نسخه شماره 2169 - 1388/06/21 -


صنايع دستي ايران ثبت ملي مي شود


توليد نخستين پروژه هاي سينمايي ايران در آمريکا


ساکنان تپه تاريخي هگمتانه از آب لوله کشي استفاده مي کردند


عرضه موبايل قرآني در نمايشگاه قرآن


داستانک


اخبار کوتاه


سراي فرهنگ


 صنايع دستي ايران ثبت ملي مي شود 

معاونت هنرهاي سنتي و صنايع دستي در تلاش است رشته هاي بومي و الويت دار صنايع دستي 30 استان کشور را ثبت کند. واحد ثبت آثار اداره کل توسعه و ترويج معاونت هنرهاي سنتي و صنايع دستي با ارسال دستور العملي به معاونت هاي صنايع دستي 30 استان کشور در تلاش براي اجرايي شدن ثبت ملي صنايع دستي است.  بنابر اين گزارش ثبت رشته هاي بومي و الويت دار در ادامه برنامه اين اداره کل در بخش ثبت ميراث ناملموس صنايع دستي است که در سال جاري پيگيري مي کند.  رشته هاي بومي و الويت دار صنايع دستي و هنرهاي سنتي به رشته هايي اطلاق مي شود که با وجود قدمت در استان ها همچنان به حيات خود ادامه داده و از وضعيت مناسبي برخوردارند.  اداره کل توسعه و ترويج معاونت هنرهاي سنتي در سال گذشته با شناسايي رشته هاي بومي و الويت دار صنايع دستي استان ها برنامه ريزي در اين خصوص را آغاز کرده بود.
با ارسال اطلاعات از سوي استان هاي کشور و بررسي آن ها در اداره کل توسعه وترويج 72 رشته مورد تاييد قرار گرفته و تلاش براي ثبت ملي آن ها آغاز شده است.
بر پايه اين گزارش معاونت هاي صنايع دستي استاني به منظور ثبت ناملموس رشته هاي بومي و الويت دار خود در گام اول بايد نسبت به تشکيل پرونده و جمع آوري اطلاعات لازم اقدام کنند.  همچنين با بررسي اين پرونده ها در شوراي فني استاني، به منظور تکميل اطلاعات به واحد ثبت آثار معاونت هنرهاي سنتي ارسال شده و در نهايت از خود استان به اداره کل دفتر ثبت آثار تاريخي، فرهنگي و طبيعي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مي رود.  بنابراين گزارش ثبت ميراث ناملموس به معناي ثبت روش توليد و تکنيک ساخت رشته هاي صنايع دستي و هنرهاي سنتي خواهد بود.  اين در حالي است که ثبت ملي رشته هاي بومي و الويت دار صنايع دستي مقدمه اي براي ثبت جهاني اين رشته ها به شمار مي آيد ضمن اينکه  نقش موثري در رشد بازار فروش صنايع دستي و جلوگيري از کپي برداري از طرح هاي اين هنر- صنعت خواهد داشت.


 توليد نخستين پروژه هاي سينمايي ايران در آمريکا  

مسعود جعفري جوزاني پس از پايان توليد فيلم سينمايي "در چشم باد" در لس آنجلس، پروژه سينمايي "باسکرويل" را با مشارکت شرکت سينما ليبره استوديو در ايران و آمريکا مقابل دوربين مي برد.
به گزارش مهر، "در چشم باد" فيلمي سينمايي بر اساس يک مجموعه تلويزيوني 52 قسمتي به همين نام است که پخش آن از مدتي پيش از شبکه يک آغاز شده و همچنان ادامه دارد. اين مجموعه تاريخي سرگذشت سه نسل از يک خانواده ايراني را روايت مي کند که داستان آن از قيام جنگل آغاز مي شود و تا سال 1361 و آزادسازي خرمشهر ادامه مي يابد. "در چشم باد" نخستين فيلم سينمايي ايراني پس از انقلاب اسلامي سال 1357 است که جعفري جوزاني آن را در شرکت جوزان فيلم تهيه مدير اجرايي آن استوديو سينما ليبره در لس آنجلس است. فيلمساز ايراني فعاليت سينمايي يک گروه ايراني را در آمريکا اتفاقي تاريخي و دليل آن را سياست هاي بازتر باراک اوباما نسبت به جهان اسلامي مي داند.
جعفري جوزاني قصد داشت سال 2000 پروژه سينمايي "باسکرويل" را با مشارکت مالي طرف هاي ايراني و آمريکايي بسازد که برخي موانع مانع از آن شد. قرار بود يک سوم فيلم در آمريکا فيلمبرداري شود. کارگردان "در چشم باد" مي گويد: حالا که توانستيم توليد فيلم را با موفقيت در لس آنجلس به پايان برسانيم، خوشحالم اعلام کنم پروژه بعدي من "باسکرويل" خواهد بود. شرکت مستقل توليد و توزيع سينما ليبره استوديو که بيشتر در توليد پروژه هاي سياسي اجتماعي فعاليت مي کند، در توليد "در چشم باد" هم با جوزان فيلم همکاري کرد. فيليپه دياز بنيانگذار سينما ليبره از اينکه توانسته با مشارکت در توليد اين فيلم تاريخ ساز شود به خود افتخاري مي کند و جعفري جوزاني را هم فيلمسازي توانمند مي داند.
دياز در اين باره مي گويد: ما افتخار مي کنيم "در چشم باد" چشم اندازي تازه در روابط ايران و آمريکا به وجود آورده و اميدواريم تجربه آقاي جوزاني در لس آنجلس الگويي براي ديگران باشد. ضمن اينکه خوشحال خواهيم شد اگر بتوانيم در توليد فيلم بعدي وي "باسکرويل" هم در ايران و آمريکا مشارکت کنيم. بر اساس گزارش سينما ليبره استوديو، فيلم سينمايي "در چشم باد" در واقع چکيده اي از همين مجموعه است که هشت قسمت اول آن 60 ميليون نفر بيننده داشته و با هزينه اي 12 ميليون دلاري گرانترين و طولاني ترين پروژه تاريخ سينماي ايران خواهد بود. جوزاني فيلمنامه "در چشن باد" را خودش نوشته و قرار است فيلم را در سينماهاي ايران اکران کند.
داستان "در چشم باد" در سال 1981 مي گذرد. بيژن يک جراح مغز ميانسال است که پس از خروج از ايران در 1945 در لس آنجلس کار و زندگي مي کند. او نامه اي از يک زن دريافت مي کند که ادعا کرده همسر بيژن است و دکتر تصور مي کرده در جريان حمله ارتش شوروي در جنگ جهاني دوم کشته شده است.
درون نامه يک عکس سياه و سفيد از زن به همراه پسرکي خردسال قرار دارد. زندگي آرام دکتر بيژن پس از دريافت نامه به هم مي ريزد او حالا بايد بين زندگي در آمريکا به همراه نامزدش هولي و بازگشت به تهران براي يافتن همسر و فرزندش يکي را انتخاب کند; آن هم در آستانه آغاز حمله ارتش رژيم بعثي صدام به ايران.


 ساکنان تپه تاريخي هگمتانه از آب لوله کشي استفاده مي کردند  

گروه فرهنگ: سرپرست شانزدهمين فصل کاوش هاي باستان شناسي در تپه تاريخي هگمتانه از کشف يک سيستم آبرساني در لبه غربي معبر اصلي خبر داد و گفت: اين سيستم با استفاده از کف آجري و سطحي فلزي که روي آن با ملاط گلي با کيفيت عالي پوشانيده شده به احتمال زياد مسيري براي عبور آب شرب مصرفي بوده است.  دکتر يعقوب محمدي فر همچنين از کشف قسمت هايي از چند فضاي معماري متعلق به يکي از واحدها و ساختار معماري مشابه ساير سازه هاي يافت شده در کاوش هاي پيشين خبر داد.
محمدي فر به عنوان سرپرست سومين دور کاوش ها در هگمتانه تعيين کاربري فضاهاي معماري نمايان شده، تاريخ گذاري قطعي محوطه و کاربري فضاهاي معماري مکشوفه دور نخست کاوش هاي صورت گرفته به سرپرستي دکتر محمد رحيم صراف که طي سال 1361 تا 1379 در يازده فصل به انجام رسيد را از جمله اهداف اين فصل کاوش عنوان کرد.
کشف بخشي از سيستم شهرسازي و معماري منازل و همچنين بخشي از برج و باروي شهر ماحصل کاوش هاي دور نخست بر روي اين تپه تاريخي به شمار مي رود.  به گفته اين عضو هيات علمي دانشگاه بوعلي همدان به اين منظور 4 مربع در قسمت غربي کارگاه مرکزي جهت کاوش انتخاب شد.
عضو هيات علمي دانشگاه بوعلي همدان افزود: باتوجه به مدل فرضي ارائه شده اين محل مي بايست محل تقاطع معبر اصلي با معبر دوم فرعي (شرقي - غربي) باشد. چهار مربع پيش گفته با اين پيش فرض انتخاب شد که پس از تاييد محل قرارگيري اين تقاطع، طي فصول بعد بتوان واحدهاي معماري اطراف اين تقاطع را آشکار و کاربري آنها را بررسي کرد.
وي در ادامه اظهار داشت: در کاوش هاي اين فصل قسمتي از معبر اصلي آشکار گرديد ولي تقاطع آن بامعبر هاي ديگر آشکار  نشد. از اين رو به نظر مي رسد اين امر به دليل خطاهاي نقشه برداري و جابه جايي جزئي در پلان هاي فرضي ارائه شده باشد و بتوان اين تقاطع را در مربع کناري يافت.
به گزارش روابط عمومي پژوهشگاه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري دور دوم کاوش ها به سرپرستي مرحوم دکتر مسعود آذرنوش با هدف لايه نگاري محوطه از سال 1383 تا 1387 در چهار فصل انجام شد.
اين هيات با توجه به يافته هاي موجود و براساس نتيجه آزمايش هايي نظير C14 و ترمولومينسانس موفق به تاريخ گذاري محوطه گرديد و ساختارهاي معماري مکشوفه را منسوب به دوره اشکاني دانست.


 عرضه موبايل قرآني در نمايشگاه قرآن 

گروه فرهنگ: گوشي تلفن همراه با قابليت ويژه براي اجراي برنامه هاي قرآني توليد شده است که اوقات شرعي، نمايش جهت قبله، برنامه هاي جامع قرآن کريم و ادعيه و کتب اسلامي را در بر مي گيرد.
به گزارش مردم سالاري به نقل از ستاد خبري هفدهمين نمايشگاه بين المللي قرآن کريم، اين دستگاه شامل برنامه هاي متنوع قرآني از جمله 9 دوره ترتيل قرآن کريم همراه با متن عربي با صداي استادان پرهيزگار، امام جمعه، منشاوي، الشاطري، عبدالباسط، القامدي و ... است.
از ديگر ويژگي هاي اين گوشي تلفن همراه مي توان به ترجمه گويا به زبان فارسي، انگليسي، تفسير کل قرآن، امکان تکرار آيات، امکان جست وجو در آيات، ترجمه ها و تفاسير بر حسب سوره ها، آيات، جز»، حزب و ادعيه و زيارتنامه ها اشاره کرد.  در گوشي تلفن همراه قرآن کريم، مفاتيح الجنان، صحيفه سجاديه و ادعيه حج با ترجمه فارسي و انگليسي گردآوري شده است.  از ديگر امکانات اين گوشي تلفن همراه مي توان به قابليت تشخيص مکان توسط GPS و امکان نصب نرم افزار نقشه، قابليت اتصال به شبکه هاي بي سيم و استفاده از اينترنت و دوربين 5 مگاپيکسل اشاره کرد.
نرم افزار مذکور همچنين امکان نمايش تقويم هاي هجري قمري، شمسي و ميلادي و اوقات شرعي را به روش محاسبه شيعي و امکان پخش اذان در اوقات شرعي را داراست.  اين دستگاه توسط شرکت Tphone ساخته شده و در بخش رسانه هاي ديجيتال نمايشگاه قرآن کريم عرضه مي شود.


 داستانک 
نويسنده : عبد الحميد حسين نيا

افسانه جومونگ

سه خانواده با کودکان قد و نيم قد رفتند صحرايي در اطراف کرج، بساط پيک نيک راه انداختند.
هوا که تاريک شد، گفتند سريال تلويزيوني افسانه جومونگ شروع شده است، با هول و تکان کاسه و کوزه و سفره را جمع کردند و به سمت شهر آمدند. تازه در خانه متوجه شدند يک بچه سه ساله را جا گذاشته اند.
همگان دستپاچه و هراسان به صحرا که اکنون در قير چسبانک ظلمت شب غوطه ور بود بازگشتند و ديدند اثري از بچه سه ساله نيست. 


 اخبار کوتاه 

سريال گمشدگان به شبکه نمايش خانگي مي آيد

گروه فرهنگ: مدير عامل موسسه پرده نقره اي درباره پخش سريال گمشدگان (لاست) گفت: با توجه به تماس هاي مکرر علاقه مندان اين مجموعه تلويزيوني مبني بر دوبله و توزيع سريال مذکور در شبکه سينماي خانگي، اين سريال به محض صدور مجوز و طي مراحل فني روانه شبکه خانگي کشور مي شود. به گزارش مردم سالاري به نقل از روابط عمومي موسسه پرده نقره اي، حجت حاتم مدير عامل اين موسسه با اعلام ورود سريال گمشدگان(lost)  به شبکه نمايش خانگي کشور گفت: در پي تماس هاي مکرر علاقه مندان اين مجموعه تلويزيوني مبني بر دوبله و توزيع سريال مذکور در شبکه سينماي خانگي و درخواست خانواده هايي که از محصولات اين شبکه استفاده مي کنند، حقوق پخش مجموعه مذکور براي توزيع در شبکه ويدئويي کشور توسط موسسه پرده نقره اي خريداري شده است.

ضبط قسمت پاياني پنجمين خورشيد در برج ميلاد

مدير عامل شرکت برج ميلاد آسمان گفت: ضبط 2 قسمت پاياني سريال پنجمين خورشيد از امروز در برج ميلاد انجام مي شود. علي اکبر گلرخي در گفت وگو با فارس افزود: در حال فراهم کردن امکانات لازم براي عوامل سريال براي فيلم برداري هستيم تا مشکلي براي آنها ايجاد نشود و به راحتي کار خود را انجام دهند.  به گزارش فارس، تصويربرداري مجموعه تلويزيوني «پنجمين خورشيد» اول خردادماه آغاز شد و در خلاصه داستان اين سريال آمده است: محسن و همايون دو دوست هستند که در سال64 و در وضعيت بد اقتصادي زندگي مي کنند. آنها بر اثر حادثه اي عتيقه اي خاص پيدا مي کنند که قابليت سفر در زمان را دارد و محسن به همراه عتيقه 24 سال در زمان سفر مي کند و در سال 1388 در تهران امروز خود را مي يابد. محسن که با پديده هاي جديد و دور از ذهن مواجهه مي شود دلبسته دختري به نام هما مي شود و...

حسين پاکدل وکارگرداني نمايش رقص زمين

گروه فرهنگ: « حسين پاکدل» پس از سه سال دوري از صحنه نمايش «رقص زمين» را روي صحنه مي برد.
به گزارش مردم سالا ري به نقل از سايت ايران تئاتر، تاکنون حضور «فرهاد اصلا ني»،« پيام دهکردي»،«عاطفه رضوي» در اين نمايش قطعي شده و «محسن شاه ابراهيمي» طراح هنري اين اثر و« آنکيد و دارش» آهنگساز آن هستند.
نمايش « رقص زمين» نگاهي جديد به پديده زلزله دارد و قرار است ماه هاي آذر و دي سال جاري درمجموعه تئاتر شهر اجرا شود.
« حسين پاکدل» پيش از اين نمايش« سمفوني درد» را سال 85 در ايران و آبان 86 در تئاتر روهر آلمان اجرا کرد که با استقبال خوبي مواجه شد.


 سراي فرهنگ 

آغاز کار مدرسه سينمايي بهمن

«مدرسه سينمايي فرهنگسراي بهمن» با ياري «انجمن سينماي جوان» و به منظور پاسخگويي به نياز علاقمندان به اين هنر، از 15 مهر ماه فعاليت خود را آغاز مي کند.  از هدف هاي راه اندازي اين مدرسه که در فاز نخست کارگاه هاي «کارگرداني»، «فيلمنامه نويسي» و «تئوري تدوين» برگزار مي کند، مي توان به کشف استعدادهاي نهفته جوانان در عرصه سينما، کمک به رشد اين استعدادها از طريق علمي و پرورش نيروهاي آموزش ديده و ماهر در حوزه هنر هفتم اشاره کرد.
بنابراين گزارش، شرکت کنندگان در کارگاه هاي ياد شده، پس از اتمام دوره، گواهينامه معتبر از سوي انجمن سينماي جوان دريافت مي کنند و پس از آن مي توانند از همه خدمات انجمن در سراسر کشور بهره مند شوند.  اين گزارش مي افزايد: دوره نخست کارگاه هاي «مدرسه سينمايي بهمن» از 15 مهر ماه برگزار مي شود و علاقمندان به ثبت نام در آن و بهره گيري از دوره هاي آموزشي مي توانند به فرهنگسراي بهمن مراجعه کنند و براي دريافت اطلاعات بيشتر هم با شماره 55312180 و 55051386 تماس بگيرند.  گفتني است در راه اندازي مدرسه سينمايي بهمن علاوه بر انجمن سينماي جوان، مراکزي چون مديريت سينمايي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران و مديريت هنري فرهنگسراي بهمن مشارکت دارند.  فرهنگسراي بهمن در ميدان راه آهن ميدان بهمن - خيابان دشت آزادگان جنوبي واقع شده است.

ايمان و توانگري در احيا

مديريت فرهنگي هنري منطقه شش، به منظور گسترش مشارکت مردم در برنامه هاي فرهنگي شهر تهران و در راستاي فعاليت هاي ماه مبارک رمضان در حوزه اسلام شناسي، روان شناسي، مهارت هاي زندگي و توانگري و همچنين بهره مندي شهروندان از فضايلي چون قناعت و ساده زيستي برنامه «ايمان و توانگري در احيا» را برگزار مي کند.
روابط عمومي فرهنگسراي سرو با اعلام اين مطلب افزود: هدف از اجراي اين برنامه، ايجاد چنين فضاهايي با ترويج و توسعه استفاده از قرآن و ادعيه ماه مبارک در زندگي روزمره مردم مي باشد. اين برنامه با سخنراني حجت الاسلام برمايي، با محوريت شب هاي ليالي قدر، قرائت دعاي جوشن کبير، مداحي و اجراي مراسم مذهبي متنوع از عناوين تشکيل دهنده اين مراسم در تاريخ 19 لغايت 22 شهريور خواهد بود.

اکران 8 فيلم در پرديس سينمايي رازي

فيلم هاي عصر جمعه، بودن يا نبودن، مصائب شيرين، قاعده بازي، کودک و سرباز، کاغذ بي خط، شوکران و ماه و خورشيد در پرديس سينمايي رازي اکران مي شود.  همزمان با روز ملي سينما اين فيلم ها با حضور هنرمندان در پرديس سينمايي رازي براي شهروندان به صورت رايگان به نمايش در مي آيند.  بر اين اساس، «عصر جمعه»، «بودن يا نبودن»، «مصائب شيرين»، «قاعده بازي»، «کودک و سرباز»، «کاغذ بي خط»، «شوکران» و «ماه و خورشيد» به اکران در مي آيند. نمايش فيلم هاي ياد شده روزهاي دوشنبه 23 و سه شنبه 24 شهريور ماه در سالن هاي 21 و 23 نمايش داده خواهند شد.