نسخه شماره 2136 - 1388/05/13 -


حذف متقاضي مسافربر شخصي که 130 خودرو داشت!

معاون غذا وداروي وزارت بهداشت خبر داد:
30 قلم داروي ديگر گران مي شود

علي احمدي خبر داد:
توافق با وزارت علوم بر سر ايجاد هيات علمي در آموزش وپرورش

معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران
قطارهاي جديد مترو در گمرک منتظر تامين به موقع اعتبارات است


زندگي آرام و بامعنا، حاصل خودباوري


اخبار کوتاه


 حذف متقاضي مسافربر شخصي که 130 خودرو داشت! 

رييس ستاد ساماندهي مسافربرهاي شخصي گفت: نحوه و زمان مراجعه متقاضيان مسافربر شخصي که بانک تجارت را براي خود انتخاب کرده اند از هفته آينده اعلام مي شود.  مهندس هاشمي روز دوشنبه در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به اينکه بانک هاي ملت و صادرات هم اکنون در حال ارائه تسهيلات به متقاضيان طرح ساماندهي مسافربرهاي شخصي هستند، افزود: بر اين اساس تا کنون 8 هزار نفر به مراکز اسقاط معرفي و 2 هزار و 500 خودرو نيز اسقاط شده است.  وي از مذاکره با بانک تجارت براي ارائه تسهيلات خبر داد و گفت: بر اين اساس بانک تجارت از هفته آينده 10 هزار تسهيلات به متقاضيان طرح ساماندهي مسافربرهاي شخصي ارائه مي کند.  رييس ستاد ساماندهي مسافربرهاي شخصي با اشاره به اينکه اجراي اين طرح با سرعت خوبي پس از نهايي شدن تسهيلات در حال انجام است، افزود: آمارها نشان مي دهد طرح ساماندهي مسافربرهاي شخصي حدود 60 درصد پيشرفت داشته که بيشترين پيشرفت مربوط به استان همدان با 86 درصد و کمترين پيشرفت مربوط به استان هرمزگان و تاکسيراني بندرعباس با 24 درصد بوده است.   وي با اشاره به اين که متقاضيان طرح ساماندهي مسافربرهاي شخصي با کد ملي خود تنها يک خودرو را مي توانستند در سايت ستاد ثبت کنند، به گفت:  در بررسي هاي انجام شده، فردي مشخص شد که به عنوان مسافربر شخصي يک خودرو را ثبت نام کرده و 130 خودرو ديگر اعم از سبک و سنگين و شخصي و عمومي به نامش بوده است، از سوي ديگر فرد ديگري نيز با مالکيت 112 دستگاه خودرو در طرح ساماندهي مسافربرهاي شخصي شرکت کرده بود که با بررسي هاي انجام شده اين افراد شناسايي شده و از سايت ساماندهي مسافربرهاي شخصي حذف شدند.


 معاون غذا وداروي وزارت بهداشت خبر داد:
 30 قلم داروي ديگر گران مي شود 

گروه اجتماعي: در شرايطي که در سال جاري با افزايش قيمت دهها قلم دارو مواجه بوده ايم معاون غذا و داروي وزارت بهداشت از افزايش قيمت 30 قلم داروي غير ضروري ديگر در نيمه دوم سال جاري خبر داد.
رسول ديناروند در گفت وگو با ايلنا، افزود: در ماه جاري افزايش قيمت داروي داخلي را نداشته ايم و پيش بيني مي شود که در شهريورماه نيز همين سياست بر قيمت دارو پيگيري شود.
وي ادامه داد: در شش ماهه دوم سال امکان تغيير قيمت وجود دارد چرا که وزارت بهداشت طبق مصوبه مجلس براي سال 88 موظف است قيمت داروهايي که نياز حياتي نداشته و حدود مصرف دارند را حتي تا 100 درصد افزايش دهد.
ديناروند با بيان اينکه 100ميليارد تومان اعتبار اين مصوبه تامين شده، افزود: اجرايي شدن اين مصوبه منتظر تاييد هيات دولت بوده و اين درحالي است که درآمد حاصل از افزايش قيمت در نيمه دوم سال به صاحب دارو و شرکتهاي دارويي برنمي گردد، چراکه وارد خزانه دارويي خواهد شد.
وي گفت: بيماران خاص و افرادي که مجبور به مصرف داروهاي گران هستند، نگران افزايش قيمت نباشند چون اعتبارات آن تامين شده است.   در همين حال رئيس انجمن داروسازان تهران تاکيد کرد: سازمان هاي بيمه ضمن تاخير در پرداخت هر ماه به بهانه هاي مختلف از جمله خط خوردگي  و کم رنگي نسخه، در تعهد نبودن دارو يا تغيير قيمت ها، مبلغي را کم مي کنند و تمام اين مشکلات به نظام دارويي ايران لطمه مي زند و باعث مي شود دارو در اسرع وقت در اختيار بيماران قرار نگيرد.  رهبر مژدهي آذر در گفت وگو با ايلنا افزود: با ثابت ماندن قيمت داروها موافق هستيم به شرط آنکه به کيفيت دارو لطمه نخورد و اين درحالي است که بايد هزينه ها هم ثابت بماند.  رئيس انجمن داروسازان تهران گفت: ثابت ماندن قيمت داروها از نظر مصرف کننده ها مطلوب است و انجمن داروسازان هم موافق آن است اما وزارت دارايي که سعي در ثابت نگه داشتن قيمت ها دارد، اصلا توجهي به زياد شدن هزينه ها نمي کند.  وي با بيان اين که وزارت دارايي با داروخانه ها همانطور که با کسبه اي که خريد نقدي دارند، برخورد مي کند، گفت: فردي به نام دکتر داروساز که هفت سال براي خدمت به مردم آموزش ديده به علت دغدغه مالي و نبودن بستر لازم در داروخانه ها; به کار علمي نمي پردازد.  مژدهي آذر افزود: مشتري داروخانه ها بيمه ها  هستند که با تاخير در پرداختشان قدرت خريد و نقدينگي داروخانه ها را کاهش مي دهند.  وي تصريح کرد: هزينه اي که طبق قوانين 60 درصد آن نقد و 40 درصد آن در دو ماه بايد پرداخت شود،  در بهترين حالت از سوي بيمه ها چهارماهه به شرکت هاي دارويي پرداخت مي شود.


 علي احمدي خبر داد:
 توافق با وزارت علوم بر سر ايجاد هيات علمي در آموزش وپرورش  

وزير آموزش و پرورش از وجود توافق با وزارت علوم براي ايجاد هيات علمي در آموزش و پرورش خبر داد و گفت: به موجب اين طرح سعي داريم فرهنگ ياني که داراي مدرکphb  هستند، در صورت تاييد پرونده در هيات مميزي وزارت علوم، عضو هيات علمي آموزش و پرورش شوند.
به گزارش خبرنگار ايلنا، عليرضا علي احمدي صبح امروز در اولين گردهمايي سراسري مشاوران جوان وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اين که ما مي خواهيم مديريت در آموزش و پرورش را به سمت مديريت جوان گرايانه سوق بدهيم،گفت: اساسا با توجه به اين که وزارت آموزش و پرورش مسووليت آموزش و پرورش کودکان و نوجوانان و عموما نسل جوان را بر عهده دارد، مديريت در اين وزارتخانه نيز بايد به سمت جوان گرايي پيش برود.
وي افزود: ما قصد داريم يک سري بودجه در اختيار مشاوران جوان قرار دهيم تا آنها بتوانند بر روي طرح هاي نوآورانه اي که توسط فرهنگيان و دانش آموزان به اجرا گذاشته مي شود سرمايه گذاري کنند و از اين طريق مشاوران جوان ما بتوانند به گونه اي بر تحقق خلاقيت و نوآوري در آموزش و پرورش پيشرو باشند.
وي جوان گرايي در عزل و نصب مديران ستادي آموزش و پرورش را يکي از مهم ترين سياست هاي مديريتي آموزش و پرورش در دولت دهم عنوان کرد وافزود:توجه داشته باشيد که وضع موجود آموزش و پرورش حاکي از برخي از واقعيت هاي نامطلوب و محدوديت هاي جدي است که براي فائق آمدن بر اين محدوديت ها و برطرف کردن چالش هاي موجود بايد طرح ها و برنامه ريزي قوي (تحول بنيادين آموزش و پرورش) به اجرا گذاشته شود.
علي احمدي از تهيه ويراست دهم فلسفه تعليم و تربيت جمهوري اسلامي خبر داد و اشاره کرد: تکميل تدوين اين فلسفه قطعا مي تواند در تحقق تحول بنيادين آموزش و پرورش موثر باشد.
وي درتشريح عمده سياست هاي مديريتي آموزش و پرورش در دولت دهم اظهار کرد: افزايش سهم زنان در مديريت هاي ستادي و استاني آموزش و پرورش، ايجاد ثبات مديريت در آموزش و پرورش، ارجاع انتصاب روساي آموزش و پرورش به مراجع بالاتر از جمله شوراي عالي انقلاب فرهنگي و ارزشيابي عملکرد مديران و امتيازگذاري بر اساس عملکرد براي آنها و به تبع آن، اعطاي مزايا و پاداش با توجه به شاخص هاي عملکردي عمده سياست هاي مديريتي آموزش و پرورش در دولت دهم عنوان است.
علي احمدي در ادامه گفت:  شايسته سالاري در مورد عزل و نصب ها نيز يکي از عمده ترين سياست هاي مديريتي براي آموزش و پرورش در دولت دهم و از نيازهاي ضروري اين وزارتخانه در شرايط فعلي است که در کنار سياست جوان گرايي در عزل و نصب مديران مورد توجه قرار خواهد گرفت که در اين راستا اجراي مصوبه احراز شرايط مديران مدارس که توسط شوراي عالي آموزش و پرورش به تصويب رسيده است نيز ضرورت دارد.
وي همچنين از برقراري توافقي با وزارت علوم خبر داد که به موجب آن فرهنگياني که داراي مدرکphb  هستند، در صورت تاييد پرونده در هيات مميزي وزارت علوم، مي توانند عضو هيات علمي آموزش و پرورش باشند.
علي احمدي تحقق اين موضوع را يکي از موثرترين اقدامات در ارستاي افزايش انگيزه نيروي انساني آموزش و پرورش براي ادامه تحصيل و تحقق گرايي عنوان کرد.


 معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران
 قطارهاي جديد مترو در گمرک منتظر تامين به موقع اعتبارات است  

معاون حمل ونقل و ترافيک شهرداري تهران با بيان اينکه سري جديد قطارهاي مترو تهران وارد گمرک شده اند گفت: به تازگي3 قطار براي خط 5 و يک قطار براي خطوط داخلي شهر تهران وارد گمرک شده است که اميدواريم با تامين به موقع اعتبارات هرچه سريع تر شاهد ورود و فعاليت اين قطارها در خطوط باشيم.
به گزارش ايلنا، مهندس تشکري هاشمي صبح امروز در حاشيه حضور مسدولان حوزه ترافيک در سامانه 1888 با بيان اين مطلب اظهار کرد: براي ورود قطارهاي جديد با مشکل تامين منابع مواجه هستيم اما در جلسه اي که با مسوولان وزارت کشور داشتيم قول هاي مساعدي براي تامين اعتبار مورد نياز داده شد و به محض اينکه اعتبارات لازم تامين شود شاهد ترخيص قطارهاي جديد مترو و ورود آن ها به خطوط خواهيم بود.
وي درمورد جزئيات جلسه اي که با مسئولان وزارت کشور برگزار شده است گفت : در اين جلسه هم در مورد يارانه هاي بليت اتوبوس و مترو صحبت شد و هم در مورد بودجه هاي عمراني حوزه حمل ونقل و ترافيک و قول هاي مساعدي داده شد که به سرعت در هر دو مورد پرداخت هايي صورت گيرد اما مشکل اصلي اين است که در بخش يارانه ها آنچه به عنوان يارانه براي کل کشور در نظر گرفته شده است حتي جوابگوي نياز شهر تهران نيست و کمتر از نيمي از يارانه هاي پايتخت را هم تامين نمي کند.
معاون شهردار تهران خاطر نشان کرد : طبق برآوردهاي صورت گرفته يارانه بليت اتوبوس برمبناي سهم يک سومي دولت حدود 70 ميليارد تومان است و يارانه بليت مترو نيز بر اساس مصوبه شوراي شهر بايد حدود 48 ميليارد تومان باشد که مجموعا يارانه هاي شهر تهران حدود 118ميليارد تومان مي شود حال آنکه براي کل کشور کمتر از 90 ميليارد تومان يارانه در نظر گرفته شده است.
تشکري هاشمي در ادامه گفت : با مذاکراتي که اخيرا با مسئولين داشتيم مقرر شد وزارت کشور براي رفع اين مشکل در متمم پيشنهادي خود موضوع افزايش بودجه در نظر گرفته شده براي يارانه ها را از مجلس شوراي اسلامي تقاضا کند که اميدواريم اين موضوع هرچه سريع تر0 محقق شود.
معاون حمل ونقل و ترافيک شهرداري تهران افزود : در تلاشيم که سرفاصله حرکت قطارها در خط تهران - گلشهر را به 5 دقيقه کاهش دهيم که در اين راستا تا پايان سال تعداد زيادي واگن و لوکومتيو به خط 5 وارد خواهد شد .
وي همچنين درمورد تشکيل ستاد مهر رمضان و آمادگي کامل ناوگان حمل ونقل عمومي براي خدمات رساني به شهروندان همزمان با بازگشايي مدارس و ماه مبارک رمضان گفت: اولين جلسه ستاد مهر رمضان در 18 مرداد ماه برگزار مي شود اما اقدامات لازم براي آمادگي کامل ناوگان از مدت ها پيش آغاز شده است چنانچه آماده سازي و تعميرات اساسي اتوبوس ها و واگن هاي مترو، حل مشکلات جايگاه هاي سوختcng  صورت گرفته است تا در روزهاي نخست مهرماه و پيش از آن در ماه رمضان ناوگان حمل ونقل عمومي آمادگي کامل براي خدمات رساني داشته باشند.
معاون شهردار تهران تصريح کرد: يکي از مباحثي که امسال نيز در ستاد مهر رمضان پيگيري مي شود تغيير ساعات کاري ادارات و مراکز آموزشي در ماه رمضان و نيز در آغاز سال تحصيلي جديد است که از مهمترين موضوعات خواهد بود.
وي درمورد دوربين هاي نظارت تصويري گفت: 4 سال پيش حدود 70 دستگاه دوربين داشتيم که در حال حاضر تعداد اين دوربين ها به بيش از 400 دستگاه رسيده است و خوشبختانه با همکاري راهنمايي و رانندگي توانسته ايم نظارت خوبي بر وضعيت ترافيک و شريان هاي شهر تهران داشته باشيم.
تشکري هاشمي ادامه داد: براساس برنامه ريزي هاي صورت گرفته تا پايان سال تمام بزرگراه هاي شهر تهران به دوربين هاي ثبت تخلفات مجهز خواهد شد.


 زندگي آرام و بامعنا، حاصل خودباوري  
نويسنده : خديجه احمد

امنيت رواني از نيازهاي اساسي و بسيار مهم انسان است. اين نياز از بدو تولد خود را به بارزترين وجه نشان مي دهد و پايه و اساس بهداشت رواني همه انسان ها است. انساني که امنيت روحي و رواني او به نحوي دچار خطر شود طي مدت زمان کوتاهي در همه حالات و رفتار او نمود عيني پيدا مي کند. انساني که به لحاظ روحي و رواني و آرامش دروني در وضعيت مناسبي به سر مي برد خوب مي انديشد، خوب احساس مي کند، خوب عمل مي کند، به خواسته هاي خود احاطه دارد،  از همه نعمت هايي که خداوند به او داده است به نحو مطلوب استفاده مي کند و با ديگران به راحتي ارتباط سازنده برقرار مي نمايد.
تفکر آينده مدار و دورانديشي دارد و از آن طريق نيروي نهفته در درون او بارور مي شود. با اين نيروي عظيمي که در ضمير انسان وجود دارد مي توان طبيعت و سرشت ناتوان هر کس را دگرگون ساخت و با جايگزين کردن افکار مثبت و سالم موجبات رشد و تقويت آن را در مورد انسان ها فراهم کرد.
انسان هاي خودباور با نيروي عقل و انديشه خود مي توانند آنچه را که دلخواهشان است به سوي خود جلب کنند. فکر انسان از قدرت خاصي برخوردار است چنانکه يک حرکت خشم آلود بازتاب مشابهي در اطرافيان به وجود مي آورد و فکري که با شادي همراه باشد به جمع نيز سرور و نشاط مي بخشد پس بايد افکاري را در سر پرورش داد که باعث انبساط خاطر شوند و به اين ترتيب ايده هاي بدبينانه و ياس آور و اندوهناک را پراکنده ساخت همان گونه که مي توان در گلزاري که گل رز کاشته ايم گل هاي ديگري چون ياسمن، بنفشه و ياس بکاريم در گلستان دل و جان نيز مي توان علاوه بر بذرهاي آرامش و صفا مهر و محبت و عشق و فداکاري  هم افشاند و علف هاي هرز نفرت و کينه، خصومت و حسادت را از ريشه درآورد و با افکاري عالي آبياري کرد. آن وقت است که مي توان احساس خوشي از بودن داشته باشيم و از طريق بهره گرفتن از عطر و بوي خوش گل هاي وجودمان به مراقبت و زيباسازي بيشتر از باغ زندگي پرداخته علف هاي هرز که در رشد گل ها مانع ايجاد مي کنند و از سرعت رشد مي کاهند را وجين کنيم و به دور ريخته تا باغ قشنگ و دلپذير و پر از گل هاي خوشبو داشته باشيم. انسان هاي خودباور و اميدوار همواره به مسير روشن زندگي مي نگرند و از آن طريق با استفاده از نور کافي به مبارزه با تاريکي ها و نقاط مبهم مي پردازند و از آن باخبر مي شوند. آنها مي دانند که در جريان تعليم و تربيت و زندگي، از مسير نور و روشنايي  مي توانند، استعدادهاي نهفته خود را شکوفا نمايند. بايد آگاه باشيم که در هر يک از ما انسان ها نبرد دائمي بين عقل و احساس جريان دارد و تسلط بر خود کارآساني نيست. شناخت در انسان خودباوري ايجاد مي کند و اعتقاد به آن باور نسبت به توانايي ها و محدوديت ها رفتار ما را شکل مي دهد. بنابراين همين بازنگري و باور معقول از خود موجبات تسلط بر اميال و آرزوها را فراهم مي سازد.
وقتي فردي به اين مقام برسد در همه امور عاقلانه عمل مي کند و به راحتي احساسات خودش را کنترل کرده و از همه نيروهايي که در اختيار دارد و خود فرمانده آن محسوب مي شود به هنگام و با هدف مشخص استفاده مي نمايد.
مادر آن هنگام مي توانيم بگوييم فرد با خصايص مطرح شده داراي دلي آرام، فکري رشد يافته و جسمي راحت است.
تسلط بر خود به زندگي انسان معني و مفهوم خاصي مي بخشد. هرکسي مي تواند گاهي اوقات برخود مسلط باشد ولي اگر بخواهيد همواره نتيجه مثبت بگيريد بايد هميشه بر خود مسلط باشد در واقع تسلط هميشگي بر خود است که تعيين مي کند انسان در پايان هر هفته، ماه يا سال از عمر گرانقدر خود چه انباشته است.
چون همين روزها، هفته ها، ماه ها و سالها هستند که روي هم انباشته شده اند و عمر ما را تشکيل مي دهند.
بايد فکر خود را متمرکز کنيم و برخود مسلط شويم و اجازه ندهيم که ديگران با مسايل و افکار جانبي و نامربوط، ما را منحرف کنند. بايد بر خود مسلط باشيم و خويشتن را سرگردان افکار جانبي خود و ديگران نکنيم آن وقت مي توانيم ادعا کنيم که از نيروي عظيم اراده و خودباوري استفاده کرديم و افکار خود را دستخوش طوفان مشکلات زندگي انساني نگردد و همواره با لطف خداوند و آرامش قلبي هر روز کتاب زندگي خويش را ورق مي زنيم و احساس خوشي از بقا و تعالي به سمت معبود داريم.
همانطوري که گفته شد براي اينکه بتوانيم زندگي آرام و با معنا داشته باشيم علاوه بر تسلط به خود و کنترل و جهت دهي مجموعه امکانات، فرصت ها، استعدادها، توانمندي ها و گاهي آگاهي از موانع و مشکلات سرراهي خود و چگونگي مواجهه با آنها   بايداز نحوه تسلط بر روابط با ديگران را نيز آگاهي لا زم داشته باشيم. تسلط بر روابط بين بهبود قابل ملا حظه کيفيت روابط فردي و عميق تر کردن روابط عاطفي با افراد مورد علا قه وکساني که با آنها سروکار داريم. از طريق اصول برجسته موجود دراين زمينه، اگر ما ارزشها وقوانين فردي طرف مقابل را ندانيم در رنج خواهيم بود. طوري که امکان ارتباط موثر و قابل تحمل فراهم نخواهد شد.
در برقراري ارتباط اوليه بايد انگيزه لا زم را فراهم آورد و بيشتر مواقع بايد سعي کرد تا نسبت به فرد مقابل بخشنده بود. اين که در اين فاصله بخواهيم چيزي را بدست بياوريم بايد اصل و پايه رابطه را هميشه مد نظر قرار داد و در هيچ شرايطي آن را فراموش نکرد و آن چيزي جز حسن خلق و  ارتباط حسنه و همدلا نه نيست. اين حالا ت زماني در انسان هويدا خواهد شد که سابقه دروني داشته باشد دلي که خالي از محبت و صفاباشد هيچ جايي براي پذيرش ارزش هاي انساني و بروز رفتارهاي عالي ندارد. اگر دل انسان از محبت و عشق به انسانها بويي برده باشد و با فراهم شدن زمينه لا زم، کانون مهرو وفا، عشق و صفا، رفاقت و همدلي و انسان دوستي مي شود و براي پذيرش همه حالا ت انسانها جا دارد پس حرف، حرف دل است. اگر شادي زائيده افکار نشاط بخشي باشد لا زم است افکاري که افسردگي و دلسردي مي آورد از خود دور کنيد.
افراد آگاه و هشيار به خوبي مي دانند که با توکل به خداوند از طريق دعا کردن و طلب حاجت از خداوند نمودن، احساس بهتري پيدا خواهند کرد. بهتر کار مي کنند موفق ترند و احساس بهتري دارند آنها پشتکار خوبي در تحقق خواسته ها خواهند داشت و با نشاط و اميدوار هستند. پر انرژي وآرام بوده و حرکات سنجيده و منطبق با واقعيت ها دارند. طوري که تحت تاثير افکار و نظرات ديگران قرار نمي گيرند.
از آن جا که افراد معتقد دعا مي کنند به اين اصل نيز باور دارند که دعا براي افکار خلا ق حکم محرک مثبت در ايجاد و تقويت رفتار را دارد در درون ذهن انسان همه منابعي که براي رسيدن به زندگي موفقيت آميز ضروري است، موجود مي باشد.
فقط انسان بايد اراده کند و اجازه بروز به آنها بدهد اگر چنين کند وموجبات باروري و شکوفايي استعداد را فراهم آورد به راحتي در انجام امور مختلف پيش مي رود و اثر جاودانه از خود به جا مي گذارد. از آن جائي که مي دانيم نيروي ذهن انسان نا محدود است اين نيرو هنگامي متجلي مي شود که با تغيير دادن ذهنيت خويش مي توانيم زندگيمان را دگرگون سازيم اين نيرو همواره در دسترس ماست فقط بايد بياموزيم با انتخاب صحيح افکار ذهن خود را تنظيم وآن را سازمان دهيم.
وقتي قلب و ذهن ما به افکار مهر آميز به هم پيوند مي خورند قدرتمندترين نيروي شفابخش يعني عشق را پديد مي آورند گاهي، خودمان با افکار تهاجمي پيوند ميان ذهن و قلب را از ميان مي بريم بهبود روابط ذهن و قلب امري دروني است و کليد سلا مت واقعي در همه زندگي به شمار مي رود.
همين طور است که مي گويند يکي از شيوه هاي مهم و اساسي براي کسب آرامش تخليه ذهن است از آن چه که بيهوده هر لحظه درگيري با دنياي واقعي انسان پيدا مي کند و با پيدايش افکار ناخوشايند مانع مهمي در پيشرفت محسوب مي شود.


 اخبار کوتاه 

عضوگروه معارف دانشگاه  اميرکبير:
رشته هاي  علوم انساني مورد غفلت  واقع شده اند

گروه اجتماعي: عضو گروه معارف دانشگاه  اميرکبير با اشاره به اينکه ضعف رشته هاي علوم انساني غفلت و بي توجهي نسبت به اين نوع رشته ها است خواستار اهميت دادن به اين بعد از نياز دانشگاه هاي کشور شد.
دکتر رضا حاج  ابراهيم در گفت و گو با مرکز ارتباطات و اطلاع رساني نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها "ماوا" گفت: مشکل اساسي در مجموعه علوم انساني در دانشگاه ها غفلت مسئولان از اهميت اين رشته هاي دانشگاهي است. همين غفلت هم سرآغازي براي سوق دادن استعدادهاي نخبگان به سوي تحصيل در رشته هاي فني و ضعف در رشته هاي علوم انساني است.
وي همچنين تصريح کرد: رشته هاي علوم انساني با توجه به نياز امروز جامعه بسيار کارآمد و در رفع مشکلات ديني و خانوادگي موثر هستند در حالي که سهل انگاري ها در نظام آموزشي متوسطه موجب کم شدن ارزش هاي واقعي اين رشته در نظر مردم شده است. در حالي که در اغلب کشورهاي دنيا ورود دانشجو به رشته هاي پزشکي و فني و مهندسي آسان است اما ديگر رشته ها اين گونه نيست و گزينش ها دشواري هاي خاص خود را دارد. حاج ابراهيم با انتقاد از اينکه استعداد و توانايي  هاي بالقوه دانشجويان از دوران  کودکي به سمت علوم فني و مهندسي يا پزشکي سوق داده مي شود توجه به اين بعد مهم علمي را در کشور ضروري دانست تا پس از اين شاهد حضور بزرگان رشته هاي مهم علوم انساني در کشور باشيم.

توسعه اماکن فرهنگي، ورزشي و تفريحي
در اولويت برنامه هاي مديريت شهري شمال تهران

گروه اجتماعي:شهردار منطقه يک اعلا م کرد: با هدف تقويت روحيه نشاط وشادابي در جامعه، توسعه اماکن فرهنگي، ورزشي، تفريحي و... در اولويت برنامه هاي مديريت شهري شمال تهران قرار دارد.
به گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه يک مهندس محمد احمدي بافنده شهردار منطقه يک با بيان اين مطلب در مراسم تقدير از خبرنگاران و روزنامه نگاران فعال حوزه هاي شهري و اجتماعي رسانه هاي گروهي که به مناسبت روز خبرنگاران برگزار شد، اظهار داشت: در سال جاري 10 سامانه نشاط در بوستان هاي منطقه فعال شده است که با اجراي برنامه هاي شاد و تفريحي، اوقات فراغت مناسبي را براي خانواده ها فراهم کرده است. وي افزود: در شمال تهران 70 بوستان محلي و منطقه اي قرار دارد که فضايي مطلوب را براي استفاده شهروندان به وجود آورده و احداث هر ماه يک بوستان در دستور کار منطقه است.
شهردار منطقه يک با اشاره به ساخت مجموعه هاي چند منظوره فرهنگي، ورزشي در محلا ت منطقه گفت: از ابتداي سال جاري تا کنون4 مجموعه فرهنگي- ورزشي در شمال تهران به بهره  برداري رسيده است که درتلا ش هستيم تا در هر محله يک مجموعه براي استفاده جوانان آن محل احداث و راه اندازي شود.

آغاز چهارمين کنگره همکلا سي آسماني

گروه اجتماعي:چهارمين کنگره «همکلا سي آسماني» صبح ديروزهمزمان با ولا يت حضرت علي اکبر(ع) و روز جوان، با حضور700 دانش آموز در تپه« الله اکبر» واقع در سنندج آغاز شد.
به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل دفتر مرکزي اتحاديه انجمن هاي اسلا مي دانش آموان اين کنگره نشست تخصصي دانشآموزان است که به تبادل و بررسي اطلا عات، تجربيات و بيان خاطرات خود در خصوص سرگذشت پژوهي «همکلا سيآسماني» خود مي پردازند.
نشست تخصصي سرگذشت پژوهان دانش آموز، بخشي از طرح«همکلا سي آسماني» است که دانش آموزان شهيد پژوه از طريق هيئت هاي دانش آموزي انصارالمهدي(عج) و انجمن هاي اسلا مي مدارس کشور با جايگاه و مقام شهيد در آيات قرآني و روايات ديني آشنا مي شوند; سپس دفترچه هاي سرگذشت پژوهي در اختيار دانش آموزان قرار مي گيرند که حاوي بخش هايي همچون وصيت نامه، زندگينامه، صفحه خاطرات شهيد ودل نوشته است که سرگذشت پژوهان به جمع آوري اين مطالب از خانواده شهيد مورد نظر خود مي پردازند.
در چهارمين دوره سرگذشت پژوهي شهداي دانش آموز که از 23 مرداد ماه سال 87 آغاز گرديد بيش از 7 هزار دانش آموز سرگذشت پژوه، موفق به تکميل 1800 پرونده شهيد دانش آموز شدند ودبير خانه شهداي دانش آموز در استان ايلا م پس از مطالعه و بررسي اين آثار، درنهايت 600 دانشآموز سرگذشت پژوه از منتخبين 220 پرونده که حاوي کاملترين و جامع ترين اطلا عات و آثار بودند را انتخاب و به عنوان نمايند به کنگره مرکزي همکلا سي آسماني که امسال در مناطق عملياتي کردستان برگزار مي شود، دعوت نمودند.

خبرنگاران براي همه
به جز صنف خودشان مي نويسند

سردبير روزنامه راه مردم گفت: خبرنگاران تنها قشري هستند که براي همه مي نويسند اما براي هم صنفان خودشان مطلبي را نمي نويسند که اين امر گذشت و فداکاري اين قشر پرتلاش را نشان مي دهد.
مهدي قديري در گفت وگو با فارس با اشاره به مهم ترين دغدغه هاي خبرنگاران گفت: با توجه به اين که حرفه خبرنگاري به دليل وجود استرس زياد جزو پرخطرترين مشاغل جامعه محسوب مي شود و هر خبرنگاري در هر روزنامه و خبرگزاري با مسائلي هم چون عدم وجود امنيت شغلي ، بيمه نبودن و پايين بودن حقوق دريافتي روبروست که همه اين عوامل با استرس موجود در کار همسو شده است خبرنگار را هميشه در نگراني قرار مي دهد.
وي اظهار داشت: اين نکته را نيز بايد يادآور شد که خبرنگاران تنها قشري هستند که براي همه به جز هم صنفان خودشان نمي نويسند و اين امر گذشت و فداکاري اين قشر پرتلاش را نشان مي دهد.
اين روزنامه نگار ادامه داد: بهترين خبر براي خبرنگاران رشد و شکوفايي اقتصادي و خود کفا شدن کشور در توليد نيازهاي کشور است و اين که روزي برسد که همه مردم از توليدات داخلي و حاصل دسترنج خودمان استفاده کنيم نه کشورهاي ديگر و همچنين اين که وضعيت معيشتي مردم روز به روز بهتر شود.
قديري درباره ميزان رضايت از شغلش تصريح کرد: هر شخصي براساس توانايي و استعدادهايي که در خود مي بيند به سمت کاري جذب مي شود . بنده نيز با توجه به کاستي هايي که در همه مشاغل به چشم مي خورد از کار خود راضي هستم.