نسخه شماره 2041 - 1388/01/19 -

نماينده سمنان در تذکر آيين نامه اي اعلام کرد:
بي توجهي وزرا به تذکرات و نامه هاي نمايندگان

در صحن علني مجلس صورت گرفت:
تصويب کليات وجزئيات طرح زکات

رئيس مجلس خواستار شد
ضرورت ارائه گزارش اجراي اصل 44 از سوي دولت

حدادعادل در جمع خبرنگاران:
اصولگرايان از سال 76 عاقل شده اند

محمد رضا تابش مطرح کرد:
تصميمات خوب براي ورزش در بودجه


بهارستان

نماينده مريوان:
حق نمايندگان در زمان رسيدگي به پيشنهادات بودجه اي ضايع شد


 نماينده سمنان در تذکر آيين نامه اي اعلام کرد:
 بي توجهي وزرا به تذکرات و نامه هاي نمايندگان  

نماينده مردم سمنان در تذکري با استناد به مواد 219، 220 و 221 آيين نامه داخلي مجلس در مورد استيضاح وزرا خاطرنشان کرد: پنج ماه ديگر از عمر اين دولت باقي مانده است و برخوردي که در قضيه وزير جهادکشاورزي پيش آمد، همه  ما را مايوس کرد که در اين مجلس بتوانيم بحث استيضاح وزرا را پي گيري کنيم.
مصطفي کواکبيان ادامه داد: وزرا نيز با اين که متوجه هستند چنين اتفاقي نمي افتد، اصلا به تذکرات و نامه هاي نمايندگان توجه نمي کنند.
کواکبيان با بيان اين که وزارت کشاورزي روز به روز بر واردات کالاهاي کشاورزي در اين کشور مي افزايد، اظهار کرد: مشکل ما با شخص نبود، بلکه با مشکلاتي که در اين قضيه وجود دارد بود. چه کسي بايد نظارت کند؟ اگر ما نقدها را دلسوزانه در مجلس نگوييم پس کجا بايد بگوييم.
وي خطاب به هيات رييسه مجلس تذکر کلي به وزرا را خواستار شد و گفت: ممکن است حس استيضاح مطرح شود که با اين کار تشفي خاطر ما را فراهم کنيد.
لاريجاني در پاسخ به تذکر کواکبيان با بيان اين که شما ابزار نظارتي داريد مي توانيد سوال کنيد و در کميسيون ها بررسي مي کنيم، خاطرنشان کرد: استيضاح نيز منعي ندارد، بستگي دارد به شرايطي که خودتان تصميم مي گيريد.
همچنين در جلسه ديروز مجلس حسن غفوري فرد، عضو هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي تذکرات کتبي نمايندگان به مسوولان اجرايي کشور را قرائت کرد.
اين تذکرات به شرح ذيل قرائت شد:
کواکبيان نماينده سمنان و مهدي شهر به وزير امور خارجه: لزوم تذکر به سفارت عربستان در به کارگيري واژه مجعول خليج عربي به جاي خليج فارس.
پولادي نماينده ايلام به رييس جمهور: صدور دستور رسيدگي به علت عدم تخصيص کامل بودجه مصوب سفر هيات دولت به طرح راهسازي ايلام از طريق وزارت نفت.
يحيي زاده نماينده تفت و ميبد به وزير آموزش و پرورش: تسريع در پرداخت باقي مانده پاداش بازنشستگان و ساير مطالبات فرهنگيان.
نقوي حسيني نماينده ورامين به وزير رفاه و تامين اجتماعي: ضرورت راه اندازي بخش دياليز بيمارستان 15 خرداد ورامين.
اکبرنژاد نماينده تبريز، اسکو و آذر شهر به وزير راه و ترابري: لزوم اخذ عوارض در بزرگراه ها و جاده هاي خارج از شهر براي صرفه جويي در سوخت و وقت مردم و نصب سيستم متناسب براي تسريع در اين امر.
عليخاني نماينده قزوين و آبيک به وزير راه و ترابري: رسيدگي به اعتراضات مردم و پرداخت خسارات وارده به اهالي مسير احداث آزاد راه قزوين رشت و به وزير بازرگاني: رسيدگي عاجل به وضعيت عرضه و توزيع نان نامرغوب در قزوين و آبيک و ضرورت ارتقا کيفيت آن و به وزير نيرو: لزوم تامين وتخصيص سهميه مناسب و کافي آب کشاورزي مورد نياز در سال زراعي 88 براي کشاورزان از محل سد مخزني طالقان.
جلاليان نماينده دير، کنگان و جم به وزير نيرو: اتخاذ تدابير لازم براي حل معضل بي آبي در دير، کنگان و جم.
هدايتي نماينده رودبار به وزير جهاد کشاورزي: تسريع در احداث ايستگاه پمپاژ آب در باغات زيتون و به وزيرمسکن و شهرسازي: لزوم اجراي طرح مسکن مهر در رودبار و به وزير نفت: تسريع در انجام مطالعه و اجراي طرح گازرساني به منطقه بلوکات.
فروزش نماينده زاهدان به وزير جهاد کشاورزي: لزوم جلوگيري از سد کلات در درياي عمان.

 


 در صحن علني مجلس صورت گرفت:
 تصويب کليات وجزئيات طرح زکات 

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در صحن علني مجلس پس از بررسي کليات و جزييات طرح زکات اين طرح را به تصويب نهايي رساندند و مقرر شد شوراي مرکزي زکات به منظور تشويق مردم به ادا» زکات و سازماندهي امور مربوط ، تشکيل شود.
به گزارش ايسنا، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني پس از تصويب کليات طرح زکات با 140 راي موافق وارد جزييات شده و براساس بررسي جزييات آن مصوب کردند که به منظور تشويق مردم به ادا» زکات و سازماندهي امور مربوط ، شوراي مرکزي زکات با عضويت نماينده ولي فقيه در شورا(رييس شورا)، رييس کميته امداد امام خميني(ره) قائم مقام و دبير شورا، معاون برنامه ريزي و راهبردي رييس جمهور، وزير کشور، وزير جهادکشاورزي، وزير امور اقتصادي و دارايي، وزير رفاه و تامين اجتماعي، رييس سازمان صدا و سيما، رييس شوراي سياست گذاري ائمه جمعه سراسر کشور، رييس سازمان تبليغات اسلامي و يک نماينده از کميسيون اقتصادي مجلس تشکيل شود.
براساس مصوبه مجلس دبيرخانه شوراي مرکزي زکات در کميته امداد امام خميني(ره) تشکيل شده و وظيفه جمع آوري و مصرف زکات را برعهده دارد که ضمن ارايه گزارش کار به شورا، بودجه مورد نياز جهت اجرا اين قانون را پيشنهاد مي کند تا پس از تصويب شورا در بودجه ساليانه آن نهاد توسط معاونت برنامه ريزي و راهبردي رييس جمهور اعمال شود.
نمايندگان مجلس در بررسي جزييات طرح زکات، وظايف شوراي مرکزي زکات را تعيين کرده و هم چنين مصوب کردند که مصاديق زکات و اولويت ها، مطابق فتاوي مشهور فقهي و نحوه مصرف آن مطابق آيات شريف قرآن کريم، و نظر ولي فقيه در دستور اقدام شورا قرار مي گيرد.
نمايندگان مجلس دولت را موظف کردند تا در جهت اهداف اين قانون و بنا بر پيشنهاد کميته امداد امام خميني(ره) حداقل معادل ريالي زکات جمع آوري شده در هر سال را به علاوه ده درصد (10% ) در بودجه سال بعد پيش بيني و در اختيار کميته امداد امام خميني(ره) جهت مصارف زکات قرار دهد.
بنا بر مصوبه نمايندگان، کميته امداد موظف شد تا معادل ريالي زکات جمع آوري شده را در هر منطقه به همراه کمک هاي دولتي با اولويت رفع فقر به مصرف همان منطقه برساند، هم چنين کميته امداد امام خميني(ره) با ايجاد بانک اطلاعات ملي زکات، گزارش عملکرد ميزان زکات جمع آوري شده در مناطق کشور، کمک هاي دولت و اقدامات رفع فقر و عمراني و خدماتي انجام شده را به صورت دوره اي به شوراي مرکزي زکات و کميسيون هاي اقتصادي و اجتماعي مجلس و وزرا مربوطه در اين شورا ارايه دهد.
به گزارش ايسنا، نمايندگان مجلس در بررسي جزييات طرح زکات ضمن تعيين شوراي زکات در استان، شهرستان و هر بخش، سياست هاي تبليغي و تشويقي در جهت ترغيب مردم به اداي زکات را مشخص کردند.
محمدرضا خباز در ارايه گزارش کميسيون اقتصادي در مورد طرح زکات با اشاره به اين که در سال هاي گذشته زکات به صورت کاملا اختياري و افتخاري از مردم اخذ مي شد، تصريح کرد: زکات هم چنين در راستاي اجراي فرمان الهي در کشور صورت گرفته و در امر فعاليت هاي عمراني صرف مي شده است.
به گفته وي، روال بر اين بود که وجوه زکات براي انجام امور عمراني که خود داراي رديف هم هستند، صرف مي شد.
مخبر کميسيون اقتصادي مجلس تصريح کرد: نمايندگان با هدف قانونمند کردن زکات چنين طرحي را ارايه کرده اند.
نورالله حيدري نماينده چهارمحال و بختياري به عنوان مخالف اين طرح اظهار کرد: زکات يکي از مسائل مهم دين بوده و احکام فقهي آن مشخص است، بنابراين نيازي به تعريف آن به وسيله شوراي تعيين شده نيست.
وي يادآور شد: اجراي اين طرح با سياست هاي کلي که در قوانين مختلف براي کوچک کردن دولت دنبال مي کنيم مغايرت دارد.
به گزارش ايسنا، غلامرضا مصباحي مقدم رييس کميسيون اقتصادي مجلس که به عنوان موافق اين طرح سخن مي گفت، تصريح کرد: احياي زکات چون اقامه نماز است و مهم ترين مصداق اجراي زکات در حال حاضر در مورد غلات است.

 


  رئيس مجلس خواستار شد
 ضرورت ارائه گزارش اجراي اصل 44 از سوي دولت 

گروه مجلس سروش ارشاد: صحن علني مجلس ديروز باز هم شاهد دو تذکر جدي ديگر از سوي رئيس مجلس به دولت نهم بود. اولين تذکر لا ريجاني به دولت درباره ارائه هرچه زودتر گزارش اصل 44 از سوي دولت به مجلس بود و ديگري نيز به بيانيه معاونت رياست جمهوري درباره بودجه 88 اختصاص يافت.
 گويا لا ريجاني مي خواهد وظايف نظارتي مجلس در خصوص اجراي قوانين از سوي دولت را جدي بگيرد.
اما تذکر لا ريجاني درباره اجراي اصل 44  زماني  مطرح شد که در جلسه علني مجلس هادي قوامي نماينده اسفراين طي تذکري آيين نامه اي خطاب به رئيس مجلس گفت: طبق قانون گزارش اجراي اصل 44 هر 6 ماه بايد به مجلس ارايه شود اما از دي ماه اين گزارش به نمايندگان ارايه نشده است.
وي افزود: اين گزارش ضروري است; چرا که نمايندگان را در جريان کم و کيف قانون مي گذارد.
سپس لاريجاني در پاسخ به اين تذکر گفت: دولت بايد اين گزارش را زودتر به مجلس ارايه و هيات رئيسه اين موضوع را پيگيري کند.
اما رئيس مجلس شوراي اسلامي در پي تذکر يکي از نمايندگان مبني بر صدور بيانيه از سوي معاونت راهبردي رئيس جمهور پيرامون بودجه 88 کل کشور گفت: بعد از تصويب بودجه احتياجي به بيانيه نيست بلکه احتياج به اجراست.
محمدرضا خباز در جلسه ديروز با تذکري آيين نامه اي اظهار داشت: مجلس با کار شبانه روزي تلاش کرد بودجه اي کم نقص به دولت ارائه دهد و نمايندگان 39 رديف بودجه دولت را به 26 رديف و 12 بند لايحه بودجه به 60 بند ارتقا» دادند تا بهتر بتوانند به بودجه نظارت داشته باشند.
نماينده کاشمر ادامه داد: انصاف اين بود که دولت بعد از اقدامات مجلس سپاسگزاري مي کرد اما اخيرا معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور بيانيه اي داده و مجموعه زحمات نمايندگان را زير سئوال برده است.
سخنگوي کميسيون اقتصادي مجلس گفت: گويا آقايان دوست دارند
3 - 4 نفري بودجه اي را توزيع کنند و کسي هم از آن سر در نياورد اما مجلس اعلام کرد که من ناظرم و بودجه بايد باز شود تا بتوان بر آن نظارت کرد.
رئيس مجلس شوراي اسلامي در واکنش به اين تذکر با تقدير و تشکر از نمايندگان و اعضاي کميسيون تلفيق به منظور بررسي و تصويب بودجه 88 بيان داشت: بعد از تصويب بودجه احتياج به بيانيه نيست بلکه احتياج به اجرا است و الان انتظار اين است که دستگاه ها بودجه را درست اجرا کنند.
علي لاريجاني همچنين از عبداللهي رئيس کميسيون برنامه و بودجه خواست موضوع را بررسي کند و اگر نياز به پاسخ بود پاسخ مناسب داده شود.

 


 حدادعادل در جمع خبرنگاران:
 اصولگرايان از سال 76 عاقل شده اند 

 

رييس کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي، در پاسخ به اين سوال که چرا اصولگرايان به معرفي يک کانديداي واحد اصرار دارند، به شوخي، گفت: اصولگرايان از سال 76 عاقل شده اند و نمي خواهند صحنه  انتخابات زياد شلوغ شود.
به گزارش ايسنا، دکتر غلامعلي حدادعادل در حاشيه جلسه  علني ديروز مجلس با حضور در جمع خبرنگاران، خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد يک جريان چه اصولگرا و چه اصلاح طلب در انتخابات پيروز شود بايد تدبيري کند تا آراي خود را بدست خودشان نشکنند.
وي خطاب به خبرنگاران با لبخند، ادامه داد: مگر اين که شما اصرار داشته باشيد که راي يک جناح شکسته شود.
رييس کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي، در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اين که آيا اصولگرايان به خاطر منافع جناحي منافع ملي را ناديده مي گيرند يا خير؟ گفت: اصولگرايي يعني تامين منافع ملي.
حدادعادل با بيان اين که مردم طي هشت سال گذشته سليقه انتخاباتي خود را در چند انتخابات مهم همانند انتخابات شوراها، رياست جمهوري و مجلس نشان داده اند، اضافه کرد: در حال حاضر مردم چنين ترازويي را در دست دارند و حال بستگي دارد که در اين ترازو ديدگاه هاي نامزدهاي انتخاباتي دوره جديد چه وزني پيدا کند.
رييس کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي، اضافه کرد: وقتي مي توانيم نسبت به ميزان موفقيت نامزدها داوري کنيم که ديدگاه هاي آنها بيان شود و مردم مشاهده کنند که اين ديدگاه ها با سليقه اي که در انتخابات اخير انتخاب کرده اند همخواني دارد يا خير؟

 


 محمد رضا تابش مطرح کرد:
 تصميمات خوب براي ورزش در بودجه 

 

نايب رئيس فراکسيون ورزش مجلس شوراي اسلامي گفت : در کميسيون تلفيق و صحن علني مجلس تصميمات خوب و حمايت هاي موثري براي بودجه سال 88 سازمان تربيت بدني و ورزش کشور در نظر گرفته شد.
به گزارش ايسنا محمدرضا تابش اظهار داشت: کل بودجه ورزش کشور براي سال 88 چيزي حدود 400 ميلياردتومان است که به دليل اتمام برخي پروژهاي عمراني و اعتباراتي که از طريق وزارت نفت در پروژه هاي عمراني ورزشي کشور صرف مي شود،  رشدي نسبت به سال گذشته ندارد .
وي همچنين ازمجوز اختصاص 20 درصد اعتبارات تملک دارايي (عمراني) به امر توسعه ورزش در شهرهاي کوچک و 10 درصد از همين محل در شهرهاي بزرگ براي اعطاي کمک بلا عوض به بخش خصوصي فعال در عرصه ورزش خبر داد و افزود: اين تصميم به اقتصادي شدن فعاليت هاي بخش خصوصي وتشويق آنها براي گسترش سرمايه گذاري هاي و ارائه خدمات مطلوب ترو در عين حال ارزانتر به مردم مي انجامد.
وي گفت: 50 ميليارد تومان هم بودجه به بازي هاي کشورهاي اسلامي که پائيز امسال به ميزباني کشورمان با حضور 56 کشور مسلمان برگزار مي شود ، اختصاص يافته که اميدواريم متوليان ورزش کشور از اين فرصت ميزباني کمال استفاده را بکنند. همچنين3 ميليارد تومان نيز به فدراسيون بين المللي زورخانه اي جهت شناساندن اين ورزش ملي به ساير کشورهاي فارسي زبان اختصاص يافت.
تابش افزود: 4 درصد از اعتبارات عمراني براي تسهيل واگذاري ها در راستاي اصل 44 قانون اساسي و 5/2 درصد اعتبارات شرکت توسعه و نگهداري فضاي هاي ورزشي جهت انجام امور جاري تصويب شد .

 


 بهارستان 

ديدار جمعي از نمايندگان مجلس با مقام معظم رهبري 

جمعي از اعضاي هيات رييسه مجلس و روساي کميسيون هاي 13گانه مجلس شوراي اسلامي به ديدار مقام معظم رهبري رفتند.
يکي از روساي کميسيون مجلس با اعلام اين خبر به ايلنا گفت: مقام معظم رهبري در اين ديدار بار ديگر لزوم اصلاح الگوي مصرف را تشريح کردند. بر اين اساس نمايندگان وظيفه خود مي دانند زمينه هاي قانوني اصلاح الگوي مصرف را فراهم آورند.

تشکيل فراکسيون اقتدار ملي در مجلس

نماينده نهاوند در مجلس شوراي اسلامي از تشکيل فراکسيون اقتدار ملي در مجلس خبر داد.
به گزارش ايسنا، مهدي سنايي در حاشيه جلسه علني مجلس در جمع خبرنگاران پارلماني هدف از تشکيل اين فراکسيون را تقويت عزت اسلامي و اقتدار ملي، پيگيري منافع ملي کشور، تقويت مودت و برادري بين گروه ها و احزاب، تقويت نگاه تخصصي در مديريت کشور، تقويت کارآمدي مجلس با ارايه طرح هاي بنيادين مورد نياز کشور و تقويت بعد نظارتي مجلس برشمرد.
سنايي با بيان اين که اين فراکسيون تاکنون بيش از 50 عضو دارد، گفت: افرادي که بيشتر رويکرد مستقل و غير جناحي دارند و تاکنون عضو فراکسيوني نبوده اند اين فراکسيون را تشکيل داده اند. وي از شخص خود(سنايي)، دستغيب (نماينده شيراز و عضو کميسيون فرهنگي)، حسيني(نماينده نيشابور)،اخوان(نماينده تفرش) و حسيني(نماينده اهواز) به عنوان برخي از اعضاي اين فراکسيون نام برد.
سنايي با بيان اين که هدف از تشکيل اين فراکسيون پيش رو بودن انتخابات رياست جمهوري دهم نيست، خاطرنشان کرد: البته موضوع انتخابات در مجمع عمومي و شوراي مرکزي اين فراکسيون قطعا به بحث گذاشته مي شود و در آنجا در اين رابطه تصميم گيري مي گردد. وي با يادآوري اين که اولين جلسه فراکسيون اقتدار ملي هفته آينده برگزار خواهد شد، در عين حال انتخاب هيات رئيسه اين فراکسيون را يکي از مواردي که در دستور کار است عنوان کرد. سنايي اين فراکسيون را به تعبيري فراکسيون سوم سياسي مجلس توصيف کرد و نسبت به آنچه استقبال گسترده نمايندگان از تشکيل چنين فراکسيوني مي ناميد، استقبال کرد.

پيگيري طرح سوال از وزير اقتصاد

جمعي از نمايندگان مجلس در پي تدوين سوالي از وزير اقتصاد به دليل تاسيس بانک مشترک ايران و ونزوئلا هستند.
به گزارش ايلنا، احمد توکلي يکي از نمايندگان پيگيري کننده اين سوال است که در صحن علني ديروز مجلس با نمايندگاني همچون الياس نادران، محمد حسن ابوترابي فرد، حسين نجابت و ... در مورد تدوين اين طرح مذاکره مي کرد.
يکي از اين نمايندگان به خبرنگار ايلنا، گفت: سوال کنندگان معتقدند که تاسيس چنين بانک مشترکي بايد با کسب مجوز از مجلس صورت گيرد اما دولت بدون چنين مجوزي اقدام به تاسيس اين بانک مشترک کرده است. از اين رو لازم است تا وزير اقتصاد در اين باره به مجلس پاسخ دهد.

تجمع جمعي از شرکت کنندگان آزمون کانون وکلا مقابل مجلس

جمعي از شرکت کنندگان آزمون کانون وکلاي مرکز در اعتراض به کليد سوالات آزمون وکلا مقابل مجلس تجمع کرده و خواستار اصلاح کليد سوالات و تصحيح مجدد پاسخ نامه هايشان شدند.
به گزارش ايسنا، اين تجمع کنندگان که حدود 30 نفر بودند، افزودند: سوالات آزمون کانون وکلا که چهارم بهمن ماه سال گذشته برگزار و نتايج آن 13 اسفندماه اعلام شده است با مشکل روبه رو بوده و پاسخ 20 سوال از مجموع 120 سوال اين آزمون غلط بوده است. يکي از تجمع کنندگان تصريح کرد: بر اساس پاسخ هاي غلط، پاسخنامه شرکت کنندگان بايد تصحيح شود.
اين تجمع کنندگان با بيان اين که مشکلات خود را به کميسيون قضايي و حقوقي مجلس منعکس کرده اند، اظهار کردند: کميسيون قضايي و حقوقي مجلس مشکل شرکت کنندگان در آزمون کانون وکلاي مرکز را به رييس کانون وکلا منعکس کرده و براي ارايه  توضيحات به مجلس دعوت کرده اند، اما تاکنون در مجلس حضور نيافته است.

فراخواني سفير پاکستان به مجلس

رييس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس از فراخواني سفير پاکستان به مجلس خبر داد.
به گزارش ايسنا، علا»الدين بروجردي در جمع خبرنگاران خاطرنشان کرد: سفير پاکستان را به مجلس فراخوانديم تا مراتب نگراني نمايندگان را از طولاني شدن گروگانگيري ديپلمات ربوده شده به وي اعلام کنيم.
وي گفت: با توجه به اين که طبق کنوانسيون هاي بين المللي مسووليت حفاظت ديپلمات ربوده شده ايراني به عهده پاکستان است، دولت اين کشور بايد در اين رابطه پاسخگو باشد. بروجردي خاطرنشان کرد: بعد از گزارش روز دوشنبه معاون وزير امور خارجه درباره آقاي عطارزاده در کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي، تصميم گرفتيم سفير پاکستان را به مجلس فراخواني کنيم.

تجمع حاشيه نشين هاي شهرک جوشکاران
شهر زاهدان مقابل مجلس

حدود 20 نفر از حاشيه نشين هاي شهرک جوشکاران شهر زاهدان به نمايندگي از 600 خانوار در اعتراض به اخطار شوراي حفاظت از اراضي ملي و منابع طبيعي، صبح ديروز در مقابل مجلس تجمع کردند. علت تجمع اين افراد به گفته  خودشان اين بود که بعد از 30 سال که در اين محل سکونت دارند شوراي حفاظتي مهرماه سال گذشته به آنها اخطار داده که زميني که آنها در آن سکونت مي کنند از اراضي ملي بوده و بايد تخريب شود. براساس اين گزارش تجمع کنندگان نامه هايي از مسولان و مراجع مربوطه در دست داشتند که نشان مي داد به فرماندار و مسوولان مسکن و شهرسازي منطقه تاکيد کردند که بايد مشکل اين افراد به صورتي حل شود که حق شان ضايع نشود اما  تاکنون به اين نامه ها رسيدگي نشده است.

بررسي قوانين مصوب مجلس در مورد زنان

مرکز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي قوانين مصوب مجلس در مورد زنان، خانواده و کودکان را طي سه دهه بعد از انقلاب مورد مرور و بررسي قرار داد.
به گزارش ايسنا، دفتر مطالعات فرهنگي مرکز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي، در پاسخ به درخواست طيبه صفايي نماينده تهران و عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس، اعلام کرد: در سه دهه بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، ايران شاهد تحولات بي شماري در عرصه هاي اجتماعي، سياسي، اقتصادي و... بوده و خانواده و حقوق خانواده نيز مشمول اين تغيير و تحول ها شده است.
مرکز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي، با بيان اين مطلب که طي سي سال گذشته هفت دوره قانون گذاري را پشت سر گذاشته و اکنون در دوره هشتم به سر مي بريم، افزود: بررسي روند قانون گذاري از سال 1359 تا پايان دوره هفتم سال 1387 بيانگر تلاش قوه مقننه در طراحي و تدوين قوانيني متناسب با شرايط روز در کشور بوده است.
ضمن اين که طي اين مدت مشارکت زنان در احراز سمت نمايندگي مجلس شوراي اسلامي قابل توجه بوده و اين موضوع از فراهم بودن زمينه فعاليت براي زنان در عرصه قانون گذاري حکايت مي کند به گونه اي که مقايسه آمار شرکت کنندگان زن در دوره هاي اول تا هفتم مجلس شوراي اسلامي نشان مي دهد که تعداد زنان داوطلب نمايندگي از90 نفر واجد صلاحيت براي نامزدي مجلس در دوره اول به 827 نفر واجد صلاحيت در مرحله هفتم رسيده است، يعني اين که تعداد کانديداهاي زن شرکت کننده در انتخابات مجلس حدود 10 برابر شده است. در همين حال تعداد زنان منتخب در مجلس شوراي اسلامي از 4 نفر در دوره اول به 13 نفر در دوره هفتم رسيده است. ضمنا در دوره هاي اول تا چهارم، بيشتر کانديداهاي زن از تهران بودند، اما از آن دوره به بعد، به جز تهران، از شهرهاي ديگر نيز زناني داوطلب نمايندگي شده  و به مجلس راه يافته اند.

 


 نماينده مريوان:
 حق نمايندگان در زمان رسيدگي به پيشنهادات بودجه اي ضايع شد  

نماينده مردم مريوان نسبت به آنچه ضايع شدن حق نمايندگان در زمان رسيدگي به پيشنهادات بودجه اي مي ناميد انتقاد کرد.
به گزارش ايسنا، اقبال محمدي با استناد به اصول 52 و 53 قانون اساسي و مواد 152، 155، 216، 217 آيين نامه داخلي مجلس گفت: حق نمايندگان در طرح و بررسي پيشنهادات بودجه اي در مقطع رسيدگي مجلس به لايحه بودجه 88 به دليل اصلاحيه هاي پس از عبور لايحه از کميسيون هاي تخصصي ضايع شد. حتي اغلب پيشنهادات نمايندگان در کميسيون هاي تخصصي نيز مورد بررسي قرار نگرفت.
نماينده مردم مريوان تاکيد کرد: تذکرات زيادي را به صورت کتبي ارايه کرديم. اگر لايحه بودجه 88 در آذر ماه تقديم مجلس مي شد، حق نمايندگان در فرآيند بررسي لايحه ضايع نمي شد. متاسفانه در اصلاحيه لايحه بودجه 88 در يکي از رديف ها، پروژه اي که تقريبا 60 درصد پيشرفت فيزيکي داشته در جاده مريوان  کامياران معبر جاوارود، اشتباها حذف شده است و متاسفانه کميسيون تلفيق، در روز بررسي اين رديف، رييس جلسه که باهنر بود، پيشنهادات بنده را ناديده گرفتند و اين نشان از بي توجهي به اهميت موضوع و مصداق بي عدالتي است.
وي پيشنهاد تشکيل کميته اي از سوي مجلس را براي بررسي همزمان تنظيم لايحه بودجه سالانه در دولت قبل ارايه به مجلس را ارايه داد.
رييس مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به نماينده مريوان دليل اين اتفاق را ارسال ديرهنگام لايحه بودجه به مجلس و از دست رفتن فرصت رسيدگي اعلام و تصريح کرد: از اين پس مطابق آيين نامه جديد 15 آذر ماه دولت مکلف است لايحه بودجه سالانه را تقديم مجلس کند بنابراين فرصت کافي براي رسيدگي به مشکلات اين چنيني وجود دارد و ان شا»الله در آينده چنين مشکلاتي به وجودنخواهد آمد.