نسخه شماره 2080 - 1388/03/03 -


خودکشي رئيس جمهور سابق کره جنوبي


پايان اجلا س اتحاديه اروپا و روسيه


زندگي خصوصي سارکوزي در فيس بوک


نوزايي حزب کمونيست روسيه


ابعاد واهداف مثلث ائتلافي عليه تروريسم


اخبار کوتاه


 خودکشي رئيس جمهور سابق کره جنوبي 

بامداد روز شنبه (23 مه/ 2خرداد) رييس جمهوري سابق کره جنوبي خود را از صخره اي به پايين پرت کرد و به زندگي اش خاتمه داد. خبر درگذشت روه مو هيون 62 ساله که به فساد مالي متهم شده بود، مردم کره جنوبي را شوکه کرد. 
موي جان اين، وکيل روه مو هيون، رييس جمهوري سابق کره جنوبي اعلام کرد که از او نامه اي براي بازماندگانش به جاي مانده است. بنا بر گزارش شبکهي تلويزيون دولتي (کي بي اس) رييس جمهوري سابق کره در اين نامه نوشته که "دوران بسيار سختي" داشته است. روه مو هيون در اين نامه همچنين خواسته است تا جسدش سوزانده و در قبري کوچک در روستاي زادگاهش به خاک سپرده شود.
تلويزيون دولتي کره، با نمايش صخره اي که روه مو هيون خود را از آن به پايين پرتاب کرده، گزارش داد که او سحرگاه روز شنبه، با يکي از محافظانش به کوه هاي اطراف روستاي بونگاه رفته است.
روه مو هيون در اواخر دوران رياست جمهوراش در سال 2008 متهم به دريافت رشوه شده بود. همسر او متهم به دريافت 715 هزار يورو از يک کارخانه کفش سازي شده بود. علاوه بر اين، خواهرزاده روه مو هيون هم متهم است 3 ميليون و 600 هزار يورو از همان منبع رشوه دريافت کرده است. او در اواخر ماه آوريل سال جاري ميلادي 13 ساعت در زمينه اين پرونده مورد بازجويي قرار گرفته بود. منابع نزديک به روه گفته بودند که او "عميقا شرمگين است". روه رسما از آلودگي اعضاي خانواده اش به فساد مالي عذرخواهي، اما در مورد نقش خود سکوت کرده بود.
روه فرزند يک دهقان فقير بود و توانسته بود از طريق کلاس هاي شبانه در رشته علوم قضايي تحصيل کند. روه بعدا به عنوان وکيل مدافع زندانيان در رژيم نظامي ژنرال چون دو هوان مشغول به کار شد و سپس به عنوان نماينده در سال 1988 به مجلس کره جنوبي راه يافت. روه سپس در سال 2003 به عنوان رييس جمهوري انتخاب شد. شعار او مبارزه با فساد مالي بود. روه طرفدار سياست مذاکره با کره شمالي بود و تلاش هايش منجر به برگزاري نشست بين دو کره در سال 2007 شد.
لي ميونگ باک رييس جمهوري کنوني کره جنوبي، مرگ رييس جمهور پيشين را "غمانگيز و يک تراژدي" خواند. هان سوئنگ سو نخست وزير کره جنوبي کابينه را به يک نشست اضطراري فرا خواند و مرگ روه مو هيون را "تکان دهنده و غمانگيز" خواند.


 پايان اجلا س اتحاديه اروپا و روسيه 

اجلاس دو روزه  اتحاديه اروپا و مسکو پايان يافت. روسيه خواستار مشارکت اتحاديه اروپا در پرداخت بدهي اوکراين شد. موضوع طرح ساختار امنيتي تازه براي اروپا، يکي از موضوعاتي بود که شرکت کنندگان بر سر آن به توافق نرسيدند.
اجلاس دو روزه  اتحاديه اروپا و روسيه در "خاباروفسک" پايان يافت. موضوع انتقال انرژي به اتحاديه اروپا يکي از محورهاي اصلي اين نشست بود. نمايندگان اتحاديه اروپا در پايان اين نشست عنوان کردند که اروپا به بهبود روابط خود با روسيه اميدوار است. در خاتمه اجلاس، واسلاو کلاوس، که کشورش جمهوري چک، رياست دوره اي اتحاديه اروپا را بر عهده دارد، گفت:" اين نشست باعث تقويت اعتماد متقابل ميان روسيه و اين اتحاديه شد." مدودف، رئيس جمهور روسيه نيز بر طبيعت استراتژيک روابط با اتحاديه اروپا تاکيد کرد.
رئيس جمهور روسيه همزمان اظهار اميدواري کرد که در اتحاديه اروپا ايده  روس ها براي ايجاد زمينه ها ي حقوقي تازه براي تجارت نفت و گاز مورد بحث و مذاکره قرار گيرد.
مدودف معتقد است که براي جلوگيري از دخالت سياست در مسائل مشاجره انگيز در حوزه  انرژي به ابزار حقوقي ديگري نياز است.
خوزه مانوئل باروسو، رئيس کميسيون اتحاديه اروپا اعتراض روسيه را تا حدي به جا دانست. نمايندگان اتحاديه اروپا از اوکراين و روسيه خواستند تمام توان خود را براي تضمين انتقال گاز به کار بندند تا رويدادي که در آغاز سال جاري ميلادي شاهد آن بودند، ديگر تکرار نشود.
در ابتداي سال جاري، کشمکش بر سر مساله گاز ميان اوکراين و روسيه منجر به بسته شدن چند هفته اي يکي از مهم ترين مسيرهاي انتقال گاز به غرب شد. با اين رويداد، نگراني اتحاديه اروپا از وابستگي بالا در زمينه انرژي به روسيه افزايش يافت. از همين رو نيز مذاکرات درباره  نحوه  انتقال انرژي، يکي از موضوعات اصلي ديدار خوزه مانوئل باروسو، رييس کميسيون اروپا، و همراهانش با مقامات روس در اين کشوربود.
رئيس جمهور روسيه در اين اجلاس ترديد خود را در مورد توان مالي اوکراين در آينده براي پرداخت بدهي اش به روسيه اعلام کرد و نسبت به بروز مشکلات تازه در معاملات گازي با اوکراين هشدار داد. بنا بر گزارش ها، از نمايندگان اتحاديه اروپا خواسته شده که اوکراين را به تسويه حساب بدهي هاي خود با روسيه مجبور کنند. مدودف خواهش خود از اتحاديه اروپا را در مورد سهيم شدن اين اتحاديه در پرداخت وامي به اوکراين براي تسويه حساب با روسيه دوباره تکرار کرد.
تورمس، سخنران حزب سبزها در بخش سياست انرژي در پارلمان اروپا، در همين رابطه در مصاحبه اي با دويچلند فونک، از اتحاديه اروپا خواست که در زمينه مديريت بحران، تدابير بهتري بينديشد. به اعتقاد اين عضو اتحاديه، براي کاهش وابستگي به گاز روسيه بايد سهم انرژي هاي تجديدپذير را افزايش داد.
حضور نظامي روسيه در مناطق گرجستان، از ديگر موضوعات مورد بحث در اين نشست بود. در جريان نشست همچنين روسيه بر پذيرش بي درنگ اين کشور در سازمان تجارت جهاني اصرار کرد. موضوع طرح ساختار امنيتي تازه براي اروپا که از سوي رئيس جمهور روسيه عنوان شده بود، از جمله مواردي بود که شرکت کنندگان به توافقي بر سر آن دست نيافتند.
خاوير سولانا اما از "مذاکرات فشرده در ماه هاي آتي" در اين باره خبر داد. موضوع کاهش نفوذ ناتو در اتحاديه اروپا که روسيه خواستار آن است، از سوي اين اتحاديه رد شد. اين اتحاديه نگراني روسيه را در مورد تاسيس "همکاري شرقي" در اوايل ماه مه، بي اساس دانست. روسيه عنوان کرده بود که اين همکاري بين روسيه و 6 کشور عضو اتحاد جماهير شوروي سابق، دوري مي افکند.


 زندگي خصوصي سارکوزي در فيس بوک 

رئيس جمهوري فرانسه، يک ويدئو از معاشقه گرم و علني با همسرش در کاخ اليزه را بر روي صفحه شخصي "فيس بوک" خود در اينترنت ارسال کرده; ويدئويي که از سوي برخي مطبوعات اروپا شرم آور و نفرت نگيز خوانده شده است.
به گزارش رويترز، نيکولا سارکوزي که ظاهرا اشتياق فراواني براي مردمي جلوه دادن خود دارد به تازگي صفحه "فيس بوک" خود در اينترنت را با ارسال ويدئوهايي از زندگي شخصي اش به روز کرده است; ويدئوهايي که علنا روابط گرم و عاشقانه سارکوزي و همسرش، کارلا بروني، در حضور جمعي از زنان را به معرض نمايش مي گذارد.
اين ويدئو براي نخستين بار است که تا حدودي دنياي خصوصي يک رئيس جمهوري فرانسه که به طور ذاتي افرادي مغرور و تا حدودي سرد هستند را به نمايش مي گذارد; ويدئويي که هرچند با تاييد سارکوزي و دفتر رياست جمهوري بر روي صفحه فيس بوک جناب رئيس جمهور قرار گرفته اما از نگاه برخي مطبوعات اروپا از جمله روزنامه "ديلي ميل" انگليس شرم آور و نفرت انگيز خوانده شده است.
براساس اين گزارش شايد يکي از اهداف سارکوزي از قرار دادن چنين ويدئويي در اينترنت، جدا از تلاش براي مردمي جلوه دادن و جذب هواداران بيشتر از طريق نمايش زندگي خصوصيش، منحرف کردن اذهان از ساير صفحات عليه رئيس جمهور فرانسه در فيس بوک باشد.
به عنوان مثال، يکي از صفحات فيس بوک با عنوان "شرط مي بندم که مي توانم يک ميليون نفر که از نيکولا سارکوزي متنفرند را جذب کنم"، بيش از 200 هزار عضو جذب کرده است.
اين در حالي است که صفحه فيس بوک شخصي رئيس جمهوري فرانسه تاکنون بالغ بر 96 هزار هوادار جذب کرده که از هواداران صفحه فيس بوک برلوسکوني، نخست وزير ايتاليا ( 127 هزار عضو) کمتر اما از هواداران صفحه فيس بوک آنجلا مرکل صدراعظم آلمان (8 هزار عضو) بيشتر است.


  نوزايي حزب کمونيست روسيه 

سازمان کمونيستي جديدي تحت عنوان "کمونيست هاي روسيه" تشکيل خواهد شد که در آن طرفداران ايدئولوژي"چپي" که از سياست هاي حزب کمونيست کنوني فدراسيون روسيه رضايت ندارند، وارد مي شوند. اين مسئله درنشست "اتحاديه جوانان کمونيست فدراسيون روسيه" که روز شنبه در مسکو برگزار گرديد، اعلا م شد.
دفتر مطبوعاتي اتحاديه جوانان کمونيست فدراسيون روسيه طي اطلاعيه اعلام کرد: کمونيست ها، کامساموئل ها و طرفداران آنها اعضاي سازمان جديد هستند که از موضع هاي سازشکارانه مقامات حزب کمونيست فدراسيون روسيه رضايت ندارند.
خبر تشکيل سازمان جديد کمونيستي  با واکنش هاي مختلفي در ميان احزاب سياسي "چپگراي" روسيه مواجه شد. 
حزب کمونيست فدراسيون روسيه بلافاصله با واکنش به اين خبر به آنهايي که به تحريکات اقدام مي ورزند، هشدار داد که بروز "کمونيست ها قلابي" در زماني که جامعه اوضاع سياسي کنوني را به دشواري درک مي کند، نه باعث گمراهي و يا خنده بلکه سبب نفرت و نااميدي در ميان توده ملت خواهد شد.


 ابعاد واهداف مثلث ائتلافي عليه تروريسم 
نويسنده : صلاح الدين هرسني

اگر چه باراک اوباما با شعار تغيير وتحول وارد کاخ سفيد شد،اما اين بعد از شعار انتخاباتي وي در ايام مبارزات انتخاباتي، شامل آنچه را که ازآن به عنوان مبارزه با تروريسم براي دستگاه سياست خارجي آمريکا در روزگار پسا پسا جنگ سرد تلقي مي گرديد، نشد.بنابراين اوباما را بايد در ارائه برنامه راهبردي جديد ادامه دهنده  بي بديل استراتژي نو محافظه کاران آنهم با هدف مبارزه با تروريسم در کاخ سفيد دانست. نکته در خور اهميت در روزگار حاضرآن است که بعد ازآن همه استراتژي هاي مداوم ولاينقطع  والبته عقيم نو محافظه کاران وشواليه ها ي نظامي آمريکا عليه  تروريسم، نه تنهااز ميزان فعاليت هاي تخريبي القاعده و طالبان کاسته نشد،بلکه  به رشد آن فعاليت هاي تخريبي روندي تصاعدي داد و با تغيير  وانتقال کانون وحشت و ترور يعني از افغانستان به پاکستان،ازخاورميانه کانوني ساخت براي بحرانهاي دائمي ولاينحل آنهم از سنخ تروريسم. با اين همه آنچه را که اين استراتژي مبارزه با آن را نشانه رفته است،چيزي جزانهدام طالبان وبقاياي به ظاهرغير قابل وهن وشکست آن در خاورميانه والبته در کانون هاي پر ارعاب و وحشتي چون پاکستان وافغانستان نيست که  اين مهم اوباما را بر آن داشته است که مقامات اين دوکشور را جهت همکاري براي متلاشي کردن وبر چيدن القائده وطالبان ترغيب کرده  واين دوکشور را در کانون چنين ائتلافي قرار داده است.قرائن موجود نشان مي دهد که پاکستان به جهت وخامت اوضاع آنهم در مناطق قبايلي اين کشورواز ديگر سو به علت جهت گيري هاي تصاعدي موج هاي وحشت وتروربا توجه به وجود زراد خانه هسته اي اين کشور، به قلب مسئله افغانستان تبديل شده است ومسلم است که سناريوي چنين تصاعدي از بحران وخطر تروريسم، پاکستان را بيش از دو کشورعراق وافغانستان دستخوش نا آرامي وبي ثباتي کرده است. در بعد ديگرآنچه را که بر نگراني هاي اوباما ومقامات جديد کاخ سفيد مي افزايد دستيابي طالبان به زراد خانه هسته اي اين کشور است ،که مسلم است تحقق چنين هدفي از سوي آنان سرنوشت اسف بار وغير قابل جبراني را براي منطقه به بار بياورد.بنابراين به نظر مي رسد که با توجه به تغيير وانتقال جبهه القاعده از افغانستان به پاکستان، ثقل مرکز چنين ائتلافي،مبارزه خود راعليه القاعده وطالبان درجبهه پاکستان معطوف نمايد.در اين راستا به نظر مي رسد که با توجه به ضعف دولت مرکزي پاکستان مساعي و آمادگي آصف علي زرداري رئيس جمهور پاکستان در همکاري به اين ائتلاف،بيشتر ناظر به نوعي ايجاد ثبات در اين کشور  ودر ضمن تلاشي براي باز گرداندن ثبات وآرامش براي منطقه باشد. بنابراين دولت وارتش پاکستان چاره اي جزکنار آمدن با نبرد ناتو وغرب عليه طالبان براي خود نمي يابند.شايد اقدام به چنين مساعي وجهد بليغي از سوي مقامات اسلام آباد بتواند متضمن تحقق هدف ديگري هم باشد که از مدت ها پيش ذهن وانديشه مقامات پاکستان را به چالش گرفته است واين چالش چيزي نيست مگر سناريوي هم سرنوشت پنداري با هند.مسلم است که سناريوي هم سرنوشت پنداري باهند در روزگار جديد به کابوس وحشت ناکي براي مقامات پاکستان بدل شده است ومقامات پاکستان براي رهايي وفرار از چنين کابوسي بايد سرنوشت وآينده حيات سياسي خود را به سرنوشت وآينده افغانستان پيوند وگره زنند.در کانون ديگر ائتلاف افغانستان توانسته است،آنچه که اوباما خواستار تحقق هر چه سريع تر آن است،جامه عمل بپوشاند.در اين راستا مماشات همدلانه دولت حامد کرزاي در پذيرش وقبول استقرار هزاران سرباز آمريکايي در تعليم نيروهاي افغان آنهم در جهت پاکسازي طالبان در افغانستان،ناظر به نوعي پيشرفت در باب ابعاد واهداف اين استراتژي جديد است ونشان ميدهد که شايد اين تلاش بتواند از روند روبه رشد جريان تروريسم جلوگيري وبه حيات تروريستي آنان زود تر از زمان مقرر خاتمه دهد.البته اوباما قبل از ارائه اين استراتژي ائتلافي،افغانستان را کانون فعاليت هاي تروريستي القاعده مي دانست وتنها راه پايان دادن بر فعاليت هاي آنان را،انتقال بخشي قابل توجهي از نظاميان مستقر در عراق به اين کشور مي دانست.هم اينک رويکردي جديدي که اوباما به ابعاد اين استراتژي جديد خود افزوده است،آن است که بخواهد با تفکيک ميان طالبان ميانه رو وتندرو راه انتخاب را براي آن دسته از تروريستهايي که حاضر به گفتگو ومذاکره هستند باز گذارد وبا افزايش نيروهاي نظامي بر ابعاد فعاليت هاي تروريستي گروه هاي تندرو خاتمه دهد.البته اوباما استراتژي جديد خود را فقط به اين رويکرد خلاصه نکرده،شاخصه ديگري که قبل از هرچيز حکايت از ابعاد جديد اين استراتژي مي کند آن است که با راندن طالبان افغانستان به سمت جنوب اين کشور وهمزمان فشار به طالبان پاکستان براي راندن آنان به سمت مرز هاي افغانستان،نوعي شکست وتضعيف مضاعف زود رس والبته همراه با اختلاف اندازي ميان طالبان،حاصل آيد واستراتژي آنان راهمراه با همکاري مداقانه دوکشور پاکستان وافغانستان به بار نشاند.
شکي نيست که تحقق وپيروزي اين استراتژي  در کنار توان نظامي نيروهاي ائتلافي متضمن نگاه و توجه به زير ساخت هاي فرهنگي،اجتماعي واقتصادي دوکشور پاکستان وافغانستان نيز مي باشد ومسلم است که دولت اوباما با توجه به سناريو و فرايند دموکراسي سازي که از اهداف دو حزب سياسي آمريکا است، به اين مسئله توجه ونگاه کافي خواهد داشت.يک نتيجه گيري از چشم انداز اجراي اين استراتژي نشان مي دهد که تحصيل موفق آن در گام نخست به رغم شعار تغيير از سوي اوباما،قبل از آنکه تاييدي بر کارنامه کاري او لااقل دريکصدودهمين روز صدارت او بر کاخ سفيدتلقي گردد، بيشتر ناظر بر پيروزي وتضمين نوعي ثبات وآرامش براي دو کشور پاکستان وافغانستان باشد.بنا براين نتيجه نظري وشفاف از اجراي اين استراتژي براي افغانستان  وپاکستان آن است که به پاس وپاداش مبارزه با تروريسم اين دو کشور گام ديگر به جامعه بين المللي نزديک تر خواهند شد وبا توسعه اقتصادي وسياسي واستقرار ثبات لااقل در جبهه مبارزه با تروريسم،پاياني براي تداوم خشونت ها باشد.


 اخبار کوتاه 

سوگند مجدد نخست وزير هند

نخست وزير هند در حالي براي يک دوره  پنج ساله دوم به عنوان نخست وزير اين کشور سوگند ياد کرد که انتظار مي رود ائتلاف چپ ميانه ي تقويت شده ي وي بتواند هم اقتصاد کشورش را اصلاح کند و هم به ميليون ها فقير هندي کمک کند.
ائتلاف تحت امر حزب کنگره مانموهان سينگ، نخست وزير هند نسبت به دولت اول خود از اکثريت پارلماني بيشتري برخوردار است و اين بدين معني است که دولت تا پايان دوره ي پنج ساله اش در قدرت خواهد ماند، مگر اينکه گرفتار بي ثباتي از پاکستان گرفته تا سريلانکا شود.
سينگ ابراز اميدواري کرد که پاکستان با هند براي حل مسائل ميان دو کشور همکاري کند. وي گفت: شبه نظامي گري مشکل همه است. اميدوارم پاکستان اجازه ندهد که خاکش مورد استفاده تروريست ها عليه ديگر کشورها قرار گيرد.
حزب کنگره اکنون بدون متحدان چپ گراي سابق خود احتمال دارد اصلاحاتي نظير افزايش محدوديت سرمايه گذاري خارجي در بيمه و گشايش بخش مقرري بازنشستگي براي تحريک رشد سومين اقتصاد بزرگ آسيا انجام دهد.

احداث پايگاه نظامي فرانسه در خليج فارس

 گروه بين الملل: کاخ اليزه اعلام کرد، فرانسه نخستين پايگاه نظامي خود در خليج فارس را روز سه شنبه آينده (26 مه) افتتاح خواهد کرد. نيکلا سارکوزي، رئيس جمهور اين کشور، به همين منظور شامگاه دوشنبه وارد امارات عربي متحده خواهد شد. پايگاه نيروي دريايي فرانسه در نزديکي تنگه هرمز خواهد بود; تنگه اي که حدود 40 درصد نفت جهان از آن جا عبور مي کند. ساخت پايگاه نظامي فرانسه در ديدار سال گذشته (ژانويه 2008) سارکوزي از امارات توافق شد. در اين پايگاه، بر اساس برنامه، 400 تا 500 سرباز از نيروهاي سه گانه ارتش فرانسه مستقر خواهند شد. اين نخستين پايگاه نظامي فرانسه است که پس از پايان دوران استعمار در خارج از مرزهاي اين کشور ايجاد مي شود.

 سفر ابومازن به قطر

 پايگاه اينترنتي خبرگزاري معا فلسطين، محمود عباس دراين سفر دو روزه با مسئولان بلندپايه قطر درباره روابط دوجانبه آخرين تحولات فلسطين، فرايند صلح و مسائل مورد علاقه دوطرف گفتگو مي کند.
صائب عريقات مذاکره کننده ارشد تشکيلات خودگردان فلسطين در امور صلح، نبيل ابوردينه سخنگوي رسمي محمود عباس و منير غنام سفير فلسطين در قطر،  محمود عباس را در اين سفر همراهي مي کنند.

 درگيري شديد در سومالي

 در جريان درگيري هاي خونين ميان نيروهاي دولتي و شورشيان در موگاديشو، پايتخت سومالي، دست کم 45 نفر کشته و بيش از 180 تن ديگر زخمي شدند. بيشتر کشته شدگان غير نظامي هستند. در ميان کشته شدگان همچنين يک خبرنگار راديو ديده مي شود. به گفته شاهدان، عيني نيروهاي دولتي سعي کردند در حملاتي، مراکز مهم پايتخت را که در تصرف شورشيان بود آزاد کنند. اتحاديه آفريقا از سازمان ملل خواست تا سومالي را تحريم هوايي و دريايي کند تا راه رسيدن مهمات به شورشيان مسدود شود. از سازمان ملل خواسته شد تا تحريم هايي عليه اريتره نيز وضع کند، زيرا اين کشور از نيروهاي اسلام گراي سومالي پشتيباني مي کند.

 پيشنهاد آمريکا به کوبا براي شروع مذاکرات

 گروه بين الملل: دولت آمريکا به کوبا پيشنهاد داده است که مذاکرات بين دو کشور درباره مهاجرت قانوني کوبايي ها به آمريکا از سر گرفته شود.
جورج بوش، رئيس جمهوري سابق آمريکا، در سال 2003 ميلادي اين مذاکرات را به حالت تعليق درآورد. جورج بوش همچنين محدوديت هاي جديدي در مورد سفر به کوبا و ارسال وجه نقد به اين کشور در نظر گرفته بود.
باراک اوباما، رئيس جمهوري آمريکا، در ماه ميلادي گذشته (آوريل) اين محدوديت ها را برطرف کرد.

آغازانتخابات رياست جمهوري در آلمان

 اعضاي مجمع فدرال آلمان روز شنبه براي 13-مين بار متوالي رييس جمهور جديد کشور را براي پنج سال آينده انتخاب خواهند کرد.
براساس قانون اساسي آلمان، نامزد انتخابات بايد تبعه آلمان و از 40 سال به بالا سن داشته باشد. رييس جمهوري از طريق راي گيري غيرعلني انتخاب شده و فقط مي تواند يک بار به عنوان رييس جمهور برگزيده شود.
وظيفه رييس جمهور آلمان امضا قوانين، تاييد يا برکناري وزرا و قضات و همچنين معرفي نامزد صدراعظمي يا برکناري وي از پست صدرات است.

سفر هسته اي  کلينتون به هند

گروه بين الملل: خبرگزاري پي تي اي هند با اعلام اين خبر افزود: گر چه زمان دقيق سفر هيلاري کلينتون به هند تا کنون مشخص نشده است، احتمالا اين سفر در ماه جولاي (تير ماه) صورت خواهد گرفت.
اين نخستين سفر يک مقام بلندپايه آمريکايي به هند پس از روي کار آمدن باراک اوباما در آمريکا و تشکيل دولت جديد هند به نخست وزيري مانموهان سينگ است.  بر اساس اين گزارش از آنجا که موخرجي، وزير خارجه هند، به علت کهولت سن و بيماري براي ادامه کار در مقام وزارت، به کارگيري خود در وزارتخانه اي غير از وزارت خارجه را خواستار شده است، زمان اين سفر پس از تعيين وزير خارجه جديد هند مشخص مي شود.
گفته مي شود اين سفر از آن جهت که دو طرف درباره گسترش روابط دوجانبه که در چند سال اخير بهبود يافته و دو دولت در آستانه امضاي توافقنامه هسته اي هستند، حائز اهميت است.
سفر کلينتون همچنين فرصتي فراهم مي کند که دو طرف درباره تحولات منطقه اي، به ويژه افغانستان و پاکستان به تبادل نظر بپردازند.

بان کي مون به سريلانکا رفت

بان کي مون ، دبير کل سازمان متحد که به سريلانکا سفر کرده، گفته است از ماهيندا راجاپاکسه، رييس جمهوري اين کشور خواسته تا به سازمان هاي امداد رساني اين امکان را بدهد تا بدون هر گونه محدوديتي به غير نظاميان آواره در شمال اين کشور کمک کنند.
کي مون گفته است درگيري هاي اخير بين شورشيان ببرهاي تاميل و نيروهاي دولتي به آواره شدن بيش از 300 ميليون نفر در سريلانکا منجر شده است، و هم اکنون اين افراد با کمبود آب، موادغذايي و امکانات بهداشتي روبرو هستند.
از زماني که دولت سريلانکا در هفته گذشته اعلام کرد که به شورش هاي 26 ساله ببرهاي تاميل خاتمه داده، اين اولين ديدار يک مقام ارشد در جهان، از اين کشور است.

افزايش آمار تلفات طالبان در افغانستان

گروه بين الملل: نظاميان آمريکايي در افغانستان اعلام کرده اند که تلفات شورشيان در عمليات هلمند، در جنوب اين کشور به 60 تن رسيده است.
اين عمليات چهار روز پيش براي بيرون راندن افراد وابسته به گروه طالبان از منطقه مارجه در ولسوالي/فرمانداري نادعلي ولايت هلمند به راه انداخته شد.
نيروهاي آمريکايي در اعلاميه مشترک با ارتش افغانستان گفته اند که در اين عمليات سربازان آمريکايي و افغان شرکت کردند و يکي از مراکز عمده شورشيان و توليد مواد مخدر در افغانستان را درهم کوبيدند.