نسخه شماره 2137 - 1388/05/14 -


سفر غير منتظره کلينتون به کره شمالي

نخستين کنگره پس از 20 سال
تلاش فتح براي تغيير خط مشي


خنثي شدن عمليات تروريستي در استراليا


همه پرسي براي لغو محدوديت قانوني در نيجر


رد مصالحه دولت ترکيه و پ ک ک


اخبار کوتاه


 سفر غير منتظره کلينتون به کره شمالي 

بيل کلينتون، رئيس جمهور پيشين آمريکا، در سفري غيرمنتظره به کره شمالي مي کوشد، مقدمات آزادي دو گزارشگر بازداشت شده آمريکايي را فراهم کند. ديدار او همچنين نشانه اي مهم در نزاع اتمي ميان پيونگ يانگ و واشنگتن به شمار مي آيد.
سفر بيل کلينتون، رئيس جمهور پيشين، آمريکا به پيونگ يانگ بسيار شگفتي آور است. زماني که روزنامه اي در کره جنوبي روز دوشنبه (3 اوت) اعلام کرد که کلينتون در راه سفر به کره شمالي است، بسياري از ناظران سياسي آن را باور نکردند. اما اين خبر پس از گذشت چند ساعت از سوي خبرگزاري رسمي کره شمالي نيز تاييد شد.
مقامات بلندپايه کره شمالي در فرودگاه به پيشواز بيل کلينتون آمدند. و ورود رئيس جمهور پيشين آمريکا بازتابي گسترده در تلويزيون دولتي کره شمالي داشت.
هدف اصلي کلينتون از اين سفر، آزادي دو زن خبرنگار آمريکايي است که در کره شمالي دستگير و در زندان به سر مي برند. اين دو گزارشگر آمريکايي، به نام هاي "لاورا لينگ" و "اوينا لي"  چيني و کره  اي تبار بوده و هر يک به 12 سال حبس در اردوگاه کار محکوم شد ه اند. ظاهرا جرم آنان سفر غيرقانوني به کره شمالي است.
کره شمالي، که خود را قدرتي اتمي به حساب مي آورد، خواهان مذاکرات مستقيم فقط با آمريکا است. هيلاري کلينتون، وزير امورخارجه آمريکا تاکنون اين درخواست را رد کرده و خواستار بازگشت کره شمالي به جمع مذاکرات گروه شش کشور است. حال سفر بيل کلينتون، همسر وزير امورخارجه آمريکا به کره شمالي مي تواند، نشانه اي مهم در اين راستا باشد. به گفته محافل ديپلماتيک کره جنوبي، بيل کلينتون ديداري نيز با کيم يونگ ايل، رهبر کره شمالي خواهد داشت.
رهبر کره شمالي در آخرين حضور علني خود به علت بيماري بسيار ناتوان به نظر مي رسيد. به گفته برخي از محافل سياسي رهبر کره شمالي، جوان ترين پسر خود، به نام کيم يونگ اون را به عنوان جانشين آينده اش منصوب کرده است.


 نخستين کنگره پس از 20 سال
 تلاش فتح براي تغيير خط مشي 
نويسنده : علي ودايع

اعضاي گروه فلسطيني فتح به نخستين کنگره خود پس از 20 سال رفتند. نمايندگان اين گروه رهبري حزب را بر خواهند گزيد. تعيين خط مشي جديد نيز از ديگر برنامه هاي کنگره فتح خواهد بود. فتح دچار اختلاف هاي درون سازماني است.
حدود 2 هزار عضو جنبش فلسطيني فتح براي شرکت در ششمين کنگره اين سازمان در روز گذشته به بيت لحم رفتند. اين کنگره سه روز به طول خواهد انجاميد. شرکت کنندگان قصد دارند يک شوراي مرکزي جديد با 21 عضو و يک شوراي انقلاب با 120 عضو انتخاب کنند. رهبري جديد بايد از محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين، در گفت وگوهاي صلح با اسرائيل پشتيباني کند.
عباس انتظار دارد اين مجمع سه روزه گامي در راستاي تحکيم موقعيت و تقويت نقش وي در تعامل با جنبش مقاومت اسلامي "حماس" و همچنين "بنيامين نتانياهو"، نخست وزير تندرو رژيم صهيونيستي باشد.
بر اساس طرحي اوليه از برنامه سازماني، فتح با به رسميت شناختن اسرائيل به عنوان دولت يهودي مستقل مخالفت کرده است. اين امر يکي از 5 شرط بنيامبن نتانياهو، نخست وزير اسرائيل براي برقراري صلح در منطقه است. فلسطيني ها بيم آن  را دارند که به  رسميت  شناختن اسرائيل به عنوان يک کشور، به معناي چشم پوشي از حق بازگشت آوارگان فلسطيني به سرزمين هاي شان باشد که توسط اسرائيل اشغال شده اند.
با وجود اين که فتح آماده است پيرامون به  رسميت شناختن اسرائيل به عنوان کشوري مستقل و راه حل تشکيل دو دولت مستقل (اسرائيل و فلسطين) در منطقه مذاکره کند، اما اعضاي اين حزب تمايلي به گنجاندن اين موضوع در برنامه هاي رسمي کنگره ندارد.
فتح به عنوان يک جنبش سياسي فلسطيني، معمولا هر 5 سال يک بار يک کنگره برگزار مي کند. اما به  دليل مشکلات داخلي ميان اعضا، پس از پنجمين کنگره در سال 1989، ديگر نمايندگان گرد هم نيامدند.
اين اختلاف هاي مزمن و درون سازماني، فتح را به فراکسيون هاي مختلف تقسيم کرده است. با وجود اين، محمود عباس که هر روز بيش از پيش از او انتقاد مي شود، اميدوار است که پشتيباني  اعضا را در کنگره جلب کند.
فتح در سال هاي اخير ضربه هاي سياسي بسياري را متحمل شده است. به عنوان مثال در ژانويه 2006 انتخابات پارلماني را به رقيب خود، حماس واگذار کرد و در سال 2007 اعضاي اين گروه از نوار غزه بيرون رانده شدند. بسياري از اعضاي فتح اميدوارند که در کنگره ششم، چهره هاي جوان تر و کاريزماتيک تر به رهبري برگزيده شوند تا بتوانند انسجام را به اين سازمان بازگردانند.
تصميم محمود عباس براي برگزاري کنگره در بيت لحم، مورد انتقاد بسياري از اعضاي فتح است. به اعتقاد مخالفان، اين تصميم به اسرائيل فرصت کنترل شرکت کنندگان در کنگره را مي دهد. از زمان توافق نامه صلح اسلو در سال 1993، شرايط در درون فتح متزلزل شد.
اعضاي با سابقه رهبري، همچون فاروق القدومي که در سوريه زندگي مي کند، هر گونه توافق با اسرائيل را رد مي کنند. محمود عباس در تدوين قراردادهاي اسلو شرکت فعال داشت و مجبور به پذيرش برخي شرايط اسرائيل شده بود، هنوز مورد انتقاد است. زيرا شمار شهرک نشينان اسرائيلي  در کرانه باختري رود اردن پس از توافق نامه اسلو دو برابر شده است.
القدومي، اواسط ماه گذشته ميلادي (ژوئيه) محمود عباس را متهم کرد که در مسموميت ياسر عرفات، رهبر سابق فتح، در سال 2004 با اسرائيل و آمريکا همکاري کرده است.
400 نماينده نيز از نوار غزه به کنگره دعوت شده اند. ولي گروه اسلامي  حماس از دادن اجازه خروج اين اعضا به کرانه باختري امتناع کرده  است و خواستار آن شده که محمود عباس بايد نخست صدها عضو بازداشت شده حماس را آزاد کند.
افتتاحيه اين نشست با ناهماهنگي برگزار شد چرا که اکثر نمايندگان حماس به دليل تنش هايي که ميان اين جنبش و عباس وجود دارد، قادر به شرکت در مجمع نبودند.
اختلاف هاي داخلي جنبش فتح از جمله شکاف تلخ ميان نسل ها نيز شرايط را دشوارتر مي کند.
تنها يک چهارم از بيش از 2هزار و 200 نماينده باسلسله مراتب رسمي انتخاب شده اند و باقي افراد توسط عباس و کميته اي کوچک گزيده شده اند که اين روند مي تواند مانعي بر سر راه تغيير چارچوب رهبري فتح باشد.


 خنثي شدن عمليات تروريستي در استراليا 

به گفته مسوولان پليس استراليا، نيروهاي انتظامي موفق به خنثي کردن يک حمله بزرگ تروريستي به تاسيسات نظامي اين کشور شده اند. پليس استراليا در يک عمليات گسترده دست کم چهار فرد مظنون را بازداشت کرده است.
پليس استراليا اعلام کرد، که در روز گذشته (4 اوت) در ايالت ويکتوريا در جنوب شرقي اين کشور چهار فرد مظنون را دستگير کرده است. در عمليات تجسسي پليس بيش از 400 مامور پليس شرکت داشتند. به گفته مقامات پليس استراليا، اين افراد درصدد بودند با مسلسل و سلا ح هاي خودکار به تاسيسات نظامي اين کشور حمله کنند.
مردان دستگيرشده، سومالي و لبناني تبار بوده و ظاهرا با گروه هاي تروريستي اسلام گرا رابطه داشته اند. به گفته خبرگزاري ها هر چهار مظنون داراي تابعيت استراليايي هستند.
افراد مظنون 22 تا 26 سال داشته و در صبحگاه روز گذشته (4 اوت) در کلان شهر ملبورن بازداشت شده اند. صدها مامور پليس در تجسس و بررسي دست کم 19 خانه شرکت داشته اند.


 همه پرسي براي لغو محدوديت قانوني در نيجر 

مردم نيجر روز گذشته براي شرکت در همه پرسي درباره لغو محدوديت هاي قانوني براي افزايش دوره فعاليت رئيس جمهوري فعلي به مدت سه سال، پاي صندوق هاي راي مي روند.
 "مامادو تانجا"، رئيس جمهوري نيجر که از سال 1999 ميلادي بر مسند قدرت است، اعلام کرده است که براي به سرانجام رساندن سرمايه گذاري هاي عمده خارجي در کشورش از جمله قرارداد نفتي با چين و معدن اورانيوم فرانسوي به سه سال زمان بيشتر نياز دارد.
بسياري از منتقدان هشدار مي دهند که تصميم رئيس جمهوري براي باقي ماندن در سمت خود به مدت سه سال بعد از پايان يافتن زمان قانوني، اقدامي غيردموکراتيک است و تهديدي جدي براي کشور به حساب مي آيد.  دوره دوم رياست جمهوري تانجا دسامبر سال جاري ميلادي به پايان مي رسد و بزرگ ترين مرجع قضايي نيجر اعلام کرده است که اين چارچوب زماني قابل تغيير نيست.
تانجا اعلام کرده است که مردم کشورش ابقاي وي تا پايان پروژه هاي اقتصادي که مي تواند ميلياردها دلار عايد اين کشور فقير کند را خواستار هستند.


 رد مصالحه دولت ترکيه و پ ک ک 

رجب طيب اردوغان" نخست وزير ترکيه در روند حل مساله کردي کشورش، هرگونه معامله سياسي با حزب کارگران کرد ترکيه " پ.ک.ک" را رد کرد.     اردوغان در نشست دوشنبه شب نمايندگان حزب حاکم در مجلس ترکيه سياست دولت را در روند ايجاد فضاي باز به منظور حل مساله کردي و پايان دادن به فعاليت هاي مسلحانه "پ.ک.ک" تشريح کرد.  اردوغان در عين حال گفت وگوي دولت با حزب جامعه دمکراتيک ترکيه را ممکن دانست.  حزب جامعه دمکراتيک ترکيه که در مناطق کردنشين اين کشور از هواداران زيادي برخوردار است در مجلس ترکيه 20 نماينده دارد.  اردوغان و ديگر دولتمردان اين کشور به علت اين که حزب ياد شده "پ.ک.ک" را به عنوان يک سازمان تروريستي نشناخته است با اين حزب پيشتر مناسبات سردي داشتند و برخي از مقام هاي ترکيه حزب ياد شده را به عنوان حامي "پ.ک.ک" معرفي کرده اند.  روند تعامل دولت با مخالفان کرد حدود يک ماه پيش با سخنان "عبدالله گل" رييس جمهوري ترکيه مبني بر اين که تحول تاريخي در مورد حل و فصل مساله کردي آغاز شده و براي اولين بار در تاريخ ترکيه همه ارکان دولتي در اين زمينه اتفاق نظر دارند، آغاز شد و متعاقب آن "پ.ک.ک" با تمديد آتش بس نمايند.


 اخبار کوتاه 

حمله راکتي به کابل

گروه بين الملل: کابل، پايتخت افغانستان بامداد سه شنبه، 13 اسد/مرداد، هدف پرتاب هشت راکت قرار گرفت که در اثر آن حداقل دو غيرنظامي زخمي شدند.
مقامات دولتي مي گويند، حداقل يکي از اين راکت ها در نزديک سفارت آمريکا در کابل واقع در محله وزير اکبر خان برخورد کرد و چند راکت ديگر نيز به محله مکرويان و در نقطه اي در نزديک فرودگاه کابل اصابت کرده است.
در همين حال يک مقام مسوول در فرماندهي پليس ولايت زابل افغانستان اعلام کرد که در حمله انتحاري روز سه شنبه در اين ولايت، مدير امنيت يکي از شهرستانهاي زابل در جنوب کشور کشته شد.

کشته شدن 185 تن در درگيري هاي سودان

گروه بين الملل: در درگيري هاي خشونت بار در جنوب سودان 185 تن کشته شدند.  مقام هاي محلي سودان اعلام کردند جنگجويان قبيله مورلي با حمله به اردوگاهي در منطقه اکوبو در ايالت جونگلي بيش از 100 زن و کودک را کشتند.
 اين مقام ها هم چنين از کشته شدن 50 تن ديگر و 11 تن از سربازان ارتش آزادي بخش خلق سودان خبر دادند.
بر اساس اين گزارش، احتمال افزايش تعداد قربانيان اين درگيري ها وجود دارد و تعداد دقيق آنها با توجه به کشف اجساد جديد مشخص نيست.

تسليحات آمريکا در گرجستان

گروه بين الملل: وزارت خارجه آمريکا از تصميم واشنگتن براي تحويل سلاح آمريکايي به گرجستان خبر داد. 
خبر تحويل سلاح آمريکايي به گرجستان در حالي منتشر مي شود که به نظر مي رسد واشنگتن قصد دارد حضور و شرکت خود در مناقشه نظامي قفقاز را از محل صدور تسليحات و تجهيزات نظامي به گرجستان جبران کند.

تشديد تدابير امنيتي در کربلا

گروه بين الملل: فرمانده ارشد نظامي عراق از استقرار بيش از 21 هزار نيروي ارتش و پليس در کربلا به مناسبت فرا رسيدن نيمه شعبان و تامين امنيت زائران کربلا خبر داد.
نيروهاي عراقي 12 بمب را که در مسير  زائران کربلا کار گذاشته شده بود کشف کردند و دو تن را که در کارگذاشتن بمب ها دست داشتند، دستگير نمودند.

آمار روزنامه نگاران کشته شده در جهان

گروه بين الملل: طي سال جاري ميلادي دست کم 46 خبرنگار در 21 کشور جهان حين انجام ماموريت کشته شدند.  موسسه بين المللي امنيت خبري که مقر آن در بروکسل پايتخت بلژيک است، در گزارشي اعلام کرد که طي سال جاري ميلادي حدود 46 خبرنگار در 21 کشور جهان حين تهيه و اعلام گزارش از رويدادهاي اين کشورها کشته شدند.
اين مرکز همچنين اعلام کرد: حدود شش روزنامه نگار داخلي و خارجي تا پايان ماه ژوئيه در سومالي کشته شدند.
 در اين گزارش همچنين وضعيت امنيتي براي خبرنگاران در مکزيک نگران کننده توصيف شده و اعلام شده که سه خبرنگار در اين کشور کشته و سه تن ديگر مفقود شده اند.

نا آرامي در جنوب تايلند

گروه بين الملل: بر اثر وقوع درگيري بين نظاميان تايلندي با شبه نظاميان مسلح در استان ناراتيوات، واقع در جنوب تايلند، دو نفر کشته و پنج نفر ديگر زخمي شدند.  
 اين درگيري عصر روز گذشته در منطقه "يي-نگو" اين استان بوقوع پيوست که بر اثر آن يک سرباز نظامي کشته و پنج سرباز ديگر نيز به شدت زخمي شدند.

تظاهرات زنان در عربستان

صدها دانشجوي زن در عربستان سعودي روز گذشته در اقدامي کم سابقه به سياست هاي پذيرشي دانشگاه طائف اعتراض کردند.   اين تظاهرات که روز يکشنبه، دوم اگوست برگزار شد منجر به درگيري ميان دانشجويان معترض و نيروهاي امنيتي زن دانشگاه طائف شد.
اين درگيري ها در روزي رخ داد که اين دانشگاه قرار بود در روز پذيرش، دانشجويان جديدي بگيرد.

ضرب الاجل مائوئيستها در نپال

گروه بين الملل: به دنبال تهديد مائوئيستهاي براي تسليم قدرت از سوي حکومت نپال به آنان طي 72 ساعت آينده، نشست اضطراري رييس جمهوري و نخست وزير تشکيل شد.   
 نخست وزير و رييس جمهوري نپال دوشنبه شب در يک نشست اضطراري به بررسي تهديد و ضرب الاجل مائوئيستها پرداختند. مائوئيستها خواستار انحلال حکومت ائتلافي متشکل از 23 حزب هستند و بر تشکيل حکومتي زير نظر حزب مائوئيستها تاکيد دارند.

برکناري نخست وزير اوستيا

گروه بين الملل: "ادوارد کوکويتي" رييس جمهوري منطقه خودخوانده اوستياي جنوبي، نخست وزير و کابينه دولت اين منطقه را روز سه شنبه برکنار کرد.    آسلانبک بولاتسف نخست وزير اوستياي جنوبي براساس اطلاع منابع خبري روسيه، به دليل وضع سلامتي جسماني اش از اين مقام کنار گذاشته شده است.

رد ايجاد پايگاه نظامي بيگانه در مصر

گروه بين الملل: حسني مبارک رئيس جمهور مصر تاکيد کرد که برپايي پايگاه هاي نظامي بيگانه در خاک کشورش را نمي پذيرد. 
وي گفت،  مصر با قدرت درخواست مصرانه قدرت هاي بزرگ را براي برپايي پايگاه هاي نظامي و ورود برخي تجهيزات نظامي به اين کشور را رد کرده است.

ديدار محرمانه گيتس و فرمانده جنگ افغانستان

گروه بين الملل: وزير دفاع ايالات متحده آمريکا محرمانه با فرماندهان ارشد جنگ افغانستان در بلژيک ديدار کرد.
جف مورل، سخنگوي وزارت دفاع آمريکا (پنتاگون) اعلام کرد که "رابرت گيتس"، وزير دفاع يکشنبه در ديدار محرمانه با فرماندهان ارشد ارتش ايالات متحده در افغانستان در جريان جزئيات شرايط امنيتي اين کشور قرار گرفت.

پيام القاعده به اوباما

گروه بين الملل: مرد شماره 2 سازمان تروريستي، رئيس جمهوري آمريکا را به اجراي سياستي درمورد مسائل اسرائيل  -  فلسطين متهم کرد که برمبناي شکست فلسطينيان تنظيم شده است. 
 "ايمن الظواهري"، مرد شماره دو القاعده دوشنبه با انتشار نوار ويدئويي اعلام کرد که پيشنهاد آتش بس که اين سازمان تروريستي در سال 2006 ميلادي به ايالات متحده ارائه کرد، هنوز پابرجاست.

رد عادي سازي روابط اردن و اسراييل

گروه بين الملل: اردن درخواست آمريکا براي عادي سازي روابط با رژيم صهيونيستي را رد کرد.   پس از عربستان سعودي، اردن نيز درخواست ايالات متحده آمريکا براي بهبود روابط با رژيم صهيونيستي به منظور کمک براي احيا مذاکرات صلح خاورميانه را رد کرد.