نسخه شماره 2041 - 1388/01/19 -

محمد مايلي کهن:
از بازيکنان سرشناس فوتبال ايران دعوت مي کنم


راه صعود پرسپوليس از تهران مي گذرد

محسن ترکي:
داوران نبايد مصاحبه کنند


مازيار زارع در رديف دهم بهترين گلزنان جهان


4 ملي پوش درگير شده با هوادار محروم نمي شوند

کفاشيان:
قلعه نويي سومين گزينه ما بود


 محمد مايلي کهن:
 از بازيکنان سرشناس فوتبال ايران دعوت مي کنم  

محمد مايلي کهن پس از انتخاب به عنوان سرمربي تيم ملي فوتبال ايران به تشريح برنامه هايش پرداخت.
به گزارش ايسنا، سرمربي جديد تيم ملي فوتبال ايران اظهار کرد: همه ي ما در شکست تيم ملي سهيم هستيم ولي به اين نکته توجه داشته باشيد من و علي دايي اگر به اصطلاح گوشت يکديگر را بخوريم، استخوان ها هم را دور نمي اندازيم. من هرگز ازتوهين هايي که در بازي با عربستان به علي دايي شد، خوشحال نشدم. ما ادعاي داشتن فرهنگي غني را داريم ولي در همه  جاي دنيا اگر يک مربي را نخواهند با نشان دادن دستمال سفيد يا سوت اعتراض خود را نشان مي دهند نه اينکه جلوي چشم ميليون ها نفر صراحتا به يک فرد توهين کنند و بايد از خود سوال کنيم چقدر در اين زمينه کار کرده ايم.
وي در پاسخ به اين سوال که آيا تصور مي کرد پس از گذشت 11 سال و 6 ماه ازسرمربيگري اش در تيم بزرگسالان مجددا به اين سمت انتخاب شود، خاطرنشان کرد: در پاسخ به اين سوال بايد بگويم هم آري، هم خير. در واقع در طول زندگي ام هم اتفاقاتي را نديده ام و هم به نوعي ديده ام. به خاطر مي آورم سالي که براي نخستين بار به عنوان سرمربي تيم ملي منصوب شدم، يکي، دو سال قبل از آن مطرح کرده  بودند که تا ابد از کار مربيگري محروم شده ام، ولي سرمربي تيم ملي شدم. اعتراف مي کنم فکرش را نمي کردم زيرا خيلي ها جلوتر ازمن بودند. اينک نيز اين چرخ گردون بازي ها دارد و خيلي  کارها مي کند.
سرمربي تيم ملي بزرگسالان افزود: ظاهرا آن قدر خوش شانس بوده ام که هميشه در زمان سرمربيگري من از هر گروه يک تيم به مرحله بعد صعود مي کرده است در حالي که شرايط فعلي به گونه اي است که دو تيم مستقيما صعود مي کند و فرصت براي تيم سوم نيز وجود دارد.
سرمربي تيم فوتبال ايران با بيان اينکه در مقايسه با دو جام جهاني 2002 و 2006 طبق آمار بهترين نتايج تيم ملي در سال 98 به دست آمده است؟ خاطرنشان کرد: در آن مقطع اصلا امکانات امروز وجود نداشت به نحوي که هشت نفر در يک اتاق خوابگاه نصرت مي خوابيديم و حتي زمين تمرين نداشتيم.
وي در پاسخ به اين سوال که آيا با توجه به کارنامه مربيگري اش در تيم ملي متعجب نشده است که مجددا انتخاب شده است، گفت: کانديدا شدن به اين معناست که ثبت نام واظهار تمايل براي در اختيار داشتن مسووليتي داشته باشيد. در بحث گزينه هاي سرمربيگري تيم ملي من اين طور نبوده ام بلکه با من تماس گرفتند و چندين جلسه گفت وگوي تلفني ونشست حضوري انجام شد.
وي با تاکيد بر اينکه به جاي هرگونه اظهارنظر تخريبي و غيرواقع درباره عملکردش بهتر است تيم ملي مقطع زماني وي با سال هاي 2002 و 2006 در معرض نظرسنجي عمومي گذاشته شود، يادآور شد: در زمان من تيم ملي در سجاده هاي مردم و سفره ها آمده بود. من ازآن دسته آدم هايي نيستم که براي خودم بوقچي داشته باشم و تبليغ کنم. البته به اين افراد احترام مي گذارم.
مايلي کهن در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينکه آيا انتخاب وي، انتخابي ورزشي بوده است، گفت: اين را بايد از خود مسوولان فدراسيون بپرسيد. من مي توانم براي شما کاملا مسايلي را بشکافم که مربيان تيم ملي در هر مقطعي نمي توانسته صرفا يک کار ورزشي باشد. پروين، برانکو يا مهاجراني هر کدام در شرايط خاصي انتخاب شده اند و فراموش نکنيم من پيش از انقلاب هم جزو بازيکنان سطح خوب تيم ملي بوده ام و در اردوها حضور داشته ام. من 14 سال در پرسپوليس بازي کرده ام. از سال 1354 عضو اين باشگاه شده ام و در بهمن 68 کفش هايم را آويختم.
وي درباره دستيارانش در تيم ملي فوتبال و انتخاب نادر فريادشيران يار هميشگي خود اظهار کرد: هميشه افتخار داشته ام که درکنار نادر فريادشيران بوده ام. اينک نيز بايد درباره گزينه هاي مربيگري فکر کنم. درباره ابراهيم زاده هم بايد بگويم از هنگام سرمربيگري تيم ملي اميد وي را به عنوان يکي از گزينه ها در نظر داشتم و بايد روي روته مولر فکر کنم.
وي با بيان اينکه درباره نحوه و زمان قراردادش بايد از فدراسيون فوتبال سوال کرد، خاطرنشان کرد: درخصوص شرايط به نوعي توافق حاصل شد.
سرمربي تيم ملي فوتبال درباره سوال ديگري مبني بر اينکه اگر تيم ملي به جام جهاني نرود، آيا باز هم در سمتش خواهد ماند؟ گفت: مشکل ما اين است که افق دورتر را نمي بينيم. انگلستان در مسابقه اخير دوستانه اش برابر اسپانيا با دو گل برابر اين تيم شکست خورد. شما حتي اگر فابيو کاپلو را هم به ايران آوريد نمي تواند حرکت مثبتي انجام دهد. روزي که علي دايي سرمربي تيم ملي شد در نظرسنجي تلويزيوني انجام شده 73 درصد موافق وي بودند و در هنگام برکناري حدود 60 درصد موافق برکناري اش. آيا پس از جام جهاني، جام ملت ها هست يا خير؟ آيا جام جهاني ديگري در پيش نداريم؟
مايلي کهن درباره دعوت از بازيکنان سرشناس فوتبال ايران و استفاده مجدد ازآنها در ترکيب تيم ملي اظهار کرد: همه بازيکنان ارزشمند را دوست دارم و زماني که اين بازيکنان از آمادگي خوبي برخوردارند و مي توانند در خدمت تيم ملي باشند، چرا ازآنها استفاده نکنم. به خاطر مي آورم در مقطعي اعتقاد داشتم کريم باقري نمي تواند به تيم ملي کمک کند ولي در نيم فصل اول مسابقات ليگ برتر امسال باقري بسيار عالي بود و مي توانست کمک تيم ملي باشد. در ادامه براي نخستين بار بود و کمتر ديده ام که بازيکني وقتي احساس مي کند آماده نيست خودش اعلام کند که از وي در تيم ملي استفاده نشود. آمادگي يک بازيکن معيار حضور در تيم ملي است و شک نکنيد بازيکناني مانند کريمي اگر آماده باشند حتما در ترکيب تيم ملي قرار خواهند گرفت.

 


 راه صعود پرسپوليس از تهران مي گذرد  

رقابت هاي ليگ قهرمانان آسيا امروز با انجام ديدارهاي حساسي پيگيري مي شود.
به گزارش ايسنا، در رقابت هاي منطقه غرب ديدارهاي حساسي در گروه دوم و چهارم برگزار شد که برنامه اين ديدارها بدين شرح است:
گروه دوم، چهارشنبه 19 فروردين 88
الشارجه امارات - الشباب عربستان، ورزشگاه شارجه
الشارجه که تاکنون ضعيف ترين تيم گروه دوم نشان داده و با دو شکست در قعر جدول گروه قرار دارد، اين بار ميزبان الشباب عربستان است. تيم عربستاني برخلاف شارجه  بدون امتياز با چهار امتياز در کنار پرسپوليس صدرنشين است و بي ترديد برتري الشباب در اين بازي الشارجه را به طور کامل حذف مي کند. هر چند که دو تيم ديگر گروه اميد زيادي به خلق شگفتي از سوي تيم اماراتي دارند.
پرسپوليس ايران - الغرافه قطر، ورزشگاه آزادي تهران
پرسپوليس پس از کسب چهار امتياز ونمايشي موفق در دو بازي ابتدايي خود اين بار ميزبان الغرافه است که توانسته با شکست دادن الشارجه اميدهايش را زنده کند اما، پرسپوليس در تهران اين توانايي را دارد تا مردان قطري را بار ديگر نااميد سازد. الغرافه برخلاف پرسپوليس شرايط خوبي در ليگ کشورش دارد و در آستانه  قهرماني است اما، پرسپوليس اميدوار به موفقيت به آساني حريف قطري را آرام نمي گذارد.
گروه چهارم، چهارشنبه 19 فروردين
الاتفاق عربستان - الشباب امارات، ورزشگاه امام
الاتفاق و الشباب هر دو در روز دوم مسابقات با شکست دادن تيم هاي مدعي سپاهان و بنيادکار خود را در گروه مطرح ساختند اکنون اين بازي براي هر دو تيم حکم تداوم شانس صعود را دارد البته اين موضوع درباره تيم عربستان بيشتر صدق مي کند و الاتفاق به هر سه امتياز اين ديدار خانگي نياز دارد، در گروهي که تمامي تيم ها سه امتيازي هستند برتري در ديدارهاي روز سوم شانس آنها را بسيار افزايش مي دهد.
بنيادکار ازبکستان - سپاهان ايران، ورزشگاه مرکزي تاشکند
بنيادکار و سپاهان در حال تبديل شدن به يک بازي سنتي در آسيا است اين دو تيم در فصل گذشته نيز همگروه بودند که بنيادکار در آن زمان سپاهان را حذف کرد. اکنون ديدار تاشکند از اهميت بالايي برخوردار است. سپاهان و بنيادکار سه امتيازي چشم به پيروزي در اين ديدار دارند، در هر صورت بنيادکار براي استفاده از امتياز ميزباني و سپاهان براي انتقام از رقيب انگيزه هاي فراواني دارند.

 


 محسن ترکي:
 داوران نبايد مصاحبه کنند  

پس از 14 سال دعوت از داوران اروپايي و آسيايي، قضاوت داربي پايتخت بين دو تيم پرسپوليس و استقلال به عهده داوران ايراني گذاشته شد و با گذشت حدود 2 ماه از اين رخداد مهم در جامعه داوري فوتبال کشور، هنوز هم در محافل ورزشي و به خصوص فوتبالي صحبت از قضاوت کم نقص محسن ترکي و دستياران همشهري او، رضا سخندان و حسن کامراني فر در اين ديدار حساس به ميان است، مساله اي که باعث افزايش اعتبار داوران ايراني در آسيا بيش از گذشته شده است.
به گزارش ايسنا، محسن ترکي داور بين المللي و خوش نام مشهدي که قضاوت ديدار دو تيم پرسپوليس و استقلال را بر عهده داشت پاسخگوي سوالات در خصوص داوري و مسائل مربوط به آن شد.
محسن ترکي در خصوص بازي دربي و شرايط خاص آن اظهار داشت: داربي براي من هيچ تفاوتي با ساير بازي ها نداشت و از قبل آمادگي ذهني پيدا کرده بودم و با ديدي مانند ساير بازي ها به آن نگاه مي کردم، اما فقط احساس مسووليت بيشتري در اين بازي نسبت به ساير ديدارها داشتم زيرا که يک اشتباه باعث مي شد باز هم از داوران خارجي براي اين ديدار استفاده شود.
وي تصريح کرد: در 14 سال اخير 30 داور خارجي براي اين بازي به ايران آمدند و هزينه زيادي هم صرف شد و قضاوت نادرست من براي جامعه داوري و خود محسن ترکي بد مي شد و اين مساله استرس زا بود.
ترکي گفت: قبل از بازي هيچ تاکيدي از سوي شخصي در خصوص نتيجه بازي به من نشد و اگر قرار بود در مورد نتيجه توصيه اي انجام شود مطمئنا من به عنوان داور داربي انتخاب نمي شدم و روز قبل از بازي هم تنها صحبت هاي کلي با مسعود عنايت رييس کميته داوران فدراسيون انجام شد و طبق درخواست من رنگ لباس داوران تغيير پيدا کرد تا به لحاظ روحي و رواني روي تماشاچيان تاثير مثبتي داشته باشد.  وي افزود: 48 ساعت قبل از بازي با من تماس گرفتند که به اتفاق کامراني فر و سخندان براي قضاوت داربي انتخاب شدم و عنايت به ما روحيه داد که به ما اعتماد کامل دارد و مثل هميشه و بدون استرس قضاوت کنيم.
ترکي اظهار کرد: مجموعه فدراسيون به اين نتيجه رسيده بود که بهترين گزينه براي داوري من و همکارانم بوديم و عدم قضاوت من در هفته قبل از داربي نيز امري عادي بود چون خودم خواستم کمتر کار کنم و هر هفته قضاوت نکنم.
اين داور بين المللي فوتبال بي حاشيه بودن خود را يکي از دلايل انتخابش براي قضاوت در داربي دانست و عنوان کرد: يکي از مشکلاتي که براي جامعه داوري ايجاد مي شود مصاحبه هاي زياد و حواشي داوران است و در کلاس داوري که در کشور مالزي برگزار شد همه داوران و حتي مطبوعات متفق القول بودند که داوران نبايد مصاحبه کنند.
وي گفت: انتخاب من به عنوان داور اين مسابقه به نوبه خود به من اعتماد به نفس داد و جاي اميدواري بود و قبل از بازي با تمام بزرگاني که در گذشته تجربه قضاوت در اين ديدار را داشتند صحبت کردم و همين صحبت ها به من قوت قلب داد و جالب اينکه خيلي از منتقدين داوري هم دوست داشتند در اين بازي موفق باشم و بازي خوب از آب درآيد و اين مسئله هم اعتماد به نفس من را افزايش داد.
وي ادامه داد: صبح روز قبل از بازي و پيش از رفتن به فرودگاه به همراه سخندان و کامراني فر به زيات امام رضا(ع) رفتيم و پس از بيرون آمدن از حرم احساس سبکي خاصي مي کردم و حسي به من مي گفت که موفق خواهم شد و بايد بگويم که هميشه به مشهدي بودنم افتخار مي کنم و خوشحالم که در بعضي مقاطع مي توانم باعث افتخار شهر و استانم باشم.
وي در پاسخ به اين سوال که چرا قضاوت داربي مشهد به عهده داوران مشهدي گذاشته نشد، اظهار داشت: کميته داوران فدراسيون فوتبال پيشنهاد داده بود که همين تيم داوري که داربي تهران را قضاوت کرد در داربي مشهد هم داور باشند، اما مسوولان هيات فوتبال استان مخالفت کردند و فکر مي کردند که براي ما حاشيه سازي خواهد شد.
ترکي در ادامه به ايسنا گفت: يک داور بين المللي همه جا مي تواند داوري کند و حتي اگر به رنگ خاصي علاقه داشته باشد باز هم مي خواهد خودش را خوب نشان دهد چرا که مي داند نظارت ها بر کار او زياد است و به خاطر هيچ رنگي آبرو و حيثيت خود را از بين نمي برد.  وي اظهار داشت: 10 سال پيش و قبل از اين که داور بين المللي شوم، ديدار تيم هاي جوانان ايران و ژاپن را قضاوت کردم که در آن بازي 2 بازيکن از ايران و يک نفر از ژاپن را اخراج کردم و در پايان بازي تماشاچيان ايراني به من توهين کردند، اما سرپرست تيم ژاپن از قضاوت بازي بسيار رضايت داشت; به نظر خودم براي يک داور از تيم ملي کشورش تيم مهمتري وجود ندارد اما هميشه بايد بي طرفي را رعايت کرد و قضاوت درست انجام دهد.
اين داور بين المللي فوتبال در خصوص برخورد مردم پس از بازي داربي، اظهار داشت: پس از داربي مردم، بازيکنان و مربيان زيادي به من تبريک گفتند و حتي با وجود اينکه دو ماه از آن ديدار گذشته هنوز هم به من اظهار محبت مي کنند و پس از بازي از همه جاي دنيا از جمله انگليس، آمريکا و کانادا تماس تلفني داشتم و حتي مسوولان درجه اول ورزش کشور هم به من خسته نباشيد گفتند و اين نشان مي دهد که همه از کار من راضي بودند.

 


 مازيار زارع در رديف دهم بهترين گلزنان جهان  

هافبک ملي پوش تيم فوتبال پرسپوليس تهران در مکان دهم بهترين گلزنان ديدارهاي ملي در سال جاري ميلادي قرار گرفت.
به گزارش فارس و به نقل از سايت آمار و ارقام تاريخ فوتبال جهان،  مازيار زارع از ابتداي سال 2009 تاکنون سه گل در ديدارهاي بين المللي(ملي و باشگاهي) به ثمر رسانده است.  براساس اين اعلام،  زارع بالاتر از بازيکنان نام آشنايي همچون اتوئو و مسي از تيم بارسلونا اسپانيا قرار گرفته است.
در اين فهرست، برايان اوموني مهاجم تيم ملي اوگاندا با شش گل در تيم ملي و سه گل در ديدارهاي بين المللي باشگاهي،  عنوان بهترين گلزن تا به حال را در اختيار دارد.

 


 4 ملي پوش درگير شده با هوادار محروم نمي شوند 

به دليل توجه فيفا به برخورد فيزيکي چهار ملي پوش تيم ملي ايران با يک هوادار، فدراسيون فوتبال از محروميت اين بازيکنان صرف نظر کرد.
به گزارش فارس، به گفته يکي از مسئولان فدراسيون فوتبال، ناظران فيفا در نامه اي به فدراسيون اعلام کرده اند در صورت بروز برخورد فيزيکي بازيکنان تيم ملي با يک هوادار بعد از بازي مقابل عربستان نام اين بازيکنان را در اختيار فيفا قرار دهند تا محروميت هاي لازم براي اين ملي پوشان در نظر گرفته شود.
با توجه به اين شرايط و با وجودي که جلسه کميته انضباطي مربوط به دو تن از اين ملي پوشان برگزار شده و همگان در انتظار حکم کميته انضباطي هستند، فدراسيون فوتبال تصميم گرفته فعلا از محروميت اين بازيکنان بگذرد و به توبيخ کتبي و جريمه مالي بسنده کند تا محروميت بين المللي در انتظار آنها نباشد.
ظاهرا پرونده مهدي رحمتي، غلامرضا رضايي، حسين کعبي و سياوش اکبرپور بسته نخواهد شد و در وقت مناسب پرونده اين بازيکنان مورد بررسي قرار مي گيرد.
گفته مي شود حسين کعبي با 6، رحمتي با 4 و اکبرپور و رضايي با 3 ميليون تومان جريمه نقدي روبه رو هستند.

 


 کفاشيان:
 قلعه نويي سومين گزينه ما بود  

محمد مايلي کهن به عنوان سرمربي و منصور ابراهيم زاده به عنوان مربي تيم فوتبال ايران انتخاب شدند.
به گزارش ايسنا، علي کفاشيان رييس فدراسيون فوتبال ايران پس از نشست کميته تيم هاي ملي فوتبال با تشکر از رسانه ها براي حضور در فدراسيون فوتبال گفت: عذر ما را بپذيريد، بعد از جلسه نياز بود تفاهمي با گزينه هاي مورد نظر انجام گيرد که سرانجام بر اساس مذاکرات محمد مايلي کهن به عنوان سرمربي و منصور ابراهيم زاده به عنوان دستيار او انتخاب شدند.
وي در پاسخ به اين سوال که وضعيت "روته مولر" چه خواهد شد گفت: روته مولر در استخدام فدراسيون فوتبال است و در چند روز آينده درباره وضعيت او هم مذاکرات انجام مي گيرد.
کفاشيان در پاسخ به اين سوال که آيا مايلي کهن تنها براي سه بازي سرمربي تيم ملي است يا خير؟ گفت: مايلي کهن به هر حال سرمربي تيم ملي است و به عنوان سرمربي فعاليت خواهد کرد و بعد از سه بازي پيش رو درباره آينده تفاهم خواهد شد.
کفاشيان درباره  ديگر گزينه هاي سرمربي گري تيم ملي گفت:  ما سه گزينه را مد نظر داشتيم. گزينه اول ما مايلي کهن بود که اگر با او توافق نمي  کرديم و اگر با ياوري هم توافقي حاصل نمي شد با قلعه نويي صحبت مي کرديم اما به هر حال مايلي کهن بيشترين راي را در جلسات کسب کرد.
وي در پاسخ به اين سوال که اگر تيم ملي به جام جهاني نرود، چه کسي پاسخگو خواهد بود گفت: بازي فوتبال هم برد دارد، هم باخت و هم مساوي، نبايد نسبت به فوتبال مان نااميد باشيم. اگر به جام جهاني نرويم بايد براي چهار سال بعد برنامه ريزي کرد.
وي در پاسخ به اين سوال که آيا ابراهيم زاده گزينه فدراسيون فوتبال بود، گفت: با مشورت مايلي کهن، تاج گفت وگوهايي را با ابراهيم زاده انجام داد اما مايلي کهن اعلام کرد که تا چند روز آينده درباره دستيارانش اعلام نظر مي کند که ما از او خواستيم هر چه سريعتر پاسخش را بدهد که او نيز پذيرفت.
کفاشيان با بيان اينکه سرمربي تيم ملي اختيار تام دارد، گفت: بعد از پايان بازي هاي سايپا در ليگ از اواسط ارديبهشت مايلي کهن کارش را آغاز مي کند اما، از همين امروز کارهاي اوليه را انجام خواهد داد.
رييس فدراسيون فوتبال درباره مبلغ قرارداد مايلي کهن گفت: صحبتي از مبلغ قرارداد نشد و مايلي کهن سرمربي گري تيم ملي را به عنوان يک وظيفه ملي پذيرفت.