نسخه شماره 2041 - 1388/01/19 -


فسخ معامله خريد سهام فولا د خوزستان

با معارفه مديرعامل جديد ايران خودرو
استارت ادغام خودروسازان زده شد


واردات پياز به کشور آغاز شد

کردزنگنه خبر داد:
40 شرکت بزرگ در برنامه واگذاري امسال

وزير صنايع و معادن:
بسته حمايت از توليد هفته آينده ابلاغ مي شود

وزير اقتصاد:
قانون مديريت خدمات کشوري در سال جاري اجرا مي شود


اخبار کوتاه


 فسخ معامله خريد سهام فولا د خوزستان  

به نظر مي رسد مديران فولاد خوزستان اين شريک خود را چندان در معادلات مديريتي شرکت جاي نمي دهند و براي امور اين شرکت از وي استفاده نمي کنند.
محمد جابريان، خريدار سهام عمده فولاد خوزستان که انصراف خود را از خريد اين سهام اعلام کرده است، گفت: فکر نمي کنم براي فسخ قرارداد مشکلي وجود داشته باشد.
وي در گفتگو با ايلنا، ادامه داد: علت انصراف ما از خريد اين سهام را از سازمان خصوصي سازي بپرسيد. آنها بايد در اين زمينه پاسخ دهند. ضمن اينکه مشکلات ما در اين مجموعه بارها گفته شده و در اخبار گوناگون آمده است.
جابريان از ارائه توضيحات بيشتر خودداري و اعلام کرد: براي فسخ معامله پيش خواهيم رفت.
گفته مي شود علت اصلي انصراف بزرگترين خريدار تاريخ خصوصي سازي کشور، نارضايتي وي از همکاري با مجموعه فولاد خوزستان است.
به نظر مي رسد مديران فولاد خوزستان اين شريک خود را چندان در معادلات مديريتي شرکت جاي نمي دهند و براي امور اين شرکت از وي استفاده نمي کنند.
درصورت نقض حق، خريدار مي تواند درمراجع صالحه حق خود رااحيا کند

 دکتر علي صالح آبادي  رييس سازمان بورس و اوراق بهادار  در گفت وگو با ايسنا، در خصوص اعلام انصراف خريدار بلوکي فولاد خوزستان با بيان اينکه معامله در بورس قطعي شده است اظهار کرد: سال گذشته معامله از ديد بورس قطعي شده است و طبق مقررات بورس سهام بلوکي از دو بخش نقدي و غير نقدي تشکيل شده است. بخش نقدي در ظرف مهلت مشخص شده بايد تسويه شود و بخش غير نقدي معامله تابع توافق خريدار و فروشنده است.
وي ادامه داد: با تقديم فرم تسويه خارج از پاياپاي به بورس خريدار و فروشنده توافق مي کنند که بخش غير نقدي معامله را به صورت توافقي در آينده انجام دهند و با ارايه آن فرم به بورس، معامله قطعي مي شود و در سيستم معاملات بورس سهام به نام خريدار ثبت مي شود.
صالح آبادي تصريح کرد: پرداخت مابقي پول توسط خريدار که قراراست به صورت غير نقدي پرداخت شود تابع شرايط خاص خود است و سهم به نام هر شخصي که باشد مالک قانوني سهم است و هر چه که به مالک قانوني تعلق مي گيرد به آن فرد تعلق مي گيرد ولي اگر به هر دليلي چک آن پرداخت نشود و يا اتفاقي رخ دهد به سازمان بورس ارتباطي ندارد.
صالح آبادي گفت: اگر سهام وثيقه بوده و فروشنده هم طبق قرارداد اين اختيار را داشته باشد که سهم را به نام خود کند مي تواند با ارسال نامه درخواست دهد که سهم وثيقه شده را به نام وي تبديل کند.
رئيس سازمان بورس خاطر نشان کرد: براي خريد بلوکي طبق مقررات آيين نامه معاملات با آن برخورد شده و کسي که مالک قانوني مي شود تابع قانون تجارت مي شود و راه نيافتن خريدار فولاد خوزستان به هيات مديره به وزارت صنايع و مالک سهم مربوط است.
صالح آبادي تاکيد کرد: انصراف خريدار بلوکي فولاد خوزستان از معامله تابع قراردادي است که بين خريدار و فروشنده وجود دارد و از نظر سازمان بورس در روزي که بخش نقدي معامله تسويه شده و براي بخش غير نقدي آن نيز فرم خارج از پاياپاي به بورس ارايه و معامله در سيستم بورس به نام فرد ثبت شده است معامله قطعي است و انصراف يا عدم پرداخت بخش غير نقدي تابع قرارداد خريدار با فروشنده است که سازمان خصوصي سازي باشد.
وي اضافه کرد: در صورت انصراف خريدار، قانون تجارت بر آن حاکم است و اين قانون تکليف را به صورت کامل مشخص کرده و هر کسي که مالک سهم مي شود تمام امتيازاتي که يک مالک دارد به آن تعلق مي گيرد.
وي خاطرنشان کرد: هر کسي که حقي را طبق قانون بدست آورد نمي تواند حقش را نقض کند و اگر اين امر رخ دهد مي تواند در مراجع صالحه حق خود را احيا کند که مراجع بايد راجع به آن نظر بدهند.


 با معارفه مديرعامل جديد ايران خودرو
 استارت ادغام خودروسازان زده شد 

مراسم توديع و معارفه مديرعامل ايران خودرو عصر روز دوشنبه بدون حضور منطقي برگزار شد.
اتفاق قابل توجه  اين مراسم دست اتحادي بود که قلعه باني، بذرپاش و نجم الدين به يکديگر دادند تا با استناد به صحبت هاي خودشان مقدمه اي براي حرکت به سمت ادغام دو خودروساز بزرگ کشور يعني ايران خودرو و سايپا باشد.
نجم الدين، مديرعامل جديد ايران خودرو که با چهره اي شاد در اين مراسم حاضر شده بود طي سخناني با بيان اينکه انتخاب وي براي مديريت اين شرکت خودروسازي به معني بازگشت مجدد وي به خانه اش است، گفت: مديرعامل سايپا ماه گذشته اعلام کرد، سايپا ديگر ايران خودرو را رقيب خود نمي داند، اين نشان دهنده آن بود که ايشان در آن زمان از تغيير مديريت عامل ايران خودرو خبر داشته است.  وي ادامه داد: از امروز ما نيز سايپا را رقيب خود نمي دانيم بلکه با يکديگر رفيق هستيم و بايد با خارجيها رقابت کنيم.
نجم الدين تاکيد کرد: از اين به بعد نامهاي ايران خودرو و سايپا معني نخواهد داشت و ما اين دو شرکت را به عنوان خانه شماره يک و خانه شماره دو خود مي شناسيم.  وي افزود: بحث ادغام خودرو سازان نيز که از قبل مطرح شده بود در حال تحقق است و با امکاناتي که در بخشهاي مختلف اين دو شرکت خودروساز وجود دارد مي توانيم همکاري مناسبي با يکديگر داشته باشيم و از امکانات يکديگر استفاده کنيم.
وي دسترسي به برنامه توليد يک ميليون دستگاه سواري تا سال 1390 و افزايش سطح کيفي و بهبود قيمتها را از جمله اولويتهاي کاري خود در ايران خودرو عنوان کرد و افزود: حمايت از مجموعه هاي قطعه ساز، ارتقا خدمات پس از فروش و توليد خودروهاي کم مصرف با موتور پايه گاز سوز از ديگر اولويتهاي کاري شرکت ايران خودرو خواهد بود.  قلعه باني، رئيس سازمان گسترش نيز با بيان اينکه نجم الدين انتخابي مناسب براي ادامه کار منطقي است گفت: اميدوارم با حضور مديرعامل جديد ايران خودرو، مشکلات اقتصادي اين بنگاه اقتصادي با يک برنامه ريزي مناسب برطرف شود.
وي با اشاره به افزايش پنج برابري توليد سواري در اين شرکت طي سالهاي اخير گفت: سال گذشته ارزش فروش خودرو به 15 ميليارد دلار رسيد که بيش از 85 درصد آن داخلي سازي است و اين در حالي است که ميزان فروش صنعت خودروسازي کشور در سال 72 تنها يک ميليارد دلار بود.  قلعه باني در توضيح دليل برکناري مديرعامل ايران خودرو نيز گفت: با توجه به اينکه مسئوليت جديدي بر عهده منطقي گذاشته شده است، مديريت ايشان در ايران خودرو مجددا تمديد نشد.
وي تاکيد کرد: مدير عامل جديد ايران خودرو بايد به موضوع رضايت مشتريان، ارتقا بهره وري، کاهش هزينه ها و رشد سطح کيفي خدمات پس از فروش توجه ويژه اي داشته باشد.
وي در پايان از برگزاري مراسم توديع و معارفه مديرعامل ايران خودرو در هفته آينده و همزمان با رونمايي خودروي ايکس12 با حضور وزير صنايع در اين کارخانه خبر داد.
براساس حکم رييس سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران تغيير در مديريت شرکتهاي خودروساز تنها به مديرعامل ايران خودرو محدود نشد و تغييراتي نيز در اعضاي هيات مديره اين شرکت و همچنين شرکت سايپا اتفاق افتاد.  در اين راستا افشين روغني و علي اکبر طاهري به عضويت هيات مديره ايران خودرو منصوب و جايگزين برزو مختاري و رحيم اسماعيلي دانا شدند.
از سويي محمود کماني و افشين روغني به عنوان اعضاي جديد هيات مديره سايپا جايگزين جواد نجم الدين و محمدرضا روشني مقدم شدند.
همچنين وزير صنايع و معادن طي حکمي منوچهر منطقي را به عنوان مشاور ارشد وزير و مسئول طراحي و توليد هواپيماهاي پهن پيکر در کشور منصوب کرد.


 واردات پياز به کشور آغاز شد  

معاون بازرسي و رسيدگي به تخلفات سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان گفت: هماهنگي هاي لازم براي واردات پياز در کشور صورت گرفته و اين امر به آرامش در بازار منجر شده است.
سيد جواد تقوي در گفت وگو با مهر گفت: بروز مشکلاتي در بازار پياز به دليل تاخير در برداشت هاي مربوط به اين محصول در سال جاري بود، اين در حالي است که برنامه ريزي براي توليد محصولات کشاورزي در اختيار وزارت جهاد کشاورزي است که متاسفانه به دليل بروز اين تاخير، بازار دچار مشکل مقطعي شد.
به گزارش مهر، در دو هفته گذشته به دلايل نامعلومي قيمت پياز در سطح شهر تهران از کمتر از 500 تومان به بيش از 800 تومان افزايش يافته است.


 کردزنگنه خبر داد:
 40 شرکت بزرگ در برنامه واگذاري امسال  

مديرعامل سازمان خصوصي سازي از واگذاري سهام 40 شرکت بزرگ دولتي در سال جاري به بخش خصوصي خبر داد و گفت: قصد داريم در سه ماه ابتداي امسال وضعيت 28 شرکت واگذار شده را بررسي کنيم.
غلامرضا حيدري کردزنگنه در گفت وگو با مهر پايان سال 1393 را پايان کار واگذاري سهام شرکت هاي دولتي به بخش هاي غيردولتي در راستاي اجراي اصل 44 قانون اساسي عنوان کرد و گفت: بر اساس قانون اصل 44 سال پاياني برنامه پنجم توسعه پايان کار خصوصي سازي در کشور خواهد بود.
مديرعامل سازمان خصوصي سازي با اشاره به اينکه بر اساس برنامه زمان بندي تا سال 93 بايد 256 شرکت بزرگ دولتي و صنايع مادر به بخش غيردولتي واگذار شوند، تصريح کرد: از اين تعداد شرکت بزرگ، امسال حدود 40 شرکت واگذار خواهد شد.
وي همچنين تصريح کرد: همچنين بر اساس قانون اصل 44 بايد امسال 357 شرکت کوچک و خارج از صدر اصل 44 به بخش خصوصي واگذار شوند.
کردزنگنه همچنين بر نظارت بر وضعيت شرکت هاي دولتي پس از واگذاري سهام تاکيد و تصريح کرد: در سه ماه ابتداي سال جاري 28 شرکت دولتي واگذار شده به بخش غيردولتي مورد بازديد قرار مي گيرند تا وضعيت آنها به لحاظ بهره وري، نيروي انساني و غيره بررسي شود.


 وزير صنايع و معادن:
 بسته حمايت از توليد هفته آينده ابلاغ مي شود 

وزير صنايع و معادن اعلام کرد: اولين بسته ويژه حمايت از توليد و صنعت به منظور تداوم رشد در اين بخش، هفته آينده ابلاغ خواهد شد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت صنايع و معادن، علي اکبر محرابيان اظهار داشت: با توجه به رشد بسيار خوب توليد و صنعت در سال گذشته، اولين بسته حمايتي از اين بخش که با هدف تداوم رشد توليد طراحي شده است، ارائه خواهد شد.  رئيس کارگروه حمايت توليد، با اشاره به اينکه بخش توليد و صنعت کشور در سال 87 توانست رشد بسيار خوبي را تجربه کند افزود: در حالي که وضعيت اقتصادي در اکثر کشورهاي جهاني به ويژه کشورهاي غربي با بحران روبرو بود، بخش صنعت و توليد در ايران با سياست ها و برنامه ريزي هاي مناسب، کمترين اثر را از اين وضعيت داشت و روند رو به رشد خود را حفظ کرد.
وي اظهار داشت: سال گذشته ميزان سرمايه گذاري هاي انجام شده در پروانه هاي صنعتي صادره بالغ بر 24 هزار و 600 ميليارد تومان بود که در مقايسه با سال 86 بيش از 90 درصد رشد نشان مي دهد که نشاندهنده سياست گذاري هاي مناسب و هدايت درست سرمايه ها به سمت توليد و صنعت بوده است.
محرابيان دستيابي به رشد مناسب در بخش صنعت کشور در حالي که غالب کشورها با بحران اقتصادي روبه رو بودند را يک نعمت الهي توصيف کرد و افزود: تمامي تلاش وزارت صنايع و معادن و دست اندرکاران توليد در کشور اين خواهد بود که اين روند در سال جاري نيز حفظ شود که ارائه بسته حمايتي از توليد از جمله تدابير اتخاذ شده است.  وزير صنايع ومعادن، با اشاره به لزوم حمايت نظام بانکي از بخش توليد کشور خاطرنشان ساخت: در بسته سياستي نظارتي شبکه بانکي کشور نيز پشتيباني از صنعت اولويت اصلي و شاه بيت جهت گيري ها خواهد بود و تمامي تلاش هاي مجموعه کارگروه حمايت از توليد که رياست محترم جمهوري اواخر سال گذشته دستور تشکيل آن را دادند، در همين جهت خواهد بود.
رئيس کارگروه حمايت از توليد توضيح داد: رئيس جمهوري نيز در دستور خود مبني بر تشکيل کارگروه مذکور تاکيد کردند که اين کارگروه "به منظور بررسي و چاره انديشي براي رفع موانع و مشکلات فراروي توليد از جمله در بخش صنعت و اتخاذ ساز و کار مناسب با استفاده از تمامي ظرفيت هاي قانوني جهت ايجاد انگيزه، اميد و تحرک بيشتر نزد فعالان عرصه توليد" تشکيل مي شود.
گفتني است رياست کارگروه حمايت از توليد با وزير صنايع و معادن است و در آن وزيران نيرو، بازرگاني، دفاع و کار و امور اجتماعي و رئيس کل بانک مرکزي و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري عضويت دارند.


 وزير اقتصاد:
 قانون مديريت خدمات کشوري در سال جاري اجرا مي شود 

وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: مسلم است که ما قانون خدمات مديريتي کشور را در سال جاري اجرا مي کنيم. به گزارش خبرگزاري فارس، سيدشمس الدين حسيني ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اينکه آيين نامه قانون مديريت خدمات کشوري در سال گذشته در ارتباط با بازنشستگان اجرا شد، اظهار داشت: امسال براي کارمندان نيز با توجه به تامين اعتباري که صورت گرفته اين قانون قابل اجراست و ما آن را اجرا مي کنيم.  وي افزود: رئيس جمهور در اسفندماه سال گذشته معاونت توسعه منابع انساني را براي تهيه اين آيين نامه مسئول کردند و اين قانون آيين نامه هاي متعددي دارد که با اولويت تصويب مي شود.  وزير اقتصاد در ارتباط با وضعيت نرخ سود بانکي در سال جاري گفت: نرخ سود بانکي طبق قانون بايد در شوراي پول و اعتبار تصويب و به تاييد رئيس جمهور برسد.  حسيني خاطرنشان کرد: همکاران ما در بانک مرکزي بسته سياستي و نظارتي تهيه کرده اند و در کميسيون اقتصاد با حضور اعضاي شوراي پول و اعتبار مورد رسيدگي قرار گرفته و فکر مي کنم ظرف چند روز آينده به جمع بندي نهايي برسيم.  حسيني گفت: در سال 85 و 86 نرخ رشد نقدينگي در اقتصاد ايران بالا بود و سبب شد که ما با بعضي از تبعات آن از جمله افزايش سطح عمومي قيمت ها و تورم مواجه شويم.  وزير اقتصاد ادامه داد: در شش ماه نخست سال گذشته که بسته سياستي نظارتي تصويب شد، اقدامات گسترده اي صورت گرفت که اين امر سبب کاسته شدن شتاب نرخ رشد نقدينگي مي شود.  وي افزود: اين سياست در کنار کاهش تورم وارداتي سبب شد که ماه به ماه نرخ تورم در حال کاهش باشد.  وزير اقتصاد گفت: با توجه به اينکه ما به دنبال سياست انضباط پولي بوده و هستيم از پاييز سال گذشته منابع در اختيار بانک ها را به صورت مديريت شده قرار داديم و امسال نيز سياست ما اين است که تسهيلات در راستاي فعاليت هاي مولد به دست متقاضيان برسد.  حسيني درباره نرخ تورم در سال گذشته خاطرنشان کرد: در دوره برنامه دوم توسعه نرخ تورم 25/6 و در برنامه سوم 14/1 و در سال 84 تا 86 نيز به 13/6 درصد رسيده است.  وزير اقتصاد يادآور شد: زماني که تورم سال گذشته افزايش يافت اجراي برنامه ها و سياست هاي مختلف موجب شد تا از آبان تا اسفند سال گذشته به مرور نرخ تورم کاهش يابد.  حسيني ادامه داد: در تحليل تورم دو سياست کوتاه يا ميان مدت و بلند مدت داريم و در تدوين طرح تحول اقتصادي چون نگاه ما ساختاري بود يک دوره بلند مدت را در نظر گرفتيم.  وي افزود: در سه دهه گذشته نرخ تورم در اقتصاد ايران دو رقمي بوده و توفيق کشور در مهار تورم هيچگاه پايدار نبوده است.  وزير اقتصاد افزود: يکي از دلايل اين مهم اين است که با تورم ريشه اي برخورد نکرده و نخواستيم ساختارهاي تورم را اصلاح کنيم و فکر کرديم با اصلاح چند سياست مي توانيم تورم را مهار کنيم.


 اخبار کوتاه 

 استفاده کنندگان از پايانه هاي فروش
 بانک اقتصاد نوين جايزه دريافت کردند

هم زمان با سالروز ولا دت حضرت محمد مصطفي(ص) مراسم اهداي جوايز استفاده کنندگان از پايانه هاي فروش بانک اقتصاد نوين با حضور تعدادي از استفاده کنندگان از پايانه هاي فروش اين بانک مدير عامل و مديران شرکت پرداخت نوين آرين برگزار شد.  به گزارش روابط عمومي بانک اقتصاد نوين، مهندس عبدالرضا شريفي حسيني مدير عامل شرکت پرداخت نوين گفت: بانک اقتصاد نوين با هدف فرهنگ سازي استفاده از ابزار بانکداري الکترونيکي و حذف اسکناس ازي دادو ستد روزانه به دارندگان انواع کارت هاي بانک هاي عضو شبکه شتاب که از پايانه هاي فروش اين بانک استفاده کنند به قيد قرعه جايزه اعطا مي کند. وي افزود: بانک اقتصاد نوين به دارندگان کارت هاي بانکي که روزانه حداقل 100 هزار ريال خريد از طريق پايانه هاي فروش اين بانک انجام دهند سکه بهار آزادي اعطا مي کند. مدير عامل شرکت پرداخت نوين خاطر نشان کرد: اين طرح از 12 بهمن در شبکه پايانه فروش بانک اقتصاد نوين آغاز شده است و تا پايان فروردين ماه سال جاري ادامه خواهد داشت. وي افزود: بر اين اساس لا زم است دارندگان کارت هاي شتابي با خريد 100 هزار ريال از مرکز دارنده پايانه فروش بانک اقتصاد نوين شماره سريال مندرج در فيش دريافتي را در همان روز به شماره 20005484 از طريق پيام کوتاه ارسال نمايند. بر اساس اين گزارش در اين مراسم جايزه تعدادي از برندگان به ايشان اهدا شد.

1375 ميليارد ريال از بدهي دولت
به بانکها بازپرداخت مي شود

 با تصويب دولت، 1375 ميليارد ريال از بدهي دولت به بانکهاي تجاري و تخصصي بازپرداخت مي شود.  به گزارش مهر، هيئت وزيران بنا به پيشنهاد معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهوري و به استناد اصل يکصد و سي و هشتم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، بازپرداخت 1375 ميليارد ريال از بدهي دولت به بانکها را تصويب کرد.  بر اساس اعتبار جز» (1) رديف "103000" تملک داراييهاي مالي سال 1387 با عنوان " بازپرداخت بدهي به بانکهاي تجاري و تخصصي"، قرار است 350 ميليارد ريال اعتبار به بانک ملي ايران و 355 ميليارد ريال اعتبار به بانک کشاورزي توزيع شود.  همچنين 123 ميليارد ريال به بانک تجارت، 40 ميليارد ريال به بانک ملت، 165 ميليارد ريال به بانک سپه، 117 ميليارد ريال به بانک صادرات ايران و 225 ميليارد ريال به بانک مسکن بازپرداخت خواهد شد. 

کاهش قيمت مسکن در ماههاي آينده هم ادامه مي يابد

 رئيس اتحاديه مشاوران املاک با بيان اينکه رکود خريد و فروش در بازار مسکن طي ماه هاي آينده نيز ادامه خواهد داشت گفت: گزارش ها از شهرهاي مختلف کشور حاکي از کاهش قيمت مجدد مسکن مي دهد.
مصطفي قلي خسروي در گفت و گو با فارس با اشاره به اينکه بازار مسکن در چند ماه اخير از رکود خارج نخواهد شد افزود: اجراي کد رهگيري موجب شده تا دست افراد سودجو که با خريد مسکن و فروش آن به مبلغ بالاتر بازار مسکن را دچار التهاب مي کردند کوتاه شود بنابراين افراد واقعي که قصد خريد يا فروش دارند در بازار مسکن باقي مي مانند به همين دليل آمار خريد و فروش کاهش مي يابد.  وي ادامه داد: قيمت مسکن در سال گذشته در سراسر کشور به طور متوسط 30درصد کاهش داشت و پيش بيني مي شود امسال نيز به همين ميزان کاهش قيمت مسکن را شاهد باشيم.   قلي خسروي با بيان اينکه رکود حاکم بر بازار مسکن دو سال به طول مي انجامد گفت: زماني که کاهش قيمت مسکن در اذهان عمومي حک مي شود حداقل دو سال زمان مي برد که بازار مسکن مجددا به حالت عادي خود بازگردد و قيمت ها افزايش يابد.  رئيس اتحاديه املاک در خصوص کاهش اجاره بهاي مسکن گفت: اجاره بها تابعي از قيمت مسکن است بنابراين با توجه به کاهش قيمت مسکن موجران نيز اجاره بها را کاهش مي دهند.

 مجوز چاپ 900 ميليارد تومان اسکناس
 در سال 88 صادر شد

 شوراي پول و اعتبار مجوز چاپ 900 ميليارد تومان اسکناس در سال 88 را به بانک مرکزي داده است. به گزارش فارس، شوراي پول و اعتبار در جلسه کميسيون اقتصاد به استناد بند ب ماده 3 قانون پولي و بانکي کشور تصويب کرد: بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران مجاز است مبلغ 9 هزار ميليارد ريال اسکناس براي سال 88 چاپ نمايد.

 افزايش 9 هزار صندلي پرواز در ايام نوروز

 سخنگوي سازمان هواپيمايي کشور گفت: با اضافه شدن هواپيماهايي با ظرفيت مختلف به ناوگان هوايي کشور در اواخر اسفند 87، تعداد صندلي پرواز از 23 هزار عدد به 32 هزار صندلي افزايش پيدا کرد. رضا جعفرزاده در گفت وگو با توانا، راجع به هواپيما هاي اضافه شده به ناوگان هوايي کشور در ماه هاي گذشته، خاطرنشان کرد: در جهت افزايش خدمات رساني و بهينه سازي ظرفيت ناوگان هوايي کشور، در ايام عيد هواپيماهاي مختلفي با ظرفيت هاي متفاوت به اين ناوگان اضافه شد.  سخنگوي سازمان هواپيمايي کشور تاکيد کرد: هواپيماهاي مذکور در سه نوع ظرفيت پايين، ظرفيت متوسط و ظرفيت بالا است.  جعفرزاده با تاکيد بر رشد 26 درصدي ناوگان هوايي کشور در سال گذشته افزود: با اضافه شدن هواپيماهاي با ظرفيت مختلف به اين ناوگان در اواخر اسفند 87، تعداد صندلي پرواز از 23 هزار عدد به 32 هزار صندلي افزايش پيدا کرد.  وي با بيان اينکه تعداد ناوگان هوايي کشور در سال 87 معادل 57 فروند بوده است، تاکيد کرد: در حال حاظر تنها 2/5 الي 3 درصد از مردم از حمل و نقل هوايي استفاده مي کنند.

تابستان امسال خاموشي نداريم

 وزير نيرو اعلام کرد: با تدابير وزارت نيرو، مي توان با اطمينان به مردم قول داد که تابستان امسال را بدون خاموشي سپري کنيم.   پرويز فتاح در گفت وگو با مهر گفت: با به مدار آمدن نيروگاه هاي برق آبي و توليد برق تا 3 هزار مگاوات، به نظر مي رسد بتوان در اوج مصرف تابستان که رقمي معادل 41 هزار و 500 مگاوات را پيش بيني کرده ايم و نيز با مراقبت هايي که در حوزه دولتي مبني بر بهينه مصرف کردن خواهيم داشت، بتوانيم تابستان را بدون خاموشي سپري کنيم. وزير نيرو افزود: دغدغه ما استفاده از واحدهاي برق آبي به دليل کمبود آب است اما به نظر مي رسد که سال جاري وضعيت آنها نسبت به سال گذشته بهتر باشد، زيرا سال گذشته بيش از 2 هزار مگاوات از واحدهاي برق  آبي توانستيم برق بگيريم. فتاح در عين حال اظهارداشت: امسال تا 3 هزار مگاوات برق اين نيروگاه ها حساب باز کرده ايم که اگر محقق شود مي تواند در رکورد اوج مصرف موثر باشد.