نسخه شماره 2057 - 1388/02/07 -

پيامدهاي انفجارهاي اخير در بغداد
مدير سازمان اطلاعات عراق برکنار شد


بيانيه سازمان دفاع از قربانيان خشونت در محکوميت حوادث تروريستي عراق


ببرهاي تاميل آتش بس يک جانبه اعلام کردند

علامه فضل الله:
دوربان2 فرصت ديگري را براي اهانتي جديد به اسلام فراهم کرد

مرکز حقوقي فلسطين اعلا م کرد:
2008 خونبارترين سال در تاريخ فلسطين


چالش حفاظت از زرادخانه هاي هسته اي پاکستان


چپ گرايان ايسلند پيروز قاطع انتخابات پارلماني


اخبار کوتاه


 پيامدهاي انفجارهاي اخير در بغداد
 مدير سازمان اطلاعات عراق برکنار شد 

وزير دفاع عراق نشستي را با هدف بررسي انفجارهاي اخير در بغداد و جلوگيري از وقوع حملات مشابه، با فرماندهان امنيتي وزارت دفاع برگزارکرد.
به گزارش ايسنا، بر اساس بيانيه منتشره از سوي دفتر عبدالقادر محمد العبيدي وزير دفاع عراق، محمد العبيدي در نشستي با فرماندهان امنيتي عراق به بررسي انفجارهاي اخير بغداد پرداخت.
در اين نشست طرح هايي جهت جلوگيري از تکرار چنين وقايع تروريستي که اماکن مقدس و اماکن تجاري را هدف قرار مي دهد ارائه شد.
از سوي ديگر، خبرگزاري اصوات العراق گزارش داد: بر اثر حمله افراد مسلح به خودروي گشتي نيروهاي آمريکايي، يک سرباز آمريکايي در استان کرکوک در شمال بغداد کشته شد.
ارتش آمريکا در بيانيه اعلام کرد: با کشته شدن اين سرباز 4278 سرباز آمريکايي در عراق کشته شده اند.
همچنين جلال طالباني رييس جمهور عراق نيز عراقي ها را به همکاري با نيروهاي امنيتي عراق جهت جلوگيري از حملات تروريستي فراخواند.
اکمل الدين احسان اوغلو دبير کل سازمان کنفرانس اسلامي نيز شديدا حملات تروريستي را در عراق محکوم کرد.
در خبري ديگر،  روزنامه فرامنطقه يي الحيات نوشت: نيروهاي امنيتي بابل به منظور جلوگيري از نفوذ افراد مسلح از طريق شهرهاي "مثلث مرگ" براي انجام حملات تروريستي در بابل تدابير امنيتي شديدي را اتخاذ کرده اند.
رييس پليس بابل به الحيات گفت: افراد شبه نظامي در مناطق کشاورزي در طول مسير ارتباطي شهرهاي شمال بابل و شهرهاي غربي مستقر هستند.
وي اظهار داشت: اطلاعاتي در زمينه انتقال تروريست ها از شهرهاي لطيفيه و محموديه به بابل، نجف و کربلا جهت انجام عمليات تروريستي در اختيار داريم.
خبرگزاري اصوات العراق نيز گزارش داد: نيروهاي پليس فلوجه يکي از رهبران گروه دولت اسلامي عراق را در استان الانبار کشتند و چهار تن ديگر را دستگير کردند.
بر اساس بيانيه وزارت کشور عراق، درگيري ها در شهر فلوجه ميان نيروهاي پليس و گروه هاي تروريستي درگرفت که طي آن يک رهبر دولت اسلامي عراق کشته شد.
همچنين در عملياتي ديگر، نيروهاي امنيتي عراق در استان الانبار 15 مظنون تروريسم را در جنوب فلوجه دستگير شدند. نيروهاي ارتش عراق نيز عصر شنبه 35 مظنون را در منطقه الباب الشرقي در مرکز بغداد دستگير کردند.
همچنين افراد مسلح ناشناس دو نيروي پليس عراق را در منطقه السانحه در مرکز موصل هدف حمله تيراندازي قرار دادند.
منابع آگاه نيز به خبرگزاري براثا گفتند: محمد عبدالله الشهواني مدير سازمان اطلاعات عراق از اين پست برکنار شد.
اين منابع گرفتند: علت اين امر کوتاهي علني اين سازمان در مسووليت هايش طي سالهاي گذشته بوده است.
منابع سياسي عراق گفتند: الشهواني به علت مواضع کينه توزانه طايفه گرايانه اش مورد انزجار مسوولان سياسي بوده است.


 بيانيه سازمان دفاع از قربانيان خشونت در محکوميت حوادث تروريستي عراق  

سازمان دفاع از قربانيان خشونت که داراي مقام مشورتي با شوراي اقتصادي و اجتماعي وابسته به اداره اطلاعات عمومي ملل متحد است در محکوميت حوادث تروريستي در عراق بيانيه اي صادر کرد. در اين بيانيه آمده است: با گذشت بيش از شش سال از حمله آمريکا به عراق به بهانه مبارزه به تروريسم، همچنان شاهد ناامني، بمب گذاري و ترور در اين منطقه هستيم. اين بار دست شوم ترور بر زائران حرم حسيني سايه افکند و منجر به شهادت ده ها تن از هموطنان مان شد. بدون شک متهمان اصلي اين اقدام تروريستي کساني هستند که مسوول حفظ امنيت و داعيان مبارزه با تروريست اند.
سازمان دفاع از قربانيان خشونت به عنوان يک سازمان غيردولتي که شعارش صلح و حقوق بشر براي همه است، اقدام وحشيانه تروريست ها را در اين فاجعه انساني به شدت محکوم مي نمايد و به همه انسان هاي آزاده و بالاخص خانواده هاي اين شهيدان تسليت عرض مي نمايد. همچنين سازمان خواستار مقابله جدي با عاملان اين جنايت غيرانساني است و از مجامع بين المللي به ويژه سازمان ملل متحد خواستار اقدامات بازدارنده ترور در منطقه مي باشد.


 ببرهاي تاميل آتش بس يک جانبه اعلام کردند  

ببرهاي تاميل سريلانکا ديروز به طور يک جانبه اعلام آتش بس کردند.
به گزارش ايسنا، در بيانيه شورشيان تاميلي موسوم به ببرهاي تاميل آمده است: در پاسخ به درخواست هاي سازمان ملل، اتحاديه اروپا و ساير کشورها و نيز با توجه به بحران انساني موجود، ببرهاي آزاديبخش تاميل آتش بس يک جانبه با دولت سريلانکا اعلام مي کنند.
نيروهاي دولتي سريلانکا ببرهاي تاميل را به همراه هزاران غيرنظامي در يک منطقه کوچک محاصره کرده اند.
اين در حالي است که وزير دفاع سريلانکا ضمن رد بيانيه ببرهاي تاميل، آن را "شوخي" خواند و گفت: شورشيان يا بايد تسليم شوند و يا نابود.
گوتابايا راجاپاکسه وزير دفاع سريلانکا به رويترز گفت: اين يک شوخي است. آنها در حال جنگ با ما نبودند، بلکه از دست ما در فرار بودند. نيازي به آتش بس نيست. آنها بايد تسليم شوند.
اين اقدام ببرهاي تاميل در حالي صورت گرفت که رييس امور فعاليت هاي بشردوستانه ي سازمان ملل امروز از سريلانکا درخواست کرد که حملات نظامي خود را عليه ببرهاي تاميل در راستاي اجازه به امدادرسانان در کمک به غير نظامياني که در مناطق جنگي گير افتاده اند، متوقف کند.
جان هولمز رييس امور فعاليتهاي بشردوستانه ي سازمان ملل، به رهبران و دولت سريلانکا تصريح کرد که ماهها درگيري شديد ميان نيروهاي دولتي و شورشيان ببرهاي تاميل تلفات وحشتناکي در ميان غير نظاميان به بار آورده است.
اين در حالي است که فشارهاي بين المللي براي ايجاد آتش بس فوري در سريلانکا نيز افزايش يافته است.
به گزارش خبرگزاري فرانسه، سازمان ملل معتقد است که بيش از 50 هزار غير نظامي در مناطق جنگلي که سربازان سريلانکايي باقيمانده ي شورشيان ببرهاي تاميل را محاصره کرده اند گير افتاده اند.
هولمز گفت:  شورشيان تاميل بايد اجازه بدهند که بقيه ي غير نظاميان باقيمانده در اين مناطق خارج شوند و اين شورشيان بايد سلاح هايشان را تحويل بدهند. نياز به يک وقفه  در حملات و درگيري ميان نيروهاي دولتي و شورشيان تاميل براي کمک به غير نظاميان و حضور امدادرسانان در مناطق جنگي است.
همچنين هولمز طي سفر سه روزه اش به سريلانکا امروز با ماهيندا ساماراسينگ وزير امور مديريت بحران و حقوق بشر سريلانکا ديدار کرد و قرار است پيش از ترک اين کشور با ديگر رهبران سريلانکا ديدار و گفت وگو کند.
هولمز تصريح کرد که قصد دارد از اردوگاه هايي که در آن صد هزار غير نظامي تاميلي زنداني هستند بازديد کند.
پيش از اين آمريکا و گروهG8  درخواست کرده بودند تا درگيري ها ميان نيروهاي دولتي سريلانکا و شورشيان تاميل متوقف شود; اما دولت سريلانکا اعلام کرده است که مصمم است طي حمله ي نظامي گسترده اي تمامي شورشيان تاميلي را نابود کند.
از سوي ديگر، گوتاپايا راجاپاکسه معاون وزير دفاع سريلانکا، تصريح کرد که 98 درصد از غير نظامياني که توسط شورشيان در مناطق جنگي گرفتار بودند از اين منطقه گريختند.
وي گفت: عمليات هاي بشردوستانه ي ارتش سريلانکا براي آزادي افرادي که هنوز در اين مناطق گير افتاده اند مي باشد و اين يک اولويت براي ارتش محسوب مي شود.
دولت سريلانکا نيز امروز اعلام کرد: سربازان دولتي يکي ديگر از دهکده ها در نزديکي منطقه ي تحت کنترل شورشيان را تصرف کرده و حدود 500 غير نظامي را که در آن گروگان گرفته شده بودند آزاد کردند.
موفقيت هاي ارتش سريلانکا در مبارزه با شورشيان تاميل بهاي سنگيني براي غير نظاميان داشته است به طوري که گروه هاي حقوق بشر ضمن اشاره به ارزيابي هاي سازمان ملل اعلام کرده بودند که حدود 6500 غير نظامي طي درگيري ها در سال جاري کشته و 14 هزار تن ديگر زخمي شدند.


 علامه فضل الله:
 دوربان2 فرصت ديگري را براي اهانتي جديد به اسلام فراهم کرد  

علامه محمدحسين فضل الله نسبت به فضايي که در کنفرانس دوربان 2 در ژنو سايه افکنده بود، ابراز نگراني کرد.
به گزارش ايسنا، علامه محمدحسين فضل الله، مرجع تقليد شيعيان لبنان تصريح کرد: اين کنفرانس با هدف کنار گذاشتن جنايت هاي نژادپرستانه اسراييل در نوار غزه از مرکز توجه جهان برگزار شد.
دفتر اطلاع رساني علامه محمدحسين فضل الله اعلام کرد: اسراييل بزرگترين برنده اين کنفرانس و اعراب و مسلمانان نيز بازنده آن بودند.
اين مرجع تقليد شيعه در لبنان يادآور شد: کنفرانس دوربان 2 که در ژنو برگزار شد، نشان داد که قدرت هاي غرب و در راس آ ن  آمريکا و کشورهاي اتحاديه ي اروپا تمام تلاش و هم و غم سياسي و اطلاع رساني خود را بر عدم محکوميت اسراييل در کنفرانس هاي بين المللي گذاردند.
اساس اين کنفرانس پيش از برگزاري آن بنا بر عدم متهم ساختن اسراييل بنا نهاده شد. در حالي که اعراب و اسلام بيشترين زيان را ديدند. اين کنفرانس فرصتي ديگر را براي اهانت جديد به اسلام فراهم کرد و آ نچه را که اسراييل به دنبال آن بود، برايش محقق ساخت.
علامه محمدحسين فضل الله گفت: من نگرانم که فضايي که در اين کنفرانس حاکم بود شرايط را براي جنگ هاي علني اسراييل عليه فلسطيني ها از طريق تبديل ساختن نقاط قدرت اعراب و مسلمانان به نقاط ضعف فراهم کند.


 مرکز حقوقي فلسطين اعلا م کرد:
 2008 خونبارترين سال در تاريخ فلسطين  

يک مرکز حقوقي فلسطين اعلام کرد: سال  2008 خونبار ترين سال در تاريخ فلسطين از سال  1948 تاکنون بوده است.
به گزارش ايسنا، راجي الصوراني رييس مرکز حقوق بشر فلسطين، در يک کنفرانس مطبوعاتي در غزه اظهار داشت: روز هاي پاياني سال  2008 و حمله اسراييل به غزه به کشته شدن  1417 فلسطيني منجر شد که  1181 تن از آن ها غير نظامي،  313 تن کودک و  116 تن زن بودند.
وي افزود: طي اين حمله هم چنين  4336 تن از جمله  1133 کودک و  735 زن زخمي شدند.
صوراني با اشاره به اوضاع نامناسب زخمي هاي اين جنگ گفت: ارتش اسراييل طي اين جنگ ويرانگر تمامي مردم غزه را هدف قرار داد و منازل مسکوني، ساختارهاي زيربنايي، مزارع و راه هاي غزه را به ويژه در مناطق الزيتون، الشجاعيه، التفاح و تل الهوي در شهر غزه و عزبه، عبدربه، جباليا، العطاطره و التوام در بيت لاهيا واقع در شمال غزه ويران کرد.
به گفته اين مقام فلسطيني، پنج روز آخر سال  2008 بيشترين حملات هوايي رژيم اشغالگر عليه غزه صورت گرفته است و تعداد کشته هاي فلسطيني طي اين دوره به  409 تن رسيد که  227 تن آنها غير نظامي از جمله  58 کودک و  16 زن بودند.
به گفته اين مرکز در سال  2008 حدود  868 فلسطيني به دست سربازان رژيم اشغالگر و طي حملات شهرک نشينان يهودي کشته شدند که  94/5 درصد از آن ها از ساکنان غزه بودند.
به اين ترتيب آمار فلسطينيان کشته شده به دست نيروهاي اشغالگر و شهرک نشينان تندروي يهودي از انتفاضه سپتامبر سال  2000 تا پايان سال  2008 به  5278 تن رسيده که  3885 تن از آنها غير نظامي،  919 کودک و  174 تن زن بوده اند.
طي اين مدت  226 تن نيز زخمي شدند که  1736 تن از آنها در غزه و  524 تن در کرانه باختري زخمي شده اند.
به اين ترتيب آمار زخمي ها نيز طي سال  2000 تا  2008 به دهها هزار تن رسيد.
مدير مرکز حقوق بشر فلسطين تاکيد کرد: ارتش اسراييل فعالان فلسطيني را در کرانه باختري هدف قرار مي دهد و اين جنايات به صورت غير قانوني انجام مي شود.
در خصوص دستگيري ها نيز اين مقام فلسطيني اظهار داشت: نيروهاي اسراييلي طي سال  2008،  2500 فلسطيني را بازداشت کردند که  2433 تن از آنها در کرانه باختري و  68 تن در غزه دستگير شدند و هم چنان بيش از  9 هزار اسير فلسطيني در بند رژيم اشغالگر گرفتار هستند.
از سوي ديگر، يک هيات بين المللي متشکل از کارشناسان خنثي سازي مين از کشور اسلواکي، با هدف خنثي کردن مين هاي غزه از گذرگاه رفح وارد اين منطقه شد.
مقامات مصري با باز کردن موقتي اين گذرگاه  به هيات اسلواکي اجازه دادند تا به غزه وارد شود.
اين در حالي است که هزاران مين از حمله اخير نيروهاي اشغالگر به نوار غزه در اين منطقه بر جاي مانده است.
از سوي ديگر، نيروهاي اشغالگر صهيونيست امروز (يکشنبه) شش فلسطيني را در قلقيليه واقع در شمال کرانه باختري دستگير کردند و آنها را براي انجام تحقيقات به مراکز بازجويي انتقال دادند.


 چالش حفاظت از زرادخانه هاي هسته اي پاکستان  

مايکل مولن رييس ستاد مشترک ارتش آمريکا به عنوان يکي از مقامات ارشد نظامي آمريکا به طور مرتب به پاکستان سفر کرده است -دو مرتبه طي دو هفته گذشته- و با مقامات پاکستان از جمله ژنرال اشفق کياني، رييس ارتش پاکستان ديدار کرده است.
اين در حالي است که مولن در سفر اخير خود در مورد امنيت تسليحات هسته اي پاکستان اعلام کرد که وي تا حدودي نسبت به امنيت اين تسليحات مطمئن است. سال گذشته مولن به طور قاطع اعلام کرده بود که از امنيت تسليحات هسته اي پاکستان مطمئن است. به گفته کارشناسان، اين تغيير لحن مولن نشان دهنده نگراني واشنگتن از امنيت تسليحات هسته اي پاکستان است.
براي آ مريکا در حال حاضر اين موضوع اهميت دارد که تسليحات هسته اي پاکستان اگر به دست شبه نظاميان بيفتد، مي تواند فاجعه هاي ديگري در جهان به بار آورد.
گفته مي شود که پاکستان 100 سلاح هسته اي دارد. اين در حالي است که آمريکا دقيقا نمي داند که محل تمامي اين تسليحات هسته اي کجاست و حتي نمي داند که يکسري از اين تسليحات هسته اي کجا قرار دارند. بر اساس اعلام مقامات آمريکايي، اگر پاکستان سقوط کند، ارتش آمريکا وارد اين کشور خواهد شد و تا جايي که بتواند از تسليحات هسته اي پاکستان حفاظت خواهد کرد.
آمريکا مدتهاست که به دقت نظاره گر تسليحات هسته اي پاکستان است. ژنرال مايکل ماپلس، رييس آژانس اطلاعات دفاعي آمريکا، اخيرا در جلسه کميته نيروهاي مسلح سناي آمريکا گفت "پاکستان اقدامات مهمي را براي حفاظت از تسليحات هسته اي خود انجام داده است; اگر چه هنوز هم ضعف هايي در اين رابطه وجود دارد". وي همچنين در اين جلسه به تهديد از سوي القاعده و طالبان در پاکستان اشاره کرد و گفت "گروه القاعده همچنان تلاش دارد تا به تسليحات شيميايي، بيولوژيکي و هسته اي دست پيدا کند. اين گروه اگر بتواند توانايي کافي در توسعه اين تسليحات به دست آورد، در استفاده از آن شک و ترديد از خود نشان نخواهد داد".
واشنگتن علاوه بر نگراني از اين موضوع که القاعده و طالبان تصميم دارند تسليحات هسته اي پاکستان را به دست آورند، نگراني ديگري نيز دارد و آن نگراني اين است که يکسري جوانان پاکستاني افراطي در حال يافتن راه هايي در ارتش و نهادهاي تحقيقاتي، جايي که آنها ممکن است بتوانند نقش مهمي در برنامه هسته اي پاکستان ايفا کنند،  مي باشند.
مقامات پاکستاني بر اين موضوع تاکيد دارند که حفاظت از تسليحات هسته اي در اين کشور جدي است اما يک شبکه پنهاني مي تواند عامل بروز مشکلات بزرگ در روند حفاظت از تسليحات هسته اي پاکستان شود.
برخي از مقامات آمريکايي نيز پيشتر در مورد برنامه هاي هسته اي پاکستان ابراز نگراني کرده بودند. آنها مدعي شده بودند که عبدالقدير خان، پدر برنامه هسته اي پاکستان که اخيرا از حبس خانگي آزاد شده بود، يکسري تکنولوژي هاي هسته اي اين کشور را به کره  شمالي، ليبي و ايران داده است. مقامات آ مريکايي معتقدند که بايد سيستمي مدرن و چند لايه براي حفاظت از تسليحات هسته اي پاکستان در راستاي جلوگيري از افتادن اين تسليحات به دست افراطيون ايجاد شود. به گفته مقامات آ مريکايي و پاکستاني، هيچ راهي وجود ندارد که افراطيون بتوانند به طور کامل به تسليحات هسته اي از زرادخانه هاي اين کشور دسترسي پيدا کردند. کلاهک هاي هسته اي پاکستان جدا از کل قطعات اصلي نگهداري مي شوند و اين دو قطعه بدون يکديگرعمل نمي کنند. به علاوه اينکه، دستگاه اصلي حامل اين دو قطعه - براي نمونه موشک- جدا از تجهيزات کلاهک نگهداري مي شوند. آمريکا حدود 100 ميليون دلار از زمان 11 سپتامبر 2001 براي تقويت زرادخانه هاي هسته اي پاکستان به اين کشور اختصاص داده است. در حالي که اکثر اين مقدار در اعزام پرسنل هسته اي پاکستان به آمريکا براي آموزش و در امور سخت افزار از جمله سيستم هاي شناسايي و امنيتي نيز هزينه شده است.
با توجه به نگراني ها در مورد زرادخانه هاي هسته اي پاکستاني، به نظر مي رسد که چالش هاي دولت باراک اوباما، رييس جمهور  آمريکا در پاکستان دو چندان شده است. اين در حالي است که به نظر مي رسد چالش حفاظت از زرادخانه هاي هسته اي پاکستان بسيار مهم تر و سخت تر از ديگر چالش پيش روي واشنگتن در کاخ سفيد باشد. چون به گفته کارشناسان با همين روند و اتخاذ تدابير کارآمدتر مي توان بر فعاليت شبه نظاميان با تجهيزات معمولي جنگ غلبه کرد; اما زماني که اين شبه نظاميان به تسليحات هسته اي دست يابند، ديگر فقط بايد منتظر بروز فاجعه بود.

منبع: تايم


 چپ گرايان ايسلند پيروز قاطع انتخابات پارلماني  

دولت چپ گراي موقت ايسلند در انتخابات پارلماني زودهنگام اين کشور به طور قاطعانه پيروز شد و حزب محافظه کار ايسلند که مردم آن را در بحران اقتصادي کشور مقصر مي دانند، شکست سختي را تجربه کرد.
به گزارش ايسنا، حزب مستقل محافظه کار از  18 سال قبل تا ماه ژانويه (دي) که به دليل اعتراضات گسترده در خصوص بحران مالي مجبور به کناره گيري شد، در ايسلند قدرت را در دست داشت.
بجارني بنديکتسون، رهبر حزب محافظه کار ضمن اذعان به شکست در انتخابات گفت: ما اين بار شکست خورديم ولي بار ديگر مجددا پيروز مي شويم.
حزب محافظه کار همانطور که در نظرسنجي ها پيش بيني شده بود تنها  22/9 درصد آرا را از آن خود کرد که بدترين نتيجه ي انتخاباتي اين حزب از سال  1987 تاکنون است.
پس از شمارش  45 درصد آرا، حزب سوسيال دموکرات ايسلند که طرفدار اتحاديه اروپا است تحت رهبري جوهانا سيگورداردوتير، نخست وزير دولت موقت با کسب  31/6 درصد آرا در جايگاه نخست ايستاد و شريک ائتلافي آن موسوم به جنبش چپ گراي سبزها نيز  20/5 درصد آرا را کسب کرد.
اين ارقام مي تواند اکثريت  52/1 درصد پارلمان را در اختيار اين ائتلاف قرار دهد و براي اولين بار يک دولت  چپ گرا چنين اکثريتي را تصاحب خواهد کرد.
حزب مستقل محافظه کار از اوايل دهه ي  1990 زماني که بازارهاي مالي از نظارت دولت خارج شدند، در قدرت بود و اکنون مسوول بحران مالي که به بيکاري و از دست رفتن پس اندازهاي هزاران نفر انجاميده، شناخته شده است.
بنديکستون گفت که پيام راي دهندگان را به وضوح و روشني شنيده است.
پس از انتشار نتايج اوليه انتخابات، وي اظهار داشت: مشخص است که ما اعتماد مردم را از دست داده ايم و در حال از نو شروع کردن براي پس گرفتن آن هستيم.
ايسلند يکي از موفق ترين کشورهاي جهان تا اواخر سال گذشته بود اما سقوط بخش مالي بيش از حد اين کشور تاثير ويران کننده اي بر آن داشته است.
دولت ايسلند مجبور شد در ماه اکتبر کنترل سه بانک بزرگ اين کشور را در دست بگيرد زيرا پول رايج ايسلند (کرونا)  44 درصد از ارزش خود را از دست داد.
انتظار مي رود ميزان بيکاري که قبل از بحران اقتصادي تقريبا در ايسلند وجود نداشت، در پايان امسال به  10 درصد برسد و تورم هم اکنون در اين کشور تقريبا  15 درصد است.


 اخبار کوتاه 

عبدالرحمان العطيه:
جامعه  جهاني بايد به اسراييل
 براي پيوستن به ان.پي.تي فشار آورد

دبيرکل شوراي همکاري خليج فارس اعمال فشار جامعه جهاني را عليه رژيم صهيونيستي جهت پيوستن اين رژيم به معاهده ان.پي.تي خواستار شد.
به گزارش ايسنا، عبدالرحمان بن حمد العطيه دبير کل شوراي همکاري خليج فارس، در گفت وگو با خبرگزاري قطر درباره برنامه هسته اي ايران تاکيد کرد: موضع گيري شوراي همکاري خليج فارس در قبال برنامه هسته اي ايران روشن است.
کشورهاي عضو شورا خواهان حل مساله هسته اي ايران از طريق مذاکرات ديپلماتيک هستند چرا که آن را راهي متمدنانه در حل بحران ها مي دانند.  وي خاطرنشان کرد: شوراي همکاري در تمام ديدارهايش با مسوولان اروپايي موضع خود را در خصوص برنامه هسته اي ايران اعلام کرده است.  العطيه در اين راستا اعمال فشار جامعه جهاني را عليه رژيم صهيونيستي جهت پيوستن به معاهده منع تکثير سلاح هاي هسته اي (ان .پي.تي) خواستار شد و گفت: اسراييل بايد تاسيسات هسته اي اش را تحت نظارت بازرسان آژانس بين المللي انرژي اتمي قرار دهد.

 البشير:
سودان با يورش گسترده خارجي روبه رو است

رييس جمهور سودان تاکيد کرد که کشورش با يورش گسترده خارجي جهت ايجاد فتنه و آشوب در سودان روبه رو شده است.
به گزارش ايسنا، عمر البشير، رييس جمهور سودان در گفت وگو با شبکه تلويزيوني الجزيره اظهار داشت: هدف از اين اقدامات ايجاد فتنه و آشوب بين مردم سودان است.  وي افزود: دولت سودان تمام تلاشش را براي حل و فصل بحران بين قبايل دارفور و تحقق ثبات و امنيت در آن به کار مي بندد.  البشير هم چنين اظهار داشت: دولت سودان تعداد اردوگاه ها را افزايش داده و کمک هاي بيشتري را به آن دسته از آوارگان سوداني که به دليل بحران قبيله يي در اين کشور آ واره شده اند،  ارايه داده است.

 ليبرمن:
آماده  گفت وگو با سوريه هستم اما بدون پيش شرط

وزير امور خارجه رژيم صهيونيستي گفت که قصد دارد درخصوص صلح با سوريه به گفت وگو بپردازد، ولي تنها در صورتي که گفت وگوها بدون هيچ پش شرطي برگزار شود.  به گزارش ايسنا، سوريه اخيرا اعلام کرد که اگر گفت وگو ها روي خروج کامل اسراييل از بلندي هاي جولان متمرکز باشند، گفت وگو هاي صلح غيرمستقيم با دولت جديد اسراييل را از سرخواهد گرفت.  رژيم صهيونيستي در جنگ شش روزه سال 1967 بلندي هاي جولان را از سوريه گرفت.  ليبرمن به راديو رژيم صهيونيستي گفت: من خوشحال خواهم شد که عصر امروز با سوريه مذاکره کنم ولي بدون پيش شرط.  گفت وگوهاي قبلي به دليل اختلاف بر سر ميزان عقب نشيني اسراييل با شکست مواجه شده اند.

 کلينتون:
اميدوارم گفت وگوها با کره شمالي
 فورا ازسرگرفته شود

وزير امور خارجه آمريکا طي سخناني در يک کنفرانس خبري در بغداد ضمن درخواست از کره شمالي براي عمل به تعهد خود مبني بر متوقف کردن برنامه هاي تسليحات هسته يي اش ابراز اميدواري کرد که گفت وگوها در اين رابطه فورا از سرگرفته شود.
 به گزارش ايسنا، هيلاري کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا سپس در گفت وگو با شبکه خبري فاکس نيوز اظهار داشت: قرار نيست ما از سوي کره شمالي تهديد شويم.  وي افزود: آمريکا و ديگران در تلاش براي جلوگيري از پيونگ يانگ در گسترش تکنولوژي هسته يي، تحريم ها عليه اين کشور را تشديد خواهند کرد.
 وزير امور خارجه آمريکا تصريح کرد: ما قصد داريم با همکاري چين، روسيه، ژاپن، کره جنوبي و ديگر متحدان براي تشديد نظارت روي کره شمالي تلاش کنيم تا اين کشور نتواند گسترش تکنولوژي هسته يي را انجام دهد.