نسخه شماره 2080 - 1388/03/03 -

ميرحسين موسوي در جمع پرشور مردم اصفهان:
بايد جلوي سرپيچي دولت در برابر قانون را بگيريم

افروغ:
موسوي فضا را به نفع خود عوض کرد

سيد رضا اکرمي:
ميرحسين درد مردم را بيان کرد

همسر شهيد رجايي:
ادب، صداقت و پاکي در سخنان مهندس موج مي زد

محمدعلي انصاري خبرداد:
سخنراني چهار کانديداي انتخابات رياست جمهوري در حرم امام(ره)

مهدي کروبي:
با کنار رفتن هر کانديدايي مخالفم

محسن رضايي در مراسم گراميداشت سوم خرداد:
400 صفحه از نامه هايم به امام هنوز منتشر نشده است


پشت پنجره


زاويه


 ميرحسين موسوي در جمع پرشور مردم اصفهان:
 بايد جلوي سرپيچي دولت در برابر قانون را بگيريم 

مهندس ميرحسين موسوي در حالي که با استقبالي بي نظير و سبز از سوي مردم اصفهان مواجه شده بود، به اين شهر وارد شد.
ميرحسين موسوي در اولين سخنراني خود در جمع پرتعداد استقبال کنندگان در خوراسگان اعلام کرد: سرنوشت کشور ما فقر نيست و اگر مشکلي هست، مشکل مديريت و سازماندهي است و ما تلاش مي کنيم ظرفيت هاي کشور را باور کنيم زيرا ما مي توانيم.
وي تاکيد کرد: در هر کجا که حضور پيدا کردم، نگاه ملي را يافتم و شاهد بودم که مردم با دقت نظاره گر اوضاع هستند و تاکيد مي کنم اين روحيه ملي را تا انتخابات حفظ کنيم و به پايداري و عظمت کشور کمک کنيم.
ميرحسين، تثبيت ارزش ها، برخورداري از مواهب خدادادي کشور، برقراري عدالت واقعي و راستگويي مسوولان و عمل به وعده هايي که به مردم داده اند را به عنوان مهمترين خواسته هاي مردم عنوان کرد و گفت: انتخابات، ميراث انقلاب است و مردم با نگاه به گذشته، حال و آينده تصميم به تغيير يا ادامه راه هاي موجود را مي گيرند و اين نگاه مردم است که در حل مشکلات کشور ما نقش اساسي دارد.
موسوي با ابراز افتخار از حضور در جمع مردم خوراسگان گفت: شما مردمي هستيد که هميشه در سختي ها و مشکلات کشور، به عنوان ياري دهنده حضور داشتيد و همواره مردم به سرنوشت کشورشان و آنچه در آن رخ داده، توجه داشتند و نسبت به آن بي تفاوت نبودند بلکه آن را بررسي کرده و نقد مي کنند و از ميراث انقلاب دفاع مي کنند.
وي با تاکيد بر اينکه سرنوشت کشور ما فقر نيست اعلام کرد: اگر مشکلي هست، مشکل مديريت و سازماندهي نيروهاست و ما بايد تلاش کنيم به ظرفيت هاي کشور توجه لازم شود و باور کنيم که ما مي توانيم زيرا انقلاب کارهاي بزرگي انجام داده است.
موسوي سپس در جمع بزرگي از حاميان و طرفدارانش براي اداي احترام به گلزار شهداي اصفهان رفت.
مهندس ميرحسين موسوي در جمع پرشور، بي نظير و پرنشاط دانشجويان دانشگاه اصفهان با تاکيد بر حق قانوني آزادي، گفت که کشور بدون آزادي مي ميرد.
به گزارش قلم نيوز، ميرحسين موسوي که خواستن آزادي را مثل خواستن هوا مي داند، در دانشگاه اصفهان و در جمع پرتعداد و پرشور دانشجويان اين دانشگاه در شرايطي که ازدحام جمعيت در محل سخنراني وي، به شکلي وصف ناپذير گزارش مي شود، بيان کرد: بدون هوا همه خفه مي شوند و بدون آزادي هم کشور مي ميرد.
کانديداي دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري که شنبه شب پس از 20 سال دوري تصويري، اولين برنامه تلويزيوني و رو در روي وي با مردم از شبکه يک سيما پخش شد، وجود آزادي در کشور را ضروري خواند و بيان کرد: تحقق آزادي انديشه فقط و فقط در گروي خواست مردم است که مطالبه اصلي آنها باشد.
در اين لحظات دانشجويان با شعار «آزادي انديشه بي موسوي نمي شه» او را مورد حمايت قرار دادند. وي در ادامه با يادآوري شعارش «ايران پيشرفته با قانون و عدالت و آزادي» آزادي را ضامن عدالت و عدالت را ضامن آزادي خواند و گفت: اگر اينها را تامين کنيم، مي توانيم ايران پيشرفته داشته باشيم و با قانون شکني، پشت کردن به اقتصاد ملي و ندادن حق مردم، به سمت ضعف و فروپاشي پيش مي رويم.
کانديداي دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با تاکيد بر اينکه براي حراست از آزادي ها و منافع مردم و حمايت از سفره هاي آنها و براي حمايت از اقتصاد ملي و اقتدار بين المللي ناچاريم به قانون برگرديم افزود: با توجه به اتفاقاتي که در دولت کنوني شاهد بوديم بايد مجموعه اي از قوانين جديد داشته باشيم که جلوي سرپيچي دولت در برابر قانون را بگيرد و اگر هم سرپيچي کرد با آن برخورد شود و همچنين در مورد کارهاي غيرعقلاني نيز بتوان جلوي دولت را گرفت.
موسوي در ادامه با يادآوري اينکه دانشجو براي خود چيزي نمي خواهد بلکه دغدغه عظمت کشور و رفاه ملت را دارد بيان کرد: دانشجو به دنبال حق مردم در رابطه با آزادي هايي است که در قانون اساسي بر آن تاکيد شده است اما متاسفانه آن را فراموش کرده ايم.
نخست وزير دوران دفاع مقدس، حفظ ايران بزرگ را در سايه عدالت و آزادي امکان پذير دانست و افزود: ما همه ايراني و به دنبال عظمت ايران هستيم. هر سياست و قدمي که ايران را ضعيف و ايرانيان را ذليل کند، مورد تاييد ملت ما نيست.
وي، هر سياست خارجي که معطوف به عظمت ايران نباشد را مذموم خواند و بيان کرد: آن سياست خارجي که موقعيت ما را پايين بياورد و ايرانيان را خجل کند نمي تواند مورد تاييد ملت ما باشد. شهيدان ما خون داده اند تا ايران اسلامي در جهان با عظمت و اثرگذار باشد و نبايد با کارهايي که حيثيت کشور ما را خدشه دار مي کند، کشور را به خطر بيندازيم.
موسوي با تاکيد بر اينکه حيثيت ما مربوط به يک نفر نيست اظهار کرد: آيا دولت بدون در نظر گرفتن نظرات کارشناسي مي تواند سياست خارجي درستي داشته باشد؟ حرف ما با دولت اين است که شما کاري مي کنيد که آبروي ايرانيان در سراسر جهان مي رود. ملت ما چنين حقي به شما نداده است. ملت ما از دولت سوال مي کند که آيا شما با همين سر و صدا، آبروي ملت را حفظ کرده ايد؟ شما اقتدار ملت را تحت شعاع رفتار نسنجيده خود قرار داديد و ما را به جايي رسانديد که گذرنامه هاي ما در طراز کشوري مثل سومالي قرار گرفته است.
موسوي در بخش ديگري از سخنان خود با تاکيد بر گردش آزاد اطلاعات در کشور گفت: دولت نمي تواند هيچ سري به جز اسرار نظامي و امنيتي خاص آن هم در ذيل قانون داشته باشد و همه اطلاعات دولت بايد در اختيار ملت قرار بگيرد و بايد روشي در اين زمينه داشته باشيم تا همه اطلاعات به طور شفاف در اختيار مردم و روزنامه نگاران قرار گيرد.
وي با بيان اينکه يکي از راه هاي اساسي مقابله با فساد همين مساله گردش آزاد اطلاعات است، افزود: تمام هزينه هاي صورت گرفته از سوي دولت بايد به صورت علمي و روشن براي مردم بيان شود و من اين کار را خواهم کرد.
موسوي در ادامه دانشگاه را فضاي نقد قدرت، نقد حکومت، نقد وضعيت اجتماعي و نقد مشکلات کشور خواند و افزود: بدون نقد، يک نظام نمي تواند پايدار بماند. آزادي فضاي نقد بهترين کمک به پايداري نظام است و نمي شود از آزادي صرف نظر کرد زيرا بدون آزادي دستيابي به اهداف انقلاب ناممکن است.
کانديداي دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري در پاسخ به پرسشي درباره مشکلات مربوط به بيکاري بيان کرد: بالا بردن اشتغال در کشور ما بدون حمايت از اقتصاد ملي امکان پذير نيست. دولت بايد زمينه هاي وسيع سرمايه گذاري را فراهم کند و از توليد ملي چه در کشاورزي و چه در صنعت يا تجارت حمايت کند.
وي با بيان اينکه کشور ما از نظر محيط کسب و کار يکي از پايين ترين رتبه  ها را دارد تاکيد کرد که بايد اين مساله در کشور دگرگون شود.
موسوي، برگشت به قانون، برگشت به نظام برنامه ريزي و احياي تصميم گيري هاي عقلاني را سه گام براي حل مشکل بيکاري برشمرد و افزود: براي کم کردن آسيب پذيري قشرهاي تحت فشار، گسترش دامنه بيمه، جزو اولين کارهايي است که در سطح روستاها و شهرهاي کشور بايد انجام شود و من اين مساله را پيگيري خواهم کرد.
در اين جلسه که نمايندگان دانشجويان از دانشگاه هاي مختلف اصفهان مطالبات خود را مطرح و پرسش هايشان را بيان مي کردند، يکي از دانشجويان درباره تضمين رعايت قانون اساسي درباره مسايل مختلف سوال کرد و موسوي با اشاره به اينکه پديده جديدي را در چند سال اخير شاهد بوديم که آن طيف عظيمي از قانون گريزي هايي است که هرگز به ذهن ما نمي آمد بيان کرد: کشور را مجموعه اي از ساختارهاي درهم پيچيده اداره مي کند و البته افراد هم تاثيري بسزا دارند. وقتي اين ساختارها، شوراها و رويه هاي تصميم گيري را از بين مي بريم، آن هم نه از راه قانوني مشکلاتي در کشور به وجود مي آيد که تنها با نقد درست مي توانيم به وسعت اين مشکلات و اثراتي که در آينده مي گذارند، پي ببريم.
وي ادامه داد: به عنوان مثال بخش عمده اي از تعيين ارزش پول ملي بر عهده نظام بانکي است. قانون، جايگاه سياست هاي پولي و دستگاه هاي مربوطه را تعيين کرده و شوراهايي نظير شوراي اقتصاد يا شوراي پول و اعتبار در اين رابطه تشکيل شده است; براي اينکه هيچ کس يک تنه مثل زمان قاجار نتواند تصميم بگيرد.
موسوي با بيان اينکه وقتي شوراها را حذف مي کنيم و آنها را در کميسيون هاي دولتي ادغام مي کنيم، مشکلات فراوان به وجود مي آيد، به عنوان کسي که 8 سال رياست دولت را به عهده داشته است گفت: کميسيون هاي دولت مهم اند اما تحت نفوذ رييس دولت هستند بنابراين با اين کار عملا نظامي که از عقلانيت استفاده مي کند را منحل کرده ايم و در اختيار يک ذهن قرار داده ايم.
وي  نتيجه چنين سياست هايي را تورم عظيم و اقتصاد صدقه اي خواند و گفت: در غياب شوراي پول و اعتبار کساني مي توانند به اين طمع بيفتند که از اهرم بانک ها براي جهت دادن به راي مردم استفاده کنند.
موسوي ادامه داد: زماني که دامنه قانون گريزي گسترش يابد  و بحث صدها تخلف در بودجه يک سال کشور را شاهد باشيم، بعد از
 5، 6 سال امکان هر چيزي در کشور وجود دارد و آيا اين برگشت به قهقرا نيست؟
نخست وزير دوران دفاع مقدس افزود: مگر در آستانه تغيير دولت قاجار چه اتفاقي افتاد؟ در آن دوران قانون بي مقدار شد و در کشوري که قانون بي مقدار شود و دولت در مقابل قانوني که مجلس همسو با آن، آن را وضع مي کند، بايستد بايد احساس خطر کنيم.
موسوي همچنين در پاسخ به سوالي درباره جايگاه معلمان در کشور، به اين موضوع اشاره کرد که بسياري از بزرگان نظير باهنر و رجايي معلم بودند اظهار کرد: معلمان نقش عظيمي را در تربيت نسل جوان ايفا مي کنند. اگر معلم آزاده و سرافراز نداشته باشيم و در عوض معلمي داشته باشيم که غم سفره خود را داشته باشد و دچار تهديد و مشکل شود، نبايد انتظار داشته باشيم که بتوانند نقش خود را در رابطه با فرزندان مان به درستي ايفا کنند.
وي اظهار کرد: سهمي که ما براي آموزش و پرورش نسبت به توليد ناخالص ملي در کشور در نظر مي گيريم بسيار پايين است و بايد بالاتر برود; بسياري از معلمان ما مشکل حقوق هاي معوقه دارند و در آستانه انتخابات سعي شد که به اين مساله پرداخته شود.
وي همچنين بر فعاليت آزادانه تشکل هاي دانشجويي تاکيد کرد و گفت: تشکل ها بايد در دانشگاه ها آزاد باشند. ما به دانشگاه مستقل و آزاد و به اساتيد مستقل نياز داريم. دانشجو نبايد از ستاره دار شدن، محروم شدن و اخراج شدن احساس فشار و خطر کند.
کانديداي دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري در پاسخ به سوالي درباره قوميت ها نيز با اشاره به وجود دو نگاه تهديد و فرصت به قوميت ها در کشور گفت: هويت ملي ما از مجموعه قوميت هاي مختلف تشکيل شده است و ما نمي توانيم اين ها را از هم جدا کنيم.
وي با بيان اينکه به دليل حاکميت نگاه امنيتي به قوميت ها، در رابطه با آنها خوب عمل نکرده ايم. بهترين راه براي حل اين مشکل عمل به قانون و به ويژه اصول 15 و 12 آن است و من اين کار را انجام خواهم داد.
موسوي در دانشگاه اصفهان ضمن گراميداشت سالروز فتح خرمشهر و تسليت ايام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) ، به قرار داشتن در سالروز حماسه دوم خرداد اشاره کرد و گفت: ما دوم خرداد را پاس مي داريم.
وي همچنين درباره اصفهان گفت: اصفهان شهر فرهنگ، آزادي، شهر دانشجويان، فرهنگيان و شهر تاريخي کشور ماست و بخشي عمده از هويت ملي ما از هويت اين شهر سرچشمه مي گيرد. اصفهان مملو از آزادي ها و انديشه هاي روشن است و برپايي اين جلسه باشکوه شاهدي روشن بر اين مساله است.
موسوي که با استقبال بي نظير دانشجويان مواجه شده بود در پايان سخنانش در حالي که نمادها و پرچم هاي سبز دانشجويان شکوه و زيبايي به مراسم بخشيده بود، اظهار اميدواري کرد که رنگ سبز توسعه، سراسر کشور را فرا بگيرد.

آيت الله طاهري اصفهاني
خطاب به موسوي:
اگر شما راي بياوريد ما شاد
 خرم و خرسنديم

مهندس موسوي ظهر ديروز با آيت الله طاهري اصفهاني در بيت ايشان ديدار کرد.
به گزارش خبرنگار قلم نيوز، آيت الله طاهري ضمن خوشامد گويي به مهندس موسوي و همراهان وي گفت: چشم همه روشن که اين روزها رييس دولت سابق اينجا آمده اند و ان شا»الله خدا بخواهد و دولت آينده را هم بدست بگيرند. زحمات مهندس موسوي را در دوران دفاع مقدس شاهد بوديم و در آينده نيز باز هم شاهد خواهيم بود.
وي با بيان اينکه شهدا به گردن اين انقلاب حق زيادي دارند، تاکيد کرد: واجب است که همه مردم راي بدهند. من هم راي مي دهم و البته من يک راي دارم و آن را هم نخواهم گفت ولي بعدا خودتان متوجه خواهيد شد.
مهندس موسوي نيز در اين ديدار ضمن ابراز خرسندي از ديدار دوباره آيت الله طاهري، اظهار کرد: همواره گفته ام که گردش امور در اول انقلاب به دليل حضور مردم و حضرت امام (ره) بود. در کنار اينها تعدادي از روحانيون عظيم الشان در گرداندن امور نقش بسيار اساسي داشتند و آيت الله طاهري يکي از چهره هاي شاخص و نوراني در ميان آنها بود.
نخست وزير دوران دفاع مقدس، با اشاره به نقش آيت الله طاهري در رفع مشکلات اصفهان در اوايل انقلاب و دوران جنگ، خاطر نشان کرد: اگر نقش آيت الله طاهري نبود موفق نمي شديم که مجموعه ذوب آهن اصفهان را در دوران جنگ سرپا نگه داريم. آيت الله طاهري پشتيبان دولت بودند و مي توانستند با پشتيباني هاي خود مشکلات را حل کنند. خاطرات خوشي که از آن دوران دارم زايدالوصف است.
وي آيت الله طاهري را پشتوانه مردم، مدافع انقلاب و يکي از پيش برنده هاي اهداف انقلاب توصيف کرد و افزود: دعا مي کنيم که سايه ايشان هميشه بر سر ما باشد و دعاي ايشان بدرقه راه ما باشد. درخواست من از همگي به ويژه جوانان اين است که از در مطالعات خود به سرگذشت ايشان به عنوان بخش جدانشدني انقلاب توجه کنند.
در ابتداي اين ديدار مهندس صالحي پور يکي از مديران حوزه  نفت و گاز در دوران جنگ و دولت مهندس موسوي به بيان خاطراتي از موفقيت هاي مديريت مهندس موسوي پرداخت که مهندس موسوي نيز ضمن اظهار تشکر وي را يکي از بهترين نيروهاي اول انقلاب دانست که متاسفانه در دولت نهم نسبت به آنها بي مهري و بي توجهي شده است.
مهندس ميرحسين موسوي پيش از ديدار با آيت الله طاهري، با آيت الله العظمي مظاهري ديدار و گفت وگو کرد و سپس نماز ظهر و عصر را به جماعت در مسجد اعظم خواند.
مهندس ميرحسين موسوي پس از اقامه نماز جماعت ظهر در مسجد اعظم اصفهان براي ديدار با آيت الله طاهري به سمت خانه ايشان حرکت کرد. پيش از ورود مهندس موسوي به بيت آيت الله طاهري مردم مشتاق در محل بيت جمع شده و پلاکاردهايي در دست داشتند.
همچنين در کوچه محل اقامت آيت الله طاهري پارچه هايي با مظمون خوش آمد گويي به مهندس مير حسين موسوي نصب شده بود. در يکي از پارچه ها سخن مهندس موسوي درباره آيت الله طاهري با اين عنوان نوشته بود که «آيت الله طاهري يک مبارز تعيين کننده است».
پس از ورود مهندس موسوي به همراه آيت الله طاهري، مردم مشتاق و هوادار شعار صلي علي محمد بوي خميني آمد، صلي علي محمد بوي شهيدان آمد و درود بر طاهري سلام بر موسوي، را سر دادند. در ميان حاضران، برخي از افراد کهنسال وجود داشتند، هنگامي که آيت الله طاهري در وصف مهندس موسوي سخن مي گفت اشک شوق ريختند. پس از پايان ديدار مردمي که در محل بيت آيت الله طاهري جمع شده بودند در هنگامي که مهندس موسوي در حال سوار شدن به ماشين بود با وي گفت و گو کردند.
زن کهنسالي که فرصت گفت وگو با مهندس موسوي را پيدا کرده بود در ابتدا با گفتن «يا حسين، مير حسين»، گفت: مردم را فراموش نکنيد، اميد مردم به شماست.
جمعيت در خواست کننده براي گفت و گو با مهندس موسوي به حدي بود که خودروي حامل وي در کوچه محل بيت آيت الله طاهري مجبور شد چند دقيقه اي را توقف کند.


 افروغ:
 موسوي فضا را به نفع خود عوض کرد 

عماد افروغ گفت: به عقيده من سخنان تلويزيوني مهندس موسوي خيلي خوب بود ; به ويژه تاکيد ايشان بر ارزش هاي انقلاب، شهادت و روحانيت ستودني است.
نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي در گفت و گو با خبرنگار قلم نيوز  با تحسين جسارت موسوي، تصريح کرد: عده اي معتقد بودند که موسوي بايد جوانها را بيشتر مورد خطاب قرار دهد ولي بنده معتقدم ايشان صادقانه برخورد و پيامي که داشتند را منتقل کردند.
وي بحث اقتصاد ملي و نقدي که دربرنامه تلويزيوني  شب گذشته مير حسين مطرح شد را بسيار مناسب ارزيابي  کرد و گفت : راه حل ها و برنامه هاي موسوي را همه شنيديم ;همين که ايشان از توليد ملي دفاع کردند بهترين مطلبي بود که مي توانست بيان شود.
به گفت افروغ موسوي پس از 20 سال سکوت را شکست و بايد در اين زمان مباحث اخلاقي، اقتصادي و فرهنگي را مطرح مي کرد که به نظر من خيلي خوب اين کار را انجام داد.
وي اضافه کرد: احساس مي کنم موسوي فضا را به نفع خود آرام و ملايم عوض کرد و اين اتفاق خوبي است چرا که اگر فضا پر شور و با هيجان تغيير کند نتيجه اي را که از اين حرکت آرام حاصل مي شود الزاما  به دست نمي آورد.


  سيد رضا اکرمي:
 ميرحسين درد مردم را بيان کرد 

عضو شوراي مرکزي جامعه  روحانيت مبارز معتقد است که مهندس موسوي در اولين حضور تلويزيوني خود، درد مردم را بيان کرد.
حجت الاسلام والمسلمين سيد رضا اکرمي در گفت و گو با خبرنگار قلم نيوز در ارزيابي اولين برنامه تبليغاتي مهندس موسوي که جمعه شب از شبکه يک سيما پخش شد اظهار داشت: مهندس موسوي به خوبي دردهاي مردم را شناخته بودند و بيان اين مشکلات و دردها از نکات مثبت مصاحبه ايشان بود.
وي افزود: اميدوارم با توانايي هايشان و با استفاده از تمام نيروهاي انقلاب در جهت حل اين مشکلات نيز گام بردارند تا اصلي ترين مشکلات مردم که همان اسکان، گراني، اشتغال و ازدواج جوانان است به بهترين نحو و با برنامه ريزي بر طرف شود.


 همسر شهيد رجايي:
 ادب، صداقت و پاکي در سخنان مهندس موج مي زد 

«در صحبت هاي آقاي موسوي صداقت، پاکي، دلسوزي، متانت و ادب موج مي زد. حضور ايشان در رسانه عمومي و نگراني ايشان از فرجام انقلاب و شرايط جامعه و اينکه بسياري از مباحث را گويا و رسا و قابل فهم براي عموم مردم بيان کردند، بسيار مهم است.»
عاتقه صديقي که با خبرنگار قلم نيوز گفت وگو مي کرد، افزود: مردم ايران با درک بالا فرق کسي را که با تمام  وجود و از روي اعتقادش حرف مي زند، با کسي که صحبت هايش جنبه نمايشي و ظاهري دارد، حس مي کنند. اين لطف خداست که به بندگانش فطرت پاک عطا کرده تا اين مسائل را به خوبي تشخيص دهند.
صديقي در مورد بخشي از سخنان موسوي که مربوط به اصلاح  مديريت داخلي و سياست هاي خارجي دولت نهم بود، گفت: بحث آقاي موسوي در چارچوب  ديپلماسي متکي به  ارزش هاي انقلاب و تکيه بر عقلانيت بود. قطعا ايشان هم به مسائل مهم منطقه اهتمام دارند; با اين تفاوت که ايشان در چارچوب عقل و منطق به وظايف رئيس جمهوري  عمل خواهند کرد. وي ادامه داد: افرادي که به دنبال قدرت و خود نمايي نيستند، خود محور نيستند، قصد خدمت دارند و دلسوز جامعه هستند، روحيه  آرام و ايده هاي بلندي دارند و اين باعث مي شود همه جانبه نگر باشند. اين افراد معمولا در مقابل  ديدگاه تخصصي و قانون خاضع اند و هميشه از مشورت کارشناسان در بهبود شرايط بهره مي گيرند.
همسر شهيد رجايي پخش صدا و تصوير موسوي را بسيار تاثير گذار دانست و گفت: قطعا کسي که مدت زيادي از رسانه هاي عمومي دور بوده  و عموم مردم امکان ديدن او را نداشته اند حضورش  براي مردم بسيار جذاب است و اين سوال  برايشان پيش مي آيد که "علت محدوديت تصويري ايشان" چيست؟


 محمدعلي انصاري خبرداد:
 سخنراني چهار کانديداي انتخابات رياست جمهوري در حرم امام(ره)  

دبير ستاد مرکزي بزرگداشت حضرت امام خميني (ره) در نشست خبري با خبرنگاران اعلام کرد که چهار کانديداي انتخابات رياست جمهوري دهم امسال در چهار فرصت رسمي در مراسم بزرگدشت حضرت امام(ره) در حرم مطهر بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران سخنراني خواهند کرد.
به گزارش ايسنا محمدعلي انصاري در اين باره اظهار کرد: به جز 14 خردادماه که ما همه ساله از سخنان رهبر معظم انقلاب بهره مند مي شويم امسال در چهار فرصت رسمي در حرم از چهار کانديداي تائيد شده از سوي شوراي نگهبان استفاده مي کنيم تا مراسم ارتحال امام صحنه اي براي ارائه نظرات کانديداهايي باشد که براي رقابت در عرصه حاضر هستند.
وي افزود: البته رقابت ها رسما از جمعه شب آغاز شده و ما براي اين که سهمي در بسترسازي حضور مردم داشته باشيم، بنا داريم کانديداها دراين مراسم سخنراني کنند. در شب 14 خرداد به سنت سنوات گذشته رييس جمهور که کانديداي انتخابات هم هستند، سخنراني مي کند و سخنراني هاي کانديداهاي ديگر در روزهاي پس از آن امروز نهايي مي شود.
وي خاطرنشان کرد: اين سخنراني ها ميداني است که هم طرفداران چهره هاي تائيد شده و هم مردم از نظرات آن ها در راستاي تبيين ديدگاه ها و تعهد و پيمان شان با امام(ره) بهره مند شوند. اميدواريم بتوانيم در اين فرصت کمکي به بسترسازي براي مردم حضور يکپارچه مردم در انتخابات داشته باشيم.
دبير ستاد مرکزي بزرگداشت حضرت امام خميني (ره) تاکيد کرد: البته ستاد مرکزي بزرگداشت حضرت امام بدون جهت گيري خاص و بدون حمايت از کانديدايي تلاش مي کند تا مردم با حضور يکپارچه پاي صندوق هاي راي بيايند تا بتوانيم رسالت تاريخي خود را انجام دهيم و خوشحال باشيم که روح امام خميني از اين فعاليت خرسند خواهند بود.
دبير ستاد مرکزي بزرگداشت امام خميني(ره) درباره روز سخنراني کانديداها در مراسم سالگرد ارتحال امام(ره) گفت: غير از مراسم شب 14 خرداد که طبق سنوات گذشته رييس جمهور  که از کانديداهاي رياست جمهوري هم هستند سخنراني مي کنند  آقاي کروبي در شب 15 خرداد آقاي موسوي شب 16 خرداد و آقاي محسن رضايي روز 15 خرداد در حرم مطهر امام خميني سخنراني خواهند کرد.
انصاري اظهار کرد: ستاد مرکزي بزرگداشت امام خميني (ره) در ابلاغيه اي رسمي در روزهاي آينده اين برنامه ها را از جهت زمان دقيق آن اعلام خواهد کرد.
وي افزود: نفس حضور کانديداها در اين مراسم و حضور آن ها در مراسمي ملي همانند اقداماتي است که صداوسيما انجام مي دهد و ما تنها پيشنهاد دهنده نبوديم بلکه خود کانديداها نيز گذشته از زمان سخنراني، نفس حضور در اين مراسم را با اهميت مي دانند و ما سعي کرده ايم در دو سه روز مراسم رسمي با توجه به نظرخود کانديداها و ستادهاي آن ها در مورد سخراني آن ها برنامه ريزي داشته باشيم تا علاوه بر حضور و شرکت مردم ستادهاي انتخاباتي و هواداران کانديداها از اين فرصت استفاده کنند.
وي تاکيد کرد: البته در مورد انعکاس رسمي مراسم هنوز تصميمي نگرفته ايم و بايد اين مساله با صداوسيما، رسانه ها و کانديداها هماهنگ شود که آيا سياست پخش مستقيم را خواهيم داشت يا ضبط برنامه و پخش آن در فرصتي ديگر و يا سياست ديگر. اين مساله در روزهاي آينده اعلام خواهد شد که پخش برنامه ها برچه اصولي استوار است، اما ستاد مرکزي منعي در اين راستا ندارد و اميدواريم به اندازه  توان و وسع خود انتظار کانديداها و مردم را برآورده کنيم.


 مهدي کروبي:
 با کنار رفتن هر کانديدايي مخالفم  

دبيرکل حزب اعتماد ملي در مورد طرح مباحثي درباره اجماع اصلاح طلبان و کنار رفتن يکي از کانديداهاي اصلاح طلب در مراحل آخر انتخابات گفت: اين مساله کذب محض و جنگ رواني است و چنين چيزي وجود ندارد.
به گزارش ايسنا حجت الاسلام و المسلمين مهدي کروبي در جمع خبرنگاران ايسنا و ايلنا اظهار کرد: من مخالف کنار رفتن ساير کانديداها از جمله آقاي موسوي، احمدي نژاد و رضايي هستم; معتقدم اين افراد بايد بمانند و فعاليت هاي شان را انجام دهند; چراکه در اين صورت انتخابات گرم مي شود و اگر هر کس کنار برود مجموعه اي از راي دهندگان کنار خواهند رفت. اين طور نيست که اگر کسي کنار برود راي او به سبد ديگري بريزد، همين خيال ها را کرديم که اين بر سرمان آمده است.
وي افزود: من حتي به اين مساله فکر مي کنم که آقاي اعلمي که دو دوره در مجلس بود و يک چهره  سياسي باسابقه و جانباز بود اگر تائيد مي شد چه ضرري مي کرديم؟ پس من با کنار رفتن هر کانديدايي مخالف هستم.
کروبي در پاسخ به سوالي درباره تدوين بيانيه اخلاق انتخاباتي توسط وي و ميرحسين موسوي گفت: از دوستان بپرسيد که اين مساله را به کجا رساندند. به هر حال حوادثي پيش آمد که ممکن بود رقبا از آن سو»استفاده کنند.
اين کانديداي انتخابات رياست جمهوري با اشاره به جلسه سخنراني خود در دانشگاه آزاد نجف آباد نيز اظهار کرد: من هرچه تلاش کردم جلسه آرام شود، نشد. مطمئنم که دو راه بيشتر نداشتم; يا اين که تندي کنم و جلسه را آرام کنم و يا جلسه را ترک کنم.
همان طور که مي دانيد اهل ترک جلسه نيستم و معتقدم اگر حادثه اي هم در جلسه اي اتفاق بيفتد و سر من را بشکنند بايد سرم را پانسمان کنم و به جلسه برگردم اما عده اي به دنبال اين بودند که من جلسه را ترک کنم و رسما نمي گذاشتند که جلسه را اداره کنم.
وي خاطرنشان کرد: بايد تحمل کنيم و اجازه دهيم دوستان بحث هاي شان را انجام دهند، تاکيد هم دارم که طرفداران من در جلسات ديگر نروند و اجازه دهند هرکس بتواند جلسه اش را اداره کند. اگر هم کسي به جلسه  ما آمد مي توانند سوال هاي تيغ دار بپرسند اما جلسه را بر هم نزنند; چراکه اين به نفع هيچ کدام از ما نيست.
وي در پايان درباره نامه خود به رييس صداوسيما نيز گفت: ما روابط حسنه اي با آقاي ضرغامي داريم و با ايشان دوست هستيم; ايشان هم ظاهرا گفته پس از انتخابات جواب ما را مي دهد. امروز هم ما برنامه  تلويزيوني در صداوسيما داشتيم که برنامه بسيار خوبي بود.


 محسن رضايي در مراسم گراميداشت سوم خرداد:
 400 صفحه از نامه هايم به امام هنوز منتشر نشده است  

مراسم گراميداشت روز سوم خرداد، سالروز آزادسازي خرمشهر، در مسجد حضرت وليعصر(عج) تهران برگزار شد.
به گزارش ايسنا، دکتر محسن رضايي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در اين مراسم با گراميداشت شهداي آزادسازي خرمشهر و امام (ره) و رزمندگان دوران دفاع مقدس گفت: آزادسازي خرمشهر روز بازگشت اعتماد به نفس ملي مردم ايران بود; طوري که پيش از اين واقعه، مردم با توجه به سابقه 300 ساله ايران مي گفتند که ايران دوباره کوچک خواهد شد و در اين جنگ نيز شهرهايي از ايران گرفته مي شود.
او ادامه داد: اما در چنين وضعيتي، امام (ره) جوانان را به کمک طلبيدند و در حالي که يک سال از جنگ گذشته بود، امام (ره) به من فرمودند که برو سپاه را در دست بگير و با اين جوانان انقلابي اوضاع را تغيير دهيد. در واقع اين حادثه باعث شد که جوانان ايراني به صحنه بيايند و سرزمين هاي ايران از جمله خرمشهر آزاد شود.
وي يادآور شد: زماني که خواستند خبر آزادسازي خرمشهر را به طور عمومي اعلام کنند، گفتم که اجازه دهيد من در شهر مشاهدات بيشتري را داشته باشم تا از اين بابت مطمئن شويم. بعد از اين تا ساعت 11 بود که خبر آزادسازي خرمشهر اعلام شد و مردم ايران در سراسر کشور به شادماني پرداختند; چرا که مي ديدند پس از 300 سال اقتدار به ايران بازگشتند و مردم در آن ايام از ته دل خوشحال بودند.
رضايي در ادامه پرسيد: حال سوال من اين است که ما چطور رژيم شاه را آب کرديم و صدام را شکست داديم، اما 30 سال است که دولتمردان ما نمي توانند فقر و بيکاري و گراني را از اين مملکت بيرون کنند؟
او در خصوص آزادسازي خرمشهر گفت: چند عامل در آزادسازي خرمشهر موثر بود که از جمله مي توان به وحدت، ارزش هاي اسلامي و فرهنگ اشاره کرد. به طوري که سال اول جنگ فرهنگ نبود، اما در سال هاي بعد، اين محيط خشن به يک محيط برادري و فرهنگي تبديل شد که البته تدبير، مديريت، برنامه ريزي و عملگرايي نيز در اين مسير موثر بود.
وي ادامه داد: مساله بعدي، سياسي نکردن جنگ بود، ما دفاع مقدس را باندي نکرديم. در واقع علت اينکه من 400 صفحه از نامه هاي خودم به امام (ره) را منتشر نکرده ام، اين بوده که نخواسته ام عده اي تصور کنند که برخي در آن دوران کار نکرده اند.
رضايي در بخش ديگري از سخنانش گفت: ما براي نجات اقتصاد کشور آماده ايم و معتقديم که اين وضع را بايد عوض کرد، زيرا ادامه اين وضع را به مصلحت نمي دانيم و بازگشت به گذشته هم شکست است. در واقع راه سومي را بايد در پيش گرفت که اين راه را از آزادسازي خرمشهر مي توان فهميد. در آزادسازي خرمشهر اعتماد به نفس ايجاد شد و قدرت نوين ايران شکل گرفت. اگر سوم خرداد نبود، دوم خرداد هم به وجود نمي آمد.
وي گفت: اگر دولتمردان گذشته به شعارهايشان همچون شعار عدالت و آوردن پول نفت برسر سفره مردم عمل مي کردند، ديگر نيازي به آمدن ما نبود. ما آمده ايم شعارگرايي را به عمل گرايي تبديل کنيم.
رضايي تاکيد کرد: دولتمردان بايد با مردم صادقانه حرف بزنند و ارزش ها دوباره بايد به سياست برگردد. همچنين الگوي مديريت کشور را بايد عوض کنيم. بايد تدبير، برنامه و عمل گرايي داشته باشيم و ما اين موارد را با تشکيل دولت ائتلافي و کمک گيري از نخبگان محقق مي کنيم و از جوانان دراين مسير کمک خواهيم گرفت. ما به صحنه آمده ايم که قدرت را از نسل اول به نسل هاي دوم و سوم منتقل کنيم.
او ادامه داد: امروز در کشور ما همه چيز سياسي شده است، ارشاد که يک مساله فرهنگي است و بايد به فرهنگيان سپرده شود، گشت هاي ارشاد آن را برعهده گرفته اند، درحالي که بايد مسائل را تخصصي کرد و هرچيز را به متخصصان آن داد.
وي در پايان با اشاره به اينکه برنامه هاي وسيعي را براي اداره کشور ارائه خواهيم داد، گفت: يک بودجه به عنوان عقب ماندگي تاريخي براي حدود هشت استان در نظر گرفته خواهد شد که خرمشهر نيز به عنوان يکي از شهرهاي استان خوزستان در اين بودجه سهمي داشت; زيرا با گذشت حدود 30 سال از فرار سربازان عراقي از اين شهر، هنوز نرخ بيکاري در خرمشهر بالاي 20 درصد است.
در اين مراسم دکتر عماد افروغ، نماينده مردم تهران در مجلس هفتم نيز طي سخناني گفت: رسالتي که امروز رزمندگان بايد ايفا کنند، همان رسالتي است که در دوران دفاع مقدس برعهده گرفته بودند، اما امروز شرايط با دوران دفاع مقدس خيلي فرق مي کند و در واقع شرايط به زلالي آن زمان نيست. امروز ما با شرايطي مواجه هستيم که حق و باطل درهم آميخته شده اند و هر کسي نمي تواند تشخيص دهد.
او ادامه داد: رزمندگان دفاع مقدس، امروز با پيچيدگي هايي مواجه هستند. اولين وظيفه يک رزمنده اين است که انقلاب اسلامي را صحيح درک کند و بشناسد تا بتواند به درستي در آسيب شناسي وضع موجود در زمينه هاي اخلاقي، سياسي و اقتصادي در شرايط جديد اداي وظيفه کند. مهمترين وظايف بازماندگان دفاع مقدس روشنفکري و روشنگري است. بايد شرايط را حلاجي کرد و با يک منش اخلاقي وارد نقادي شد.
افروغ در ادامه در خصوص کانديداتوري محسن رضايي براي دهمين دوره رياست جمهوري گفت: رضايي در شرايطي کانديدا شد که ابر و باد و مه و خورشيد دست به کار شده بودند و مي گفتند که در اردوگاه اصولگرايان فقط يک نفر بايد کانديدا شود.


 پشت پنجره 

نامه دانش آموز 12 ساله به مهندس موسوي
و پاسخ ميرحسين

"به نام خدا" ! اين اولين جمله  و کلماتي ست که ذهن کودک بر صفحه سفيد کاغذ روانه مي کند. کودک دلش پاک است و براي همين مي گويند "حرف راست را از کودک بشنو "...
دانش آموز خردسال قلم به دست مي گيرد و مي نويسد: " من سيدايمان تقوي، کلاس اول راهنمايي شهرستان گناباد از خراسان رضوي هستم." شايد مي خواسته حرف دلش را به نمايندگي از تمام همکلاسي ها و بچه محل هايش بگويد. پس اسم شهرش را هم نوشته است.
" من دلم خيلي مي خواست که در انتخابات شرکت کنم و به شما راي بدهم. من از پدرم شنيدم که شما سردار بزرگ اسلام در جنگ تحميلي بوده ايد و چون سن من کم است و نمي توانم به شما راي بدهم پس با خودم فکر کردم که براي کمک به انتخاب شما قلکم که عيدي هايم را در آن انداختم براي تان بفرستم.". بي درنگ به ياد امام بزرگ(ره) و سربازان کوچک زمان و رزمندگان بزرگش مي افتيم. همان هايي که فرموده بود در گهواره هستند و آينده را رقم مي زنند. اين کودکان برادران و خواهران همان هايي اند که لقمه هاي ساده بسته بندي شده نان و پنير يا قلک هاي کوچک پلاستيکي و سفالي خود را با نقاشي کوچکي براي رزمندگان سال هاي جنگ مي فرستادند.
حالا سيدايمان تقوي اين کودک بزرگ انديش، خطاب به مهندس موسوي نخست وزير محبوب امام و رزمندگان جنگ تحميلي نامه نوشته و در آن دست به دعا بلند کرده:" برايتان دعا مي کنم که انشا»الله رييس جمهور شويد تا من خوشحال شوم. خيلي شما را دوست دارم"- سيد ايمان
البته مهندس موسوي هم به سيد ايمان پاسخ مي دهد:
"سيدايمان عزيز" - پدر عزيزتان به بنده لطف کرده است. بنده هميشه در مقابل سرداران و رزمندگان عزيز احساس خضوع و کوچکي داشته ام و افتخار مي کردم که در خدمت رزمندگان و جبهه دفاع مقدس باشم. هديه تان از همه کمک هايي که به ستاد شده است پرارزش تر است. سلام مرا به پدر و همه خانواده و دوستان برسانيد". - ميرحسين موسوي

انتقاد از ورشکستگي کارخانه ها

 علي ظفرزاده نماينده دوره ششم مجلس،اشتباهات در تدوين و اجراي برنامه ها و سياستهاي اقتصادي دولت را موجب ورشکستگي قشر توليدکننده و تعطيلي کارخانه ها و بيکاري گسترده نيروي کار در بخش صنعت و توليد عنوان کرد. دبير کل جمعيت توليد گران در گفتگو با کلمه با بيان اينکه تصميمات دولت در اقتصاد بيشتر با هدف سياسي همانند طرح بنگاه هاي زود بازده گرفته مي شود افزود: اين طرح فاقد مبنا و تئوري علمي بود و بدون توجه به تجربه هاي جهاني و يا هشدار اقتصاددانان به پيامد اجراي اين گونه برنامه ها، تنها باعث شکل گيري سياستهايي حول محور توزيع پول شد و آنهم در جهت کسب محبوبيت و آراي بيشتر براي دوره هاي بعدي بود.
ظفرزاده گفت: افزايش نقدينگي به دنبال واگذاري سريع وام هاي بانک به طرحهاي زود بازده موجب تورم کنوني شد و به جاي توزيع اين نقدينگي در بخش هاي مولد و توليدي باعث افزايش واردات کالاهاي مصرفي شد چنين سياست هاي متناقض موجب ورشکستگي صنعتگر، باغدار، دامدار، کشاورز و ...شد زيرا از يک طرف وام در اختيار طرح غير مولد قرار مي دهد و از طرف ديگر مجوز واردات بي رويه را صادر مي کند.
نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي با اشاره به گسترش بيکاري به ازاي هر ميليارددلار واردات تصريح کرد: با واردات کالاهاي خارجي پول نفت ملت موجب رونق صنعت و توليد خارجي شد و باعث رکود صنعت و توليد داخلي، به عبارتي پول فراوان نفت تعادل اقتصاد و فرهنگ را به هم ريخت چرا که اين پول در اختيار صنعت داخلي قرار نگرفت بلکه روانه دلالي و بازارهاي غير مولد همانند مسکن شد که موجب سرازيري پول از جيب فقرا به جيب اغنيا شد.
علي ظفرزاده نبود صنايع مادر قوي را از ديگر علل شکست طرح بنگاههاي زوده بازده عنوان کرد و گفت: وقتي صنايع مادر قوي در کشور وجود داشته باشد طرح بنگاههاي زودبازده زماني عملي است که با دريافت وام آنهم از طريق کارشناسي و مطالعه طرحهاي مرتبط با صنعت مادر ، ذيل اين مجموعه ها به فعاليت بپردازند که اين امرمعقولي است، در حالي که نبود صنعت قوي و مادر در کشور باعث شد اجراي اين طرح جز بدهکاري عده کثيري از مردم به بانکها و عدم توانايي پرداخت اقساط اين وامها نتيجه ديگري نداشته باشد.
وي همچنين با اشاره به رشد 8درصدي اقتصادي که در گزاره 51 گانه مهندس موسوي بر آن تاکيد شده ، خاطر نشان کرد: ميانگين رشد اقتصادي هشت درصدي جز» ضرورت سند چشم انداز بيست ساله کشور است و زمانيکه اين سند در حال تدوين بود قيمت نفت بر اساس بشکه اي 30 دلار برآورد شد در صورتيکه همانند دو سه سال گذشته قيمت نفت را صد دلار در نظر مي گرفتند ميانگين رشد اقتصادي در سند چشم انداز بالاي ده درصد نيز پيش بيني مي شد اما دولت نه تنها در چارچوب سند چشم انداز و برنامه چهارم توسعه عمل نکرد بلکه حداقل ميانگين رشد اقتصادي نيز محقق نشد.

جوابيه آموزش و پرورش منطقه 1
 و توضيحات مردم سالاري

 آموزش و پرورش منطقه يک تهران (شميران) در پاسخ به مطلب مندرج در صفحه 12 روزنامه (مورخ 28 ارديبهشت ماه 1388) ستون پشت پنجره تحت عنوان «چاپ پوسترهاي رنگي در سال اصلاح الگوي مصرف» جوابيه اي ارسال کرده است. در اين جوابيه آمده: اين منطقه برابر روال سنوات گذشته پس از نامگذاري هر سال شمسي توسط مقام معظم رهبري با تشکيل کارگروهي سعي در تبيين و فرهنگسازي محور راهبردي موردنظر ايشان در تمامي امور توسط فرهنگيان فرهيخته و دانش آموزان عزيز در عرصه مدارس تحت پوشش دارد که امسال نيز پس از اعلام با فراخوان مقالات، نقاشي و کليپ با محوريت اصلاح الگوي مصرف در راستاي اهداف دوره هاي تحصيلي بر آن شديم تا گامي نو در جهت تحقق جامعه دانايي محور برداشته و ضمن توجه دادن مخاطبان انديشمند به انديشه نمودن بيشتر در اين زمينه و به کار بستن آن در تمامي مراحل تعليم و تربيت برابر آنچه که در قسمت فوقاني پوستر مذکور نيز اشاره شده است «اصلاح الگوي مصرف بايد تبديل به فرهنگ شود.»
فلذا با توجه به اشارات فوق در راستاي جامه عمل پوشاندن به منويات مقام معظم رهبري ضمن مبري دانستن از هرگونه شائبه انجام تبليغات انتخاباتي به اطلاع مي رساند هيچ گونه همايش مدرسه اي که به آن اشاره داشته ايد تشکيل نشده است و چاپ يک برگ پوستر براي هر مدرسه از محل تامين منابع خيري و غيردولتي صورت گرفته است. لذا خواهشمند است برابر قانون مطبوعات در جهت تنوير افکار عمومي مطلب فوق را در همان ستون درج فرماييد.
توضيح: اين جوابيه، به نوعي تاييد خبر مردم سالاري محسوب مي شود. ضمن اينکه درمورد ضرورت چاپ پوسترهاي بزرگ رنگي در سال اصلاح الگوي مصرف، هيچ توضيحي ارائه نشده; چرا که اگر هدف، اصلاح الگوي مصرف است، اطلاع رساني را مي توان با روش هاي کم هزينه تري انجام داد تا «منابع خيري و غيردولتي» صرف بهبود شاخص هاي آموزشي و کيفيت آموزش گردد. علاوه بر آن مشخص نيست چرا در پوستري که هدف از آن، تبيين پيام داهيانه رهبر معظم انقلاب در مورد ضرورت حرکت به سمت اصلاح الگوي مصرف است، تصوير آقاي احمدي نژاد ديده مي شود. پس چگونه خود را از شائبه انجام تبليغات انتخاباتي مبري مي دانند؟ آيا پيام اصلاح الگوي مصرف، بدون چاپ پوسترهاي رنگي به ديگران نمي رسيد؟ اي کاش مسوولان آموزش و پرورش منطقه يک به اين پرسش ها هم پاسخ دهند.


 زاويه 
نويسنده : علي کاشي