نسخه شماره 2041 - 1388/01/19 -

نخست وزير عراق اعلا م کرد:
القاعده و حزب بعث مسوول انفجارهاي بغداد

اوباما در پارلمان ترکيه:
به دنبال اصل احترام به منافع مشترک با جهان اسلام هستيم

درخواست آمريکا و ژاپن از سازمان ملل:
به آزمايش موشکي کره شمالي پاسخ قاطع بدهيد


شعار اوباما براي عاري سازي جهان از سلاح هسته اي


شرط اتحاديه اروپا براي پذيرش زندانيان گوانتانامو

وزير خارجه اسبق فرانسه:
برنامه اوباما براي کاهش سلاح هاي هسته اي عوام فريبي است


اخبار کوتاه


 نخست وزير عراق اعلا م کرد:
 القاعده و حزب بعث مسوول انفجارهاي بغداد 

نخست وزير عراق حزب بعث و القاعده را مسوول انفجارهاي روز دوشنبه بغداد دانست.
به گزارش ايسنا، نوري مالکي،  نخست وزيرعراق در بيانيه اي اعلام کرد: طرفداران نظام سابق با همکاري القاعده عامل کشتار در مناطق مختلف بغداد بودند.
نخست وزير عراق تصريح کرد: انفجار خودروهاي بمب گذاري شده هديه ي حزب بعث منحل شده در سالروز تشکيل اين حزب شوم به ملت عراق بود.
ديروز هفتم آ وريل مصادف است با تشکيل حزب بعث منحل شده ي عراق.
نوري مالکي ادامه داد: اين انفجارها از ميزان کينه ي اين حزب نسبت به ملت عراق پرده برداشت. عاملان اين انفجارها سعي داشتند خشونت هاي طايفه يي و بي ثباتي را در کشور گسترش دهند.
وي متعهد به شناسايي عاملان اين انفجارها و مجازات آنها شد. در عين حال يک نماينده ي عراقي نزديک به مقتدي صدر، از روحانيون شيعه ي عراق نيز اعلام کرد: برخي سازمان هاي اطلاعاتي با گروه هاي داخلي و خارجي به طور برنامه ريزي شده در راستاي نامساعد ساختن اوضاع لبنان و مانع تراشي در تسريع نيروهاي آمريکايي از عراق تلاش مي کنند.
سايت اينترنتي شبکه الجزيره اعلام کرد که تعداد کشته ها و زخمي شدگان سلسله انفجارهاي روز دوشنبه عراق به بيش از 170 تن رسيد.
اين سايت اينترنتي اعلام کرد: تعداد تلفات سلسله انفجارهاي روز دوشنبه در عراق به بيش از 40 کشته و زخمي شدن 130 تن رسيد.
بان کي مون، دبيرکل سازمان ملل نيز در بيانيه اي انفجارهاي بغداد را به شدت محکوم کرد.
ميشله مونتاس، سخنگوي سازمان ملل در کنفرانس خبري اعلام کرد که بان کي مون تاکيد کرده است ملت عراق هر گونه تلاش در جهت برانگيختن خشونت هاي طايفه يي را رد مي کند.
به گفته  اين سخنگو، بان کي مون از عراق خواسته است تا به تلاش هايش در جهت تحقق صلح دائم و آشتي ملي ادامه دهد. سازمان ملل هم چنين متعهد به حمايت از ملت عراق در تحقق اهدافش شد.
نصير العيساوي، از نمايندگان جريان صدر در پارلمان عراق نيز به خبرگزاري آلمان گفت: برخي سازمان هاي اطلاعاتي داخلي و خارجي در راستاي متشنج ساختن اوضاع کشور تلاش مي کنند. نيروهاي آمريکايي در مرحله ي آينده سعي در بهانه تراشي در تاخير در خروج از عراق خواهند داشت.
وي افزود: تلاش اين گروه ها برنامه ريزي شده است و تاثيرات گسترده اي در اوضاع امنيتي کشور در مرحله ي آينده خواهد داشت. همزمان با اين تحولات امنيتي پيتر مندلسون، وزير بازرگاني انگليس براي نخستين بار طي 20 سال گذشته وارد عراق شد.

کشته و زخمي شدن 27 تن در انفجار
نزديک حرم امام موسي کاظم(ع)

پليس عراق ديروز اعلام کرد، در اثر انفجار يک خودرو در شهر شيعه نشين کاظمين واقع در شمال غربي بغداد، 9 تن کشته و 18 تن مجروح شدند. اين در حالي است که روز دوشنبه در اثر انفجار 7 خودرو، 37 تن در پايتخت عراق کشته شدند.
به گزارش ايسنا، پليس همچنين اعلام داشت: شمار تلفات انفجار امروز که در نزديکي حرم امام موسي کاظم (ع) روي داد، ممکن است افزايش يابد.
يک منبع وزارت کشور عراق تعداد زخمي ها را 14 تن اعلام کرد.
همچنين منابع وزارت کشور به خبرنگار خبرگزاري براثا اعلام کردند،
نيروهاي امنيتي امروز 12 خودروي بمب گذاري شده ديگر را که آماده انفجار بودند، در مناطق مختلف کشف کردند.
نيروهاي امنيتي هم چنين از شهروندان عراقي خواستند نسبت به هرگونه اتفاق مشکوکي هوشيار باشند و فورا سيستم هاي امنيتي را مطلع سازند.
در طول سال گذشته ميلادي ميزان خشونت ها به طور چشمگيري در عراق کاهش پيدا کرد، اما القاعده و ساير شورشيان نشان داده اند که هنوز قابليت انجام حملات پي در پي را دارند.

 


 اوباما در پارلمان ترکيه:
 به دنبال اصل احترام به منافع مشترک با جهان اسلام هستيم 

رييس جمهور آمريکا در سخنراني خود در پارلمان ترکيه تاکيد کرد: کنفرانس آناپوليس و طرح نقشه راه مسير تحقق صلح در خاورميانه محسوب مي شوند.
به گزارش ايسنا، باراک اوباما، رييس جمهور آمريکا طي سخناني در پارلمان ترکيه اظهار داشت: آمريکا با جديت هر چه تمام تر از هدف تشکيل دو کشور مستقل اسراييل و فلسطين که در صلح و امنيت در کنار يکديگر زندگي کنند، حمايت خواهد کرد.
وي افزود: نبايد تسليم بدبيني و بي اعتمادي شويم و از هر فرصتي براي تحقق پيشرفت در فرايند صلح استفاده کنيم.
رييس جمهور آمريکا تاکيد کرد: مي دانيم که راه پيش روي ما راهي بسيار سخت و دشوار است و اسراييلي ها و فلسطينيان بايد گام هايي ضروري و مهم را براي اعتمادسازي اتخاذ کنند و اين امر هدف مشترک فلسطيني ها، اسراييلي ها و دارندگان حسن نيت در جهان است.
اوباما خاطرنشان کرد: اين همان هدفي است که طرف هاي ذي ربط پرونده صلح در خصوص تحقق آن براساس طرح نقشه راه و نتايج کنفرانس آناپوليس به توافق رسيده اند و من نيز به عنوان رييس جمهور ايالات متحده آمريکا براي تحقق اين هدف و تشکيل کشور مستقل فلسطين تلاش مي کنم.
وي ادامه داد: تحقق اين هدف مستلزم اتخاذ گام هاي محسوس براي اعتمادسازي بين فلسطيني ها و اسراييلي ها است و طرفين بايد به توافقنامه قبلي پايبند بوده و تلاش شان را براي از بين بردن موانع به کار بندند.
رييس جمهور آمريکا عنوان داشت: نبايد فرصت تحقق اين هدف را از دست بدهيم و بايد دست کمک مان را به سوي فلسطينيان که نيازمند اين کمک براي تحکيم موسسات شان هستند، دراز کنيم.
اوباما تاکيد کرد: بايد هرگونه فرصت را براي تحقق صلح در خاورميانه غنيمت شمرد و از روند مذاکرات بين سوريه و اسراييل نيز حمايت کرد.
رييس جمهور آ مريکا همچنين  عنوان داشت: آمريکا هرگز با اسلام در جنگ نيست و ما شرکاي جهان اسلام محسوب مي شويم که اين مساله بسيار حايز اهميت است.
وي ادامه داد: روابط آمريکا با جهان اسلام هرگز بر اساس جنگ عليه تروريسم و القاعده بنا نشده است. ما به دنبال اصل احترام به منافع متقابل و مشترک با جهان اسلام هستيم و ديدگاه هاي مشترک را بين طرفين جستجو مي کنيم.
اوباما گفت: مسلمانان آمريکا بر اين کشور تاثيرگذار هستند و بسياري از آمريکايي ها هستند که در خانواده هايشان افراد مسلمان وجود دارد و يا اين که در يک کشوري با اکثريت مسلمان زندگي مي کنند و من شخصا اعتراف مي کنم که يکي از آنها هستم.
اوباما تاکيد کرد: چنانچه در اين مسير اختلافاتي نيز وجود داشته باشد به نظر ديگران احترام مي گذاريم و از دين اسلام که طي قرن ها در تکوين جهان مشارکت داشته، بسيار تقدير مي کنيم.
اوباما در خصوص عراق نيز گفت: ترکيه و آمريکا از عراق متحد حمايت مي کنند، زيرا آينده عراق جدا از آ ينده منطقه نيست.
وي افزود: آمريکا برخي از نيروهايش را از عراق خارج خواهد کرد و ما با عراقي ها و همسايگانشان جهت تحکيم امنيت در اين کشور همکاري مي کنيم.
رييس جمهور آمريکا همچنين  عنوان داشت که کشورش خواهان روابط با ايران بر اساس اصل احترام به منافع مشترک است.
وي افزود: ايران از تمدني بزرگ برخوردار است و ما خواهان انضمام ايران به عرصه اقتصادي، سياسي و امنيتي جهان هستيم.
رييس جمهور آمريکا بار ديگر با تکرار ادعاهايش در خصوص برنامه صلح آميز هسته اي ايران گفت: ما از ايران مي خواهيم نقش مناسبي را در جهان ايفا کند و مسوولانش بايد انتخاب کنند که آيا خواهان دستيابي به سلاح هستند يا ايجاد آ ينده اي بهتر براي ملت شان.
اوباما درادامه گفت: ما خواهان اقداماتي محسوس براي ابراز پايبندي مان به ايجاد جهاني برتر هستيم و در راستاي کمک به کشورهاي نيازمند تلاش مي کنيم. وي همچنين  تاکيد کرد: ما خواهان کمک هاي هر چه بيشتر از کودکان در زمينه آموزشي هستيم تا راه براي موفقيت آ نها هموار شود و طي ماه هاي آينده برنامه ويژه اي را براي تحقق اين هدف ارايه خواهيم داد.
رييس جمهور آمريکا بار ديگر ترکيه را هم پيمان مهم آمريکا دانست و افزود: روابط بين دو کشور روابطي ريشه اي است که بايد تحکيم يابد و دو طرف بايد در رويارويي با تهديد هاي مشترک پيش رو کنار هم بايستند و با يکديگر همکاري کنند.

آمريکا طرح قتل اوباما در ترکيه را تائيد کرد

مقامات امنيتي آمريکا تائيد کردند که پليس ترکيه مردي را که در صدد قتل رئيس جمهور آمريکا در طول سفرش به ترکيه بوده است را دستگير کرده است.
به گزارش فارس به نقل از جرزالم پست، سرويس مخفي آمريکا اواخر روز دوشنبه اعلام کرد که پليس ملي ترکيه، مردي را مظنون به قتل باراک اوباما در طول سفرش به ترکيه بوده است را روز جمعه گذشته در استانبول دستگير کرده است.
بر اساس اين گزارش وي مدعي شده است که براي کشتن اوباما در ترکيه برنامه ريزي کرده بود، اين درحالي است که هنوز هيچ گزارشي از هويت شخص مذکور ارائه نشده و مشخص نيست که وي اکنون در کجا بسر مي برد.
"اد داناوان " سخنگوي سرويس مخفي آمريکا در اين باره اظهار کرد :« دو روز پيشتر از ورود اوباما به ترکيه، شخصي مظنون به کشتن اوباما توسط پليس آنکارا دستگير شد، در نتيجه ورود رئيس جمهور آمريکا به ترکيه در روز يکشنبه، با هيچ خطري توام نبود.»
سخنگوي سرويس مخفي واشنگتن در ادامه افزود که مقامات امنيتي آمريکا و ترکيه اکنون بطور مشترک در حال بررسي اين موضوع هستند و به محض دريافت اطلاعات جديد آنرا در اختيار عموم قرار خواهند داد.
روزنامه الوطن چاپ عربستان سعودي ديروز در اين زمينه گزارش داد که نيروهاي امنيتي ترکيه روز جمعه شخص مظنوني را با تبعيت سوريه دستگير کردند که براي قتل اوباما برنامه ريزي کرده بود.
بر اساس اين گزارش، شخص مذکور که يک کارت خبرنگاري شبکه خبري الجزيره داشت، در صدد بود با همراهي سه تن ديگر به اوباما حمله کرده و او را با يک کارد به قتل برساند.


 درخواست آمريکا و ژاپن از سازمان ملل:
 به آزمايش موشکي کره شمالي پاسخ قاطع بدهيد 

آمريکا ديروز با درخواست پاسخ قاطع سازمان ملل، آزمايش موشکي کره شمالي را محکوم کرد. کره شمالي اعلام کرده است پرتاب موشک از جانب اين کشور به منظور قرار دادن ماهواره در مدار زمين صورت گرفته است، اما آمريکا و متحدانش معتقدند هدف اصلي اين پرتاب، آزمايش موشک دوربرد تاپه ئودونگ -2 بوده که در مغايرت با قطعنامه ي سازمان ملل صورت گرفته است.
به گزارش ايسنا با وجود مخالفت آشکار شوراي امنيت براي تنبيه کره شمالي آمريکا نيز متذکر شده که ممکن است بر صدور يک قطعنامه الزام آور اصرار نورزد. هيلاري کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا به خبرنگاران گفت:  ما به طور فعالانه با شريکان خود در سازمان ملل و اعضاي شوراي امنيت در حال مذاکره هستيم.
وي افزود: ما مي دانيم که دستيابي به پاسخ دقيق در طول يک شب امکان پذير نيست، اما معتقديم اتخاذ موضع قاطعانه از سوي سازمان ملل اولين و مهمترين قدم است.  کلينتون در خصوص چگونگي موضع گيري سازمان ملل اظهار نظر نکرد.
از سوي ديگر ژاپن نيز پاسخ قاطع شوراي امنيت سازمان ملل به آزمايش موشکي کره شمالي را خواستار شد.
پنج عضو دائم شوراي امنيت، آمريکا، روسيه، چين، انگليس و فرانسه به علاوه ژاپن روز دوشنبه در مقر سازمان ملل تشکيل جلسه دادند تا در مورد پاسخ مناسب به آ زمايش موشکي کره شمالي تصميم بگيرند، اما اين جلسه نتيجه خاصي در برنداشت اما قرار شد ديروز جلسه اي ديگر تشکيل شود.
براساس گزارش خبرگزاري فرانسه، تاکئوکاوامورا، دبير کابينه دولت ژاپن در يک کنفرانس خبري گفت: تمامي کشورها بر لزوم اتخاذ پاسخي مناسب توافق کرده اند، اما جزييات اين پاسخ هنوز در دست تبيين است.
کاوامورا افزود: دولت ژاپن صدور قطعنامه جديد از سوي شوراي امنيت عليه کره شمالي را اقدامي مناسب مي داند.  وي اضافه کرد: ژاپن و آمريکا در تصميم گيري در اين خصوص يکديگر را همراهي مي کنند. برخي ديپلمات ها مي گويند چين و روسيه شايد با هشدار شوراي امنيت به کره شمالي مبني بر تبعيت از قطعنامه هاي سازمان ملل و بازگشت به مذاکرات شش جانبه با هدف خلع سلاح هسته يي کره شمالي موافقت کنند.

کره شمالي پرتاب موشکي  را حرکتي تاريخي
توصيف کرد

در حالي که اقدامات واکنشي سازمان ملل براي تنبيه کره شمالي به خاطر پرتاب موشک به دليل عدم توافق با بن بست مواجه شده، رسانه هاي دولتي کره شمالي ديروز گفتند که اين پرتاب موشکي که در خارج به عنوان يک شکست فني تلقي مي شود، کشور را به مسير بزرگي سوق خواهد داد.
به گزارش ايسنا، روزنامه رودونگ سينمون، اصلي ترين روزنامه کره شمالي، نوشت: اين رخداد پيروزي را براي کره شمالي در تبديل شدن به يک کشور قدرتمند تا سال 2012 که مصادف با صدمين سال تولد کيم ايل سونگ، بنيانگذار فقيد کره شمالي است در برخواهد داشت.
اين روزنامه در يک مقاله بلند که در خبرگزاري مرکزي کره شمالي منتشر شد، نوشت: اين پرتاب موفق يک رخداد تاريخي در راستاي ساخت يک کشور قدرتمند، بزرگ و آباد است. رودونگ سينمون، به نقل از کيم جونگ ايل، رهبر کره شمالي نوشت: ما بايد به سمت يک پيروزي نهايي و بنيادين حرکت کنيم.


 شعار اوباما براي عاري سازي جهان از سلاح هسته اي  

شعارهاي رييس جمهور آمريکا مبني بر ايجاد جهاني عاري از سلاح هسته اي، بدون کمترين توجه به برنامه هاي هسته اي رژيم صهيونيستي با وجود بيش از 200 کلاهک هسته اي بيان شده است. در حالي که اگر حقيقتا اوباما در اين راستا تلاش مي کند، راه تحقق آن وادار نمودن صهيونيست ها به توقف برنامه هسته اي شان و پيوستن آنها به ان.پي.تي است.
به گزارش ايسنا، روزنامه اماراتي الخليج در تحليلي تحت عنوان "جهان عاري از سلاح  هسته اي" مي نويسد: اظهارات باراک اوباما، رييس جمهور آمريکا در زمينه عاري ساختن منطقه از سلاح هاي کشتار جمعي تحولي جديد در سياست آمريکا است اما به راستي تا زماني که کشورهاي بزرگ نظير آمريکا خود گام هاي اوليه در راستاي عاري ساختن جهان از سلاح هاي هسته اي را اتخاذ نکنند، نمي توان کشورهاي ديگر را قانع ساخت که برنامه هاي علني و محرمانه در زمينه توسعه توانمندي هاي نظامي هسته اي شان را متوقف کنند.
روزنامه دارالخليج مي افزايد: تا زمان عدم اتخاذ تدابير محسوس و گام هاي عملي در راستاي رهايي از سلاح هسته اي از سوي کشورهاي بزرگ، چنين اظهاراتي هرگز تاثير نخواهد داشت و تنها صحبت کردن در اين باره نمي تواند در سياست کشورهاي ديگر موثر واقع شود.
اين روزنامه ادامه مي دهد: مسلما جامه عمل پوشاندن به اين اظهارات مساله راحتي نيست و تا زماني که آمريکا گام هاي عملي را به لحاظ جايگاهش ميان کشورها اتخاذ نکند، تلاش در اين زمينه راحت نخواهد بود.
اين روزنامه اين گونه ادامه مي دهد: گام هايي که آمريکا اتخاذ خواهد کرد دو نوع است; گام نخست به زرادخانه هاي هسته اي آن مرتبط است که يکي از آن ها مي تواند جهان را صد بار نابود سازد. از اين رو کاهش اين توانمندي به طور محسوس اگر يکجانبه باشد هرگز در قدرت بازدارندگي  و امنيتش تاثيري نخواهد داشت. از اين رو آمريکا بايد ابتدا توسعه برنامه هسته اي اش را که در راستاي ساخت سلاح هسته اي دنبال مي کند، متوقف نمايد و همين امر به کشورهاي ديگر انگيزه مي دهد که همانند آن عمل کنند. اما گام  ديگري که آمريکا مي تواند اتخاذ کند، مربوط به تکثير سلاح  هسته اي در منطقه است. آمريکا مسووليت جلوگيري از دستيابي هر کشور مخالف خود به توانمندي هاي هسته اي را بر عهده گرفته است در حالي که در عين حال برخي ديگر را در برنامه هسته اي اشان تشويق مي کند. بهترين مثال براي اين امر اسراييل است، در حالي که مانع تلاش کشورهاي عربي در زمينه هسته اي شده است تا به زعم خود منطقه را عاري از سلاح هاي کشتار جمعي سازد.
اين روزنامه مي نويسد: آمريکا همواره از اسراييل در برابر اعمال فشارهاي بين المللي جهت پيوستن آن به پيمان معاهده منع گسترش سلاح هاس هسته اي (ان.پي.تي) حمايت نموده و از آن حمايت هاي تکنولوژيکي کرده است. آيا بايد به اين اظهارات اوباما در زمينه عاري ساختن جهان از سلاح  هسته اي و احترام به حق ملت ها در بهره مندي از برنامه صلح آميز هسته اي اميدوار بود؟
الخليج مي نويسد: در اختيار داشتن سلاح هاي کشتار جمعي از سوي هر کشوري زمينه را براي رقابت تسليحاتي فراهم مي کند. اسراييل در حال حاضر 200 کلاهک هسته اي در اختيار دارد و جهان هيچ اقدامي در اين زمينه نمي کند در حالي که اسراييل بزرگترين خطر براي منطقه و عامل ايجاد رقابتي سخت براي دستيابي به سلاح کشتار جمعي است. اين در حالي است که ديگر کشورهاي منطقه هيچ تلاشي در اين زمينه نمي کنند لذا آمريکا ابتدا بايد از خود و اسراييل شروع کند تا ديگر کشورها همانند آن ها عمل کنند. صحبت کردن از ايجاد جهاني عاري از سلاح هاي هسته اي هرگز بدون تمرکز بر اسراييل فايده اي نخواهد داشت. بايد بررسي شود که چرا اسراييل اين مقدار سلاح هسته اي در اختيار دارد؟ چطور بر خلاف قوانين بين المللي عمل مي نمايد؟ در حالي که اسراييل دولتي متجاوز است و رهبران آن جنايتکارانه عمل مي کنند و بعيد نيست که روزي دست به جنايتي وحشتناک بزند.
اين روزنامه در پايان مي نويسد: اسراييل هم چنان خطري جدي براي منطقه و کل جهان است و آمريکا به تنهايي نمي تواند موجبات جهاني عاري از سلاح هسته اي را محقق سازد. آمريکا بايد در راستاي تغيير در سياستش در قبال برنامه هسته اي اسراييل موضعي جدي و صادقانه اتخاذ کند.


 شرط اتحاديه اروپا براي پذيرش زندانيان گوانتانامو  

وزراي کشور اتحاديه اروپا خواهان کنترل همه جانبه زندانيان گوانتانامو شدند.
به گزارش ايسنا، وزراي امور خارجه اتحاديه اروپا در نشست شان در لوکزامبورگ اظهار کردند که تنها در صورتي اقدام به پذيرش زندانيان گوانتانامو خواهند نمود که هر يک از زندانيان داراي حکم توقيف باشند. در اين صورت آن ها خواهند توانست پناهندگي اعضاي گوانتانامو را مورد سنجش قرار دهند.
ژاک بروت، کميسر دادگستري اتحاديه اروپا علاوه بر اين گفت: همه کشورهاي عضو اتحاديه اروپا خواهان اطلاعات دقيقي در مورد خصوصيات بارز زندانيان گوانتانامو هستند.  فرانک والتر اشتاين ماير، وزير امور خارجه آلمان نيز بار ديگر بر موضع کشورش در قبال زندانيان گوانتانامو تاکيد کرد و گفت: آلمان بايد مسووليت پذير باشد و در صورت ضرورت برخي از زندانيان گوانتانامو را بپذيرد.
اشتاين ماير گفت: آلمان جزو ملت هايي به شمار مي رود که به گونه اي مستمر و هميشگي از بسته شدن گوانتانامو استقبال کرده است و بسته شدن اين زندان نبايد از طريق سهل انگاري و بي توجهي برخي کشورها با شکست مواجه شود.
فرانسه، پرتغال و اسپانيا تاکنون براي پذيرش زندانيان گوانتانامو اعلام آمادگي کرده اند.  ماريا فکتر، وزير کشور اتريش نيز در اين نشست گفت: نمي توانم تصور کنم که زندانيان گوانتانامو در اروپا با داشتن حق مسافرت در محدوده کشورهاي شنگن آزادانه سفر کنند.  وزراي کشور اتحاديه اروپا علاوه بر اين توافق کردند که هر کشوري که زندانيان گوانتانامو را بپذيرد، اطلاعاتي را در مورد زنداني پذيرفته شده در اختيار بقيه کشورهاي عضو اتحاديه اروپا قرار دهد.
طي هفته هاي آتي قرار است پيرامون مکانيزم تبادل اطلاعات در مورد اين زندانيان بحث و تبادل نظر شود.  در اين نشست بروت هم چنين اظهار کرد که آمريکا آماده است که چند تن از زندانيان سابق گوانتانامو را در کشور خود نگه دارد.
وزارت دفاع آمريکا تاکنون تشخيص داده است که 60 زنداني گوانتانامو مي توانند اين زندان را ترک کنند اما قادر به بازگشت به کشور خودشان نيستند.
با اين حال دولت آمريکا اطمينان خاطر داد که تنها زندانياني که در رده بندي"خط محدود" مطرح مي شوند به اروپا فرستاده خواهند شد.


  وزير خارجه اسبق فرانسه:
 برنامه اوباما براي کاهش سلاح هاي هسته اي عوام فريبي است  

وزير امور خارجه اسبق فرانسه برنامه باراک اوباما مبني بر کاهش سلاح هاي هسته اي را برنامه اي بي اهميت که هدف آن تنها عوام فريبي است، معرفي کرد.
به گزارش ايسنا، هوبرت ودرين وزير امور خارجه اسبق فرانسه، با بيهوده خواندن برنامه باراک اوباما رييس جمهور آمريکا مبني بر کاهش سلاح هاي هسته اي، اين برنامه را تنها يک عوام فريبي ناب خواند.  وي از اوباما به دليل آنکه مردم را احمق فرض کرده است، انتقاد کرد.  به گزارش پايگاه اينترنتي مجله آلماني اشپيگل، ودرين که در گفت وگو با يک شبکه راديويي فرانسه سخن مي گفت، اظهار کرد: تنها در صورتي که قدرت هاي هسته اي بتوانند از دست رفتن قدرت خود را تحمل کنند، خواهند توانست در برنامه اوباما شريک شوند.


 اخبار کوتاه 

حمايت مدودف از تشکيل کشور مستقل فلسطين

رييس جمهور روسيه پس از ديدار با محمود عباس تشکيل دو کشور مستقل را جهت حل بحران خاورميانه خواستار شد.
به گزارش ايسنا، ديميتري مدودف، رييس جمهور روسيه بعد از ديدار با محمود عباس، رييس تشکيلات خودگردان فلسطين که به مسکو سفر کرده، اظهار داشت: ما همچنان از تشکيل کشور مستقل فلسطين حمايت مي کنيم.
وي بار ديگر پيشنهاد کشورش را براي برگزاري کنفرانس صلح خاورميانه در مسکو بدون تعيين زمان برگزاري اين کنفرانس مطرح کرد.
مدودف گفت: اين کنفرانس گامي مناسب براي پيشبرد راهکارها جهت تحقق صلح و حل و فصل بحران خاورميانه خواهد بود.
رييس جمهور روسيه هم چنين از رييس تشکيلات خودگردان فلسطين به دليل تلاش هايش جهت تحکيم نقش روسيه در فلسطين تقدير کرده و اظهار داشت: روسيه در راستاي ادامه اين نقش موثر تلاش مي کند.

حمايت چاوز از طرح اوباما براي ايجاد قرن21
عاري از تنش

رييس جمهور ونزوئلا ديروز (سه شنبه) از درخواست رييس جمهور آمريکا براي ايجاد "قرن 21 عاري از تنش و درگيري" حمايت کرد، اما اظهار داشت که واشنگتن بايد از ژاپن به خاطر بمباران اتمي هيروشيما و ناکازاکي در پايان جنگ جهاني دوم عذرخواهي کند.
به گزارش ايسنا، هوگو چاوز،  رييس جمهور ونزوئلا در کنفرانسي خبري در ژاپن و در لحني آشتي جويانه پيش از برگزاري اجلاس کشورهاي قاره آمريکا ظرف چند روز آينده گفت: باراک اوباما، رييس جمهور آمريکا 48 ساعت پيش گفت که قرن بيستم قرن درگيري ها و تنش ها بود و قرن جديد بايد قرن صلح باشد. اين اظهارنظر خوبي است.

رابرت گيتس طرح بودجه نظامي آمريکا را ارائه داد

وزير دفاع آمريکا اعلام کرد: آ مريکا بايد تخصيص ميلياردها دلار به جت هاي جنگنده فوق مدرن و گران قيمت 22-f و هلي کوپترهاي جديد رياست جمهوري پايان دهد و به جاي آن بودجه را به سيستم هايي اختصاص دهد که سربازان آمريکايي مي توانند از آنها در مقابل دشمنان واقعي استفاده کنند.
به گزارش ايسنا براساس دستور جديد بودجه نظامي آمريکا که ازسوي رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا مطرح شد، چندين برنامه تسليحاتي بزرگ که با بودجه آنها در شرايط فعلي بحران مالي، براي هزاران غيرنظامي اشتغال زايي مي شود، متوقف خواهد شد.
احتمال مي رود کنگره آمريکا با برخي از کاهش بودجه ها از سوي گيتس مخالفت کند. بودجه پيشنهادي گيتس در سال آتي ميلادي 534 ميليارد دلار خواهد بود. با وجود تمامي کاهش بودجه ها، باز هم بودجه نظامي آمريکا در سال آينده نسبت به بودجه 513 ميليارد دلاري 2009 افزايش خواهد داشت.

درخواست بلر از نتانياهو
درباره مذاکرات صلح با فلسطينيان

توني بلر، نماينده ويژه کميته چهارجانبه صلح خاورميانه از نخست وزير جديد رژيم صهيونيستي خواست تا مذاکرات صلح فلسطين را از سربگيرد و به موازات آن براي بهبود اقتصاد کرانه باختري تلاش ناميد و به فلسطينيان اجازه دهد تا کنترل بيشتري از مناطق خود را در دست گيرند.
به گزارش ايسنا، توني بلر، نخست وزير سابق انگليس و نماينده فعلي کميته چهار جانبه صلح خاورميانه در ملاقات خود با بنيامين نتانياهو، نخست وزير جديد رژيم صهيونيستي که هفته گذشته قدرت را در دست گرفت، به تبيين انتظارات کميته چهار جانبه از چگونگي روند صلح پرداخت. اين کميته از اتحاديه اروپا، آمريکا، سازمان ملل و روسيه تشکيل شده است.
بلر پس از ملاقات با نتانياهو به خبرنگاران گفت: سطح بالايي از شک و ترديد در خصوص مسايل مختلف وجود دارد.

وزير خارجه سوريه:
بايد ديد آمريکا چگونه با دولت راست گراي اسراييل همکاري مي کند

وزير امور خارجه سوريه در استانبول از سخنراني باراک اوباما در پارلمان ترکيه تقدير کرد.
به گزارش ايسنا، وليد معلم وزير امور خارجه سوريه، عنوان داشت: دمشق به طور جدي مساله تعامل دولت خود با دولت جديد اسراييل را دنبال مي کند.
وي در حاشيه نشست گفت وگوي تمدن ها که از روز دوشنبه در ترکيه آغاز شده، گفت: سخنراني باراک اوباما رييس جمهور آمريکا در زمينه تشکيل دو کشور فلسطين و اسراييل منعکس کننده توجه صريح آمريکا به حل مساله فلسطين و اسراييل است. اين مساله نشان مي دهد که مي توان به برقراري توافق صلح فراگير در منطقه و توجه کشورها در اين زمينه اميدوار بود.
معلم عنوان داشت: آنچه که اوباما مطرح کرد، بسيار مهم است; اما ما نياز داريم که از ماهيت روابط اسراييل و آمريکا براي تحقق آن آگاهي يابيم.
وي در اظهاراتش به روزنامه الوطن -چاپ سوريه- گفت: ما نبايد نسبت به مساله حق بازگشت آوارگان فلسطيني و اجراي قطعنامه 194 در اين زمينه اهمال کنيم. اين مساله اي اساسي در حل مساله فلسطين است.

رهبر چچن:
پوتين مردي مقدس است

 رمضان قادرف، رييس منطقه خودمختار چچن در گفت وگو با روزنامه دولتي گازتا رويساسکايا تاکيد کرد: چچن به استقلال نياز ندارد.
به گزارش ايسنا، قادرف شايعات پيرامون دخالتش در قتل آنا پوليتکوفسکايا، منتقد شديد سياست هاي مسکو در چچن را رد کرد.
قادرف اظهار داشت: ما اکنون به پوليتکوفسکايا نياز داريم تا نشان دهيم او سابقا چه مي گفت و اکنون چه مي گويد! مردم مي آيند و مي روند و آزادانه از گروزني عبور مي کنند، زندگي شرايط عادي دارد. براساس گزارش خبرگزاري فرانسه، قادرف، بوريس برزوفسکي، غول اقتصادي در تبعيد را به کشتن پوليتکوفسکايا در اکتبر 2006 متهم کرد. قادرف ضمن تحسين ولاديمير پوتين، نخست وزير روسيه به عنوان "مردي مقدس " گفت: اگر پوتين نبود، چچن وجود نداشت، او مردم ما را انجات داد. اين مرد در کرملين به ما اعتماد کرد. من زندگي ام را به پوتين مديونم. من اين را هرگز فراموش نمي کنم.