نسخه شماره 2137 - 1388/05/14 -


سفر کاري 30 نماينده مجلس با چاشني تفريحات

مقامات گمرک و بانک مرکزي هنوز پاسخ شفاهي به ماجراي 18 ميليارد دلا ري ارائه نداده اند
يک ايراني جزو ده ثروتمند جهان


خبر سازي جهت دار روسها برضد ايران


جستاري پژوهشي در سياست، قدرت و نابرابري گذشته، چراغ راه آينده - قسمت سوم

مدير سابق موسسه امام خميني (ره):
ائتلا ف مقابل احمدي نژاد به ائتلا ف طلحه، زبير و معاويه شبيه بود


مسجد ضرار

مصباح يزدي:
مشروعيت ولايت فقيه الهي است به خواست اين و آن مشروط نيست


روزنگار


اخبار کوتاه


درخواست براي بازگشت ايمن اتباع بازداشت شده آمريکايي

سردار احمدي مقدم خبر داد
تکذيب دخالت نيروي انتظامي در شکنجه افراد در کهريزک
قطعا توسط ناجا در کهريزک کوتاهي هايي صورت گرفته است
در نامه رئيس نهاد نمايندگي رهبري در دانشگاه ها به رياست قوه قضائيه عنوان شد
با عاملان حمله به کوي دانشگاه تهران قاطع و بدون ملاحظه برخورد شود

هاشمي شاهرودي:
اميدوارم همه مسوولان وحدت و يکپارچگي خود را حفظ کنند


ديپلماسي


سلطان قابوس از طريق بندر شهيد رجايي وارد ايران شد


 سفر کاري 30 نماينده مجلس با چاشني تفريحات 

سفر کاري هفته اخير سي تن از اعضاي يک کميسيون مهم مجلس که به يکي از استان هاي شمال غربي کشور رفته بودند، رنگ و بوي سياسي گرفت.
به گزارش «تابناک»، يکي از نمايندگان استان ميزبان نشست و سفر اين کميسيون مجلس، اقدام به معرفي يکي از مسوولان سابق اين استان که اخيرا معاون وزير نيز شده است، کرده و با اظهاراتي سعي در جلب نظر اين نمايندگان براي فرد مذکور براي تصدي پست وزارت مسکن داشته است.
بنابر اين گزارش، اين اقدام عجيب نماينده استان ميزبان موجب دلخوري برخي اعضاي اين کميسيون مجلس شده است.
ناگفته نماند، اين 30 نماينده مجلس در سفر به اين استان شمال غربي کشور، علاوه بر نشست کاري و جلسات خود، با حضور در گردنه هاي اطراف و همچنين چشمه هاي زيباي اين استان، از مناظر و نقاط ديدني و خوش آب و هواي استان ميزبان نيز استفاده کرده اند.
گفتني است، فرد مذکور که مورد پيشنهاد براي وزارت مسکن از سوي اين نماينده همشهري واقع شده، پيش از اين استاندار آن استان و پيشتر نيز رئيس مسکن و شهرسازي آن استان نيز بوده است و همچنين سابقه همکاري با رئيس جمهور دولت دهم را نيز دارد.


 مقامات گمرک و بانک مرکزي هنوز پاسخ شفاهي به ماجراي 18 ميليارد دلا ري ارائه نداده اند
 يک ايراني جزو ده ثروتمند جهان 

موضوع خروج 18 ميليارد دلار سرمايه از ايران و ورود آن به ترکيه طي چند روز گذشته بازتاب هاي مختلفي را به دنبال داشته است. « اسماعيل صفاريان نسب» نامي است که در صدر پرونده کانتينر 18 ميليارد دلاري برده مي شود. به گزارش«فردا» اسماعيل صفاريان نسب تاجر ايراني که 18/5 ميليارد دلار از دارايي خود را در مهرماه سال گذشته از ايران خارج و به ترکيه منتقل کرده در واقع دهمين ثروتمند جهان است.
اگر چه وي از افرادي بوده که دوست داشته ثروت خود را از روش هاي غير معمول و به صورت کانتينري منتقل کند اما از شواهد پيداست که وي بخشي يا تمام ثروت خود را به ميزان 18/5 ميليارد دلار شامل 7/5 ميليارد دلار وجه نقد و يک تريلي حامل 20 تن شمش طلا به بهانه سرمايه گذاري در ترکيه از ايران خارج کرده است. «سنول اوزل» وکيل ترک اين بازرگان ايراني در گفت وگو با شبکه تلويزيوني «D» ترکيه تاکيد کرده: صفاريان نسب اين مقدار پول و طلا را از طرق قانوني به ترکيه منتقل کرده و هفتم اکتبر 2008 تحويل گمرک آنکارا داده است. به گفته وي کانتينر مربوطه حاوي 7/5 ميليارد دلار پول و 11 ميليارد دلار شمش طلا بوده است. اوزل افزود: صفاريان نسب در آينده نزديک براي گفت وگو با مقام هاي ترک به آنکارا سفر خواهد کرد.
چنانچه ادعاي وکيل صفاريان نسب درست بوده باشد موکل وي بدون احتساب ديگر ثروت هاي منقول و غير منقول خود از ثروتمندان جهان است و به تعبير ديگربراي اولين بار يک ايراني در جمع 10 ثروتمند جهان جاي گرفته است.
البته تفاوت وي با ديگر ثروتمندان جهان آن است که منبع پول وي معلوم و مشخص نيست و اينکه اين ميزان پول از طريق چه نوع تجارتي به دست آمده يا خلق شده است.
علت اين که وي در ليست ثروتمندترين افراد جهان در سال 2009 از قلم افتاده احتمالا به همين خاطر بوده که حتي گردش حساب هاي وي در بانکها نيز مشخص نبوده است همچنين وي هيچ نوع سرمايه گذاري رسمي و شفافي نيز در ديگر کشورها نداشته تا مشخص شود ثروت وي آن سوي مرزها چقدر و از چه راهي است. احتمال مي رود وي چندان تمايلي به استفاده از بانک ها براي انتقال پول هايش نداشته است.
در حالي که مقامات ارشد دولتي ايران در خصوص خروج 18/5 ميليارد دلار هيچ واکنشي نشان نداده اند، حياتي يازيچي وزير کشور ترکيه با رد خبر فوق آن را اشتباه و بي اساس دانست.
همچنين خبرگزاري آناتولي ترکيه به نقل از مقام هاي گمرک ترکيه اعلام کرد: کانتينري با مشخصات فوق هرگز وارد خاک ترکيه نشده است.
از سوي ديگر گمرک ايران نيز خروج اين کانتينر را از مبادي قانوني تکذيب کرد. گمرک ايران در بيانيه اي اعلام کرد مطالب منتشرشده در رسانه ها درباره انتقال پول و طلا به خارج را از مبادي رسمي تکذيب مي کند. محمد بهبودي آهني سخنگوي گمرک ايران با اعلام اين خبر افزود: بعد از بررسي هاي انجام شده توسط گمرک ايران درخصوص اين موضوع، مشخص شد ادعاي مطرح شده تحت عنوان انتقال 18/5 ميليارد پول و طلا به خارج از کشور صحت ندارد.
اما از سخنان وکيل صفاريان نسب به نظر مي رسد چنين سرمايه اي قطعا از ايران خارج شده است.
سايت تابناک نوشت: اين محموله حيرت آور که قطعا از مرز بازرگان و همچنين گمرک اين نقطه مرزي گذر کرده، اين پرسش را پديد آورده است که چگونه چنين محموله باارزشي، با اين همه تدابير حفاظتي گمرک و مرزباني، موفق به خروج از ايران شده است.
در همين حال پرهام معاون امور بين الملل گمرک ايران نيز گفت: براي خروج طلا از کشور بايد ابتدا از بانک مرکزي مجوز دريافت شود و براي اين کار بانک مرکزي نيز اندازه و حدودي را مشخص مي کند.
وي ادامه مي دهد: تا به حال من در عمرم در گمرک نديدم که يک تن طلا صادر شود، چه برسد به اين ميزاني که اعلام شده بود. مگر اينکه اينچنين چيزي در سطح بين الملل باشد يا اينکه رئيس جمهوري دستور آن را بدهد که آن هم تشکيلات خود را دارد.
البته برخي سايت ها و اخبار غير رسمي نيز براي سو» استفاده از اين مساله مدعي شدند که صفاريان نسب از دوستان برخي مسوولين است. البته حجم اقتصاد زيرزميني ايران حدود 45 درصد است و بنابراين خروج چنين سرمايه اي از کشورچندان بعيد نيست .
يکي از دلايلي که انگيزه انتقال سرمايه عظيم 18/5 ميليارد دلاري را باعث شده قانوني است که به راحتي امکان پولشويي را از طريق ترکيه فراهم مي کند.
به گزارش کانال Dترکيه، دولت اين کشور براي کاهش آثار منفي بحران اقتصادي جهان بر اقتصاد ترکيه قوانين و مقررات جديدي جهت جذب سرمايه هاي خارجي وضع کرده است.
 اين مقررات که از آن تحت عنوان «قانون چمدان» ياد مي شود، ورود هر مقدار سرمايه از هر کشور و به هر شکل را به ترکيه مجاز مي شمارد.
وضع چنين قانوني باعث شد تا رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه که پس از جنگ 22 روزه غزه دراجلاس داووس شجاعانه اسرائيل را شديدا مورد انتقاد قرار داد در سخنراني هاي اخير خود انتقال مقادير کلان سرمايه به اين کشور را نشانه موفقيت دولت خود در جذب سرمايه هاي خارجي با وجود بحران مالي و رکود اقتصادي جهان دانسته است.  براساس اعلام اين شبکه تلويزيوني در صورت اصرار صفاريان نسب به خروج سرمايه اش از ترکيه، شکاف عميقي در ترازنامه بانک مرکزي اين کشور به وجود خواهد آمد و اين بانک را با مشکلات بزرگي مواجه خواهد ساخت.

    واکنش سخنگوي وزارت امور خارجه

حسن قشقاوي در خصوص خبر منتشره پيرامون توقيف يک کانتينر ايراني حامل طلا و ارز توسط گمرک ترکيه گفت: متعاقب انتشار اين خبر توسط بعضي از رسانه ها به نقل از يک وکيل دادگستري ترکيه، سفارت جمهوري اسلامي در آنکارا به صورت جدي پيگير موضوع بوده و در ملاقات و رايزني با مقامات ترکيه، در حال بررسي و روشن کردن صحت و سقم خبر فوق مي باشد.  به گزارش ايسنا، حسن قشقاوي سخنگوي وزارت امور خارجه افزود: مسوولين ذي ربط در ترکيه تاکنون نسبت به اين خبر که در حد يک ادعا است، اظهار بي اطلاعي کرده اند، با وجود اين، وزارت امور خارجه به منظور شفاف سازي در سلسله اقدامات متعدد موضوع را همچنان در دست بررسي دارد.  بديهي است نهادها و مراجع داخلي نيز بررسي هاي مقتضي را انجام داده و اطلاع رساني لازم را به عمل مي آورند.  قشقاوي در ادامه آورد: حراست از منافع ملي جمهوري اسلامي ايران در خارج از کشور از جمله اهداف وزارت امور خارجه است و اين وزارتخانه به سهم خود در نهايت دقت و تيزبيني هر مساله اي را در اين چارچوب مورد پيگيري قرار مي دهد.
خبر واکنش بانک مرکزي را در صفحه 4 بخوانيد.


 خبر سازي جهت دار روسها برضد ايران 

پنتاگون از کنگره آمريکا بودجه اي مازاد بر مبلغ 68 ميليون دلار براي توليد بمب ضد استحکام درخواست کرد. اين «ابر بمب» آمريکايي، مي تواند تاسيسات هسته اي ايران که در اعماق زمين هستند را منهدم کند، اما مقامات آمريکا از تاييد چنين مطلبي خودداري کردند.
به گزارش سايت «تابناک»، خبرگزاري ريانووستي با اعلام خبر بالا افزود: «برايان ويتمان» سخنگوي وزارت دفاع آمريکا طي گفت وگويي با خبرنگاران اظهار داشت: «اگر درخواست تاييد شود، اين (راه اندازي توليد) بطور قابل توجهي تسريع خواهد شد».
ريانووستي در ادامه مي نويسد: اين اظهارات ويتمان همزمان با افزايش نگراني هاي آمريکا در رابطه با برنامه هاي هسته اي ايران و کره شمالي بود. گفتني است که بخشي از زيرساخت هاي هسته اي کره شمالي و ايران زير زمين واقع شده اند. در عين حال، ويتمان پاسخ نداد که آيا تمايل پنتاگون به تسريع توليد بمب مرتبط با فشار بر ايران است، يا خير.
به گفته وي، پنتاگون از سال 2004 تسليحاتي مي سازد که مي توانند اهداف واقع در اعماق زمين را منهدم کنند.
اين خبرگزاري روسي در پايان خبر خود مدعي مي شود: اين «ابر بمب» که در آمريکا ساخته شده است، بيش از 13/5 تن وزن دارد و در آن 2/4 تن ماده منفجره قرار مي گيرد. چنين بمبي مي تواند استحکامات زيرزميني که از بتون ساخته شده و در اعماق 60 متري قرار دارند را نابود کند. به گفته نظاميان بمب افکن هاي نامرئيStealth 2-B  مي توانند به چنين بمب هايي مجهز شوند.
گفتني است، خبرگزاري روسي در حالي به انتشار اين خبر با تيتر معني دار «آيا "ابر بمب" پنتاگون براي اعمال فشار بر ايران است؟» اقدام کرده است که نه در خبر ياد شده و نه در سابقه اظهارات مقامات پنتاگون در خصوص توليد چنين بمبي، نامي از ايران به عنوان هدف آن آورده نشده، ضمن آنکه اين پروژه متعلق به دوران نومحافظه کاران بوده و به نظر مي رسد القاي اينکه دولت اوباما در پي تکميل آن است، به نوعي در راستاي هدف متشنج کردن فضاي کنوني در فرايند بهبود روابط تهران  واشنگتن باشد، موضوعي که به هيچ وجه مطلوب روس ها نيست.


 جستاري پژوهشي در سياست، قدرت و نابرابري گذشته، چراغ راه آينده - قسمت سوم  
نويسنده : حبيب عشايري

7- تاملي در جنبشهاي مدني
فعاليت آزادانه احزاب و تشکل هاي مختلف سياسي در عرصه انتخابات رياست جمهوري، مجالس قانونگذاري وشوراها به عنوان يک اصل مهم در تمرين دموکراسي و نمادي سياسي درجنبش هاي مدني قلمداد مي گردد. به گونه اي که هر کدام از اين تشکل ها در چارچوب قوانين با توسل به رويکرد خاص حامل مانيفست حزبي خود در زمينه هاي گوناگون سياسي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي هستند. بطور حتم عرصه انتخابات فرصت مناسبي براي ارائه ديدگاه ها و بيان نقطه نظرات سياسي مختلف از سوي سران احزاب و تشکل هاي سياسي است. از اينرو تحقق اين ايده مستلزم برگزاري آزادنه تجمعات و جلسات مردمي است تا از اين طريق با بيان نظرات وايده هاي مختلف امکان داوري و قضاوت براي مردم فراهم شود. در اين صورت بديهي است با اعتماد اکثريت مردم شرايط لا زم براي برقراري حاکميت مردم تضمين مي گردد و از بروز ظهور سلا يق شخصي و اعمال اقتدار گرايي جلوگيري مي شود. در اين اثني رشد ونمو جنبش هاي مدني مانند جنبش هاي کارگري، صنفي، زنان، دانشجويي و... که عمدتا حاصل فعاليت هاي حزبي و فضاي بازسياسي است ضمن بستر سازي لا زم جهت استيفاي حقوق اقشار مختلف اجتماعي، چارچوبي مدني براي انعکاس مطالبات و درخواست هاي واقعي آنها به حاکمان و دولتمردان است تا در صورت وجود ضعف در رويه هاي جاري و کم توجهي به مطالبات مردم اهتمام لا زم به منظور ارتقاي بهبود رويه ها و تغيير قوانين موجود با هدف تامين منافع ملي بعمل آيد بعبارت ديگر توسعه نيازمند انديشه جمعي است ودستيابي به انديشه جمعي نيازمند حضور در قلمرو ديالوگ است. براي ورود به فرايند ديالوگ نيازمند انديشه انتقادي هستيم. البته در خصوص فعاليت جنبش هاي مدني مصاديق متعددي وجود دارد ولي در اين ارتباط مي توان به اتحاديه زنان فرانسه، اتحاديه خانه داران و نظائر آن در زمينه اجتماعي که داراي اقدامات برجسته اي در مبارزه عليه حلبي آبادها، الکليسم و... هستند و در ايالا ت متحده آمريکا اتحاديه زنان راي دهنده که وظيفه پرورش مدني زنان راي دهنده را توسعه مي بخشد و طرح هاي قانوني را در جهت تساوي زن و مرد پشتيباني مي کند اشاره کرد.
8-دولت رانتير:
به عنوان يکي از مشخصه هاي برجسته دولت رانتير مي توان به تسلط آنان بروسايل ارتباط جمعي مختلف اشاره کرد. بر اين اساس در اين حکومتها معمولا  وسايل خبري همه گير در انحصار دولت است دولتهاي رانتير همواره از فرصت حضور در عرصه قدرت سياسي در جهت تامين اهداف حزبي و گروهي کمال بهره برداري را مي نمايند. در اين اثني قوانين بسياري را در جهت تغيير رويه هاي جاري و با هدف تامين مطامع سياسي و شخصي ناديده گرفته و حتي زيرپا مي گذارند.
9-عوام فريبي و اقتدار گرايي:
بهره گيري گسترده و سو» از اعتماد عمومي با توسل به تبليغات سياسي رسانه هاي مختلف ارتباط جمعي و فريب افکار عمومي از جمله شيوه هاي مرسوم و جاري بسياري از کشورهاي عقب مانده و در حال توسعه است. البته وجود جمع کثيري از افراد فاقد سواد در ميان اقشار مختلف اجتماعي وعدم برخورداري بسياري از مردم جوامع فوق از توانايي لا زم براي تجزيه و تحليل مسائل سياسي- اقتصادي حاکم زمينه لا زم براي عوام فريبي هر چه بيشتر مردم و افزايش اقتدارگرايي نظام سياسي تسهيل و فراهم مي کند. تافلر معتقد است دوران تازه به انقلا بهاي انفجارآميز سياسي در جوامع اقتدارگرا خواهد انجاميد از ديد او انقلا ب ارتباطات با گسترش آگاهي هاي سياسي و اجتماعي زمينه را براي بررسي چند و چون مشروعيت رژيم هاي اقتدارگرا آماده خواهد کرد و اين حکومتها را متزلزل تر خواهد ساخت. به گفته وي دوران تازه دوران سخت انقلا بي است که پيش فرض هاي کهنه مارا باطل مي سازد و در چارچوب آن روش هاي کهنه تفکر، فرمول هاي قديمي، احکام جزمي وايدئولوژي هاي ديگر با واقعيات روز تطبيق نمي کند. بنابراين حاکمان سياسي با ناديده گرفتن حقوق حقه مردم و حذف قوانين مبتني بر مشي مردم مداربا وارونه جلوه دادن عملکرد گذشتگان و بزرگ نمايي گزارش هاي عملکري خود و حتي تخريب چهره هاي سياسي- اقتصادي با جذب خيل عظيمي از آحاد اجتماعي امکان تثبيت حضور خود را در چرخه قدرت تداوم مي بخشند و با چينش  هواداران در مناصب سياسي و اعمال و اجراي برنامه هاي کوتاه مدت و عامه پسند مسير اقتدارگرايي را هموار مي کنند. اصولا  اقتدار داراي اقسام مختلفي است که مهمترين آنها عبارتند از: الف) اقتدار زورمندانه; اين نوع اقتدار طبق قانون و اختيارات رسمي اعمال نمي شود بلکه زورمحض ضمانت اجراي آنست.ب) اقتدار ناشي از قانون اساسي; مانند اقتدار رئيس جمهور يا فرماندار ج) اقتدار فرهي; به گفته ماکس وبر اقتدار فرهي بر قهرمان پروري مقدس ويژه واستثنايي يا بر خصلت وصفت ستوده يک شخص متکي است. د) اقتدار ديني; به کساني که در سلسله مراتب ديني موقعيت برتري دارند مربوط است.ه) اقتدار نيايي; اين نظام اقتدار در شکل پادشاهي حکومت وجود دارد. و) اقتدار نخبگان; اين نوع اقتدار را گروه هاي کوچک افراد بر پايه شخصيت، دانش و تخصص يا ثروت خود دارند. ز) اقتدار سنتي; اين نوع اقتدار بر عرف هاي سنتي; باستاني و قراردادهاي اجتماعي مبتني است.ح) اقتدار قانوني- عقلا يي; پايه اين اقتدار قوانين کشور است و به طور عمده در نظام دموکراتيک وجود دارد.
10- جامعه بسته و دوستانش:
به طور مشخص در جوامع بسته که علي الا صول حاکمان آنها برخاسته از راي مستقيم مردم نيستند محدوديت هاي بسياري بر فعاليت حرفه اي نخبگان فکري و ابزاري حاکم است زيرا نخبگان فکري که شامل نويسندگان، دانشگاهيان، متخصصين، کارشناسان، خبرنگاران و هنرمنداني هستند  که انديشه و روش ورهيافت و راهبرد توليد مي کنند. آن چه که حائز اهميت است اين که معاشرت منطقي و سامان يافته ميان نخبگان فکري و نخبگان ابزاري مي تواند سرنوشت يک جامعه را تعيين کند. چنان چه ]مدارا[ يکي از مشخصات برجسته فرهنگ ليبراليسم که جوامع بسته فاقد اين مشخصه هستند به عنوان يکي از وظايف دولت، جامعه يا فرد است که به موجب آن نبايد در فعاليت ها يا عقايد ديگران مداخله شود. هر چند مورد پسند يا حتي تاييد نباشند، البته تا جايي که اين قبيل فعاليت ها و عقايد به حق برابر ديگران در چگونگي اعمال و عقايد خويش  تجاوز نکند.
11- شوربختي جوامع واپسگرا:
فقدان جامعه پذيري سياسي در جوامع واپسگرا به عنوان يک ضعف جدي در رهنمون نمودن اين کشورها به سمت توسعه يافتگي تلقي مي گردد. زيرا جامعه پذيري سياسي به مشارکت سياسي فرد در جامعه مي انجامد و ضمن وابسته کردن فرد به نظامي که به آن تعلق دارد وي را براي قبول مسووليت هاي گوناگون اجتماعي آماده مي کند. در اين فرآيند افراد مي آموزند که بايد بامشارکت در روند تصميم گيري هاي اجتماعي وسياسي در سرنوشت خويش شرکت کنند. در اين ارتباط ساموئل هانتينگتون بر اين نظر است که هر اندازه يک نظام سياسي از سادگي به پيچيدگي، از وابستگي به استقلا ل، از انعطاف ناپذيري به انعطاف پذيري و از پراکندگي به يگانگي گرايش پيدا کند، به همان نسبت به ميزان توسعه سياسي آن افزوده خواهد شد. بنابراين جوامع واپسگرا را مي توان فاقد ضرورت هاي تربيتي ذيل که از جمله ويژگي هاي برجسته کشورهاي قرن 21 تلقي مي گردد مانند نگرش کلا ن بين المللي، هنر معاشرت ميان ملتي، محاسبه گرايي، هنر ترکيب و تبديل، خوديابي، تربيت اخلا قي، توسعه فرهنگي، وطن دوستي، توجه به بهداشت و محيط زيست و مسووليت  اجتماعي دانست.


 مدير سابق موسسه امام خميني (ره):
 ائتلا ف مقابل احمدي نژاد به ائتلا ف طلحه، زبير و معاويه شبيه بود 

گروه سياسي: برگزاري مراسم «چگونه يک روزه منافق مي شويم» فرصتي بود تا رئيس سابق موسسه امام خميني اول به بيان اظهار نظرهايي روي بياورد، که به باور بسياري، عقيده قالب جريان مصباح يزدي است مدير سابق مرکز تاريخ معاصر موسسه امام خميني وابسته به آيت الله مصباح يزدي در اولين روز از همايش " چگونه يک روزه منافق مي شويم " که در دانشکده علوم دانشگاه تهران برگزار شد، به جريان شناسي نفاق در صدر اسلام پرداخت.
به گزارش  ايلنا، حجت الاسلام رهدار گفت: بعد از رحلت پيامبر، زماني که ابوبکر از ثقيفه بيرون آمد، خود مي دانست که به دليل کنترل قدرت بايد به دوجريان اصلي و قدرتمند آن زمان يعني جريان بني هاشم به رهبري امام علي و جريان بني اميه به رهبري ابوسفيان باج دهد.
وي اظهارداشت: به همين دليل ابوبکر مديريت منطقه شام را به ابوسفيان داد و در جريان بني هاشم نيز به عباس پسرعموي حضرت علي سمت مشاور در امور سياسي اعطا کرد.  اين استاد حوزه و دانشگاه مفاهيمي چون اميرالمومنين و ام المومنين را موجب نفاق در صدر اسلام عنوان کرد و گفت: پيامبر اسلام لقب اميرالمومنين را تنها براي حضرت علي (ع) به کار برد اما بعد از رحلت پيامبر، اين لقب براي اولين بار به عمر گفته شد. اين لفظ در جريان بني اميه و بني عباس، ضربه هايي را به اسلام زد و فضاي نفاق آنقدر سنگين شده بود که بطور مثال امام صادق (ص)، منصور را به نام اميرالمومنين خطاب کرد.  وي ادامه داد: زماني که بين پيامبر و سران کفار صلح حديبيه بسته شد، در آن عهدنامه آمده بود: اين عهد نامه ميان محمد رسول الله و ابوسفيان. سران کفار به اين لفظ ايراد گرفته و به پيامبر گفتند که اختلاف ما و شما سر همين لفظ رسول الله است و بايد آن را حذف کنيد. آن زمان اولين کسي که به اين موضوع اعتراض کرد، عمر بود. اما همين عمر بود که لقب اميرالمومنين را براي اولين بار براي خود به کار گرفت.
رهدار افزود: در حال حاضر همان هايي که ادعا دارند آقا را آقا کردند، همان کارهاي صدر اسلام را انجام مي دهند که بايد به آنها گفت از تاريخ درس بگيريد.  مدير سابق گروه تاريخ معاصر موسسه امام خميني در ادامه به چگونگي برپاشدن جنگ جمل اشاره کرد و گفت: جنگ جمل که يکي از بسترهاي نفاق در صدراسلام است توسط عايشه و به خون خواهي عثمان در مقابل حضرت علي برپا شد.  وي افزود: در ماجراي قتل عثمان، طلحه و زبير از سوي معاويه و عمروعاص به خليفه گري در کوفه و بصره وعده داده شده بودند و زماني که عايشه عليه امام علي به خون خواهي برمي خيزد، طلحه، زبير، معاويه، عمروعاص و مروان عليرغم اختلافات اساسي با يکديگر ائتلاف کرده و به مقابله با امام علي مي پردازند.
رهدار اضافه کرد: در زمان جنگ به محض اينکه عايشه از شتر افتاد، ائتلاف شکسته و آن 6 سردمدار به جان يکديگر مي افتند و فقط حضرت علي بود که مروت به خرج داده و به احترام پيامبر با عايشه هيچ کاري نکرد.  مدير سابق گروه تاريخ معاصر موسسه امام خميني در اين هنگام به وقايع پس از انتخابات رياست جمهوري اشاره کرد وگفت: در همين انقلاب خودمان موارد مشابهي وجود داشته است. تامل کنيد مشاهده مي کنيد که در اندک زمان، همين که شکست را نزديک ديدند، ائتلاف آقايان شکسته و يکي پس از ديگري خود و ياران قديمي شان را لو مي دهند.  رهدار تصريح کرد: اين آقايان به اندازه بچه هاي مارکسيست قبل از انقلاب که زير شکنجه نيروهاي ساواک تحمل کرده و بعضا دير اعتراف کرده، نبودند. نيروهاي ساواکي توسط رژيم صهيونيستي آموزش مي ديدند. بچه هاي اطلاعات به اندازه ساواک نيستند.
وي افزود: در اين دوره از انتخابات مانند ائتلاف 6 نفره اي که در جنگ جمل عليه امام علي برپا شد، ائتلافي مقابل احمدي نژاد شکل گرفت. آنها چون ديدنديک بچه مسلمان پيرو خط ولايت آمده، همه مقابل او ائتلاف کردند اما در نهايت شکست خوردند و نمونه هاي آن را مي توانيد در بلبل زباني ابطحي و عطريانفر مشاهده کنيد.
اين استاد حوزه ودانشگاه ائتلاف مقابل احمدي نژاد را به ائتلاف طلحه، زبير و معاويه تشبيه کرد و اظهار داشت: چون در يک طرف آقا و سرباز او حضور داشتند، مقابل آنها ائتلاف کردند. آيا نفاقي بدتر از اين مي خواهيد؟ راه علي ثبات دارد و سربازان علي در قربت و سختي ابوذر وار به صحنه خواهند آمد. اين ها با اين کار، خود را به باد دادند.
رهدار با بيان تفاوت نفاق ارزشي و نفاق جامعه شناسي، گفت: منافق بدتر از مشرک است، چرا که کارتان با مشرک مشخص است، مانند آمريکا. اما منافقان مانند افراد دريوزگري هستند که سر خود را در آخور آنها کرده و حرف آنان را مي زنند.  مديرسابق گروه تاريخ معاصر موسسه امام خميني(ره) در ادامه در پاسخ به سوالات دانشجويان بسيجي درباره انتخاب مشايي، گفت: اگر اعلام کرديم فلان شخص براي کاري شايسته نيست به معناي به درد نخوردن آن شخص نيست، در مساله انتخاب مشايي، اشتباهي صورت گرفت ولي احمدي نژاد به رغم اشتباهاتي که دارد، هيچگاه غيرخودي نبود که جبهه گيري عليه او اين همه حاد شود. او خودي بود و شک نکنيد احمدي نژاد سرباز و مهره انقلاب است.  اين استاد حوزه و دانشگاه گفت: نقد به احمدي نژاد در مساله مشايي را مي پذيريم و من از کساني هستم که به سهم خود به احمدي نژاد فشار آورده و از ارتباطاتي که مي توانستم به نفع او استفاده کنم، دريغ کردم.
رهدار تصريح کرد: احمدي نژاد شايد اشتباه کرده که معتقدم اشتباهات بسياري داشته، اما بايد بگويم شخصيت، منش و تئوري هاي او موجب تقويت دستگاه ولايت فقيه، گفتمان انقلاب و ارزش هاي انقلابي شده است. آنچه که ما از احمدي نژاد مي پسنديم، جهت کار او است نه مصداق کار او.
وي تصريح کرد: اگر مشايي پسر پيغمبر هم باشد ولي فقيه ما به احمدي نژاد گفته حضور مشايي در دستگاه شما به صلاح نيست. نگفته ايم که آدم بدي است. بعد از اين که او را عزل کرده، به سمت رييس دفتري انتخاب کرده است و غلط ديگري را مرتکب شده است.


 مسجد ضرار 

در حالي که اين روزها طيف گسترده اي از اصلا ح طلبان بحث جدايي مسوولا ن از انديشه امام را مطرح مي کنند، عضو هيئت رئيسه مجلس خبرگان گفت: متاسفانه برخي ناجوانمردانه از نام امام راحل استفاده مي کنند و اين امام همان امامي است که مي فرمود پشتيبان ولايت فقيه باشيد تا کشور آسيب نبيند. آيت الله سيد احمد خاتمي امام جمعه موقت تهران با اشاره به سخنان مقام معظم رهبري در جلسه تنفيذ حکم رياست جمهوري، گفت: مسجد ضرار نماد استفاده ابزاري از دين و مقدسات است و با چهار هدف ساخته شده است که ضربه زدن به مسلمانان، ترويج کفر، ايجاد تفرقه و پايگاهي براي دشمنان مکتب از اهداف ساخت اين مسجد بوده است.  وي با بيان اينکه خداوند به پيامبر (ص) دستور داد که اين مسجد نماز خواندن ندارد و در حقيقت مسجد نيست و خانه اي تيمي است، تصريح کرد: آن حضرت به برخي از دوستانشان فرمودند آن مسجد را خراب کنيد و بعد آن را تبديل به زباله داني کردند.
امام جمعه موقت تهران در ادامه خاطرنشان کرد: از مصاديق بارز استفاده از مقدسات طي ماه هاي اخير،  استفاده از نام مبارک امام راحل براي ضربه زدن به آرمان هاي اوست.


 مصباح يزدي:
 مشروعيت ولايت فقيه الهي است به خواست اين و آن مشروط نيست 

حضرت آيت الله مصباح يزدي در مقاله اي با عنوان «حکومت و مشروعيت» مي نويسد: از نظر شيعه به همان معياري که حکومت رسول الله (ع) مشروعيت دارد، حکومت امامان معصوم و نيز ولايت فقيه در زمان غيبت مشروعيت خواهد داشت. يعني مشروعيت حکومت هيچ گاه مشروط به خواست اين و آن نبوده، بلکه امري الهي و با نصب او بوده است. به گزارش فارس، رئيس موسسه پژوهشي امام خميني در اين مقاله آورده است: علي رغم تعريف هاي مختلفي که از واژه  حکومت در کتب علومي سياسي ارائه شده است، مي توان حکومت را ارگاني رسمي دانست که بر رفتارهاي اجتماعي نظارت داشته و بدان ها جهت مي بخشد. اگر مردم از طريق مسالمت آميز جهت دهي را پذيرا نشوند، حکومت با توسل به قوه قهريه اهدافش را دنبال مي کند. اگر کساني از مقررات وضع شده براي نيل به هدف قانون تخلف کنند، با کمک دستگاه هاي انتظامي مجبور به پذيرفتن مقررات مي شوند. اين تعريف البته شامل حکومت هاي مشروع و نامشروع مي شود. در همه نظريات حول حکومت به ضرورت وجود حکومت در جامعه اعتراف شده است. تنها مکتب آنارشيسم منکر ضرورت وجود حکومت است. آنارشيست ها معتقدند بشر مي تواند با اصول اخلاقي زندگي اجتماعي خويش را اداره کند و نيازي به حکومت نيست. آنها معتقدند بايد چنان حرکت کرد که بدون نياز به حکومت جامعه اداره شود. مکاتب ديگر، اين نظريه را منافي با واقعيات و به تعبيري آن را غيرواقع بينانه مي دانند. در طول قرن ها بلکه هزاران سال تجربه نشان داده است در هر جامعه اي افراد معتنابه به قوانين اخلاقي ملتزم نيستند و اگر قدرتي آنان را مهار نکند، زندگي اجتماعي را به هرج و مرج مي کشانند. مشروعيتي که در فلسفه سياست مطرح مي شود، مفهومي اصطلاحي دارد که نبايد آن را با معناي لغوي اين واژه و واژه هاي هم خانواده اش اشتباه گرفت. به عبارت ديگر، نبايد مشروعيت را با مشروع متشرعه و متشرعين که از شرع به معناي دين گرفته شده، همسان گرفت. بنابراين معناي اين واژه  در مباحث سياسي تقريبا مترادف با قانوني بودن است. حال که حکومت ضرورت دارد و اساس آن بر اين است که دستوري از مقامي صادر شود و ديگران به آن عمل کنند، قوام حکومت به وجود شخص يا گروهي است که حاکم اند و همين طور شخص يا گروهي است که حاکم اند و همين طور به مردمي که بايد دستورات حاکم را بپذيرند و بدان عمل کنند. اما آيا مردم از هر دستوري بايد اطاعت کنند و هر شخص يا گروهي حق دارد دستور دهد؟ در طول تاريخ کساني با زور بر مردم تسلط يافته و حکمفرمايي کرده اند; بي آنکه شايستگي فرمانروايي را داشته باشند. همچنين گاه افراد شايسته اي بوده اند که مردم بايد از آنان اطاعت کنند. منظور از مشروعيت اين است که کسي حق حاکميت و در دست گرفتن قدرت و حکومت را داشته باشد و مردم وظيفه خواهند داشت از آن حاکم اطاعت کنند. ميان حق حاکميت و تکليف اطاعت تلازم و به اصطلاح منطقي تضايف برقرار است. وقتي کسي حق داشت طرف مقابل تکليف دارد که آن حق را رعايت کند. اگر پدر حق دارد به فرزندش دستور بدهد، پس يعني فرزند بايد اطاعت کند. وقتي مي گوييم حاکم حق دارد فرمان بدهد، يعني مردم بايد به دستورش عمل کنند پس مي توان گفت مشروعيت يعني حقانيت. پس مشروعيت حکومت، يعني حق حکومت بر مردم. در ميان مردم اين باور وجود دارد که در هر جامعه اي کساني حق دارند بر مردم حکومت کنند و کسان ديگري چنين حقي را ندارند. پس اگر گفته شود فلان حکومت مشروع است، بدين معنا نيست که دستورات آن حکومت لزوما حق و مطابق با واقعيت است. حقي که در اينجا گفته مي شود، مفهومي اعتباري است که در روابط اجتماعي مطرح مي شود. گفته شد حق حاکميت و تکليف به اطاعت باهم ملازمند و بدون يکديگر بي معني اند. پس تفاوتي نيست اگر بپرسيم چرا حاکم حق دارد دستور دهد يا اينکه سئوال کنيم چرا بايد مردم از حاکم پيروي کنند و دستورهاي او را اجرا نمايند. اگر پذيرفتيم که اولا در هر جامعه اي بايد حکومتي وجود داشته باشد و ثانيا حکومت به معناي تدبير امور اجتماعي يک جامعه است، پس بايد بپذيريم کساني حق دستور دادن و حکم کردن دارند و در مقابل، مردم مکلفند دستورهاي حاکم يا هيات حاکمه را اطاعت کنند. اگر دستوري در کار نباشد ديگر حکومتي وجود نخواهد داشت. اگر دستور و اوامري باشد، ولي کسي اطاعت نکند، حکومت بيهوده خواهد بود. همان دلايل عقلي که رابطه رئيس و مرئوس و يا امم و امت را به وجود مي آورد که بدون چنين رابطه اي مصالح جامعه تامين نمي شود، عينا ثابت مي کند که حاکم حق حکم کردن دارد و مردم بايد از او اطاعت کنند. طبق سه نظريه نخست، معيار مشروعيت، خواست مردم است. اگر معيار مشروعيت خواست مردم باشد، لازمه اش آن است که اگر مردم حکومتي را نخواستند، آن حکومت نامشروع باشد و اگر مردم خواستار حکومتي بودند، آن حکومت مشروع شود; هرچند بر خلاف مصالح مردم حرکت کند و ارزش هاي اخلاقي را رعايت نکند.


 روزنگار 

مشروط شدن سلطنت ايران

پنجم اوت سال 1906 ميلادي (14 مرداد 1285 هجري خورشيدي)، مظفرالدين شاه قاجار سرانجام فرمان مشروطيت را امضا کرد. بعدا قانون اساسي تدوين و نخستين جلسه مجلس شورا در کاخ گلستان با حضور مظفرالدين شاه تشکيل شد و بر سردر ورودي عمارت مجلس در ميدان تاريخي بهارستان تابلوي "عدل مظفر" قرار گرفت مظفرالدين شاه که به بيماري سل دچار بود در همين سال درگذشت. بايد توجه داشت که مشروطيت ايران (دمکراسي پارلماني شدن) از رقابت هاي استعماري قدرتهاي اروپايي بر کنار نبود.
اين نخستين بار نبود که ايران داراي پارلمان مي شد; در دوران اشکانيان، حکومت ايران مشروطه بود و براي تصويب قوانين و انتصابات مهم حتي تعيين شاه دو مجلس وجود داشت که مجلس عالي تر و همچنين اجلاس مشترک آنها را مهستان (سنا) مي خواندند.

سالروز درگذشت "فردريک انگلس"

امروز سالروز درگذشت "فردريک انگلس" Engels Friebrich  است که در پنجم اوت سال 1895 فوت شد. "انگلس" فيلسوف و سوسياليست بزرگ آلماني; يکي از دو نويسنده مانيفست کمونيست Manifesto Communist  است. پدر او يک توانگر بود و کارخانه بافندگي داشت و مايل بود که پسرش فردريک (فردريش) يک بازرگان شود و وي را براي اين کار آماده کرده بود. انگلس اندکي پس از پرداختن به کار تجارت از آن دست کشيد و اعلام داشت که جسم و روح او اجازه نمي دهد که از درآمد ناشي از تجارت که وي براي توليد کالا زحمتي نکشيده است امرار معاش کند و اين نوع درآمد را زندگي انگلي و طفيلي گري و از دسترنج ديگران مي داند و نمي تواند به اين کسب و کار ادامه دهد. انگلس ضمن بيان اين احساس، ابراز عقيده کرد که دولت ها بايد به سود جامعه، تجارت را خود به دست گيرند و هرگونه خريد و فروش در دست دولت به عنوان خزانه دار جامعه باشد تا نه تنها بر قيمت ها کنترل داشته باشند، بلکه درآمد ناشي از اين عمل به طور مساوي براي همه مردم هزينه شود. "انگلس" که با بيان اين عقيده، معروفيت يافته بود در پي خروج از دنياي تجارت و زندگاني پدر ثروتمندش، به برلن رفت و به مصاحبت فلاسفه وقت پرداخت.


 اخبار کوتاه 

دولت محوري و خطر استبداد ديني

دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام تاکيد کرد که اگر دولت اسلامي بخواهد جامعه را بر اساس اصالت دولت و دولت محوري ساماندهي کند يا به سوسياليسم ديني کشيده مي شود يا به استبداد که خطر آنها کمتر از غربزدگي نيست. 
به گزارش مهر، محسن رضايي  صبح ديروز در همايش نگاه مطهر با تبيين انديشه اجتماعي شهيد مطهري گفت: مهم ترين نوآوري علمي استاد مطهري در حوزه معرفت شناسي، ارائه نظريه اجتماعي در باب فلسفه اسلامي است، که در آن علاوه بر واقعيت فردي يک واقعيت ديگري به نام جامعه وجود دارد که در برگيرنده قواعد و قوانين مستقل از فرد است.
وي افزود: اگر اين ديدگاه شهيد مطهري را بپذيريم آنگاه ما با سه واقعيت در زندگي خود روبه رو هستيم واقعيت فردي، اجتماعي و دولت. چنين بينشي به ما کمک مي کند که ساخت جامعه اسلامي را بر اساس اين سه واقعيت طراحي کنيم.
دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام ادامه داد: جامعه اسلامي بر اساس اصالت فرد يا براساس اصالت دولت شکل نمي گيرد و حتي اگر دولت يک دولت اسلامي باشد و بخواهد جامعه را بر اساس اصالت دولت و دولت محوري ساماندهي کند يا به سوسياليسم ديني کشيده مي شود يا به استبداد ديني که خطر آنها کمتر از غربزدگي نيست.
وي در ادامه سخنان خود با تاکيد بر اينکه استاد مطهري متخصص جريان شناسي سياسي بود اظهار داشت: من به جرات مي توانم بگويم که قوي ترين شاگرد امام(ره) در شناخت جريانات سياسي، استاد مطهري بودند، ايشان در برخورد با افراد و گروه هاي سياسي به راحتي مي توانست تشخيص دهد اين افراد و گروه ها دچار چه انحرافاتي در حوزه معرفتي و اعتقادي هستند و البته امروز ما نيازمند افرادي چون شهيد مطهري هستيم.
 
تاکيد وزير علوم بر برخورد با دانشجويان خاطي

 
وزير علوم در خصوص چگونگي برخورد با دانشجويان خاطي بعد از حوادث انتخابات رياست جمهوري گفت: با دانشجوي خاطي برخورد مي کنيم، اما توصيه مان اين است که تا حد امکان اين برخوردها ارشادي باشد; چرا که بسياري از جوانان از مسايل پشت پرده بي خبر بوده و تحت تاثير احساسات تحريک شده اند.
 به گزارش ايلنا، وزير علوم در حاشيه مراسم افتتاحيه هشتمين اردوي آموزشي سياسي دانشجويان پسر دانشگاه هاي کشور در جمع خبرنگاران در پاسخ به اين سوال که وزارت علوم تا چه حدي وضعيت دانشجويان و استادان بازداشتي را پيگيري مي کنند گفت: وزارت علوم هم دغدغه دانشجو و استاد و هم چنين دغدغه نظام و انقلاب را دارد.
از اين رو مطمئن باشيد که اين وزارتخانه مطابق با آنچه که وظيفه اش است در رابطه با پيگيري ها انجام داده است.
 
غرويان و  جنبه ژورناليستي
 اتهام کودتاي مخملي

 
يک استاد حوزه علميه قم، با اشاره به متهم کردن يک جناح به تلاش جهت انجام کودتاي مخملي در ايران، اظهار کرد: اين مطالب بيشتر جنبه ژورناليستي دارد و در اين ميان، اغتشاشات و تخريب اماکن و اموال عمومي هم باعث پيچيده تر شدن قضايا شد.
محسن غرويان در گفت وگو با ايلنا، در پاسخ به سوالي در خصوص تخريب جناح اصلاح طلب توسط مخالفان گفت: بايد بين اغتشاش گران و گروه هاي سياسي تفکيک ايجاد کرد و بديهي است گروه اول بايد محکوم شوند.  وي با بيان اين که طبيعي است عده اي از فضاي سياسي به وجود آمده سو» استفاده کنند، تصريح کرد: با توهين و تخطئه شخصيت هاي سياسي کشور موافق نيستم و فکر مي کنم اخلاق اقتضامي کند که با دقت و ريزبيني وارد اين گونه مسائل شويم، زيرا فضاي کشور هم اکنون نامساعد است و شاهد هستيم که نسبت هاي تندي به افراد داده مي شود.

برگزاري نشست سراسري
روساي دفاتر جامعه  زينب(س)

 نشست سراسري روساي دفاتر جامعه زينب(س) در سراسر کشور برگزار شد.
مريم بهروزي با بيان اين خبر به ايسنا گفت: در اين همايش سه روزه که در اردبيل برگزار شد دبيران کل شعبات جامعه  زينب(س) در سراسر کشور همچنين اعضاي شوراي مرکزي و هيات اجرايي حضور داشتند.
وي افزود: در اين نشست کارگاه آموزشي با موضوع جريان شناسي و بررسي پيرامون فراماسونري در ايران برپا و همايش گوهر عشق راجع به ايام شعبانيه برگزار شد.
وي همچنين با بيان اين که "ولايت پذيري دولت،  نخبگان، شخصيت ها از جمله محورهايي بود که در اين نشست ها مورد بحث و بررسي قرار گرفت" افزود: در اين نشست مطرح شد که ما از آقاي احمدي نژاد انتظار داريم در گزينش وزرا و معرفي شان به مجلس دقت کرده و افراد کارآمد،  ولايت پذير را به مجلس معرفي کنند.
همچنين مجلس نيز بدون هيچ ملاحظه اي به دولت قوي و کارآمد و خدمتگزار که داراي انديشه برنامه اي باشد راي اعتماد دهند.


 درخواست براي بازگشت ايمن اتباع بازداشت شده آمريکايي  

هيلاري کلينتون از ايران خواست تا بازگشت ايمن سه تبعه مفقود شده آمريکايي را که ادعا مي شود به وسيله نيروهاي ايراني پس از عبور غيرقانوني از مرز کردستان عراق دستگير شده اند، تضمين کند. به گزارش ايسنا، خبرگزاري فرانسه گزارش داد: شبکه تلويزيوني العالم روز شنبه اعلام کرد که آمريکايي ها پس از عبور از مرز عراق و ورود به ايران دستگير شده اند اما هيلاري کلينتون،  وزير امور خارجه آمريکا روز دوشنبه گفت که دولت آمريکا همچنان منتظر تاييد رسمي اين موضوع است. پي .جي کراولي، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا به خبرنگاران گفت که به رغم نبود تاييد رسمي از سوي ايران هيچ دليلي وجود ندارد که در خصوص گزارش شبکه تلويزيوني دولتي ايران ترديد کرد. درخواست کلينتون از تهران براي دريافت اطلاعات درباره سه تبعه آمريکايي با انتشار جزييات بيشتري در خصوص آنها همزمان شد. دولت منطقه اي کردستان در شمال عراق اعلام کرده است که با مقامات ايراني و آمريکايي براي حل اين مساله در تماس است. يک مقام کرد گفت که آنها سه آمريکايي با کوله پشتي هاي همراهشان بودند و پس از هشدار طرف عراقي مبني بر پياده روي نکردن در اين منطقه کوهستان به دليل نزديک بودن به مرز ايران دستگير شده اند. مقامات کرد عراقي آنها را شين بائر، سارا شورت و جاشوا استيل معرفي کردند که شان گابريل مکسول، نفر چهارم اين گروه بوده است اما به دليل بيماري با آنها همراهي نکرده بود. رسانه هاي آمريکا روز دوشنبه آنها را شين بائر، عکاس خبرنگار آزاد، سارا شورد و جاشوآ فتل و نفر چهارم گروه را شون مکسول معرفي کردند.
"نيو آويکن مديا" يکي از خروجي هاي رسانه اي آمريکا بائر را "نويسنده اي مستعد و عکاس" توصيف کرد که به زبان عربي تسلط و به فرهنگ عربي علاقه دارد.
آنت فونتس ، سردبير اجراي اين رسانه افزود که وي اواخر سال گذشته به خاورميانه به عنوان نويسنده و گردشگر سفر کرده بود.


 سردار احمدي مقدم خبر داد
 تکذيب دخالت نيروي انتظامي در شکنجه افراد در کهريزک  
 قطعا توسط ناجا در کهريزک کوتاهي هايي صورت گرفته است

گروه سياسي: سردار احمدي مقدم بالاخره اذعان کرد که از سوي ناجا در بازداشتگاه کهريزک کوتاهي هايي صورت گرفته است.
فرمانده نيروي انتظامي با بيان اينکه بازداشتگاه کهريزک متعلق به ناجاست که در طرح امنيت اجتماعي براي نگهداري مجرمان خطرناک استفاده مي شد، گفت: قطعا توسط ناجا کوتاهي هايي صورت گرفته که دستور تنبيه افرادي که اين کوتاهي را انجام داده اند، صادر شده است.
به گزارش ايلنا، فرمانده نيروي انتظامي در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار ايلنا با اشاره به وضعيت بازداشتگاه کهريزک، گفت: بازداشتگاه کهريزک متعلق به ناجاست که در طرح امنيت اجتماعي براي نگهداري مجرمان خطرناک استفاده مي شد، تبعا شرايط آنجا براي بازداشت موقت و فوري مناسب بوده است.
وي اعلام کرد: مراحل پاياني احداث يک بازداشتگاه استاندارد در تهران توسط پليس پيگيري مي شود و اين بازداشتگاه تا يک ماه آينده زير نظر سازمان زندان هاي کشور آماده بهره برداري مي شود.
سردار احمدي مقدم با تکذيب شايعات منتشر شده درباره دخالت برخي از مسوولان نيروي انتظامي در شکنجه افراد در کهريزک، گفت: شايعات منتشر شده در مورد سردار رادان و مسوولان ديگر کذب است و اين موضوع در شان مسوولان نيروهاي انتظامي و چند رده از آن ها پايين تر هم نيست.
وي با اشاره به دستور مقام معظم رهبري براي تعطيلي بازداشتگاه کهريزک، گفت: اين فرمان مربوط به کل بازداشتگاه نبود، بلکه وقتي دستگيرشدگان تجمعات روز 18 تير توسط داديار به آنجا منتقل شدند، به علت فشردگي جمعيت و وضعيت بد نگهداري آن ها، مقام معظم رهبري با توجه به گزارشاتي که دريافت کردند، دستور به تعطيلي بازداشتگاه کهريزک دادند.
فرمانده نيروي انتظامي افزود: بازداشت شدگان مذکور جمعا سه روز از تاريخ 19 تير تا ظهر سه شنبه 23 تير در آنجا نگهداري مي شدند و به علت شرايط بد بازداشتگاه و دستور مقام معظم رهبري جهت تعطيلي آن، همگي مستقيما با اتوبوس و ميني بوس به زندان اوين منتقل شدند.
وي همچنين اعلام کرد: در بازداشتگاه کهريزک قطعا توسط ناجا کوتاهي هايي صورت گرفته که دستور تنبيه افرادي که اين کوتاهي را انجام داده اند، صادر شده است.
سردار احمدي اظهار کرد: عواملي که در حادثه بازداشتگاه کهريزک کوتاهي کرده اند، چند نفر بيشتر نيستند که به اندازه سهم آن ها، تنبيه خواهند شد.
وي در ادامه با تاکيد بر اينکه دستگيري کودکان مجرم از سال 74 تا 88، 40 تا 45 درصد رشد داشته است،گفت: اما با توجه به هرم جمعيتي کشور که در اين سال ها، عمده جمعيت کودکان و نوجوانان بوده اند، اين رشد زياد نيست.
وي با بيان اين که آمار اعتياد در سطح آموزش و پرورش بر اساس آمارها و تحقيقات معتبر عدد قابل توجهي نيست، اظهار کرد: چهار درصد اعتياد به مواد اعتيادآور صنعتي و روان گردان کشور مربوط به آمار معتادان دانش آموز آموزش و پرورش بوده و اين آمار هنوز خيلي رشد نکرده، اما در آينده اگر خانواده ها غفلت کنند، ممکن است شاهد افزايش اين آمار باشيم.
سردار احمدي مقدم با اشاره به رويکرد پليس در تخصصي کردن ساختارها با توجه به نيازهاي جامعه، گفت: پليس کودکان، يک متولي ستادي در پليس نياز دارد که اين موضوع در درون پليس پيشگيري دنبال مي شود و ممکن است در آگاهي ها، شعبه خاص کودکان ايجاد شود، يا يک يا چند کلانتري به صورت تخصصي مسايل پليسي کودکان را دنبال کند.
وي افزود: اگر لازم باشد، بايد بازداشتگاه هاي ويژه کودکان بزهکار ايجاد شود تا آن ها در کنار مجرمان سابقه دار نگهداري نشوند.
فرمانده نيروي انتظامي با بيان اين که اعتراضات مردمي نسبت به اغتشاش کنندگان اخير افزايش يافته است، گفت: اگر ظرفيت اجتماعي مردم تمام شود و شاهد نگاه و واکنش منفي مردم نسبت به اين افراد باشيم، جريان هايي که تلاش مي کنند دست به ناآرامي بزنند، مايوس خواهند شد. وي تصريح کرد: پتانسيل اين ناآرامي ها رو به فروکش و کاهش نهاده که اين موضوع مانند تجمعات پراکنده ديروز هم از لحاظ تعداد افراد و تعداد مکان هايي که دست به تجمع مي زنند، قابل مشاهده است.
وي در پايان تاکيد کرد: به کساني که به فراخوان هاي تجمعات پاسخ مي دهند، توصيه مي کنيم هوشمند و مراقب رفتار خود باشند، چرا که مقوله اعتراضات داخلي به مسايل با فراخوان هايي که از سوي منافقان خارج مرزها براي براندازي نظام صورت مي گيرد، متفاوت است و به تبع هزينه هاي که افراد بايد براي شرکت در فراخوان هاي منافقان و براندازان پرداخت کنند، متفاوت خواهد بود.


  در نامه رئيس نهاد نمايندگي رهبري در دانشگاه ها به رياست قوه قضائيه عنوان شد
 با عاملان حمله به کوي دانشگاه تهران قاطع و بدون ملاحظه برخورد شود 

رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها در نامه اي خطاب به آيت الله شاهرودي رئيس محترم قوه قضائيه درخواست کرد: رفتار و برخوردهايي که با دانشجويان مستقر در کوي دانشگاه تهران انجام گرفته است ( که بيشتر آنها هيچ نقشي در اغتشاشات نداشته و اغلب از دانشجويان متدين و انقلابي بوده و مشغول استراحت يا مطالعه براي امتحان بودند) با هيچ منطقي قابل دفاع نمي باشد،که فقط با برخورد قاطع و بدون ملاحظه با خاطيان اين حوادث ممکن است از خاطره ها زدوده و تا حدي التيام يابد.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رساني نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه(ماوا)، در اين نامه آمده است:
حضرت آيت الله شاهرودي
رياست محترم قوه قضائيه
با سلام و تحيات
احتراما; همانگونه که مستحضريد، در حوادث پس از انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري وقايعي در کوي دانشگاه تهران به وقوع پيوست که موجب تاثر فراوان علاقمندان به انقلاب و نظام گرديد به گونه اي که رهبر عظيم الشان انقلاب در خطبه هاي نماز جمعه فرمودند:" انسان دلش خون مي شود از بعضي از اين قضايا، بروند کوي دانشگاه جوان ما را، دانشجويان را آن هم دانشجويان مومن و حزب اللهي را، نه آن شلوغ کن ها را، مورد تهاجم قرار دهند، آنوقت شعار رهبري هم بدهند!"
در شب 25 خرداد ماه سال جاري در خيابان هاي اطراف کوي دانشگاه تهران تعداد محدودي دانشجو به همراهي افراد غير دانشجو (که خود را در ميان دانشجويان قرار داده بودند) تا نيمه هاي شب ضمن تجمع، اقدام به سر دادن شعارهاي تند عليه نظام نموده و با پرتاب سنگ و مواد آتش زا به سوي نيروهاي انتظامي به زد و خورد با آنان پرداختند. با ورود تعدادي از افراد لباس شخصي به داخل کوي و مقارن با آن ورود نيروهاي انتظامي به کوي، اغلب افراد اغتشاشگر صحنه را ترک کرده و از سمت شمال کوي اقدام به فرار مي نمايند و تعداد محدودي نيز به اتاق هاي خوابگاه و يا کتابخانه پناه مي برند.
در بخش ديگري از اين نامه مي خوانيم: رفتار و برخوردهايي که با دانشجويان مستقر در کوي انجام گرفته است ( که بيشتر آنها هيچ نقشي در اغتشاشات نداشته و اغلب از دانشجويان متدين و انقلابي بوده و مشغول استراحت يا مطالعه براي امتحان بودند) با هيچ منطقي قابل دفاع نمي باشد، تخريب درب اتاق ها، فحاشي به دانشجويان و ضرب و شتم ايشان موجب صدمات فراوان جسمي و روحي آنان گرديده است که جبران اين لطمات مدت هاي مديدي به طول خواهد انجاميد و با کمال تاسف شديد بايد گفت: اين حادثه خاطره تلخي را در اذهان دانشجويان حک کرده است که فقط با برخورد قاطع و بدون ملاحظه با خاطيان اين حوادث ممکن است از خاطره ها زدوده و تا حدي التيام يابد.
جبران اين خسارت هاي بزرگ در گروي شناسايي، محاکمه و برخورد با همه عاملان و مسببان(اعم از دانشجويان اغتشاشگر و مهاجمان به دانشجويان بي گناه) مي باشد که اين امر با عزم جدي و پيگيري مستمر مسئولان عالي امنيتي و قضايي کشور ميسر خواهد بود.
از حضرتعالي که همواره نسبت به امور مربوط به دانشگاهيان دلسوزي و عنايت ويژه اي داشته ايد، تقاضا مي شود با توجه به حساسيت و اهميت فراوان اين موضوع دستور فرماييد پيگيري هاي جدي و لازم در اين خصوص به عمل آيد. اميدواريم با تدابير حضرتعالي ترتيبي اخذ گردد تا انشا»الله از اين پس هيچگاه شاهد بروز چنين حوادث تلخ و ناگواري نباشيم.
از خداوند متعال دوام توفيقات و سلامتي جنابعالي را مسئلت مي نمايم.


 هاشمي شاهرودي:
 اميدوارم همه مسوولان وحدت و يکپارچگي خود را حفظ کنند  

رييس قوه قضاييه خواستار تبعيت تمام مسوولان و مديران کشور از فرمايشات و توصيه هاي مقام معظم رهبري و عمل به اين توصيه ها شد و گفت: اميدوارم تمام مسوولان آنچه مصلحت نظام و انقلاب و اسلام است و دشمنان را نااميد مي کند انجام دهند. به گزارش ايسنا، آيت الله هاشمي شاهرودي صبح ديروز در جلسه مسوولان عالي قضايي افزود: بيانات و توصيه هاي مقام معظم رهبري در مراسم تنفيذ بسيار مفيد است، اميدوارم همه مسوولان کشور شرايط را به خوبي درک و وحدت و يکپارچگي خود را حفظ کنند.


 ديپلماسي 

اوباما درانديشه تحريم شديد اقتصادي عليه ايران

نيويورک تايمز گزارش داد که دولت باراک اوباما در حال گفت وگو با متحدان و کنگره  آمريکا درباره  احتمال اعمال يک تحريم شديد اقتصادي عليه ايران در صورتي که تهران به پيشنهاد اوباما براي مذاکره با برنامه  هسته اي اش پاسخ ندهد است که شامل قطع واردات بنزين و ساير محصولات نفت پالايش شده است. به گزارش ايسنا، روزنامه نيويورک تايمز در گزارش خود آورده است، به گفته مقامات کشورهاي اروپايي متحد آمريکا و نيز رژيم صهيونيستي، گزينه اتخاذ اقدام عليه شرکت هاي جهان که 40 درصد بنزين ايران را تامين مي کنند با اين کشورها مطرح شده است. لايحه اي که به باراک اوباما  رييس جمهور آمريکا  قدرت انجام اين کار را مي دهد در سناي آمريکا از 71 حامي برخوردار است و انتظار مي رود لايحه اي مشابه آن در مجلس نمايندگان آمريکا نيز تصويب شود. به گفته مقامات رژيم صهيونيستي، جيمز ال جونز  مشاور اوباما در زمينه  امنيت ملي  درباره  احتمال اتخاذ اين اقدام با مقامات صهيونيستي گفت وگو کرد. کاخ سفيد روز يک شنبه از تاييد يا رد محتواي گفت وگوهاي جونز خودداري کرد. اما برخي از ديگر مقامات دولت آمريکا گفتند که معتقدند هدف وي انتقال ديدگاه اوباما مبني بر اين که در صورت پيشرفت نکردن در مساله  هسته اي ايران در سال جاري، رژيم صهيونيستي بايد از اظهارنظر درباره  اتخاذ حمله  نظامي عليه ايران خودداري کرده و به دولت آمريکا زمان دهد تا آن چه را که هيلاري کلينتون  وزير امور خارجه  آمريکا  "تحريم هاي فلج کننده" خواند و ممکن است ايران را متقاعد به شرکت در مذاکرات کند، عليه تهران اعمال کند. دولت جورج بوش  رييس جمهور پيشين آمريکا  پيش از دولت فعلي اين کشور تلاش براي قطع واردات بنزين به ايران را که توليدکننده  نفت است، اما توانايي پالايش کافي براي رفع احتياج خود به بنزين را ندارد، در نظر گرفته و آن را رد کرده بود. اما اعمال تحريم واردات بنزين به ايران از مدت ها پيش امري پرخطر و بسيار دشوار تلقي مي شده است; اين امر نيازمند شرکت روسيه و چين و بسياري از کشورهاي ديگر که از تجارت با ايران سود مي برند، است. در زماني که اقتصاد جهاني دچار آسيب پذيري بسيار بالايي است ايران تهديد کرده است که در واکنش به چنين اقدامي صادرات نفت خود را قطع کرده و جلوي رفت و آمد کشتي ها از طريق تنگه  هرمز را بگيرد.

عدم استرداد 36 عضو منافقين به ايران

پليس عراق 36 عضو گروهک تروريستي منافقين را پس از ورود به اردوگاه اشرف دستگير کرد اما يک مقام عراقي اعلام کرد که آنها به ايران مسترد نخواهند شد. به گزارش ايسنا، خبرگزاري رويتر با اشاره به اين خبر افزود: عبدالنصير المهدوي، فرماندار استان دياله که اردوگاه اشرف در حوزه  قضايي آن است تاييد کرد که پس از درگيري و ورود به اردوگاه اشرف 36 تن دستگير شده اند. المهدوي گفت: اين پرونده ها اکنون در دست بررسي است; آنها به ايجاد دردسر متهم هستند. وي ادامه داد: ما براساس حقوق عراق با آنها برخورد مي کنيم و آنها را به ايران بر نمي گردانيم. اگرچه عراق، ايران و آمريکا هر سه گروهک منافقين را سازماني تروريستي مي دانند اما اين سازمان پس از تهاجم آمريکا به عراق در سال 2003 تا حدودي از حمايت آمريکا برخوردار بود. عراق در ماه ژانويه مسوول اردوگاه اشرف شده دولت شيعه عراق اعلام کرده بود که مي خواهد اين اردوگاه را تعطيل کند و ساکنانش را به ايران يا کشور سومي بفرستد. مهدوي گفت که برخي از اين 36 تن آزاد خواهند شد، اما ديگران بايد محاکمه شوند.
وي افزود: دو پليس عراق به طوري جدي زخمي شده اند اگر آنها بميرند، برخي از بازداشت شدگان براي روبرو شدن با اتهامات جنايي به دادگاه خواهند رفت.


 سلطان قابوس از طريق بندر شهيد رجايي وارد ايران شد 

سلطان قابوس پادشاه عمان در صدر هيات بلندپايه اي وارد بندر شهيد رجايي در جنوب ايران شد.
سلطان قابوس که ديروزاز طريق دريا و از بندر شهيد رجايي وارد ايران شده است، براي انجام ديدار و گفتگو با مقامات کشورمان به تهران آمد. گسترش مناسبات اقتصادي و سياسي دو کشور از اهداف سفر سه روزه پادشاه عمان به ايران است. مذاکرات خصوصي محمود احمدي نژاد و پادشاه عمان، ظهر ديروز در نهاد رياست جمهوري واقع در پاستور برگزار شد. بعد از برگزاري اين مذاکرات خصوصي دور اول مذاکرات مشترک هيات عالي رتبه دو کشور برگزار شد. در جريان استقبال احمدي نژاد از پادشاه عمان افرادي چون اسفنديار رحيم مشايي، ثمره هاشمي، حسيني، نوذري، لنکراني و مير کاظمي حضور داشتند. مراسم بدرقه پادشاه عمان امروزبعدازظهر در نهاد رياست جمهوري برگزار خواهد شد.