نسخه شماره 2192 - 1388/07/19 -


گري سيمور نماينده آمريکا در مذاکرات آتي با ايران

جانشين ولي فقيه در سپاه:
هنوز کشور از فتنه خارج نشده است
انتخابات بهانه اي براي تبلور اغتشاشات در کشور بود

قوانين پناهندگي انگليس براي ايراني ها آسان شد


زندگي در اتاق شيشه اي


اخبار کوتاه


گفت وگوي لاوروف و کلينتون درباره ايران

عباسعلي کدخدايي مطرح کرد:
مخالفت شوراي نگهبان با کميسيون ملي انتخابات

محمود احمدي نژاد:
کشورهاي غربي به لحاظ نظري وعملي با شکست مواجه شده اند
نبايد مقايسه با ديگران مايوس کننده باشد
فرمانده کل سپاه:
نقش بازدارنده سپاه امروز پررنگ تر از هر زمان ديگري است


اخبار کوتاه


ديپلماسي

فرزند شهيد محراب آيت الله اشرفي اصفهاني:
هتک حرمت بيت امام غيرقابل تحمل است


ويژه نامه انتخاباتي ارگان دولت چهار ماه پس از انتخابات


فعال صلح يا جنگ؟


حجت الا سلا م دعاگو:دروغ و تهمت راهبرد پيروزي شده است


روزنگار


اخبار کوتاه


5 فروند جنگنده صاعقه به ناوگان نيروي هوايي ارتش اضافه شد


ديدار نماينده آيت الله موسوي اردبيلي با مير حسين موسوي


 گري سيمور نماينده آمريکا در مذاکرات آتي با ايران 

پس از اين که آمريکا در مذاکرات اول اکتبر در ژنو، «بيل برنز» شواليه ديپلمات هاي خود را براي مذاکره با دکتر جليلي روانه سوئيس کرد،آنها مي خواهند اين بار «قيصر» خود را به مذاکرات بفرستند.
«گري سيمور» که قرار است به همراه «روبرت اينهورن» به مذاکرات وين بيايد، در وزارت امور خارجه آمريکا به قيصر شهرت دارد و اين لقب او به واسطه فعاليت هاي او در زمينه به اصطلاح جلوگيري از گسترش سلاح هاي کشتار جمعي و تروريسم بوده است. بنا بر اين گزارش، او اکنون معاون رئيس شوراي روابط خارجي آمريکاست که اين شوراي تشکيلاتي مستقر در نيويورک، کارهاي فکري و تحقيقاتي آمريکايي ها را در روابط خارجي انجام مي دهد. او همچنين از سال 1996 تا 2000 از مديران ارشد شوراي امنيت ملي آمريکا در زمان کلينتون بوده و چندين مذاکره هسته اي براي آمريکايي ها انجام داده که شامل کره شمالي هم مي شود.
او در سال 1972 پيمان جلوگيري از توسعه و توليد سلاح هاي ميکروبي را تدوين کرده که تلاش هاي او در دولت کلينتون و بوش در اين زمينه ادامه داشته و سياستمداري پراگماتيست و غير ايدئولوژيک به شمار مي آيد. گري سيمور البته متاسفانه خيلي ضد ايراني است و طي ساليان گذشته هميشه عليه ايران صحبت کرده و به نظر مي رسد اوباما براي ابراز حسن نيتش، بهتر است وي را تعويض و فرد ديگري را جايگزين او کند زيرا او مواضعي خصمانه نسبت به ايران دارد.
روبرت اينهورن نيز که او را همراهي خواهد کرد، از مشاوران وزارت امور خارجه آمريکا و از اعضاي «آنمويک» است و از همکاران سابق هانس بليکس، رئيس پيشين سوئدي آژانس بين المللي انرژي هسته اي و همچنين از اعضاي هفده نفره اي است که توسط کوفي عنان براي جلوگيري از اشاعه سلاح اتمي در OVIC UN  فعاليت مي کردند.


 جانشين ولي فقيه در سپاه:
 هنوز کشور از فتنه خارج نشده است  
 انتخابات بهانه اي براي تبلور اغتشاشات در کشور بود

جانشين ولي فقيه در سپاه پاسداران دوران اصلاحات را دوران سياهي دانست که به گفته وي در اين دوران به خاطر عربده هاي دشمنان عقب نشيني از اصول انقلاب صورت گرفت.
وي عقب نشيني آمريکا از مواضع خود را از دستاوردهاي انقلاب دانست و گفت: ملت ايران با روحيه شهادت طلبي بر مواضع خود ايستادگي کرد و توانست در عرصه هاي سياسي دستاوردهاي بزرگي را در سال هاي اخير به دست آورد.
به گزارش ايلنا، حجت الاسلام والمسلمين مجتبي ذوالنور در يادواره شهداي اصناف قم - که با حضور جمعي از اقشار مختلف مردم در مجتمع فرهنگي امام خميني(ره) قم برگزار شد - ترس از عربده هاي دشمنان را عقب نشيني از اصول انقلاب دانست و خاطرنشان کرد: اين ارعاب در دوران سياه اصلاحات براي کشور اتفاق افتاد و اصول و ارزش هاي انقلاب را به خطر انداخت.
وي تکيه پيروي از راه امام و پايبندي به اصول و ارزش هاي انقلاب را از ويژگي هاي دولت نهم و دهم عنوان و خاطرنشان کرد: در حالي که در دولت اصلاحات برخي از مسوولان با عدم پايبندي به اصول و ارزش ها سه سال از بهترين زمان هاي کشور را در بحث هسته اي به هدر دادند هم اکنون شاهد هستيم با پايبندي به ارزش ها، غرب بدون مذاکره پيش شرط هاي ايران را مي پذيرد.
وي به حضور ايران در نشست 1+5 اشاره و تصريح کرد:  ما مشاهده مي کنيم در اين نشست نشاني از تحريم وجود ندارد و اين به سبب پافشاري ايران و رييس جمهور کشور بر اصول و ارزش هاي اسلامي است.  جانشين ولي فقيه در سپاه با بيان اين که " برخي از افراد که خط امام را يدک مي کشند کورکورانه اهداف دشمنان را در کشور محقق مي کنند" خاطر نشان کرد: شعارهايي که در روز جهاني قدس توسط گروهي سر داده شد صريحا با آرمان هاي امام خميني (ره) مخالف است.  وي با اشاره به اتفاقاتي که پس از انتخابات در کشور رخ داد، گفت: گرچه انتخابات بهانه اي براي تبلور اغتشاشات در کشور بود اما براي اين اتفاقات از قبل برنامه ريزي شده بود و رد پاي دشمنان کشور در اين اتفاقات به خوبي روشن بود.
ذوالنور با بيان اين که "در اتفاقات اخير چهره فتنه گران براي مردم مشخص شد" ادامه داد: مردم با هوشياري و دقت فتنه هايي که در کشور بلند شده بود را خنثي کردند اما بايد مراقب باشيم زيرا هنوز کشور به طور کامل از فتنه خارج نشده است و اين فتنه خاموش هنوز ادامه دارد و سران فتنه قصد دارند در مناسبت هاي مختلف کار خود را ادامه دهند.  وي ولايت فقيه را جزو ارکان اصلي انقلاب دانست و از آن به عنوان برج مراقبت جمهوري اسلامي ياد و اظهار کرد: متاسفانه برخي به درستي از معناي ولايت فقيه آگاهي ندارند زيرا اگر اين معنا را درک مي کردند با تبعيت از ولايت فقيه مي توانستند مجددا برگردند و مسير صحيح را انتخاب کنند.
جانشين ولي فقيه در سپاه پاسداران لرزش خواص را در فتنه هاي اخير مورد توجه قرار داد و افزود: برخي از خواص در اين فتنه ها با رفتار و گفتار و حتي سکوت خود بذر ترديد را در ميان مردم کاشتند و به نفع دشمنان قدم برداشتند يا از عمق فتنه آگاهي نداشتد و يا براي دشمنان کار مي کردند.
وي در ادامه سخنان خود با اشاره به توان کشور در مقابله با تهاجمات دشمنان تاکيد کرد: آمريکا و اسراييل توان و جرات حمله به ايران را ندارد زيرا اگر موشکي از سوي آن ها به سمت ايران پرتاب شود ايران بدون هيچ تعللي قلب اسراييل را از هم خواهد پاشيد.  ذوالنور عقب نشيني آمريکا از مواضع خود را از دستاوردهاي انقلاب دانست و گفت: ملت ايران با روحيه شهادت طلبي بر مواضع خود ايستادگي کرد و توانست در عرصه هاي سياسي دستاوردهاي بزرگي را در سال هاي اخير به دست آورد.
جانشين ولي فقيه در سپاه ادامه داد: امروز دستاورد هاي عظيم جمهوري اسلامي ايران در عرصه هاي علمي و نظامي موجب شده انحصار برخي از کشورها در اين عرصه ها شکسته شود به طوري که با پرتاب ماهواره اميد که از دستاوردهاي بزرگ نظام اسلامي است سران غرب به ناچار همسايگي ايران در فضا را نيز پذيرفته اند.


 قوانين پناهندگي انگليس براي ايراني ها آسان شد  

دولت بريتانيا در نظر دارد تغييراتي در قوانين مهاجرتي خود ايجاد کند تا دوره زماني اخذ پناهندگي به اين کشور از سوي شهروندان کشورهايي خاص از جمله ايران و زيمبابوه راحت تر شود.
به گزارش عصر ايران، اخيرا اداره مرزباني  بريتانيا با هشدار به دولت بريتانيا گفته است که "ديپورت" پناهندگان غيرقانوني از کشورهايي چون زيمبابوه که در آنجا حقوق بشر به شدت نقض مي شود خطراتي جدي را براي پناهندگان متقاضي مهاجرت به بريتانيا به وجود مي آورد.
 براين  اساس، سياست جديد وزارت  مهاجرت بريتانيا با توجه به اين هشدار احتمالا تغيير خواهد کرد و از اين پس پرونده متقاضيان پناهندگي که بيشتر آنها از کشور زيمبابوه هستند مورد بازنگري قرار مي گيرد.
پيش بيني مي شود در صورت تصويب اين پيشنهاد بيش از 40 هزار متقاضي پناهندگي به بريتانيا از کشورهايي چون زيمبابوه، ايران، سومالي، الجزاير و چين از اين قانون بهره مند شوند.
اين 40 هزار نفر کساني هستند که در خواست پناهندگي آنها از سوي دادگاه رد شده است و هر آن در خطر اخراج از بريتانيا و بازگشت به کشورهاي متبوعشان هستند.
"فيل وولاس" وزير مهاجرت بريتانيا با اشاره به اين موضوع گفته است که دليل پيشنهاد اين قانون جديد مسايل حقوق بشر و خطراتي است که شهروندان اين کشورها ممکن است در صورت بازگشت به کشور متبوعشان با آن مواجه شوند.  بر اساس قانون جديد مهاجراتي بريتانيا "دوره برزخ  اخذ پناهندگي" از 10 تا 12 سال به 4 تا 6 سال کاهش مي يابد. به عبارت ديگر  کساني که درخواست پناهندگي از بريتانيا دارند از اين پس مي توانند در صورت اقامت 4 تا 6 سال در بريتانيا اين پناهندگي را دريافت دارند در حالي که در قانون قبلي اين مدت زماني 10 تا 12 سال بود.
با اين حال وزير مهاجرت بريتانيا گفته است رويکرد تساهل آميز دولت بريتانيا در اين زمينه به معناي "عفو" عمومي پرونده هاي متقاضيان مهاجرت به بريتانيا نيست و پرونده هايي که مشکلات و نواقص خاصي دارند و دولت بريتانيا نمي تواند به آنها پناهندگي بدهد همچنان مثل گذشته خواهند ماند.
با اين حال وزير کشور دولت سايه بريتانيا با انتقاد از رويه جديد وزارت مهاجرت اين کشور گفته است که اين اقدام دولت کارگري فرستادن يک پيام منفي و نادرست به سراسر جهان است. وي همچنين دولت کارگري را به اعمال استانداردهاي دو گانه متهم کرده است.
محافظه کاران بريتانيايي نگاهي منفي تري نسبت به مقوله مهاجرت دارند و معتقد به سخت تر کردن قوانين مهاجرتي و جلوگيري از ورود غيرقانوني مهاجران به اين کشور هستند.  دولت کارگري بريتانيا گفته است از 600 پرونده اي که اخيرا در چارچوب قانون جديد مورد بررسي دادگاه قرار گرفته است تنها 5 نفر موفق به دريافت مجوز اقامت در بريتانيا شده اند و اعمال قانون جديد مهاجرت تنها براي خلوت کردن حجم پرونده هاي مورد رسيدگي در وزارت مهاجرت و نيز جلوگيري از تراکم پرونده هاي اخذ پناهندگي و تعيين تکليف سريع تر متقاضيان مهاجرت و اخذ پناهندگي از بريتانيا است.


  زندگي در اتاق شيشه اي 
نويسنده : مهدي قوامي پور

در حالي که رئيس جمهور در مراسم توديع و معارفه نوذري و ميرکاظمي با اشاره به اين که دشمنان نظام مي خواهند با موضوع تحريم بنزين، ايران را به چالش بکشانند گفته بود:«از شما مي خواهم تلاش کنيد تا ظرف يکي دو هفته آينده طي اطلاعيه اي اعلام کنيد که جمهوري اسلامي ايران به دليل توانمندي اش، خود مي خواهد که مورد تحريم واقع شود» طي روزهاي اخير بي نظيرترين متمم بودجه را براي واردات بنزين به مجلس ارائه کرده است. اين تناقض در کنار تناقضات ديگر دلايل بسياري مي تواند داشته باشد اما يکي از دلايل مهم و اساسي چنين تناقضاتي در عرصه مديريت و سياست ورزي کشور به نظر مي رسد عدم شفافيت عرصه هاي سياست ورزي و مديريت کشور باشد.
 في الواقع هر سازمان يا نهادي زماني مي تواند در انجام کارويژه هايش موفق باشد که از بازخورد مناسبي برخوردار گردد. منظور از بازخورد مناسب واکنش درست جامعه در برابر تصميمات و عملکرد نهادها و سازمان هاست که لازمه اش آگاهي جامعه از چگونگي روند تصميم گيري و پيامدها و نتايج آن است. حال اگر نهادها و سازمان ها به هر دليلي مردم را نامحرم يا نابالغ بدانند و از در اختيار نهادن اخبار و اطلاعات درست به مردم کوتاهي کنند و صرفا با سر دادن شعارهاي پر طمطراق مخاطبين هيجان زده را به تائيد خود وادارند جامعه در زمان مناسب قادر به تصميم گيري درست نخواهد بود و زماني واکنش نشان مي دهد که به شدت درگير پيامدهاي عملکردهاي نادرست قرار مي گيرد. در چنين شرايطي واکنش ها بسيار تند خواهد بود چنان که در آغاز طرح سهميه بندي بنزين شاهد نمونه هايي از اين واکنش هاي تند بوديم اما اگر عملکرد سيستم ها شفاف باشد و مردم در جريان صحيح اخبار و اطلاعات قرار گيرند با واکنش هاي مناسب و به هنگام اين امکان را به آن نهاد يا سازمان مربوطه مي دهند که به اصلاح عملکرد و تصميمات خود بپردازد. از سويي ديگر مديران و مسئولان نيز مجبور خواهند شد تا در چارچوب امکانات خود گام بردارند و از سر دادن شعارهاي غير عملي و آرماني نظير آوردن نفت بر سر سفره ها خودداري کنند. في الواقع شفافيت موجب مي شود تا تصميمات عقلاني شده و کارايي نظام افزايش يابد و ما مجبور نخواهيم بود با تغيير مديران، همه چيز را از طريق آزمون و خطا بياموزيم و هر بار از نقطه صفر آغاز کنيم.
اما زماني که هر گونه تلاشي در جهت شفاف سازي فضاي سياسي کشور با موانع بسيار رو به رو مي گردد به نظر مي رسد اين منافع ملي است که هم چنان قرباني خواهد شد بي آن که کسي خود را در قبال آن پاسخگو بداند.


 اخبار کوتاه 

 پورمحمدي:
افراد دو شغله را به دادگاه معرفي مي کنيم

رئيس سازمان بازرسي  کل  کشور گفت: ديگر نياز نيست به افراد دوشغله تذکر دهيم اگر مطلع شويم آنان را به دادگاه معرفي مي کنيم.
به گزارش ايسنا، حجت الاسلام والمسلمين پورمحمدي در جمع خبرنگاران قم در پاسخ به سوالي درباره دوشغله ها گفت: بحث دوشغله ها به عنوان موضوع پذيرفته و مقبول درآمد و تا به حال در معرفي افراد دوشغله به دادگاه مراعات حال آنان را مي کرديم. مهم اين بود که افراد دوشغله قبول کنند که کارشان خلاف قانون است.  وي تصريح کرد: از اين به بعد اگر کسي دوشغله باشد متخلف است و ديگر نيازي نيست که به وي تذکر دهيم. اگر مطلع شويم وي را به دادگاه معرفي مي کنيم و فکر مي کنم در طول اين 7،8 ماه اتمام حجت شد و به اندازه کافي اطلاع رساني شد و ترديدها هم برطرف شد و مجلس شوراي اسلامي و مجمع تشخيص مصلحت نيز بر اين نکته تاکيد کردند.  رئيس سازمان بازرسي  کل  کشور خاطرنشان کرد: اصلا هدف ما اين نيست که مسايل را به بخش قضايي بکشانيم و بيشتر پيشنهادات ما جنبه اصلاحي دارد.  وي با بيان اين که بيشتر سو» استفاده ها ناشي از سو» تدبير و سو» تصميم گيري هاست، تصريح کرد: به دنبال گرفتن متخلف نيستيم و بيشتر مي خواهيم عيوب را متذکر شويم اما اگر به موارد تخلف يا جرمي برخورديم به محاکم و مبادي ذي ربط ارسال مي کنيم.

احمدي مقدم:
پليس کاري ندارد که مردم در خفا چه کار مي کنند

فرمانده نيروي انتظامي با بيان اين که تلاش پليس در حفظ حرمت حريم خصوصي افراد است، اظهار کرد: پليس در صورتي که فردي در ظاهر، خلافي را انجام دهد و مرتکب جرم مشهودي شود، با آن برخورد خواهد کرد.  به گزارش ايسنا، احمدي مقدم در پاسخ به سوالي مبني بر اين که ديدگاه امام (ره) درباره حريم خصوصي مردم چه بوده است، گفت: امام راحل حريم خصوصي مردم را در فرمان 8 ماده اي خود مشخص کرده اند که بر اساس آن، حريم خصوصي مردم بسيار محترم است.  وي ادامه داد: مردم در حريم خصوصي خود آزادند و حتي براي رعايت موازين شرعي و ديني مختارند. اما آنجا که از حريم خصوصي خود خارج شوند و در منظر قرار گيرند، طبيعتا با رعايت قانون با آن ها برخورد مي شود.  فرمانده نيروي انتظامي ادامه داد: قطعا نيروي انتظامي سعي بر حفظ حرمت افراد و تجسس و مداخله نکردن در حريم خصوصي مردم دارد.  احمدي مقدم با بيان اين که پليس هيچ وقت به اين که مردم  چه مي کنند کاري ندارد، تصريح کرد: پليس، تنها بخشي را موظف است که در ظاهر جامعه کسي بخواهد خلافي را انجام دهد  يا مرتکب جرم مشهودي شود که در اين صورت با آن برخورد خواهد کرد، اما اگر در جرم سازمان يافته اي براي گسترش فساد در جامعه صورت گيرد، در اين صورت نيز نيروي انتظامي با جرايم سازمان يافته برخورد خواهد کرد.

گزينه هاي معاونت هاي حقوقي و پارلماني دولت

در پي انتصاب محمد رضا رحيمي معاون حقوقي و پارلماني رئيس جمهور به عنوان معاون اول رئيس جمهور شنيده ها حاکي است به احتمال زياد دو بخش "حقوقي" و "پارلماني" از يکديگر منفک خواهند شد. به گزارش مهر، از زمان انتصاب رحيمي به عنوان معاون اول رئيس جمهور تاکنون معاونت حقوقي و پارلماني رئيس جمهور بدون مسوول اداره مي شود. بر اساس اين خبر از افرادي چون سيد علي رياض، جواد سعدون زاده، سيد احمد موسوي و مرتضي تمدن به عنوان گزينه هاي تصدي معاونت پارلماني رئيس جمهور نام برده مي شود. از مجيد جعفرزاده نيز به عنوان يکي از گزينه هاي تصدي معاونت حقوقي رئيس جمهور نام برده مي شود.

 شرط خواننده مشهور درباره احمدي نژاد
براي اجراي برنامه

در حالي که براساس برنامه ريزي قبلي قرار است در مراسم اختتاميه جشنواره رسانه هاي ديجيتال که فردا (امروز) برگزار  شود و يک خواننده مشهور موسيقي پاپ ايران به اجراي برنامه بپردازد، اين برنامه لغو شد.
به گزارش سلام، م - الف; خواننده مشهور موسيقي پاپ پس از آنکه مطلع شده است قرار است احتمالا محمود احمدي نژاد در اين مراسم حضور پيدا کند، به برگزارکنندگان اعلام کرده است که حتي اگر احمدي نژاد در ميانه مراسم اجراي موسيقي هم به سالن وارد شود، او اجراي برنامه را متوقف و سالن را ترک خواهد کرد. وي تاکيد کرده است در صورتي که حضور احمدي نژاد در مراسم اختتاميه قطعي شود، تحت هيچ شرايطي حاضر به اجراي برنامه نخواهد شد. گفتني است در حال حاضر برگزارکنندگان به شدت در تکاپو هستند که با خوانندگاني چون افتخاري به توافق برسند و يا اينکه برنامه حضور احمدي نژاد در اين مراسم را به تاخير بيندازند و يا تغيير دهند.


  گفت وگوي لاوروف و کلينتون درباره ايران 

وزير امور خارجه روسيه تاکيد کرد که در ملاقات با هيلاري کلينتون به بررسي مساله هسته اي ايران و ديگر مسايل خواهد پرداخت. به گزارش ايسنا، سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه روز جمعه به خبرنگاران اطلاع داد که در ديدار با هيلاري کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا که در روزهاي آينده وارد مسکو مي شود، مشکل هسته اي ايران، اوضاع در افغانستان و خاورميانه را بررسي مي کند. خبرگزاري نووستي به نقل از وي افزود: "مسلما (موضوعات مورد بررسي ) ايران و افغانستان خواهند بود. ما در قبال آنچه در افغانستان مي گذرد، بي تفاوت نيستيم". وزير امور خارجه روسيه همچنين خاطر نشان کرد که موضوع حل اوضاع در خاورميانه نيز مطرح خواهد شد و در عين حال تاکيد کرد که ساير مسايل در عرصه بين المللي، "از جمله اينکه شرکاي ما چگونه در فضاي پس از شوروي عمل مي کنند" نيز مورد بررسي قرار خواهد گرفت. لاوروف همچنين گفت که روسيه در رايزني هايي که با آمريکا دارد اميدوار است که توضيحات کلي و صريحي درباره برنامه اي که واشنگتن قصد دارد به جاي کمربند سوم سپر ضد موشکي در اروپا پياده کند، دريافت نمايد. لاوروف روز جمعه سخنان الکساندر ورشبو، معاون وزير دفاع آمريکا در خصوص امکان استقرار رادار در اوکراين را در جريان نظريه جديد دفاع ضد موشکي آمريکا "غيرمنتظره " ناميد. وي گفت: سخنان ورشبو غير منتظره بود. دائما سخناني شنيده مي شوند که تهديدات بيشتري نسبت به ارايه پاسخ در اين مورد ايجاد مي کنند. در همين حال وي تاکيد کرد که اصل امتناع از سپر ضد موشکي مورد استقبال است. 
وزير امور خارجه روسيه تاکيد کرد: ما مي خواهيم در رايزني با آمريکايي ها در خصوص ارزيابي تهديدات ناشي از ريسک اشاعه موشکي تصوير کامل و واضحي داشته باشيم که همکاران آمريکايي ما منظورشان از برنامه جديدي که قصد برپا کردن آن را دارند، چيست.


 عباسعلي کدخدايي مطرح کرد:
 مخالفت شوراي نگهبان با کميسيون ملي انتخابات 

گروه سياسي: پس از حوادثي که در خصوص انتخابات رياست جمهوري دهم رخ داد، محسن رضايي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام، مدتي است طرحي با نام تشکيل کميسيون ملي انتخابات مطرح کرده است. اين طرح واکنش هاي مختلفي داشته است اما وقتي روز گذشته عباسعلي کدخدايي سخنگوي شوراي نگهبان در جمع خبرنگاران قرار گرفت، اولين سوال خبرنگاران به اين طرح اختصاص يافت تا نظر شوراي نگهبان نيز اعلا م شود.
سخنگوي شوراي نگهبان طرح تشکيل کميسيون ملي انتخابات در راستاي اصلاح نهادهاي مربوط به برگزاري انتخابات را به مصلحت ندانست و گفت: فرهنگ انتخابات بايد تغيير کند فکر نمي کنم با اصلاح نهادها و تغيير آنها بتوانيم به نتيجه روشن برسيم.
وي درباره پيشنهاد دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام مبني بر تشکيل کميسيون ملي انتخابات براي آنکه دولت دخالتي در برگزاري انتخابات نداشته باشد اظهار داشت: الان هم وضعيت برگزاري انتخابات به گونه اي است که هيئت هاي اجرايي از معتمدان محلي انتخاب مي شوند و شوراي نگهبان نيز زير مجموعه سه قوه نيست و از جهت نهادهاي موجود مشکلي نداريم.
وي افزود: آنچه براي کشور ما لازم است داشتن يک نظام جامع انتخابات است که اميد داريم با همکاري دولت و مجلس اين قانون هر چه زودتر به نتيجه برسد. شوراي نگهبان نيز آماده است تجارب خود را در اختيار دو قوه قرار دهد.
سخنگوي شوراي نگهبان تصريح کرد: در کشور بيش از تغيير نهاد به ارتقاي فرهنگ انتخابات نياز داريم . تغيير نهادهايي که در قانون اساسي براي برگزاري انتخابات تعيين شدند امکان پذير نيست روش هايي که تا کنون براي انتخابات داشته ايم بايد تغيير کند.وي تغيير فرهنگ قانون پذيري را از جمله اين تغييرات دانست و گفت: کساني که وارد اين عرصه مي شوند بايد در صورت شکست آن را بپذيرند نه اينکه تعييرات عمده ايجاد کنند.
کدخدايي خاطر نشان کرد: اين ايرادات به نهادهاي فعلي نيست و اگر نهاد جديدي هم تشکيل شود اين ايرادات به آنها نيز وارد است اگر فرهنگ انتخابات تغيير کند و ما نسبت به نتيجه قانع شويم، مسائل حل مي شود.
وي تاکيد کرد: اصلاح در نهادها را به مصلحت نمي دانم و فکر نمي کنم با اصلاح نهادها و تغيير آنها بتوانيم به نتيجه روشن برسيم.
خبرنگار ديگري با اشاره به اينکه لايحه هدفمند کردن يارانه ها در دستور کار مجلس قرار مي گيرد سوال کرد آيا شوراي نگهبان در اين مورد همانند بودجه سالانه بند بند وارد بررسي مي شود؟ که کدخدايي پاسخ داد: تلاش مي کنيم کليه مصوبات مجلس را در اسرع وقت پاسخ دهيم.البته کميسيون محترم مجلس قانون مجازات اسلامي جديد را به تصويب رسانده و به صورت غيررسمي در اختيار شورا است. بيش از 740 ماده دارد که تبعا زمان زيادي مي طلبد.
وي افزود: اکنون يکي از کارهايي که در حاشيه مصوبات رسمي انجام مي دهيم بررسي قانون مجازات اسلامي است و انشا»الله هر کدام از مصوباتي که براي ما ارسال شود سعي مي کنيم با تشکيل جلسات فوق العاده در مهلت قانوني پاسخ لازم را ارسال کنيم. کدخدايي در پاسخ به سوال خبرنگار ديگري که بيان کرد اکثرا مصوبات به دليل اصل 75 اعاده مي شود، گفت: هر طرحي که از مجلس ارسال مي شود بايد راه تامين آن نيز مشخص شود بنابراين طرح هايي که در مجلس مطرح مي شود اگر طريق جبران مالي اش مشخص نباشد قطعا مغاير اصل 75 قانون اساسي است.
وي افزود: ما راهکار را هميشه بيان کرده ايم اگر چنين طرح هايي را مطرح مي کنند يا با دولت توافق کنند يا اينکه طريق جبرانش را تعيين کنند. فکر مي کنم اگر مجلس دقت بيشتري داشته باشد اين مشکلات مرتفع خواهد شد.


 محمود احمدي نژاد:
 کشورهاي غربي به لحاظ نظري وعملي با شکست مواجه شده اند 
  نبايد مقايسه با ديگران مايوس کننده باشد

احمدي نژاد دانشگاه را مرکز الگوسازي، توليد مباني نظري و ارائه راهکارهاي اصلاحي در بخش هاي گوناگون دانست و افزود: دانشگاه بايد تصوير روشني از حرکت جامعه به سمت نقطه مطلوب و مقصد نهايي ترسيم و ارائه کند.
به گزارش ايسنا، محمود احمدي نژاد در ديدار جمعي از استادان دانشگاه تهران، صنعتي شريف و علوم پزشکي تهران با تاکيد بر اين که دانشگاه ها بايد بانشاط، بالنده و سرشار از اميد باشند، اظهارکرد: نبايد در دانشگاه نسبت به توانمندي ها و خودباوري ها ياس و نااميدي وجود داشته باشد، بايد در دانشگاه نسبت به اصلاح امور ، روحيه خودباوري و توانستن موج بزند و اين هنر استادان دانشگاه است که اين روحيه را به دانشجويان تزريق کنند. رييس جمهور، وابستگي به درآمدهاي نفتي را مشکل اصلي کشور دانست و خاطرنشان کرد: نهاد و نيروي پيشرويي که بايد در اين زمينه سنت شکني کند و براي خروج از اين وضعيت راهکار ارائه دهد، دانشگاه است. رييس  دولت با بيان اين که کشورهاي غربي نقطه مطلوب و هدفي به نام جامعه توسعه يافته را براي خود ترسيم کرده اند و در آن مسير حرکت مي کنند، گفت: جامعه مطلوبي که ما مي خواهيم به سمت آن حرکت کنيم کجاست؟ قطعا اگر بخواهيم در همان مسيري که کشورهاي غربي پيموده اند، حرکت کنيم، چنان چه از همه توان خود هم استفاده کنيم، موفق نخواهيم شد، ضمن آن که امروز آنان به لحاظ نظري و عملي با شکست مواجه شده اند. رييس جمهور گفت: بايد کشورمان را بسازيم و نبايد مقايسه با ديگران مايوس کننده باشد، بلکه بايد اين مقايسه انگيزاننده و موجب تقويت خودباوري شود. احمدي نژاد با بيان اين که شرايط جهاني به نفع ملت و فرهنگ ايران در حال تغيير است، تصريح کرد: امروز دوره تاريخي نظام فکري و اجرايي که بر دنيا حاکم بود، به پايان راه رسيده است و دنيا در آستانه انتخاب جديدي است. تنها ملتي هم که ظرفيت لازم را براي پاسخگويي به نيازهاي فرهنگي و انساني جهان دارد، ملت ايران است و دانشگاه ها بايد خود را براي اين شرايط تجهيز کنند. رييس جمهور در پايان گفت: بايد در کشورمان اقدامات و تصميمات انقلابي و بزرگي در بخش هاي مختلف اتخاذ کنيم که يکي از اين بخش ها اقتصاد است. براي اصلاح اقتصاد به اين نتيجه رسيده ايم که از عوامل اصلي عدم کارآمدي اقتصاد نظام موجود يارانه هاست که بايد حتما اصلاح شود و تا زماني که اين اصلاح صورت نگيرد شکوفايي اتفاق نخواهد افتاد. در اين زمينه استادان دانشگاه و دانشگاهيان بايد پرچمدار اين انقلابات اصلاحي در کشور باشند.


  فرمانده کل سپاه:
 نقش بازدارنده سپاه امروز پررنگ تر از هر زمان ديگري است 

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با اشاره به شرايط حال حاضر کشور و تهديدات دشمنان گفت: ماموريت هاي مختلف سپاه با ويژگي هاي متفاوت و نيز نقش سپاه در مقابله با تهديدات مختلف که امروز گستره بزرگي را نيز شامل مي شود، باعث شده است نقش دفاعي سپاه پاسداران امروز بيش از هر زمان ديگري پررنگ تر و با اهميت تر جلوه کند. به گزارش سپاه نيوز سردار سرلشکر پاسدار محمدعلي جعفري صبح روز شنبه در مراسم توديع و معارفه فرمانده جديد نيروي هوافضاي سپاه اظهار کرد: سازمان گسترده و ماموريت هاي متنوع که با ماهيت هاي متفاوت سپاه و انتظارات مقام معظم رهبري و همچنين نقش سپاه در مقابله با تهديدات مختلف که امروز گستره بزرگي را نيز شامل مي شود باعث شده است که نقش دفاعي سپاه پاسداران امروز بيش از هر زمان ديگري پر رنگ تر و با اهميت تر جلوه کند. وي همچين با تبيين ويژگي هاي برجسته نيروي هوافضاي سپاه خاطرنشان کرد: تخصص و تجهيزات ويژه و تعيين کننده و نيز وجود نيروهاي مومن و با انگيزه و باايمان که در اين نيرو خدمت مي کنند باعث شده است نيروي هوايي سپاه از برجستگي  خاص برخوردار باشد و شاهد اين مدعا رشد روزافزون اين نيرو و توسعه همه جانبه اش در سال هاي پرفراز و نشيب سپري شده است.
وي با ابراز خرسندي از موفقيت هاي بزرگ نيروي هوافضاي سپاه و با تقدير از خدمات ارزنده سردار سلامي در طول مدت فرماندهي در نيروي هوايي سپاه، وجود فرماندهان توانمند و نيروهاي برجسته از ابتداي تاسيس اين نيرو تاکنون را از دلايل اين موفقيت عنوان کرد و با اشاره به شاخص ها و الزامات فرماندهي در سپاه گفت: توان و تجربه مديريتي، شناخت از مجموعه نيروها، ايمان، انگيزه کار، سخت کوشي و پيگيري مجدانه از ويژگي هايي است که يک فرمانده موفق بايد داراي آن ها باشد و سردار سلامي حقيقتا همه اين خصوصيات را دارا بودند و يکي از فرماندهان عالي رتبه سپاه هستند که همواره پر تلاش در صحنه ماموريت ها ظاهر شدند و امروز حاصل اين تلاش را در پيشرفت ها و موفقيت هاي روز افزون نيروي هوايي شاهديم و اهميت اين سربلندي در اين است که زمان زيادي از دوران فرماندهي ايشان نيز در شرايطي ويژه و خاص سپري شد.
فرمانده کل سپاه تاکيد کرد: بدون ترديد اگر پذيرش مسووليت ها در نظام اسلامي بدون انگيزه و عشق خدمتگزاري به مردم صورت بگيرد نه تنها ارزشي ندارد بلکه خير و موفقيتي در آن نيست اين ويژگي در سپاه بيش از هر زمان ديگري وجود دارد; چراکه آن چه باقي مي ماند خدمت خالصانه به اسلام و ملت شريف ايران است. وي در معرفي فرمانده جديد نيروي هوافضاي سپاه نيز اظهار کرد: سردار حاجي زاده هم از افرادي هستند که ويژگي هاي بارز مديريتي و خلوص در خدمت به انقلاب، از امتيازات ايشان محسوب مي شود و با توجه به شناخت خوبي که از نيروي هوايي و همچنين مسووليت هاي مختلفي که در اين نيرو داشته اند، ايشان را به مقام معظم رهبري پيشنهاد کرديم و خوشبختانه مورد موافقت ايشان نيز قرار گرفت.


 اخبار کوتاه 

شايعه بازداشت منتسبان يک مقام سابق قضايي
کذب محض است

دادستان تهران درباره انتشار برخي خبرها درباره بازداشت پسر و داماد يکي از مقامات ارشد سابق دستگاه قضايي، به اتهام فعاليت در زمينه  قاچاق تلفن همراه گفت: اين مطالب شايعاتي بي اساس است. عباس جعفري در گفت وگو با ايسنا، عنوان کرد:  تمام رسانه هاي جمعي، از جمله سامانه هاي رايانه اي موکدا موظف اند صحت و سقم مطالب مربوط به افراد به ويژه مسوولين نظام را بررسي و در صورت صحت در چارچوب مقررات قانون مطبوعات يا قانون جرايم رايانه اي اقدام به انتشار خبر کنند.
دادستان تهران افزود: دستگاه قضايي در مقام مدعي العموم با اين گونه شايعات برخورد قانوني مي کند. وي در پاسخ به اين سوال که دادستاني تهران چه اقدامي در اين باره انجام داده است؟ گفت: در ارتباط با شايعه سازي مربوط به وابستگان يکي از مسوولان ارشد دستگاه قضايي، پرونده اي در دادستاني تهران تشکيل شده است و يکي از عوامل مربوط به انتشار شايعه مذکور احضار که نتايج بررسي هاي آن به اطلاع مردم خواهد رسيد.

گزارش عمليات دستگيري عوامل
حوادث تروريستي سنندج به شوراي امنيت کشور

اولين جلسه شوراي امنيت کشور به رياست مصطفي محمدنجار، وزير کشور دولت دهم، تشکيل شد. به گزارش ايسنا، پايگاه اطلاع رساني وزارت کشور، در ابتداي اين جلسه، وزير کشور با تبريک هفته نيروي انتظامي براي همه «جان برکفان» اين نيرو آرزوي توفيق در راه خدمت رساني به ملت شريف ايران اسلامي کرد. در اين جلسه گزارشي از چگونگي عمليات نيروهاي اطلاعاتي و امنيتي براي دستگيري عوامل حوادث تروريستي سنندج نيز ارائه و درباره ديگر موضوعات امنيتي کشور بحث و تبادل نظر شد. بر اساس اين گزارش، نمايندگاني از نهادها و سازمان هاي اطلاعاتي و امنيتي کشور در جلسه شوراي امنيت کشور حضور داشتند.

سيدرضا تقوي مشاور احمدي نژاد نمي شود 

مسوول روابط عمومي شوراي سياست گذاري ائمه  جمعه اخبار منتشر شده مبني بر اين که سيدرضا تقوي قرار است مشاور رييس جمهور در امور روحانيت شود را تکذيب کرد. به گزارش ايسنا جهاني اعلام کرد: اين خبر از اساس تکذيب مي شود و صحبتي در اين راستا با سيدرضا تقوي مسوول سياست گذاري ائمه  جمعه صورت نگرفته است. چندي پيش اخباري منتشر شد مبني بر اين که سيدرضا تقوي قرار است جايگزين سقاي بي ريا شود و به عنوان مشاور احمدي نژاد در امور روحانيت ايفاي نقش کند.

وزير امورخارجه به کارگروه مبارزه با پولشويي پيوست

با تصويب هيات وزيران، وزير امورخارجه به عضويت کار گروه مربوط به آيين نامه هاي مربوط به قانون مبارزه با پولشويي پيوست.
به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه اطلاع رساني دولت، هيات وزيران با استناد به اصل 138 قانون اساسي و با توجه به اين که وزارت امورخارجه نقش فعالي در ارتباط با موضوع پولشويي در داخل کشور نظير تدوين قانون مبارزه با پولشويي، مسائل مرتبط با تحريم هاي مالي وبانکي داشته و همچنين بنا به وظيفه قانوني، ارتباط با نهادهاي بين المللي نظير FATE و ساير سيستم هاي نظارتي بين المللي را پيگيري مي نمايد، حضور موثر اين وزارتخانه در کليه ترتيبات مرتبط با موضوع فوق در داخل کشور را ضروري دانسته و با عضويت اين وزارت خانه در کار گروه مربوط به قانون مبارزه پولشويي موافقت کرد. پيش از اين مصوبه وزيران امور اقتصاد و دارايي، بازرگاني، اطلاعات، کشور، دادگستري ورييس کل بانک مرکزي در اين کار گروه عضويت داشته اند. اين مصوبه در تاريخ 16 مهرماه سالجاري توسط محمدرضا رحيمي معاون اول احمدي نژاد به دستگاه هاي ذيربط ابلاغ شد.

نهمين همايش سراسري روحانيون ارتش
برگزار مي شود

نهمين همايش سراسري روحانيون ارتش جمهوري اسلامي ايران هفته جاري با حضور مقامات ارشد نظامي، لشکري و کشوري برگزار خواهد شد. به گزارش مهر، در آستانه سالروز تشکيل سازمان عقيدتي سياسي ارتش جمهوري اسلامي ايران به فرمان حضرت امام خميني(ره) نهمين همايش سراسري روحانيون عقيدتي سياسي ارتش جمهوري اسلامي ايران در تاريخ 20و 21 مهرماه دوشنبه و سه شنبه هفته جاري برگزار خواهد شد.اميرسرلشکر صالحي فرمانده کل ارتش جمهوري اسلامي ايران قرار است در اين همايش سخنراني کند.

ديدگاه مشاور احمدي نژاد
در امور روحانيت درباره مراجع

مشاور امور روحانيت رئيس جمهور در مورد سخنان اخير منتسب به آيت الله صانعي گفت: در همان زمان که اين صحبت ها مطرح شد، عده اي از بزرگان حوزه گفتند اگر اين حرف ها که اثبات آن نيز کار سختي نيست ثابت شود، اين فرد هرکس که باشد از عدالت ساقط است نه تنها مرجع نيست، بلکه حتي ديگر نمي توان پشت سر وي نماز خواند. ناصر سقاي بي ريا در گفت وگو با ايلنا، در تحليل خود از تذکرهاي مراجع مبني بر لزوم حفظ جايگاه مرجعيت و جلوگيري از هتک حيثيت آنها گفت: متاسفانه در مواضع برخي افراد شاهد توهين به مراجع عظام بوديم که من در همانجا اعلام کردم که توهين به مراجع خط قرمز ماست، آنها کارشناسان ارشد ما هستند و در سطح بالاي تقوا و علم مي باشند و داراي مصونيت  مي باشند و کسي حق ندارد کلمه اي به مراجع اهانت کند. وي با تاکيد بر اينکه کساني که اين توهين ها را انجام داده اند عملا اين کار را شروع کرده اند و نه اينکه در صدد انجام آن باشند، گفت: متاسفانه اين افراد به مسوولين نظام و مراجع توهين کردند و اين نشان مي دهد عناد آنها با نظام و اسلام است، هرچند که ممکن است در ظاهر در کسوت روحانيت باشند، ولي با اين کار خود تيشه به ريشه خود مي زنند. مشاور امور روحانيت رئيس جمهور در مورد اينکه بعضا وقتي مرجعي سخني مي گويد افرادي در سطح پايين تر پاسخ وي را مي دهند نيز گفت: در اسلام اين حرف ها نيست هر کس از محدوده قانون و اسلام خارج شود همه وظيفه دارند به وي تذکر دهند. سقاي بي ريا در مورد سخنان اخير منتسب به آيت الله صانعي نيز گفت: در همان زمان که اين صحبت ها مطرح شد، عده اي از بزرگان حوزه نيز گفتند که اگر اين حرف ها که اثبات آن نيز کار سختي نيست ثابت شود، اين فرد هرکس که باشد از عدالت ساقط است نه تنها مرجع نيست، بلکه حتي ديگر نمي توان پشت سر وي نماز خواند. وي با تاکيد بر اينکه اسلام با کسي تعارف ندارد، گفت: اگر کسي گناه کبيره اي مرتکب شود از عدالت ساقط مي شود و تمام مناصبي که عدالت را طلب مي کند از وي گرفته مي شود و اسلام از اين جهت مصونيتي براي کسي قائل نيست.
سقاي بي ريا در مورد اظهارات اخير آيت الله موسوي اردبيلي و دغدغه هاي ايشان در اين خصوص گفت: دغدغه ايشان را ما نيز داريم، بالاخره ما بايد جايگاه مرجعيت را حفظ کنيم و افراد در اين ميان مطرح نيستند، جان همه ما فداي اسلام ، بايد شان اسلام حفظ شود وگرنه وقتي کسي خطايي مرتکب مي شود، مسوول کار خود است و نتايج آن را بايد بپذيرد.


 ديپلماسي 

اگر سوخت20 درصد ندهند
ايران راسا اقدام به تامين سوخت مي کند

سخنگوي سازمان انرژي اتمي، با اشاره پيشنهاد ارايه سوخت با غناي  3/5 درصد ايران و تحويل گرفتن سوخت با غناي  20درصد گفت: اين پيشنهاد عملي است و قرار است در مذاکرات را ه هاي مختلف براي تامين سوخت بررسي شود. علي شيرزاديان مدير کل روابط عمومي سازمان انرژي اتمي در گفت وگو با ايسنا، اظهار کرد: مقدار سوختي که اين راکتور نياز دارد بستگي به ميزان عملکرد آن در حدود  150 الي  300 کيلوگرم است. اين راکتور اصلي ترين تامين کننده راديوداروهاي مورد نياز در کشور است و سوخت موجود آن براي مدتي بيش از يک  سال و نيم کفايت مي کند. شيرزاديان با بيان اينکه در توافق براي تامين سوخت رآکتور تهران، منافع ملي، اصل است، تصريح کرد: ما براساس منافع ملي و پيشرفت هاي تکنولوژيک تصميم مي گيريم و پس از انجام گفت وگوها و بررسي هايي که صورت مي گيرد، گزارشي فني براي تاييد و تصويب نهايي مقامات کشور تهيه خواهد شد. سخنگوي سازمان انرژي اتمي، ادامه داد: از اين  رو قرار است در نشستي که در  27 مهر ماه ميان ايران و چند کشور از جمله آمريکا، روسيه و فرانسه و آژانس برگزار مي شود در خصوص چگونگي انجام اين کار گفت وگو شود. مدير کل روابط عمومي سازمان انرژي اتمي، در پاسخ به اينکه نمي شد سوخت  20 درصد را راسا ايران خريداري کند، همانگونه که  16 سال پيش اين سوخت از آرژانتين خريداري شد، اظهار داشت: يکي از پيشنهاد ها ارايه سوخت  3/5 درصد و دريافت سوخت  20 درصد است.

ترکيه به ادامه روند ارتباطي ايران و غرب کمک مي کند

مشاور ارشد نخست وزير ترکيه در حوزه سياست خارجي با اشاره به روند مثبت مذاکرات هسته اي  ايران در ژنو،  گفت: مساله کليد درباره موضوع هسته اي ايران، ايجاد اعتماد دو طرف است. به گزارش ايسنا، ابراهيم کالين، مشاور ارشد رجب طيب اردوغان  نخست وزير ترکيه  در حوزه سياست خارجي درباره برنامه هسته اي رژيم صهيونيستي اظهار کرد: اين که اسراييل عضو معاهده منع گسترش سلاح هسته اي (ان.پي.تي) نيست بايد از سوي کشورهاي ديگر به عنوان موضوع جدي تلقي شود، البته ترکيه با صراحت کامل مواضع خود را در اين باره اعلام کرده است، اما اگر ايران خواهان دستيابي به فن آوري هسته اي براي پيشبرد اهداف صلح آميز تحت نظارت آژانس بين المللي انرژي اتمي است،  در اين زمينه هيچ گونه تهديدي وجود ندارد. مشاور ارشد نخست وزير ترکيه ادامه داد: ايران تنها کشوري نيست که در واقع ظرفيت لازم براي توليد سلاح هسته اي دارد و اين موضوع در حالي است که ايران هم چنين عضو معاهده منع گسترش سلاح هسته اي است. او با اشاره به اعمال تحريم هاي اقتصادي از سوي کشورهاي غربي عليه کشورمان اضافه کرد: ترکيه تنها کشوري نيست که بر بي فايده بودن اعمال تحريم عليه ايران اذعان دارد; در واقع اعمال اين گونه تحريم ها از ساليان دراز هيچ نتيجه مثبتي به همراه نداشته است. کالين درباره نقش ترکيه در موضوع هسته اي ايران گفت:  ترکيه ميان ايران و کشورهاي غبي عنوان يک پل ارتباطي عمل کرده و در واقع آنکارا در ادامه اين روند ارتباطي ميان دو طرف تلاش مي کند; از سوي ديگر، پيام هاي مثبتي از مذاکرات ژنو ميان ايران و گروه 1+5 به گوش مي رسد که در واقع مساله کليدي در موضوع هسته اي،  ايجاد اعتماد دوطرفه است. هم چنين وي در پاسخ به سوالي مبني بر اين که مواضع ترکيه به عنوان عضو غيردائم شوراي امنيت به هنگام مطرح شدن مساله هسته اي ايران درشورا چيست؟ اضافه کرد: قبل از مطرح شدن اين موضوع در شوراي امنيت، نمي توان اظهار نظر کرد. مشاور ارشد نخست وزير ترکيه با اشاره به وضعيت وخيم  غزه اظهار کرد: در حالي که همه جوامع بين المللي توجه خود را معطوف به ايران کرده اند، بحران جديدي در غزه از سوي نيروهاي اسراييلي در حال شکل گيري است که نياز مبرم به حساسيت و اقدام جدي جامعه بين المللي نسبت به وضعيت غزه وجود دارد.

20 خانواده عراقي تبعيدي به ايران به کشورشان بازگشتند

خبرگزاري آسوشيتدپرس از بازگشت 20 خانواده عراقي تبعيد شده به ايران به کشورشان خبر داد. به گزارش ايسنا، خبرگزاري آسوشيتدپرس گزارش داد: 20 خانواده اي که در پي شورشي ناموفق در دوران صدام (ديکتاتور پيشين عراق) به ايران تبعيد شده بودند، در اقدامي که نشانه گرمي روابط بغداد با تهران است به عراق بازگشتند. اين گزارش حاکي است: عراق روابطش با ايران و آمريکا را با دقت متوازن کرده است. در حالي که سربازان آمريکايي تا پايان سال 2011 ميلادي ازعراق خارج خواهند شد، دولت شيعه اين کشور بر روي تقويت روابطش کارکرده است.

مخالفت ايران با بهره برداري از ذخاير نفت وگاز خزر

ايران مخالف بهره برداري از منابع خزر تا پيش از تعيين موقعيت آن است.
به گزارش ايسنا، خبرگزاري نووستي روسيه به نقل از منوچهر متکي- وزير امور خارجه- اعلام کرد که ايران با سياست کشورهاي حاشيه درياي خزر در مورد بهره برداري از منابع انرژي تا تعيين نهايي موقعيت حقوقي آن موافق نيست. بر همين اساس، متکي اعلام کرده که جمهوري اسلامي ايران در راه دفاع از منافع قانوني خود به ديگرکشورها اجازه نمي دهد که امور مربوط به کشف و بهره برداري و استفاده از معادن جديد را تا زماني که موقعيت حقوقي درياي خزر براي هر کدام از کشورها حل نشود، انجام دهند. گفتني است، تا سال 1991 درياي خزر در مرز ميان دو کشور شوروي سابق و ايران قرار داشت. بعد از فروپاشي شوروي سابق در حاشيه درياي خزر چهار کشور مستقل (روسيه، آذربايجان، قزاقستان و ترکمنستان) به جاي شوروي تشکيل شدند و به همين دليل مساله موقعيت جديد حقوقي اين دريا آغاز شد. به خاطر اختلاف نظر کشورهاي حاشيه اين دريا، تاکنون موقعيت حقوقي آن حل نشده است.


 فرزند شهيد محراب آيت الله اشرفي اصفهاني:
  هتک حرمت بيت امام غيرقابل تحمل است 

عضو شوراي مرکزي خانه احزاب تاکيد کرد: متاسفانه نقشه هاي دشمن چه در داخل و چه در خارج به سمت بيت امام هم سرايت کرده و ديگر نمي توان آن را تحمل کرد که خانواده امام نيز مورد هتک حرمت قرار گيرند.
محمد اشرفي اصفهاني در گفت وگو با ايلنا در تحليل خود از تذکرهاي مطرح شده مبني بر لزوم حفظ جايگاه مرجعيت و جلوگيري از هتک حيثيت آنها اظهار داشت: مايه تاسف است که در نظام جمهوري اسلامي که ارزش هاي الهي همواره در راس شعارهاي ملت ايران بوده است، مرجعيت مورد هتک حرمت قرار گيرند. وي با بيان اينکه يادمان نرفته عاملي که باعث پيروزي انقلاب اسلامي شد، نقش مرجعيت و رهبري امام(ره) بود، گفت: استکبار جهاني پس از حوادث انتخابات اخير در صدد اين بود که در جامعه ما شکاف ايجاد کند که متاسفانه به اهداف شوم خود دست پيدا کرد. اين نماينده سابق مجلس تصريح کرد: مرجعيت به عنوان عامل پيشتاز در پيروزي و تداوم انقلاب و دفاع مقدس همواره نقشي تعيين کننده داشته است، ولي متاسفانه دشمن با علم به اين مسئله مي خواهد اين جايگاه و پايگاه عظيم را مخدوش و تضعيف کند که اين مايه تاسف است. اشرفي اصفهاني با اشاره به ديدار هفته گذشته خود با برخي از مراجع گفت: هفته گذشته با آيات عظام مکارم شيرازي، صافي گلپايگاني، وحيد خراساني، صانعي و موسوي اردبيلي ديدار داشتم و همه اين عزيزان نسبت به اين مسائل ابراز نگراني مي کردند که وضعيت کشور ما به سمتي مي رود که اين جايگاه و پايگاه عظيم تضعيف شود و بايد بدانيم که اين نقشه شوم استکبار است. وي ادامه داد: اين اقدامات توطئه هاي ابرقدرت ها از جمله آمريکا و صهيونيست هاست تا جايگاه مرجعيت را تضعيف کنند،  اميدواريم مردم شريف ايران با پيروي از رهنمودهاي مقام معظم رهبري که ايشان نيز بر لزوم حفظ جايگاه مراجع و مراقبت از آن تاکيد داشتند، اجازه ندهند خداي ناکرده اين جايگاه مورد بي مهري قرار گيرد و بايد بدانيم که توطئه هاي دشمنان حساب شده است.
دبيرکل حزب توسعه کرمانشاه در مورد وجود تفکري در داخل براي تضعيف جايگاه مرجعيت گفت: البته نمي توان اسم آن را تفکر گذاشت، ولي مطمئنا نقشه ها و توطئه هاي شوم دشمن در خارج نيز دامنگير مسائل داخلي هم مي شود. متاسفانه امروز مي بينيم که تخم نفاق را در بين ملت کاشته اند و تلاش دارند بين مردم شکاف ايجاد کنند که اين نتيجه همان توطئه هايي است که در خارج شکل مي گيرد و بايد مراقب بود و اجازه نداد اين اتفاقات رخ دهد. نماينده سابق مجلس ادامه داد: متاسفانه نقشه هاي دشمن چه در داخل و چه در خارج به سمت بيت امام هم سرايت کرده و ديگر نمي توان آن را تحمل کرد که خانواده امام نيز مورد هتک حرمت قرار گيرند.
فرزند شهيد اشرفي اصفهاني ادامه داد: من به عنوان فرزند شهيد محراب و کسي که خونش را براي اين انقلاب داده است اعلام مي کنم که هتک حرمت بيت امام و جايگاه امام به خصوص از سوي برخي رسانه ها که از خطوطي خاص جانب داري مي کنند غيرقابل تحمل ومايه تاسف است. عضو شوراي مرکزي خانه احزاب تاکيد کرد: بايد بدانيم که اين انقلاب مرهون تلاش هاي امام، خون شهدا و اتحاد ملت  است و نبايد وحدت ملت به اختلاف و چنددستگي تبديل شود چراکه ادامه اين وضعيت در شان نظام جمهوري اسلامي نيست.


 ويژه نامه انتخاباتي ارگان دولت چهار ماه پس از انتخابات 

در شرايطي که روزنامه هاي منتقد دولت با گذشت چهار ماه پس از انتخابات سعي مي کنند از دامن زدن به خبرها و تحليل هاي حوادث و التهابات پس از انتخابات خودداري کنند، روزنامه هاي  حامي دولت همچنان به اين موضوع مي پردازند به طوري که روزنامه ايران- ارگان دولت ديروزضميمه اي تمام رنگي در 162 صفحه درباره پرونده انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري چاپ کرده است .
در اين ويژه نامه  بيشتر حواشي هيجاني انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري برجسته شده و اين ويژه نامه به گونه اي سعي کرده است تا اين التهابات را مورد توجه قرار دهد.
از ويژگي هاي اين ويژه نامه تلاش براي پيوند بين انتخابات اخير با موضوع انقلاب مخملي است  و در اين زمينه مصاحبه هايي با برخي چهره هاي شناخته شده حامي دولت به انجام رسيده است.در اين مجموعه گزارشي  نيز درباره نقش شبکه تلويزيوني بي بي سي فارسي در ناآرامي هاي اخير پس از انتخابات رياست جمهوري  به چشم مي خورد.اين ويژه نامه در تيراژ گسترده و به صورت ضميمه اي رايگان در سطح کشور منتشر شده است.لازم به ذکر است که روزنامه ايران ، در 3 تير ماه سال گذشته نيز به مناسبت سومين سالگرد انتخاب محمود احمدي نژاد در انتخابات تير ماه  سال 1384، ويژه نامه اي در اين زمينه چاپ کرده بود.
اخيرا مرکز اسناد انقلاب اسلامي نيز دو کتاب درباره وقايع پس از انتخابات رياست جمهوري به چاپ رسانده است.


 فعال صلح يا جنگ؟ 

جايزه صلح نوبل امسال نصيب باراک اوباما شد. رئيس جمهوري که کمتر از 10 ماه است که قدم در اتاق بيضي رياست جمهوري آمريکا گذاشته است. علت اعطاي اين جايزه به وي تلاش ديپلماتيک وي براي برقراري صلح در جهان اعلام شده است. نبايد انکار کرد که جايزه صلح نوبل در سال هايي به کساني داده شده است که واقعا لايق آن بوده اند. مانند اعطاي جايزه به اشخاصي نظير ژان هانري دونان بنيانگذار صليب سرخ، مارتين لوتر کينگ، مادر ترزا، لخ والسا، دالايي لاما، ياسر عرفات وشيرين عبادي. اما عملکرد سياسي اين جايزه در طول سال هاي بسياري از جمله سال هايي که اين جايزه را به امثال شيمون پرز و ايهود باراک اهدا کرده است مورد انتقاد بسياري از روشنفکران جهان است. همين باعث شده است که برخي از آنان از پذيرفتن جوايز موسسه نوبل اجتناب کنند. از جمله ژان پل سارتر که حاضر نشد اين جايزه را در حوزه ادبيات بپذيرد.برنده شدن باراک اوباما در اين جايزه هم از اين جنس برخورد هاي سياسي اين جايزه است. حرکتي که شايد تلاشي باشد براي تطهير چهره آمريکا در سطح جهاني. جايزه صلح نوبل در حالي به رئيس جمهور آمريکا اعطا مي شود که هنوز تعداد بي شماري نيروي نظامي اين کشور در عراق به جنگ مشغولند و هر روز صحبت از افزايش تعداد اين نيروها در افغانستان به ميان مي آيد. در واقع امسال جايزه صلح به کسي رسيده است که فرمانده بزرگترين نيروي نظامي متجاوز در دنياست.                      


 حجت الا سلا م دعاگو:دروغ و تهمت راهبرد پيروزي شده است 

امام جمعه شميرانات با انتقاد شديد از تخريب شخصيت هاي ديني و ملي تاکيد کرد:نادانان قدرت طلب در تخريب شخصيت هاي ديني و ملي بذر چاپلوسي در فضاي مناسبات اجتماعي مي پاشند.
به گزارش ايلنا حجت الاسلام محسن دعاگو در خطبه اول نماز جمعه شميرانات ضمن گرامي داشت هفته نيروي انتظامي با اشاره به نقش اتهام پراکني در تخريب ارزش هاي ديني و تضعيف وحدت و امنيت ملي، اظهار داشت:افترا، بهتان، تهمت و نسبت دروغ و ناروا به ديگران است در حوزه افترا، تهمت گرائي، تهمت سازي، تهمت پردازي، تهمت پراکني و تهمت گستري قابل طرح هستند واژه افترا و مشتقاتش در قرآن 60 بار، واژه بهتان 6 بار و واژه افک و مشتقاتش 30 بار تکرار شده و در مجموع اين سه واژه 76 مرتبه در کتاب آسمانيمان آمده است.
وي افزود: افترا به دروغ بافي و اتهام پراکني، بهتان به تهمت شگفت آور و افک به وارونه سازي و دروغ پراکني اطلاق مي شود و در مواردي «تقول» به معني دروغ سازي و تهمت پراکني بکار مي رود.
دعاگو فضاي مناسبات اجتماعي و انديشه همگاني را گرفتار دروغ سازي، تهمت پراکني بي رويه و شايعه گستري سازمان يافته در قالب ها و شيوه هاي شگفت انگيز و شيطنت آميز توصيف کرد و گفت: رواج نگران کننده دروغ سازي، تهمت هاي بزرگ و ناروا به شخصيت هاي ديني و ملي با انگيزه هاي سياسي و اتهام پراکني ها و تهمت گستري ها در مقياس ملي بزرگترين ناهنجاري فرهنگي و سياسي در شرايط کنوني است متاسفانه دروغ سازي و اتهام گستري «تهمت» به دليل نقش تاثيرگذارش در منازعات سياسي و کاربردش در فريب افکار عمومي به راهبرد پيروزي و فريبکاري تبديل شده و از خاستگاه شگفت انگيزي برخوردار گرديده و به گناهي موجه و مقبول تبديل گرديده است.
خطيب جمعه شهرستان شميرانات پيامدهاي تهمت سازي و تهمت گستري را تباهي، روسياهي، شرمساري و سقوط در باتلاق گناهکاري دانست و ادامه داد: افترا در کلام خدا گناه آشکار، گناه عظيم، ظلم و قول زور و مرتکبان آن گناهکار، زيانکار، فاسق، ستمگر و ظالم ترين افراد توصيف شده، گستره آن خدا، ملائکه، پيامبران، پيروان پيامبران، همسران، زنان عفيف و بي گناهان را شامل مي شود و هلاکت دنيوي، لعن و نفرين آفريدگار هستي، محروميت از هدايت و رستگاري، خسران دنيوي و اخروي، گرفتاري در خشم الهي و عذاب اخروي را در پي دارد.  وي خاطر نشان کرد: نادانان قدرت طلب و تهمت سازان محروم از عنايت رب، در عادي سازي تهمت گستري و بناسازي انبوه گناهان اجتماعي و سياسي بر گناه دروغ سازي و تهمت پراکني نقشي آشکار و غيرقابل انکار برعهده دارند بر بستر تخريب و تضعيف شخصيت هاي ديني و ملي، بذر رياکاري، چاپلوسي، دنياطلبي و دين فروشي در فضاي مناسبات اجتماعي مي پاشند و ناخودآگاه به ابزار توطئه هاي دشمن و عوامل اجراي نقشه هاي شوم اهريمن تبديل مي شوند.  امام جمعه شميرانات بسترهاي زمينه ساز افترا را وسوسه هاي شيطاني، فاصله گيري از خردورزي و تکيه بر گمان«ظن» بجاي علم و آگاهي دانست و گفت: بسترهاي زمينه ساز افترا «تهمت» نزول شيطان بر فضاي زندگي و نقش آفريني آن در اراده گناهکاري، دشمني شياطين جني و انسي و دام گستري براي گناهکاري، بي ايماني و آلودگي به منش دروغگويي، محروم سازي فضاي زندگي و عرصه تصميم گيري از خردورزي «تعقل»، خودبزرگ بيني «تکبر»، پيروي از گمان «ظن» بجاي علم و آگاهي، خودباوري افراطي و خودپسندي بجاي حق گرائي و حق پسندي هستند و انگيزه دروغ سازي و تهمت پراکني را در انسان هاي فريب خورده، آلوده، ناهنجار و تباهکار مي آفرينند.


 روزنگار 

تصويب قانون وظيفه عمومي

در اين روز از مهر ماه سال 1305 هجري خورشيدي در تهران اعلام شد که از دهم آبان همان سال (31 اکتبر 1926) قانون نظام وظيفه عمومي در ايران به اجرا درمي آيد و پسران 18 ساله به بالاي ايراني مشمول خدمت سربازي خواهند بود و اين خدمت ملي دو سال طول خواهد کشيد.
هنگام طرح لايحه اين قانون در مجلس که خواست رضاخان بود، برخي از روحانيون وقت با آن مخالفت کرده بودند. اجباري و عمومي شدن خدمت سربازي از افکار "کلازويتس" فرضيه پرداز نظامي آلمان است که انديشه هايش را در نيمه اول قرن 19 منتشر ساخت و اين قسمت را "عمومي شدن دفاع از وطن" عنوان گذارد. در حال حاضر شمار کمي از کشورها هستند از جمله آمريکا که خدمت وظيفه عمومي ندارند و نظاميانشان استخدامي (پيماني) هستند که پس از انجام پيمان، در صورت تمايل در شمار نيروي ذخيره قرار مي گيرند و هنگام نياز احضار و فعال (اکتيو) مي شوند.کلازويتس ابراز عقيده کرده است که مردم يک کشور بايد از طريق خدمت وظيفه (اجباري، بدون اغماض و تبعيض) با فنون رزم آشنا شوند تا در صورتي که خطري ميهن آنان را تهديد کند جملگي و بدون نياز به آموزش وقتگير، در کوتاهترين زمان آماده دفاع باشند. اين اصل نيز از کلازويتس است: جنگ دنباله سياست (ديپلماسي) است، به طريقي ديگر. دولت هايي که نظام وظيفه ندارند به اين قسمت از انديشه هاي کلازويتس استناد مي کنند تا بتوانند نظاميان استخدامي (اصطلاحا: داوطلب) را براي جنگ (جنگ تعرضي) به نقاط دوردست بفرستند و تلفات وارده هم نمي تواند مورد اعتراض قرارگيرد زيرا که اين نظاميان براي جنگيدن استخدام شده اند و "جنگ" کشته شدن هم دارد و اگر جانشان را دوست داشته باشند نبايد به استخدام ارتش درآيند. هزينه نظامي دولت هايي که نظام وظيفه ندارند بسيار سنگين است و بيشتر اين بودجه صرف پرداخت حقوق و مزايا به نظاميان مي شود.از قرن بيستم، دولت هاي داراي قانون نظام وظيفه استدلال مي کنند که تعرض نوعي دفاع است و لذا مي توانند از سرباز وظيفه براي تعرض هم استفاده کنند.
نظام وظيفه در ايران سابقه طولاني دارد. در زمان هخامنشيان و ساسانيان به نوعي نظامي وظيفه وجودداشت. در زمان هخامنشيان، سپاه جاويدان (دائمي و استخدامي) تا رسيدن مرداني که به عنوان سرباز احضار مي شدند کار دفاع را به دست مي گرفت. شاه عباس نظام وظيفه را به صورتي ديگر احيا کرد و آن، موظف بودن هر دهکده يا خانواده به دادن يک سرباز بود. پس از تاسيس فرهنگستان ايران، در خبرها  نوشتن عنوان "سرباز" براي افراد ارتشهايي که قانون نظام وظيفه نداشتند ممنوع بود و بايد به جاي آن واژه "نظامي و ..." بکار مي رفت زيرا که به استدلال فرهنگستان، "سرباز" عنواني بسيار مقدس بود. 

حمايت آمريکا از طرح تقسيم فلسطين 

يازدهم اکتبر در سال 1947، دولت آمريکا با صدور اعلاميه اي از طرح تقسيم فلسطين حمايت کرد که روز بعد کنسولگري آن کشور در بيت المقدس منفجر شد.سازمان ملل هم ماه بعد (29 نوامبر 1947) طرح تقسيم فلسطين به دو کشور عرب و اسرائيلي را تصويب کرد، ولي اين مساله هنوز حل نشده و در خم اولين کوچه است و...


 اخبار کوتاه 

حکم اعدام براي سه متهم حوادث پس از انتخابات

مدير روابط عمومي دادگستري استان تهران گفت:  سه نفر از متهمان حوادث بعد از انتخابات به اعدام محکوم شدند.
بشيري راد در گفت وگو با ايسنا، اظهار کرد: (م. ز) و (الف. پ) به اتهام ارتباط با انجمن پادشاهي ايران و (ن . ع) به اتهام ارتباط با منافقين محکوم به اعدام شده اند، اين احکام غير قطعي بوده و قابل تجديدنظرخواهي در ديوان عالي کشور است.
وي در ادامه گفت: احکام صادره برابر مقررات قانوني به وکلاي محکوم عليهم ابلاغ شده تا در صورت اعتراض تشريفات قانوني مربوطه را طي کنند.
بشيري راد افزود: لوايح اعتراضي 18 نفر از متهمان اغتشاشات اخير که منجر به محکوميت آنها شده، واصل شده است و به زودي به دادگاه تجديدنظر استان تهران ارسال مي شود.
يک منبع مطلع در مسائل قضايي با اشاره به فضاسازي هاي برخي از رسانه ها درباره نوع جرم محمدرضا علي زماني گفت: بر اساس جرم ارتکابي وي در خصوص محاربه و تلاش براي سرنگوني نظام جمهوري اسلامي ايران و جاسوسي سازمان سيا از سوي دادگاه تهران به اعدام محکوم شده است.
محکوميت ايشان ارتباطي با ايفاي نقش در تحولات پس از انتخابات رياست جمهوري اخير ايران ندارد.
به گزارشايسنا، وي افزود: از جمله اتهامات وارده به اين فرد که تا پيش از دستگيري عضو انجمن پادشاهي ايران بوده، محاربه، برهم زدن امنيت ملي و اقداماتي که منجر به بمب گذاري در حسينيه شيراز و شهادت جمعي از شهروندان ايراني شده،  مي باشد; بنابراين دست وي در خون بيگناهان آلوده است.
وي افزود: نامبرده در جريان جلسات رسيدگي به پرونده خود صراحتا به اتهامات خود اعتراف کرده است. واکنش دولت فرانسه در اين خصوص غيرقابل قبول، عجولانه و فاقد مبناي قضائي است.

در پي انتشار عکس حرکات رزمي  ماموران در نمايشگاه پليس
فرمانده ناجا دستور تنبيه متخلفان را صادر کرد

افراد خاطي و متخلف رزمي کار در نمايشگاه پليس به دستور سردار فرماندهي نيروي انتظامي تنبيه شدند.
به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه اطلاع رساني پليس ، سردار احمدي مقدم، فرماندهي نيروي انتظامي روز پنجشنبه شانزدهم مهرماه سال جاري در رابطه با نمايش صحنه رزمي مردان و زنان در يکي از نمايشگاههاي پليس در هفته ناجا دستور تنبيه افراد خاطي را صادر کرد.
در يکي از نمايشگاه هاي پليس در هفته ناجا متاسفانه صحنه هايي از مبارزه رزمي مردان و زنان به اجرا گذاشته شد و در بعضي از سايت ها نيز تصاوير آن منعکس شد که بلافاصله بنا به دستور فرمانده نيروي انتظامياز ادامه نمايشگاه جلوگيري و با افراد خاطي و متخلف نيز برخورد لازم صورت گرفت.
به گزارش ايسنا، متن دستور فرمانده نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران در اين خصوص به اين شرح است:
«رييس ستاد برگزاري هفته ناجا، صحنه هاي بسيار زشتي از مبارزه رزمي کاران زن و مرد در يکي از نمايشگاه ها به نمايش گذاشته شد و اين خلاف تدابير ناجاست.
در صورتي که در برنامه ها و تدابير ابلاغي نيروي انتظامي زنان پليس از درگيري فيزيکي با مردان منع شده اند، چرا بايد شاهد اينگونه صحنه هاي زشت باشيم؟
لذا سريعا از ادامه کار نمايشگاه جلوگيري و افراد متخلف و خاطي تنبيه و نتيجه گزارش گردد.»

بي حرمتي هواداران دولت به مراجع تقليد

در حالي که آيت الله دستغيب مقلدان خود در کشور و استان فارس را به آرامش دعوت کرده و از آنان خواست تا از درگير شدن در جنگ رواني پرهيز کنند، رييس شوراي سياست گذاري ائمه جمعه استان فارس و کهگيلويه و بويراحمد با اظهاراتي توهين آميز هواداران دولت را تحريک به تجمع و درگيري کرد.
محمدباقر ولدان گفت:"مقام معظم رهبري به نماينده مردم استان فارس در مجلس خبرگان رهبري ترحم کرده اند."
وي افزود: "اميدواريم که اين نماينده به خود بيايد و از فرصت ولايي استفاده کند و خود را از عذاب ها نجات دهد."
وي هفته گذشته در 13 مهرماه نيز در اظهاراتي توهين آميز و بي سابقه  آيت الله صانعي از مراجع تقليد شيعه و آيت الله سيد علي محمد دستغيب نماينده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبري را به اختلال رواني متهم کرده بود.
محمدباقر ولدان به خبرگزاري دولتي ايرنا گفته بود"با حرف هايي که آقايان يوسف صانعي و سيد علي محمد دستغيب به زبان مي آورند ما شک کرديم که شايد آنها از لحاظ روحي و رواني دچار اختلالاتي هستند."
اين حامي دولت همچنين مدعي شد که "نخبگان و خواص روحانيت امروز بايد يک تصميم اساسي بگيرند و آقاي صانعي و آقاي دستغيب را احضار کنند و از آن ها امتحان علمي بگيرند."

گرامي مقدم:
تعطيلي احزاب به نفع نظام نيست

سخنگوي حزب اعتماد ملي معتقد است که تنها راه عبور از مشکلات، حرکت به سمت آشتي ملي است و هر سخني غير از اين انحرافي و غيرمنطقي خواهد بود.
اسماعيل گرامي  مقدم در گفت وگو با ايسنا هم چنين اظهار کرد: بايد ابتدا و پيش از هرگونه بررسي رويکردها نسبت به وحدت ملي، به رخدادهاي پس از انتخابات بپردازيم. مسلما هيچ کس نمي تواند چشمانش را ببندد و مدعي باشد اتفاقي رخ نداده است. ممکن است جرياني اين اتفاقات را نپسندد و جرياني ديگر آن را درست بداند، اما مهم اين است که چنين اتفاقي که شکاف ميان دو جريان را بيشتر کرده و به حوادثي منجر شده، هم از نظام هزينه کرده و هم از جريان هاي سياسي.
وي افزود: امروز برخي احزاب تعطيل شده اند و اين قطعا به نفع نظام مردم سالار ديني نيست; بنابراين بايد پذيرفت که در شرايط فعلي مشکلاتي به وجود آمده و بايد از آن ها عبور کرد تا کشور به سمت و سوي ثبات و پايداري سوق يابد. در اين راستا مي توان از فرموده هاي مقام معظم رهبري در دو سخنراني پس از انتخابات که بر دفع حداقلي و جذب حداکثري تاکيد کردند، کمک گرفت و اين رهنمودها بايد ملاک نهادهاي حاکميتي قرار بگيرد.
گرامي  مقدم ادامه داد: اگر عده اي بگويند نيازي به وحدت ملي احساس نمي شود و کساني را که بحث انسجام ملي را مطرح مي کنند به ارتباط با خارج از کشور متهم کنند، تنها هزينه هاي نظام و حاکميت را بالا مي برند; اين افراد اگر نقدي به آن ها وارد شود آن را به حاکميت متوجه مي کنند و مي گويند اين جريان مخالف حاکميت است; در حالي که تا کنون چه به صورت رسمي و چه غيررسمي، هيچ حزب اصلاح طلبي اظهار نکرده است چارچوب ها را نمي پذيرد و آن را قبول ندارد، بلکه برعکس، همواره اصلاح طلبان در جهت چارچوب هاي نظام و قانون اساسي حرکت کرده اند.
سخنگوي حزب اعتماد ملي هم چنين با بيان اين  اعتقاد که همه بايد به سمت آشتي ملي حرکت کنند و سخني غير از اين، انحرافي و غيرمنطقي خواهد بود، خاطرنشان کرد: اساسا اين سوال مطرح است که کساني که با آشتي ملي مخالفت مي کنند با چه چيز موافقند؟ آيا مي خواهند شکاف بين نسلي و ده ها عارضه  ديگر اتفاق بيفتد؟ يا اگر گزينه  ديگري دارند بايد آن را ارائه دهند.


 5 فروند جنگنده صاعقه به ناوگان نيروي هوايي ارتش اضافه شد 

5 فروند جنگنده صاعقه صبح ديروز به جنگنده هاي نيروي هوايي ارتش افزوده شد.به گزارش فارس، صبح ديروز 5 فروند جنگنده صاعقه که اخيرا به همت متخصصان نيروي هوايي و وزارت دفاع ساخته شده است، به ناوگان هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران اضافه شد. اين 5 فروند جنگنده صاعقه صبح ديروز با حضور امير سرلشکر سيد عطا»الله صالحي فرمانده کل ارتش، سردار وحيدي وزير دفاع، امير خلبان شاه صفي فرمانده نيروي هوايي ارتش و چند تن از فرماندهان ارشد اين نيرو با موفقيت در شاهين شهر اصفهان تست و به ناوگان هوايي ارتش الحاق شد.


 ديدار نماينده آيت الله موسوي اردبيلي با مير حسين موسوي 

نماينده آيت الله موسوي اردبيلي روز پنجشنبه رهسپار تهران شد تا با نخست وزير دوران امام ديدار و گفت وگو کند.به گزارش سلام بعد از تحولات انتخابات رياست جمهوري مير حسين موسوي در صدد تشکيل شبکه اجتماعي شد و به نظر مي رسد ملاقات هاي اخير وي با مراجع هم در راستاي نظرخواهي از آنها باشد.روز پنجشنبه نيز نماينده آيت الله موسوي اردبيلي در تهران با مير حسين موسوي ملاقاتي داشته و ضمن ابلاغ پيام اين مرجع تقليد در خصوص مسائل جاري کشور به بحث و تبادل نظر پرداختند.