نسخه شماره 2136 - 1388/05/13 -


بي هويتي در سيماي شهر مشهد

ترديدنمايندگان کرمانشاه درمجلس به نرخ بيکاري اعلام شده در استان
نرخ بيکاري بالاتر از اينهاست


شهردار سنندج در آستانه استيضاح


آيين چراغ برات در خراسان


اخبار کوتاه

از سوي شهرداري منطقه يک تبرير صورت گرفت:
بهره برداري از طولاني ترين قطعه پروژه ساماندهي مهرانه رود


 بي هويتي در سيماي شهر مشهد 

نايب  رييس شوراي اسلامي شهر مشهد گفت: در حال حاضر شاهد افزايش بي هويتي در سيماي شهر مشهد هستيم.
 به گزارش ايسنا، مهندس عباس شيرمحمدي امروز در نطق پيش از دستور خود در هفتاد و سومين جلسه علني سومين دوره شوراي اسلامي شهر مشهد تصريح کرد: اين مشکل به  ويژه در چهار خيابان منتهي به حرم با تغيير نماي ساختمان هاي اين خيابان بيشتر مشاهده مي شود. وي ادامه داد: متاسفانه مشکلات ناشي از آلودگي هاي هوا، صدا و به تازگي نور افزايش يافته است.
وي با بيان اينکه درحال حاضر محدوديت بيشتر اقشار کم درآمد از دستيابي به توسعه هاي اجتماعي و اقتصادي مشاهده مي شود، گفت: نابرابري و جداسازي از بعد سکونتي موجب افزايش نارضايتي حاشيه نشيني و رشد بي رويه سکونت  گاه هاي غيررسمي شده است.
شيرمحمدي با اشاره به اينکه بخش شرقي شهر مشهد نيز به دليل برخي معضلات مربوط و فرسودگي فلج شده است، تصريح کرد: اين امر باعث مي شود شهر به دو قسمت نو و کهنه تبديل شود.  رييس کميسيون فني و عمران شوراي شهر مشهد با اشاره به اينکه در سند چشم انداز شهر مشهد، اين شهر مکاني زيارتي، سياحتي و مذهبي، آرامش دهنده، فرح بخش، با اقتصاد خدماتي و صنايع  برتر و مبتني بر فن آوري و با امنيت مناسب در سطح جهاني تعريف شده است، افزود: اين در حاليست که 5 سال پس از تصويب اين سند، پيشرفت مناسبي در آن ديده نمي شود.  شيرمحمدي همچنين از تعطيل ماندن پروژه بزرگ کمربندي جنوبي شهر مشهد انتقاد کرد و ادامه داد: قفل شدن ترافيک و اتلاف وقت بيشتر مردم و نيز اصالت اتومبيل به جاي اصالت انسان و همچنين عقب ماندن در عرصه بين المللي از معضلاتي است که شهر مشهد بعد از گذشت چند سال از تصويب سند چشم انداز، از آن رنج مي برد.


 ترديدنمايندگان کرمانشاه درمجلس به نرخ بيکاري اعلام شده در استان
 نرخ بيکاري بالاتر از اينهاست 

مرکز آمار ايران، نرخ بيکاري در استان کرمانشاه در فصل بهار سال جاري را 10/2 درصد اعلام کرد که اين آمار 9 دهم درصد پايين تر از ميانگين نرخ بيکاري کشور در همين زمان است.  بر اساس اين آمار استان کرمانشاه در بهار امسال، بين استان هاي کشور در رتبه نهم بيکاري قرار گرفته است.  اما برخي از نمايندگان استان در مجلس شوراي اسلامي معتقدند، بر اساس آنچه که در جامعه مشاهده مي شود، اين آمارها جاي تامل جدي دارد و آنان نرخ واقعي بيکاري استان را بالاتر از اين ارقام مي دانند.  "سيدجواد زماني"، رييس مجمع نمايندگان استان کرمانشاه در مجلس، در گفت وگو با ايسنا گفت: معتقدم نرخ بيکاري استان بالاتر از رقم اعلام شده است. چيزي که امروزه در جامعه با آن مواجه ايم، معضل بيکاري است و همواره عمده درخواست مردم از ما نمايندگان، اشتغال است.
وي افزود: مسوولان استان به ما بگويند اشتغال ايجاد شده که به واسطه آن نرخ بيکاري استان کاهش يافته در کدام بخش ها بوده است.
دکتر "جهانبخش اميني"، نماينده کرمانشاه در مجلس نيز گفت: چندين ماه است آمارهايي دال بر کاهش نرخ بيکاري استان ارائه مي دهند، در صورتي که معتقدم با توجه به تعطيلي کارخانجات، توقف بخش زيادي از طرح هاي زودبازده، عدم تامين سرمايه در گردش واحدهاي صنعتي و ...، آمار بيکاري استان افزايش نيز يافته است.  اميني با بيان اينکه بخش عمده اي از اشتغال ايجاد شده در استان نيز اشتغالي موقت و فصلي است، افزود: فردي که در ماه دو روز سر کار برود را، نبايد شاغل ناميد، ضمن آنکه با توجه به کشاورزي بودن استان، در فصول بهار و تابستان مشاغل فصلي ايجاد مي شود و نبايد به اين آمارها دل خوش کرد.  وي اظهار داشت: ديگر توان پاسخگويي به مراجعان جهت اشتغال را نداريم و مسئولان بايد فکر اساسي براي اين موضوع بکنند.  همچنين "فرهاد تجري"، نماينده قصرشيرين، گيلان غرب و سرپل ذهاب در مجلس شوراي اسلامي، گفت: بر اساس آنچه در استان شاهديم، يقينا نرخ بيکاري استان بالاتر از اين هاست.  وي خواستار تجديدنظر در داده ها و شاخص هايي که منتج به اين آمار گرديده، شد.
تجري افزود: در شهرها و روستاهاي حوزه انتخابيه ام در هر خانوار چهار، پنج نفره، حداقل يک نفر بيکار وجود دارد و در خوشبينانه ترين حالت مي توان گفت در اين مناطق نرخ بيکاري حدود 20 درصد است. وي گفت: مصرانه از استاندار خواستار دستور تجديدنظر در اين رابطه هستيم و از ايشان مي خواهيم اجازه ندهند برخي سازمان ها براي خوشايند مسئولان، آماري ارائه دهند که نشان از موفقيت استان در اين بخش باشد، زيرا اين موضوع باعث محروم شدن استان از يک سري مزايا مي شود.
دکتر "محمد کرمي راد" ديگر نماينده مردم کرمانشاه در مجلس شوراي اسلامي نيز، خواستار اصلاح شاخص هايي که بر اساس آن نرخ بيکاري استخراج مي شود شد و گفت: در حال حاضر بخشي از زنان و افرادي که فاقد مهارت هستند، جزو آمار بيکاران محسوب نمي شوند.  وي با بيان اينکه بايد کار بيشتري در جهت ايجاد اشتغال در استان صورت بگيرد، افزود: عمده مراجعان به دفتر ما درخواست اشتغال دارند و اين نشان مي دهد نرخ بيکاري در استان بالاست و بايد کار بيشتري صورت بگيرد. کرمي راد تصريح کرد: با اين آمارها نبايد اين تصور براي مسئولان کشور ايجاد شود که مشکل بيکاري در استان ما حل شده و همين امر سبب عدم تخصيص اعتبارات به استان ما شود.


 شهردار سنندج در آستانه استيضاح  

شهردار سنندج که داستان انتخاب آن بيش از يکسال به طول انجاميد در آستانه استيضاح قرار دارد. به گزارش مهر در سنندج، در حالي که بحث انتخاب شهردار سنندج در سال 86 بيش از يک سال به طول انجاميد، بار ديگر و با توجه به جلسه شوراي اين شهر در آستانه استيضاح قرار دارد.در حالي که شهردار سنندج در 26 آذر ماه سال 86 و پس از کش و قوس هاي فراوان بين شوراي شهر و مسئولان استان معرفي شد و فعاليت خود را آغاز کرد و هم اکنون در حاليکه هنوز به مرز دو سالگي نرسيده قرار است توسط شوراي اسلامي شهر سنندج استيضاح شود.داستان مفصل انتخاب شهردار در سنندج که در يک پروسه طولاني مدت و با چالش هاي گوناگوني در سال 86 به پايان رسيد که در همان زمان اختلافات بين شوراي شهر سنندج و استانداري کردستان باعث شد که مرکز کردستان حدود 20 روز با دو شهردار اداره شود.در طول 20 ماه از فعاليت پوررضايي به عنوان شهردار سنندج، چندين بار ديگر وي به جلسات شورا فراخوانده شده و سئوالاتي نيز از وضعيت مديريت شهري سنندج مطرح شد که با توجه به اينکه مخالفان وي در طيف اقليت بودند، طرح استيضاح شهردار سنندج هيچگاه به عنوان دستور کار شورا مطرح نشد.در جلسه شوراي شهر سنندج که با حضور 8 نفر از اعضا برگزار شد، مشکلات اين شهر در قالب 7 سئوال از سوي اعضا» مطرح و جهت ارسال به شهردار سنندج و حضور وي در جلسه علني تحويل رئيس جلسه شد.در اين نامه که امضاي 6 نفر از اعضاي شوراي اسلامي شهر سنندج از جمله آقايان" سيد انور رشيدي، خسرو دنياي، سيد مهدي تخت فيروزه، عزت زندي، محمد محمدي و سرکار خانم آرزو خادم غوثي" رسيده است، مواردي به عنوان معضلات شهر سنندج مطرح و از شهردار خواسته شده که با حضور در جلسه علني شورا در اين خصوص توضيح دهد.يکي از امضا کنندگان اين صورت جلسه در اين رابطه به خبرنگار مهر در سنندج گفت: در جلسه شب گذشته اعضاي شورا که با حضور هشت نفر برگزار شد، دو نفر مخالف اين صورت جلسه و شش نفر موافق آن بودند که با توجه به اکثريت آرا» موارد به شهردار سنندج اعلام و وي مدت 10 روز بايد مستندات خود را به شوراي شهر سنندج اعلام نمايد. خسرو دنياي بيان داشت: در جلسه شوراي شهر سنندج، آقايان فرزاد هلالي و جلال شريعتي مخالف و ماشا»الله رضايي ديگر عضو شورا نيز غائب بود. وي با اشاره به مهمترين مباحث مطرح شده در جلسه شوراي شهر سنندج عنوان کرد: در اين صورت جلسه موارد مختلفي از جمله وضعيت پروژه هاي عمراني شهر سنندج، وضعيت اجراي طرح بافت هاي فرسوده، جذب اعتبارات بانک جهاني و ساماندهي محلات حاشيه نشين و سکونت گاه هاي غيررسمي از جمله اين موارد بود.
يکي ديگر از امضا» کنندگان اين صورت جلسه ضمن تائيد اين موضوع به خبرنگار مهر گفت: در اين جلسه شش نفر از اعضا» به جد پيگير وضعيت شهر سنندج و مديريت ضعيف آن هستند و آنها تاکيد کردند که موارد بايد به روشني مطرح و شهردار به آنها پاسخ دهد. سيد انور رشيدي همچنين به محتويات اين صورت جلسه اشاره خاطرنشان کرد: يکي از مهمترين چالشهاي سنندج وضعيت سد معبر و بازسازي معابر و کوچه هاست که متاسفانه عملکرد شهرداي در اين زمينه قابل قوبل نيست. وي با اشاره به اجراي ناموفق پروژه زيرگذر شالمان و همچنين طرح نيمه تمام تله کابين آبيدر عنوان کرد: زير گذر شالمان به دليل عدم توانايي شهرداري در ساخت آن به دفتر فني استانداري کردستان واگذار گرديد و طرح تله کابين آبيدر نيز بعد از گذشت سه سال هنوز بلاتکليف مانده در حالي که براي آن نيز اعتباراتي در سال 84 - 85 هزينه شده است.


 آيين چراغ برات در خراسان  

اگرچه برات در اسناد بانکي ارائه سندي معتبر براي دريافت وجه نقد معنا دارد اما در ادبيات ديني و فرهنگ عامه در استان خراسان شمالي کاربردي مشخص دارد به گونه اي که در استان هاي خراسان سه شب قبل از نيمه شعبان را "برات" گويند.
به گزارش مهر در بجنورد، در اين شبها مردم با روشن کردن شمع بر گلزار مردگان خود براي شادي روح آنها دعا مي خوانند و اين چراخاني کردن مزار مردگان به چراغ برات معروف شده که با گذشت چندين سده همچنان در فرهنگ مردم استان تجلي دارد.
اگرچه آيين برات نيز همچون بسياري از رسم ورسوم کهن ايراني آن گونه که بايد مورد نقد و بررسي قرار نگرفته، ولي اسنادي وجود دارد که اين آيين زرتشتي در اثر مرور زمان رنگ اسلامي گرفته و در فرهنگ ديني و اسلامي نيز ورود يافته و همچنان نيز اين سنت حسنه با جلاي اسلامي در ايران زمين وجود دارد.
گراميداشت مردگان در بين ايرانيان از ديرباز براي رفتگان خود احترام خاصي قايل بوده و سعي مي کرده اند که به نوعي روح آنان را از خود راضي نگه دارند و بر اساس همين سنت اساس مراسم گوناگوني براي تجليل از مردگان و شادي روح آنها و طلب آمرزشان در نقطه نقطه ايران زمين وجود دارد که در استان خراسان به اين  رسوم "چراغ برات" مي گويند که موضوع شناخته شده اي در بين ايرانيان به خصوص خراسانيهاست.
البته اين سنت حسنه در بين مردم استان تهران و برخي از ديگر از استان هاي کشور در آخرين جمعه ماه اسنفد هر سال و در مناطق استان هاي گيلان و آذربايجان و يزد نيز در برخي جمعه ماه رجب خيرات براي خيرات مردگان وجود دارد.
اما مردم خراسان در نيمه هاي ماه شعبان هر سال يعني طي روزهاي دوازدهم تا چهاردهم شعبان با برگزاري مراسم مذهبي ويژه اي با عنوان برات ياد و خاطره عزيزان از دست رفته را گرامي داشته و به ياد مردگان خيرات مي کنند.
دامنه اين رسم آن چنان گسترده است که به ماه شعبان در اين منطقه ماه برات نيز مي گويند. مراسم شب هاي برات يا چراغ برات سابقه اي ديرينه و ريشه دار دارد.
اگرچه مراسم چراغ برات که در سه شب و روز يازده تا چهارده شعبان يا دوازده تا 15 شعبان در استان خر اسان، ريشه ديني ندارد و در چند صد ساله حضور اسلام در ايران اين سنت مورد تاييد پيشوايان ديني قرار نگرفته ولي اين سنت حسنه مربوط به ايران باستان است و به دليل عجين شدن اين رسوم با دين مبين اسلام تاکنون مخالفتي از سوي مراجع ديني با آن صورت نگرفته است.
ايرانيان مسلمان شده به خصوص در قرون سوم و چهارم هجري تلفيقي شيرين و موفق از باورهاي ايراني پيشين و اسلامي خود ساختند، بدين گونه که هزار سال پيش در خراسان بزرگ عيد يا مراسم ليله البرات يا ليله الصک را در نيمه شعبان ماه با همان رسوم و آيين ايراني - زرتشتي اما با توضيح و توجيه اسلامي تدارک ديدند و برگزار کردند.
براساس اعتقادات مردم خراسان در اين سه شبانه روز که اعتقاد دارند در آن مردگان آزاد هستند، زندگان با احسان براي آنها نه تنها تلاش مي کنند تا برات آزادي آنان را از آتش جهنم کسب کنند، بلکه آزادي خود از آتش جهنم را نيز از امام دوازدهم خواستار مي شوند.
اعتقاد اغلب مردم خراسان بر اين است که در اين ايام سرنوشت رقم مي خورد، به طوري که در نقاط روستايي خراسان در شب پانزدهم نيمه شعبان به پشت بام رفته و در مهتاب (اگر شب مهتابي باشد) ايستاده و به سايه خود نگاه مي کنند و از اين طريق سرنوشت خود و اقوام خود را در آن سال پيش بيني مي کردند در عين حال دست به دعا برمي دارند و از خداوند طلب سالي خوش مي کنند.
برات در خراسان مصداقي بر اعتقاد به اصل معاد است که مردم اين خطه با انجام اعمال مخصوصي به استقبال آن مي روند، اين مراسم به مدت سه روز و با عناوين مختلف برگزار مي شود و مردم هر روز آن را با بزرگداشت قشر خاصي از مسلمانان برگزار مي کنند.
برات غريبان، برات اسرا، برات مسافران، برات زنده ها و برات مرده ها از عناويني است که براي اين سه روز در نقاط مختلف خراسان استفاده مي شود که از اين ميان برات مرده ها در  14شعبان با شور و حال خاصي برگزار مي شود.
پخت انواع نان هاي سنتي مانند روغن جوشي، چلبکي، کماچ، ساچ و حلوا و پخش آن دربين مردم به ويژه کودکان از مراسم ايام برات در شهرهاي گوناگون خراسان است، مردم اين منطقه از کشورمان  اعتقاد دارند پخت اين خوراکي ها بايد قبل از غروب آفتاب صورت گيرد.
روزسيزدهم شعبان در برخي شهرهاي خراسان به برات زنده ها شهرت دارد و مردم در اين روز به شکرانه نعمت سلامتي به پخش شيريني و شکلات مي پردازند.
در غروب روز سيزدهم شعبان نيز کساني که به  تازگي عزيزي را از دست داده اند اقدام به پخت نوعي نان سنتي به نام روغن جوشي کرده و آن را بين مردم تقسيم مي کنند.
اعتقاد مردم اين خطه بر اين است که اگر عروس خانواده روغن جوشي را بپزد ارواح تازه گذشتگان از اين خيرات بهره بيشتري مي برند.
در روز  14شعبان نيز که به برات مرده ها شهرت دارد مردم با حضور بر سر قبور خويشاوندان، خواندن فاتحه و پخش انواع شيريني، شکلات، ميوه و نان هاي سنتي ياد و خاطره عزيزان خود را گرامي مي دارند.
در اين روز کساني که به تازگي عزيزي را از دست داده اند با پهن کردن فرش، خيرات، پخش انواع خوراکي و خواندن روضه ياد و خاطره تازه گذشته را گرامي مي دارند، قرائت قرآن و فاتحه نيز در اين راستا هديه اي است که از سوي مردم نثار روح درگذشتگان مي شود.
نکته جالب توجه اين است که هر چند ايام برات سه روز است اما در برخي از روستاها و همچنين مناطقي که هنوز روابط طايفه اي مستحکم است در صورتي که تعداد در گذشتگان سال بيش از سه نفر باشد مراسم را از ابتداي ماه شعبان آغاز کرده و هر روز در منزل يکي از درگذشتگان مجلس روضه همچنين مراسم قرائت قرآن برپا مي شود.
در روز چهاردهم شعبان نيز تمام اهالي روستا به صورت دسته جمعي در خانه آخرين خانواده اي که عزيزي را از دست داده اند جمع شده و براي متوفي فاتحه مي خوانند.
از  ديگر مراسم روز برات که بيشتر در روستاها رونق دارد اجراي مراسمي برات خواني است، در اين مراسم جوانان و نوجوانان روستا به خانه افرادي که به تازگي عزيزي را از دست داده اند مراجعه کرده و اشعاري را در يادآوري روز برات قرائت مي کنند.
اهالي خانه نيز از آنچه در خانه موجود است مانند خرما، شکلات، نقل و نبات، لنگاش پخته، عناب و گردو به آنها مي دهند و بدينوسيله از آنها تشکر مي کنند.
در روستاها رسم بر اين است که شب نيمه شعبان تمام چراغهاي خانه بايد روشن باشد، اعتقاد روستاييان بر اين است که در اين شب ارواح مردگان آن خانه به محل زندگي خود مي آيند و اگر چراغ خانه روشن باشد براي اهالي خانه دعاي خير نموده و در غير اين صورت آنان را نفرين مي کنند.
يکي از کارشناسان ديني اداره کل تبليغات اسلامي استان خراسان شمالي مي گويد: چراغ برات آيين ديرينه اي است که از سوي مردم استان خراسان سابق که شامل سه استان خراسان رضوي، شمالي و جنوبي فعلي مي شود مرسوم بوده و همچنان نيز ادامه دارد.
حجت الاسلام حسن وطنخواه به خبرنگار مهر، اظهار داشت: آيين چراغ برات در آستانه نيمه شعبان در استان خراسان مرسوم بوده و اين آيين از دوازده تا پانزدهم نيمه شعبان داير است و مردم در اين روزها براي طلب آمرزش مردگان و طلب رزق و  روزي خود و سرنوشت نيک در دنيا و آخرتشان دعا مي کردند.
وي اضافه کرد: فضليت شب نيمه شعبان در آيين هاي ديني ما به اندازه شبهاي قدر تلقي شده و سرنوشت انسان در اين شبها رقم مي خورد و دعا و طلب آمرزش کردن گناهان براي زندگان و مردگان مي تواند در اين شبها تاثير بسزايي داشته باشد.
حجت الاسلام وطنخواه گفت: آيين چراغ برات در استان خراسان و ساير برنامه هايي که تحت عناوين ديگر در نيمه شعبان در ساير استانها انجام مي شود، با رويکرد  دعا براي آمرزش گناهان و طلب مغفرت منافاتي با مسائل ديني ندارد و سنت حسنه اي است که مورد تاييد نيز است.
وي معتقد است: نيمه شعبان سالروز ولادت منجي عالم بشريت فرصت مناسبي براي مردم مسلمان و شيعه است که از خداوند طلب آمرزش گناهان داشته باشند و براي سربلندي اسلام و مسلمين و رفع گرفتاري از امور  مسلمين دعا کنند.


 اخبار کوتاه 

تغييرات مديريتي، بزرگترين ضربه
به توسعه شهرستان خمين

دبير شوراي برنامه ريزي شهرستان خمين گفت: تغيير مديريت ها و اعمال دوباري کاري، بزرگترين ضربه براي توسعه همه جانبه شهرستان خمين است.
به گزارش ايسنا بابايي در جلسه شوراي برنامه ريزي شهرستان خمين، افزود: در بسياري از پروژه ها سردرگمي مشاهده مي شود و حتي پس از اتمام پروژه ها پيگيري هاي لازم به منظور سنجش ميزان اثربخشي آن انديشيده نمي شود. وي تصريح کرد: طرح توسعه شهرستان خمين به دليل جابه جايي هاي مديريتي دچار مشکلات فراواني شده و اجراي بسياري از پروژه هاي عمراني نيز طولاني مدت شده  است.
بابايي، با انتقاد از طولاني شدن احداث ميدان تقاطع کمربندي خمين- محلات، گفت: از زمان اعطاي تسهيلات به اين پروژه، سه سال مي گذرد و هنوز زمين اين ميدان بزرگ هم خريداري نشده است.
وي اظهار داشت: براي اجراي اين ميدان 22 هزار متري، تاکنون اقدام خاصي صورت نگرفته و بيم آن مي رود با افزايش قيمت زمين هاي اطراف، اعتبار تخصيص يافته به آن نيز جوابگوي اجراي پروژه نباشد.
براتعلي رستمي، فرماندار خمين نيز در اين جلسه گفت: اعتبارات اختصاص يافته براي تملک تقاطع همسطح خمين- محلات ناکافي بوده و در تلاش هستيم از يک محل ديگر براي اجراي اين پروژه اعتبار اختصاص دهيم.
وي اظهار اميدواري کرد که تا پايان سال جاري تملک اين پروژه، اتمام و عمليات عمراني آن آغاز شود.
از سوي ديگر رييس شرکت آب و فاضلاب شهري خمين گفت: به دليل بروز خشکسالي، 30 درصد از استحصال آب آشاميدني اين شهرستان کاسته شده است. رضا عليخاني در گفت وگو با ايسنا افزود: کاهش منابع آب هاي زيرزميني و سفره هاي آب زيرزميني موجب بروز اين اتفاق شده است.
وي تصريح کرد: هم اکنون سرانه مصرف هر شهروند خميني به طور متوسط 50 ليتر از استاندارد کشوري بالاتر است و روزانه 19 هزار متر مکعب آب در خمين استفاده مي شود.
عليخاني بيان داشت: ارزان بودن هزينه آب آشاميدني و استفاده مردم از آب شرب براي آبياري باغچه ها و فضاي سبز از جمله راهکارهاي خروج از بحران آب است. رييس شرکت آب و فاضلاب شهري خمين در پايان اظهار کرد: هم اکنون بيش از 95 درصد از فضاي سبز شهرستان با استفاده از آب شرب شهري مشروب مي شود. به گزارش ايسنا، شهر خمين 17 هزار مشترک آب دارد.

کمک کردن به متکديان کنار خيابان ها
ثوابي عايد مردم نمي کند

معاون اجتماعي و فرهنگي شهردار اهواز گفت: مزاحمت و سلب آرامش شهروندان و سو»استفاده از افراد کم سواد و بي اطلاع، کلاهبرداري و کسب درآمد از اين راه از مشکلات وجود رمالان و دعانويسان در سطح شهر اهواز است که در کنار اين معضلات، چهره خيابان هاي شهر را نيز نازيبا کرده اند.
موسي شاعري در گفت وگو با ايسنا اظهار داشت: توجه نکردن به متکديان، فالگيران و دعانويسان از سوي شهروندان از راه کارهاي کاهش آسيب هاي اجتماعي وجود اين افراد در شهر است.
وي گفت: متاسفانه شهروندان به جاي اين که مشکلات و اتفاقات زندگي خود را از طريق مشاوره با روانشناسان و افراد مورد اعتماد حل کنند، دست به دامان رمالان و دعانويسان مي شوند و از اين که رمالان افراد شياد و کلاهبردار بوده و تنها به فکر کسب درآمد و خالي کردن جيب  آن ها هستند، غافلند.
شاعري اضافه کرد: مردم بايد بدانند از کمک کردن به متکديان و معتادان بي حال کنار خيابان ها ثوابي عايدشان نمي شود و اين افراد ناقل بيماري هاي مختلف بوده و سيماي شهر را آلوده مي کنند.
وي با اشاره به اين که در زمينه معضل آسيب ديدگان اجتماعي و متکديان همواره شهرداري مقصر شناخته مي شود، خاطرنشان کرد: شهرداري اهواز به عنوان دستگاهي خدماتي سهم خود را در خصوص جمع آوري متکديان انجام مي دهد و سعي دارد از ديگر کلان شهرها الگوبرداري کند. هرچند کلان شهرها معضلات مشابهي دارند، اما متاسفانه عقب ماندگي اجتماعي در شهر اهواز بسيار بالا است. شاعري تصريح کرد: شهروندان بايد سعي کنند با اين گونه افراد ارتباط برقرار نکنند و به حرف ها و وعده هاي رمالان سطح شهر اعتماد و اطمينان نداشته باشند.


  از سوي شهرداري منطقه يک تبرير صورت گرفت:
 بهره برداري از طولاني ترين قطعه پروژه ساماندهي مهرانه رود  

همزمان با اعياد شعبانيه از طولاني ترين قطعه پروژه ساماندهي مهرانه رود حد فاصل چهارراه آبرسان تا پل قاري توسط شهرداري منطقه يک بهره برداري شد.
به گزارش خبرگزاري روابط عمومي شهرداري تبريز با افتتاح و بهره برداري از مسير حد فاصل چهارراه آبرسان تا پل قاري به طول 2700 متر، 6 کيلومتر از کل مسير 15 کيلومتري طرح عظيم ساماندهي مهرانه رود تکميل گرديد.
در مراسم افتتاح اين قطعه از پروژه مذکور مهندس قربانيان شهردار منطقه يک طي سخناني با ابراز خرسندي از تکميل و آماده سازي اين بخش از طرح ساماندهي مهرانه رود گفت: اين قطعه به عنوان طولاني ترين و عريض ترين بخش از طرح عظيم ساماندهي مهرانه رود به شمار مي رود که به جهت اهميت پروژه و تاکيدات شهردار محترم تبريز و شوراي اسلامي شهر به صورت ضربتي و شبانه روزي به مرحله اجرا در آمد.
وي افزود: شهرداري منطقه يک براي تسريع در اتمام پروژه با استفاده از 6 پيمانکار همزمان پروژه ساماندهي مهرانه رود را به پيش برد و بر خلاف انتظار اغلب کارشناسان که پيش بيني مي کردند قطعه مذکور در عرض 5 سال به اتمام برسد اين منطقه در کمتر از يک سال نسبت به اجرا و اتمام پروژه اقدام کرد.
شهردار منطقه يک در ادامه با اعلام اين که ساماندهي مهرانه رود آرزوي ديرينه مردم تبريز بود به ويژگي هاي فني اين پروژه اشاره و خاطر نشان کرد: اين بخش از پروژه ساماندهي مهرانه رود با صرف اعتباري بالغ بر 33 ميليارد ريال و به طول 2700 متر و در عرض 50 متر حد فاصل پل آبرسان تا پل قاري اجرا وبه بهره برداري رسيده است.
مهندس قربانيان در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به ديگر پروژه هاي در دست اجراي اين منطقه افزود: طي روزهاي آينده نيز چندين طرح و پروژه عمراني خدماتي در سطح منطقه به بهره برداري خواهد رسيد که از آن جمله مي توان به پيست دوچرخه سواري و جاده سلامت منطقه ارم، نصب ست ورزشي در پارک و بوستان هاي محلي، مسيرگشايي خيابان هاي قرباني و ايده لو اشاره کرد.
خاطر نشان مي شود در مراسم بهره برداري از اين پروژه که عصر يکشنبه برگزار گرديد جمعي از اعضاي شوراي اسلامي شهر تبريز، معاون سياسي امنيتي استاندار آذربايجان شرقي، دادستان و فرماندار شهرستان تبريز نيز حضور داشتند.