نسخه شماره 2169 - 1388/06/21 -


ابطال آراي 83 حوزه انتخاباتي در افغانستان

سالگرد حمله تروريستي 11 سپتامبر
اوباما ميراث دار جنگ


شورش در ابوغريب


بازداشت سخنگوي طالبان سوات


انصراف حريري از تشکيل دولت


آغاز رقابت احزاب يونان وانتخابات زودرس


اخبار کوتاه


 ابطال آراي 83 حوزه انتخاباتي در افغانستان 

کميسيون بررسي شکايات انتخاباتي افغانستان پس از بررسي تعدادي شکايت و اعتراض نامزدها از نحوه برگزاري دومين آنتخابات رياست جمهوري اين کشور که 29مرداد برگزار شد، آرا» 83مرکز راي دهي (حوزه ) را باطل اعلام کرد.    برخي رسانه هاي افغانستان روز گذشته  گزارش دادندکه اين آراي مربوط به ولايات غزني ، قندهار و پکتيکا است که عمدتا پايگاه سنتي حامد کرزاي رئيس جمهور فعلي و يکي از 32نامزد احراز کرسي رياست جمهوري براي پنج سال آتي مي باشد. چندي قبل کميسيون انتخابات متوسط آراي هر صندوق را حدود 600راي اعلام کرده بود. پس از برگزاري انتخابات تاکنون 91/6درصد از 24هزار و 621صندوق راي شمارش شد و از پنج ميليون و 469هزار راي صحيح، کرزاي 54/1درصد آرا را کسب کرده است. کميسيون بررسي شکايت هاي انتخاباتي افغانستان که پنج عضو دارد ، براي اولين بار پس از برگزاري انتخابات اقدام به ابطال آراي کرده است. سه عضو اين نهاد منصوب سازمان ملل و بقيه افغان هستند.
بر اساس قانون انتخابات افغانستان هر مرکز راي دهي شامل چندين محلات راي دهي (صندوق راي ) است . هم اکنون آراي کمتر از 9درصد صندوق ها اعلام نشده است ،به نظر مي رسد امروز آراي بقيه صندوق ها اعلام شود. پس از اعلام نتايج مقدماتي انتخابات از سوي کميسيون انتخابات و بررسي شکايات و اعتراض نامزدها، نتيجه رسمي انتخابات 26تا 30شهريور اعلام خواهد شد. علت ابطال آراي 83 مرکز تقلب عنوان و گفته شد که نهاد ياد شده مدارک روشني را در اين مورد به دست آورده است. رسانه هاي اين کشور به تعداد صندوق ها و نيز آراي ابطال شده اشاره نکرده اند اما برخي معتقدند آراي کرزاي به کمتر از 50 درصد تقليل يافته است.
تاکنون 3 هزار فقره شکايت به کميسيون بررسي شکايت هاي انتخاباتي تحويل شدکه 700مورد آن جدي است و در صورت بررسي بر جايگاه نامزدهاي پيشتاز تاثير گذار خواهد بود.


 سالگرد حمله تروريستي 11 سپتامبر
 اوباما ميراث دار جنگ 

هشت سال پس از فرو ريختن مرکز تجارت جهاني در نيويورک، آمريکا همچنان با راهبردهايي براي جلوگيري از افتادن افغانستان به دست افراطيون طالبان و القاعده دست و پنجه نرم مي کند.
روز جمعه در گراميداشت قربانيان حملات يازده سپتامبر، "جو بايدن"، معاون رئيس جمهوري آمريکا در نيويورک بود و "باراک اوباما"، رئيس جمهوري اين کشور با خانواده هاي قربانيان پنتاگون ديدار کرد.
گراميداشت قربانيان اين حملات در حالي صورت گرفت که هنوز پيامدهاي حملات 11 سپتامبر سال 2001 ميلادي، ادامه دارد. جنگ و ناآرامي در عراق و افغانستان ادامه دارد و اکنون اوباما با فشار فزاينده اي براي پايان دادن به اين درگيري ها روبه رو است.
تابستان امسال مرگبارترين دوره براي نيروهاي خارجي از زمان آغاز عمليات نيروي بين المللي کمک به تامين امنيت افغانستان (ايساف) در بيستم دسامبر سال 2001 ميلادي بود.
46 سرباز آمريکايي در ماه آگوست در افغانستان کشته شدند که اين رقم بيشترين ميزان تلفات ارتش آمريکا طي يک ماه در اين جنگ هشت ساله بوده است.
در واقع دشواري هايي که اکنون در افغانستان و عراق پيش روي آمريکاست بيش از هر زمان ديگر است.
باراک اوباما تا کنون 21 هزار نيروي تازه نفس به افغانستان اعزام کرده است و ژنرال هاي ارتش وي همين ميزان نيروي بيشتر را خواستارند ولي از ديگر سو مخالفت افکار عمومي با جنگ بيشتر شده است.
رئيس جمهوري آمريکا در سخنراني سال گذشته اش در هفتمين سالگرد حمله تروريستي القاعده به نيويورک گفت: "تروريست هاي مسئول حملات 11 سپتامبر هنوز فراري هستند و بايد محاکمه شوند."
اوباما دولت بوش را به ناکامي در عمل به وعده اش درباره بازداشت "اسامه بن لادن"، رهبر شبکه القاعده پس از حملات 11 سپامبر متهم کرد.
اوباما ماه مارس سال 2009 راهبرد خود را درباره جنگ عليه ترور با تغييري در رهبري و پس از سبک کردن فشار جنگ درعراق اعلام کرد. وي با اين رهبرد جئيي در صدد پيروزي بر تروريسم بود.
اما "استنلي مک کريستال"، فرمانده آمريکا و ناتو در افغانستان هفته گذشته اعلام کرد که اوضاع در افغانستان وخيم است.
در همين حال جنگجويان طالبان و القاعده با گسترش فعاليت هايشان نه تنها در افغانستان بلکه در پاکستان و منطقه احتمال موفقيت نيروهاي بين المللي را به چالش کشيده اند. به رغم عمليات هاي مختلف نيروهاي آمريکايي و انگليسي در استان هلمند و يک سري حملات هوايي و زميني نيروهاي بين المللي و افغان در استان هاي جنوبي و شرقي افغانستان، طالبان نه تنها فعاليت هايش را به همه مناطق افغانستان تعميم داده است بلکه تنوع حملاتش را عليه نيروهاي ائتلافي و افغان نيز افزايش داده است.
اکنون اين مسئله هنوز باقي مانده است که نيروهاي بين المللي چه دستاوردها و ناکامي هاي را پيش از سالگرد بعدي حملات يازدهم سپتامبر خواهند داشت.


 شورش در ابوغريب 

مقامات عراقي از حمله زندانيان زندان ابوغريب به زندانبانان و درگيري شديد در اين زندان خبر دادند.  در پي حمله زنداني ها به زندانبانان و ايجاد حريق در زندان ابوغريب، نيروهاي امنيتي عراقي به اين مکان فرا خوانده شدند. منابع خبري اعلام کردند که شعله هاي آتش و دود غليظ ناشي در داخل زندان از مسافت زيادي در منطقه "خان ضاري" که زندان ابوغريب در آنجا واقع است، مشاهده مي شود. صداي تيراندازي شديد نيز از داخل اين زندان شنيده شده است. نيروهاي امنيتي عراقي قانون ممنوعيت آمد و شد را در اين منطقه به اجرا گذاشتند و جاده اصلي منتهي به شهر فلوجه را مسدود کردند.


 بازداشت سخنگوي طالبان سوات 

منابع امنيتي پاکستان از دستگيري تعدادي از رهبران اصلي گروه بنيادگراي طالبان پاکستاني خبر داده اند. ژنرال اختر عباس، سخنگوي ارتش پاکستان، اعلام کرد که در نخستين مورد از بازداشت گروهي از رهبران گروه طالبان پاکستاني در دره سوات، واقع در شمال غرب اين کشور، سخنگوي اصلي و چهار تن از فرماندهان ارشد اين گروه توسط ماموران دولتي دستگير شده اند.سخنگوي ارتش پاکستان در مورد محل و نوع عمليات منجر به دستگيري اين افراد توضيح بيشتري نداد و تنها گفت که اين بازداشت ها نتيجه "يک عمليات موفقيت آميز" در منطقه بوده است.


 انصراف حريري از تشکيل دولت 

سعد حريري، نخست وزير منتخب لبنان روز  پنج شنبه اعلام کرد که از تشکيل کابينه جديد صرف نظر کرده است و از اين سمت کناره گيري کرد.  در رويدادي که لبنان را دستخوش بي ثباتي تازه خواهد کرد، "سعد الحريري" که مسئول تشکيل کابينه جديد لبنان شده بود، اعلام کرد تلاش براي تشکيل دولت وحدت ملي را متوقف مي کند و از مسووليت تشکيل کابينه و نخست وزيري کناره مي گيرد. حريري گفت: "انتظار نداشتم که تعهد و تلاش هاي من براي تشکيل کابينه با بن بست روبه رو شود با اين حال اکنون اعلام مي کنم که از تشکيل کابينه صرف نظر مي کنم و از اين امر استعفا مي دهم و اميدوارم اين تصميم من به آغاز گفت وگوها و مذاکرات براي تشکيل دولت منجر شود."


 آغاز رقابت احزاب يونان وانتخابات زودرس  

 درپي انحلال مجلس يونان وسقوط دولت يونان، احزاب و گروه هاي سياسي اين کشور رقابت هاي انتخاباتي خود را براي شرکت درانتخابات چهارم اکتبر(12مهر) باهدف کسب کرسي هاي پارلماني و تشکيل دولت آغاز کردند.   
"کوستاس کارامانليس" که از دوشنبه هفته جاري به علت ناکامي ها دربهبود اوضاع اقتصادي، کاهش محبوبيت حزب تحت رهبري او و افزايش محبوييت حزب سوسياليست پاساک دومين حزب بزرگ اين کشور با پيشنهاد به رييس جمهور مجبور به انحلال مجلس و کناره گيري ازسمت نخست وزيري شد و همزمان احزاب را براي حضوردررقابت انتخاباتي و تشکيل دولت جديد فراخواند.
حزب سوسياليست پاسوک رقيب قدرتمند حزب حاکم دمکراسي نوين طي ماه هاي گذشته با اقبال افکارعمومي يونان روبروشده و اين امرکاستاس کارامانليس نخست وزيرناموفق و دولتمردان اين کشور را با مشکلاتي درامورمديريتي دست به گريبان کرده است.
تازه ترين نظرسنجي ها در آستانه انتخابات زودهنگام يونان نشان مي دهد که حزب سوسياليست پاسوک 33/7 درصد و حزب دمکراسي نوين به رهبري کاستاس کارامانليس 25/5 درصد آرا را به خود اختصاص مي دهند که در واقع حزب سوسياليست پاسوک با 6/1 درصد ازحزب دمکراسي نوين جلوتر خواهد بود. دراين نظرسنجي احزاب کوچک نظير حزب چپ يونان (ک.ک.ا) با 7/8 درصد، حزب هشدار مسيحي (لائوس) 5/7 درصد و حزب چپ ائتلاف (سيريزا) با 3/2 درصد آرا» در رتبه هاي بعدي قرار دارند. همچنين نظرسنجي ديگري حاکي ازآن است که حزب سوسياليست پاسوک با 31/7 درصد از حزب حاکم دمکراسي نوين که 25/7 درصد آرا» را کسب کرده، پيشي دارد. براساس اين نظرسنجي حزب سوسياليست پاسوک 148 يا 149 کرسي نمايندگي و حزب حاکم دمکراسي نوين 98 يا 99 کرسي را ازمجموع 300 کرسي نمايندگي مجلس اين کشور کسب خواهد کرد.


 اخبار کوتاه 

فرمانده آلماني مسئول فاجعه قندوز

در گزارش مقدماتي ناتو پس از حادثه جمعه گذشته در استان قندوز آمده است: فرمانده "گئورگ کلين " پا را از حوزه اختيارات خود فراتر گذاشته و در ارزيابي اوضاع ضعيف عمل کرده است. يک مقام نظامي بلندپايه آلمان در ناتو در گفت وگو با روزنامه آلماني "زود دويچه سايتونگ " گفت: کاملا روشن و بديهي است که فرمانده کلين قوانين مربوط به تصميم گيري را رعايت نکرده است و تصميم گيري درباره چنين مساله مهمي بايد به ستاد فرماندهي نيروهاي بين المللي کمک به امنيت افغانستان (ايساف) تحت فرماندهي ناتو محول مي شد.

ترور مقام روس در داغستان

رييس اداره نظارت بر امور زندانهاي دادستاني جمهوري داغستان واقع در منطقه قفقاز شمالي روسيه بامداد روز گذشته ترور شد.    "مقصود مقصوداف" در جريان تيراندازي مهاجم ناشناس بسوي وي در مخاچ قلعه پايتخت جمهوري داغستان کشته شد. مقصوداف معاونت دادستاني مخاچ قلعه را هم بر عهده داشت.

اعزام نماينده سازمان ملل به يمن

سازمان ملل براي يافتن حقايق و جلوگيري از کشتار شيعيان، نماينده ويژه خود را راهي يمن کرد. اعزام اين نماينده ويژه، پس از دستکم سه هشدار سازمان ملل انجام مي گيرد.

تغييرات گسترده در فرماندهان امنيتي عراق

منابع خبري در عراق مي گويند نخست وزير عراق درصدد انجام تغييرات گسترده در کادر فرماندهي ارتش و پليس عراق و مسوولان امنيتي وزارتخانه هاي دفاع و کشور عراق است.اين مسئله که برخي فرماندهان امنيتي عراق در انفجارهاي عراق دخالت دارند باعث اين تصميم شده است.

تصويب قانون دخالت نظامي روسيه در خارج

نمايندگان پارلمان روسيه (دوما) لايحه اي را تصويب کرد که بر اساس آن "ديمتري مدودف"، رئيس جمهوري اجازه اعزام سربازان روسي به وراي مرزهاي روسيه را خواهد داشت.

گلايه اوباما از بريتانيا به دليل آزادي المقراحي

سخنگوي کاخ سفيد مي گويد باراک اوباما رييس جمهوري آمريکا در گفت وگويي تلفني با گوردون براون نخست وزير بريتانيا از آزادي يک تبعه ليبيايي که متهم به انفجار هواپيمايي در لاکربي بود، ابراز نااميدي کرده است.

نخست وزير دانمارک در هند

نخست وزير دانمارک بامداد ديروز وارد هند شد تا در باره اجلاس گرمايش زمين که در ماه دسامبر در "کپنهاک" برگزار مي شود با مسوولان هندي مذاکره کند."راسموسن" در اين سفر سه روزه با "من موهن سينگ" نخست وزير هند و دانشمندان هندي در حوزه گرمايش زمين  ديدار خواهد کرد .

بحران هوايي در هند

ادامه اعتصاب خلبانان شرکت خصوصي هواپيمايي " جت اير ويز" هند در چهارمين روز باعث لغو 150 پرواز شد.   خلبانان ديروز در شرايطي به اعتصاب ادامه دادند که هنوز پاسخي در خصوص مطالباتشان که بازگرداندن تني چند از همکاران اخراجي آنان است دريافت نکرده اند.
تعداد پروازهاي لغو شده از آغاز اعتصاب تاکنون به بيش از 700 پرواز رسيده است که باعث باطل شدن 28 هزار بليت شده است .

آزاد سازي عمدي آب توسط کره شمالي

هيون اين تائک" در جمع قانون گذاران کره جنوبي گفت که به نظر مي رسد کره شمالي اهدافي خاص را در آزاد کردن 40 ميليون تن آب سد "هوانگ گانگ" دنبال مي کند. در اين حادثه شش شهروند کره جنوبي از جمله يک کودک که در نزدکي رودخانه مرزي اردو زده بودند، جان خود را از دست دادند.

ردوخامت حال آيت الله سيستاني

حامد الخفاف سخنگوي دفتر آيت الله سيد علي سيستاني مرجع عاليقدر شيعه، خبر منتشر شده در شبکه العربيه را مبني بر اينکه آيت الله سيستاني براي درمان به لندن سفر کرده  را فاقد صحت دانست.

ورود نظاميان روسيه به بلاروس

نظاميان روسيه براي شرکت در مانور "غرب-2009" وارد بلاروس شدند. وزارت دفاع روسيه اعلام کرد که نخستين محموله نظامي همراه با نظاميان واحد مهندسي-مين ياب نيروهاي مسلح روسيه چهارشنبه براي شرکت در مانور عملياتي  استراتژيکي "غرب-2009" وارد بلاروس شدند.

عادي سازي روابط اتحاديه اروپا و زيمبابوه

براي نخستين بار پس از تشديد تحريم هاي اروپايي در سال 2002 ميلادي عليه زيمبابوه هياتي از اتحاديه اروپا روز گذشته  پس از نشست آ فريقاي جنوبي - اتحاديه اروپا با هدف عادي سازي روابط راهي اين کشور شدند.

حبس ابد برا ي رييس جمهور سابق تايوان

دادگاه تايوان "چن شويي بيان" رييس جمهور سابق تايوان را در موارد اتهام هاي اختلاس، پولشويي و رشوه مجرم شناخت و وي را به حبس ابد محکوم کرد. وي که يک بار در سال 2002 و سپس در سال 2004 به رياست جمهوري تايوان انتخاب شده بود، عرصه سياسي را به علت رسوايي هاي مالي مکرر اطرافيان نزديک ترک کرد.

سنت شکني در ناتو

يک ژنرال نيروي هوايي فرانسه، براي نخستين بار در تاريخ ناتو به عنوان فردي غيرآمريکايي به يک سمت ارشد فرماندهي در اين سازمان منصوب شد. طي مراسمي در شهر نورفوک ايالت ويرجينياي آمريکا، استفان آبريل جايگزين جيمز متيس و به عنوان فرمانده نيروهاي انتقالي ناتو انتخاب شد.

حمايت چاوز از آبخازيا و اوستيا

رييس جمهور ونزوئلا با به رسميت شناختن دو منطقه جدايي طلب گرجستان که طرفدار روسيه هستند، به تقويت اتحاد خود با روسيه پرداخت و قول داد که اين دو منطقه جدا شده را از لحاظ مالي و مواد اوليه حمايت کند.
اقدام هوگو چاوز رييس جمهور ونزوئلا در به رسميت شناختن دو منطقه آبخازيا و اوستياي جنوبي، يکي از دستاورد هاي نادر ديپلماتيک براي روسيه محسوب مي شود; زيرا اين کشور در طول سال گذشته تلاش فراواني داشته تا متحدان خود را متقاعد به حمايت از دو منطقه جدا شده گرجستان نمايد. تنها نيکاراگوئه با درخواست روسيه موافقت کرده است.

استعفاي رييس جمهور مولداوي

"ولاديمير وارونين" رييس جمهوري مولداوي" ديروز از مقام خود کناره گيري کرد. رييس جمهور مولداوي همچنين حکم استعفاي "زيناييدا گرچانو" نخست وزير اين کشور را امضا کرد. طبق قوانين مولداوي، مجلس اين کشور رييس جمهور را انتخاب مي کند.

اختلاف در دولت ايتاليا

به دنبال تشديد روزافزون اختلافات رهبران حزب حاکم "ملت آزادي"ايتاليا به خصوص ميان سيلويو برلوسکوني نخست وزير و جانفرانکو فيني رييس مجلس نمايندگان دو چهره قدرتمند اين کشور، آينده سياسي دولت به عقيده آگاهان سياسي درهاله اي از ابهام قرار گرفته است.  اظهارات تند رييس مجلس نمايندگان ايتاليا که در واکنش به سخنان اومبرتو بوسي رهبرحزب افراطي "پيوند شمال" و حمله روزنامه راستگراي "ايل جورناله" عليه وي، ايراد شد نشان دهنده عمق وجود اختلاف در کادر رهبري حزب حاکم ملت آزادي است.

انتقاد از وضعيت پشتيباني ارتش بريتانيا

لرد "جورج رابرتسون"، وزير دفاع اسبق بريتانيا در دولت کارگري، به روزنامه تايمز گفت: بسياري از برنامه هاي لجستيکي ارتش بريتانيا دچار آشفتگي شده است و مقامات دفاعي مدام اين برنامه ها را تغيير مي دهند. رابرتسون همچنين خواستار علني شدن نتايج تحقيق موسوم به "گزارش برناردگري" درباره برنامه هاي لجستيکي ارتش بريتانيا شد. اين تحقيق قرار بود در ماه ژوييه منتشر شود اما براي عموم منتشر نشد.