نسخه شماره 2137 - 1388/05/14 -


بازگشت دوباره متکديان به شهر خمين همزمان با شروع تعطيلات تابستاني


ايجاد کمربند سبز در اطراف شهرها


تبعات جبران ناپذير با عدم انتقال آب زاينده رود به مهريز


عملکرد نامطلوب ناوگان حمل ونقل عمومي در بيرجند


اخبار کوتاه

از سوي شهرداري منطقه يک تبريز صورت گرفت;
بهره برداري از طولاني ترين قطعه پروژه ساماندهي مهرانه رود


 بازگشت دوباره متکديان به شهر خمين همزمان با شروع تعطيلات تابستاني 

از زمان ورود متکديان آواره به خمين چند ماهي مي گذرد و اين افراد به همراه کودکان و دختران کم سن و سال در اطراف بيت تاريخي امام راحل پرسه زنان سيماي اين شهر را خدشه دار کرده اند. 
به گزارش ايسناچند ماه گذشته و با آغاز تعطيلات نوروزي اين افراد وارد شهر خمين شدند و پس از پايان تعطيلات راهي نواحي ديگري از کشور شدند که فرمانداري اين شهرستان موضوع را مختومه اعلام کرد.  با شروع فصل تابستان و تعطيلي مدارس، اطراف بيت امام خميني (ره) در خمين مملو از خودروهايي است که به دليل نبود ساماندهي مناسب در اطراف اين بناي تاريخي و معنوي تجمع مي کنند و زمينه را براي سو» استفاده هاي متکديان فراهم مي آورند.
در همين ارتباط مسوول امور اجتماعي فرمانداري خمين گفت: متکدياني که در اطراف بيت امام خميني فعاليت مي کنند، بومي نيستند و از شهرهاي جنوبي وارد اين شهرستان شده اند.
عبدالعلي تقي بيگي در گفت و گو با خبرنگار ايسنا افزود: تاکنون اطلاع دقيقي از تعداد و وضعيت زندگي آنها در اين شهرستان به دست نيامده است.
وي تصريح کرد: به  دليل مخدوش کردن سيماي شهر خمين، هرچه زودتر نسبت به جمع آوري اين گونه افراد از سطح شهر اقدام خواهد شد.
گفتني است، متکديان ياد شده اغلب با طفل شيرخوار و دختربچه ها با لباس هاي پاره در پياده روهاي پرجمعيت خمين حضور دارند.
از سوي ديگر فرماندار خمين گفت: به دليل پر شدن گورستان اين شهرستان در صورت بروز حادثه ناگهاني و افزايش تعداد مرگ و مير جنازه ها قابل دفن نخواهند بود. براتعلي رستمي افزود: مشکل گورستان به يکي از معضلا ت اين شهرستان تبديل شده و معصر اصلي اين جريان نيز شهرداري و شوراي شهر است.


  ايجاد کمربند سبز در اطراف شهرها 

عضو هيات علمي دانشکده کشاورزي دانشگاه شهيد چمران اهواز گفت: افزايش و توسعه پوشش گياهي درختان، موجب کاهش ميزان آلودگي  ناشي از گرد و غبار مي شود.
نورالله معلمي، در گفت وگو با ايسنا با اشاره به ايجاد مشکلات فراوان براي درختان در هنگام بروز پديده گرد و خاک در استان، عنوان کرد: در سطح برگ درختان روزنه هايي وجود دارد که گازهاي مورد نياز گياه از جملهCO2  را براي انجام عمل فتوسنتز جذب مي کنند.
وي با بيان اينکه عمل تعريق، جذب و دفع املاح از طريق روزنه هاي برگ گياهان صورت مي گيرد، توضيح داد: بروز گرد و خاک منجر به ايجاد لايه اي بر روي سطح برگ شده و اختلالاتي را در عمل فتوسنتز و تنفس گياه ايجاد مي کند که اين امر منجر به کاهش راندمان فعاليت گياه و توليد ميوه مي شود. البته کاهش ميزان توليد گياهان بسته به ميزان آلودگي هوا متفاوت است.
معلمي ادامه داد: گرد و غبار موجب رشد کنه و حشرات مضر براي درختان و گياهان نيز مي شود و رشد آفت گياهان منجر به گسترش بيماري هاي گياهان و درختان مي شود.
اين عضو هيات علمي دانشگاه شهيد چمران اهواز تصريح کرد: با توجه به اثرات گرد و غبار بر گياهان اهميت ايجاد کمربند سبز درختان در اطراف شهرها بيش از پيش به نظر مي رسد.


 تبعات جبران ناپذير با عدم انتقال آب زاينده رود به مهريز 

فرماندار مهريز با اشاره به اينکه اين شهرستان به واسطه برخورداري از منابع بالقوه آبي، مواهب طبيعي و باغات سرسبز به "باغ شهر" استان معروف شده است، خشکسالي بي سابقه و بحران کم آبي کنوني را فاجعه اي تلخ قلمداد کرد.
احمدعلي زارع زاده در گفت وگو با ايسناکاهش نزولات جوي، کم شدن آب چاه ها و سفره هاي زير زميني، خشک شدن بخش وسيعي از باغات و مزارع اين شهرستان، آبرساني سيار به بيش از 40 روستا، خشک شدن بيش از 170رشته قنات و کاهش 65 درصدي محصولات کشاورزي را از عواملي خواند که منجر به بروز اين فاجعه شده است.
وي افزود: خطر خشکسالي در حالي شهر جنوبي استان يزد را تهديد مي کند که ميزان آب استحصالي از چاه هاي اين شهر 120 ليتر در ثانيه است در حالي که ميزان آب مصرفي 240 ليتر در ثانيه است و 12هزار و 400مشترک ساعت هاي طولاني دسترسي به آب ندارند و بخش وسيعي نيز با آب سيار ارتزاق مي کنند.
رييس ستاد حوادث شهرستان، خواستار تسريع آبرساني زاينده رود به مهريز شد و افزود: اين امري است که تاخير در آن به طورحتم تبعات اجتماعي و زيست محيطي جبران ناپذيري را در پي خواهد داشت.


 عملکرد نامطلوب ناوگان حمل ونقل عمومي در بيرجند  

گسترش و توسعه محدوده شهري، افزايش تعداد خودروها در شهر بيرجند و دوطرفه بودن خيابانهاي کم عرض، کمبود پارکينگ و عدم پراکندگي مراکز درماني، آموزشي در سطح بيرجند از جمله مهمترين عوامل ايجاد ترافيک در اين شهرستان است.
به گزارش مهر در بيرجند، مي توان عدم تردد ناوگان حمل و نقل عمومي در مسيرهاي کم تردد را مهمترين عامل ايجاد ترافيک در بيرجند عنوان کرد، به طوريکه هر روزه شاهد ترافيک سنگيني در خيابان هاي طالقاني و جمهوري بوده و اين در حاليست که مردم شهرک هاي مسکوني جنوب شهر و تعدادي از خيابان هاي شمال شهر از عدم تردد تاکسي و اتوبوس در اين نقاط ناراضي هستند. يکي از مهمترين مسائل مربوط به بحث ترافيک فرهنگ عمومي مردم است در صورتي که شهروندان براي برآورده کردن نيازهاي خود از خودروهاي حمل و نقل عمومي از جمله اتوبوس و تاکسي استفاده کنند بار ترافيک موجود در شهر تا حد قابل ملاحظه اي کاهش خواهد يافت اما نظر مردم در اين زمينه چيز ديگري است. يک شهروند بيرجندي در گفت وگو با مهر سرويس دهي نامطلوب سازمان هاي تاکسيراني و اتوبوسراني را از جمله مشکلات اساسي عبور و مرور در سطح شهر عنوان کرد و افزود: در حالي که در مسيرهاي پر تردد شهر تعداد قابل ملاحظه اي از تاکسي ها بدون مسافر در حال تردد هستند هيچ يک از آنها از مسيرهايي همچون پاسداران وغفاري تردد نمي کنند و سازمان تاکسيراني نيز نظارت مطلوبي بر روند عبور و مرور آنها ندارد.
غلامرضا عزيزي گفت: اين امر باعث ترافيک در مسيرهاي خاصي از شهر شده در حالي که در نقاط کم تردد شهر حتي شاهد عبور يک تاکسي هم نيستيم.
رئيس پليس راهنمايي و رانندگي استان خراسان جنوبي در گفت و گو با مهر در اين خصوص بيان داشت: در حال حاضر مسئله ترافيک در سطح بيرجند از چندين جنبه قابل بررسي است که از اين ميان مي توان به سرويس دهي ناوگان حمل و نقل عمومي، عدم پراکندگي مراکز رفاهي در سطح شهر، عدم سرويس دهي ادارات به کارمندان در زمينه عبور و مرور اشاره کرد. وي خاطرنشان کرد: از همه اين موارد مهمتر عبور سرويس هاي حمل و نقل عمومي از پر ترددترين خيابانهاي شهر و پوشش ندادن ساير خيابانها از جمله مواردي است که افراد را به استفاده از خودروهاي شخصي و موتورسيکلت ها وادار مي کند.
سرهنگ مجتبي زنگويي افزود: اشاعه فرهنگ استفاده از وسايل حمل و نقل عمومي در سطح شهرستان بخش عظيمي از مشکلات ترافيک شهر را برطرف خواهد کرد و اين امر تنها با ارائه امکانات ويژه توسط ناوگان حمل و نقل عمومي استان و همچنين بهبود وضعيت خيابانهاي شهر امکان پذير خواهد بود. وي ادامه داد: سنگيني ترافيک بيرجند را تنها به يک ارگان نمي توان نسبت داد و بايد کليه سازمانها و همچنين خود افراد در راستاي رفع اين مشکل گام بردارند. مديرعامل سازمان اتوبوسراني خراسان جنوبي از بهبود عملکرد اين سازمان تا آغاز سال تحصيلي جاري خبر داد. يدالله غلامپور اظهار داشت: يکي از مشکلات اصلي ترافيک در شهر عبور ناوگان اتوبوسراني از خيابانهاي پر تردد شهر از جمله طالقاني، مطهري و جمهوري بوده که طي يک برنامه ريزي سنتي صورت گرفته و بايد از يک نقطه جلوي اين امر گرفته شود. وي در پايان از عدم مديريت صحيح به عنوان يکي از بزرگترين مشکلات اين سازمان ياد کرد و گفت: اميدواريم بتوانيم مشکلات موجود را از ميان برداشته و رضايت شهروندان را در اسرع وقت برآورده سازيم.
يکي ديگر از مشکلات ترافيکي شهر توقف تاکسي ها در خارج از ايستگاه است در حالي که روي کليه تاکسي ها برچسب "توقف تنها در ايستگاه" نصب شده است اما همه روزه شاهد توقف تاکسي و مسافر در نقاط ديگر نيز بوده و اين امر خود عامل مهمي در ايجاد ترافيک است. سرپرست سازمان تاکسيراني خراسان جنوبي عدم امنيت مالي راننده و همچنين پايين بودن سطح فرهنگ مردم را علت اصلي اين امر دانست و افزود: وقتي هيچ يک از شهروندان حاضر به رعايت اين قانون نيستند راننده نيز براي کسب در آمد مجبور به سوار و پياده کردن مسافر در هر نقطه از خيابان است.


 اخبار کوتاه 

راه اندازي تلفن گويا و يکسان سازي آن
 در سازمانهاي کار چهار محال و بختياري

رييس سازمان کار و امور اجتماعي استان چهار محال و بختياري از راه اندازي تلفن گويا و يکسان سازي آن در سازمانهاي کار و امور اجتماعي خبر داد. مهندس سلطاني رئيس سازمان کار و امور اجتماعي با اشاره به تکريم و اهميت اطلا ع رساني در تمامي ابعاد زندگي، بخصوص نقش اطلا ع رساني در حوزه هاي مختلف کاري و لزوم تکريم ارباب رجوع و اطلا ع رساني به موقع و زود هنگام به ارباب رجوع گفت: ما خدمتگزار مردم و بايد با اصلا ح فرايند هاي کاري و حذف بوروکراسي اداري و با انجام به موقع و درست کارها به ارباب رجوع احترام بگذاريم وي افزود:با راه اندازي سيستم تلفن گوياي سازمان کار وامور اجتماعي مردم مي توانند  در هر ساعت از شبانه روز با شماره تلفن 2261199 تماس گرفته و اطلا عات مورد نظر را بصورت تلفني دريافت کنند. وي همچنين به نقش روابط عمومي در  سازمانها وارتباط دو سويه آن با مردم از طريق مطبوعات و صدا و سيما پرداخت و افزود: در سالهاي گذشته کارهاي بزرگي توسط روابط عمومي سازمان صورت گرفته که از جمله مهمترين آنها مي توان به برگزاري جشنواره کارآفرينان برتر، برگزاري نمايشگاه بزرگ دستاوردهاي بنگاه هاي اقتصادي زود بازده، برگزاري مراسم تجليل از کارگردان نمونه و واحدهاي نمونه استاني، برگزاري مصاحبه مطبوعاتي و راديو وتلويزيون و تهيه و ساخت900 دقيقه فيلم از کارآفرينان و بنگاه هاي اقتصادي زود بازده اشاره کرد.

ترويج فرهنگ ايثار و شهادت در جامعه
 از مهمترين برنامه هاي دولت دهم است

ترويج فرهنگ ايثار و شهادت در لايه هاي مختلف جامعه از مهمترين برنامه هاي دولت در چهار سال آينده است.  سيد منصور ميرمرادي رئيس بنياد شهيد و امور ايثارگران استان مرکزي گفت: نگاه منطقي تر به جامعه ايثارگران از ديگر برنامه هاي دولت دهم است. وي با تاکيد بر ضرورت ترويج فرهنگ ايثار و شهادت در جامعه بيان داشت: پرداختن جدي به معيشت، مسکن و اشتغال نيز بايد به عنوان ديگر برنامه هاي دولت دهم در چهار سال آينده قرار گيرد.  رئيس بنياد شهيد و امور ايثارگران استان مرکزي با تاکيد بر اينکه تحقق امنيت ملي در گرو ماندگارسازي و حفظ و توسعه فرهنگ ايثار و شهادت است خاطر نشان کرد: بايد باايجاد فضاي اعتماد امکان مشارکت ايثارگران در صحنه هاي مختلف جامعه را افزايش داد چرا که امروز عدم حضور ايثارگران در صحنه هاي مختلف به عنوان يک آسيب شناخته شده است.


  از سوي شهرداري منطقه يک تبريز صورت گرفت;
 بهره برداري از طولاني ترين قطعه پروژه ساماندهي مهرانه رود  

خبرگزاري شهريار به نقل از روابط عمومي شهرداري تبريز گزارش داد با افتتاح و بهره برداري از مسير حد فاصل چهارراه آبرسان تا پل قاري به طول 2700 متر، 6 کيلومتر از کل مسير 15 کيلومتري طرح عظيم ساماندهي مهرانه رود تکميل گرديد. در مراسم افتتاح اين قطعه از پروژه مذکور مهندس قربانيان شهردار منطقه يک طي سخناني با ابراز خرسندي از تکميل و آماده سازي اين بخش از طرح ساماندهي مهرانه رود گفت: اين قطعه به عنوان طولاني ترين و عريض ترين بخش از طرح عظيم ساماندهي مهرانه رود به شمار مي رود که به جهت اهميت پروژه و تاکيدات شهردار محترم تبريز و شوراي اسلامي شهر به صورت ضربتي و شبانه روزي به مرحله اجرا در آمد. وي افزود: شهرداري منطقه يک براي تسريع در اتمام پروژه با استفاده از 6 پيمانکار همزمان پروژه ساماندهي مهرانه رود را به پيش برد و بر خلاف انتظار اغلب کارشناسان که پيش بيني مي کردند قطعه مذکور در عرض 5 سال به اتمام برسد اين منطقه در کمتر از يک سال نسبت به اجرا و اتمام پروژه اقدام کرد. شهردار منطقه يک در ادامه با اعلام اين که ساماندهي مهرانه رود آرزوي ديرينه مردم تبريز بود به ويژگي هاي فني اين پروژه اشاره و خاطر نشان کرد: اين بخش از پروژه ساماندهي مهرانه رود با صرف اعتباري بالغ بر 33 ميليارد ريال و به طول 2700 متر و در عرض 50 متر حد فاصل پل آبرسان تا پل قاري اجرا وبه بهره برداري رسيده است. مهندس قربانيان در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به ديگر پروژه هاي در دست اجراي اين منطقه افزود: طي روزهاي آينده نيز چندين طرح و پروژه عمراني خدماتي در سطح منطقه به بهره برداري خواهد رسيد که از آن جمله مي توان به پيست دوچرخه سواري و جاده سلامت منطقه ارم، نصب ست ورزشي در پارک و بوستان هاي محلي، مسير گشايي خيابان هاي قرباني و ايده لو اشاره کرد. خاطر نشان مي شود در مراسم بهره برداري از اين پروژه که عصر روز دوشنبه برگزار گرديد جمعي از اعضاي شوراي اسلامي شهر تبريز، معاون سياسي امنيتي استاندار آذربايجان شرقي، دادستان و فرماندار شهرستان تبريز نيز حضور داشتند. 
همچنين مهندس مدبر در مراسم بهره برداري از پروژه ساماندهي مهرانه رود حد فاصل آبرسان تا پل قاري ضمن اعلام اين مطلب که اجراي اين طرح از سوي شهرداري تحقق آرزوي چندين ساله مردم و اقدامي ماندگار در تاريخ عمران و توسعه تبريز بود بر ضرورت پيگيري و جذب اعتبارات کلان ملي براي تکميل و زيبا سازي اين پروژه از سوي مديريت استان و نمايندگان مجلس تاکيد کرد. وي آبدار کردن مهرانه رود را اصل مهم و حياتي اين پروژه اعلام و خاطر نشان کرد: تمامي مسوولان استاني و شهري بايد براي انتقال آب از سد شهيد مدني و آبدار کردن بستر مهرانه رود تلاش کنند. سخنگوي شوراي اسلامي شهر تبريز در بخش ديگري از سخنان خود زمينه سازي براي اجراي پروژه هاي بزرگ و زير بنايي در سطح تبريز را اولويت و دغدغه اصلي شوراي سوم از زمان استقرار بر شمرد و گفت: شوراي سوم پاسخ گويي به دغدغه هاي 30 ساله مردم تبريز و اجراي طرح ها و پروژه هاي فراموش شده را از همان روزهاي آغازين استقرار در دستور کار قرارداد که همين پروژه ساماندهي مهرانه رود و اجراي ده ها رشته مسير گشايي در مناطق محروم و کم برخوردار از جمله اين پروژه ها به شمار مي رود. مهندس مدبر در پايان بار ديگر بر ضرورت حمايت بيش از پيش دولت از پروژه عظيم ساماندهي مهرانه رود و تخصيص اعتبارات دولتي براي اين پروژه تاکيد کرد. 
مهندس نوين نيز در مراسم افتتاح پروژه ساماندهي مهرانه رود با اعلام اين مطلب افزود: در سال 86 و همزمان با تدوين برنامه پنج ساله توسعه تبريز موسوم به تبريز 90، شهرداري تبريز با پيش بيني يکصد طرح و پروژه بزرگ و کوچک عمراني خدماتي توسعه تبريز را ترسيم کرد که تاکنون 65 درصد اين برنامه ها محقق شده است. شهردار تبريز همچنين با ابراز خرسندي از آماده سازي پروژه عظيم ساماندهي مهرانه رود گفت: زماني که بحث اجراي طرح ساماندهي مهرانه رود را مطرح کرديم بسياري باور نمي کردند اين امر محقق شود اما امروز همه شاهديم که آرزوي ديرينه مردم با اجراي ضربتي طرح ساماندهي مهرانه رود محقق گرديده است. وي افزود: در حال حاضر 6 کيلومتر از مسير 15 کيلومتري طرح ساماندهي مهرانه رود به بهره برداري کامل رسيده و 9 کيلومتر باقي مانده نيز تاپايان مهر ماه به بهره برداري خواهد رسيد. شهردار تبريز در بخش ديگري از سخنان خود مجموع اعتبارات هزينه شده و تکميل طرح ساماندهي مهرانه رود را 400 ميليارد ريال اعلام کرد و گفت: پس از اتمام مراحل ساماندهي و بستر سازي مهرانه رود عمليات بهسازي و زيباسازي و نورپردازي اين پروژه نيز در دستور کار شهرداري قرار خواهد گرفت. مهندس نوين ابراز اميدواري کرد با تکميل و افتتاح نهايي اين پروژه، مهرانه رود به عنوان محلي براي جذب گردشگر و محيطي امن و آرام براي تفريح و سياحت شهروندان تبديل شود.