نسخه شماره 2136 - 1388/05/13 -


آغاز به کار دبير کل جديد ناتو

تنش فزاينده روسيه و گرجستان
خشم کرملين; خط و نشان روسي


اخبار کوتاه


 آغاز به کار دبير کل جديد ناتو 

آنرس فو راسموسن، نخست وزير سابق دانمارک کار خود را به عنوان دبيرکل جديد ناتو آغاز کرده است. او طي ايراد نطقي در مقر سازمان پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو)، در بروکسل گفت که اين ائتلاف "تا زماني که لازم باشد" به حمايت خود از مردم افغانستان ادامه خواهد داد و با گروه طالبان خواهد جنگيد. آنرس فو راسموسن گفت اولين هدف ناتو در افغانستان برگزار شدن انتخابات رياست جمهوري معتبر در اين کشور است. بيستم اوت در افغانستان انتخابات رياست جمهوري برگزار خواهد شد.
احتمال اين که بخش عمده دوره رياست آقاي فو راسموسن بر ناتو صرف جنگ در افغانستان شود، زياد است. ناتو فرماندهي نيروهاي بين المللي است که از 64 هزار و پانصد سرباز تشکيل شده است. اين نيروها در مقابله و جنگ عليه طالبان مشارکت دارند. آقاي فو راسموسن گفت او مي خواهد که ناتو "مشارکت استراتژيک واقعي" با روسيه داشته باشد و "زمينه همکاري" ميان ناتو و روسيه وجود دارد. در حالي که ناتو در نظر دارد حضور خود را به سمت شرق اروپا گسترش دهد، روسيه اين ائتلاف را براي مرزهاي خود خطرآفرين مي داند. از زمان آغاز جنگ در افغانستان در سال 2001، نيروهاي پيمان آتلانتيک شمالي بيشترين شمار تلفات نيروهاي خود در اين کشور را در ماه ژوئيه متحمل شده اند. در حالي که تلفات نيروهاي آمريکايي در اين ماه 43 نفر اعلام شده، مجموع تلفات نيروهاي ناتو 74 تن بوده است. در آستانه برگزاري انتخابات رياست جمهوري افغانستان و در پي تشديد عمليات نيروهاي ناتو عليه شورشيان طالبان، خشونتها در اين کشور افزايش يافته است. در همين حال، دولت آمريکا در نظر دارد که تا پايان سال ميلادي جاري نيروهايش را تا سقف 21 هزار نفر در افغانستان افزايش دهد.  خبرگزاريها گزارش کرده اند که در سال ميلادي جاري بيش از 2300 شورشي طالبان در درگيري با نيروهاي ناتو کشته شده اند.


 تنش فزاينده روسيه و گرجستان
 خشم کرملين; خط و نشان روسي 
نويسنده : علي ودايع

سال گذشته مناقشه دو ايالت آبخازيا و اوستيا که از مدت ها پيش موجبات سياهي روابط تفليس - مسکو را فراهم کرده بود باتهاجم روسيه به گرجستان وارد مرحله جديدي شد. در سالگرد حمله روسيه به گرجستان، وزارت خارجه گرجستان ادعا کرد روسيه را به تغيير مرزهاي منطقه جدايي طلب اوستياي جنوبي متهم کرد.
 گرجستان روسيه را به تغيير مرزهاي اوستياي جنوبي و نفوذ به خاک گرجستان متهم مي کند. وزارت خارجه گرجستان با انتشار بيانيه اي اعلام کرد: "ورود نيروهاي روسي به روستايي در منطقه "گوري" نشانگر آن است که روسيه در صدد است وارد خاک گرجستان شود."  روز شنبه روسيه گرجستان را تهديد کرده بود که گرجستان اگر به تحرکات نظامي خود در اوستياي جنوبي ادامه دهد، مسکو نيروهاي نظامي را به کار خواهد گرفت.
اگر از تحليلگران مسائل قفقاز پرسيده شود که دليل تعدد حرکت هاي تجزيه طلبانه در کشور نسبتا کوچکي مانند گرجستان، با مساحتي کمتر از 70 هزار کيلومتر مربع چيست، پس از اشاره به تقسيمات تاريخي قومي و سياسي در ناحيه قفقاز بي شک خواهند گفت: "روسيه"
آبخاريا که بر  کرانه هاي درياي سياه واقع شده است; پس از تاسيس اتحاد جماهير شوري به جمهوري سوسياليستي گرجستان ملحق شد اما طي آن سال ها روس ها با مهاجرت خود به اين منطقه خوش آب و هوا تعادل جمعيتي را به سود خود تغيير دادند و پس از آن مبارزات جدايي طلبانه آبخازيا به پشتيباني روسيه آن هم براي دستيابي به استقلال منجر به استقرار نيروهاي روس در آن منطقه شد. آبخازها به رغم اين که اقليت جمعيتي اين دو ايالت خود مختار محسوب مي شوند، اغلب موارد به ناآرامي هاي دولت مرکزي دامن زده اند; بنابراين دولت گرجستان همواره گرفتار موج هاي جدايي طلبانه آبخازها بوده است.
بحران سياسي دامنه دار گرجستان و روسيه، ضعف دولت مرکزي گرجستان و حمايت بي شائبه جناح هاي محافظه کاردولت روسيه از جمله دلايلي بود که آبخازها توانستند با بهره مندي از آن موقعيت تفليس را به چالش بکشند و با تشکيل کنفدراسيون خلق هاي قفقاز خواستار برقراري خودمختاري در جمهوري گرجستان شوند; اما آن چه توانست به روند روبه تصاعد موج هاي جدايي طلبانه کمک کند دريافت کمک هاي خارجي از روسيه و بعضي از جمهوري هاي قفقاز شمالي و نيز منطقه حايل ميان مرکز گرجستان و آبخازستان بود که تحت تاثير شورش هاي گامساخورديا و هواداران او در گرجستان غربي ايجاد شده بود، تمهيد چنين شرايطي موجبات تمايل آبخازها به جدايي از گرجستان و به دنبال ان بروز درگيري در جمهوري گرجستان شد. از نگاه مقامات تفليس از دست دادن آبخازستان منجر به بازگشت گرجستان تحت نفوذ روسيه و قلمرو کرملين منتهي مي شود به دنبال اين کشمکش ها تفاهمنامه آتش بسي در تاريخ 14 مه 1994 ميان آبخازها و نيروهاي گرجستان توانست تا حدي از وخامت اوضاع بکاهد هرچند مفاد آن هرگز اجرا نگرديد!  به دنبال عدم اجراي اين تفاهم نامه هيات نمايندگي آبخازها خواستار ارائه راه حلي به منظور خروج از بحران شد; تنها راه حل خروج از بحران، قرار گرفتن آبخازها درون يک کنفدراسيون در ترکيب کشور گرجستان بود. اين راه حل با وجود موافقت شواردنادزه (رئيس جمهور وقت گرجستان) مورد قبول پارلمان گرجستان واقع نشد بنابراين نتيجه آن ادامه بحران بود ولي در آن زمان شرايطي چون پيوستن گرجستان به کشورهاي مشترک المنافع  تثبيت موقعيت سياسي شواردنادزه در انتخابات پارلماني 1995 و مستحکم شدن موقعيت سياسي اقتصادي گرجستان موجب تحميل اراده گرجستان بر آبخازها شد ولي مقاومت آبخازها مانع از پيوستن آبخازها به گرجستان شد بنابراين سال هاي 1994 تا 2005 لحظات کشنده اي براي حيات سياسي آبخازها بود.
انقلاب گل رز گرجستان که الهام بخش انقلاب هاي رنگي و عمدتا ضد روسي در قلمرو شوروي سابق بود در سال 2003 روي داد معادلات را بيش از پيش پيچيده کرد. اين رويداد يک تهديد جدي براي مسکو و حيات خلوت آن طلقي مي شود. اهداف انقلاب گلرز چيزي جز خارج کردن گرجستان از کنترل مسکو سياست فاصله گرفتن از روسيه و همگرايي با غرب و در اختيار گرفتن مناطق عمدتا روس نشين ابخازيا و اوستيا و پيوستن تفليس به ناتو نبود.
در اصل گرجستان نمي خواست حضور و نفوذ همسايه قدرتمندي همچون روسيه را تحمل کند بنابراين تعطيلي و خروج نيروهاي روسيه را از اين کشور به عنوان اخرين سمبل هاي تسلط مسکو خواستار شد. تحقق اين خواسته با انقلاب رز فراهم شد و با برخي سازمان هاي غربي از جمله ناتو همراهي شد. باز در اين کش و قوص مساله آبخازيا و اوستيا به موضوعي قابل مانور تبديل گرديد; اين دو ايالت براي دو طرف اهميت فوق استراتژيک دارد.
روسيه مي داند اين دو ايالت نقطه اتکاي گرجستان است و حمايت روس ها از خودمختاري ضمن تضعيف وحدت سرزميني و ملي مي تواند موجي از نا ارامي را در گرجستان ايجاد کرده و موقعيت گرجستان به چالش بکشد.
دولت ساگاشويلي  و رهبران غرب گراي گرجستان براي مقابله با روسيه اتحاديه گوام متشکل از اوکراين ، مولداوي و آذربايجان اگرچه در ظاهر ابتدا توانستند نتايج مطلوبي کسب کنند و پس از آن اقدام به تاسيس دفتر ناتو در منطقه مورد مناقشه کردند که خشم و تهديد روسيه را موجب شد; دولت گرجستان از اين نکته قافل شده بود که روزي ممکن است مورد تهاجم روسيه واقع شود و حتي پايتخت خود را تحت اشغال روسيه ببيند!
گرجستاني ها نه تنها با اين اعمال موقعيت خود را تثبيت نکردند بلکه موجبات خشم کرملين را فراهم کردند. بعد از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي روسيه قدرت و غرور خود را از رفته مي ديد که از پي ان غرب گرايان حداکثربهره را بردند اما با روي کار آمدن پوتين و تثبيت موقعيت سياسي روسيه مساله چالش روسيه و ناتو پيش کشيده شد; پرواضح است روسيه  از نفوذ روز افزون ناتو در گرداگرد مرزهاي خود به شدت احساس خطر مي کند و دست به اقدامات تدافعي در مقابل آن کرده است.
روسيه خوب مي داند که با دست گذاشتن روي نقاط ضعف گرجستان مي تواند از روي کردن بقيه جمهوري هاي شوروي سابق به سوي غرب جلوگيري کند. نبرد روسيه و گرجستان را مي توان به عنوان مدلي براي اناني که به غرب نزديک مي شوند ترسيم کرد البته روسيه تمايل زيادي براي ضميمه کردن آبخازيا و اوستيا به خاک خود دارد.


 اخبار کوتاه 

انفجار بمب در غرب افغانستان

گروه بين الملل: يک روز پس از کشته شدن سه سرباز آ مريکايي در يک حمله غافلگيرانه پيچيده، شبه نظاميان در شرق افغانستان، انفجار يک بمب کنترل از راه دور در مسير حرکت يک کاروان پليس ديروز (دوشنبه) به کشته شدن 12 تن در غرب افغانستان انجاميد.  نورخان نيکزاد، سخنگوي رييس پليس استاني هرات گفت: اين انفجار ديروز در شهر هرات در غرب افغانستان رخ داد. در اين انفجار 10 غيرنظامي و دو افسر پليس کشته و 26 تن از جمله رييس پليس محلي زخمي شدند.  حمله روز يکشنبه نيز باعث شد که تعداد تلفات ناتو در دو روز اول ماه اوت به 9 تن برسد و بدين ترتيب خونين ترين دوره براي سربازان آمريکايي و متحدان شان در جنگ هشت ساله افغانستان رقم بخورد.

بازداشت 319 تن ديگر در ارومچي چين

گروه بين الملل: پليس چين 319 تن را در ارتباط با درگيري هاي اخير در غرب اين کشور دستگير کرد.  مظنونان در ارومچي مرکز استان سين کيانگ و ديگر بخش هاي اين استان دستگير شدند.  پيش از اين در تاريخ 39 ژوئيه نيز پليس از دستگيري 253 تن خبر داده بود.


بازداشت 40 کودک در ناآرامي هاي مالزي

وزير زنان، کودکان و توسعه اجتماعي مالزي با تاييد بازداشت 41 نوجوان و کودک زير 18 سال در تظاهرات معترضان به قانون امنيت داخلي در اين کشور، نسبت به استفاده ابزاري از کودکان در تظاهرات خياباني هشدار داد.     به گزارش ايرنا، شهريزات عبدالجليل در گفت وگو با خبرنگاران افزود: استفاده از کودکان در هر گونه تظاهرات خياباني ممنوع است و متخلفان ممکن به 10 سال زندان يا 20 هزار رينگيت جريمه نقدي يا هر دو محکوم شوند.

کشف جسد نخستين کشته جنگ خليج فارس

گروه بين الملل: پنتاگون فاش کرد: بقاياي جسد اولين آمريکايي کشته شده در جنگ اول خليج فارس کشف شده است. مايکل اسکات اسپيچر در ساعات اوليه شروع جنگ اول خليج فارس کشته شد، اما سرنوشت وي مشخص نبود. مشخص نيست که آيا وي در سقوط هواپيما کشته شده يا اسير بوده است.  براساس اعلام پنتاگون، بقاياي جسد اسکات اسپيچر در صحراي استان الانبار توسط جست وجوگران نظامي توسط يک عراقي کشف شده است.

انفجار خودروي بمب گذاري شده در عراق

گروه بين الملل: مقام هاي پليس محلي عراق اعلام کردند که انفجار خودروي بمب گذاري شده در نزديکي مقر بازرسي پليس در شهر فلوجه، سه کشته و هشت زخمي بر جاي گذاشت.   يکي از مقام هاي امنيتي عراق که خواست نامش فاش نشود، گفت که عامل بمب گذاري روز گذشته مقر بازرسي پليس در نقطه ورودي به شهر فلوجه واقع در 50 کيلومتري غرب بغداد را هدف قرار داد.

اضافه وزن سربازان بريتانيا

گروه بين الملل:  ارتش بريتانيا در يادداشتي از اضافه وزن روزافزون سربازان بريتانيايي انتقاد کرده و عنوان داشته که با چاق شدن روزافزون سربازان جان آنها و ديگر سربازان در ميدان هاي جنگ در خطر است.  وزارت دفاع بريتانيا از آن ها درخواست کرد که پس از اين در برنامه هاي تمرين ورزشي ارتش شرکت کنند.  براساس گزارش اشپيگل، در يک تذکر به ارتش آمده است: بسياري از سربازان بريتانياي براي شرکت در ماموريت هاي ارتش بسيار چاق هستند و اضافه وزن دارند.

مراجع نجف از کانديداي خاص حمايت نمي کنند

گروه بين الملل: منابع نزديک به مراجع اصلي درنجف تاکيد کردند: مراجع ديني از هيچ گروه و حزب سياسي در انتخابات آينده حمايت نمي کنند، اما خواهان باقي ماندن ائتلاف يکپارچه عراق به طور قوي و منسجم هستند که مي تواند گسترش يابد.  شيخ علي النجفي، فرزند آيت الله شيخ بشير النجفي از مراجع ديني نجف به روزنامه الحيات گفت مراجع ديني در نجف از هيچ گروه سياسي و فردي خاصي در انتخابات پارلماني آينده حمايت نمي کنند.اما در عين حال از باقي ماندن ائتلاف يکپارچه عراق به طور منسجم حمايت مي کند.

برکناري 76 قاضي پاکستان توسط زرداري

گروه بين الملل: رييس جمهور پاکستان حکم دادگاه عالي اين کشور مبني بر برکناري 76 قاضي پاکستاني را تصويب کرد.  آصف علي زرداري، رييس جمهور پاکستان در بيانيه اي رسمي اعلام کرد که با حکم دادگاه عالي پاکستان مبني بر برکناري 76 قاضي در سراسر اين کشور موافقت کرده است.

محکوميت عجيب خبرنگار سوداني

گروه بين الملل: بانوي خبرنگار سوداني که به دليل پوشيدن شلوار "غيرمتعارف" به تحمل 40 ضربه شلاق محکوم شده است، در آستانه جلسه دادگاه خود گفت که در راستاي تغيير قوانين سخت گيرانه کشورش براي تحمل 40 هزار ضربه شلاق آمادگي دارد.  لوبنا احمد الحسين که براي بخش رسانه اي هيات سازمان ملل متحد در سودان کار مي کند، بعد از چشم پوشيدن از مصونيتي که به کارمندان سازمان ملل اعطا مي شود، قرار است سه شنبه   فردا در دادگاه حاضر شود.

پنتاگون به دنبال بزرگترين بمب غير هسته اي

گروه بين الملل: نيروي هوايي آمريکا از برنامه وزارت دفاع آمريکا (پنتاگون) مبني بر تسريع استقرار بمب هاي سنگرشکن و نابود کننده مهمات با وزن 30 هزار پوند خبر داد.  اندي بورلند، سخنگوي نيروي هوايي آمريکا يکشنبه گفت: "پنتاگون بر آن است تا روند استقرار بمب سنگرشکن فوق العاده بزرگي را بر روي پيشرفته ترين بمب افکن آمريکا تا اوايل ژوئن سال 2010 ميلادي تسريع کند." 

اتحاديه پارلماني آسه آن در تايلند

گروه بين الملل: سي امين اجلاس بين پارلماني اتحاديه کشورهاي جنوب شرق آسيا (آ.سه.آن) از امروز (سه شنبه) در تايلند برگزاري مي شود.      در اين اجلاس که قرار است در جزيره توريستي-تفريحي پاتايا برگزار شود، نمايندگاني از کشورهاي عضو اين اتحاديه و نيز بيست و دو شريک منطقه اي و جهاني اين اتحاديه حضور خواهند داشت.

کشته شدن 5 پليس در چچن

گروه بين الملل: در جريان حمله مسلحانه مهاجمان ناشناس به يک کاروان خودروي نيروهاي وزارت کشور چچن واقع در منطقه قفقاز شمالي روسيه، پنج مامور پليس کشته و شش تن ديگر مجروح شدند.      اين حادثه بامداد دوشنبه در يک منطقه کوهستاني در 21 کيلومتري بخش "ايتوم قلعه" چچن رخ داد.  وزارت کشور چچن اعلام کرد: کاروان متشکل از چهار خودروي پليس هنگامي که از منطقه "شاتوي" عازم منطقه "شاروي" بود، با سلاح خودکار و نارنجک انداز مورد حمله قرار گرفت که در نتيجه آن پنج مامور پليس کشته و شش نفر ديگر بشدت مجروح شدند که به بيمارستان انتقال يافتند.

بازداشت اعضاي طالبان نيجريه

گروه بين الملل: مقامات رسمي نيجريه اعلام کردند نيروهاي امنيتي اين کشور طي روزهاي اخير دهها تن از اسلامگرايان افراطي را در مقر طالبان در شهر "ميديگوري" در شمال نيجريه پس از يک سري درگيري هاي خونين دستگير کردند.  در همين حال  مقام هاي دفاعي و پليس نيجريه اعلام کردند که بيش از 600 تن از افرادي که در جريان درگيري هاي اخير جان خود را از دست دادند، يک شنبه -امروز طي مراسمي گسترده به خاک سپرده شدند.

تظاهرات پنج روزه حاميان زلايا

گروه بين الملل: حاميان رييس جمهور عزل شده هندوراس قصد دارند که از روز چهارشنبه يک راهپيمايي پنج روزه را در دو شهر اصلي اين کشور شروع کنند.  خوان باراهونا، از يک گروه موسوم به "مقاومت ملي عليه کودتاي هندوراس" به خبرگزاري فرانسه گفت: دو راهپيمايي با حضور تمام مردم از کل کشور برگزار خواهد شد. يک راهپيمايي به سوي سن پدروسولا و ديگري به سوي تگوسيگالپا، پايتخت هندوراس خواهد بود.

کودتاي نافرجام در قطر

منابع سياسي قطر اعلام کردند: مقامات اين کشور طرح کودتاي نظامي عليه امير قطر را ناکام گذاشتند.  سايت اردني البوابه به نقل از منابع سياسي قطر اعلام کرد: مقامات اين کشور حدود 30 افسر ارتش قطر را به دليل مشارکت در تلاش براي کودتا عليه شيخ حمد بن خليفه آل ثاني امير قطر، دستگير نمودند که پنج تن از آنها نيز جزو افسران گارد امير قطر هستند.  بر اساس اين گزارش، شيخ حمد بن خليفه آل ثاني از زمان شکست اين کودتا نشستي را با سران خاندان آل ثاني جهت بررسي اين امر برگزار کرده و نسبت به ايجاد شکاف در خانواده حاکم قطر هشدار داده است. اطلاعات به دست آمده از منابع خبري هم چنين از دست داشتن حمد بن علي العطيه رييس ستاد مشترک ارتش قطر در اين کودتا حکايت دارند.  اين گزارش ها هم چنين دست داشتن برخي از شخصيت هاي خانواده حاکم در اين موضوع و حمايت از رييس ستاد مشترک ارتش و ديگر کودتاگران را بعيد ندانستند.

جنجال سياسي در اسراييل

پليس رژيم صهيونيستي عليه وزير خارجه اين رژيم اعلام جرم خواهد کرد.
پليس رژيم صهيونيستي به بازپرسان دادگاه توصيه کرده است که "آويگدور ليبرمن"، وزير خارجه دولت "بنيامين نتانياهو"، نخست وزير را به اتهام اختلاس، پول شويي و تقلب محاکمه کند.  مقام هاي پليس يکشنبه اعلام کردند با توجه به تحقيقات 9 ساله در اين مورد، مدارک لازم براي شهادت عليه اتهامات ليبرمن را آماده کرده اند.  ليبرمن رهبر حزب ملي گراي افراطي ضمن رد اين اتهامات گفت که پليس در صدد بدنام کردن اوست.  بنا بر اين گزارش، پليس اعلام کرده است که هسته اصلي اين تحقيقات بر رواديدهايي است که به سال 2000 ميلادي باز مي گردد.  از جمله اين اتهامات مي توان به مواردي همچون انتقال پول به مجموعه شرکت هايي که فعاليت يا سرمايه چنداني ندارند و توسط افراد نزديک به ليبرمن اداره مي شوند، اشاره کرد.  پليس تا به حال از زماني که ليبرمن در ماه مارس به مقام خود منصوب شد تا اواخر ماه مه سال جاري، پنج بار از وي بازجويي کرده است.

تبعيد طولاني مدت مشرف

رئيس جمهوري سابق پاکستان در صورت گناهکار شناخته شدن در ارتباط با اعلام حالت فوق العاده در سال 2007 ميلادي، به تبعيدي طولاني محکوم خواهد شد.   هفته نامه "آبزرور" در گزارشي نوشت که در پي حکم ديوان عالي پاکستان مبني بر غيرقانوني بودن اعلام حالت فوق العاده توسط "پرويز مشرف" در سال 2007، رئيس جمهوري سابق پاکستان با تبعيدي طولاني مدت احتمالا در انگليس روبه رو خواهد شد.  رئيس جمهوري سابق پاکستان که در حال حاضر در خارج از کشور به سر مي برد، از هر گونه اظهارنظري درباره حکم اخير دادگاه عالي پاکستان عليه خود امتناع کرد.
  اين دادگاه از مشرف خواست تا در دادگاه حضور يابد و درباره اقدام خود به قانونگذاران حاضر در دادگاه توضيح دهد،  اما به نظر مي رسد که مشرف به اين موضوع بي  توجهي کند.