نسخه شماره 2169 - 1388/06/21 -


وفاي به عهد نيروهاي انتظامي در رفع فتنه اخير

از سوي مديرکل دفتر شبه خانواده بهزيستي مطرح شد:
هشدار درباره کاهش صلاحيت والدين براي نگهداري فرزندان


اعلام جزئيات ثبت نام پذيرفته شدگان کنکور


راه حل جامع ترافيک براي کلانشهرهاي ايران


اخبار کوتاه


اخبار کوتاه


 وفاي به عهد نيروهاي انتظامي در رفع فتنه اخير 

فرمانده نيروي انتظامي اظهار کرد: ما در حال حاضر نيازمند بازتعريف امنيت و برقراري امنيت نرم افزاري هستيم.
به گزارش ايسنا، سردار احمدي مقدم گفت: امروز گروهي از جوانان برومند سرزمين ايران اسلامي پس از آموزش هاي علمي و عملي به جمع حافظان امنيت و حريم جامعه مي پيوندند که با اتکا به خداوند و بهره گيري از علم و بصيرت به پاسداري از حريم امنيت جامعه و مبارزه با ناامن کنندگان و خدمت به مردم مشغول مي شوند.
وي با بيان اينکه دانشگاه نيروي انتظامي در حال حاضر به پايگاه تحول در نيروي انتظامي بدل شده است و اين دانشگاه ماموران شجاع، چابک، مقتدر، امين و فداکار و بابصيرت تربيت مي کند، گفت: در حال حاضر ما شاهد تحول در ماهيت تهديدات امنيتي و اجتماعي و تبديل آن به تهديدات نرم و هدف قرار دادن افکار عمومي و اتحاد مردم با بهره گيري از رسانه هاي مجازي هستيم. بنابراين جهت مقابله با اين تهديدات ما نيازمند بازتعريف امنيت و برقراري امنيت نرم افزاري هستيم و اين امر را بايد با اتکا به اعتمادسازي و اغناي افکار عمومي و مشارکت مردم انجام داد.
فرمانده نيروي انتظامي با تاکيد دوباره بر اين که با درک شرايط جديد ما نيازمند بازتعريف رويکردهاي انتظامي و امنيتي هستيم، عنوان کرد: بدون شک تحقق اين ها همه در گرو مشارکت ارتباط مداوم با مردم است و کمک تمام دستگاه هاي مربوطه نيز در اين ارتباط بسيار موثر است.
احمدي مقدم با اشاره به عملکرد نيروي انتظامي در حوادث اخير، گفت: عملکرد نيروي انتظامي در فتنه هاي اخير بيانگر عزم و پايداري نيروي انتظامي در وفاداري به عهدي است که در راستاي حفاظت از ارزش هاي اسلامي و انقلاب و حريم و امنيت مردم برعهده دارد.


 از سوي مديرکل دفتر شبه خانواده بهزيستي مطرح شد:
 هشدار درباره کاهش صلاحيت والدين براي نگهداري فرزندان  

گروه اجتماعي: در حالي که هر روزه بر بحران خانواده و روابط آن در جامعه ايراني افزوده مي شود، يک مقام مسوول در سازمان بهزيستي هم از کاهش صلاحيت والدين در نگهداري فرزندان خبر مي دهد.
مديرکل دفتر شبه خانواده بهزيستي اعلام کرد که مشکل اساسي، کودکاني است که پدر و مادر دارند اما آنها صلاحيت نگهداري را بر اساس مصاديق قانوني در زمان مشخص از دست داده اند.
حميد رضا الوند در گفت وگو با ايلنا افزود: سال گذشته 85 درصد کودکان تحت حمايت سازمان بهزيستي داراي والديني بوده که صلاحيت نگهداري نداشته اند که امسال اين رقم به 87 درصد افزايش يافته است. وي افزايش عدم صلاحيت والدين براي نگهداري کودکان را زنگ خطري در جامعه دانست و گفت: مواد قانوني در اين زمينه نيز بايد بازنگري شوند چرا که نبايد والدين به راحتي از بار مسئوليت تربيت فرزندان خود شانه خالي کنند.
مديرکل دفتر شبه خانواده بهزيستي با اشاره به ماده 1187 قانون مدني خانواده افزود: برخي قضات تفاسير متفاوتي از اين ماده ارائه مي کنند و برخي راي به سرپرست موقت براي اين کودکان داده و برخي تنها راي به داشتن قيم اموال مي دهند.
الوند تاکيد کرد: قضات بايد نسبت به دادن راي براي حضانت کودکان حساس باشند چرا که باهمين راي ممکن است بنياد خانواده از هم پاشيده شود. در حالي که گرفتن مشاوره از دايره تخصصي مددکاري بهزيستي و دايره مددکاري دادگاه مي تواند قبل از صدور حکم موثر باشد. وي ادامه داد: عدم توجه و ارتباط برخي قضات با دايره مددکاري بهزيستي که مداخله در حل مسئله دارد، نسبت به دايره مددکاري دادگاه که کمتر به بحث پيشگيري از آسيب ها توجه دارد از نقاط ضعف محسوب مي شود. الوند از تفسير ماده 1169 قانون مدني خانواده به عنوان يکي ديگر از مصاديقي که نيازمند بازنگري است، ياد کرد و گفت: در اين ماده والدين مکلف به تربيت فرزندان شده و اگر به هر دليل غيرموجه از اين امر سر باز زنند، مجازات مي شوند. در حالي که به نظر مي رسد ضمانت اجرايي براي اين ماده تعريف نشده است. مديرکل دفتر شبه خانواده بهزيستي با اشاره به سرانه ماهانه 500 هزار تومان براي هر کودک تحت حمايت سازمان تصريح کرد: آنچه که مسلم است اين کودکان نياز مالي ندارند اما در مقابل خلا» هاي قانوني از نبود ضمانت اجرايي براي تربيت و نگهداري والدين از فرزندان خود در قانون احساس مي شود.


 اعلام جزئيات ثبت نام پذيرفته شدگان کنکور 

معاون سازمان سنجش آموزش کشور با تشريح جزييات و نحوه ثبت نام پذيرفته شدگان کنکور 88، گفت: ثبت نام پذيرفته شدگان کنکور از روز يکشنبه 22 شهريور ماه آغاز مي شود. دکتر حسين توکلي در گفت وگو با ايسنا، با بيان اينکه ثبت نام پذيرفته شدگان رشته هاي مختلف تحصيلي در کليه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي از روز يکشنبه آغاز مي شود، اظهار کرد: بر اساس جدول زمانبندي پذيرفته شدگان با حرف اول نام خانوادگي «الف تا چ» 22 شهريور، حروف «ح تا س» 23 شهريور، حروف «ش تا ک» 24 شهريور و حروف «گ تا ي» 25 شهريور بايد براي ثبت نام مراجعه کنند. وي با اشاره به جدول زمانبندي ثبت نام دانشگاه پيام نور، گفت: بر اين اساس پذيرفته شدگان با حروف اول نام خانوادگي «الف تا ث» 4 مهر، حروف «ج تا ژ» 5 مهر، حروف «س تا ظ» 6 مهر، حروف «ع تا ل» 7 مهر، حروف «م تا ي» 8 مهر، بايد براي ثبت نام مراجعه کنند، البته ثبت نام متاخرين طي روزهاي 9 تا 11 مهر ماه انجام مي شود. وي با تاکيد بر اينکه گزينش دانشجو در هر يک از کد رشته هاي تحصيلي آزمون سراسري امسال بر اساس نمره کل و با توجه به نتايج صلاحيت هاي عمومي داوطلبان انجام شده است، اظهار کرد: معدل کتبي امتحانات نهايي سال سوم متوسطه نظام جديد آموزش متوسطه ديپلمه هاي نظام جديد سال هاي 84 تا 87 که امتحانات نهايي سال سوم متوسطه و ديپلم آنان به صورت سراسري برگزار شده در گزينش نهايي 15 درصد نمره کل نهايي اعمال شده است، بنابراين داوطلبان مذکور بايد زمان ثبت نام گواهي معدل کتبي ديپلم خود را ارائه کنند.  دکتر توکلي از انتشار کارنامه داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در هفته اول مهر ماه خبر داد و افزود: براي کليه پذيرفته شدگان و همچنين آن دسته از داوطلباني که فرم انتخاب  رشته اينترنتي خود را تکميل کرده ولي پذيرفته نشده اند، کارنامه علمي حاوي رتبه داوطلب در هريک از کد رشته هاي انتخابي در بين متقاضيان کد رشته مزبور در سهميه مربوط، با توجه به نمره کل وي در همان کد رشته و همچنين رتبه آخرين نفر پذيرفته شده در هر يک از کد رشته هاي انتخابي و اطلاعات مفيد ديگر در هفته اول مهر ماه از طريق سايت سازمان در اختيار آنان قرار مي گيرد.


 راه حل جامع ترافيک براي کلانشهرهاي ايران 
نويسنده : مهندس محمد مسعود ناصر

ازدحام اتومبيل ها و خودروها از جدي ترين مشکلات کلانشهرهاي ايران است. براي حل اين مشکل اساسي چه بايد کرد؟ راه حل هاي مقطعي زيادي پيشنهاد شده و مورد عمل قرار گرفته اند که تاثير چنداني در بهبود وضعيت نداشته اند. ايجاد طرح محدوده ترافيک و طرح پلاک هاي زوج و فرد از جمله اين طرح ها بوده اند. اين دو طرح مدت هاست در حال اجراست اما به دليل عدم بها دادن به وضعيت حمل و  نقل عمومي،  تاثير قابل ملاحظه اي در بهبود وضعيت ترافيک تهران نداشته اند. اصولا قبل از ارائه هر گونه راهکار در زمينه حل مشکل ترافيک بايد خسارات ناشي از وجود اين معضل و مشکل را به درستي و با دقت قابل قبول تخمين زد و ميزان تاثير ناشي از اجراي آن راهکار را در کاهش اين خسارت برآورد کرد. يکي از عوامل مستقيم ترافيک زا در کلان شهرها، وجود تقاطع ها و چهارراه هاي بسيار ومتوالي در مسير عبور خودروهاست که اين تقاطع ها از عوامل مهم توقف  و ازدحام خودروها محسوب مي شود. مدتي است که براي حل اين مشکل و به منظور جلوگيري از ازدحام خودروها در چهارراه ها و ميادين از ايجاد دوربرگردان ها کمک گرفته شده است. بايد توجه داشت که ايجاد دور برگردان ها هر چند که در نگاه اول ممکن است به عنوان يک راه حل براي حل معضل ترافيک در چهارراه ها مطرح شود اما محاسبات فني نشان مي دهد که خسارت مالي وارده به دليل ايجاد دوربرگردان ها به مراتب بيشتر از وجود چهارراه هاي با چراغ است. علاوه بر آن، دور برگردان فقط در خيابان هاي   عريض و نسبتان عريض قابل اجراست و در تقاطع هاي همسطح با عرض کم قابل اجرا نخواهد بود. حذف تقاطع هاي همسطح و تبديل آن به تقاطع هاي غير همسطح (پل يا زيرگذر) به زيباسازي فضاي شهري هم کمک مي کند.  البته به نظر شخص بنده، احداث پل نسبت به زيرگذر قابل قبول تر است چرا که مشکل  مقابله با آب هاي سطحي در پل ها با هزينه کمتر و کيفيت بهتري قابل حل است. به علاوه با احداث پل مي  توان از فضاي زير پل هم استفاده کرد. در حالي که در زير گذرها اين امکان وجود ندارد (از فضاي زير پل ها مي توان به عنوان محل ايستگاه اتوبوس، تاکسي يا پارکينگ، فضاي سبز و ديگر موارد استفاده کرد).
در احداث پل هاي فلزي و پل هاي بتني، بايد حالت بهينه را از نظر هزينه و زمان در نظر گرفت. با توجه به اينکه پل فلزي در زمان کمتر و با هزينه بيشتري نسبت به پل بتني قابل انجام است،  شايد راه حل بهتر، تلفيقي از پل فلزي و بتني در اجرا باشد.
 نکته مهمي که بايد به عنوان يکي از نتايج  و اثرات منفي ترافيک مورد توجه قرار گيرد، تاثير منفي آن بر سلامت و بهداشت رواني افراد جامعه است. وجود عصبانيت و تنش هاي عصبي در روابط مردم شهرهاي پر ترافيک ملموس تر است. بديهي است اين واقعيت، موجب کاهش آستانه تحمل مردم در اين شهرها مي شود و اين امر خود باعث ايجاد خسارت هاي مادي و جسمي مي شود.
محاسبات فني ساده نشان مي دهد هزينه احداث يک پل يا زيرگذر و تبديل تقاطع همسطح به تقاطع غير همسطح به مراتب از خسارات ناشي از وجود يک تقاطع همسطح  در چهارراه چراغدار يا چهارراه با دور برگردان کمتر است. احداث  پل يا زيرگذر هزينه اي دارد که در ساخت آن مورد استفاده قرار مي گيرد و در سال هاي بعد فقط هزينه اي بابت بهره برداري (تعمير و نگهداري) صرف خواهد شد ولي خسارت ناشي از وجود تقاطع هاي همسطح در طول همه سال هاي وجود تقاطع وجود دارد. با در نظر گرفتن  اين واقعيت، هزينه  تبديل تقاطع همسطح به تقاطع غير همسطح در مقايسه با خسارات ناشي از وجود تقاطع همسطح واقعا ناچيز است.با تبديل همسطح به تقاطع غير همسطح نياز به وجود افسر راهنمايي در محدوده چهارراه هم از بين مي رود و از اين نظر به سود اداره  پليس راهنمايي و رانندگي خواهد بود.علاوه بر آن با تبديل تقاطع هاي همسطح به تقاطع هاي غير همسطح، خطر ايجاد تصادفات در محل تقاطع هم شديداکاهش مي يابد.
لزوم عمل ترمز براي خودروهايي که به چهار راه تقاطع همسطح مي رسند خود از عوامل استهلا ک خودروهاست که در صورت حذف تقاطع همسطح و تبديل آن به تقاطع غير همسطح از بين مي رود.
البته در کنار راه حلي   حذف تقاطع هاي  همسطح براي مشکل ترافيک، بايد افزايش ناوگان حمل ونقل عمومي و استفاده از اتوبوسهاي دو طبقه جديد درمسيرهاي اتوبوسراني و نيز بر چيدن سيستم  سنتي فعلي درکنترل عبور ومرور و رفت و برگشت اتوبوسها در خطوط تعيين شده را از نظر دور نداشت.
از زمان افتتاح خطوط اتوبوسراني در تهران( در سال 133552 سال مي گذرد ولي روش کنترل رفت و برگشت اتوبوسها در مسير هاي مورد نظرشان هيچگونه تغييري نکرده است.هنوز زمان انتظار مردم درايستگاه ها تابع نظم مشخصي نيست. آنچه در مورد زمان انتظارمردم در روي تابلوي ايستگاهها قيد شده است، کاملا  خيالي و غير واقعي است و در مدتي که از اجراي طرح حک کردن زمان انتظار برتابلوي ايستگاهها مي گذرد،  مردم به خوبي اين واقعيت را درک کرده اند.
حقيقت اين است که در حال حاضر مردمي که از اتوبوسهاي درون شهري براي رفت وآمد در داخل تهران و شهرهاي ديگر استفاده مي کنند، به اتلا ف وقت خود عادت کرده اند و نبايد انتظاري براي صرفه جوئي در وقت خود داشته باشند!
 ادامه دارد


 اخبار کوتاه 

انتقاد از تعامل پايين ذبيحي با نمايندگان مجلس

مخبر کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي گفت: متاسفانه مدير عامل سازمان تامين اجتماعي تاکنون هيچ گونه هماهنگي و تعاملي با کميسيون اجتماعي مجلس نداشته است. سيد جواد زماني در گفت وگو با فارس اظهار داشت: علي ذبيحي پس از گذشت 6 ماه که به سمت مدير عاملي سازمان تامين اجتماعي منصوب شده حتي يک بار هم در کميسيون اجتماعي مجلس حاضر نشده است و هيچ کدام از اعضاي کميسيون  اجتماعي نيز با وي ملاقات نداشته اند.

احتمال افزايش وام ازدواج به 5 ميليون تومان

يک نماينده مجلس شوراي اسلامي گفت: قرار است 500 هزار تومان به وام ازدواج به هر يک از زوج هاي جوان اضافه شود; در اين صورت وام ازدواج به 5 ميليون تومان افزايش مي يابد. سيد محمد علي موسوي مبارکه در گفت وگو با فارس، با اشاره به پرداخت وام 4 ميليون توماني براي ازدواج به زوج هاي جوان، گفت: با توجه به صحبت هايي که با صندوق مهر رضا (ع) داشتيم ظاهرا قرار است مبلغ 500 هزار تومان به وام ازدواج جوانان اضافه شود، اما ظاهرا به دليل نبود بودجه کافي اين کار تا کنون انجام نشده است.

ارسال 3 هزار اثر به جشنواره مطبوعات

دبير شانزدهمين جشنواره بين المللي مطبوعات و خبرگزاري ها گفت: حدود 3 هزار اثر به جشنواره مطبوعات رسيده است.يوسف غروي قوچاني در گفت وگو با فارس گفت: حدود 3 هزار اثر از همکاران مطبوعاتي و رسانه اي شاغل در نشريات کثيرالانتشار ، روزنامه هاي محلي ، خبرگزاري ها و پايگاه هاي اطلاع رساني اينترنتي به دبير خانه جشنواره مطبوعات ارسال شده است. دبير شانزدهمين جشنواره بين المللي مطبوعات و خبرگزاري ها اظهار داشت: کميته هاي داوري جشنواره مطبوعات تشکيل شده است و داوري مرحله مياني آثار از فردا آغاز مي شود و 20 تا 25 روز طول مي کشد.

اهداي عضو از مرگ مغزي موضوع مغفول
در وزارت بهداشت

رييس انجمن خيريه حمايت از بيماران کليوي با بيان اين که مي توان با استفاده درست از بيماران مرگ مغزي و اعضاي آنها، براي هميشه به دغدغه  هزاران متقاضي دريافت عضو از جمله متقاضيان پيوند کليه، خاتمه داد، در اين زمينه برنامه ريزي منسجم و دقيق وزارت بهداشت را خواستار شد. مصطفي قاسمي در گفت وگو با ايسنا، اهداي عضو از مرگ مغزي را موضوع مغفول مانده وزارت بهداشت عنوان کرد و گفت: از آنجا که متاسفانه ايران در گروه کشورهاي حادثه خيز بوده و به نوعي با حوادث و سوانح مختلف نيز مواجه است، با توجه به فرهنگ ديني و نبود موانع قانوني، استفاده صحيح از بيماران مرگ مغزي و اعضاي آنها، مي تواند براي هميشه به دغدغه هاي هزاران نفر از متقاضيان دريافت عضو از جمله متقاضيان پيوند کليه، خاتمه دهد. 

اعلام ظرفيت پذيرش دانشجو
در دوره هاي پودماني دانشگاه جامع  علمي کاربردي

معاون آموزشي دانشگاه جامع علمي کاربردي ظرفيت پذيرش دانشجو در دوره هاي پودماني دانشگاه جامع علمي کاربردي را اعلام کرد. عبدالله افشار در گفت وگو با فارس با بيان اين که ثبت نام دوره هاي کارداني پودماني دانشگاه جامع علمي کاربردي از شنبه 28 شهريور آغاز و تا جمعه 3 مهر ادامه دارد، افزود: پذيرش دوره هاي پودماني دانشگاه جامع علمي کاربردي در 398 مرکز آموزش علمي کاربردي، 30 استان و 150 شهر صورت مي پذيرد. وي با تاکيد بر اين که 118 هزار نفر در دوره هاي پودماني دانشگاه جامع علمي کاربردي پذيرش مي شوند، گفت: پذيرش در گروه صنعت با 11 زيرگروه 699 کد رشته محل و 54 کد رشته تحصيلي صورت مي پذيرد، پذيرش در گروه کشاورزي با 4 زير گروه 38 کد رشته محل و 17 کد رشته صورت مي پذيرد.

برگزاري نخستين نشست مديران مسوول مطبوعات
با وزير جديد ارشاد

نخستين نشست تعاملي مديران مسوول مطبوعات و خبرگزاري ها با وزير جديد فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شد. به گزارش ايلنا ، در اين جلسه که در محل دفتر وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شد مديران مسئول مطبوعات و مديران عامل خبرگزاري ها به بيان نقطه نظرات و ديدگاه هاي خود درخصوص مسائل حوزه مطبوعات پرداخته و همچنين راه کارها و پيشنهادهائي را براي تعامل هرچه بيشتر رسانه ها با بخشهاي مختلف دولت ارائه کردند. دکتر سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز در اين ديدار ضمن سپاس از تلاش هاي صفارهرندي وزير سابق فرهنگ و ارشاد اسلامي از جديت در تدوين نظام جامع رسانه اي کشور مطابق نيازها و انتظارات روز جامعه از فضاي رسانه اي و اطلاع رساني و کاهش مشکلات قانوني فراراه اين بخش سخن گفت.

هيات امنايي شدن50 بيمارستان دولتي تا پايان مهر

معاون سلامت وزارت بهداشت با بيان اين که بيمارستان هاي هيات امنايي با تعرفه 6 k3 اداره مي شوند، اما سهم پرداختي مردم در اين بيمارستان ها با ديگر بيمارستان هاي دولتي تفاوتي نخواهد داشت، درعين حال به اداره 50 بيمارستان دولتي به صورت هيات امنايي تا پايان مهرماه سال جاري اشاره کرد و گفت: با آغاز اين طرح، 30 درصد پزشکان فعال در اين بيمارستان ها تمام وقت مي شوند. دکتر حسن امامي رضوي در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به اداره 50 بيمارستان دولتي کشور به صورت هيات امنايي تا آخر مهر ماه سال جاري، گفت: به اين ترتيب اين بيمارستان ها علاوه بر آن که از اختيارات بيشتري برخوردار مي شوند، دريافتي هايشان بيشتر شده و به دنبال آن پرداخت به پزشکان نيز افزايش مي يابد.

آماده شدن برنامه هاي عمل طرح تحول بخشي معاونت پرورشي آموزش و پرورش

در چارچوب طرح تحول بخشي در معاونت پرورشي و تربيت بدني و به منظور پياده سازي اسناد تحولي، برنامه هاي عمل اين معاونت تا پايان مهر ماه آماده مي شود. دکتر علي اصغر يزداني، معاون پرورشي و تربيت بدني وزارت آموزش و پرورش، با اعلام اين خبر افزود: مطابق اسناد طرح تحول بخشي و به منظور توسعه و تقويت بخشي ماموريت ها و برنامه هاي امور تربيتي در مدارس، برنامه هاي عمل معاونت پرورشي تا پايان مهر ماه تدوين مي شود. 


 اخبار کوتاه 

يک طرفه شدن تامل برانگيز خيابان آفريقا
از اسفنديار تا ميرداماد

بعد از آنکه به طور ناگهاني، خيابان وليعصر از محدوده خيابان شهيد بهشتي تا تقاطع پارک وي از شمال به جنوب يک طرفه شد، صبح روز چهارشنبه اهالي خيابان آفريقا هم با پلاکاردهاي جديدي مواجه شدند که نشان از يک طرفه شدن اين خيابان از ساعت 24 پنج شنبه 19 شهريورماه داشت. به گزارش ايلنا، براساس اين تصميم، خيابان آفريقا از محدوده بلوار اسفندياري تا بلوار ميرداماد از شمال به جنوب از ساعت 24 ديشب يک طرفه شده است. اين تصميم ناگهاني دقيقا 20 روز پس از آنکه فرمانده کل نيروي انتظامي در حاشيه مراسم توديع و معارفه معاون اجتماعي ناجا، به مسوولان ترافيکي پيشنهاد داد، به اجرا درآمد. طرحي که در همان مقطع مسوولان شهرداري و ترافيک پايتخت آن را قابل بررسي، اما اجراي آن را تقريبا غيرممکن دانستند.

 ايمن سازي معابر غرب تهران در آستانه مهر ماه

در آستانه مهر ماه ستاد بازگشايي مدارس با هدف برنامه ريزي و اجراي طرح هاي ترافيکي وايمن سازي و روان سازي معابر غرب تهران تشکيل شد.به گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه 5، حميد رضا معظمي معاون حمل ونقل و ترافيک منطقه با اعلا م اين خبر افزود: با توجه به ضرورت ساماندهي شبکه معابر روان سازي وايمن سازي تردد در آستان ايام بازگشايي مدارس و مراکز آموزش  طرح هاي ويژه ترافيکي در سطح منطقه اجرا مي شود.وي افزود: ساماندهي علا ئم وتجهيزات ترافيکي، رفع نقص چراغ هاي راهنمايي و رانندگي، ساماندهي ايستگاه هاي اتوبوس ،همسطح سازي معابر منتهي به مراکز آموزش، نصب ومرمت سرعت گير مقابل مدارس و... از جمله طرح هاي ترافيکي پيش بيني شده است.