نسخه شماره 2137 - 1388/05/14 -


تاکيد اولياي دم بر قصاص شهلادر چهارمين جلسه صلح و سازش


کشف يک جسد داخل مخزن آب پونک


کشف ده ها هزار پاکت سيگارت قاچاق در کردستان


دستگيري دزد مطب پزشکان


قاتل، اعترافات قبلي خود مبني بر قتل ناموسي را پس گرفت


اخبار کوتاه


 تاکيد اولياي دم بر قصاص شهلادر چهارمين جلسه صلح و سازش 

گروه حوادث: دومين جلسه صلح و سازش در پرونده شهلا جاهد با حضور هنرمندان سينما و در مجموع چهارمين جلسه صلح و سازش در اين پرونده در دادسراي امور جنايي تهران برگزار شد. 
به گزارش خبرنگار مردم سالاري، مهتاب نصيرپور، مريلا زارعي، رخشان بني اعتماد، فاطمه گودرزي، مهناز افضلي، ابراهيم مختاري، هما روستا، جعفر پناهي و کيانوش عياري از جمله هنرمندان سينما بودند که در اين جلسه حضور يافتند و سه نفر از آنها به نمايندگي از سايرين تقاضاي گذشت را خطاب به اولياي دم لاله سحرخيزان همسر ناصر محمدخاني بيان کردند. فخرالدين جعفرزاده، معاون دادستان تهران و سرپرست دادسراي امور جنايي در اين زمينه به خبرنگاران جنايي گفت: قطعا براساس آيات الهي و روايات وارده از پيامبر(ص) و ائمه معصومين (ع) ايجاد صلح و سازش از وظايف ماست اما به هر حال قصاص نيز حق اولياي دم است.
 وي افزود: علاوه بر آموزه هاي ديني بر اساس مقررات قانوني نيز بر اصلاح ذات البين تاکيد شده است و هم چنين براساس بخشنامه سال 81 رياست قوه قضاييه در کليه پرونده هاي قصاص بايد جلسات صلح و سازش برقرار شود.
معاون دادستان تهران با بيان اين که ما معتقديم همه انسان ها قابل اصلاح و جامعه پذير شدن هستند، خاطرنشان کرد: در پرونده شهلا جاهد مانند ساير پرونده ها جلسات صلح و سازش را تشکيل داده ايم و تلاش خود را ادامه خواهيم داد.  وي گفت: «شهلا» خود مي تواند در جهت جلب رضايت اولياي دم مهمترين نقش را ايفا کند.
پس از اظهارات نمايندگان هنرمندان، اولياي دم لاله سحرخيزان بار ديگر بر قصاص شهلا جاهد تاکيد کرده و گفتند که حرف از بخشش، وضعيت روحي آنها را خراب مي کند.
هنرمندان حاضر در اين جلسه در پايان بار ديگر از مادر، پدر و خواهر لاله سحرخيزان تقاضا کردند که از قصاص گذشت کنند.


 کشف يک جسد داخل مخزن آب پونک 

گروه حوادث - فاطمه گلرخ: در پي کشف يک جسد متلاشي شده داخل مخزن آب شرب پونک، بازپرس ويژه قتل تهران دستور تخليه، گندزدايي و ضد عفوني 17 ميليون متر مکعب آب اين مخزن را صادر کرد. به گزارش خبرنگار مردم سالاري، ساعت 22 دوشنبه شب زماني که کارشناسان سازمان آب جهت نمونه برداري از آب موجود در مخزن آب شرب پونک مراجعه کرده اند، پس از برداشتن درب مخزن بوي تعفني را احساس کرده و مشاهده کردند که يک جسد متلاشي شده داخل مخزن وجود دارد.  در پي اعلام موضوع به مرجع انتظامي، قاضي محمدحسين شاملو بازپرس کشيک قتل پايتخت از اين موضوع باخبر شد و دستورات قضايي لازم را در اين زمينه صادر کرد.  بازپرس شعبه اول بازپرسي(ويژه قتل) دادسراي امور جنايي تهران در اين زمينه گفت: دستوراتي که در اين زمينه صادر شده مبني بر اين است که اولا چرا منطقه مذکور حفاظت شده نبوده و درب مخزن نيز قفل نبوده است.  وي با بيان اين که مشخص نيست جنسيت جسد مرد است يا زن؟ اظهار کرد: حدود يک ماه از مرگ صاحب جسد گذشته و جسد در داخل آب دچار فشار شديد نئشي شده است.  بازپرس جنايي تهران افزود: مشخص نيست که متوفي دست به خودکشي زده و يا پس از قتل، جسدش به داخل مخزن انتقال يافته است.  شاملو در پايان گفت: تحقيقات در اين زمينه ادامه دارد.


 کشف ده ها هزار پاکت سيگارت قاچاق در کردستان  

گروه حوادث: کارآگاهان پليس آگاهي استان کردستان موفق شدند، طي يک عمليات بيش از 48 هزار پاکت سيگارت قاچاق را کشف و در کنار آن چهار قاچاقچي و دو خودرو را دستگير و توقيف کنند. به گزارش مردم سالاري به نقل از اداره اجتماعي آگاهي ناجا، سرهنگ قنبري - رييس پليس آگاهي استان کردستان - در توضيح اين خبر، افزود: پس از تدوين طرح مبارزه با قاچاق متناسب با شرايط و اوضاع استان، کارآگاهان در جريان نگهداري انواع سيگارت خارجي در منزل شخصي در يکي از شهرک هاي سنندج قرار گرفتند. کارآگاهان پس از کسب مجوز از مراجع قضايي و انجام هماهنگي هاي لازم به موقعيت مورد نظر رفته و مشاهده کردند که منزل فوق خالي از سکنه بوده و تبديل به انبار سيگارت قاچاق شده است. وي افزود: در اين راستا دو دستگاه خودرو به همراه چهار قاچاقچي که در محوطه حياط مشغول بارگيري سيگارت ها به داخل خودرو بودند، توقيف و دستگير شدند. در بازرسي از خودروها و منزل فوق بيش از 48 هزار پاکت سيگارت در مارک هاي مختلف کشف و ضبط شد. سرهنگ قنبري عنوان کرد: در نهايت اموال مکشوفه به همراه متهمان و خودروهاي حامل بار به اداره آگاهي منتقل و در اين خصوص پرونده اي تشکيل و موضوع تحت رسيدگي است.


 دستگيري دزد مطب پزشکان  

گروه حوادث: سارقي که از مطب پزشکان مختلف در سطح استان گلستان سرقت مي کرد، دستگير شد. به گزارش به نقل از اداره اجتماعي آگاهي ناجا، سرهنگ سلطاني - رييس پليس آگاهي استان گلستان - با بيان اين خبر، افزود: پس از وقوع چند فقره سرقت از مطب پزشکان و دفترخانه ها در نقاط مختلف شهر اکيپي از کارآگاهان پليس آگاهي براي شناسايي و دستگيري سارق وارد عمل شدند. در ابتدا با دعوت از شاکيان پرونده  و جمع آوري اطلاعات، عمليات چهره نگاري انجام و سرنخ هايي از سارق به دست آمد. وي افزود: در تحقيقات از شاکيان آنان اظهار کردند که فرد سارق با بهانه هايي واهي اقدام به سرگرم کردن پزشک يا مسوول قسمت مربوطه کرده و سپس اموال و يا وجوه نقد آنان را به سرقت مي برده است. در ادامه کارآگاهان با استفاده از بانک هاي اطلاعاتي و به کارگيري منابع مردمي توانستند به سوژه نزديک شوند، به طوري که گزارش به موقع مردمي سبب دستگيري متهم شد. رييس پليس آگاهي استان گلستان بيان کرد: پس از دستگيري و انتقال مظنون و انجام تحقيقات مشخص شد که وي همان سارق سابقه دار مطب ها و دفترخانه هاست. سرهنگ سلطاني گفت: پس از اعتراف متهم به شش فقره سرقت در بازرسي از منزل وي، مقاديري اموال مسروقه کشف و ضبط شد.


 قاتل، اعترافات قبلي خود مبني بر قتل ناموسي را پس گرفت 

مرد جواني که متهم است يک مرد ميانسال را به قتل رسانده است در اعترافي جديد مدعي شد. ادعاي قبلي وي مبني بر درخواست مقتول براي ارتباط نامشروع با همسرش کذب محض بوده است.به گزارش فارس،  عصر روز 3 تير امسال ماموران گشت انتظامي تهران بزرگ در حوالي خيابان فداييان اسلام  با يک خودروي سوخته شده روبه رو شدند.
ماموران پس از خاموش شدن اين خودرو دريافتند جسد يک مرد ميانسال در صندوق عقب اين خودرو رها شده است و جسد به شدت سوخته و قابل شناسايي نيست. شهرياري، بازپرس شعبه هفتم دادسراي امور جنايي تهران درباره اين پرونده گفت: به سرعت مشخصات ماشين را با مرکز شماره گذاري خودرو کنترل کرديم و به اين ترتيب محل سکونت صاحب خودرو شناسايي شد. وي ادامه داد: با حضور در محل سکونت صاحب خودرو مشخص شد جسد سوخته شده متعلق به صاحب خودرو است و فرزند وي مدعي است پدرش به يک بنگاه معاملات ملک رفته تا يک خانه را اجاره کند و بعد از آن به منزل بازنگشته است. 
شهرياري به همراه فرزند اين فرد به بنگاه معاملات ملک مورد نظر رفته و تحقيقات خود را از صاحب بنگاه آغاز کردند تا اينکه اين فرد مدعي شد صاحب خودرو پس از اتمام کارش در بنگاه به همراه يک خودروي پژو سبز رنگ محل بنگاه را ترک کرده است.  ماموران به ضد و نقيض گويي هاي اين فرد پي بردند و او را بازداشت کردند تا اينکه اين فرد به ارتکاب قتل اعتراف کرد و مدعي شد مقتول به همسرش که منشي وي در بنگاه بوده است نظر سو» داشته است. اين فرد مدعي شد مقتول در چندين مورد بدون آنکه بداند منشي من همسرم است از من خواست تا با منشي خود صحبت کنم و او را به برقراري ارتباط با وي ترغيب کنم. وي ادامه داد روز حادثه جلوي خود را نتوانستم بگيرم و او را به قتل رسانده و پس از انتقال خودرو اش به خيابان فداييان اسلام او را به آتش کشيدم. بازپرس شعبه هفتم دادسراي امور جنايي تهران گفت: تحقيقات ادامه يافت تا اينکه اين موضوع اندکي دور از ذهن به نظر رسيد و به اين ترتيب از همسر وي نيز بازجويي به عمل آمد و اين فرد مدعي شد من تا کنون در بنگاه منشي گري نکرده ام.  وي افزود: با اين ادعا بار ديگر اين مرد جوان به بازجويي فراخوانده شد و در اين زمان اعترافات قبلي خود را پس گرفت و مدعي شد مبلغ 3 ميليون پول از مقتول گرفته و چون توانايي پرداخت آن را نداشته است وي را به قتل رسانده است. تحقيقات براي زواياي پنهان پرونده ادامه دارد.


 اخبار کوتاه 

سيلاب مرگبار در فيليپين

مقامات اورژانس مرکزي فيليپين اعلام کردند: بر اثر رانش زمين و وقوع سيلاب در اين کشور، دست کم 15 نفر کشته يا مفقود شدند و احتمال افزايش تلفات نيز وجود دارد. به گزارش ايسنا، «مسعود اورليو» - رييس اورژانس مرکزي فيليپين - در مصاحبه اي با خبرگزاري آسوشيتدپرس، عنوان کرد: بر اثر وقوع سيلاب ناشي از توفان و رانش زمين گسترده در مناطق کوهستاني واقع در شمال و غرب اين کشور، دست کم 15 نفر کشته و يا مفقود شدند. وي خاطر نشان کرد: به دليل افزايش بارش ها و همچنين احتمال اين مساله وجود دارد که تلفات اين بلاياي طبيعي افزايش يابد.

9 کشته بر اثر رانش زمين در بنگلادش

مقامات ستاد حوادث غير مترقبه بنگلادش، از کشته شدن 9 نفر و مفقود  شدن 12 نفر ديگر بر اثر وقوع رانش زمين در جنوب شرق اين کشور خبر داده و احتمال دادند که امکان افزايش تلفات وجود دارد. به گزارش ايسنا، کامرول احسن - سخنگوي ستاد مرکزي حوادث غيرمترقبه بنگلادش - در مصاحبه اي با خبرگزاري آسوشيتدپرس، يادآور شد: رانش زمين در مناطق جنوبي و شرقي بنگلادش به دليل بارش هاي موسمي در اين نواحي روي داده است و به دليل آن که اين نواحي کوهستاني هستند، رانش و نشست زمين در اين نواحي بيشتر از مناطق ديگر به وقوع مي پيوندد. وي خاطر نشان کرد: در ميان اين 9 نفر جان باخته، اعضاي شش نفره يک خانواده  نيز ديده مي شود که به دليل نشست زمين در زير گل و لاي مدفون شدند. براساس گزارشات رسمي ستاد حوادث غير مترقبه بنگلادش، 17 منطقه جزو مناطق پرخطر اعلام شدند و مسوولان از ساکنان اين مناطق درخواست کردند براي امنيت جاني خود و خانواده هايشان منازل را ترک کرده و به مناطق امن پناه ببرند. 

وقوع زمين لرزه  6/9 ريشتري در کاليفرنيا

موسسه لرزه نگاري و زمين شناسي آمريکا، از وقوع يک زمين لرزه  6/9 ريشتري در مقياس امواج درون زميني در نزديکي خليج مکزيک در کاليفرنيا خبر داد و اعلام کرد: اين زمين لرزه باعث تخريب چند ساختمان و ترک برداشتن خيابان ها شده است. به گزارش ايسنا، موسسه لرزه نگاري و زمين شناسي آمريکا يادآور شد: زمين لرزه اي شديد به قدرت  6/9 ريشتر در مقياس امواج دروني زمين  59 دقيقه بامداد به وقت محلي و  17/59 به وقت گرينويچ در  122 کيلومتري شمال به شمال شرق منطقه «سانتا ايزابل» در «باخا» در کاليفرنيا و در  533 کيلومتري جنوب شرق شهر مرزي «تيخوآنا» روي داد و باعث شد تا چندين ساختمان که اکثرا قديمي و فرسوده بودند، تخريب شده و ترک هايي نيز در خيابان هاي اين مناطق به وجود آيد. در گزارس ستاد مرکزي حوادث غير مترقبه ايالت کاليفرنيا نيز آمده است: خوشبختانه تاکنون اين زمين لرزه شديد تلفاتي را در پي نداشته است.

نجات معجزه آساي زني پس از حمله هشت سگ

رسانه هاي دولتي نيوزلند اعلام کردند: يک زن جوان پس از حمله هشت سگ به طرز معجزه آسايي زنده ماند. به گزارش ايسنا، روزنامه  محلي نيوزلند از قول مقامات بهداشت اين کشور نوشت: «مارگريت کريستين» 36 ساله روز گذشته حين دويدن در پارکي در نزديکي محل سکونتش مورد حمله هشت سگ قرار گرفت و به شدت مجروح شد، اما خوشبختانه جان سالم به در برد و زنده ماند. شوهر اين زن نيز در مصاحبه اي با خبرگزاري آسوشيتدپرس، بيان کرد: هنگامي که از مرکز اورژانس منطقه «ولينگتون» با من تماس گرفتند، اصلا باور نمي کردم که زنم مورد حمله هشت سگ ولگرد قرار گرفته باشد. وي ادامه داد: خوشبختانه و با تلاش پزشکان مرکزي درماني منطقه، زنم از مرگ حتمي نجات يافت و بر اساس اعلام نظر پزشکان تنها از ناحيه پاها، يکي از دستانش و صورتش دچار جراحت شده است.  براساس اعلام شاهدان اين ماجرا، حمله سگ ها به اين زن 36 ساله، 15 دقيقه به طول انجاميد و سپس سگ ها انگار که از چيزي ترسيده باشند، محل را ترک کرده و ناپديد شدند.