نسخه شماره 2041 - 1388/01/19 -

شاهرودي پس از بازديد از مجتمع خانواده :
اميدوارم لايحه خانواده در مجلس تصويب شود

محمود احمدي نژاد در قزاقستان:
آزادي در ايران در درجه بسيار بالايي حاکم است


تجليل از شخصيت همسر امام(ره) از سوي روحانيت شرق تهران

وزير کشور:
آمادگي کامل برگزاري انتخاباتي باشکوه، قانون مدار و سالم را داريم


پنجره سياست بسوي عدالت


ديپلماسي


 شاهرودي پس از بازديد از مجتمع خانواده :
 اميدوارم لايحه خانواده در مجلس تصويب شود  

رييس قوه  قضاييه پس از بازديدي که صبح ديروز به صورت سرزده از مجتمع قضايي خانواده (2) داشت، در جمع خبرنگاران حضور يافت و هدف از اين بازديد را مشاهده اوضاع مجتمع از نظر ارباب رجوع، فعاليت شعبه ها و مديريت مجتمع عنوان کرد.
به گزارش ايسنا، سيدمحمود هاشمي شاهرودي همچنين با ابراز خرسندي از اين که مجتمع قضايي مذکور از نظر حضور ارباب رجوع بسيار شلوغ نيست، تصريح کرد: برخي از شعبات دادگاه را مورد بازبيني قرار داديم و خوشبختانه شاهد شلوغي بيش از اندازه نبوديم. تعداد پرونده هايي که در شعبات اين مجتمع مورد رسيدگي قرار مي گيرد 10 الي 15 فقره است که خوشبختانه زياد نيست و اميدواريم از اين تعداد نيز کمتر شود.
وي با بيان اينکه تعداد پرونده هاي از قبل مانده بسيار کاهش يافته است، ادامه داد: شايد در گذشته حدود 8 تا 10 هزار پرونده باقي مانده بود که با بخشنامه اي مبني بر رسيدگي هرچه زودتر به پرونده هاي قبل از سال 86 بحمدالله همکاران قضايي به خوبي فعاليت کردند.
هاشمي شاهرودي با اشاره به ديدار با برخي از مراجعه کنندگاني که خواستار ملاقات حضوري با وي بودند، خاطرنشان کرد: آن چه مهم است بحث تنظيم قانون جديدي است که اکنون در مجلس تحت عنوان لايحه  خانواده وجود دارد که اميدوارم به زودي تصويب شود. در آنجا ساز و کارهاي جديدي براي رسيدگي سريع تر به مسائل و مشکلات خانوادگي به ويژه طلاق، حضانت، حقوق اولاد، زن و مهريه ديده شده است.
وي ادامه داد: به نوعي بعضي از آسيب هايي که در قوانين فعلي وجود دارد در اين مورد به گونه اي ديده شده که اصل طلاق نيز کاهش يابد. ضمن اينکه حقوق زنان و فرزندان بيشتر و بهتر حفظ شود.
رييس قوه  قضاييه با اشاره به پيشنهاد رييس مجتمع قضايي خانواده(2) مبني بر ديدار کودکان طلاق با والدينشان، خاطرنشان کرد: فعلا اين موارد در کلانتري ها صورت مي گيرد که جاي مناسبي نيست و قرار شد در اين رابطه آقايان طرحي را آماده کنند تا انشا»الله اگر لازم شد به مجلس بدهيم و انشا»الله بناست براي آن سازو کاري تهيه و عملي شود.
هاشمي شاهرودي با مثبت ارزيابي کردن بازديد ديروز از مجتمع قضايي خانواده (2) يادآور شد: قضات مجتمع هاي خانواده استرس زيادي را در رسيدگي به پرونده دارند; زيرا به مسائل خانوادگي و امور فرزندان و ... رسيدگي مي کنند.

 


 محمود احمدي نژاد در قزاقستان:
 آزادي در ايران در درجه بسيار بالايي حاکم است  

محمود احمدي نژاد پس از پايان سفري دو روزه به قزاقستان روز گذشته به تهران بازگشت.
محمود احمدي نژاد دوشنبه شب در هتل ريکسوس شهر آستانه و در آخرين برنامه نخستين روز سفر خود به جمهوري قزاقستان در جمع خبرنگاران رسانه هاي مختلف اين کشور با تشريح بحران اقتصادي جهاني گفت: انديشه سرمايه داري انسان را محصور و محدود به شرايط مادي مي کند و نقطه کمال معنوي و رشد انسان کامل را در نظر ندارد و به همين دليل امروز به بن بست رسيده است.
رييس جمهور انديشه سرمايه داري را ريشه همه مشکلات امروز جهاني توصيف و تصريح کرد: اين انديشه ريشه همه جنگ ها و تبعيض ها و ناامني ها بوده و هست.
احمدي نژاد با بيان اين که نظام سرمايه داري به پايان راه خود رسيده است گفت: بحران کنوني به ظاهر بحران اقتصادي است ولي در واقع اين بحران انديشه، معنويت و اخلاق است و راه حل هايي که براي آن در نظر مي گيرند نتيجه اي نخواهد داشت زيرا ريشه مساله چيز ديگري است.
او با تاکيد بر اين که بايد انديشه اي ساخت که انسان امروز را به بالاترين نقطه کمال برساند گفت: اين انديشه بايد روابط اجتماعي انسان ها را بر پايه برادري، عدالت و برابري تنظيم کند و از خودخواهي ها و زورگويي ها دوري گزيند.
رييس جمهور افزود: اين مسووليت همگاني ما است که بايد چنين انديشه اي را در جهان برپا کنيم و همه انسان ها را در مسير دوستي، برادري و برابري و عدالت حرکت دهيم.
رييس جمهوري اسلامي ايران با تاکيد بر اين که تهران از ايجاد تغييرات اساسي و واقعي در سياست هاي آمريکا استقبال مي کند، گفت: امروز روشن است که انديشه، نگاه و سياست هاي جورج بوش به بن بست رسيده و شکست خورده است و آمريکا نيازمند تغييرات بنيادي و اساسي در سياست هاي خود است. ما منتظر اين تغييرات هستيم. مطالبه اين تغييرات مطالبه اي جهاني است و همه دنيا مي خواهند که سياست کشورهاي حاکم تغيير کند و روابط عوض شود.
وي با بيان اين که بايد ساختارهاي اداري جهان و ادبيات گفت وگو با ملت ها نيز تغيير کند، گفت: ما فکر مي کنيم خيلي از چيزها بايد عوض شود. ما منتظريم و البته تحولات جهاني منتظر نخواهند بود و بنابراين تغيير در سياست ها بايد به سرعت انجام شود.
احمدي نژاد در پاسخ به اين سوال که «آيا شما رييس جمهوري جديد آمريکا را مانند گذشته شيطان مي دانيد؟» اظهار کرد: ما هيچ فردي را شيطان لقب نداده ايم و با آدم ها کاري نداريم; بلکه با اعمال شيطاني و رفتار ضدانساني و نيز جنگ و اشغال و کشتار انسان ها مخالفيم و اين گونه اعمال را شيطاني مي دانيم.
رييس جمهور خاطرنشان کرد: احترام به ملت ها و حقوق آنان، خودداري از تجاوزطلبي در برابر ملت ها و پايبندي به عدالت، مطالباتي است که امروز مردم جهان از دولت آمريکا دارند و اميدواريم اوباما مصمم به تغييرات اساسي باشد و بتواند تغييراتي را ايجاد کند و دولت آمريکا را به محدوده جغرافيايي خود برگرداند و در حالت برابر با ساير ملت ها، روابط دوستانه برقرار کند.
رييس جمهور در پاسخ به اين که بحران اقتصادي چه تغييري در جامعه ايران داشته است تصريح کرد: بحران جهاني تاثير چنداني روي اقتصاد ايران نداشته است. البته به طور طبيعي برخي تغيير قيمت ها به ايران هم منتقل مي شود اما اقتصاد ايران از آن جا که اقتصادي درون زا و خودکفاست تاثيرپذيري آن از تحولات اخير جهاني بسيار کم است و با توجه به تجربيات ملت ايران چنين بحراني بيش تر يک فرصت بوده است تا تهديد.
احمدي نژاد در پاسخ به سوالي درباره جايگزيني پول منطقه اي به جاي دلار در مبادلات نفتي اظهار کرد: چنين پيشنهادي را به کشورهاي منطقه داده ايم که بر اساس آن مبادلات بين کشورها با پول هاي رايج خودشان انجام شود و آمادگي داريم با کشورهاي منطقه پول واحدي را ايجاد کنيم البته ايران مدت هاست که ذخاير ارزي خود را از دلار تغيير داده و با ساير ارزها معامله مي کند.
او در پاسخ به سوالي درباره ارزيابي پيشنهاد همتاي قزاقي خود درباره ايجاد پول واحد بين المللي خاطرنشان کرد: اين پيشنهاد درست و مناسبي است جهان بايد با پول واحدي اداره شود که اين پول هم واقعي و هم يکسان باشد. تهران از پيشنهاد پول منطقه اي به عنوان مقدمه پول واحد جهاني استقبال مي کند و در نشست اکو در تهران نيز آن را به تصويب رسانديم.
رييس جمهور با بيان اينکه رسيدن به پول واحد جهاني نيازمند فراهم کردن زيرساخت ها و مقدمات فراواني است، اظهار داشت: قبل از پول واحد جهاني بايد نظام عادلانه اقتصاد بين المللي تعريف و مباني اقتصادي جديدي تدوين شود که پول واحد بتواند در آن نظام عادلانه ارائه گردد.
دکتر احمدي نژاد افزود: دلار به عنوان پول واحد به کشورها تحميل شد و سرمايه داران و مديران اقتصادي آمريکا حداکثر استفاده را از اين موضوع بردند.
رييس جمهور در پاسخ به سوالي درباره تدوين رژيم حقوقي درياي خزر گفت: درياي خزر بايد درياي صلح، دوستي و برادري و دريايي براي همکاري و مشارکت جمعي باشد. جمهوري اسلامي ايران دنبال چنين شرايطي است و خوشبختانه امروز کشورهاي حاشيه درياي خزر نيز به چنين نتيجه اي رسيده اند و هم گرايي در اين زمينه با شتاب بالا در حال پيشرفت است.
وي افزود: ملت ايران همواره خواهان صلح و امنيت براي همه ملت ها بوده است و در طول تاريخ نيز در مسير توسعه فرهنگ و صلح و برادري قرار داشته است. امروز نيز ملت ما خواهان صلاح و امنيت در منطقه خاورميانه، خليج فارس و درياي خزر است و کشورهاي بزرگي مانند ايران و قزاقستان بايد نقش بالايي را در مسائل جهان و منطقه ايفا کنند.
وي در پاسخ به سوالي در خصوص انتخابات رياست جمهوري در ايران گفت: در ايران آزادي در درجه بسيار بالايي حاکم است و احزاب گوناگون با گرايشات و سلايق مختلف مي توانند نامزد انتخابات شوند. مردم نيز آزادانه انتخاب مي کنند و حقيقتا راي مردم تعيين کننده است.

 


 تجليل از شخصيت همسر امام(ره) از سوي روحانيت شرق تهران  

اديب يزدي گفت: ارادت مردم به خاندان امام سرمايه بزرگ انقلاب است. خداي ناکرده اگر اتفاقي براي انقلاب بيفتد باز همين خاندان خميني هستند که براي اقامه عدالت اقدام مي کنند.
به گزارش ايسنا، اديب يزدي که در مراسم تجليل از شخصيت همسر رهبر کبير انقلاب اسلامي که روز دوشنبه از سوي روحانيت شرق تهران در مسجد احمديه نارمک برگزار شد، سخن مي گفت، با برشمردن فضايل اين بانوي مکرمه افزود: خانم ثقفي بانوي عظيم الشان و فاضلي بودند که در انقلاب اسلامي مردم ايران شاني درخور و مقامي والا و دخالتي سازنده و صبورانه داشت.
وي افزود: ايشان در تمامي فضايل شوهر بزرگوار خود شريک است; بانوي ارجمندي که منش و روش در بردباري و صبر، چهره حضرت زينب را به خاطر همه ما متبلور مي سازد.
اديب يزدي با بيان اين که همه انقلاب هاي بزرگ تاريخ محصول دو مجاهدت آشکار و پنهان هستند، اظهارکرد: مجاهدات خاموش و فعاليت هاي شگرف پنهان و جانبازي هاي بزرگ نهاني همراه مجاهدت هاي آشکار، نهضت هاي بزرگ را به پيروزي مي رسانند که مجاهدت زنان مومن در انقلاب اسلامي از اين گونه است.
اديب يزدي مجاهدت پنهان را زيربناي مجاهدت آشکار دانست و با اشاره به مجاهدت ها و تلاش هاي حضرت خديجه (س) در دوران بعثت پيامبر (ص) گفت: اول ثروتمند عرب آن چنان خود را در مظان فداکاري قرار داد که وقت مردن کفني براي دفن او نماند. اگر مجاهدت خديجه نبود مجاهدات پيامبر براي تاريخ ثبت نمي شد.
وي به فداکاري ها و تلاش هاي حضرت زهرا(س) پرداخت و خاطرنشان ساخت: اگر فداکاري هاي فاطمه نبود، کربلايي هم در کار نبود. نهضت و کمالي هم نبود. او با تحمل و صبر و بردباري مبارزات پيامبر و اميرالمومنان را جهت داد. حضور سرنوشت ساز حضرت زهرا موجب ماندگاري اسلام شد.
اديب يزدي ادامه داد: به برکت تلاش هاي صديقه اطهر و با به کار گرفتن تاکتيک هاي مبارزاتي قوي، دشمنان شيعه در از بين بردن راه علي (ع) ناکام ماندند; به طوري که قرن ها بعد پيروان آن حضرت افتخارآفرينان تاريخ شدند.
وي در ادامه به تشريح شخصيت و ابعاد وجودي امام خميني (ره) پرداخت و اظهارکرد: مردي که دست خدا در آستين داشت و ذخيره خدا براي عصر معاصر بود، با اقتدار و مديريت والا در برابر مجهزترين سلاح هاي روزگار ايستاد و نهضت بزرگي را به پيروزي رساند.
اديب يزدي با بيان اين که امروز نه تنها شاهد فرسايش انقلاب نيستيم، بلکه انقلاب را همچنان در متن جهان جاري مي دانيم، گفت: انقلاب اسلامي امروز به چنان اقتداري رسيده است که آمريکا در انتظار گفت وگو با ايران است و به روش هاي مختلف پيغام آغاز مذاکره مي دهد.
وي با بيان اين که تفکر حضرت امام بزرگوار جاي جاي اقليم را گرفته، خاطرنشان کرد: اگر سايه ستمکاران از روي ملت هاي آزاده برداشته شود آن وقت معلوم مي شود چگونه ملت ها به انديشه هاي امام روي مي آورند.
اديب يزدي در ادامه به نقش همسر رهبر کبير انقلاب اسلامي در پيروزي نهضت پرداخت و گفت: انقلاب با همه قدرت خود يک موتور جانانه دارد. اين نهضت عظيم به تناسب خود يک فاطمه اطهر در درون خود دارد. در شخصيت بانو ثقفي جلوه امام ديده مي شود.
وي با بيان اينکه همسر امام يار و ياور امام در همه تنهايي ها بود ، به دوران تبعيد ايشان اشاره و اظهارکرد: غربت امام که غربت امام کاظم (ع) را تداعي مي کند، سهمگين ترين دوران ممکن بود. در اين دوران غربت يک شخصيت پاک همساز و همراه امام بود و شرايط اندرون را براي او چنان مهيا مي کرد که امام در بيرون با خيال راحت مبارزه کند.
اديب يزدي به دوران شهادت حاجآقا مصطفي خميني اشاره کرد و گفت: در زمان شهادت حاج آقا مصطفي، تمام فشارها بر روي ايشان بود که ايشان هم با درايت تمام جو را آرام و فضا را براي ادامه نهضت آماده کردند.
وي به رحلت حاج احمدآقا هم اشاره و اظهارکرد: در زمان رحلت ناگهاني حاج احمدآقا که ضايعه اي دردناک براي امت و خانواده امام بود، با صلابت، ايمان، نورانيت، اقتدار و مديريتي که از امام به يادگار داشتند، جو را آرام کردند تا به نهضت ضربه اي نخورد.

 


 وزير کشور:
  آمادگي کامل برگزاري انتخاباتي باشکوه، قانون مدار و سالم را داريم  

وزير کشور به نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري توصيه کرد، تا در تبليغات خود اصلاح الگوي مصرف را رعايت کنند.
به گزارش ايسنا، صادق محصولي پيش از ظهر روز گذشته در حاشيه همايش روز جهاني بهداشت و سلامت در گفت وگو با خبرنگاران در پاسخ به سوالي درباره اين که وزارت کشور چه اقداماتي را براي برگزاري انتخابات انجام داده است، تاکيد کرد: وزارت کشور آمادگي کامل برگزاري انتخاباتي با شکوه، اخلاق مدار، قانون مدار و سالم را دارد.
وي با بيان اين که "به تمامي استانداران اعلام کرده ايم که همان گونه که رييس جمهور نيز گفته اند، فضا و فرصت را براي اعلام نظرات کانديداها فراهم نمايند" اظهار کرد: وزارت کشور به دنبال مهيا کردن فضاي پرنشاط سياسي در کشور و محيطي سالم و با نشاط براي کانديداهاي رياست جمهوري مي باشند.
وي با اشاره به اين که "تمهيدات لازم قانوني براي جلوگيري از تخلفات احتمالي پيش بيني شده است" گفت: وزارت کشور هياتي را جهت بازرسي و رسيدگي به تخلفات مشخص کرده و هيچ گونه نگراني بابت برگزاري انتخاباتي سالم وجود ندارد. وزير کشور همچنين از نامزدهاي انتخابات آتي رياست جمهوري خواست، مراقبت نمايند تا در صحبت هاي انتخاباتي خود، تخريب نامزدهاي ديگر صورت نگيرد.


 پنجره سياست بسوي عدالت  
نويسنده : دکتر حميد بهلولي

در مسير حيات تاريخي جوامع بنا بر تاثير عوامل و متغير هاي فراوان اجتماعي, سياسي و اقتصادي پنجره هاي فرصتي باز مي شوند که در ديسيپلين سياستگذاري عمومي به پنجره سياست معروفند. پنجره سياست پنجره فرصتي است که امکان عملي کردن سياست را به دولت و جامعه مي دهد و البته باز و بسته شدن آن خود تابع قوانين و اصولي است که شناخت آن قدم اول درمسير درست استفاده از فرصت ها است. جان کينگدان در توضيح اين اصول تاکيد بر سرعت استفاده از پنجره دارد چرا که در صورت عدم استفاده بسته شدن پنجره سياست را حتمي مي داند. و موکدا بر اينکه هيچ پنجره اي بي دليل باز نمي شود و نيز باز نمي ماند تاکيد مي کند. بنا بر نظر پيتر جان عواملي که باعث باز شدن پنجره فرصت مي شوند گاه قابل پيش بيني نيستند يا امکان پيش بيني آنها فراهم نمي شود مانند حوادث طبيعي يا اجتماعي و سياسي و گاه چون سير منحني هاي سياست عواملي قابل پيش بيني اند. به هر حال آن چه مهم است دانستن اين نکته است که در هنگامي که پنجره سياست باز مي شود مي بايست سياست مهندسي شده اي در سوپ سياست يعني در مخزن سياست هاي بالقوه حضور داشته و آماده گذار به دستور کار باشد. اگر جز اين باشد معمولا يکي ازچند حالت محتمل ذيل مي تواند اتفاق بيفتد.
الف) در فقدان سياست آماده و مناسب پنجره سياست بسته مي شود و فرصت از دست مي رود.
ب)در مهلت کوتاهي که پنجره سياست باز است سياست ديگري که براي منظور و هدف ديگري در سوپ سياست قرار گرفته بوده است و براي هدف جاري مناسب نمي باشد وارد دستور کار مي شود.
ج) يک سياست تعجيلي و في البداهه که آثار و تبعات آن ناشناخته است ساخته شده و به دستور کار وارد مي شود.
معمولا ترکيب هاي مختلف از گزينه هاي بالا مي تواند تابلوي انتخاب هاي سياستگذاري در ايران معاصر را ترسيم کند. نتيجه حاصل مي تواند عدم استفاده يا استفاده غلط يا تعلل در استفاده از پنجره فرصتهايي که گاه تحت تاثير تقاطع يا تداخل عوامل و متغير هاي مختلف بازمي شوند باشد. چه بسيارچنين پنجره فرصت هايي قبل از آن که سياستمداران توانمندي استفاده از آنها را ايجاد کرده باشند يا امکان استفاده از آنها را پيدا نمايند بسته مي شوند و شايد ديگر هيچگاه گشوده نگردند.
يکي ديگر از مثال هايي که مي تواند اهميت استفاده از پنجره فرصت يا پنجره سياست را نشان دهد موقعيت ايران در بعد از بازپس گيري خرمشهراز متجاوزين درجنگ ايران و عراق بود. جدا از مباحث ارزشي و کارشناسي پيرامون موضوع تاکيد اين مثال تنها معطوف به پنجره فرصتي است که بازپس گيري خرمشهر براي نظام سياسي ايران ايجاد کرد. نحوه مواجهه با اين پنجره سياست / فرصت توسط سياستمداران و فرماندهان صاحب راي بود که منجر به دست آوردها و پيامدهاي بعدي گرديد.
پنجره فرصت ديگري که بالقوه مي توانست دست آوردهاي زيادي را براي نظام سياسي ايران در حوزه توسعه ملي وروابط بين الملل ايجاد کند رياست جمهوري آقاي خاتمي بود ولي وقتي اين پنجره باز شد اصلاح طلبان که امکان چنين پيروزي را حداقل در چنان مدت کوتاهي متصور نمي ديدند در شوک پيروزي فرو رفته بودند و در عالم تئوري و عمل سياست هاي پخته مهندسي شده اي براي عبور از اين پنجره سياست وجود نداشت . آن چه در طي ماه ها و حتي سالهاي بعد موجود گرديد تنها پيش-سياست هاي اوليه اندکي در حوزه روابط بين الملل بود که نه نتيجه کار کارشناسي تيم روابط بين الملل رئيس جمهورمحسوب مي گرديد و نه نتيجه و حاصل کار کارشناسي حزبي که بصورت پلت فورم آماده شده باشد. بلکه در واقع مجموعه اي ازمفاهيم فاخرو ارزشمندي بودند که توسط گفتمان شخصي خود آقاي خاتمي تحت عنوان گفتگوي تمدن ها و حاشيه هاي پيرامون آن در حال ايجادبود و متاسفانه بسياري از آنها موقعي شکل سياست بخودگرفتند که از پنجره فرصت خاتمي بدلايل داخل و خارج گفتماني جز سايه اي کمرنگ چيزي باقي نمانده بود و لذا سياست هايي هم اگر حاصل آمد اکثرا امکان حضور در دستور کارو اجرايي شدن را نيافتند .
با اين اشاره کوتاه بايد نتيجه گرفت که از طرفي سياستمداران , سياستگذاران و مديران ارشد کشور نيازمند شناخت ماهيت و مکانيزم کارپنجره سياست و متغيرهاي موثر در آنند .عوامل و متغير هاي متعددي که از منشا زمينه اي متفاوت سياسي, اجتماعي, اقتصادي ,علمي ,فرهنگي , نظامي و بين الملل نشات مي گيرند مي توانند در باز شدن و بسته شدن پنجره سياست نقشي به فراخور بازي کنند. از طرف ديگر کشور نيازمند داشتن احزاب و نهاد هاي مدني واقعي با ايدئولوژي هاي سياسي شفاف و اعلام شده است تا امکان تعميق در مفاهيم کشور داري و تجربه عملي سياست سازي براي مردم و سياستگذاري براي نخبگان فراهم گردد و مانيفست ها و پلت فور مها و سياست هاي قابل فهم با قابليت عملي شدن و ارزيابي شدن درسوپ سياست و در برابر راي مردم گذاشته شود تا در صورت پيروزي پيش - سياست هاي آماده اي براي ورود به مراحل نهادي فرايند سياستگذاري و عبور به موقع از پنجره فرصت فراهم گردد.
آمدن امروز ميرحسين موسوي مي تواند پنجره فرصت جديدي باشد براي عبور سياستهاي مدبرانه اي که ارتقاي عدالت و انتظام حقوق شهروندي را توامان با ايجاد بستري از اميد و اعتماد ملي هدف گرفته باشد. مانيفست زيست مسلماني ايشان مي تواند سند بالا دست - اگر چه اوليه اي - براي بيدار کردن همت ملي درساختن پلات فورم هاي توسعه اي در کشور باشد که اولين اثر آن کاهش ضريب بي ثباتي پنهان در فرايند توسعه کشور است.آمدن ميرحسين فرصتي است در ايجاد دولتي که اگر چه انتظار مي رود همه منابع را در ريشه کني فقر اقتصادي بسيج کند لاکن اميد مي رود تا تعريف فقر را تنها در فقر اقتصادي خلاصه نکند بلکه ريشه کني فقر عدالت , فقر حقوق, فقر آزادي, فقر دانايي و فقر فرهنگي را که موجب محروميت اجتماعي انسان ها مي گردد را نيز در زمره ريشه کني فقر بداند و بشناسد و از طرف ديگر حيطه آزادي را نيزدردايره آزادي بيان خلاصه نبيند که آزادي شهروندان در دسترسي به عدالت و صدا و فرصتهاي برابر را نيز پاس بدارد و در راه نجات کشور ازبي عدالتي و بسط آزادي هاي مشروع فردي- اجتماعي و ملي به مردي و اخلاق بکوشد.
نکته جالب آنکه مطالعات اخير در حوزه برنامه ريزي توسعه سياستگذاران و دولت ها را از تکيه صرف بر شاخصهاي اقتصادي سنتي و تک بعدي چون ميانگين ها و متوسط نرخ درآمد سرانه بر حسب درآمد ناخالص ملي در سياستگذاري توسعه برحذر مي دارد و در قدم اول وارد کردن سياست هاي ضد تبعيض و محروميت زدايي و بهره وري از منابع را لازم دانسته و در نهايت اثر مولفه هاي اجتماعي فرهنگي و سياسي از جمله مشارکت بهتر و وسيعتر مردم در حيات سياسي کشور و داشتن دولتي کارآمد و انساني را در سرنوشت برنامه هاي توسعه غير قابل چشم پوشي مي داند . رويکرد اخير سازمان هاي بين المللي - که اغلب با فاصله زماني رويکرد کارشناسان ملي برنامه ريزي در کشورهاي فقير را شکل ميدهد - در توجه و تاکيد براثر متغير هاي تعيين کننده اجتماعي در توسعه سلامت , آموزش ورفاه اجتماعي در همين راستا قابل ارزيابي است.
در پايان اجازه مي خواهم تاکيد کنم که امروزانتخاب موسوي به عنوان رئيس جمهور مي تواند پنجره فرصتي را در مقابل چشمان نخبگان و مردم وحتي دنياي منتظر بگشايد که اگر اين فرصت خوب درک و برنامه ريزي و مديريت شود مي تواند همزمان موجب گشوده شدن فرصت هايي بي بديل در حوزه روابط بين الملل به روي ايران باشد. رياست جمهوري مير حسين موسوي با بخدمت گرفتن تجربه سترگ سي ساله گذشته مديريت کشوربه همراه همه کامکاري ها و ناکامي هاي ان و با تکيه بر خرد جمعي مي تواند يک بار ديگرقسمتي ازپنجره فرصت بزرگي را که انقلاب به هزينه زياد , و با ايجاد نوعي مکانيسم نقطه گذاري تعادل قبلي , توانسته بود باز کند را مجددا باز نمايد و نقش عنصر"عقل و تدبير و جامع نگري و کفايت " رادر حوزه مديريت عمومي کشورپر رنگترنمايد البته اگر بتواند از دام هاي فرا راه که نتيجه فقر و فساد و رانت و بي عدالتي و تضاد نامتوازن از طرفي و صف وانتظارات گروههاي فشار و منافع قديم و جديد از طرف ديگر است به درايت و بدون تعارفات معمول گرفتار کننده بگذرد. البته کار سختي است که انجام آن نيازمند داشتن فلسفه سياسي شفاف و معقول و برنامه اي علمي و عملي براي حوزه هاي توسعه اي کشور و دروازه هايي گشوده به روي همه آحاد ملت است. امروز ايران نيازمند دولت آشتي ملي است با سياست هايي که قوام از اعتدال و دانش يافته و با پرهيز از خودي و غيرخودي ديدن قاطبه ملت موجب ايجاد مشارکت اجتماعي اثر بخش و وسيع در ابعاد ملي از جمله مشارکت نخبگان درسياستگزاري و هدايت توسعه کشور با نهادينه کردن يک سيستم اجماع گردد.

 


 ديپلماسي 

پوتين:
توسل به زور عليه ايران غيرسازنده است

ولاديمير پوتين ضمن ابراز بي اطلاعي از هرگونه تصميمي براي توسل به زور عليه ايران تاکيد کرد که چنين اقدامي غيرسازنده است.
به گزارش ايسنا، ولاديمير پوتين، نخست وزير روسيه بعد از ارايه  گزارش دولت به نمايندگان در سخنراني نهايي در مجلس دوما اعلام کرد: در مورد اينکه تصميم به استفاده از نيروي نظامي عليه ايران شده است بايد بگويم که من چنين خبري ندارم. البته اين مساله ما را نگران ساخته و به همين خاطر معتقديم که اخيرا از نيروي نظامي در عرصه  بين المللي بيش از حد لازم استفاده شده است.
پوتين افزود: به جاي انجام مذاکرات طولاني و ناخوشايند، اغلب مشکلات را با توسل به زور و مبالغه در استفاده از آن حل مي کنند که اين مساله غيرسازنده است.
به اعتقاد نخست وزير روسيه، با استفاده از چنين ابزاري در عرصه بين المللي نمي توان نه در رابطه با ايران و نه در رابطه با ديگر اعضاي بين المللي عمل کرد.
سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه  فدراسيون روسيه نيز در مصاحبه اي با روزنامه رسمي "راسيسکايا گازيتا" گفت: «اميدوارم که آمريکايي ها بر اساس سياست جديد خود آماده باشند که با ايران، در شرايطي برابر با همه  ما، براي مذاکراتي کامل پشت ميز بنشينند.»
وزير امور خارجه  روسيه موضع باراک اوباما، رييس جمهور آمريکا در پيام وي به ملت ايران، در رابطه با قصد وي براي عادي سازي روابط با ايران در تمامي عرصه ها را "علامتي مثبت" ناميد.
وي تاکيد کرد: «ما طي چند سال اخير خواستار همين امر بوديم.»
لاوروف ابراز اميدواري کرد که طرف ايراني نيز به نوبه  خود «به پيشنهاداتي که مدت ها قبل مطرح شده بودند، واکنشي مثبت نشان دهد که آغاز مذاکرات پيرامون برنامه  هسته اي ايران با تمامي شرکت کنندگان (در اين روند) و نيز در رابطه با همکاري هاي تجاري و اقتصادي و نيز امنيت منطقه اي را در نظر دارند».
وزير امور خارجه  روسيه گفت: «ضرورت دارد که گفت وگوي موضوعي را درباره اينکه چگونه مي توان به آژانس بين المللي انرژي اتمي کمک کرد تا تمامي مسايل را برطرف ساخته و اعتماد نسبت به ماهيت مطلقا صلح آميز برنامه  هسته اي ايران را احيا کند، آغاز کرد. در اين صورت، ايران از تمامي حقوقي که اعضاي غيرهسته اي معاهده  منع گسترش تسليحات هسته اي (ان.پي.تي) بهره مند هستند، استفاده خواهد کرد.»

آمريکا درصدد تعاملي مبتني بر منافع
و احترام دوجانبه با ايران است

باراک اوباما در اولين سفرش به ترکيه بدون توجه به تاکيد ايران بر صلحآميز بودن فعاليت هاي هسته اي اش مدعي شد: ايران بايد ميان داشتن سلاح هسته اي و ايجاد آينده اي بهتر براي ملتش دست به انتخاب بزند.
به گزارش ايسنا، باراک اوباما، رييس جمهور آمريکا با سخنراني در برابر پارلمان ترکيه گفت: «به روشني به مردم و مقامات جمهوري اسلامي گفته ام که آمريکا درصدد تعاملي مبتني بر منافع دوجانبه و احترام دوجانبه است.»
بر اساس گزارش خبرگزاري فرانسه، وي بدون در نظر گرفتن اظهارات مسوولان کشورمان مبني بر اين که توليد سلاح هسته اي در سياست هاي ايران جايي ندارد، ادامه داد: «اکنون مقامات ايران بايد ميان اينکه آيا مي خواهند سلاح هسته اي توليد کنند يا آينده اي بهتر براي مردم شان ايجاد کنند، تصميم گيري کنند.»
بر اساس گزارش خبرگزاري نووستي، رييس جمهور آمريکا اعلام کرد که قاطعانه با کساني که ادعا مي کنند آمريکا در حالت جنگ با اسلام قرار گرفته مخالف است.
او افزود: بايد به صراحت بگويم که آمريکا هرگز با اسلام در جنگ نبوده و نخواهد بود.
اوباما تاکيد کرد که آمريکا مخالف مقايسه ميان روابط اين کشور با جهان اسلام و مقابله با شبکه تروريستي بين المللي القاعده است که جنگجويان آن در ماه سپتامبر سال 2001 به آمريکا حمله کردند.
وي خاطرنشان کرد: «روابط آمريکا با جهان اسلام را نبايد با مبارزه با القاعده محدود کرد.»
اوباما با ايراد سخناني مشابه آن چه جورج بوش در رابطه با ايران مطرح مي کرد، برنامه  هسته اي و موشکي ايران را "تهديدي واقعي" خواند و در عين حال تاکيد کرد که واشنگتن "در صدد تعامل با ايران" خواهد بود.
رييس جمهور آمريکا روز يک شنبه نيز تاکيد کرده بود که آمريکا "در صدد تعامل " با ايران بر سر مساله  هسته اي است.
بر اساس گزارش خبرگزاري شينهوا، اوباما اين سخنان را در جمهوري چک و در جمع نزديک به 30 هزار تن از مردمي که در ميدان "هرادکني" در جنوب شهر پراگ جمع شده بودند، عنوان کرد.
همچنين براساس گزارش خبرگزاري فرانسه، اوباما گفت که طرح جنجال برانگيز دفاع موشکي در مرکز اروپا را پيش خواهد برد و مدعي شد که "تهديد ايران" هم چنان "واقعي" است.
وي گفت: «بگذاريد روشن بگويم: فعاليت هسته اي و موشک بالستيک ايران تهديدي واقعي را نه فقط براي آمريکا بلکه براي همسايگان ايران و متحدان ما مطرح مي کند».
اين در حالي است که به اعتقاد بيشتر کارشناسان بين المللي، طرح سپر دفاعي آمريکا در اروپا براي مقابله با قدرت موشکي روسيه است.
اوباما ادامه داد: «جمهوري چک و لهستان در توافق با ميزباني دفاعي عليه اين موشک ها شجاعانه عمل کرده اند. تا جايي که تهديد ادامه داشته باشد، ما قصد داريم با سيستم دفاع موشکي به پيش برويم که سيستمي مقرون به صرفه است.»
طرح سپر موشکي که سلف اوباما يعني جورج بوش آن را مطرح کرده بود با مخالفت جدي مسکو روبه رو بوده است.
همچنين براساس گزارش آسوشيتدپرس، اوباما مدعي شد که آمريکا "گزينه اي روشن" را در اختيار ايران قرار مي دهد مبني بر اينکه فعاليت هسته اي و موشک بالستيکش را متوقف کند يا اين که با انزواي بيش تر و رقابت تسليحاتي در خاورميانه روبه رو شود.

متکي حادثه زلزله در ايتاليا را
به فراتيني تسليت گفت

منوچهر متکي در پيامي به فرانکو فراتيني حادثه زلزله در ايتاليا را به وي تسليت گفت.
به گزارش ايسنا، متن کامل پيام تسليت و ابراز همدردي منوچهر متکي، وزير امور خارجه کشورمان به فرانکو فراتيني وزير امور خارجه ايتاليا در خصوص حادثه زلزله اين کشوربه شرح زير است:
«حادثه دلخراش زلزله منطقه شمال شرق رم را که باعث کشته و مجروح شدن دهها تن از ساکنان اين منطقه گرديده موجب تاثر و تالم شد. بدين وسيله مراتب همدردي مردم و دولت جمهوري اسلامي ايران را به جنابعالي، دولت و ملت ايتاليا ابراز مي داريم.
همچنين جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد تا کمک هاي انسان دوستانه خود را به مناطق زلزله زده ارسال نمايد.»

وزير خارجه  سوريه امروز وارد تهران مي شود

وزير خارجه  سوريه پيش از ظهر امروز براي ديدار و مذاکره با مقامات کشورمان وارد تهران مي شود.
به گزارش ايسنا، وليد معلم، وزيرخارجه جمهوري عربي سوريه پيش از ظهر امروز در چارچوب رايزني هاي دو کشور وارد تهران مي شود و سطح مناسبات دو کشور و مسائل مهم منطقه  و بين الملل را با همتاي ايراني خود و نيز برخي ديگر از مقامات عالي رتبه کشورمان مورد بررسي قرار مي دهد.
پيش از اين نخست وزير سوريه و نيز معاون رييس جمهور اين کشور براي ديدار و مذاکره با مقامات کشورمان و نيز شرکت در اجلاس سران اکو به تهران سفر کرده بودند.