نسخه شماره 2041 - 1388/01/19 -


کتابخانه ديجيتالي جهاني راه اندازي مي شود

مجيد سرسنگي:
تئاتر پارس به سازمان فرهنگي و هنري شهرداري واگذار مي شود


بيل کلينتون در جشنواره کن


جکي چان در سرباز بزرگ


برنامه هاي ويژه انتخابات رياست جمهوري در راديو جوان


مرگ عوضي امروز در شبکه سه


کنسرت سالارعقيلي و گروه «راز و نياز» در آلمان


فيلم يوسف پيامبر در جشنواره بيست وهشتم فيلم فجر


والت ديزني سربازان اسب سوار را درباره 11 سپتامبر مي سازد


بررسي مجدد قرار داد هاي تيپ در خانه تئاتر


سيدمهدي شجاعي با چند کتاب تازه در نمايشگاه کتاب

24 ارديبهشت سال جاري در اصفهان گشايش مي يابد
پنجمين نمايشگاه بين المللي گردشگري و هتلداري


مهلت ارسال آثار به جشنواره فيلم کوتاه سرزمين زيتون تمديد شد


هيات داوران جشنواره منطقه اي خليج فارس معرفي شدند


داستانک


سراي فرهنگ


 کتابخانه ديجيتالي جهاني راه اندازي مي شود 

کتابخانه ديجيتال جهاني روز 21 آوريل (اول ارديبهشت) در مقر سازمان يونسکو در پاريس راه اندازي مي شود.
به گزارش ايسنا،  اين کتابخانه ي ديجيتالي وب سايتي است که امکان دسترسي کاربران را از سراسر جهان به کتاب ها، نقشه ها، دست نوشته ها، فيلم ها و عکس هاي ناياب امکان پذير مي کند.
مطالب فرهنگي موجود در اين کتابخانه به هفت زبان عربي، چيني، انگليسي، پرتغالي، روسي، فرانسوي و اسپانيولي ارائه خواهد شد.
به گزارش فرانس پرس، ايده  راه اندازي اين کتابخانه از سوي سازمان يونسکو ارائه شده است و به کمک کتابخانه کنگره آمريکا که بزرگ ترين کتابخانه جهان است، راه اندازي مي شود.
کتابخانه ها و موسسات فرهنگي از کشورهاي مختلف جهان از جمله انگلستان، برزيل، چين، مصر، فرانسه، روسيه، ژاپن، عربستان و آمريکا از لحاظ تامين مطالب و کمک فني در اين پروژه مشارکت داشته اند.
کتابخانه ي  ديجيتال جهاني به آدرس org.worlbbigitallidrary.www  از روز 21 آوريل براي کاربران جهاني در دسترس خواهد بود. 


 مجيد سرسنگي:
 تئاتر پارس به سازمان فرهنگي و هنري شهرداري واگذار مي شود 

قائم مقام سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران گفت: تئاتر پارس از سوي ستاد اجرايي فرمان امام (ره) از مزايده خارج شده و در حال حاضر کارهاي کارشناسي پارس براي تحويل به سازمان صورت مي گيرد.
مجيد سرسنگي، قائم مقام سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران با اعلام اين خبر به فارس گفت: ملک تئاتر پارس به ستاد اجرايي فرمان امام خميني(ره) تعلق داشت که آن را به هنرمندان تئاتر آزاد اجرا داده بود و بعد از پايان موعد مقرر آن را براي فروش به مزايده گذاشت.
وي ادامه داد: ما نگران تغيير کاربري اين تئاتر قديمي بوديم و براي حفظ تئاتر پارس با ستاد اجرايي فرمان امام (ره) وارد مذاکرده شديم و بعد از مذاکرات قرار شد تا تئاتر از مزايده خارج شود.
سرسنگي تصريح کرد: در حال حاضر مشغول کارشناسي هستيم و قرار است ما به ازاي تئاتر پارس، املاکي به ستاد اجرايي داده شود و تئاتر پارس به سازمان فرهنگي و هنري تحويل داده شود و سعي مان حذف اين مکان تئاتري است.


 بيل کلينتون در جشنواره کن  

«بيل کلينتون» در دوره جديد جشنواره بين المللي فيلم کن شرکت مي کند.
به گزارش فارس، رئيس جمهور سابق آمريکا براي حمايت از مبارزه هنرمندان عليه بيماري ايدز در اين جشنواره بين المللي حضور پيدا خواهد کرد.
کلينتون در مراسم ويژه خيرخواهانه هنرمندان بين المللي که در طول برپايي مراسم کن بر عليه بيماري ايدز تبليغات مي کنند شرکت مي کند.
اين مراسم هر سال در جريان برگزاري مراسم کن براي مبارزه با بيماري ايدز پول جمع آوري مي کند.  مراسم فوق در روز 21 ماه مه در يکي از هتل هاي مجلل شهر کن برپا خواهد شد.


 جکي چان در سرباز بزرگ  

«جکي چان» بازي در فيلم تازه اش با نام «سرباز بزرگ» را شروع کرد.
به گزارش فارس اين فيلم که در جنوب غربي چين فيلمبرداري مي شود، «سرباز بزرگ» نام دارد.
«سرباز بزرگ» يک کمدي اکشن تاريخي است که قصه آن در عهد کهن چين اتفاق مي افتد. در اين فيلم «جکي چان» در نقش يک سرباز پير و کهنه کار ظاهر مي شود که جان يک ژنرال جنگي را نجات مي دهد.
او اين ژنرال را همراه خود به يک سفر طولاني و اسطوره اي مي برد تا بتوانند با کمک يکديگر بر نيروي دشمن غلبه کند. اين دشمن هم کسي نيست جز دولت ظالم وقت چين.
نقش ژنرال را «وانگ لي هوم» بازي مي کند. کارگرداني سرباز بزرگ را «وينگ شنگ» به عهده دارد.


 برنامه هاي ويژه انتخابات رياست جمهوري در راديو جوان 

شهره خوشنويس از افزايش برنامه هاي ويژه دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري به برنامه هاي راديو جوان در ماه هاي آغازين سال جديد خبر داد.  مدير طرح و برنامه راديو جوان در گفت وگو با ايسنا، درباره اولويت ها و رويکرد اين شبکه در سال جديد گفت: با توجه به اين که مقام معظم رهبري سال 88 را سال اصلاح الگوي مصرف نام گذاري کرده اند ما اين شعار را ضرورت اوليه برنامه هاي خود قرار داده ايم.  وي ادامه داد: تغييرات محتوايي در برنامه هاي راديو جوان از اوايل تابستان و هم چنين در فصل پاييز ايجاد خواهد شد ولي در اوايل ارديبهشت تغييراتي در کنداکتور شبکه به وجود مي آيد.
خوشنويس هم چنين اظهار کرد: با توجه به اين که کشور وارد فضاي انتخاباتي شده است از اين پس بر تعداد برنامه هاي چالشي و گفت وگو محور شبکه با موضوع دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري افزوده خواهد شد.  وي ادامه داد: برنامه «سيمرغ» به طور ويژه به موضوع انتخابات رياست جمهوري مي پردازد و برنامه هاي ديگر مثل «مثلث» نيز بخش هايي از برنامه خود را به اين موضوع اختصاص داده اند.


 مرگ عوضي امروز در شبکه سه  

فيلم تلويزيوني "مرگ عوضي" به کارگرداني غلامرضا رمضاني و تهيه کنندگي رضا جودي چهارشنبه 19 فروردين ساعت 20:15 از شبکه سه روي آنتن مي رود.  به گزارش مهر، اين فيلم پس از مجموعه مناسبتي "بهاران در بهار" دومين تجربه تلويزيوني رمضاني و داستان دو دوست کلاهبردار است. کريم از هويت واقعي خويش چيزي نمي داند، ولي به خاطر علاقه به يک دختر فروشنده مي خواهد به هويت خود پي ببرد و ... برزو ارجمند، اميرحسين مدرس، فلامک جنيدي، مريم صباغيان، بهاره مشيري و اعظم کبوديان بازيگران "مرگ عوضي" هستند که در مرکز سيمافيلم توليد شده است. جودي تهيه کنندگي مجموعه هاي "صاحبدلان"، "مرده متحرک"، "روز حسرت" و "فصل بي پروايي" را در کارنامه دارد. ديگر عوامل توليد "مرگ عوضي" عبارتند از تصويربردار: مجيد فرزانه، صدابردار: شهرام متولي باشي، طراح صحنه و لباس: فرامرز بادرامپور، طراح گريم: محسن دارسنج، مدير توليد: بهرام جلالي، تدوينگر: مهدي جودي، آهنگساز: حميدرضا صدري و برنامه ريز: صالح جوان.


 کنسرت سالارعقيلي و گروه «راز و نياز» در آلمان  

سالار عقيلي و گروه موسيقي «راز و نياز» در فستيوال «حافظ و گوته» با همراهي ارکستر کراسنابروک آلمان کنسرت مي دهند.
اين خواننده با اعلام اين مطلب به ايسنا ، گفت: فستيوال «حافظ و گوته» اواخر خرداد و اوايل تير ماه در شهر «وايمر» آلمان برپا مي شود و گروه موسيقي «راز و نياز» چهار شب اجراي متفاوت در اين برنامه خواهد داشت.  به گفته او; شب نخست اين کنسرت که همزمان با افتتاحيه اين فستيوال است با اجراي مشترک «راز و نياز» و ارکستر اسنابروک برگزار مي شود.
در دو شب بعدي هم اين گروه قطعاتي را بدون خوانندگي سالار عقيلي اجرا مي کند و چهارمين شب از اجراي آنها همزمان با مراسم اختتاميه اين فستيوال برپا خواهد شد.  قطعات اجرايي اين گروه در اين فستيوال با تغييراتي اندک ، مشابه برنامه اي است که آنها پيش از اين با همراهي ارکستر برلين اجرا کرده بودند.  همچنين سالار عقيلي با همراهي گروه «مضراب» به سرپرستي و آهنگسازي حميد متبسم، طي دو شب در آلمان و لهستان کنسرت مي دهد.


 فيلم يوسف پيامبر در جشنواره بيست وهشتم فيلم فجر  

«فرح الله سلحشور» با بيان تلاش خود براي ارائه نسخه سينمايي «يوسف پيامبر(ع)» به جشنواره بيست وهشتم فيلم فجر، گفت: اين فيلم سينمايي بر خلاف نسخه سريالي آن، تفسير سوره يوسف نيست بلکه تنها قصه حضرت يوسف(ع) را روايت مي کند.
کارگردان سريال «يوسف پيامبر(ع)» در گفت و گو با فارس با اعلام مطلب فوق اظهار داشت:نکته مهم در مورد سريال «يوسف پيامبر(ع)» اين است که سريال يوسف تفسير سوره حضرت «يوسف پيامبر(ع)» است اما فيلم سينمايي حضرت يوسف(ع) تنها قصه يوسف است.
وي با اشاره به اينکه فيلم سينمايي «يوسف پيامبر(ع)» هيچ تفاوت ساختاري عمده اي با سريال آن ندارد، افزود:فيلم سينمايي «يوسف پيامبر(ع)» به هيچ عنوان ساختاري متفاوت با سريال آن ندارد چرا که يوسف داستاني از قرآن است و به همين دليل نمي توان آن را با ساختاري متفاوت عرضه کرد اما همانطور که گفتم برخلاف سريال که به نوعي تفسير سوره يوسف به حساب مي آيد،فيلم سينمايي آن کاملا روايتي از قصه يوسف است.


 والت ديزني سربازان اسب سوار را درباره 11 سپتامبر مي سازد 

کمپاني والت ديزني «سربازان اسب سوار» را با هم کاري «جري بروکهايمر» با مضموني درباره 11 سپتامبر مي سازد.  به گزارش فارس، کمپاني والت ديزني با همکاري «جري بروکهايمر» هم کار قديمي خود يک فيلم جديد جنگي را توليد مي کند.
اين فيلم «سربازان اسب سوار» نام دارد که قصه اش را از يک کتاب ادبي گرفته است. کتاب سربازان اسب سوار را «داگ استانتون» نوشته است و قصه آن در افغانستان اتفاق مي افتد.
خط اصلي قصه فيلم درباره اعضاي يک نيروي گارد ويژه است که با همکاري تعدادي از مامورين سرويس هاي مخفي در روزهاي پس از حادثه 11 سپتامبر حمله مخفيانه اي به کشور افغانستان مي کند.
نکته جالب حمله اين افراد در اين است که مثل کاراکترهاي قصه هاي وسترن سوار بر اسب هستند. اين سربازان اسب سوار به کمک نيروهاي جنگنده افغاني مي آيند تا شهر مزار شريف را تصرف کنند و با نيروهاي طالبان بجنگند.


 بررسي مجدد قرار داد هاي تيپ در خانه تئاتر 

انجمن هاي زيرپوشش خانه تئاتر با پيشنهاد مدير اداره کل هنرهاي نمايشي طرح هاي پيشنهادي خود را در قالب قرارداد تيپ به اين اداره ارائه مي دهند.
اصغر همت سخنگوي خانه تئاتر با اعلام اين خبر به ايسنا گفت: خوشبختانه اين بار اين پيشنهاد از سوي مدير اداره کل هنرهاي نمايشي مطرح شده است و برهمين اساس خانه تئاتر، دراولين فرصت، طرح هاي پيشنهادي تمام انجمن هاي زيرپوشش خود را به اداره کل هنرهاي نمايشي ارائه مي دهد.
او با اشاره به سابقه طرح شدن قرارداد تيپ در خانه تئاتر از سال هاي گذشته اظهار اميدواري کرد: اين بار، اين قرارد اد ها عملي شود.
اين عضو هيات مديره خانه تئاتر با ابراز خرسندي از پرداخت بودجه اين شکل در اواخر سال گذشته عنوان کرد: خوشبختانه در آخرين روزهاي سال گذشته اين بودجه پرداخت شد و هم اکنون انجمن هاي گوناگون سرگرم برنامه ريزي براي جشن هاي هفته بزرگداشت روز جهاني تئاتر هستند.


 سيدمهدي شجاعي با چند کتاب تازه در نمايشگاه کتاب  

سيدمهدي شجاعي با چند کتاب تازه و تجديدچاپ آثار قبلي اش در نمايشگاه کتاب حضور خواهد داشت.
به گزارش ايسنا، کتاب «مارگزيده»، بازنويسي داستان هاي «کليله و دمنه» براي کودکان و نوجوانان، با تصويرگري پژمان رحيمي زاده منتشر خواهد شد.
همچنين کتاب هاي «حکايت آن نامه» با تصويرگري حسام طباطبايي و گرافيک شاپور حاتمي درباره نامه پيامبر اسلام (ص) به خسرو پرويز - پادشاه ايران - که براي کودکان و نوجوانان بازنويسي شده، و «پهلوان و فيل» با تصويرگري فرهاد جمشيدي و الگوبرداري از نقاشي قهوه خانه يي به همراه گرافيک کوروش پارسانژاد با موضوعي نو درباره پهلواني و جوانمردي، از ديگر آثار سيدمهدي شجاعي  هستند که منتشر خواهند شد.
از سوي ديگر، کتاب «حرف هايي که کهنه نمي شوند» دربرگيرنده سرمقاله هاي اين نويسنده در مجله نيستان از سال 74 تا 76 (36 شماره با 30 سرمقاله) به چاپ خواهد رسيد.


 24 ارديبهشت سال جاري در اصفهان گشايش مي يابد
  پنجمين نمايشگاه بين المللي گردشگري و هتلداري  

گروه فرهنگ: رئيس ستاد تبليغات و نمايشگاه ها از برگزاري پنجمين نمايشگاه بين المللي گردشگري و هتلداري با حضور موسسات، شرکت ها و فعالان اصناف گردشگري داخلي و خارجي در محل نمايشگاه هاي دايمي اصفهان خبر داد.
به گزارش مردم سالاري و به نقل از روابط عمومي ستاد تبليغات و نمايشگاه ها، محمد حسين برزين با اشاره به زمان برگزاري اين نمايشگاه از تاريخ 24 الي 27 ارديبهشت سال جاري گفت: پنجمين نمايشگاه بين المللي گردشگري و هتلداري اصفهان در فضايي به وسعت 4 هزار متر مربع شامل 150 غرفه با نظارت ستاد تبليغات و نمايشگاه ها برگزار مي شود.
برزين هدف از برپايي اين نمايشگاه را توسعه گردشگري داخلي و گسترش فرهنگ گردشگرپذيري در کنار معرفي ظرفيت هاي مرتبط با گردشگري و صنايع وابسته ارزيابي کرد و افزود: برگزاري اين نمايشگاه در شهر تاريخي اصفهان که از آن به عنوان نگين گردشگري کشور ياد مي شود، به همراه حضور سازمان هاي استاني ميراث فرهنگي و گردشگري، امکان بهره مندي کيفي و کمي و برقراري ارتباط ارگانيک با مجموعه هاي گردشگري را فراهم خواهد ساخت.
رييس ستاد تبليغات و نمايشگاه ها با اشاره به جايگاه رسانه ها در تبيين اهداف گردشگري و اطلاع رساني بهينه گفت: در پنجمين نمايشگاه بين المللي گردشگري و هتلداري براي اصحاب رسانه نيز غرفه هايي در نظر گرفته شده است.
رييس ستاد تبليغات و نمايشگاه ها با اشاره به جايگاه نمايشگاه هاي داخلي در توسعه گردشگري داخلي و ارتقاي سطح فرهنگ گردشگرپذيري گفت: اميدواريم برگزاري اين نمايشگاه در اصفهان بتواند در بازارداري و تنظيم بازار گردشگري داخلي نقش موثري ايفا کند.


 مهلت ارسال آثار به جشنواره فيلم کوتاه سرزمين زيتون تمديد شد 

گروه فرهنگ: مهلت ارسال آثار به جشنواره فيلم کوتاه سرزمين زيتون تا 24 فروردين ماه تمديد شد.
به گزارش مردم سالاري و به نقل از روابط عمومي اين جشنواره، نخستين جشنواره «سرزمين زيتون» در بخش هاي فيلم کوتاه، عکس و فيلم نامه در موضوعات مظلوميت و آوارگي مردم فلسطين، وحدت کلمه آحاد ملت فلسطين، قدس قبله گاه اول مسلمين، وضعيت فلسطين از ديدگاه حقوق بشر دوستانه بين المللي، شهداي شاخص انتفاضه، هولوکاست، داستان دروغين و ابعاد گسترده  سو»استفاده صهيونيسم از آن، صهيونيسم به مثابه يک رژيم نژادپرست از ظهور تا افول، نقش زنان در انتفاضه، شصت سال اشغالگري و آوارگي مردم فلسطين، تاثير انقلاب اسلامي ايران بر مقاومت مردم فلسطين، نقش ادبيات انقلاب اسلامي در فلسطين، تاکيد براسلامي بودن ماهيت مقاومت فلسطين و ضرورت ارايه يک راه حل اسلامي برگزار مي شود.
بنابراين گزارش; کليه فيلم هاي کوتاه در قالب هاي مستند، نماهنگ، پويانمايي و تجربي و همچنين فيلمنامه هاي کوتاه و عکس هايي که اشغال فلسطين، شصت سال مقاومت و پايداري مردم فلسطين و مظلوميت اين مردم تصوير کرده باشند مي توانند در اين جشنواره شرکت کنند.
گفتني است: جشنواره «سرزمين زيتون» توسط اتحاديه فيلمسازان کوتاه کشورهاي مسلمان و انجمن سينماي جوانان ايران و با همکاري کميته حمايت از انقلاب اسلامي مردم فلسطين و سازمانها و نهادهاي مختلفي از جمله: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي اصفهان، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، رايزني فرهنگي ايران در بيروت و خارطوم، جشنواره مستند الجزيره، شبکه المنار، مرکز بين المللي توليد و توزيع محصولات هنري بيروت، انجمن هنرمندان لبنان و آژانس عکس ايران، شبکه دوم سيما و بسيج سازمان صدا و سيما برگزار مي شود.
در اين گزارش آمده است 16 عنوان جايزه به برگزيدگان بخش هاي مختلف جشنواره فيلم کوتاه سرزمين زيتون اهدا خواهد شد.
گفتني است: نخستين جشنواره سرزمين زيتون اواسط ارديبهشت ماه با مرکزيت اصفهان و 29 استان کشور و به طور همزمان در لبنان، سودان و قطر برگزار خواهد شد و علاقه مندان به شرکت در اين جشنواره مي توانند تا پايان وقت اداري روز 24 فروردين ماه آثارشان را به دبيرخانه جشنواره واقع در تهران  ميدان ونک  خيابان گاندي  کوچه 19  پلاک 20  انجمن سينماي جوانان ايران ارسال کنند.


 هيات داوران جشنواره منطقه اي خليج فارس معرفي شدند 

گروه فرهنگ: اسامي هيات داوري انتخاب جشنواره منطقه اي سينماي جوان «خليج فارس» اعلام شد.
به گزارش مردم سالاري، به نقل از روابط عمومي انجمن سينماي جوانان ايران 9 داور کار انتخاب و داوري 1459 اثر رسيده به دبيرخانه نهمين جشنواره منطقه اي سينماي جوان «خليج فارس» را برعهده دارند.
بنا بر اين گزارش; پوران درخشنده، محمد درمنش، مهرداد اسکويي انتخاب و داوري بخش فيلم اين جشنواره را برعهده دارند.
همچنين هيات انتخاب و داوري بخش فيلم نامه متشکل از: مينو فرشچي، حميد جمدر فيلم نامه نويس و از مديران فرهنگي سينماي کشور و رامتين شهبازي منتقد و نويسنده سينماي کشور کار انتخاب و داوري بخش عکس و پوستر نيز به عهده سه تن از عکاسان کشور اسماعيل عباسي، اسعد نقش بندي و ساعد نيک ذات است.
گفتني است: يکهزار و 54 قطعه عکس و 33 قطعه پوستر براي رقابت در بخش هاي عکس و پوستر به دبيرخانه نهمين جشنواره منطقه اي سينماي جوان «خليج فارس» رسيده است.
به گزارش ايسنا، نهمين جشنواره منطقه اي سينماي جوان خليج فارس (منطقه يک) به ميزباني شهر بوشهر و با شرکت استان هاي خراسان رضوي، خراسان جنوبي، سمنان، سيستان و بلوچستان، فارس، قزوين، کرمان، مرکزي، هرمزگان، يزد و بوشهر در بخش هاي فيلم، عکس، فيلمنامه و پوستر از 30 فروردين تا 2 ارديبهشت ماه برگزار مي شود.


 داستانک 
نويسنده : عبدالحميد حسين نيا

 بالا تر از سياهي

   بعضي از ضرب المثل هاي رايج اساس و پايه ندارد. از جمله اين ضرب المثل  که مي گويند: بالا تر از سياهي رنگ نيست.
و البته هست. سپيد. باور نداريد؟ آن را از سالخوردگان بپرسيد که موهاي سياهشان در اثر گردش روزگار يک دست سپيد شده است.


 سراي فرهنگ 

 7 روز با سلا مت در سلا مت

فرهنگسراي سلا مت همزمان با هفته جهاني سلا مت و در خلا ل برگزاري ويژه برنامه هاي اين هفته، اقدام به برگزاري جشنواره فرهنگي هنري از 18 لغايت 24 فروردين ، تحت عنوان 7 روز با سلا مت، نموده است.
برپايي ايستگاه هاي رايگان تست قند خون ، ديابت، مشاوره خانواده، روان شناسي، تغذيه و پيشگيري از اعتياد، در کنار آموزش طب سنتي و آموزش کمک هاي اوليه از بخش هاي اين جشنواره است.
 هم چنين اکران نمايش فيلم، اجراي نمايش هاي خياباني و کودک، در کنار برپايي نمايشگاه موسسات و نهادهاي حوزه سلا مت، از ديگر بخش هاي اجرايي اين جشنواره را تشکيل خواهد داد.

نمايشگاه گروهي کولا ژ در سالمند

نگارخانه آبي فرهنگسراي سالمند به مدت يک هفته «نمايشگاه کولاژ خانواده» را برگزار مي کند.
30 اثر برگزيده مسابقه کولاژ خانواده که زمستان سال پيش اجرا شد در نمايشگاهي با همين عنوان به نمايش عمومي گذاشته شده اند. اين نمايشگاه تا 23 فروردين ادامه دارد و روزهاي غيرتعطيل از ساعت9 تا 19 ميزبان هنردوستان است.
برپايه اين گزارش، اين  آثار متعلق به دانش آموزان دبستاني است و اين نمايشگاه با هدف ترغيب آنها به خلق آثار هنري و زمينه سازي مناسب  براي شکوفايي استعداد هنري کودکان و نوجوانان برگزار مي شود.

سوپراستار در خانواده

فيلم سينمايي سوپراستار به کارگرداني و نويسندگي تهمينه ميلاني تا 15 ارديبهشت ماه، در سينما خانوادگي فرهنگسراي خانواده اکران مي شود.
در اين فيلم بازيگراني چون شهاب حسيني، فتانه ملک محمدي، محمدرضا شريفي نيا، افسانه بايگان، نسرين مقانلو، فريبا کوثري، سارا خوئيني ها، رضا رشيدپور، السا فيروز آذر، ليلا  زارع و ... ايفاي نقش مي کنند.
سوپراستار روايت يک ستاره سينما که با غرق شدن در حاشيه هاي شهرت از اصل خود دور مانده و با حضور يک فرشته زميني رنگ و بوي معنوي پيدا مي کند را به تصوير مي کشند.

ويژه برنامه هاي هفته سلامت در ملل

فرهنگسراي ملل همزمان با فرا رسيدن هفته سلامت اقدام به برگزاري دوره هاي آموزش سلامت جسم به صورت رايگان مي نمايد.
بنابراين گزارش اين برنامه با هدف تاکيد بر رويکرد انسان سالم و جامعه سالم برگزار مي گردد. موضوعات مطرح شده در اين دوره ها شامل الگوي تغذيه سالم، بهداشت جسم، آلودگي هاي تهديد کننده سلامت و... مي باشد. اولين جلسه اين کارگاه روز 22 فروردين ماه در سالن شيشه اي فرهنگسراي ملل برگزار مي گردد.

کلاس هاي آموزشي قرآني در دارالقرآن بهاران

دارالقرآن بهاران وابسته به فرهنگسراي اقوام به منظور آشنايي بيشتر خانواده ها و شهروندان با علوم قرآني و ايجاد فضاي معنوي و روحاني و مانوس شدن با کلام الله در فصل بهار اقدام به برگزاري کلاس هاي علوم قرآني نموده است.
اين کلاس ها شامل: قرائت، تجويد، تفسير، احکام، مفاتيح خواني، روخواني و... مي باشد که با حضور مربيان و اساتيد مجرب برگزار مي شود.

نمايشگاه رنگ و روغن در اقوام

نگارخانه بهاران وابسته به فرهنگسراي اقوام، با هدف آشنايي با هنر نقاشي و معرفي توانايي هاي هنري جوانان، نمايشگاه نقاشي رنگ و روغن را با عنوان راز رنگ و بوم برگزار مي کند.
اين نمايشگاه تعدادي از آثار نقاشي عليرضا حيدري را در قالب رنگ و روغن از تاريخ 17 لغايت 30 فروردين ماه سال جاري در معرض ديد علاقمندان قرار مي دهد.

آموزش هفت هنر در تفکر

دوره هاي آموزشي ترم بهار فرهنگسراي تفکر با عنوان«آموزش هفت هنر» آغاز شد.
انواع هنرهاي تجسمي، موسيقي، هنرهاي نمايشي و هنرهاي دستي در  اين دوره ها به علا قمندان آموزش داده مي شود.
دوره هاي آموزش انواع ساز، موسيقي کودکان و کلا س هاي کر، هنرهاي تجسمي از قبيل طراحي، نقاشي، رنگ روغن، آبرنگ و خوشنويسي، صنايع دستي شامل معرق، منبت، سفال ، سوزن دوزي، گليم بافي، قاليبافي و همچنين کلا س هاي بازيگري در سنين مختلف در فرهنگسراي تفکر ميزبان شهروندان است.

کارگاه آموزش پانتوميم در طبيعت

فرهنگسراي طبيعت به منظور ايجاد زمينه جهت شکوفايي استعدادهاي جوانان و نوجوانان در زمينه هنر نمايش اقدام به برگزاري کارگاه آموزش پانتوميم به صورت رايگان نموده است.
هنر جويان با شرکت در اين کارگاه و آشنايي با اصول اوليه نمايش بدون کلا م، تمرينات بدني و تغييرات چهره و... مي توانند در نخستين جشنواره پانتوميم نيز شرکت نمايند.

کارگاه آموزش مهارت کنترل استرس در اخلا ق

زندگي هاي پيچيده امروزي و مواجهه با رويدادهاي مختلف شهري انسان ها را با استرس هاي زيادي روبرو مي سازد که گاه منجربه تاثيرات منفي در پيشبرد اهداف انساني مي گردد که ناگزير افراد در صدد استفاده از راهکارهايي برمي آيند که سبب کاهش استرس مي گردد از اين رو کانون بانوان فرهنگسراي اخلا ق با مشارکت اداره سلا مت معاونت امور اجتماعي و فرهنگي«کارگاه آموزشي مهارت کنترل استرس» را برگزار مي کند.
اين کانون در نظر دارد به مناسبت فرارسيدن هفته سلامت«کارگاه آموزشي مهارت کنترل استرس» را به منظور آشنايي و مقابله با استرس و شيوه سالم جهت کاهش و بروز مشکلا ت برگزار کند.
گفتني است برنامه فوق روز پنجشنبه 20 فروردين ماه از ساعت 10 الي 12 با سخنراني سعيده سليماني کارشناس ارشد روانشناسي در سالن سراي حضور برگزار مي گردد.