادي سازي روابط استانبول وايروان امضاشد
مصالحه با ترک ها زير سايه نفرت ارامنه


اوج گيري محافظه کاران بريتانيا


اختلاف مالزياييها بر سر روز ملي


تغيير لحن پوتين و خرده شيشه


اخبار کوتاه


 حمله به پايگاه مرکزي ارتش پاکستان 

ارتش پاکستان اعلام کرد حمله اي به ستاد فرماندهي ارتش که به کشته شدن چهار مرد مسلح و چندين سرباز ارتش منجر شد را ناکام گذاشته است. چند فرد مسلح سعي داشتند وارد مجتمع ستاد فرماندهي ارتش پاکستان که در شهر راولپندي و تحت مراقبت ويژه قرار دارد بشوند که اين اقدام به درگيري مسلحانه شديدي ميان مهاجمان و سربازان ارتش منجر شد. حمله به ستاد فرماندهي ارتش در پي بروز يک مجموعه بمبگذاري در شمال غرب پاکستان رخ مي دهد. اين حمله در حالي صورت مي گيرد که روز  جمعه انفجار مهيب در بازاري شلوغ در شهر پيشاور در شمال غربي اين کشور منجر به کشته شدن 50 تن و زخمي شدن 100 تن ديگر شد. حملات در شرايطي رخ داد که ارتش پاکستان در حال آماده شدن براي انجام عملياتي گسترده عليه طالبان است.
محمد جليل يک مقام پليس پاکستان به خبرگزاري آسوشيتدپرس گفت مردان مسلح قبل از ظهر به وقت محلي و سوار بر يک وانت سفيد رنگ خود را به مجتمع ارتش رساندند. به گفته مسوولان امور امنيتي، سپس اين افراد موضع گرفتند و به سمت مجتمع شليک کردند. همچنين يکي از آنها نارنجکي را به سمت ستاد فرماندهي پرتاب کرد. شاهدان عيني گفتند در جريان اين درگيري جاده هاي منتهي به منطقه مسدود شده بود و حداقل يک هلي کوپتر بر فراز منطقه در حال پرواز بود. پس از مدتي ژنرال اطهر عباس، يک فرمانده ارتش، به يک شبکه تلويزيوني محلي گفت: "وضعيت تحت کنترل قرار دارد ... همه افراد مسلح کشته شده اند." او افزود: "نمي توانم شمار دقيق تلفات ارتش را اعلام کنم اما چهار نفر از سربازان گارد در اولين پست بازرسي به شهادت رسيدند. در روزهاي اخير مواضع طالبان در مناطق قبيله اي از سوي نيروي هوايي پاکستان مورد بمباران شديد قرار داشته است و حدس و گمان هايي درباره تشديد قريب الوقوع حمله ارتش وجود دارد. هنوز کسي مسووليت حمله به ستاد فرماندهي ارتش را بعهده نگرفته است، اما طالبان گزينه اول براي انجام اين عمليات است.


 تفاهم نامه عادي سازي روابط استانبول وايروان امضاشد
 مصالحه با ترک ها زير سايه نفرت ارامنه 
نويسنده : علي ودايع

ترکيه و ارمنستان پس از نزديک به يک قرن خصومت در آستانه عادي سازي روابط هستند.
دو کشور سال هاست بر سر کشتار ارامنه به وسيله حکومت عثماني در زمان جنگ جهاني اول اختلاف دارند.
وزراي خارجه آمريکا، روسيه، فرانسه و رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا در مراسم امضاي توافق نامه عادي سازي روابط ترکيه و ارمنستان که روز شنبه در کشور سوئيس امضا شد، حضور يافتند.  اين توافق نامه با ميانجي گري کشور ميزبان به دست آمده است.
هزاران تن از مردم ارمنستان به همراه تعداد بسيار زيادي از ارامنه ساکن کشورهاي ديگر در روزهاي گذشته عليه عادي سازي روابط با ترکيه تظاهرات کرده اند.
تظاهرکنندگان مي گويند اين توافق نامه به طور کامل پاسخگوي موضوع کشتار صدها هزار ارمني در جريان جنگ جهاني اول نيست.
تظاهرکنندگاني که روز جمعه و شنبه در ايروان، پايتخت ارمنستان عليه اين توافق نامه تظاهرات کردند، مي گويند قبل از عادي سازي روابط، ترکيه بايد نسل کشي ارامنه را به رسميت بشناسد.  ترکيه تاکنون از شناسايي کشتار ارامنه به عنوان نسل کشي خودداري کرده است.
ارمنستان مي گويد که يک ونيم ميليون ارمني در وقايع جنگ جهاني اول جان خود را از دست دادند ولي ترکيه اين رقم را اغراق آميز مي داند.  بر اساس توافق نامه اي که امروز امضا مي شود، دو کشور روابط سياسي برقرار مي کنند.  آنها همچنين توافق کرده اند که کميسيوني مشترک تشکيل دهند تا موضوع نسل کشي را بررسي کنند.
رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه گفت که اين توافق نامه پس از امضا به وسيله وزراي خارجه دو کشور بايد توسط پارلمان هاي آنها به تصويب برسد.  در پي وقوع جنگ ارمنستان و جمهوري آذربايجان در سال 1993، ترکيه مرزهاي خود را با ارمنستان بست.  کارشناسان مي گويند، به رغم مخالفت تظاهرکنندگان با امضاي توافق نامه، بسياري از مردم ارمنستان بسته بودن مرز اين کشور با ترکيه را عامل انزواي خود مي دانند و خواستار پايان آن هستند.
قره باغ منطقه اي ارمني نشين در دل خاک جمهوري آذربايجان است. مردم اين منطقه خواهان استقلال از آذربايجان و پيوستن به ارمنستان هستند. سال 1992 با تشديد منازعه ارتش و نيروهاي انتظامي آذربايجان با اهالي ارمني قره باغ، ارمنستان به حمايت از آنها وارد جنگ با آذربايجان شد و علاوه بر قره باغ ، 20 درصد خاک اين کشور را نيز به تصرف خود درآورد. هدف رهبران ايروان آن بود که کريدوري امن ميان ارمنستان و قره باغ ايجاد کنند. در پي اين جنگ ترکيه در حمايت از آذربايجان مرزهاي خود با ارمنستان را بست و نوعي تحريم را عليه آن به اجرا گذاشت.
مشکل ديرينه تر و عميق تر ميان ترکيه و ارمنستان به قتل عام ارمني ها توسط قواي عثماني در جريان جنگ جهاني اول مربوط مي شود. شماري از سربازان و افسران شريک در اين قتل عام بعدتر بخشي از ارتش آزاديبخش مصطفي کمال (آتا تورک) شدند همين امر باعث شده که دولت ترکيه در طول 80 سال موجوديت خود قتل عام ارمني ها توسط ارتش عثماني را نپذيرد تا مجبور به قبول پيامدهاي اخلاقي و حقوقي آن نباشد.
نزديکي کنوني آنکارا و ايروان در واقع ناشي از قدرت گيري حزب اسلام گراي عدالت و توسعه در ترکيه است. از سال 2002 که اين حزب زمام امور را به دست گرفته است، قدرت احزاب ملي گراي ترکيه کاهش يافته و نقش ارتش نيز در معادلات سياسي کم رنگ تر شده است. اين نيز هست که ترکيه ادامه مناقشه با همسايگان را مانعي بزرگ در راه برآمد خود به عنوان يک قدرت کليدي و تاثيرگذار در منطقه مي داند. تا آنجا که به ارمنستان برمي گردد، گشوده شدن مرزهايش با ترکيه روزنه اي است براي خروج از انزوا و کاهش اتکا و وابستگي به مناسبات با روسيه و ايران.
غرب نيز در بهبود مناسبات ميان ترکيه و ارمنستان علاقه و منافع مهمي دارد. اين بهبود به ثبات سياسي در منطقه ي قفقاز و ايمن تر شدن خطوط انتقال انرژي از اين منطقه کمک قابل اعتنايي خواهد کرد. در دهه ي گذشته، وجود منازعه ميان ايروان، باکو و آنکارا سبب شد که نفت آذربايجان براي رسيدن به سواحل ترکيه در درياي مديترانه، به جاي ارمنستان، از مسير طولاني گرجستان انتقال يابد. روسيه نيز به عنوان حامي سنتي ارمنستان و شريک تجاري بزرگ ترکيه مدافع عادي شدن مناسبات آنکارا و ايروان است.مسکو انتظار دارد که اين تحول به افزايش نقش ارمنستان در انتقال انرژي منطقه به سوي غرب و به ضرر گرجستان تمام شود.
در قرارداد زوريخ به دو مشکل اصلي در مناسبات ترکيه و ارمنستان، يعني قتل عام ارمني ها در اوايل قرن گذشته توسط ارتش عثماني و مناقشه قره باغ هيچ اشاره اي نشده است. تنها در ضمميه قرارداد از ايجاد کميسيوني مرکب از تاريخدانان ارمني و ترک سخن مي رود که وظيفه ي آن بررسي رويدادهاي سال هاي 1915 و 1916 است. ارمنستان اميدوار است که از رهگذر اين تظاهرات در استانبول عليه به رسميت شناخته شدن اتهام به ترکيه در قتل عام ارمني ها در سال 1915از جانب آمريکا - عکس از آرشيوضميمه به اسناد موجود در آرشيوهاي ترکيه در باره ي کشتار ارمني ها در سال هاي يادشده دست يابد. آنکارا نيز موافقت خود با اين ضمميه را امتيازي به واشنگتن تلقي مي کند تا شايد دولت اوباما همچنان از به رسميت شناختن قتل عام ارمني ها توسط نيروهاي ترک امتناع کند.
قبل از به اجرا درآمدن قرارداد زوريخ بايد مجالس ترکيه و ارمنستان آن را تاييد کنند. انتظار مي رود که ناسيوناليست هاي ترکيه با اشاره به موضوع قره باغ و تصرف بخش هايي از آذربايجان توسط ارمنستان، در برابر تصويب قرارداد مقاومت سختي نشان دهند. اما با توجه به ترکيب مجلس ترکيه بعيد است که اين مقاومت مانع تصويب قرارداد شود. در ارمنستان نيز سرگه سرکيسيان به شدت زير فشار ارمني هاي پرنفوذ مقيم آمريکا، فرانسه و لبنان است که يادآوري و حساسيت نسبت به قتل عام اجداد خود به دست نيروهاي عثماني به بخشي از هويت ارمني اشان بدل شده است. انها تا قبول مسئوليت اين قتل عام توسط ترکيه هرگونه عادي سازي مناسبات با اين کشور را نادرست مي دانند.


 اوج گيري محافظه کاران بريتانيا 

به رغم برگزاري نه چندان موفق مجمع عمومي حزب "محافظه کار" بريتانيا، اين حزب همچنان در صدر نظرسنجي هاي قرار دارد.
به گزارش  خبرگزاري فرانسه، بر اساس نظرسنجي هاي متفاوتي که در روزنامه "سان" و "ديلي ميل" منتشر شد، حزب محافظه کار بريتانيا به رهبري "ديويد کامرون" با 42 درصد محبوبيت همچنان برتري قابل توجهي بر حزب حاکم کارگر با 28 درصد محبوبيت دارد.
براساس اين نظرسنجي ها، پاسخ دهندگان بريتانياي در پاسخ به اين پرسش که کدام حزب پيشنهاد هاي بهتري براي بهبود شرايط اقتصادي دارد، 37 درصد تاکيد کردند محافظه کاران و 21 درصد اعلام کردند که حزب کارگر و تنها 90 درصد معتقد بودند که ليبرال ها پيشنهادهاي خوبي براي بهبود شرايط اقتصادي دارند.  روزنامه سان که به تازگي اعلام کرده است که از حزب محافظه کار در انتخابات عمومي سال آينده حمايت مي کند، گزارش داد که حزب محافظه کار حمايت لازم براي کسب اکثريت 100 کرسي پارلماني را دارد.   به رغم برتري قابل توجه حزب محافظه کار بريتانيا به "ديويد کامرون"، رسانه هاي بريتانياي سخنراني وي در مجمع عمومي اين حزب را "کسالت بار" خواندند.  روزنامه "ديلي ميل" نوشت که ديويد کامرون کسل کننده ترين سخنراني مجمع عمومي در تاريخ اين حزب در سال هاي اخير را ارائه کرد.
سردبير روزنامه "گاردين" نيز نوشت، ديويد کامرون به سختي تلاش داشت تا توضيح دهد که چرا بريتانيا به تغيير نياز دارد اما درباره اينکه چه چيزي قرار است جايگزين وضع فعلي شود اندک سخن گفت.
روزنامه "فايننشال تايمز" هم با اعلام اين که مجمع عمومي حزب محافظه کار که پنج شنبه به پايان رسيد، سرشار از احساس رسيدن به قدرت بود، هشدار داد که محافظه کاران هنوز به  طور کامل توسط پيروز افکارعمومي بريتانيا نيستند.


 اختلاف مالزياييها بر سر روز ملي 

دو ايالت شرقي مالزي (صباح و ساراواک) و نيز برخي از احزاب مخالف اين کشور درحالي شنبه را به عنوان "روز ملي مالزي"، البته با تاخير حدود يک ماهه جشن مي گيرند که ائتلاف حاکم بر اين کشور چندان با آن موافق نيست و حتي آنرا به عنوان يک روز تعطيل رسمي اعلام نکرده است.   
 اين در حالي است که دولت مرکزي مالزي 31 ماه اوت را به عنوان روز ملي اين کشور تعطيل اعلام کرده و جشنهايي را نيز به همين مناسبت برگزار مي کند.  دو ايالت صباح و ساراواک مالزي همه ساله روز 16 سپتامبر را به عنوان روز ملي اين کشور و نيز سالروز شکل گيري فدراسيون مالزي جشن مي گيرند و حتي اين روز در تقويم اين دو ايالت تعطيل رسمي اعلام شده است.
16 سپتامبر روز تشکيل فدراسيون مالزي است که دو جزيره صباح و ساراواک به کشور مالزي ملحق شده و سنگاپور نيز از اين کشور جدا شده است.
بنا به اين گزارش، برخي از احزاب اپوزيسيون مالزي از جمله ائتلاف تحت رهبري انور ابراهيم نيز همواره تلاش کرده اند تا روز 16 سپتامبر را به عنوان يک روز ملي و به عنوان تعطيلات رسمي در تقويم اين کشور به ثبت برساند، تلاشي که عموما با موافقت نخبگان، کارشناسان و نيز افکار عمومي مالزي همراه بوده است.  با اينحال دولت حاکم بر اين کشور، ائتلاف باريسان نشنال، چندان با اين امر موافق نيست و تاکنون همه تلاشها و فراخوانهاي مردمي اين کشور را به دلايل نامعلومي مسکوت و بدون پاسخ گذاشته و همچنان 31 ماه اوت، سالروز استقلال اين کشور را به عنوان روز ملي مالزي جشن مي گيرد.
مخالفان دولت و مسئولان دو ايالت صباح و ساراواک همواره استدلال مي کنند که 16 سپتامبر نيز به عنوان يک روز ملي بايد در تقويم اين کشور به رسميت شناخته شود. چراکه در سال 1963 و در چنين روزي دو ايالت شرقي صباح و ساراواک و قسمت غربي اين کشور به يکديگر ملحق شده و فدراسيون مالزي (کشور مالزي کنوني) را تشکيل دادند.


 تغيير لحن پوتين و خرده شيشه 

يک روسيه است و يک ولاديمير پوتين. آنقدر کارهايش مورد توجه رسانه هاست که ديميتري مدودف، رئيس جمهور اين کشور زير سايه خبرسازي هاي او گم مي شود. اين خبرسازي هاي آقاي نخست وزير آنقدر زياد است که دانشنامه مجازي ويکي پديا هر روز بايد لينک هاي اخبار مرتبط با او را به روز کند! از طلاق مخفيانه همسر به دليل دلدادگي اش به دختر 24 ساله ژيمناست کار گرفته تا شکار ببر در جنگل هاي جنوب روسيه. حکايت تمرينات اختصاصي جودويش به سارکوزي (رئيس جمهور فرانسه) هم که ديگر حکايتي قديمي است.   اين بار اما نخست وزير روسيه، نويسنده هاي برجسته کشورش را جمع کرده و حسابي از آنها تعريف کرده است تا حداقل از دست منتقدان هميشگي اش براي بي توجهي به آنها خلاص شود.
مامور سابق کا.گ.ب در اين ديدار که اتفاقا همزمان با روز تولدش بوده، گفته است: "با هر کس که صحبت مي کنم چه اروپايي باشد چه آسيايي يا آمريکايي، اولين چيزي که در ابتدا از روسيه در ذهنش متبادر مي شود، داستايوسکي، تولستوي، پوشکين و ديگر نويسندگان کلاسيک روسي است. همه در مورد آنها با لذت صحبت مي کنند.
" پوتين طوري درباره ادبيات روسيه صحبت کرده که منتقدانش به اين نتيجه رسيدند که او تمام وقت خالي اش را به شنا در آب هاي سرد صربستان يا ماهيگيري در رودخانه هاي خروشان روسيه نمي گذراند. حتما آقاي نخست وزير وقتي را هم براي مطالعه ادبيات اين کشور مي گذارد. بسياري از نويسندگان اين کشور که تا چند وقت پيش از منتقدان پر و پا قرص او بودند، حالا مي توانند به آينده خود و کشورشان اميد بيشتري داشته باشند. چرا که به گفته پوتين "ادبيات علامت مشخصه روسيه است."
مطلبي که هرگز رنگ تحقق نخواهد گرفت زيرا روس ها هميشه در رفتارشان خورده شيشه دارند و به وعده هايشان جامه عمل نمي پوشانند.


 اخبار کوتاه 

افزايش چهار برابري طالبان

سرويس هاي اطلاعاتي آمريکا در آخرين گزارشي که به کاخ سفيد ارائه کرده گزارش داده اند که در چهار سال گذشته قواي طالبان در افغانستان چهار برابر شده و از هفت هزار جنگجو در سال 2006 ميلادي به تقريبا 25 هزار تن در حال حاضر رسيده است.

درخواست مذاکرات پيش از موعد با کره شمالي

رهبران چين، ژاپن و کره جنوبي خواستار آغاز زودتر از موعد مذاکرات چند جانبه با کره شمالي بر سر برنامه هستهاي اين کشور شدند. اين رهبران در جلسه اي در پکن تعهد خود به غيرهستهاي سازي کره شمالي را اعلام کردند. ژاپن و کره جنوبي مانع ارسال محموله هاي کمک به کره شمالي شده اند و خواستار آن هستند که کره شمالي پيش از دريافت کمک ها برنامه تسليحاتي هستهاي خود را رها کند.

گاف جديد برلوسکوني

نخست وزير ايتاليا با بيان اين که وي تاکنون ميليون ها يورو صرف "قضات" کرده است، مرتکب يک "گاف" آزاردهنده شد. سيلويو برلوسکني نخست وزير ايتاليا، بلافاصله پس از گفتن اين حرف اشتباه خود را تصحيح کرد و توضيح داد که در نتيجه چند تحقيق که وي گرفتار آنها شده، 200 ميليون يورو صرف مشاوران و وکلا کرده است. 

مرگ سه سرباز ناتو و دو مقام محلي در افغانستان

ناتو در يک خبرنامه خود گفته است که دو تن از اين سربازان در پي انفجار يک بمب کنار جادهاي در شرق افغانستان کشته شدند. ناتو جزئيات بيشتري در اين مورد ارائه نکرده است. در اين خبرنامه همچنين آمده که سومين سرباز ناتو که يک آمريکايي بود و بر اثر زخمي که برداشته بود، درگذشته است. بر اساس يک خبر ديگر، پليس در جنوب شرق افغانستان مي گويد يک مقام محلي در ولايت پکتيکا در انفجار کنار جادهاي کشته و يک فرمانده پليس زخمي شده است.

درگيري خونين در الجزاير

نيروهاي امنيتي الجزاير روز جمعه 10 نفر را که ادعا شده است از اسلامگرايان بودند، طي يک درگيري کشتند. منابع محلي گفتند که اين افراد شبه نظامي سرگرم انتقال تسليحات به پايگاهشان در بيابان هاي "صحرا " بودند.

رد تهديدات القاعده از سوي چين

" ما جائو شو " سخنگوي وزارت خارجه چين تهديدهاي شبکه تروريستي القاعده را رد کرد. وي اين مطلب را در پاسخ به شبکه القاعده بيان کرد که پيشتر تهديد کرده بود به منافع چين در مناطق مختلف جهان به تلافي از کشتار 200 مسلمان در ناآرامي هاي "سين کيانگ " در ماه جولاي امسال حمله خواهد کرد.

انفجار در چچن

انفجار بمب در گروزني پايتخت جمهوري چچن واقع در منطقه قفقاز شمالي روسيه، منجر به قتل يک مامور پليس و مجروح شدن 15 تن ديگر شد. وزارت کشور جمهوري چچن روز شنبه اعلام کرد: اين انفجار اواخر شب گذشته به دنبال حمله مهاجمان مسلح به خودرو حامل نيروهاي پليس اتفاق افتاد که در جريان آن يک مامور کشته و 15 تن ديگر ازجمله سه غيرنظامي مجروح شدند.

شايعه حمله اسراييل به لبنان

روزنامه لبناني النهار نوشت يکي از کشورهاي اروپايي (فرانسه) اعلام کرده که اسرائيل جهت پوشش دادن شکست گفت و گوهاي سازش آمريکا، احتمال دارد به حمله نظامي عليه لبنان متوسل شود.

سقوط هواپيماي سازمان ملل در هائيتي

يک هواپيماي سازمان ملل روز جمعه در هائيتي سقوط کرد و دست کم 11 تن از سرنشينان اين هواپيما کشته شدند.  مقام هاي سازمان ملل و هائيتي هنوز جزئيات بيشتري درباره علت سقوط اين هواپيما و مقصد و مبدا آن ذکر نکرده اند.

هيلاري در راه اروپا

وزير خارجه آمريکا روز شنبه و پس از حضور در جلسه انعقاد قرارداد از سرگيري روابط ديپلماتيک بين ترکيه و ارمنستان در سوييس به انگليس سفر خواهد کرد. "هيلاري کلينتون" در جريان سفر 5 روزه خود به اروپا پس از سوييس به لندن خواهد آمد و سپس به بلفاست مرکز ايرلند شمالي، دوبلين پايتخت جمهوري ايرلند و سپس مسکو پايتخت روسيه خواهد رفت.

اجراي قانون ضدتنبل ها در ادارات ايتاليا

قانون اصلاحات اداري موسوم به " ضد تنبل ها " به زودي با هدف افزايش بهره وري کارکنان دولتي و تنبيه کارمندان کم کار در ايتاليا اجرا مي شود. "رناتو برونتا" وزيرادارات دولتي ايتاليا روزشنبه درمورد اين قانون، گفت: با اجراي قانون اصلاحات اداري موسوم به قانون "ضد تنبل ها" امکان بيشتري براي برخورد و اخراج کارکنان "تنبل" وکم بازده و نيز پاداش بيشتر به کارمندان "شايسته" و داراي راندمان مطلوب پيش بيني شده است.

کاهش محبوبيت يوشچنکو

براساس نظرسنجي مرکز پژوهش هاي اجتماعي "سوتيس" اوکراين که منابع خبري روسي و اوکرايني آنرا روز شنبه منتشر کردند، محبوبيت يوشچنکو بمراتب پايين تر از ساير نامزدهاي رياست جمهوري است.
درحالي که سه ماه به انتخابات رياست جمهوري اوکراين باقي مانده، نتايج يک نظرسنجي در اين کشور نشان مي دهد محبوبيت مردمي "ويکتور يوشچنکو" رييس جمهوري اوکراين بار ديگر کاهش يافته و به 2/8 درصد رسيد.   

لزوم وفاداري روسيه به تعهداتش

پيمان آتلانتيک شمالي ( ناتو) اعلام کرد که استقلال مناطق جدايي طلب گرجستان از جمله آبخازيا و اوستياي جنوبي را هرگز به رسميت نخواهد شناخت. روبرت سيمونس"، نماينده ويژه دبيرکل ناتو در قفقاز جنوبي گفت: روسيه بايد به تعهدات خود عمل کند.

کشته شدن بيش از يکصد الحوثي در يمن

ارتش يمن اعلام کرد که در درگيري هاي بين نيروهاي امنيتي اين کشور با شورشيان الحوثي، بيش از يک صد تن از شورشيان کشته و حدود 280 تن ديگر زخمي شدند. شورشيان الحوثي که در تلاش بودند به برخي از بخش هاي استان صعده واقع در شمال يمن نفوذ کنند، در روستاهاي اين منطقه مورد حمله ارتش قرارگرفتند.

ديدار جورج ميچل با نتانياهو و ابومازن

"جورج ميچل"، فرستاده ويژه آمريکا به خاورميانه با "بنيامين نتانياهو"،  نخست وزير رژيم  صهيونيستي ديدار و گفت وگو کرد.   اين ديدار با هدف از سرگيري مذاکرات صلح در منطقه صورت گرفت و دفتر نخست وزير رژيم  صهيونيستي در بيانيه اي اين ديدار را سازنده توصيف کرد. همچنين روز گذشته "محمودعباس"، رئيس  حکومت خودگردان با ميچل ديدار و گفت وگو کرد.
ميچل و عباس در اين ديدار به بررسي موضوع توقف شهرک سازي در سرزمين هاي اشغالي فلسطين و افزايش تنش ها ميان فلسطيني ها و صهيونيست ها در شهر بيت المقدس پرداختند.

ورود هيات حماس به قاهره

سخنگوي جنبش مقاومت اسلامي فلسطين (حماس) گفت که هياتي از اعضاي دفتر سياسي جنبش مقاومت اسلامي حماس عصر روز جمعه به منظور رايزني با رهبران مصر در مورد تعيين موعد براي دور آتي گفت وگوي ملي وارد قاهره شده است.  "فوزي برهوم" گفت که هيئتي از حماس به رياست "موسي ابومرزوق"، معاون رئيس دفتر سياسي حماس و "محمد نصر"، عضو دفتر حماس روز جمعه براي تعيين زمان جديد امضاي توافق آشتي ملي فلسطيني ها وارد قاهره شد تا زمان جديدي غير از تاريخ بيست وششم اکتبر که مصر اعلام کرده است، تعيين کند.

آخرين يادداشت هاي ارنستو

يادداشت هاي سال هاي 1966 و 1967 ارنستو چه گوارا مبارز مشهور آرژانتيني از سوي يک بنگاه انتشاراتي بوليويايي چاپ شد. اين يادداشت ها در ارتباط با سال هايي است که چه گوارا در اين کشور (بوليوي) مشغول مبارزه  با رژيم ديکتاتوري بود. نخستين يادداشت اين مجموعه در 7 نوامبر 1966 نوشته شده و تاريخ نگارش آخرين آنها به 6 اکتبر 1967 (2 روزقبل از اسارت و کشته شدن ال چه) برمي گردد.

جلوگيري از پخش فيلم هاي شکنجه پنتاگون

 کنگره آمريکا با هدف پايان دادن به جنجال انتشار تصاويري از بدرفتاري ماموران آمريکايي با بازداشت شدگان خارجي، در نظر دارد تا به پنتاگون اجازه دهد که اين تصاوير را محرمانه نگه دارد.  اين در حالي است که دادگاه فدرال آمريکا چندي پيش با درخواست دولت براي عدم انتشار 21 عکس رنگي که بدرفتاري آمريکايي ها با زندانيان عراقي و افغاني را نشان مي داد، مخالفت کرده بود.