نسخه شماره 2077 - 1388/02/30 -

رهبر انقلا ب در جمع مردم سقز:
اهانت به مقدسات شيعه يا سني خط قرمز نظام است

سخنگوي قوه قضائيه:
نامه دادستاني دلالتي بر توقيف ياس نو نبوده است
حکم پاليزدار ظرف چند روز آينده اعلام مي شود
حسن روحاني:
اولويت برنامه هاي کانديداها بايد اقتصادي باشد

رييس حفاظت اطلاعات قوه قضاييه:
تاکنون به موردي از مافياي نفتي برخورد نکرده ايم

آيت الله سيستاني:
رحلت آيت الله بهجت مصيبتي جبران ناپذير است


بهاري در بهار کردستان

چرخش مواضع اوباما پس از ديدار با نتانياهو:
تحريم هاي جدي تر عليه ايران را کنار نخواهيم گذاشت


اخبار کوتاه


 رهبر انقلا ب در جمع مردم سقز:
 اهانت به مقدسات شيعه يا سني خط قرمز نظام است  

رهبر معظم انقلاب اسلامي در هشتمين و آخرين روز سفر به استان کردستان، صبح ديروز در اجتماع باشکوه مردم شجاع و مهربان سقز، که از يک هفته قبل بي صبرانه در انتظار ايشان بودند، حضور يافتند و با تحسين هوشياري مستمر مردم استان، تاکيد کردند: وفاداري مردم کرد به اسلام و نظام اسلامي حقيقت زيبايي بود که در اين سفر براي همه ملت ايران و دوستان و دشمنان جمهوري اسلامي، آشکارتر شد.
به گزارش ايسنا حضرت آيت الله خامنه اي مردم مومن و دلاور سقز را همچون مردم ديگر شهرهاي استان کردستان، مردمي امتحان داده و پرافتخار دانستند و افزودند: حماسه هاي درخشان جوانان دلير سقزي در مراحل دشوار دفاع مقدس از جمله عمليات خيبر و بدر، هيچ گاه از يادها نخواهد رفت.
حضرت آيت الله خامنه اي ايجاد تفرقه قومي- مذهبي در ايران و به وجود آوردن اختلاف ميان جمهوري اسلامي ايران با ديگر کشورهاي اسلامي را توطئه دو بعدي دشمنان اسلام دانستند و افزودند: اين توطئه در داخل با هوشياري ملت از جمله قوم کرد شکست خورد و در جهان اسلام نيز اگرچه اين حيله در ميان برخي دولت هاي وابسته به استکبار موثر افتاد اما " ملت ها، انديشمندان، روشنفکران و دانشگاهيان جهان اسلام" ايران را افتخار امت اسلامي مي دانند و اين واقعيات، زورگويان جهاني راحيران و درمانده کرده است.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به ديدارهاي متعدد خود با قشرهاي مختلف مردم کردستان، اظهارات نخبگان، فرزانگان، دانشجويان، سران عشاير و ديگر قشرهاي استان را نشان دهنده وحدت اقوام ايراني و تجلي روحيه بسيار ارزشمند عزت خواهي اسلامي دانستند و خاطرنشان کردند: ملت ايران و " دوستان و دشمنان انقلاب" با مشاهده احساسات پاک و پرشور و سخنان هوشيارانه مردم پرشرافت کردستان از صفحه تلويزيون، عمق وفاداري و روشن بيني مردم اين خطه را بيشتر درک کردند.
ايشان اقدامات "معدود گروهک ها و عناصر مزدور بيگانه" در کردستان را از حساب مردم مومن و وفادار اين استان،  کاملا جدا دانستند و افزودند: مردم سراسر ايران عزيز، توجه کنند که به برکت همين آگاهي و فداکاري جوانان دلاور کرد و ياري جوانان ديگر مناطق کشور، اين استان از امنيت کامل برخوردار شده است.
حضرت  آيت الله خامنه اي، نقش برجسته پيشمرگان مسلمان کرد را در تامين امنيت استان و مقابله با دشمنان، تعيين کننده و تحسين برانگيز دانستند و خاطرنشان کردند: اين دلاوران مظلوم، حتي به قيمت شهادت و آزار خانواده هاي شان به دست مزدوران اجانب، از دفاع از اسلام و ايران عقب نشيني نمي کردند و اينجانب صميمانه ترين درودهاي خود را نثار اين پيشگامان ايثار و فداکاري مي کنم.
رهبر انقلاب اسلامي بار ديگر تداوم آگاهي و هوشياري مردم کردستان را بسيار ضروري خواندند و اعلام کردند: از طريق دوستان خود در آن سوي مرز، اطلاعات دقيق داريم که آمريکايي ها در پشت مرزهاي غربي ما، با جمع آوري اطلاعات، هزينه کردن پول و تامين سلاح، مشغول توطئه سازمان يافته و تروريست پروري هستند و افکار شومي در سر مي پرورانند بنابراين کرد ايراني و همه ملت کاملا بيدار و هوشيار باشند.
ايشان سلطه يافتن بر قوم کرد را هدف اصلي توطئه گران آمريکايي برشمردند و خاطرنشان کردند: کردها حتي در غير ايران، غالبا خود را ايراني مي دانند و به اين مساله افتخار مي کنند اما معدود کساني که ممکن است با ناديده گرفتن شان و شرافت کردي، فريب وعده ها و پول هاي آمريکايي را بخورند متوجه باشند که در بلند مدت، فقط لعنت و نفرت قوم کرد را نصيب خود مي کنند.
رهبر انقلاب اسلامي همچنين هوشياري در مقابل توطئه ايجاد اختلاف شيعه و سني را مورد تاکيد قرار دادند و اعلام کردند: اهانت به مقدسات شيعه يا سني، خط قرمز نظام است و هيچ کس چه شيعه و چه سني،  حق ندارد با غفلت يا از روي تعصب، اين خط قرمز را ناديده بگيرد و خواسته يا ناخواسته، به بهترين ابزار دشمن تبدل شود.
ايشان با اشاره به مشکلات و درخواست هاي مردم استان، خاطرنشان کردند: درخواست هايي که نخبگان، دانشجويان، مسوولان، ائمه جمعه و مردم کردستان از طرق مختلف مطرح کرده اند غالبا صحيح و منطقي است اما برخي تلاش مي کنند مطالبات را به شکل نامعقول و غيرقابل تحقق بالا ببرند که اين مساله صحيح نيست.
حضرت آيت الله خامنه اي، اشتغال را مهمترين درخواست مردم و اصلي ترين نياز استان دانستند و افزودند: اين مشکل مي تواند با توجه به امنيت خوب استان، با کمک سرمايه گذاران بخش هاي صنعتي و کشاورزي، و «تسهيل و تشويق» دولت حل شود.
رهبر انقلاب اسلامي، اجراي کامل مصوبات دو سفر استاني دولت و مصوبات روز جمعه هيات وزيران در سنندج را باعث برطرف شدن عمده مشکلات استان خواندند و افزودند: مديريت خوب استان، بايد بطور جدي پيگير اين مصوبات باشد و مسوولان دلسوز دولت هم که به مسائل مناطق مختلف کشور توجه خوبي دارند، نهايت سعي و تلاش خود را در اين زمينه بکار گيرند.
ايشان، زبان و فرهنگ کردي و استعدادهاي علمي،  هنري و ورزشي جوانان اين منطقه را ثروتي ملي دانستند و ابراز اميدواري کردند: به فضل الهي، آينده کردستان عزيز، همچون آينده ديگر مناطق سرزمين پرافتخار ايران، بهتر و پيشرفته تر باشد.
حضرت آيت الله خامنه اي، همچنين با فرستادن سلام هاي گرم براي مردم بانه و ديگر شهرهاي استان کردستان که ديدار حضوري با آن ها امکان پذير نشد، توفيق روزافزون آحاد مردم کرد را از خداوند مسالت کردند.
در ابتداي اين ديدار امام جمعه  سقز ماموستا حسين زاده با اشاره به استقبال پرشور مردم سقز از رهبر معظم انقلاب اسلامي، گفت: اين استقبال، نشانه وحدت و اتحاد مردم اين خطه در وفاداري به نظام اسلامي و رهبري آن است.


 سخنگوي قوه قضائيه:
 نامه دادستاني دلالتي بر توقيف ياس نو نبوده است  
 حکم پاليزدار ظرف چند روز آينده اعلام مي شود

سخنگوي قوه قضاييه در رابطه با صدور راي پرونده پاليزدار اظهار کرد: همه مقدمات براي صدور راي پاليزدار فراهم شده و اميدواريم در چند روز آينده شاهد صدور اين راي باشيم.
به گزارش ايسنا، عليرضا جمشيدي در نشست خبري اين هفته خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اينکه وکيل پاليزدار مدعي شده تا زماني که به پرونده دو نماينده مجلس که اسم شان در اين پرونده مطرح است، رسيدگي نشده نمي توان راي پاليزدار را صادر کرد، از جمشيدي خواستار توضيح شد که وي پاسخ داد: معلوم هم نيست که راي در مورد دو نماينده صادر نشود اين بر اساس نظر قاضي است و مي توان به صورت غيابي راي صادر کرد.
خبرنگار ديگري با اشاره به نامه ارسال شده از سوي وکيل پاليزدار مبني بر اينکه پنج نفر از متهمان سابقه دار در زندان ظاهرا به موکلش حمله کرده اند خواستار صحت و سقم اين موضوع شد که وي پاسخ داد: اين خبر را از معاون دادستان تهران پيگيري کردم که ايشان تکذيب کردند.
جمشيدي در مورد پرونده روزنامه ياس نو که مورد سوال چند خبرنگار حاضر در جلسه بود، گفت: خبري که از دادستان تهران گرفتم اين است که اين راي به دادستان تهران ابلاغ نشده بود در حالي که دادستان يکي از شکات اين پرونده بوده و حق اعتراض به راي را داشته است. ايشان نامه اي را در اين رابطه نوشتند که رونوشت آن به وزارت ارشاد ارسال شد. برداشت وزارت ارشاد از اعتراض دادستان اين بوده که بايد در توقيف مي مانده است. نامه  دادستاني دلالتي بر اين موضوع نبوده است.
جمشيدي در پاسخ به اين سوال که اگر حکم به دادستان ابلاغ نشده در چه صورت براي اجراي احکام رفته است، گفت: فرض بگيريد اعتراض دادستان خارج از موعد بوده در اين صورت نيز بايد منتظر نظر دادگاه بود.
جمشيدي در پاسخ به سوال خبرنگار ديگري که در رابطه با دستگيري فرزند رييس سازمان تربيت  بدني گفت: در اين رابطه پرونده اي در دادسرا مطرح است اما اين که فرزند يکي از مسوولان در اين رابطه دستگير شده باشد را معاون دادستان تکذيب کرده اند. از دادستان نيز در اين رابطه سوال کردم که ايشان نيز گفتند چنين فردي دستگير نشده است اما پرونده اي وجود دارد که رسيدگي به آن آغاز شده و چون پرونده در مرحله تحقيقات مقدماتي است از ارائه اطلاعات بيشتر خودداري مي کنم.
سخنگوي قوه قضاييه همچنين با بيان اين که مجرميت رکسانا صابري رفع نشده است، تصريح کرد: قضات در مرحله تجديدنظر نيز صابري را مجرم دانسته اند و او را به دو سال حبس محکوم کرده اند که حبس وي تعليق شده است.
به گزارش ايسنا، دکتر عليرضا جمشيدي در ادامه نشست مطبوعاتي اين هفته خود در پاسخ به سوال خبرنگاري که به اظهارات اخير وزير اطلاعات در مورد پرونده رکسانا صابري اشاره کرده بود، گفت: در پرونده هايي که توسط ضابطان چه وزارت اطلاعات و چه مراجع انتظامي به قوه قضاييه ارسال مي شود ممکن است مرجع مذکور نظري داشته باشد که اين نظر مخالف راي قاضي باشد و بنابراين نه وزارت اطلاعات و نه نيروهاي انتظامي اصراري مبني بر اين که نظرشان مورد راي باشد، ندارند و راي نهايي را قاضي صادر مي کند.
وي افزود: در اين پرونده استنباط قضات پس از چند ساعت بررسي مجدد اين شد که به استناد ماده 505 قانون مجازات اسلامي محکوم شده است. اينکه گفته مي شود بر راي قاضي و يا در نظر قاضي، اثرگذاري شده، به هيچ وجه چنين چيزي نيست.
در اين ميان خبرنگاري با طرح اين موضوع که برخي از رسانه هاي خارجي و حتي وکيل وي گفته اند که ايشان سندي را در اختيار داشته آيا اين اظهارات را تائيد مي کنيد که جمشيدي پاسخ داد: آنچه در پرونده بوده اين است که يکي از آن اسناد، طبقه بندي شده بوده که فقط افراد صاحب صلاحيت مي توانستند آن را در اختيار داشته باشند. اينکه از چه موسسه اي بوده اطلاع دقيقي ندارم.


 حسن روحاني:
 اولويت برنامه هاي کانديداها بايد اقتصادي باشد  

رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت:  افزايش مشارکت مردمي در انتخابات، به ويژه انتخابات آتي، مي تواند ما را به نتيجه مطلوب تري برساند.
حسن روحاني در گفت وگو با ايسنا اظهار کرد: برنامه هاي کانديداها در زمينه مباحث اقتصادي و سياست خارجي بايد روابط ما را با دنيا بهتر کند و از نظر اقتصادي نيز بايد تورم مهار شود، جذب سرمايه گذاري صورت بگيرد، توليد افزايش يابد و از واردات بي رويه جلوگيري شود و اولويت برنامه ها،  بايد اقتصاد باشد.
وي همچنين با تاکيد بر ضرورت افزايش مشارکت عمومي در انتخابات آتي اظهار کرد: همه  مسوولان و بزرگان وظيفه دارند مردم را به حضور در پاي صندوق هاي راي دعوت کنند; چراکه مشارکت در انتخابات، قدرت ملي و مشروعيت نظام را بالا مي برد و مي تواند شرايط ما را در صحنه  جهاني بهتر کند.
وي تاکيد کرد: حضور مردم در انتخابات به معناي مشارکت عمومي آن ها در مهمترين امر سرنوشت ساز کشور است، به ويژه در انتخابات آتي،  هرچه حضور مردم بيشتر باشد به نتيجه مطلوب تري مي رسيم.


 رييس حفاظت اطلاعات قوه قضاييه:
 تاکنون به موردي از مافياي نفتي برخورد نکرده ايم  

در پي اظهارات اخير رييس جمهور مبني بر کشف يک مافياي نفتي ، رييس حفاظت اطلاعات قوه قضاييه گفت:  با توجه به تعريفي که دولت از مافيا مي کند، ما تاکنون با موردي برخورد نکرده ايم.
جهانگير، رييس حفاظت اطلاعات قوه قضاييه در گفت وگو با ايلنا در پاسخ به اين پرسش که با توجه به سخنان رييس جمهور و وزراي دولت نهم مبني بر کشف مافياي اقتصادي، آيا حفاظت اطلاعات قوه قضاييه که مهمترين وظيفه اش شناسايي و برخورد با اينگونه مفسدان است ، تاکنون مافيايي را کشف و اعضاي آنرا دستگير کرده است، گفت: ابتدا دولت بايد منظور خود از مافيا را به صورت صريح و دقيق بيان کند.
جهانگير تصريح کرد: تا کنون مجموعه حفاظت اطلاعات قوه قضاييه با مافيايي که دولت از  آن تعريف مي کند، مواجه نشده است.
وي در پاسخ به اين پرسش که اخيرا يکي از وزراي اقتصادي دولت نيز خبر از کشف مافياي اقتصادي داده،  آيا اين موضوع صحت دارد؟ گفت:  از اين موضوع با خبر نيستم.
در همين ارتباط عليرضا جمشيدي، سخنگوي قوه قضاييه نيز به ايلنا گفت:  مافيا يعني چه؟ و بعد سکوت کرد.


 آيت الله سيستاني:
 رحلت آيت الله بهجت مصيبتي جبران ناپذير است  

آيت الله  سيد علي سيستاني با انتشار بيانيه اي رحلت آيت الله  بهجت (ره) را مصيبتي جبران ناپذير دانست.
به گزارش ايسنا متن کامل بيانيه آيت الله  سيد علي سيستاني مرجع  بزرگ شيعيان به شرح زير است:
(انالله و انااليه راجعون)
خبر ارتحال عالم رباني حضرت آيت الله آقاي حاج شيخ محمدتقي بهجت قدس سره الشريف موجب اندوه و تاسف فراوان گرديد.
فقدان آن بزرگوار که از اعاظم علماي اعلام و از جايگاه معنوي بالايي برخوردار بودند ثلمه اي بزرگ است.
اينجانب اين ضايعه دردناک را به آستان مقدس حضرت ولي عصر ارواحنا فداه و به حوزه هاي علميه مخصوصا حوزه مقدسه قم و به آقازادگان مکرم و ديگر بستگان محترم آن مرحوم و به عموم مومنين تسليت و تعزيت عرض مي نمايم و از خداوند منان براي آن فقيد سعيد علو درجات و براي بازماندگان صبر جميل و اجر جزيل مسالت دارم.
ولاحول و لا قوه الا بالله العلي العظيم»


 بهاري در بهار کردستان 
نويسنده : کرم محمدي

 هفته آخر  ارديبهشت ماه سال 88 براي مردم خوب  ودوست داشتني استان کردستان بهار در بهار شد. سفر مقام معظم رهبري به استان کردستان نقطه عطفي در تاريخ اين خطه از ميهن اسلا مي محسوب مي شود. استقبال گسترده و تاريخي آحاد مردم ديار سرسبز کردستان از رهبر و مقتداي خويش که با اشک شوق توام گرديد بار ديگر پيوند ناگسستني امت و رهبر را در عرصه عمل نشان داد.
 سفر هشت روزه رهبر فرزانه انقلا ب به کردستان پيام هاي مهمي با خود دارد. ديدار نسبتا طولا ني با مردم جاي  جاي کردستان نشانه اهميت و جايگاه اين استان در منظر و ديدگاه مقامات عالي نظام جمهوري اسلا مي ايران است. فرمايشات معظم له بار ديگر نشان داد که ملت ايران فارغ از مسائل قومي ، زباني، ديني و مذهبي بسان اعضاي يک خانواده مورد احترام، اکرام وتوجه هستند. سياست هاي نظام جمهوري اسلا مي ايران ونگاه آن به کردستان عزيز را بايد در جملا ت و سيره عملي رهبر عظيم الشان انقلا ب جستجو کرد.  ايشان در اين زمينه مي فرمايند نگاه ما به استان کردستان نگاهي لبريز و متکي به محبت، برادري، اتحاد  وهمدلي است و هر کس با اين نگاه مخالف است برخلا ف سياست نظام رفتار مي کند.
از ابتداي پيروزي انقلا ب اسلا مي تاکنون که بيش از سه دهه مي باشد  استکبار جهاني با لطايف الحيل و ترفندهاي گوناگون و هر بار با نام وعناوين ظاهرفريب قصد ايجاد توطئه و ناامني را در اين منطقه داشته است که هر بار با دست رد قدرتمند ساکنان اين خطه از ميهن اسلامي مواجه گرديده است. شرکت گسترده مردم شرافتمند کرد در هشت سال دفاع مقدس و همچنين مقابله آنان با گروهک هاي ضد انقلا ب هرگز از خاطره ملت ايران فراموش نخواهد شد. از اين رو کردستان را به حق مي توان ديار حماسه هاي بزرگ و دورانديشي هاي به جا و به يادماندني نام نهاد. اين شعار نيست بلکه شعوري است که رهبر معظم انقلا ب اسلا مي به آن اعتقاد راسخ دارند ايشان در همين زمينه مي فرمايند مردم با عظمت اين استان مردمي امتحان داده هستند. چرا که وقتي دشمن با سياست خباثت آلود خود در پي ايجاد تفرقه  قومي و مذهبي در پيکره عظيم ملت ايران بود مردم  کردستان با هشياري و مجاهدت اين توطئه بزرگ را خنثي کردند. يکي از تلا ش هاي محوري کساني که  چشم ديدن رشد و ترقي اين ملک و ملت را نداشته و ندارند موضوع ايجاد اختلا فات بين اقشار گوناگون ملت ايران است.  اين محور شيطاني در هر زماني با رنگ و شعاري تازه خودنمايي مي کند و دامن زدن به اختلا فات مذهبي شاه بيت تلاش هاي اختلاف افکنان است. حضرت آيت الله خامنه اي  در جمع پرشور و شکوه مردم سنندج بار ديگر بر وحدت مسلمين تاکيد و صراحتا بيان فرمودند: خدشه به وحدت ملي به بهانه شيعه و سني، مزدوري دشمن است. ودر ادامه آن را حرام شرعي و خلاف قانون اعلا م نمودند. فريادهاي يا ايها المسلمون اتحدوا اتحدواي علما و روحانيون  وآحاد مردم نشان داد که وحدت يکي از راه هاي  اساسي درمان درد ملت هاي مسلمان است.
امنيت، اولويت اول و زير بناي اصلي سرمايه گذاري هاست.  مخالفان و بدخواهان  مردم کرد از ابتداي پيروزي انقلا ب اسلا مي  اين نعمت بزرگ را در منطقه نشانه گرفته و ناامن جلوه دادن کردستان از اولويت هاي اول ضد  انقلا ب بوده است. در حالي که طي هفته هاي اخير تحرکات مذبوحانه اي در گوشه و کنار  مناطق کردستان به وقوع پيوسته بود تا فضاي منطقه را ناامن جلوه داده و مانع از انجام سفر به اين استان شوند. عزيمت بالا ترين مقام مملکت به اين خطه از ميهن اسلا مي و مخالفت صريح با امنيتي شدن فضاي استان وجود امنيت پايدار در منطقه را اثبات نمود. رهبر گرانقدرانقلا ب در اين زمينه مي فرمايند: مخالفين سرافرازي ايران، از اول انقلا ب سعي کردند اين منطقه را استاني امنيتي کنند اما نظام مقتدر اسلا مي با همراهي مردم اين مشکل بزرگ را حل کرد.
 در اينکه نظام جمهوري اسلا مي ايران طي سه دهه گذشته خدمات قابل توجهي به استان کردستان ارائه نموده است شکي نيست و کسي هم منکر اين خدمات نمي باشد، اما تاکيد رهبر فرزانه انقلا ب مبني بر اينکه کارهاي فراوان   ديگري وجود دارد که بايد با توجه و همت بيشتر مسئولا ن انجام شود و در زمينه حل دو مساله اصلي  اين استان يعني بيکاري و کمبود سرمايه گذاري گام هاي بزرگتري برداشته شود نويد تلا ش و برنامه ريزي  هر چه بيشتر مسوولين اجرايي براي رفع مشکلا ت و موانع فراروي ساکنان و خصوصا جوانان اين ديار است. اگر چنانچه مسئولين دستگاه هاي مختلف ذي ربط ديدگاه هاي مقام معظم رهبري در خصوص  اين خطه از ميهن اسلا مي را در دستور کار و اولويت برنامه هاي خويش قرار دهند، درپايان سند چشم انداز بيست ساله کردستان عزيز با مردمان سرفراز و با  صلا بتش  مانند نگيني نه تنهادر  ميان استان هاي غربي بلکه در کشور خواهد درخشيد. به اميد آن روز


 چرخش مواضع اوباما پس از ديدار با نتانياهو:
 تحريم هاي جدي تر عليه ايران را کنار نخواهيم گذاشت 

باراک اوباما در نخستين ديدارش با نخست وزير رژيم صهيونيستي برخلاف انتظار افکار عمومي، ضرب الاجلي براي به نتيجه رسيدن مذاکرات با ايران تعيين و سعي کرد به بيان مواضعي درخصوص ايران بپردازد که خوشايند نتانياهو باشد; مواضعي که پيشتر از زبان جورج بوش، رييس جمهور سابق و تندرو آمريکا بيان مي شد.
به گزارش ايسنا، باراک اوباما، رييس جمهور آمريکا و بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي روز دوشنبه پس از گفت وگوي خصوصي با يکديگر در برابر خبرنگاران حاضر شدند و به سوالات آنها پاسخ دادند. براساس گزارش روزنامه  نيويورک تايمز، اين اولين ملاقات بنيامين نتانياهو و باراک اوباما بود که در زمان حساسي براي روابط دو طرف به ويژه در رابطه با مساله   ايران رخ داد.
اوباما ادامه داد: من ديدگاه دولت مان را مبني بر اينکه ايران کشوري با تاريخي فوق العاده و پتانسيلي فوق العاده است به وي توضيح دادم و گفتم که ما مي خواهيم ايران عضوي کامل در جامعه  بين المللي و در موقعيتي باشد که فرصت و رفاه را براي ملتش فراهم کند، اما راه رسيدن به اين اهداف از طريق دنبال کردن تسليحات هسته اي نيست.
رييس جمهور آمريکا با ناديده گرفتن اين که ايران بارها تاکيد کرده به دنبال سلاح هسته اي نيست و کليه فعاليت هاي هسته اي اش تحت نظر آژانس بين المللي انرژي اتمي است ادامه داد: همچنين به نتانياهو همان چيزي را گفتم که به صورت علني نيز مي گويم و آن اين است که ايراني که به سلاح هسته اي دست يابد فقط براي اسراييل تهديد محسوب نمي شود بلکه تهديدي براي آمريکا خواهد بود و عامل بي ثباتي جامعه بين المللي در کل مي شود و مي تواند در خاورميانه باعث به راه افتادن رقابت تسيلحاتي شود که براي همه از جمله ايران فوق العاده خطرناک خواهد بود.
اوباما ادامه داد: ما درگير روندي براي دسترسي به ايران و متقاعد کردن آنها به اين مساله هستيم که به نفعشان نيست که سلاح هسته اي را دنبال کنند و بايد مسيرشان را تغيير دهند.
وي براي خوشايند نخست وزير صهيونيستي افزود: اما به نخست وزير نتانياهو اطمينان دادم که ما طيفي از گام ها از جمله تحريم هاي بين المللي جدي تر عليه ايران را براي اطمينان يافتن از اينکه ايران درک مي کند ما جدي هستيم کنار نخواهيم گذاشت.


 اخبار کوتاه 

زيباري به تهران آمد

وزير خارجه عراق پيش از ظهر ديروز براي ديدار با مقامات کشورمان وارد تهران شد.
به گزارش ايسنا، هوشيار زيباري وزير خارجه عراق پيش از ظهر امروز براي سفري دو روزه وارد کشورمان شد و قرار است در اين سفر ضمن ديدار و گفت وگو با رييس جمهور ، دبير شوراي عالي امنيت ملي و وزير امور خارجه کشورمان در يک کنفرانس خبري مشترک با وزير خارجه نيز شرکت کند.
بحث و تبادل نظر پيرامون مسائل دو جانبه،  منطقه و بين الملل از جمله محورهاي گفت وگوهاي دو طرف اعلام شده است.
ايران و عراق پس از روي کار آمدن دولت نوري المالکي تبادلات خود را در سطح بالايي افزايش دادند و هر از چند گاهي هر دو طرف سفرهايي به کشورهاي يکديگر دارند.
پيش از زيباري نيز نوري المالکي نخست وزير عراق سفري به تهران داشت که در اين سفر چند سند همکاري ميان دو طرف به امضا رسيد.
منوچهر متکي نيز در سفر به اين کشور با مقامات عالي رتبه عراق ديدار و کنسولگري ايران در شهر سليمانيه عراق را افتتاح کرد.

رييس جمهور تاجيکستان:
ايران متحد راهبردي ماست

بخش مطبوعاتي نهاد رياست جمهوري تاجيکستان اعلام کرد: امامعلي رحمان رييس جمهوري تاجيکستان در ديدار با حاجي علي اکبري، معاون رئيس جمهور و مسئول سازمان ملي جوانان ايران مسايل مهم دوجانبه و منطقه اي را بررسي کرد.
به گزارش ايسنا، در آسياي ميانه به نقل از خبرگزاري تاجيکستان، امامعلي رحمان در اين ديدار اظهار اميدواري کرد که سفر علي اکبري به تاجيکستان به همکاريهاي متقابل سودمند ميان دو کشور در حوزه هاي مختلف و مورد نظر نيروي تازه اي بخشد.
وي همچنين با تاکيد بر اينکه ايران متحد راهبردي تاجيکستان در منطقه است، گفت: همکاري در زمينه تونل سازي و نيروگاه برق سنگ توده-2 ادامه دارد و اميدواريم که همکاري هاي دوجانبه در زمينه هاي علم و تحصيل، فرهنگ و اطلاع رساني، بهداشتي، ورزشي و گردشگري نيز گسترش بيشتري يابد.
همچنين توافق شد که در برنامه اي سه ساله همکاري سازمان هاي جوانان تاجيکستان و ايران افزايش يابد.

هماهنگي بين اعراب و اسراييل
عليه ايران وجود ندارد

معاون وزير امور خارجه مصر در امور حقوقي گفت: هيچ گونه هماهنگي ميان کشورهاي عربي و اسرييل براي مقابله با ايران وجود ندارد.
به گزارش ايسنا به نقل از روزنامه الحيات  چاپ لندن ، محمد مصطفي کمال در سخناني در نشست اعضاي کميسيون روابط خارجه پارلمان مصر اظهار کرد که مواضع مصر در قبال هر گونه برنامه هسته اي و يا توان نظامي هسته اي که تهديدي خطرناک براي منطقه باشد، ثابت و علني است و مصر به ضرورت عاري ساي منطقه از سلاح هاي هسته اي و تعهد اسراييل به پيوستن به NPT تاکيد دارد.
وي با مقايسه نابه جاي برنامه صلح آميز هسته اي ايران و برنامه تسليحاتي رژيم صهيونيستي افزود که نمي توان دو خطر اسراييل و ايران را با هم برابر دانست.
از سوي ديگر بررسي پرونده هسته اي ايران در راس برنامه هاي سفر احمد ابوالغيظ، وزير امورخارجه مصر به روسيه است.
به نوشته روزنامه الشرق الاوسط  چاپ لندن ، ابوالغيظ فردا (چهارشنبه) به منظور بررسي اوضاع خاورميانه و در راس آن بررسي پرونده هسته اي ايران، اوضاع افغانستان و پاکستان، کنفرانس صلح مسکو و غيره عازم روسيه خواهد شد و با مقامات اين کشور ديدار و گفت وگو مي کند.