نسخه شماره 2136 - 1388/05/13 -


بانک اطلاعات قرآني کودک و نوجوان راه اندازي مي شود

نگاهي به جشنواره فيلم کودک و نوجوان
به نام بچه ها، به کام دست اندرکاران


اگر......

به بهانه سالروز درگذشت خالق جوجه اردک زشت
پدر ادبيات کودک و نوجوان


اخبار کوتاه


سراي فرهنگ


 بانک اطلاعات قرآني کودک و نوجوان راه اندازي مي شود  

گروه فرهنگ: مدير فرهنگسراي قرآني از راه اندازي بانک اطلاعات قرآني ويژه شرکت کنندگان جشنواره هاي قرآني کودک و نوجوان خبر داد. به گزارش خبرنگار مردم سالاري، علي اکبر توپچي در نشست خبري ديروز درباره اختتاميه يازدهمين دوره جشنواره قرآني کودک و نوجوان گفت: ارتباط مستمر با شرکت کنندگان و خدمات دهي به آنان از جمله اهداف راه اندازي اين بانک اطلاعاتي است که در صدديم تا قبل از ماه رمضان بخش هاي نرم افزاري و بخشي از بخش هاي سخت افزاري آن راه اندازي شود. وي که در محل فرهنگسراي قرآني سخن مي گفت، ايجاد اردوگاه هاي آموزشي براي شرکت کنندگان به منظور ارتباط تنگاتنگ با اساتيد قرآني را از ديگر برنامه هاي آتي اين فرهنگسرا عنوان کرد. يازدهمين جشنواره قرآني کودک و نوجوان با همکاري سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران و کانون هاي قرآني برگزار و 504 تن در 14 رشته به مرحله نهايي اين مسابقات راه يافتند.  يازدهمين جشنواره قرآني در شش گروه سني پيش دبستاني، اول تا سوم دبستان، چهارم تا پنجم دبستان، نوجوانان راهنمايي، نوجوانان اول تا دوم دبيرستان و سوم دبيرستان و پيش دانشگاهي در دو بخش خواهران و برادران و در سه بخش قرآني، ادبي و هنري برگزار شد. در اين جشنواره که در دو مرحله مقدماتي و نهايي از اول آذرماه تا اواخر بهمن ماه برگزار شده بود شرکت کنندگان در بخش قرآني در شش گروه حفظ، قرائت، اذان، مفاهيم قرآني، ترتيل خواني و نماز و در چهار رشته ادبي شعر، داستان نويسي، جدول قرآني و روزنامه ديواري و نيز در چهار رشته هنري سرود، نقاشي، خوشنويسي، هنرهاي دستي با يکديگر به رقابت پرداختند. مدير فرهنگسراي قرآن با تاکيد بر اين که شعار اين دوره از جشنواره قرآني کودک، نوجوان و تربيت بود تصريح کرد: هرکس در ايام جواني و نوجواني بتواند خود را با قرآن عجين کند بي ترديد اين کتاب آسماني در تمامي مراحل زندگي او خود را نشان خواهد داد و سبب تکامل اخلاقي و معنوي او خواهد شد.


 نگاهي به جشنواره فيلم کودک و نوجوان
 به نام بچه ها، به کام دست اندرکاران 

گروه فرهنگ- مرجان حاجي حسني:بيست وسومين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودک ونوجوان يکشنبه شب در حالي آغاز شد که سه دوره از برگزاري اين جشنواره در همدان مي گذرد. برگزاري چنين جشنواره هايي با هزينه هاي بالا  و به نام کودکان ايران زمين اگرچه جاي تقدير دارد اما سوال اين است که پس از پايان يافتن دوره 5 روزه اين جشنواره ها چه سودي عايد بچه هاي ايران مي شود و آيا  برگزاري اين جشنواره که پس از  سالها مختص کودکان همداني شده است براي بچه ها مثمرثمر واقع شده يا اينکه بزرگترها چند روزي را به نام بچه ها از نقاط دور و نزديک در همدان جمع مي شوند و به بحث هاي کليشه اي مي پردازند و سر انجام پس از پايان جشنواره  بيآنکه کاري براي بچه ها انجام داده باشند به خانه هاي خود مي روند تا جشنواره سال آينده هيچ کس حرفي از بچه ها نمي زند؟!! با اين حال بيست و سومين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان ايران با حضور  شهروندان و کودکان همداني در ورزشگاه قدس آغاز به کار کرد.  معاون سينمايي وزير ارشاد در آئين افتتاحيه جشنواره فيلم کودک احياي سينماي کودک و نوجوان را ارج نهاد و از تلاشگران اين عرصه قدرداني کرد. محمدرضا جعفري جلوه گفت:  در اين دوره چهار ساله در سينماي کشور اقدام هايي بنيادين انجام شد که شامل نوسازي، بازسازي و ساخت سالن هاي متعدد در شهرهاي مختلف است. وي ساماندهي شبکه نمايش خانگي را از ديگر اقدام ها برشمرد و و با اشاره به احياي سينما براي کودک و نوجوان افزود: در اين دوره چند فيلم خوب تقديم شده و توليد چند اثر خوب ديگر به زودي آغاز مي شود. دست اندرکاران بسياري در موسسات وابسته به بنياد سينمايي فارابي و کانون پرورش فکري در زمينه سينماي کودک فعاليت دارند. معاون سينمايي وزير ارشاد همچنين ياد اکبر نبوي دبير مستعفي جشنواره فيلم کودک را گرامي داشت و گفت: نبوي براي توليدات سينماي کودک و نوجوان و اين جشنواره تلاش کرد. سال هاي آينده مي توانيم با سينماي بالنده فرهنگ غني خود را بهتر بشناسيم و آن را به ساير ملل نيز معرفي کنيم.تقدير از علي شاه حاتمي با حضور جعفري جلوه و استاندار همدان در بخشي ديگر از مراسم افتتاحيه جشنواره فيلم کودک مسعود احمديان دبير دوره بيست و سوم گفت: اراده مستمر مردم همدان اين شهر را به پايتخت سينماي کودک و نوجوان جهان تبديل خواهد کرد. جشنواره فيلم کودک با يک خرد جمعي و اراده پولادين توام با صداقت، صميميت و لطافت مسوولان استان همدان آغاز شده است.


 اگر...... 
نويسنده : عبدالحميد حسين نيا

به پدر پير خبر دادند که پسر جوان او طي يک سانحه تصادف با کاميون جان خود را از دست داده است. اين يک خبر ناگوار بود ولي تاثير آن سال هاي سال بر لبان پير مرد با زمزمه هاي تکرار کننده اي دنبال مي شد:
اگر آن روز برنامه ديگري پيش مي آمد و او سفر نمي رفت
اگر نرسيده به گردنه، در قهوه خانه اي استراحت مي کرد و چاي مي نوشيد
اگر کاميون از جلو سبز نمي شد
اگر راننده کاميون به چپ منحرف نمي شد
اگر آفتاب مي زد و جاده را مه نمي گرفت
اگر فقط با يک نيش ترمز سرعت خود را کم مي کرد
اگر چند لحظه ديرتر به آن جا مي رسيد، اين اتفاق منحوس و درد ناک هرگز روي نمي داد.
ولي افسوس...


 به بهانه سالروز درگذشت خالق جوجه اردک زشت
 پدر ادبيات کودک و نوجوان 
نويسنده : مرجان حاجي حسني

آن روزها که با «جوجه اردک زشت» بزرگ مي شدم و قصه بزرگ شدنش را از زبان مادربزرگ مي شنيدم هيچ وقت فکر نمي کردم که خالق اين داستان چه کسي است. من اين قصه را بارها و بارها از زبان مادربزرگ شنيده بودم و هر بار فکر مي  کردم که مادربزرگ چه ذهن خلاقي دارد. غافل از اينکه ذهن او نيز اين قصه را از ذهن ديگري به عاريت برده است.
و حالا که در آستانه سالمرگ پدر ادبيات کودک و نوجوان قرار داريم خوب مي دانم که خالق جوجه اردک زشت چه کسي است.
هانس کريستين آندرسن" ANDERSEN-CHRISTIAN-HANS در دوم آوريل 1805 در کلبه محقري در جزيره "فيوني" دانمارک از پدري کفش دوز و بسيار تهيدست متولد گرديد و در چهارم اوت 1875 درگذشت. با وجود ظلمت فقر هنوز نوري از شادي در آن کلبه مي تابيد، زيرا پدربا تمام نيرو براي کامکاري و پيشرفت فرزندانش ميکوشيد. هانس يازده ساله بود که اين اشعه حرارت بخش نيز خاموش گرديد; پدرش وفات يافت و او ناگزير تحصيل را رها کرد و به تلاش براي معيشت پرداخت. ليکن نتوانست موفقيتي به دست آورد و به ناچار با عشقي شگفت آور که به آموختن داشت به مدرسه مخصوص بينوايان و يتيمان رفت، در حالي که به جز مطالعه، به حرفه تئاتر نيز علاقه وافري داشت. هانس چهارده ساله بود که به صورت ولگردي بي خانمان به کپنهاک پايتخت کشور خود قدم نهاد. روزهاي اول براي تحصيل معاش به آوازه خواني در کوچهها پرداخت و پس از چندي توانست کار بي ارزشي در يکي از تئاترها بيابد، اما چندي بعد او را به علت آن که بلوغ، لطف صداي او را از بين برده بود، اخراج نمودند. هانس بار ديگر سرگردان کوچهها شد. ليکن نبوغ او وي را با چندين تن از هنرمندان سرشناس عصر خويش آشنا نمود و همين آشنايي سبب شد که وي بتواند در تئاتر سلطنتي راه پيدا کند و چون تقريبا از نظر معاش خيال وي راحت شد فورا در دانشگاه کپنهاک به ادامه تحصيل پرداخت. هانس اولين مجموعه شعرش را "سفري پياده از کانال هولمن تا شرق آماگار" نام نهاد. اين کتاب را ميتوان ترانههاي رنج بار تنهايي و گرسنگي و دربه دري نام نهاد که آن را در سن 22 تا 25 سالگي تنظيم و منتشر کرد. اين ترانهها به حدي بر هنردوستان مقبول افتاد که "فردريک ششم" براي وي يک مقرري قابل توجه تعيين و از اين زمان زندگيهانس به طور کلي تغيير کرد و او توانست بدون بيم از گرسنگي و رنج فردا، به کارهاي ادبي بپردازد و حتي با مسافرت به ممالک اروپايي (کشورهاي ايتاليا، فرانسه، سويس و آلمان) مردم را بيشتر بشناسد و با طبيعت و روحيات آنها بيش از پيش آشنا شود. ره آورد اين سفر دو ساله افسانهها و داستانهاي دلکشي است که در مجموعه اي به نام "افسانهها و سرگذشتها" منتشر نمود. تکنيک ساده، لحن بي پيرايه و خالي از قيد اشعار، توانست هانس را به عنوان يک نويسنده بزرگ و اين کتاب را شاهکاري براي مطالعه بزرگسالان و کودکان تمام اروپا معرفي کند. آندرسن پس از چندي داستان ديگري به نام " ويلون نواز تنها" و نيز پس از چند ماه داستان ديگري به نام "بديهه سرا" منتشر نمود. وي درآن زمان نويسنده اي مقتدر بود که همه مردم به وي علاقه داشتند و حتي به شدت مورد توجه دربار بود. اين موفقيتها و شهرت اعجاب آور او، منتقدين و نويسندگاني را که سالها خون دل خورده و در مکاتب مختلف طبع آزموده بودند به شدت عصباني کرد تا آنجا که هر روز مقاله اي عليه وي منتشر ميشد. آندرسن که تصور ميکرد بزرگترين حاميان وي هنرمندان و منتقدين خواهند بود، از احساس کينه و دشمني اين گروه به شدت آزرده شد. ناچار از وطن خويش مسافرت کرد و در هر کشور اروپايي مدتي اقامت نمود. اما افسانههاي او به سرعت مشهور شد و با آن که آندرسن خود به آنها علاقه اي نشان نمي داد به تکميل افسانههايش پرداخت و نخستين جلد آنها را با بخشهايي که در سالهاي 1836 و 1837 انتشار داده بود تکميل کرد و در دسترس همگان نهاد; از آن به بعد افسانههاي ديگري از اين مجموعه منتشر کرد که آخرين آنها را در سال 1872 به چاپ رسانيد.
در سال 1867 به پاريس رفت و مورد استقبال بي دريغ محافل هنري و مردم قرار گرفت تا اينکه در اواخر عمر به ميهن خود بازگشت و در اثر حادثه اي سخت مجروح شد و سه سال پس از اين تصادف در سال 1875 در گذشت. در مراسم خاکسپاري تجليل عظيم و بي سابقه اي از وي به عمل آمد و پادشاه دانمارک شخصا در تشييع جنازه او شرکت کرد، زيرا به راستي گوهري ارزنده از تارک ادبيات دانمارک گم شده بود.
از آندرسن قريب 35 جلد کتاب باقي مانده است که علاوه بر کتابهايي که قبلا ذکر شد ميتوان "مجموعه قصه" و "داستان"، "افسانههاي کوتاه" و کتاب دلکش و عميقي به نام "زندگي من" و "تصاوير بي تصوير" رانام برد.اين کتاب مشهورترين اثر اين نويسنده است که در آن تجسمي لطيف از "کپنهاک" تا رود "گنگ" و از "گروئنلند تا صحراي آفريقا" در آن نقاشي شده و در اين نقاشي نهايت استادي به کار رفته است. محتواي آن نيز بسيار عميق و گيراست و بيشتر از ساير آثار وي لطف و زيبايي با عمق فلسفي و طنز و انتقاد از نابسامانيها درهم آميخته است. قهرمانان آثار افسانه هاي وي زيبا، پرحرکت و اغلب مقتدرند، ليکن تنها از اقتدار خود به سود خصايل پاک استفاده ميکنند. "ژراردو نروال" نابغه بزرگ ادبيات معاصر درباره وي مي گويد: "همه چيز در آثار او زنده است و محسوس" و واقعا نيز چنين است.


 اخبار کوتاه 

تمبر يادبود مهدي آذريزدي رونمايي مي  شود

رئيس حوزه هنري استان يزد گفت: تمبر يادبود مهدي آذريزدي، بنيانگذار ادبيات کودکان و نوجوانان ايران با تصوير اين نويسنده فقيد منتشر شده و به زودي اين تمبر يادبود رونمايي مي  شود.
محمد ملک  ثابت در گفت وگو با مهر در يزد اظهار داشت: اين تمبر يادبود در مراسمي نمادين در چهلمين روز درگذشت اين نويسنده بزرگ رونمايي خواهد شد. وي خاطرنشان کرد: اين تمبر با همکاري حوزه هنري استان يزد و اداره کل پست اين استان منتشر شده است. ملک  ثابت افزود: از آنجا که تمبر نقش مهمي در اطلاع رساني و انتقال پيام در معرفي آثار فرهنگي، هنري و ادبي دارد، به منظور نکوداشت ياد و خاطره نويسنده "کتابهاي خوب براي بچه  هاي خوب" تمبر يادبودي با نام استاد مهدي آذريزدي منتشر شده است.
اين مسئول يادآور شد: اين تمبر با قيمت 650 ريال در دو طرح و شمارگان هزار و 600 قطعه منتشر شده است.

دوره چهارم کارگاه آموزش محمدرضا شجريان

«محمدرضا شجريان» دوره چهارم از کارگاه آوازش را در دستگاه ابوعطا به پيش مي برد.
«ايليا محمدي نيا» مدير روابط عمومي تالار آسمان در گفت وگو با فارس گفت: به دنبال برگزاري دوره هاي کارگاه آواز توسط استاد شجريان، ايشان هم اکنون دوره چهارم را با وقفه دو جلسه اي در تالار آسمان ادامه مي دهد.  وي ادامه داد: اين دوره به آموزش آواز و تصنيف در دستگاه ابوعطا اختصاص دارد بر اين اساس هم اکنون آموزش بخش آوازي به اتمام رسيده و از جلسه بعد آموزش تصنيف در ابوعطا آغاز مي شود.  محمدي نيا اظهار داشت: استاد شجريان از برخي شاگردان بسيار راضي هستند. ايشان با تمام مشغله هايي که دارند تمام وقت شان را صرف کارگاه مي کنند و با حجم بسيار بالاي کار با دقت نظر فوق العاده و حساسيت ويژه به کار آموزش مي پردازند. همچنين ايشان قصد دارد دوره عالي کارگاه را با حضور منتخبان برگزار کند.

23 فيلم سينمايي با مشارکت مرکز گسترش توليد مي شود

گروه فرهنگ: مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي تا مردادماه امسال در ادامه حمايت از فيلمسازان جوان باتجربه و خلاق بيش از 23 فيلم سينمايي را مورد حمايت و مشارکت قرار داده است.  به گزارش مهر، اين آثار در مراحل مختلف توليد قرار دارند و امسال براي نمايش آماده خواهند شد. در دوره جديد فعاليت هاي مرکز از سال 1385 تاکنون بيش از 50 فيلم سينمايي اول و دوم فيلمسازان مورد حمايت قرار گرفته است. فيلم ها عبارتند از "رستم و سهراب" کيانوش دالوند، "قلب سيمرغ" وحيد نصيريان، "آناهيتا" عزيزالله حميدنژاد، "بي خوابي" محمدجعفر باقري نيا، "خاله سوسکه" نادره ترکماني، "ضريح چشمان تو" محرم زينالزاده، "سفر مرگ" حسن آقاکريمي، "نويسنده" نادر طريقت، "باغ قرمز" امير سمواتي، "پرسه در مه" بهرام توکلي، "خانواده ارنست" محسن دامادي، "مرا ببخش مادر" مهدي نادري.

پخش زنده مسابقات قرآن مالزي از راديو قرآن

گروه فرهنگ: طبق برنامه ريزي هاي انجام شده بخش قابل ملا حظه اي از مسابقات بين المللي قرآن مالزي به ويژه تلا وت قاريان ويژه و ممتاز به صورت زنده از راديو قرآن پخش خواهد شد. محمد سليمي مدير روابط عمومي راديو قرآن ضمن بيان اين مطلب افزود: اين مسابقات را راديو قرآن با همکاري بانک سپه از 13 لغايت 23 مرداد سال جاري پخش خواهد کرد. وي گفت: تصميمات اتخاذ شده بر اساس 8 ماه مطالعه، رايزني و جمع آوري دقيق اطلا عاتي است که مي تواند در اقناع شنوندگان و همچنين پوشش مناسب رسانه اي- قرآني اين دوره مسابقات باشد به طوري که اين امر يکي از اتفاقات جالبي خواهد بود که ما حصل تلا ش هاي مدير محترم شبکه راديويي قرآن و ساير همکاران سخت کوش در اين شبکه مي باشد.

هري پاتر 6 همچنان پرفروش ترين فيلم جهان

جديدترين قسمت از سري فيلم هاي تخيلي «هري پاتر» همچنان پرفروش ترين فيلم سينماي جهان است.
به گزارش ايسنا، فيلم «هري پاتر و شاهزاده نيمه اصيل» در تعطيلات آخر هفته فروش تقريبي  43 ميليون دلار را از  64 کشور جهان به دست آورد، تا براي چهارمين هفته،  صدرنشين جدول پرفروش ترين هاي سينماي جهان باشد.
مجموع فروش ششمين فيلم «هري پاتر» اکنون به  492 ميليون دلار رسيده و کشورهاي انگليس، ژاپن، آلمان و ايتاليا همچنان بيشترين استقبال را از آن دارند.  فيلم «عصر يخي  3» با فروش  22/3 ميليون دلار از  8900 سالن سينما در جهان، به فروش  550 ميليون دلار رسيده است. اين فيلم رکورد پرفروش ترين انيميشن تاريخ سينما را شکسته است. به گزارش هاليوود ريپورتر، رتبه سوم پرفروش ترين ها در اختيار «جي.فورس» است که از  14 کشور، فروش  11 ميليون دلار را ثبت کرد.

رومئو و ژوليت شهريور ماه به تئاتر شهر مي رود

گروه فرهنگ: نمايش «رومئو و ژوليت » به کارگرداني هادي حجازي فر شهريور ماه در تئاتر شهر به صحنه مي رود.
به گزارش مردم سالا ري اين نمايش که پيش از اين در سيزدهمين جشنواره تئاتر عروسکي اجرا شده بود، در کارگاه نمايش مجموعه تئاترشهر به صحنه خواهد رفت.  اين سومين نمايش عروسکي است که از آغاز سال جاري در اين سالن اجرا مي شود.  در حال حاضر تئاتر شهر ميزبان چهاردهمين جشنواره تئاتر آييني سنتي است و کارگاه نمايش آن بعد از برگزاري جشنواره بار ديگر ميزبان نمايش عروسکي «اوسنه گم شده » به کارگرداني مريم معيني خواهد بود که اجراي آن به دليل برگزاري جشنواره آييني سنتي متوقف شده بود.  نمايش «رومئو و ژوليت» برداشت آزاد، حجازي فر از اين نمايشنامه مشهور شکسپير است که توسط گروه تئاتر «آناهيتا77» اجرا مي شود.


 سراي فرهنگ 

نمايشگاه موزه سيار سعد آباد در انقلا ب

نگارخانه مهر فرهنگ سراي انقلا ب با مشارکت موزه سعدآباد و به منظور  معرفي آثار شاخص و منتخب هنرمندان رشته هاي مختلف هنري اين موزه «نمايشگاه موزه سيار سعد آباد» را برگزار مي کند.نمايشگاه موزه سيار سعد آباد در برگيرنده آثار برگزيدگان هنري ايران شامل آثار موزه هاي: هنرهاي زيبا، مردم شناسي، کاخ ملت، کاخ سبز، آثار خوشنويسي استاد ميرعماد، استاد محمود فرشچيان، حسين بهزاد، کلا را آبکار، زيورآلا ت و آثار حجمي (ظروف سفالي دوره اسلا مي) با سبک مولا ژ- همانند سازي، در معرض  ديد عموم قرار مي گيرد.گفتني است نمايشگاه موزه سيار سعد آباد دربرگيرنده آثار برگزيدگان هنري ايران در سطح جهاني از 5/12 الي 88/5/22 ساعت 20-9 ميزبان شهروندان گرامي است.

جشن پيشواز در اشراق

فرهنگسراي اشراق به مناسبت فرارسيدن ولا دت با سعادت منجي عالم بشريت امام مهدي(عج) و با هدف ايجاد شورو نشاط مذهبي اقدام به برگزاري ويژه برنامه اي تحت عنوان پيشواز در تاريخ 15 مرداد ماه نموده است.موسيقي، نمايش، تقليد صدا، تواشيح، سخنراني با موضوع انتظار و... از بخش هاي مختلف اين ويژه برنامه مي باشد.

برنامه هاي متنوع اعياد شعبانيه در منطقه يک

مراکز فرهنگي هنري منطقه يک همزمان با اعياد شعبانيه برنامه هاي متنوعي را ويژه اين ايام برگزار مي کند.فرهنگسراي ملل پنج شنبه مورخ 15 مرداد ماه همزمان با ولا دت حضرت مهدي(عج) اقدام به برگزاري جشن بزرگ ولا دت با بخش هاي مختلفي از جمله کنسرت موسيقي، مسابقه، شعبده بازي وژانگولر مي نمايد در همين روز کارگاه نقاشي کودک و بازي هاي رنگ ويژه کودکان 4 تا 8 ساله در فضاي باز اين فرهنگسرا برگزار مي شود در اين مسابقه کودکان مي بايست آثار خود را با موضوع فضاي سبز ترسيم نمايند. در اين مسابقه مواد مورد نياز جهت نقاشي دراختيار کودکان قرار مي گيرد. در پايان اين برنامه به نقاشي هاي برتر جوايز نفيسي اهدا مي شود.

گردشگران شهر اخلاق

فرهنگسراي اخلاق با مشارکت موسسه آواي طبيعت پايدار ويژه برنامه گردشگران شهر اخلاق را برگزار مي کند. به گزارش روابط عمومي فرهنگسراي اخلاق، اين مرکز در نظر دارد به مناسبت فرا رسيدن تعطيلات تابستاني و با هدف ايجاد همبستگي بين اعضاي محله با ارتقاي حسن تعلق به محل زندگي، ايجاد روحيه شادابي، نشاط و پويايي همچنين ارتقاي فرهنگ پاکيزه نگه داشتن و حفظ و توسعه محيط زيست و فضاهاي عمومي و بهبود و سالم سازي فرهنگي، رواني، معنوي اوقات فراغت و تفريح ويژه برنامه گردشگران شهر اخلاق را برگزار نمايد. گفتني است اين برنامه شامل برپايي تورهاي يک روزه گردشگري به محله هاي شهرستانک، آهار-شکراب، منطقه طالقان، پياده روي منطقه هملون، منطقه افجه و دشت هويج با حضور راهنماي مجرب گردشگري مي باشد. لازم به ذکر است ورزش و پياده روي در اطراف طبيعت، روستا گردي، بازديد از چشم اندازها، کوهپيمايي از برنامه هاي جانبي اين تورها مي باشد که از تاريخ 15 مرداد ماه شروع و به مدت يک ماه ادامه خواهد داشت.

سرد و سرخ در نگارخانه ماه مهر

نمايشگاه عکس هاي فرشاد فداييان با عنوان سرد و سرخ 15 مرداد 88 به روي ديوار نگارخانه ماه مهر مي رود. در اين نمايشگاه 32 قطعه عکس رنگي در ابعاد 70*50 به معرض تماشا قرار مي گيرد. فداييان مستند ساز است و تاکنون 42 فيلم ساخته است و در هفت جشنواره فيلم بين المللي و 70 نمايشگاه داخلي و خارجي در پاريس، سوئيس، اتريش و... شرکت داشته است، همزمان با فيلم سازي در حرفه عکاسي هم مشغول بوده است و 12 نمايشگاه عکس برپا کرده، آخرين نمايشگاه عکس او حدود 13 سال پيش بوده است و اين نمايشگاه اولين نمايشگاه رسمي او محسوب مي شود. سرد و سرخ نگاهي برخوردار از مضموني نمادين به وضعيت هاي انساني است که علاقمندان مي توانند تا تاريخ 25 مرداد ماه از ساعت 13 الي 20 (جز ايام تعطيل) از اين نمايشگاه ديدن نمايند.

تابستان کتاب در تفکر

طرح تابستاني ارايه خدمات کتابخانه اي در بزرگ ترين کتابخانه غرب تهران برگزار مي گردد.در طرح تابستاني کتابخانه شيخ هادي نجم آبادي، تسهيلا ت ويژه ثبت نام، جستجوي رايانه اي منابع و امکان بهره مندي از ويژه برنامه هاي فرهنگي و ادبي کتابخانه براي اعضاي ثابت و ساير علا قمندان فراهم شده است.کتابخانه شيخ هادي نجم آبادي با بيش از يک دهه فعاليت، بيش از 24 هزار جلد کتاب مرجع، هزاران عضو ثابت و ده ها هزار مراجعه  کننده، پرمخاطب ترين کتابخانه غرب پايتخت است.اين  کتابخانه داراي بخش هاي مخزن، مطالعه، مرجع و کودکان و تمامي منابع به روز مي باشد و اعضا جهت دستيابي به کتابهاي مورد نياز، به سيستم جست و جوي اينترنتي دسترسي دارند.

توليد اولين پازل 3 بعدي مذهبي
با موضوع امام عصر(عج) درولا

همزمان با فرا رسيدن نيمه  شعبان، اولين پازل 3 بعدي با موضوع امام عصر(عج) در فرهنگسراي ولا  توليد شد.اولين پازل 3 بعدي با موضوع امام عصر(عج) ويژه کودکان و نوجوانان با عنوان«بهار مي آيد» توليد شد.اين پازل در بسته اي به ابعاد15cm*15cm طراحي شده است که  داخل هر بسته تعداد 9 عدد مکعب4cm*4cm تعبيه شده است.بر روي هر سمت اين 9 مکعب6 تصوير و جمله مربوط به امام عصر(عج) و کودکان طراحي و چاپ گرديده است.اين پازل به جملا تي چون1- آخرين امام شيعيان 2- او براي ما دعا مي کند، برايش دعا کنيم3- او که بيايد همه دنيا زيبا مي شود4- او با همه بچه هاي دنيا مهربان است5- او که بيابد همه جنگ ها پايان مي يابد6- او مهدي موعود است که روزي از کعبه صدايمان مي کند مزين شده است.

نمايشگاه گرافيک آرم در سالمند

نگارخانه آبي فرهنگسراي سالمند به مدت يک هفته نمايشگاه گرافيک با موضوع آرم، نشانه ولوگورا برگزار مي کند.در اين نمايشگاه 30 تابلو از آثار«مريم تاجيک»، به نمايش عمومي گذشته شده اند. اين نمايشگاه تا 20 مرداد ماه ادامه دارد و روزهاي غير تعطيل از ساعت 9 تا 19 ميزبان هنردوستان است.بر پايه اين گزارش، هدف از برگزاري اين نمايشگاه ترغيب جوانان به خلق آثار هنري و همچنين آشنايي شهروندان با طراحي آرم ولوگو است.