نسخه شماره 2192 - 1388/07/19 -


برنامه هاي متنوع و شاد براي شهروندان در اتوبوس هاي سيار


نماينده يونيسف با نوجوانان ايراني ديدار کرد


اخبار کوتاه


حافظ، دستخوش مصاحبه دستغيب


سراي فرهنگ


 برنامه هاي متنوع و شاد براي شهروندان در اتوبوس هاي سيار  

گروه فرهنگ: سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران با مشارکت شهرداري تهران و مديريت و سازماندهي مراکز فرهنگي  منطقه3، اقدام به برگزاري برنامه خانه فرهنگ سيار (اتوبوس هاي سيار) کرده است.
به گزارش مردم سالاري به نقل از روابط عمومي مراکز فرهنگي منطقه 3، حسن پرويزي مدير اجرايي طرح به وجود آوردن فضايي شاد ومفرح براي شهروندان، حضور جدي سازمان فرهنگي هنري با ارايه برنامه هاي متنوع در تمام فصول و بررسي نيازهاي شهروندان ومناطق  را از اهداف اين طرح دانست و گفت: اين برنامه از روز شنبه 18 مهرماه از ساعت15 الي 18  به مدت 6 هفته در  10 منطقه حاشيه اي تهران از قبيل14، 15، 13، 18، 4، 20، 19، 9، 17، 21 برگزار مي شود و ويژه برنامه هايي در راستاي اين طرح روزهاي جمعه در پارک هاي ملت، پليس، لاله، بعثت، طالقاني و ميدان آزادي اجرا مي شود.
وي همچنين ادامه داد: در اين برنامه 6 اتوبوس سيار هر روز برنامه هاي هنري، فرهنگي و ورزشي متنوع و جذابي را از قبيل: ايستگاه نقاشي، ايستگاه سفال، ايستگاه گريم  ويژه کودکان و  ايستگاه نقاشي روي پارچه، ايستگاه خلاقيت با محوريت بازيافت، مسابقات هنري، نمايش خياباني، ايستگاه شطرنج، ايستگاه مسابقات حضوري، ايستگاه پرتاب دارت، مشاوره تغذيه، ايستگاه مسابقات هنري و مذهبي ويژه عموم را  برگزار خواهند کرد.حسن پرويزي در خصوص اجراي اين برنامه اظهار داشت:   اين طرح با اجراي 3 روز در هفته در مناطق ذکر شده اجرا مي شود که  هر هفته شعار مخصوص خود را با محوريت مسائل زيست شهري و اخلاق شهروندي دارد. علاقمندان جهت کسب اطلاعات بيشتر مي توانند به آدرس: خيابان شريعتي، خيابان ارسباران، فرهنگسراي ارسباران مراجعه يا با شماره تلفن: 20-2287281 تماس حاصل فرمايند.


 نماينده يونيسف با نوجوانان ايراني ديدار کرد 

گروه فرهنگ: نماينده يونيسف در ايران به مناسبت روز جهاني کودک با نوجوانان ايراني در فرهنگسراي پايداري ديدار کرد و با آنان به گفتگو پرداخت. به گزارش مردم سالا ري به نقل از روابط عمومي فرهنگسراي پايداري، پاول هالس هوف نماينده يونيسف در ايران و با حضور مهتاب کرامتي سفير حسن نيت يونيسف در کشور ضمن ديدار با نوجوانان ايراني برنامه هاي اين نهاد بين المللي را اعلام و اظهار داشت: "براي ساختن جامعه اي امن، مطمئن و سالم روز کودک امسال بر مسئوليت بزرگترها براي جويا شدن نقطه نظرات و خطوط فکري کودکان و جدي گرفتن آنها تمرکز و بر مسئوليت بزرگتر ها در کمک به کودکان و نوجوانان براي رشد شايستگي هايشان براي مشارکت درست و معنادار در جهان تاکيد دارد".
وي شعار امسال يونيسف در روز جهاني کودک را "به کودکان گوش دهيم" عنوان و تاکيد کرد: يونيسف با دولت ايران و ديگر فعالان مهم حوزه کودکان همکاري داشته و دارد تا بتواند مشارکت کودکان در حوزه هاي مختلف توسعه را ارتقا دهد. به طور مثال مراکز دوستدار نوجوان که در 7 شهر در 6 استان کشور برگزار شد. اين مراکز به صورت مستقيم کودکان، جوانان و زنان در معرض خطر را در طراحي، هماهنگي و تحويل گستره متنوعي از خدمات درگير مي کند که خود آنها اولين ذينفعان اين خدمات هستند.
هالس هوف تصريح کرد: در دو سال گذشته آموزش دهندگان همسالي که در اين طرح شرکت داشتند از طرق مختلف با بيش از 65 هزار نفر ارتباط برقرار کردند.
به گفته نماينده يونيسف در ايران، اين اعتقاد يونيسف است که اگر بخواهيم به اهداف چشم انداز بيست ساله جمهوري اسلامي ايران برسيم و اگر خواهانيم تا جهان را به محلي مناسب براي زندگي همه مردم تبديل کنيم، اين کار بدون مشارکت همه جانبه کودکان و جوانان امکانپذير نيست. در ادامه مهتاب کرامتي به عنوان سفير حسن نيت يونيسف در کشور در پيامي توجه به کودکان و نوجوانان و مشارکت دهي آنان در آينده شان را خواستار شد.
به گزارش روابط عمومي فرهنگسراي پايداري در پيام مهتاب کرامتي به مناسبت روز جهاني کودک آمده است: "... همه بزرگترها خوب مي دانند مسوولند به بچه ها آموزش دهند. اما در حين آموزش گاهي فراموش مي شود که کودکان منفعل نيستند. کودکان نيز فکر مي کنند، احساس دارند و           مي خواهند  نظر دهند".


 اخبار کوتاه 

 نائومي واتس، پول سازترين بازيگر زن هاليوود

«نائومي واتس»، بازيگر سرشناس انگليسي به عنوان ارزشمند ترين (پول سازترين) بازيگر هاليوود انتخاب شد.
به گزارش ايسنا، مجله اقتصادي «فوربس» روز گذشته فهرست بازيگران زن هاليوود که بيشترين درآمد را نصيب کمپاني هاي فيلم سازي و تهيه کنندگان مي کنند را اعلام کرد.
دراين فهرست، «نائومي واتس»، بازيگر 41 ساله هاليوودي در رتبه  اول ايستاده است.
براساس اعلام فوربس، به ازاي هر يک دلاري که به «نائومي واتس» پرداخت مي شود، 44 دلار از بابت فروش فيلم نصيب آن کمپاني  مي شود.  نکته جالب توجه دراين فهرست اين که بازيگران سرشناسي چون «جوليا رابرتز» و «آنجلينا جولي» جايي در ميان 10 بازيگر پول ساز هاليوود ندارند.

افتتاح جشنواره  فيلم خاورميانه  با موسيقي ايراني  

با اجراي قطعاتي از موسيقي وآواز سنتي ايراني،جشنواره بين المللي فيلم خاورميانه امروز افتتاح مي شود.
به گزارش ايسنا، کميته برگزارکننده جشنواره بين المللي فيلم خاورميانه ابوظبي اعلام کرد: سوسن ديهيم آهنکساز آمريکايي ايراني تبار و ريچارد هورفيتز هرکدام جداگانه، نمونه هايي از موسيقي و آواهاي ايراني وشرقي را اجرا مي کنند.
آثار موسيقي سوسن ديهيم در فيلم هاي معتبر جهاني حضور داشته است و مي توان به موسيقي او در فيلم «آخرين وسوسه مسيح» ساخته مارتين اسکورسيزي اشاره کرد.  استفاده از اشعار ومتون عرفاني يکي از ويژگي هاي اجراهاي هنري ديهيم مي باشد.  ريچارد هورفيتز، به مدت دوازده سال به آموزش فلوت(ني) در کشورهاي خاورميانه گذراند و از آثار موسيقي او مي توان به موسيقي فيلم «نگهبان آسمان» برناردو برتوليشي اشاره کرد.

تمديد مهلت بازديد از نمايشگاه رسانه هاي ديجيتال

گروه فرهنگ: مهلت بازديد از سومين نمايشگاه رسانه هاي ديجيتال ديروز به علت ازدحام بازديد کنندگان به مدت يک ساعت تمديد شد.
به گزارش مردم سالا ري، تمديد نمايشگاه تا ساعت 22 ديشب به علت حضور چشمگير بازديد کنندگان از سومين نمايشگاه و جشنواره هاي ديجيتال از سوي عيسي زارع پور، رئيس مرکز توسعه فناوري اطلاعات و رسانه هاي ديجيتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و همچنين رئيس سومين نمايشگاه رسانه هاي ديجيتال صورت گرفت.
استقبال ديروز مردم از نمايشگاه بسيار بي نظير بوده است به طوري در برخي از ساعات راه رفتن در سالن ها به سختي ميسر بود.

نيکو خردمند
 ديروز از بيمارستان مرخص شد

«نيکو خردمند» بازيگر سينما و تلويزيون پس از 19 روز مراقبت ويژه، ديروز از بيمارستان پارسيان مرخص شد.
به گزارش  فارس، «نيکو خردمند» که از 29 شهريور ماه به دليل بيماري قلبي در بيمارستان پارسيان بستري شده، ديروز با نظر پزشک معالجش مرخص شد.
به گزارش فارس، اين بازيگر پيشکسوت که چندين بار متوالي در بيمارستان بستري شده، تحت مراقبت هاي ويژه قرار داشت و اکنون حال عمومي وي مطلوب است.

پرهزينه ترين فيلم تاريخ سينما بر روي پرده مي رود

پرهزينه ترين فيلم تاريخ سينماي اسپانيا از روز جمعه در اين کشور به روي پرده سينماها رفت.
به گزارش ايسنا، فيلم «آگورا» به کارگرداني «آلخاندرو آلمانابار»، کارگردان سرشناس اسپانيايي از روز جمعه در سينماهاي اين کشور اکران شد.
اين فيلم که داستان آن در قرن چهارم ميلادي اتفاق مي افتد، پرهزينه ترين فيلم تاريخ سينماي اسپانيا است که حدود 50 ميليون يورو براي ساخت آن هزينه شده است.
اين فيلم که به زبان انگليسي ساخته شده است، با نقش آفريني بازيگران انگليسي چون «راچل ويس» و «مکس مينگلا» همراه است.
به گزارش هاليوود ريپورتر، اين کارگردان اسپانيايي در سال 2004 با فيلم «درياي درون» موفق به کسب جايزهاسکار بهترين فيلم غيرانگليسي شد. اين فيلم ماه گذشته در جشنوارهفيلم تورنتو اکران جهاني شده است.

معرفي داوران جشنواره تئاتر رضوي

گروه فرهنگ: کيانيان، دادشکر و جدي کار به عنوان داوران نمايش هاي کودک و نوجوان و عروسکي جشنواره بين المللي رضوي معرفي شدند.
به گزارش مردم سالا ري، داوران نمايش هاي کودک و نوجوان و عروسکي هفتمين جشنواره بين المللي تئاتر رضوي معرفي شدند. نمايش هاي اين بخش ها به زودي توسط هياتي سه نفره در استان هرمزگانبندرعباس آغاز مي شود.
روابط عمومي هفتمين جشنواره بين المللي تئاتر رضوي با اعلام اين خبر افزود: داود کيانيان، حسن دادشکر و هما جدي کار از سوي ستاد برگزاري، داوران نمايشهاي کودک و نوجوان و عروسکي معرفي شدند.
برپايه اين خبر، در اين بخش دوازده نمايش از شهرهاي تهران، قائم شهر، اراک، بندرعباس و مشهد با يکديگر به رقابت مي پردازند.

حضور چشمگير نهادهاي مشارکت کننده
در برنامه هاي هفته کتاب

حضور بيش از 40  نهاد و سازمان دولتي و غيردولتي در برنامه هاي هفدمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران نشان از اولويت گرفتن فرهنگ کتابخواني و احساس نياز کردن بخش هاي مختلف جامعه به گسترش کتاب و کتابخواني است.
محمد الهياري فومني دبير هفدهمين دوره هفته کتاب در گفت وگو با ستاد اطلاع رساني هفته کتاب ضمن بيان مطلب فوق افزود: بيش از 400 برنامه با موضوع و محوريت کتاب در اين دوره توسط 45 نهاد و سازمان دولتي و غيردولتي ارائه شده که در حال بررسي و کارشناسي است و بعد از قطعي شدن برنامه ها، جزييات آن از طريق ستاد اطلاع رساني به اطلاع عموم خواهد رسيد.

برگزاري 30 هزار نمايشگاه کتاب
 در 30 هزار مدرسه

گروه فرهنگ: طرح برگزاري «30 هزار نمايشگاه در 30 هزار مدرسه» در 700 منطقه آموزش و پرورش با حمايت معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و با همکاري وزارت آموزش و پرورش و موسسه فرهنگي منادي تربيت همزمان با ايام برگزاري هفدهمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران برگزار مي شود.  حميد قبادي مشاور معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در گفت وگو با ستاد اطلاع رساني هفدهمين دوره هفته کتاب ضمن اعلام خبر فوق افزود: در راستاي سياست راهبردي توزيع و دسترسي آسان مخاطبان به کتاب و تامين و تجهيز کتابخانه هاي مدارس سراسر کشور طرح 30 هزار نمايشگاه کتاب در 30 هزار مدرسه با حمايت اين معاونت برگزار مي شود.


 حافظ، دستخوش مصاحبه دستغيب 
نويسنده : جعفر سيد

در صفحه 8 روزنامه انديشه نو، مورخه سه شنبه 14 مهر ماه، عبدالعلي دستغيب (منتقد ادبي) طي مصاحبه اي به نقل از خبرگزاري مهر، چندين بار دچار تناقض کلا م شده و به شان و مقام علمي، عرفاني و ادبي حافظ، تاخته است و رسم ديگر شيرازي هاي متعارض با حافظ را فرو نگذاشته تا بلکه با سخني متفاوت همچون ملقب به شيخ مگس شيرازي گرفته تا در زمان ما دکتر مهدي حميدي شيرازي که خود را برتر از حافظ مي دانست، بتواند توجهي را به خود معطوف کند و با احتياط حرف تازه اي بزند.
من از ارادتمندان و خوانندگان قديمي آثار دستغيب هستم و نوشته هايشان را با لذت مي خوانم اما حقيقت و حافظ رابيشتر از او دوست مي دارم. به خود به عنوان يک دوستدار کوچک ادبيات اين اجازه را مي دهم تا با پاسخم او را که شايد بر اثر خستگي يا مصاحبه بداهه و بي تامل به جاده خاکي رفته، به مسير اصلي بازگردانم.
او با اشاره به اين که «همه شاعران، همچون فردوسي، نظامي و سعدي و... بزرگ هستند،» وي را بچه ته تغاري ادبيات قلمداد کرد که پدر و مادرها بچه آخر را دوست دارند. همچنين او را شاعري سازشکار و مدا را کن با دشمن، معرفي مي کند و در جايي او را شاگرد سعدي مي نامد و مي گويد اگر سعدي نبود، حافظ هم نبود. او در تعريض خود به اين بسنده نمي کند و لسان الغيب بودن حافظ را  آنکار مي کند و مي گويد در آن دوره اسم ديوانش لسان الغيب بوده است! او با مقايسه شاعران، سعدي را بهترين غزل سراي فارسي مي نامند.
اما پاسخي به حضرت ايشان، چون اهل نقد هستند، اميدوارم بر آشفته نشوند.
دوست عزيز، شما دچار يک اشتباه شده ايد و آن مقايسه بين شاعران است در حالي که خود در همان مصاحبه اعتراف کرده ايد که «هرگلي بويي دارد» اگر اينچنين است نبايد سيب را با پرتغال مقايسه نمود; چه هر کدام طعم و ويتامين خود را دارند پس چرا او را با سعدي و در جايي ديگر نظامي و خيام و فردوسي قياس مي کنيد و مي فرماييد حرف او را ديگران هم زده اند؟ شما اهل نقد داستان هستيد پس مي گويم اگر همه داستان هاي جهان را بخوانيد مي توانيد در يابيد که مضامين و پيام هاي همه آنها يکي است مثلا : بني آدم اعضاي يک پيکرند.
به قول شاعر يک قصه بيش نيست غم عشق و ين عجب- کز هر زبان که  مي شنوم نامکرر است. اشخاص و صحنه هاي فيلم ها تفاوت دارند، اما پيام هايکي است. به عبارت ديگر همه علوم و فنون بشري آمده اند تا به ما بگويند چگونه زندگي کنيم و باديگران روابط داشته باشيم. البته روحيه همه اشخاص يکي نيست و حافظ را نمي توان با تکيه بر يک بيت، اهل مدارا قلمداد کرد. او شاعري است نه محصور چاله هاي چله گاه و نه عرفان زده اي و امانده در حيرت، بلکه شاعري است اجتماعي و با صراحت لجه که اين گونه فرياد مي کشد:
فاش مي گويم و از گفته خود دلشادم- بنده عشقم و از هر دو جهان آزادم يا در اين بيت چنين مي خروشد:
حاشا که من به رسم گل به ترک «مي» مي کنم/ من لا ف عقل مي زنم اين کارکي کنم و در اين طنز گزنده، و اعظان ناپرهيزگار را چنين معرفي مي کند:  واعظان کاين جلوه بر محراب و منبر مي کنند/ چون به خلوت مي روند، آن کار ديگر مي کنند/ مشکلي دارم ز دانشمند مجلس بازپرس/ توبه فرمايان چرا خود توبه کمتر مي کنند/ يارب اين نو دولتان را با خر خودشان نشان/ کاين همه ناز از غلا م ترک و استر مي کنند
 اگر حافظ اهل مدارا بود هرگز چنين نمي سرود:
هزار دشمنم ار مي کنند قصد هلاک  / گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باک
يا در اين بيت چه محافظه کاري و مدارا در حافظ مي توان دريافت: فلک به مردم نادان دهد زمام امور / تو اهل دانش و فضلي، همين گناهت بس
همه اين معاني و مفاهيم، دليلي نمي شود که او را بي بديل بشماريم و هيچ عيبي را در او نبينيم، او هم ضعف بيان دارد و هم عيب قافيه اما زيبايي هاي غزل هاي او به قدري بالاست که کسي به اين عيوب نمي انديشد. به عنوان مثال حافظ کلمات نيز و هم را با يک معنا در کنار هم آورده است و کسي هم متوجه اين عيب نمي شود:
(يار ما اين دارد و آن نيز هم) که اگر به جمله ساده برگردانيم و يک بار کلمه «نيز» و بار ديگر کلمه «هم» را به کار بريم ملاحظه مي کنيد که خللي در جمله ايجاد نمي شود:
يار ما اين را دارد، آن را نيز دارد.
يار ما اين را دارد، آن را هم دارد.
پس نيازي به کاربرد هر دو کلمه نيست و اساسا در عرفان جاي ادعا و اين حرف ها نيست، چنان که خود مي گويد: (بشوي اوراق اگر همدرس مايي / که درس عشق در دفتر نباشد) چون شعر هدف نبوده و وسيله اي براي پيام به معشوق تلقي شده است و اگر شاگرد حافظ، محمد گل اندام اين غزل ها را جمع آوري نمي کرده و به ترتيب حروف الفبا در نمي آورده شايد، امروز حافظ را نداشتيم و نمي شناختيم و شايد ده ها شاعر برتر از حافظ، سروده هاي خود را پنهان از ديدگان همه محو کرده اند و  از چشم تاريخ پنهان مانده است. چنان که از برخي عارفان چند شعر باقي مانده و مانند خوشنويسي که نوه دختري او چند خط را پنهان برداشته و امروز استادي او بر ما مسلم است. 
و اما درباره لسان الغيب بودن حافظ، با معيار و خط کشي نمي توان اندازه گيري خاصي را ارايه داد و براي حضرت دستغيب و ديگر همفکران مشابه اثبات نمود. چون اين کار دل است و علمي نيست و بايد با حافظ و زبان او همدل شد و به اين نتيجه رسيد. البته بنده تفال و به معنا رسيدن با استفاده از زبان حافظ را قبول دارم و با انواع فال گيري پاکتي، تلفني و کتاب هايي   عوام  فريبانه که جدولي مي کشند و به خواننده مي گويند چشمت را ببند و با  انگشت خود يک شماره انتخاب کن و شش تا به جلو برو و... مخالفم. يک روز در حافظيه از پسر بچه اي فال فروش براي تفنن فالي خريدم و چون پاکت را باز کردم، ديدم شعري از سعدي است گفتم: آي پسر اين شعر سعدي است! گفت: عيبي نداره اون هم مال شيرازه! هواداران برتري سعدي نسبت به حافظ از خرد و کلا ن وجود دارند; اما اين موضوع که در آن دوره نام ديوان او را لسان الغيب دانسته اند، معيار و پاسخ وجود دارد. اولا  اهل نقد مي دانند که براي هر اسم و لقبي وجه تسميه اي وجود دارد ولو اسم مستعار که در شرايط تاريخي گوناگون انتخاب مي شده، اما اهل شعر مي دانند که  به غير از شمس الدين محمد خواجه حافظ، حافظ هاي  ديگري هم بوده اند که شعر آنان در برخي از نسخ  شعر حافظ مشهور آمده و برخي  غزل ها منتسب به حافظ است. در خود شعر حافظ هم غزل هايي مربوط به دوره جواني اوست و نمي توان آن را عرفاني شمرد و اين حافظ از شاعران هم دوره و پيش از خود همچون خود خواجو، ابن يمين و... بهره جسته شکي نيست و نبايد تعصب بي جا داشت اما همه گفته هاي آنان را به وجه احسن تبديل کرده است. براي اين که ديوان حافظ از آثار ديگران مثل «حافظ ابرو»  و ساير حافظان تميز داده شود ديوان او را لسان الغيب شمرده اند زيرا که قرآن را چنان که فرموده  با چهارده  روايت خوانده و ديگران کمالا ت و کرامات او از اين مقال خارج است.


 سراي فرهنگ 

نمايشگاه قطاشي در اخلا ق

نگارخانه کلک خيال فرهنگسراي اخلا ق نمايشگاه قطاشي (تلفيق قطاعي و نقاشي) را برگزار مي کند. نمايشگاه فوق حاصل فعاليت هاي احسان يگانه هنرمند 34 ساله مي باشد که به صورت دوره اي در مراکز فرهنگي هنري از جمله برج آزادي و... برپا گرديده است. وي سبک هاي هنري متعددي را شامل معرق، مشبک، نقش برجسته، پتينه کاري و نقاشي را از سال 70 شروع نموده است و هدف اصلي يگانه از برپايي اين نمايشگاه احياي هنرهاي سنتي و مذهبي ايران و ممالک اسلا مي مي باشد. گفتني است آثار وي حاوي 25 اثر در ابعاد 120*100 مي باشد که از روز شنبه 18 مهرماه شروع و به مدت يک هفته از ساعت 9 الي 18 در معرض ديد عموم قرار خواهد گرفت.

کتاب قانون در خانواده

فيلم سينمايي «کتاب قانون» به کارگرداني مازيار ميري از 15 مهرماه در سينما خانوادگي فرهنگسراي خانواده اکران شد. در اين فيلم دارين خمسه بازيگر زن فرانسوي لبناني به همراه پرويز پرستويي نقش هاي اصلي را ايفا مي کنند و داود فتحعلي بيگي، مهرداد ضيايي، روشنک عجميان، فريبا جديکار، نگار جواهريان، نيره فراهاني و... ديگر بازيگران اين فيلم هستند. اين فيلم بر اساس فيلمنامه اي از محمد رحمانيان داستان مهندس رحمان توانا، کارمند مجرد عالي رتبه دولتي است که در ماموريتي خارج از کشور به يک دختر مسيحي دل مي بندد. پس از ماجراهايي سرانجام دختر به دين اسلا م مشرف مي شود و به همراه رحمان به ايران باز مي گردد اما بازگشت اش به تهران آغازگر ماجراهايي تازه است... «کتاب قانون»چهارمين فيلم بلند سينمايي مازيار ميري پس از «قطعه ناتمام»،«به آهستگي» و «پاداش سکوت» است.

جشنواره آموزشگاه هاي آزاد هنري در نياوران

گروه فرهنگ: سومين جشنواره آموزشگاه هاي آزاد هنري کشور در رشته هاي موسيقي، تئاتر و هنرهاي تجسمي 23 تا 25 آذرماه امسال برگزار مي شود. به گزارش مردم سالا ري به نقل از روابط عمومي معاونت امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلا مي، اين جشنواره از سوي دفتر آموزش و توسعه فعاليت هاي هنري معاونت امور هنري برگزار خواهد شد و هنرجويان و هنرمندان آموزشگاه هاي آزاد هنري توليدات و آثار خود را در رشته هاي موسيقي، تئاتر و هنرهاي تجسمي ارائه مي کنند. اين جشنواره به منظور ايجاد رقابت سازنده بين هنرمندان جوان آموزشگاه ها و شناسايي استعدادهاي جوان و شناسايي ظرفيت ها و توانايي آموزشگاه هاي هنري برگزار مي شود.
سومين جشنواره آموزشگاه هاي آزاد هنري 23 تا 25 آذرماه سال جاري در فرهنگسراي نياوران برگزار خواهد شد. گفتني است بيش از 2700 آموزشگاه آزاد هنري در رشته هاي موسيقي، تئاتر و هنرهاي تجسمي در سراسر کشور فعاليت دارند.

بزرگداشت روز حافظ در فرهنگسراي تهران

همزمان با بيستم مهر روز بزرگداشت حافظ، همايش ادبي «از ازل تا غزل» با حضور شاعران جوان و جمعي از هنرمندان و پژوهشگران عرصه ادبيات از سوي فرهنگسر اي تهران برگزار مي شود. در اين همايش همچنين از مقام فرهنگي استاد محمد سلحشور خوشنويس برجسته ديوان حافظ و استاد مهديه الهي قمشه اي حافظ شناس، پژوهشگر و استاد دانشگاه تجليل خواهد شد. سخنراني دکتر مهديه الهي قمشه اي، شعر خواني شاعران جوان کانون هاي ادبي غرب تهران و مراسم تجليل از چهره ها با حضور استاد محمدتقي فکورزاده و مسوولا ن فرهنگي شهرداري از جمله برنامه هاي همايش ادبي«از ازل تا غزل» است.

پاسداشت روز جهاني عصاي سفيد در بهمن

همزمان با فرا رسيدن 23 مهر ماه روز جهاني عصاي سفيد کانون نابينايان فرهنگسراي بهمن با مشارکت سازمان بهزيستي و معاونت اجتماعي فرهنگي شهرداري منطقه 16 اقدام به برگزاري ويژه برنامه اي در اين زمينه نموده است.
در اين برنامه کارشناسان سعي خواهند داشت با معرفي عصاي سفيد به جامعه و تشکيل کلا س تحرک و جهت يابي وکلا سهاي مهارت زندگي افقهاي تازه اي پيش روي روشندلا ن باز نمايند. از بخش هاي جنبي اين برنامه برگزاري نمايشگاه آثار تهيه شده توسط نابينايان است. بنابر همين گزارش زمان اجراي برنامه روز سه شنبه 21 مهر ماه راس ساعت 15 و مکان آن سالن مبارک اعلا م شده است.