نسخه شماره 2137 - 1388/05/14 -


واکنش بانک مرکزي به ماجراي خروج 18/5 ميليارد دلاري از کشور

سهام بلوکي شرکت مخابرات از ماه آينده عرضه مي شود:
آغاز بررسي ابهامات واگذاري شرکت مخابرات


صدور 3/4 ميليارد دلار کالاي صنعتي و معدني


توليد 380 هزار دستگاه خودرو در شرکتهاي تابعه ايدرو

رئيس کل اتاق تعاون اعلا م کرد:
جلوگيري از فعاليت انحصاري دولت در اقتصاد

پيامدهاي حذف بن ويژه رمضان از سبد هزينه حقوق بگيران
عدالت قبل و بعد از انتخابات


برگزاري سيزدهمين همايش سراسري موسسه قوامين در تبريز


اخبار کوتاه


 واکنش بانک مرکزي به ماجراي خروج 18/5 ميليارد دلاري از کشور  

قائم مقام بانک مرکزي اعلام کرد ابعاد خبر خروج 18/5 ميليارد دلار ارز و طلا از کشور توسط يک کاميون داراي ابهامات زيادي است.
به گزارش مهر، حسن قضاوي در گفت وگو با خبرنگاران مهر و ايرنا در خصوص خروج 18/5 ميليارد دلار ارز و شمش طلا از کشور گفت: تصور اين موضوع بسيار دشوار است.
قائم مقام بانک مرکزي افزود: 20 تن طلا تقريبا نيم ميليارد دلار مي شود ، آنچه در رسانه ها مطرح شده، اين است که 20 تن طلا به ارزش 11 ميليارد دلار از کشور خارج شده، اين رقم بي معناست.
وي اضافه کرد: معمولا حجم طلايي که مي توان در يک کاميون جاي داد حداکثر حدود 20 تن است، بنابراين 11 ميليارد دلار طلا به تعداد زيادي کاميون نياز دارد.
قضاوي در مورد حجم اسکناس 7/5 ميليارد دلاري نيز که در اين خصوص مطرح شده است، عنوان کرد: 7/5 ميليارد دلار به تعداد متعددي کاميون براي حمل نياز دارد.
وي اضافه کرد: علاوه بر اين، قابل تصور نيست که اين مقدار اسکناس دلاري را کسي در اختيار داشته باشد حتي يک کشور ذخاير اسکناس خارجي که نگهداري مي کند، به اين حد نيست چه رسد به اينکه يک شخص چنين حجم از ذخاير اسکناس دلاري را در اختيار داشته باشد.
قائم مقام بانک مرکزي با بيان اينکه ابعاد مختلف اين خبر داراي ابهامات زيادي است، گفت: به اين ترتيب نمي توان اظهار نظر مسجلي در اين خصوص کرد.
به گفته قضاوي، آنچه که مي توان گفت اين است که ابهامات اين خبر به قدري زياد است که نمي شود در موردش اظهار نظر صريحي را کرد.
وي خاطر نشان کرد: بايد اخبار و اطلاعات بيشتري را داشت تا بتوان نسبت به صحت آن اظهار نظر کرد.


  سهام بلوکي شرکت مخابرات از ماه آينده عرضه مي شود:
 آغاز بررسي ابهامات واگذاري شرکت مخابرات 

گروه اقتصاد: از هفته گذشته تا کنون عرضه 50 درصد از سهام شرکت مخابرات به دليل وجود برخي ابهامات متوقف شد. کميته بازار طبق قوانين بين المللي حاکم بر معاملا ت از روز گذشته بررسي وضعيت شرکت مخابرات و سهامداران آن را شروع کرده است.
بر اساس اصولteikover  که در دنيا حاکم است، در جابجايي هاي بزرگي مثل مخابرات بايد وضعيت برخورد با سهامداران خرد، پروانه بهره برداري، مطالبات دولت و.. بررسي شود. در اين راستا روز گذشته کميته بازار با تشکيل جلسه اي به بررسي اين مسائل پرداخت.
به گزارش ايلنا، به دنبال اعلام شرکت مخابرات براي تعديل سود اين شرکت از 14 تومان به 20تومان، آن هم در آستانه جابجايي بلوک 50 درصدي سهام مخابرات، بار ديگر فعالان بازار سرمايه دستخوش بازيگرداني هاي مسوولان شرکت مخابرات شدند; چرا که اين شرکت از آغاز راه ورود به شرکت بورس اوراق بهادار با اعمال ابهامات و ناسازگاري هاي نامتعارف دست اندازهاي بسياري براي سهامداران تالار شيشه اي حافظ کرد.
گفتني است شرکت مخابرات در هفته گذشته عملکرد سه ماهه نخست امسال را بدون درج تعديل سود شرکت مخابرات به شرکت بورس اعلام کرد که با نگرشي بر اين گزارش درمي يابيم که نحوه گزارش دهي و صورت هاي مالي سال جاري شرکت مخابرات با سال گذشته قابل قياس نيست، تا آنجا که در صورت مالي، سود سه ماهه سال جاري اين شرکت 430 ميليون تومان اعلام شده است که اين رقم در مقايسه با سود 31 ميليارد و 700 ميليون توماني اعلام شده در سال گذشته قابل قياس نيست تا آنجا که ريشه يابي اين تفاوت فاحش را مي توان در تفاوت نحوه شناسايي درآمد شرکت مخابرات در سال گذشته نسبت به سال جاري و عدم ورود سود شناسايي شده شرکت هاي زيرمجموعه مخابرات در سال جاري عنوان کرد.
حال بايد گفت اعلام تعديل سود شرکت مخابرات به 20 تومان در آستانه عرضه بلوکي اين سهام در زمره کدام يک از بازي هاي مسوولان شرکت مخابرات قرار گرفته است؟ آيا شرکت مخابرات پس از جذب سهامداران که به دنبال اعلام اين تعديل سود است، قادر به پرداخت اين سود به سهامداران خواهد بود يا خير؟
در همين زمينه و در آستانه ورود بلوک 50 درصدي مخابرات به بازار سرمايه، محمدرضا رستمي معاون ناشران و عرضه شرکت بورس اروراق بهادار در گفت وگو با خبرنگار ايلنا با اشاره به برگزاري جلسه اي در کميته بازار جهت جابجايي بلوک 50 درصدي مخابرات، مي گويد: بر اساس ماده 9 دستورالعمل پذيرش شرکت بورس اوراق بهادار، مقرر شده هر شرکتي که کمتر از 2 سال در بورس وارد شده و خواهان معامله 50 درصدي سهام خود است، بايد از هيات پذيرش شرکت بورس اوراق بهادار مجوز اخذ کند. در اين راستا روز گذشته کميته بازار با تشکيل جلسه اي به بررسي اين مسائل پرداخت.
وي با اشاره به موارد بررسي شده در جابجايي اين سهام مي گويد: مشخص شدن تکليف پروانه بهره برداري شرکت مخابرات، بررسي مشکل سهام شناور آزاد و تشخيص تعهدي که سازمان خصوصي سازي در عرضه 15 درصدي به بازار داشته و همچنين تعهدات سهامداران قديم مخابرات در اين کميته رسيدگي مي شود که اين بررسي ها بر اساس اصولteikover  در دنيا صورت مي گيرد; چرا که براساس اين قوانين در جابجايي هاي بزرگي مثل مخابرات بايد وضعيت برخورد با سهامداران خرد، پروانه بهره برداري، مطالبات دولت و.. بررسي شود.
طبق گفته معاون سازمان خصوصي سازي در جلسه اخير هيات واگذاري علاوه بر تعيين زمان عرضه بلوکي سهام شرکت مخابرات اساسنامه دو شرکت نيز به تصويب رسيد.
سيد مهدي عقدايي در گفت وگو با ايسنا،  اظهار کرد: عرضه بلوکي سهام مخابرات با آگهي در روزنامه از ديروز آغاز مي شود و متقاضيان خريد به مدت يک ماه فرصت دارند تا اطلاعات و مدارک خود را براي بررسي اهليت مالي و فني به سازمان خصوصي سازي ارسال کنند و سازمان نيز يک هفته براي رسيدگي اين مدارک مهلت دارد تا در نهايت خريداران واجد شرايط از تاريخ 18 شهريور ماه که زمان عرضه بلوکي سهام مخابرات است، رقابت خود را آغاز کنند.
وي با اشاره به درخواست هاي غيررسمي خريد سهام اين شرکت که از پيش نيز مطرح بود، افزود: بنابراين کليه متقاضيان و سرمايه گذاران داخلي و خارجي از زمان آگهي تا يک ماه فرصت اعلام تقاضا دارند.
به گفته او، علت بسته شدن نماد معاملاتي شرکت مخابرات از هفتم مرداد ماه به علت تعديلEPS  آن بود.
عقدايي تاکيد کرد: 15 درصد سهام شناور حفاري شمال مصوب شوراي عالي بورس عرضه شد و در مورد عرضه بلوکي آن پس از مجمع شرکت تصميم گيري مي شود و شايد جلسه مجمع آن تا يک هفته آينده برگزار شود.


  صدور 3/4 ميليارد دلار کالاي صنعتي و معدني  

بيشترين ارزش صادرات کالاهاي صنعتي و معدني در گروه هاي  محصولات معدني، محصولات صنايع شيميايي و صنايع وابسته به آن، مواد پلاستيکي و اشياي ساخته شده از اين مواد و کائوچو است. طي 3 ماهه نخست امسال بالغ بر 3 ميليارد و 416 ميليون دلار انواع کالاهاي صنعتي و معدني به کشورهاي مختلف جهان صادر شد. به گزارش ايلنا، اداره کل آمار و فرآوري داده هاي اين وزارتخانه گفت: در سه ماهه منتهي به خرداد 88 نسبت صادرات صنعتي و معدني به صادرات غيرنفتي کشور 85/1 درصد بود. بيشترين ارزش صادرات کالاهاي صنعتي و معدني در گروه هاي محصولات معدني، محصولات صنايع شيميايي و صنايع وابسته به آن، مواد پلاستيکي و اشياي ساخته شده از اين مواد و کائوچو است. همچنين عمده ترين کشورهاي هدف صادراتي کالاهاي صنعتي و معدني در سه ماهه مذکور، شامل کشورهاي چين، عراق، امارات متحده عربي، هند و افغانستان بوده است. متوسط قيمت هر تن صادرات کالاهاي صنعتي و معدني در 3 ماهه نخست امسال معادل 379/5 دلار بوده است.
بنابرگزارش دريافتي از دبيرخانه کميته ماده 19 آئين نامه حمايت هاي دولت از صادرکنندگان خدمات فني و مهندسي نيز در سه ماهه نخست امسال بالغ بر 699 ميليون دلار قرارداد صدور خدمات فني و مهندسي منعقد شده است.


 توليد 380 هزار دستگاه خودرو در شرکتهاي تابعه ايدرو  

گروه اقتصاد: شرکت هاي خودرو ساز تابعه ايدرو در چهار ماهه نخست امسال در مجموع 382 هزار و 791 دستگاه انواع خودرو توليد کردند که درمقايسه با مدت مشابه سال قبل 7 درصد رشد داشته است از اين تعداد سهم ايران خودرو 181/008 دستگاه خودرو(47 درصد) و سايپا201/783 دستگاه خودرو(53درصد) مي باشد.در گروه خودروهاي سواري و وانت، شرکت ايران خودرو در انتهاي تيرماه 88،177 هزار و 449دستگاه توليد کرده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدي معادل 13 درصد داشته است.در گروه خودروسازي سايپا شامل شرکت هاي سايپا، پارس خودرو و زامياد هم توليد انواع سواري و وانت معادل200 هزار و 376 دستگاه بوده که در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته رشدي معادل 4 درصد را نشان  مي دهد. در گروه خودروهاي سواري در شرکت ايران خودرو بيشترين تيراژ خودروهاي توليدي به ترتيب متعلق به پژو 405 با 43 هزار و 424 دستگاه و پژو 206 با 29 هزار و 291 دستگاه است.درگروه سايپا نيز بيشترين تيراژ خودرو توليدي متعلق به انواع پرايد با 91 هزار و 791 دستگاه است.در همين مدت توليد تندر 90 در شرکت ايران خودرو 2 هزار و 112 دستگاه و در شرکت سايپا(پارس خودرو) 4 هزار و 452 دستگاه بوده است.مجموع توليد سواري و وانت تا آخر تير ماه سال 88 برابر 377  هزار و 825 دستگاه بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 8 درصد افزايش داشته است. و در اين بخش سهم گروه سايپا 53 درصد و ايران خودرو 47 درصد است.


 رئيس کل اتاق تعاون اعلا م کرد:
 جلوگيري از فعاليت انحصاري دولت در اقتصاد  

رئيس کل اتاق تعاون تحقق اصل 44 در بخش تعاون، شفاف سازي اقتصادي و حل مشکلات بنگاه هاي تعاوني را از مهم ترين اقدامات بخش تعاون در شوراي رقابت اعلام کرد و گفت: با فعاليت ها و اقداماتي که اين شورا انجام خواهد داد، جلوي فعاليت دولت در ايجاد انحصار در تصميمات و اقدامات اقتصادي گرفته خواهد شد.
حسين رحماني نيا در گفت وگو با مهر از برنامه ريزي براي طرح پيش بيني هاي اصل 44 براي تحقق سهم 25 درصد بخش تعاون در جلسات شوراي رقابت خبر داد و گفت: از طريق نماينده بخش تعاون در اين شورا مهم ترين مطالبات بخش تعاون را دنبال خواهيم کرد.رئيس اتاق تعاون افزود: بخش تعاون در قانون اصل 44 مورد توجهات ويژه قرار گرفته است که از طريق تشکيل شوراي رقابت، دولت از انحصار و انجام فعاليت هاي اقتصادي در بخش هايي که تعاوني ها و بخش خصوصي مي توانند انجام دهند، منع مي شود.رحماني نيا تصريح کرد: شوراي رقابت و پس از آن مرکز ملي رقابت را مي توان بازوان اجرايي سياست هاي اصل 44 دانست به نحوي که از اين طريق براي تسهيل رقابت در تمام شئونات اقتصادي و بازرگاني کشور برنامه ريزي مي شود.وي در راستاي اجرايي شدن سياست هاي اصل 44، هر اقدامي که مربوط به تسهيل در تجارت و فعاليت اقتصادي باشد را با وظايف اين شورا مرتبط دانست و افزود: با توجه به اينکه شوراي رقابت از بخشهاي مختلف قضايي، اجرايي، تقليني، بخش هاي خصوصي، تعاوني و اقتصادي کشور تشکيل شده است، مي توان با وضع قوانين مناسب رقابت را در عرصه اقتصاد تسهيل کرد.رئيس اتاق تعاون خاطر نشان کرد: نماينده بخش تعاون نيز مانند 14 عضو ديگر شوراي رقابت در جلسات حضور خواهد يافت و در خصوص دستيابي بخش تعاون به اهداف اصل 44 و تسهيل فعاليت هاي تجاري تعاوني ها با وضع قوانين و توجيه اعضاي شورا براي توسعه بخش تعاون تلاش خواهد کرد.به گفته رحماني نيا شوراي رقابت در شرايط فعلي مي تواند با برنامه ريزي هاي درست فضاي عمومي اقتصاد کشور را به سمت و سوي رقابتي شدن پيش ببرد.وي تاکيد کرد: از طريق فعاليت هاي اين شورا جلوي فعاليت دولت در ايجاد انحصار در تصميمات و اقدامات اقتصادي گرفته مي شود.رئيس اتاق تعاون مهم ترين کار شورا در چند سال آينده را آماده نگاه داشتن تسهيل رقابت در کشور اعلام کرد.رحماني نيا اعلام کرد: برنامه ريزي در بخش تعاون به نحوي است که از طريق نماينده بخش تعاون موضوعات بنگاه هاي تعاوني در شوراي رقابت مطرح مي شود و در آنجا براي حل مشکلاتي که از فعاليت تعاوني ها جلوگيري مي کند راه حل پيدا مي شود.


  پيامدهاي حذف بن ويژه رمضان از سبد هزينه حقوق بگيران
 عدالت قبل و بعد از انتخابات  

شايد همين ميزان که مفتح گراني و بحران در بازار سال هاي قبل را پذيرفته است قدمي رو به جلو براي دولتي باشد که روزگاري گراني را ساخته ذهن منتقدان دولت مي دانست و آن را توطئه مخالفان قلمداد مي کرد.
وزارت بازرگاني در طول چهار سال گذشته بارها از واگذاري امور تنظيم بازار به اصناف سخن به ميان آورده است. مسعود ميرکاظمي و معاونش در بزنگاه هاي مهم بازار نظير ايام پيش از عيد نوروز و ماه رمضان، اصناف را به عنوان تنظيم کننده بازار معرفي کرده اند. وزارت بازرگاني درحالي واگذاري امور تنظيم بازار به اصناف را در راستاي اجراي اصل 44 قانون اساسي مي داند که هر بار اين ادعاي دولتيان با درخواست اصناف مبني بر واگذاري ابزار و امکانات تنظيم بازار به آنها مواجه شده است. سردخانه ها،  انبارها و ديگر امکانات دولتي اما هيچگاه در اختيار اصناف قرار نگرفت تا وعده واگذاري تنظيم بازار به اصناف فقط در کلام بالانشينان وزارت بازرگاني متجلي شده باشد.
شايد اين از بدشانسي اصناف باشد که جدال هاي تبليغاتي و انتخاباتي به پايان رسيد و ديگر نمي توانند انتظار مهرورزي دولتيان را بکشند. هرچند همين جريان هاي انتخاباتي بود که رئيس جمهور را يک ماه جلوتر از موعد مقرر به جمع صنوف فراخواند و وعده هاي رنگارنگ را به سمت آن ها سرازير ساخت.
جامعه اصناف که در طول چهار سال گذشته با وعده هاي گوناگون از سوي دولتيان مواجه شده است اين بار به يمن اوج گيري فعاليت هاي انتخاباتي پس از چهار سال تعيين ماليات صنوف را به اتحاديه ها انتقال دادند تا حداقل امتياز را از دولت گرفته باشند هرچند که اين واگذاري امور مالياتي به اتحاديه ها نيز به طور کامل انجام نشد و سوداي اين جامعه اقتصادي را با ترديد مواجه ساخت.
فعالان صنوف همانقدر که پيش از انتخابات خوش اقبال بودند، پس از آن ستاره بختشان کم فروغ شد و در آستانه مهماني خدا بار ديگر براي تحقق خواسته هاي حداقلي خود از دولت، بايد به انتظار پايان لابي هاي بزرگان بنشينند تا تکليف کابينه دهم و رئيس ساختمان ميدان ولي عصر،  روشن شود.
حدود 20 روز تا آغاز ماه رمضان باقي مانده است اما اين بار حتي به رسم سال هاي گذشته حتي مسوولان وزارت بازرگاني از واگذاري امور تنظيم بازار به اصناف سخن هم نمي گويند. ديگر حتي از وعده هاي پوشالي در زمينه واگذاري اختيارات دولت به اصناف خبري به گوش نمي رسد چه انتخابات رياست جمهوري به پايان رسيده است و بالانشينان وزارت بازرگاني ديگر لزومي به جلب نظر اين جامعه بزرگ اقتصادي نمي بينند. شايد هم کرسي نشينان ساختمان ميدان ولي عصر در حال رايزني و سهم خواهي از کابينه دهم باشند که امور وزارتخانه را رها ساخته اند. مسعود ميرکاظمي در طول چهار سال بارها شعار واگذاري امور بازار به اصناف را سر داد و هر بار تاکيد کرد که توجه به اصناف اقدامي سياسي نيست و سخن گفتن دولتيان در خصوص اصناف اقدامي تبليغاتي به شمار نمي رود اما ميرکاظمي هيچ گاه مکانيزم اين واگذاري را شرح نداد و هرگز مصداق کلام خود را نمايان نساخت هرچند که در کوران جريان هاي انتخاباتي وزير بازرگاني سخنان خود را از پوشش اقتصادي تهي ساخت و جريان هاي تبليغاتي انتخابات را شاه بيت کلام خود قرار داد او حتي از تريبون اتاق بازرگاني براي دفاع از سياست خارجي دولت استفاده کرد و از افزايش عزت ايران در جوامع بين المللي سخن گفت. ميرکاظمي دليل مدعاي خود را برخورد با اعضاي دولت در سفرهاي خارجي عنوان کرد و اذعان داشت که در روزهاي ابتدايي کار دولت نهم، اعضاي کابينه چنين جايگاهي در ميان مسوولان کشورهاي جهان نداشتند. در شرايطي که وزارت بازرگاني درگير مسائل کلان کشور شده است، معاون بازرگاني داخلي وزارتخانه پس از مدت ها سکوت به اظهارنظرهاي هميشگي اش پرداخت. ادبيات مفتح اين بار با گذشته متفاوت بود چه ديگر نه تنها از وعده ها و سخنان اميدبخش خبري نبود بل اعمال محدوديت و گرفتن يک امکان از مردم در کلام معاون ميرکاظمي جاي گرفته بود. محمد صادق مفتح از عدم ارائه بن ويژه ماه رمضان به کارمندان و حقوق بگيران خبر داد. مفتح علت گرفتن اين امکان از مردم را بحراني نبودن بازار امسال قلمداد کرد. او در واقع علت اصلي اعطاي بن ويژه رمضان در سال هاي قبل را بحران در بازار کالاهاي اساسي و گراني آنها عنوان کرد. شايد همين ميزان که مفتح گراني و بحران در بازار سال هاي قبل را پذيرفته است قدمي رو به جلو براي دولتي باشد که روزگاري گراني را ساخته ذهن منتقدان دولت مي دانست و آن را توطئه مخالفان قلمداد مي کرد. بن ويژه رمضان از سبد کمک هزينه اي حقوق بگيران دولت برداشته شد تا شايد علت کاهش حقوق بازنشستگان و کارمنداني که پيش از انتخابات رياست جمهوري افزايش يافته بود، مشخص شود. شايد کمبود منابع دولت و هزينه هايي که از پيش از انتخابات بر دوش دولت استوار شده است، سفره رمضان کارمندان را کوچک کرده باشد. انتخابات اما به پايان رسيده است و مناسبات دولت و مردم نيز رنگ جديدي به خود گرفته است. اگر پيش از انتخابات از اعطاي خدمات به مردم سخن گفته مي شد حالا معاون وزير بازرگاني از گرفتن امکاني سخن مي گويد که سال ها در اختيار کارمندان قرار مي گرفت. ارزاق اساسي ماه رمضان همه ساله پيش از آغاز مهماني خدا به حقوق بگيران تعلق مي گرفت تا بخشي از سفره آنان را تشکيل دهد. قدمت اعطاي اين کالاها به ايام انتخابات برنمي گردد که به مانند افزايش حقوق بازنشستگان، ملغي شود.


 برگزاري سيزدهمين همايش سراسري موسسه قوامين در تبريز  

گروه اقتصاد: سيزدهمين همايش سراسري مديران و مسوولين موسسه مالي و اعتباري قوامين با شعار مدير و خانواده از 7 الي 10 مرداد ماه سال جاري در شهر تبريز برگزار شد. به گزارش روابط عمومي موسسه مالي و اعتباري قوامين در سيزدهمين همايش سراسري مديران ادارات مرکزي و مديريت هاي شعب استان هاي موسسه قوامين که با حضورجمعي ازاعضا» هيئت مديره و احمدرضاخطيبي مديرعامل موسسه، سردارنصرتي، فرمانده انتظامي استان آذربايجان شرقي وجمعي از مقامات انتظامي استان درتبريز برگزار شد; مباحث مطروحي در خصوص نقش خانواده در ميزان پيشرفت و موفقيت هاي مديران و کارکنان ارائه شد. دراين همايش احمدرضا خطيبي،مديرعامل موسسه مالي و اعتباري قوامين که در جمع مديران و خانواده هاي آنان سخن مي گفت; نقش خانواده مديران وهمکاران را درتحقق اهداف و برنامه هاي موسسه بسيار با ارزش تلقي کرد واز صبوري خانواده ها در تحمل سختي هاي شغلي همسرشان تقدير نمود. مديرعامل موسسه قوامين خطاب به خانواده مديران موسسه گفت: نقش شما در پيشبرد اهداف موسسه اگر بيشتر از همکاران نباشد قطعا کمتر نيست. شما با مديريت صحيح خانواده فرصت مغتنمي را در اختيار همسران خود قرار مي دهيد تا با آرامش و وقت بيشتري در خدمت موسسه باشند.وي افزود: خانواده بزرگترين نقش را در ايجاد فرايندهاي اجتماعي و پيشبرد اهداف سازماني دارد که اين امر در موسسه قوامين کاملا محسوس است. احمدرضاخطيبي ضمن تقدير و تشکر از خانواده بزرگ قوامين پيشرفت و موفقيت موسسه قوامين را مرهون همدلي، همراهي و همياري خانواده مديران و کارکنان موسسه دانست و يکي از اهداف اصلي اين همايش را تقدير و تشکر از خانواده ها قلمداد نمود . برپايه اين گزارش قبل از سخنان مديرعامل موسسه سردار محمدعلي نصرتي، فرماندهي انتظامي استان آذربايجان شرقي در سخناني ضمن خوش آمدگويي به مديران موسسه و خانواده هاي آنان به شهر تبريز به نقش موسسه قوامين در صيانت از کارکنان ناجا پرداخت و گفت: امروز موسسه مالي و اعتبار قوامين به عنوان پشتوانه اي هدفمند در خدمت کارکنان ناجا مي باشد که اين امر براي حافظان امنيت بسيار مهم است. وي با اشاره به تلاش کارکنان ناجا در ايجاد و گسترش امنيت در جامعه گفت: امروز موسسه قوامين توانسته است با حل بخشي از مشکلات مالي کارکنان ناجا، آنها را با خيالي آسوده تر در اختيار جامعه قرار دهد که اين امر براي ما بسيار حائز اهميت مي باشد. اين گزارش حاکي است: در ادامه همايش، خانواده ها با حضور در کلاس هاي آموزشي در خصوص نقش خانواده در فرايند پيشبرد جامعه و ارتباطات اجتماعي و خانوادگي، حضور يافتندو مديران نيز در جلسات تخصصي به بحث و تبادل نظر پيرامون برنامه ها و اهداف موسسه در سال 88 پرداختند.


 اخبار کوتاه 

سرمايه گذاري اروپا درتوليد گاز مايع ايران

منابع خبري از سرمايه گذاري 4 ميليارد دلاري اروپا در توليد گاز مايع در ايران خبر دادند. به گزارش ايسنا به نقل از ريانووستي، محمود زيرکچيان زاده - مديرعامل شرکت نفت فلات قاره ايران - اطلاع داد که مذاکرات درباره توليد گاز مايع طبيعي در ميدان گازي لاوان ايران در خليج فارس با يک کمپاني اروپايي انجام مي شود. پايگاه خبري انرژي لند به نقل از زيرکچيان زاده افزود که گاز مايع طبيعي از اين ميدان گازي به اروپا صادر خواهد شد و تا اواسط اوت سال جاري گروهي از کارشناسان شرکت نفت فلات قاره ايران براي انجام مذاکرات با شرکت مذکور به اروپا سفر خواهند کرد. بر اساس ارزيابي هاي اوليه براي بهره برداري از ميدان لاوان به سه تا چهار ميليارد دلار سرمايه گذاري نياز است و اين درحالي است که ذخاير گازي ميدان لاوان بيش از شش تريليون فوت مکعب ارزيابي مي شود.

مازاد حساب جاري ايران 25/6 ميليارد دلار کاهش مي يابد

واحد اطلاعات اکونوميست با بهبود پيش بيني قبلي خود اعلام کرد که مازاد حساب جاري ايران در سال جاري25/6 ميليارد دلار کاهش مي يابد.
به گزارش ايسنا، واحد اطلاعات اکونوميست در گزارش ماه ژوئن 2009 خود مازاد حساب جاري ايران در سال گذشته را 16 ميليارد و700 ميليون دلار (4.9 درصد توليد ناخالص داخلي) برآورد و پيش بيني کرد که اين شاخص با 25 ميليارد و600ميليون دلار کاهش در سال جاري به کسري حساب جاري هشت ميليارد و900 ميلون دلاري (منفي 2.3 درصد توليد ناخالص داخلي) برسد. اين موسسه انتظار دارد که از سال 89 دوباره تراز حساب جاري ايران مثبت شده و روند صعودي در پيش بگيرد، به طوري که براي اين سال مازاد حساب جاري يک ميليارد و100 ميليون دلاري (0.2 درصد توليد ناخالص داخلي) پيش بيني شده است. در سال1390 تراز حساب جاري ايران شاهد رشد پنج ميليارد و100 ميليون دلاري به شش ميليارد و200 ميليون دلار (/2 1 درصد توليد ناخالص داخلي) خواهد بود و طي سال 1391 اين شاخص به سطح 9 ميليارد و500 ميليون دلار (/5 1 درصد توليد ناخالص داخلي) خواهد رسيد. سال 1392 سالي است که براي ايران مازاد حساب جاري 19 ميليارد و500 ميليون دلاري به ثبت خواهد رسيد  که 2/6درصد توليد ناخالص داخلي خواهد بود.

وزارت اقتصاد برنامه اي
براي تغيير مديران عامل بانک ها ندارد

معاون امور بانک و بيمه وزارت امور اقتصادي و دارايي گفت: برنامه اي به منظور تغيير مديران عامل سيستم بانکي در دستور کار وزارت اقتصاد قرار ندارد و شايعات مطرح شده در اين مورد صحيح نيست. سيدحميد پورمحمدي در گفت وگو با خبرگزاري فارس در خصوص شايعات مطرح شده در برخي رسانه ها مبني بر تغيير مديران عالي سيستم بانکي، اظهار داشت: تاکنون هيچ برنامه اي با اين موضوع در دستور وزارت  اقتصاد قرار نگرفته است. وي در ادامه تصريح کرد: اين بدين معني است که شايعات مطرح شده در مورد تغيير مديران عامل سيستم بانکي کشور صحت ندارد. معاون امور بانک و بيمه وزارت اقتصاد و دارايي ضمن تاکيد مجدد اين مطلب، گفت: شايعات مطرح در مورد تغيير معاونين بانک مرکزي نيز بايد از به سوي مسوولين اين بانک تائيد شود و من هيچ اطلاعي در اين خصوص ندارم. گزارش فارس حاکي است در هفته گذشته برخي رسانه ها اخباري را مبني بر تغيير و جابه جايي برخي مديران عامل بانک هاي کشور، منتشر کرده  بودند.

قيمت جهاني نفت از مرز 71 دلار گذشت

قيمت نفت در بازارهاي جهاني به 71 دلار رسيد. به گزارش ايسنا، درحالي که نشانه هايي از بهبود وضعيت اقتصادي آمريکا باعث افزايش قيمت نفت و همچنين اميد به آينده بازارهاي جهاني شده است، قيمت نفت از مرز 71 دلار نيز گذشت. بهاي نفت خام سبک شيرين آمريکا  وست تگزاس اينترمديت  براي تحويل در ماه سپتامبر در بازار مبادلات نفتي نيويورک (نايمکس) با 48 سنت کاهش قيمت درهربشکه به 71 دلار و 10 سنت رسيده است. قيمت نفت در ساعات پاياني دوشنبه شب تا مرز 71 دلار و 58 سنت نيز افزايش يافته بود. درهمين حال در لندن نيز هربشکه نفت خام برنت درياي شمال براي تحويل در ماه سپتامبر، معادل 73 دلار و 19 سنت دادوستد مي شود. به نظر مي رسد فعالان بازار با شنيدن اخبار اميدوار کننده از بهبود وضعيت اقتصادي جهان، نگراني ها نسبت به آينده تقاضا در بازار جهاني را فراموش کرده اند و به جاي آن تمرکز خود را به بهبود وضعيت اقتصاد معطوف داشته اند. اخبار مثبت اقتصاد سرمايه گذاران را به واردکردن سرمايه خود به بازارهاي نفت تشويق کرده است.

سايت هاي داخلي و خارجي ايران خودرو
تعطيل نمي شود

قائم مقام مدير عامل ايران خودرو با تاکيد بر اينکه هيچ سايت داخلي و خارجي ايران خودرو تعطيل نمي شود، گفت: تمامي سايتهاي داخلي ايران خودرو سود آور هستند و برنامه هاي براي توليد محصولات جديد در اين سايت ها تدارک ديده شده است. به گزارش ايران خودرو، مير جواد سليماني قائم مقام مدير عامل ايران خودرو درکيفيت و محصول ضمن رد زيان ده بودن سايتهاي داخلي گفت : سايتهاي ايران خودرو در داخل کشور درراستاي سياست هاي  کلان دولت و تمرکززدايي راه اندازي شده است. وي تصريح کرد: براساس ارزيابي هاي  مجدد،  سايت هاي داخلي ايران خودرو زيان آور نيستند. قائم مقام مدير عامل ايران خودرو درکيفيت و محصول با اشاره به دوسايت فعال داخلي ،  ايران خودرو خراسان و تبريز اظهارداشت : در سايت ايران خودرو خراسان وتبريز توليد محصولات جديد  تدارک ديده شده است. سليماني تصريح کرد: درسايت هاي کرمانشاه، بايل و شيراز به ترتيب توليد خودرو ون ، محصولي از خانواده سمند و يک نوع کاميون برنامه ريزي شده است.
قائم مقام مدير عامل درکيفيت و محصول تاکيدکرد: ايران خودرو انتظاردارد دراستان هايي که اين شرکت درحال راه اندازي خطو ط توليد است، منابع استاني جهت بهره برداري هرچه سريعتراين سايت ها تزريق شود.
وي با اشاره به اينکه هيچ بحثي درمورد تعطيلي سايت هاي داخلي ايران خودرو مطرح نيست، خاطر نشان ساخت: مديريت ايران خودرواز توسعه فعاليت هاي سودآور در اين سايت ها حمايت مي کند.