نسخه شماره 2192 - 1388/07/19 -


رتبه علمي دانشگاه تهران پايين تر از دانشگاه هاي لبنان، پاکستان وشيلي

رئيس ستاد ساماندهي بيماران رواني سازمان بهزيستي هشدار داد:
افزايش تعداد بيماران رواني در ايران
انتقاد از اهميت ندادن مسوولين به مقوله سلا مت روان
رئيس دانشگاه جامع علمي کاربردي خبر داد:
ظرفيت پذيرش دانشگاه جامع در مرز يک ميليون نفر
از برترين هاي دانشگاه جامع در مراسمي ويژه تقدير به عمل آمد

اخبار کوتاه


پايتخت


 رتبه علمي دانشگاه تهران پايين تر از دانشگاه هاي لبنان، پاکستان وشيلي  

در جديدترين رده بندي دانشگاه هاي دنيا ، دانشگاه تهران برترين مرکز علمي کشور در رتبه 368 دنيا قرار گرفت. به گزارش  ايلنا، دانشگاه تهران از مجموع 100 امتياز تنها 37/8  امتياز را کسب کرده و در رتبه اي پايين تر از دانشگاه هاي تايوان ، لبنان، پاکستان، ترکيه و شيلي قرار گرفته است. مطابق رده بندي هاي سال هاي اخير بازهم دانشگاه هاي هاروارد، کمبريج و يل در کشور آمريکا در رتبه هاي اول تا سوم قرارا گرفته اند.
اين فهرست نسبت به سال هاي گذشته، تغييري نکرده است وهمانند سالهاي گذشته همچنان دانشگاهاي آمريکايي و انگليسي 16 رتبه اول ليست را به خود اختصاص داده اند دانشگاه 17 از استراليا است و اولين آسيايي که دانشگاه توکيو است در جايگاه 22 دنيا ايستاده است
اين فهرست براساس شيوه امتيازدهي مشخصي تهيه شده است، يعني چهل درصد امتياز به مباحث کلي دانشگاهي و ديدگاه هاي عمومي به دانشگاه مربوط مي شود.20 درصد بعدي به وضعيت فارغ التحصيلان دراستخدام ،20درصد به نسبت استاد به دانشجو،20درصد به وضعيت پژوهشي دانشگاه، 5 درصد به حضور کادر بين المللي و 5 درصد به جذب دانشجويان بين المللي مربوط است.
که براساس اين ارزيابي دانشگاه تهران تنها توانست با کسب 37/8 نمره در رتبه 368 جهان بياستد. هر چند وضعيت اين دانشگاه در برخي از زير شاخه ها بهتر بود ودر مهندسي رتبه 112 دنيا، در زيست و پزشکي رتبه 298 دنيا و در علوم طبيعي در رتبه 183 دنيا را کسب کرده است.
به گزارش ايلنا آنچه در اين ارزيابي مهم بوده است، کسب حداقل 50 درصد نمره و قرار گرفتن در ميان 200 دانشگاه جهان است که دانشگاه تهران  برترين و بزرگترين دانشگاه ايران تنها توانست 37/8 نمره در رتبه 368 جهان بايستد.


 رئيس ستاد ساماندهي بيماران رواني سازمان بهزيستي هشدار داد:
 افزايش تعداد بيماران رواني در ايران  
 انتقاد از اهميت ندادن مسوولين به مقوله سلا مت روان

رئيس ستاد ساماندهي بيماران رواني و مزمن سازمان بهزيستي گفت: متاسفانه در سياست گذاري هاي اعمال شده به مقوله سلامت روان اهميت زيادي داده نمي شود.
به گزارش خبرنگار ايلنا، حسين نحوي نژاد رئيس ستاد ساماندهي بيماران رواني و مزمن سازمان بهزيستي در نشست خبري امروز با اشاره به روز جهاني سلامت روان تاکيد کرد: شعار فدراسيون جهاني سلامت روان براي امروز سلامت روان در مراقبت هاي اوليه بوده است.
او افزود: بيماري هاي رواني قربانيان خود را انتخاب نمي کنند ودر هر گروه سني بيمار رواني وجود دارد به طوري که رشته اي تحت عنوان فوق تخصص بيماري هاي اطفال وجود دارد که بر اين اساس بيماري هاي رواني در بين سالمندان، زنان در سن باروري و معلولان وجود دارد که اگر به بحران هاي آنها در هر گروه سني پاسخ مثبت داده نشود اين مشکل رخ مي دهد. رئيس ستاد ساماندهي بيماران رواني و مزمن سازمان بهزيستي يادآور شد: مشکلات روحي و رواني تبعات جدي براي مسائل اقتصادي، اجتماعي جامعه مي گذارد و فرد رواني و خود خانواده از چرخه توليد و اقتصاد خارج مي شوند. او با بيان اينکه يک جاده دوطرفه بين سلامت جسمي  روحي وجود دارد خاطر نشان کرد: بيماران استيزوفرني مستعد بيماري هاي جسمي زيادي بوده و بيماران مزمن جسمي نيز در معرض انواع بيماري هاي روحي قرار دارند. اما متاسفانه در سياست گذاري هاي اعمال شده به مقوله سلامت  روان اهميت زيادي داده نمي شود.  نحوي نژاد ادامه داد: سازمان بهداشت جهاني در سال 2007 اعلام کرد که 25 درصد جوامع با بيماري هاي روحي  رواني دست به گيربان اند که نمي توان گفت از هر چهار نفر يک نفر بيمار رواني است بلکه طيف هاي گوناگون مشکلات رواني در آنها وجود دارد. رئيس ستاد ساماندهي بيماران رواني و مزمن سازمان بهزيستي پنج بيماري رواني را مسئول 60 درصد مرگ  و ميرهاي رخ داده در دنيا دانست و تصريح کرد: بيماري قلبي، عروقي، ريوي مزمن، ديابت، افسردگي و بيماري سرطان از جمله اين بيماري ها بوده که بيماري افسردگي 60 درصد مرگ  و ميرهاي دنيا را به خود اختصاص داده است که مطابق با اين آمار افسردگي چهارمين عامل سال هاي از دست رفته به دليل ناتواني بوده که به زودي در دنيا دومين علت محسوب مي شود و در کشور ما نيز اولين علت ساليان از دست رفته عمر به علت ناتواني است. رئيس ستاد ساماندهي بيماران رواني و مزمن سازمان بهزيستي با بيان اينکه بار بيماري هاي رواني از 11 درصد از سال 77 به 16 درصد به سال 82 رسيده يادآور شد: 450 ميليون بيمار رواني در دنيا وجود دارد که بايد در مورد وضعيت آنها مداخله کرد. او درمورد وضعيت ايران نسبت به اين بيماري عنوان کرد: در ايران 21/3 درصد در مناطق روستايي و حدود 21 درصد در مناطق شهري اختلالات در مسائل رواني وجود داشته و 6 درصد افراد ايراني دچار روان پريشي و اسکيزوفرني هستند که به طور مشخص اختلالات رواني در افراد متاهل جدا شده و طلاق گرفته شايع تر است همچنين شيوع بيماري در افراد بيکار بيشتر از شاغلان بوده است. به گفته نحوي نژاد شيوع افسردگي در دنيا 12/5 درصد است که در ايران خصوصا طيف افسردگي اساسي هشت درصد پيش بيني شده است.
رئيس ستاد ساماندهي بيماران رواني و مزمن سازمان بهزيستي به هفت دليل اصلي توجه ويژه به سلامت روان بيماران رواني پرداخت و گفت: بار بيماري رواني زيادي از جمله مسائل اقتصادي، اجتماعي، از دست دادن شغل و وابسته بودن سلامت رواني  جسمي به يکديگر از دليل عمده اين توجه بوده است. همچنين شکاف عميق بين نيازهاي افراد و خدماتي که به آنها ارائه مي شود وجود دارد که اگر بتوان خدمات اوليه را در سلامت روان افراد تعريف کنيم سهولت افراد به خدمات بيشتر مي شود. به گفته نحوي نژاد افراد زيادي در مناطق روستايي دچار اختلالاتي هستند که بايد مسافت زيادي را براي رسيدن به يک روانپزشک طي کنند. بيمارستان هاي رواني شرايط لازم براي تکريم حقوق انساني بيماران رواني را ندارند.
رئيس ستاد ساماندهي بيماران رواني و مزمن سازمان بهزيستي يادآور شد: توجه ويژه به سلامت روان بيماران رواني موجب تکريم حقوق انساني آنها مي شود به طوري که بر اساس گزارش هاي رسيده بيمارستان هاي ايران در يک وضعيت ناخوشايندي در برخي مواقع بيمار را منزوي و ايزوله کرده و تنها به اين فرد خدمات دارودرماني صرف ارائه مي دهد.
نحوي نژاد تصريح کرد: در بانک اطلاعات مرتبط با بيماران رواني 101 هزار بيمار رواني مزمن شناسايي شده که از اين تعداد 67 درصد مرد و 33 درصد زن هستند و اطلاعات آنها از بيمارستان هايي که خدمات ويژه به بيماران مزمن رواني ارائه مي دادند کسب شده است. او افزود: بهزيستي طي هشت سال حداقل به 45 هزار نفر بيمار رواني ارائه خدمت کرده در حالي که جمعيت هدف 21 هزار نفر بوده است. به گفته نحوي نژاد در ابتداي سال 84 بودجه ستاد ساماندهي بيماران رواني 9 ميليارد و 400 ميليون تومان ودر ابتداي سال 87 نيز اين بودجه به 25 ميليارد تومان رسيده که رشد 300 درصدي اعتبارات را شاهد بوده ايم.
رئيس ستاد ساماندهي بيماران رواني و مزمن سازمان بهزيستي گفت: شش هزار و 500 تخت شبانه روزي ايجاد شده که هدف اصلي راه اندازي اين مراکز نبوده بلکه بايد ظرفيت موجود را براي اقامت طولاني مدت اين بيماران ايجاد مي کردند.
او افزود: تعداد زيادي از بيماران سپرده شده به بهزيستي مجهول الهويه بوده که از طريق مقامات قضايي و انتظامي و حتي مردم به بهزيستي معرفي شده است. نحوي نژاد ادامه داد: بهزيستي از ميان 45 هزار بيمار رواني به دو هزار نفر بيمار رواني مجهول الهويه خدمت مي دهد. او افزود: در کنار مراکز شبانه روزي ظرفيت هاي روزانه را نيز ايجاد کرده و ظرفيت مراقبت بر منازل نيز آغاز شده است همچنين براي تکريم مددجو مراکز شبانه روزي موجود به مراکز جامع تبديل شده است. رئيس ستاد ساماندهي بيماران رواني و مزمن سازمان بهزيستي با اشاره به آمار مربوط به پايان سال 87 تصريح کرد: 71 مرکز شبانه روزي، 49 مرکز جامع، 34 مرکز مراقبت در منزل، 12 مرکز روزانه و 10 مرکز اوتيسم يا اختلالات ناقص رشدي داشته ايم. نحوي نژاد يادآور شد: اگرچه طبق دستورالعمل بهزيستي جمعيت هدف ما 18 تا60 ساله ها بودند اما مرزها را شکسته و به کودکان اوتيسم هم خدماتي را ارائه مي دهيم. به گفته رئيس ستاد ساماندهي بيماران رواني و مزمن سازمان بهزيستي از سال 84 تعداد مراکز جامع از 87 مرکز به 120 مرکز تا پايان 87 رسيده و مراکز مراقبت روزانه نيز از 15 مرکز در سال 84 به 63 مرکز در سال 87 رسيده و رشد 400 درصدي داشته است. نهوي نژاد ادامه داد: بهزيستي سال گذشته 21 هزار بيمار رواني را در خانواده ها تحت پوشش قرار داد و به هشت هزار و 600 نفر نيز کمک رفاهي ارائه کرد.همچنين شش هزار و 335 نفر از مراکز شبانه روزي استفاده و پنج هزار و 700 بيمار نيز با کمک تيم سيار در منازل معاينه شدند; هزار و 300 نفر از مراکز روزانه استفاده و 450 کودک اوتيسمي از مراکز استفاده کردند.
او در ارتباط با کودکان اوتيسمي در کشور تاکيد کرد: اگرچه کار براي اين کودکان دشوار است اما در حال حاضر براي هر کودک اوتيسمي يک روانشناس به کار برده ايم.


 رئيس دانشگاه جامع علمي کاربردي خبر داد:
 ظرفيت پذيرش دانشگاه جامع در مرز يک ميليون نفر  
 از برترين هاي دانشگاه جامع در مراسمي ويژه تقدير به عمل آمد

رئيس دانشگاه علمي کاربردي در چهارمين جشنواره ملي علمي کاربردي با اشاره به اينکه 180 هزار دانش آموخته کارآفرين طي 16 سال از اين دانشگاه فارغ التحصيل شده اند، گفت: جذب 16 هزار مدرس علمي کاربردي و مميزي آنان در هيات مميزه دانشگاه و تاليف 383 عنوان کتاب درسي طي چهار سال گذشته، نشان از بخشي از عملکرد اين دانشگاه است. به گزارش ايلنا، رئيس دانشگاه علمي کاربردي با بيان اينکه امروز ظرفيت پذيرش دانشگاه جامع علمي کاربردي بيش از يک ميليون نفر است گفت: بدليل اهميت کيفيت و رعايت نياز سنجي زماني و مکاني و استانداردها در حال حاضر اين دانشگاه با 624 مرکز آموزشي فعال، بهره مندي از مدرسان و حدود 340 هزار دانشجو در حال فعاليت است. در بعد آموزشي فعاليت هايي چون ساماندهي و اصلاح پذيرش دانشجو ، تدوين 225 برنامه درسي علمي کاربردي، جذب 16 هزار مدرس علمي کاربردي و مميزي آنان در هيات مميزه دانشگاه و تاليف 383 عنوان کتاب درسي طي چهار سال گذشته، نشان از بخشي از عملکرد اين دانشگاه است.
 وي افزود: امروز در حالي دانشگاه جامع علمي کاربردي وارد شانزدهمين سال بالندگي خود مي شود که ثمره اين 16 سال تلاش، 180 هزار دانش آموخته کارآفرين و توانمندي هستند که در حال اداي دين به وطن خويشند. رييس دانشگاه جامع علمي کاربري در پايان اضافه کرد: ورود به عرصه آموزش پودمان هاي تکميلي، کوتاه مدت و مهندسي حرفه اي(PE)، تحصيلات تکميلي علمي کاربردي با تلفيق تخصص و مديريت،  جهاد اشتغال زايي دانشجويان و دانش آموختگان علمي کاربردي، برون سپاري برخي از فعاليت ها، تشکيل بانک متخصصان و توانمندي هاي مورد نياز هر يک از مشاغل برخي از اين برنامه ها است که نويد تبديل آموزش هاي علمي کاربردي در کشور به يک امتياز و نشان را مي دهد.
از سوي ديگر در چهارمين جشنواره ملي علمي کاربردي امسال همزمان با آغاز شانزدهمين سال فعاليت دانشگاه جامع علمي کاربردي از 32 دانشجو،  کارآفرين،  مدرس و مرکز نمونه علمي کاربردي تقدير شد.به گزارش فارس، حيدر علي شايانفر در چهارمين جشنواره ملي علمي کاربردي با بيان اين که اين جشنواره به منظور رشد و شکوفايي استعدادها، خلاقيت ها، گسترش روحيه تلاش، پشتکار، ابتکار، معرفي توانمندي ها و انتخاب برترين هاي نظام علمي کاربردي کشور براي چهارمين دوره برگزار مي شود، درباره اهداف چهارمين جشنواره ملي علمي کاربردي گفت: هدف اصلي اين جشنواره معرفي و تشويق دانشجويان، کارآفرينان، مدرسان و مراکز برتر دانشگاه در زمينه انجام فعاليت هاي مرتبط با فناوري، پژوهشي، آموزشي، ارزش بخشيدن به دستاوردهاي علمي، فني و فرهنگي، قدرداني از زحمات و حمايت از تلاش هاي انجام شده در بخش هاي مختلف در هر سال، به روز رساني اطلاعات شبکه علمي کاربردي کشور از طريق شرکت همه جانبه در اين جشنواره، نمايش و تبادل ايده ها، تفکرات و محصولات کارآفرينانه، هدايت استعدادها و خلاقيت ها براي رفع نيازهاي صنعت، بازار کار، فرهنگ جامعه و تقويت روحيه خودباوري، شجاعت و ايثار است.
وي با بيان اين که چهارمين جشنواره ملي علمي کاربردي در چهار بخش دانشجوي نمونه، کارآفرين نمونه، مدرس نمونه و مرکز نمونه برگزار مي شود، افزود: ارتقاي سطح تحصيلي دانشجويان، شناسيايي نخبگان و برترين هاي آنان، معرفي دستاوردهاي نظام علمي کاربردي از طريق انتخاب و معرفي دانشجويان برتر در مراسم تجليل از دانشجويان نمونه کشوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، تشويق و ترغيب دانشجويان به آماده سازي جهت رفع نيازها و معضلات اجرايي در بخش هاي شغلي مرتبط، ايجاد روحيه رقابت سالم، وجدان کاري و پايبندي به اصول والاي الهي در ميان دانشجويان و رشد کيفي آنان از مهم ترين اهداف انتخاب دانشجويان نمونه اين نظام کاربردي است.


 اخبار کوتاه 

حقوق آموزشياران نهضت; تنها 70 هزار تومان

معاون آموزشي سازمان نهضت سواد آموزي درباره ميزان حقوق آموزشياران گفت: آموزشياران به ازاي يک کلاس درس در ماه 70 هزار تومان دستمزد دريافت مي کنند که به هيچ وجه متناسب با فعاليت آنها نيست. علي ابراهيميان در گفت وگو با مهر با اعلام اين خبر افزود: حق التدريس آموزشياران نهضت سواد آموزي کمتر از 1800 تومان در ساعت نيست که البته اين ميزان نيز براساس مدرک تحصيلي آنها متغير است و بعضا به دو هزار تومان مي رسد.يافته هاي خبرنگار مهر نشان مي دهد که هم اکنون آموزشياران نهضت سوادآموزي علاوه بر تدريس بايد گروه مخاطب خود يعني سواد آموزان را با مراجعه به در منزل پيدا کرده و آنها را متقاعد به تحصيل کنند. همچنين آموزشياران بايد محل تدريس خود را پيدا کرده و موافقت مدير مدرسه را جلب کنند و پس از آن تاييديه آموزش و پرورش منطقه را براي ساعات فعاليت خود بگيرند.

ترديد نسبت به کارکنان ناجا مساوي است
با خروج از اسلام

معاون پرورشي و تربيت بدني آموزش و پرورش شهر تهران کارکنان نيروي انتظامي را سربازان راستين امام زمان (عج) دانست و گفت: "اگر کسي به اين موضوع شک کند از اسلام خارج است". به گزارش مهر، محمد بنيادي در مراسم نواختن زنگ انضباط اجتماعي در مدارس که صبح روز شنبه در دبيرستان البرز برگزار شد افزود: "در جهان سه نوع حکومت از جمله پادشاهي، دموکراسي و حاکميت منبعث از خدا و عترت داريم که در اين نوع از حکومت ولي فقيه استمرار ولايت رسول الله است و حکم او حکم خداست و تمرد از حکم او تمرد از حکم خداست".

انتقاد فرشيدي از تغيير پي درپي مديران
عالي آموزش و پرورش

وزير سابق آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش يک وزارتخانه راهبردي است که تغييرات پي درپي در سطح نخست، اين وزارتخانه را با تغييرات گسترده مديريتي در بدنه نيز روبرو کرده و به آموزش و پرورش صدمه زده است.محمود فرشيدي در گفت وگو با فارس اظهار داشت: آموزش و پرورش با توجه به ويژگي تربيتي در رديف ساير وزارتخانه ها قرار ندارد چرا که وزارتخانه ها اغلب اقتصادي بوده و کالا و خدمات توليد مي کنند; اين در حالي است که نظام آموزشي، انسان تربيت مي کند. وي افزود: آموزش و پرورش با توجه به ويژگي تعليم و تربيت از ساير وزارتخانه ها پيش رو تر است به اين ترتيب همه وزارتخانه ها يک گام عقب تر از آموزش و پرورش قرار مي گيرند. فرشيدي ادامه داد: با تغيير وزير آموزش و پرورش، رئيس سازمان آموزش و پرورش تغيير کرده و در پي آن 700 مدير منطقه عوض مي شود; تغيير مدير منطقه، 150 هزار مدير مدرسه را نيز دستخوش تغيير مديريتي مي کند. وي گفت: براي حل اين مسئله پيشنهاد مي دهم که با بازنگري در قانون اساسي، آموزش و پرورش نيز مانند صدا و سيما تحت مديريت رهبري قرار گيرد.

بررسي عملکرد بسيج سازندگي
با حضور معاون اجرايي رييس جمهور

اولين جلسه ستاد عالي پشتيباني اردوهاي هجرت  3با حضور تمامي اعضاي اين ستاد جهت بررسي عملکرد اردوهاي هجرت با حضور معاون اجرايي رييس جمهور برگزار شد. به گزارش ايرنا به نقل از روابط عمومي بسيج سازندگي، در اين جلسه که در دفتر معاون اجرايي رييس جمهور برگزار شد، عملکرد سازمان بسيج سازندگي در عرصه هاي مختلف سازندگي به لحاظ کمي و کيفي بررسي شد برنامه هاي اين سازمان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. در اين جلسه به منظور ارتقاي کيفيت برنامه هاي سازندگي در آينده تصميمات لازم توسط اعضاي اين سازمان گرفته شد.

برپايي نمايشگاه هاي علمي در مدارس سراسر کشور

همزمان با هفته جهاني فضا کارگاه آموزشي فناوري فضايي با هدف ارتقاي سطح آگاهي دانش آموزان و آموزش فناوري فضايي با مشارکت اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانش آموزان و سازمان فضايي ايران از تاريخ 11 لغايت 18 مهر ماه در 4 استان کشور برگزار شد. به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل دفتر مرکزي اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانش آموزان، اين تشکل دانش آموزي در نظر دارد با هدف توليد علم و گسترش علوم فضايي در بين دانش آموزان با همکاري سازمان فضايي ايران اقدام به برپايي نمايشگاه هاي علمي و مدارس کشور نمايد. براساس اين گزارش، کارگاه آموزشي هفته فضا به همت اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانش آموزان استان هاي سمنان، گلستان، مازندران و گيلان و با همکاري سازمان فضايي ايران در مدارس متوسطه شهرستان هاي اين استان ها برگزار و با استقبال پرشور دانش آموزان مواجه شد.
برپايي همايش عمره گذاران سال 88
همزمان با ولادت امام رضا (ع)

رئيس ستاد عمره دانشگاهيان کشور گفت: همزمان با سالروز ولادت امام رضا(ع) همايش يکروزه عمره گذاران سال 88 با حضور جمعي از مسوولان کشوري برگزار خواهد شد.حجت الاسلام محمد فقيهي در گفت وگو با مرکز ارتباطات و اطلاع رساني نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها "ماوا"، اظهار داشت: همايش عمره گذاران سال 88 براي دانشجويان دختر، پسر و متاهلين ساعت 14/30 بعد از ظهر تا اذان روز جمعه 8 آبان در سالن ميلاد نمايشگاه بين المللي تهران برگزار مي شود.

صدور الکترونيکي تمام قبوض جريمه پايتخت
تا پايان سال

رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي با اشاره به اين که امسال بايد 650 هزار دستگاه خودرو فرسوده از رده خارج شود، گفت: متاسفانه از ابتداي سال جاري تا کنون تنها 70 هزار خودرو فرسوده از رده خارج شده است. به گزارش ايسنا، سردار اسکندري مومني روز شنبه در حاشيه حضوردر مرکز نظارت همگاني نمايشگاه هفته ناجا افزود: با توجه به اين که خودروهاي فرسوده نقش مهمي در تصادفات و آلودگي هوا دارند، لذا مسوولان امر بايد هرچه سريعتر نسبت به اجراي مصوبه دولت در خصوص از رده خارج کردن خودروهاي فرسوده اقدام کنند. وي از اجرايي شدن جريمه هاي الکترونيکي تا پايان سال حداقل در تهران خبر داد و گفت: با اجراي اين طرح ماموران راهنمايي و رانندگي با استفاده از رايانه هاي دستي نسبت به جريمه متخلفان اقدام کرده و بدين ترتيب اشکالات قبوض جريمه به طور کلي مرتفع مي شود.


 پايتخت 

250 ميليارد تومان هزينه اجراي پروژه پل روشندلا ن

پل روشندلان که قرار بود در ابتدا تنها تقاطع روشندلان را قطع کرده و ظرف مدت شش ماه به پايان برسد، پس از افزايش ميزان پروژه به طول 900 متر و عرض16 متر ديروز و با حضور شهردار تهران افتتاح شد. به گزارش ايسنا، حذف تقاطع هاي هم سطح خيابان انقلاب با شريعتي، بهار و روشندلان، روان سازي ترافيک خيابان انقلاب و روان سازي گردش هاي فرعي و ترافيک منطقه از جمله اهداف اين پروژه بوده است. همچنين قرار گرفتن ايستگاهBRT  روي پل روشندلان از جمله موارد جديد و قابل توجه اين پروژه است. به گزارش ايسنا، اين پل با هزينه بيش از 250 ميليارد تومان براي هزينه هاي اجرايي و معارضان تاسيساتي احداث شده است. احمد دنيا مالي- معاون فني و عمران شهردار تهران- در مراسم افتتاح اين پل با اشاره به بازديدهاي مکرر شهردار تهران به خصوص در مراحل پاياني احداث، گفت: بارها شهردار تهران از رو و زير پل با موتور و يا با خودروي شخصي خود بازديد کرد و نسبت به سرعت در اجراي اين پروژه تاکيد داشت.

ابراز تاسف قاليباف از طرح برخي اظهار نظرها

شهردار تهران همزمان با افتتاح طولاني ترين پل شهر، در حضور رسانه هاي مختلف پاسخ منتقدان به عملکرد عمراني را داد و اعلام کرد که با ديدن بعضي از نوشته ها واظهارنظرها متاسف مي شود. به گزارش ايلنا، محمدباقر قاليباف در مراسم افتتاح پل روشن دلان در تقاطع خيابان شريعتي، انقلاب و روشن دلان گفت: اين پروژه در نوع خود کم نظير بوده و تهران امروز با قدمت 200 ساله شاهد افتتاح طولاني ترين پل با عرض قابل توجه است و نقطه کور ترافيکي را که در يک سال گذشته باعث اذيت شدن مردم در اين مسير شد، برطرف مي کند. وي ادامه داد: بارها گفته ام اگر تحمل چنين سختي هايي نباشد شاهد چنين پروژه هاي عظيمي در شهر نيستيم و با اين پل سه گره ترافيکي در منطقه حل مي شود و تمامي مجموعه شهرداري تلاشش اين است که در مسير درست و صحيح با در نظر گرفتن اولويت ها پروژه هاي کوچک را در کنار پروژه هاي بزرگ احداث کنيم از اصلاح پل عابر پياده و جدول گرفته تا پروژه هاي عظيم شهري.

استمرار پرداخت وام ازدواج
يک ميليون توماني شهرداري

معاون مالي اداري شهردار تهران، رقم «وام ازدواج شهرداري» در سال جاري را همچون سال گذشته يک ميليون تومان اعلام کرد. حسين پورزرندي در گفت وگو ايسنا، با تاکيد بر اين که وام ازدواج شهرداري، تنها به زوج هاي خانوارهاي آسيب ديده و محروم پرداخت مي شود، در مورد نحوه شناسايي نيازمند بودن اين خانوارها عنوان کرد: وام ازدواج به زوج هاي خانوارهاي آسيب ديده و محرومي که توسط سازمان بهزيستي، کميته امداد و معاونت هاي اجتماعي مناطق معرفي مي شوند، با همان مبلغ يک ميليون تومان در سال جاري پرداخت مي شود. لازم به ذکر است، شوراي شهر تهران چند سال پيش طي مصوبه اي به شهرداري تهران اجازه داد تا از طريق صندوق هاي قرض الحسنه طرف قرارداد با اين شهرداري، به جوانان تهراني وام ازدواج پرداخت کند. بر اساس اين مصوبه مبلغ اين وام براي هر يک از زوج ها 500 هزار تومان است.

آغاز اجراي طرح محله سالم در شمال تهران

به منظور پاکيزگي محيط شهري، رفع نازيبايي هاي بصري وارتقاي سطح بهداشت محيط، طرح محله سالم در 26 محله شمال تهران آغاز شد.به گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه يک مهندس محمدهادي امراللهي معاون امور شهري و فضاي سبز منطقه با اعلا م اين خبر اظهار داشت: شمال تهران به دليل موقعيت خاص جغرافياي، گردشگري، سياسي، فرهنگي و... يکي از مناطق ويژه شهر تهران است که بايد از لحاظ استانداردهاي بين المللي و ساختارهاي مناسب شهري از وضعيت مطلوبي برخوردار باشد.وي گفت: با اجراي طرح محله سالم، مديران شهري شامل شهرداران نواحي، کارشناسان زيباسازي، ساماندهي، مسيل ها، فضاي سبز، بازيافت، عمران، اجتماعي و... در تمامي شريان هاي فرعي و اصلي منطقه، ناحيه به ناحيه و محله به محله، با بازديد ميداني وضعيت خدمات رساني شهري، عمراني، ترافيکي و... را در محلا ت مورد بررسي قرار مي دهند.

نياز تهران به 6 هزار دوربين کنترل ترافيک

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ گفت: نيازمند 6 هزار دوربين براي کنترل ترافيک و ثبت تخلفات در شهر تهران هستيم.به گزارش  فارس سرهنگ هادي هاشمي ديروز در جمع خبرنگاران افزود: در حال حاضر 8 بزرگراه تهران با دوربين هاي کنترل سرعت پوشش داده مي شوند و به زودي تمام بزرگراه هاي  تهران توسط اين دوربين ها کنترل خواهند شد. سرهنگ هاشمي گفت: در 6 ماه گذشته 599 هزار فقره سرعت غير مجاز توسط دوربين ها در سطح تهران ثبت شده است.

ايمن سازي بوستانهاي غرب تهران در آينده نزديک

شهردار منطقه 5گفت: طرح استانداردسازي و ايمن سازي بوستانها و اماکن تفريحي غرب تهران به منظور توسعه ايمني و سلامت محيط و پيوستن به شبکه جهاني جامعه ايمن اجرا مي شود. به گزارش مهر، سعيد طلوعي شهردار منطقه 5 در همايش زندگي ايمن براي کودکان که در پارک آموزش ترافيک برگزار شد با اشاره به اهداف و رويکردهاي منطقه در پيوستن به شبکه جهاني جامعه ايمن گفت: کميته جامعه ايمن منطقه در يک برنامه هدفمند پس از شناسايي و پايش عوامل حادثه خيز طرح ايمني اماکن مختلف همچون مدارس، محل کار، مراکز تفريحي و... همراه با توانمندسازي شهروندان را پيش بيني و با مشارکت ساير حوزه ها اجرا مي کند.

نصب 45 سرپناه جديد
در ايستگاههاي اتوبوس جنوب تهران

معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري منطقه 20 از نصب 45 سرپناه جديد در ايستگاه هاي اتوبوس اين منطقه خبر داد. به گزارش مهر، مهندس ايرج ولي نژاد افزود: اين سايبانها علاوه بر زيبايي منظر شهري نقش مهمي در حفاظت شهروندان در فصول گرم و سرد سال دارند و در رنگهاي متنوع شفاف و شيشه اي طراحي شده اند.وي محله فلکه سوم دولت آباد، بزرگراه شهيد کريمي، خيابان شهيد رجايي و فدائيان اسلام را از مهمترين نقاطي برشمرد که اين سرپناهها نصب شده است.

تعمير3 هزار ميز و نيمکت در طرح "هجرت 3"

معاون پرورشي و تربيت بدني سازمان آموزش و پرورش شهر تهران گفت: 3 هزار ميز و نيمکت در طرح هجرت 3 توسط دانش آموزان تعمير شده است.به گزارش مرکز اطلاع رساني بسيج سازندگي محمد بنيادي اظهار داشت: عرصه هاي فعاليت طرح هجرت 3 و بسيج سازندگي را مي توان در 7 بخش منابع طبيعي و کشاورزي، عمراني و محروميت زدايي، خدمات رساني، فني و حرفه اي، بهداشت و درمان، بهسازي مدارس و علمي و آموزشي بيان کرد. وي اضافه کرد: 165دانش آموز دختر و يک هزار و 450 دانش آموز پسر در فعاليت هاي طرح هجرت 3 مشارکت داشتند. بنيادي ادامه داد: 60 هزار نفرروز در برنامه هاي علمي اعم از کلاسي، تقويتي و جبراني طرح هجرت 3 شرکت داشته اند.