نسخه شماره 2030 - 1387/12/19 -


احمدرضا احمدي نامزد نوبل ادبيات کودکان شد


تاريخ شفاهي سينماي ايران به جمشيد مشايخي رسيد


برنامه هاي هفته وحدت در مناطق 22 گانه پايتخت

با رهبري فرهاد فخرالديني
ارکستر موسيقي ملي در تالار وحدت به صدا درمي آيد


تاسيس يک جايزه جديد در هفدهمين کنگره سراسري شعر دفاع مقدس


تبلور صلح ودوستي ايرانيان با جشنواره مجسمه هاي شني

احمد اکوچکيان:
دانشگاه هاي هنر، مي تواند تجربه الگوي آموزش پژوهش محور را توسعه دهد


سراي فرهنگ


 احمدرضا احمدي نامزد نوبل ادبيات کودکان شد 

وراي کتاب کودک، در ميان نويسندگان و شاعران ايراني در حوزه ادبيات کودک و نوجوان، احمدرضا احمدي را براي جايزه «هانس کريستين آندرسن» در سال 2010 کانديدا کرد; اين جايزه به «نوبل ادبيات کودکان» يا «نوبل کوچک» معروف است.
به گزارش فارس، اين جايزه هر دو سال به يک نويسنده و يک تصويرگر اهدا مي شود.  از ايران تا کنون تنها فرشيد مثقالي در سال 1353 اين جايزه را دريافت کرده است.  در سال هاي گذشته هوشنگ مرادي کرماني،  محمدرضا يوسفي و محمدهادي محمدي نيز از ايران کانديداهاي اين جايزه بوده اند.
دستيابي به اين جايزه در رقابتي بسيار فشرده و سنگين و گاه پاياپاي صورت مي گيرد.  تا کنون نويسندگان کشورهاي اروپايي به علت سطح پيشرفته داستان نويسي و تصويرگري، بيشترين برندگان اين جايزه بوده اند.
در آندرسن 2008 روبرتو اينوچنتي از ايتاليا و يورگ شوبيگر از سوئيس برنده اين جايزه بزرگ شدند.  برندگان اين جايزه از سوي هيئت داوران بين المللي برگزيده مي شوند و جايزه به مجموعه آثار يک نويسنده يا تصويرگر اهدا مي شود.  يکي از معيارهاي گزينش برندگان داشتن سهم جاودان در ادبيات کودکان جهان و تاثيرگذاري آن ها در عرصه ملي ادبيات کودکان است.


 تاريخ شفاهي سينماي ايران به جمشيد مشايخي رسيد 

«تاريخ شفاهي سينماي ايران» که به ثبت و ضبط تصويري خاطرات و تجربيات دست اندرکاران سينماي ايران اختصاص دارد به جمشيد مشايخي بازيگر پيشکسوت سينماي و تئاتر رسيد.
به گزارش ايسنا، مشايخي در اين برنامه که به صورت ويديويي ضبط و در موزه سينما نگهداري مي شود، خاطرات بازيگري خود در سينما و تئاتر را بيان کرده است.
وي مي گويد: کار اصلي بازيگري من در سينما در اصل يک کلاس درس بود و جالب ترين کارم در فيلم «خشت و آينه» به کارگرداني ابراهيم گلستان بود که براي يک سکانس روزهاي بيشماري تمرين مي کرديم.
اين بازيگر سينما بخش ديگري از خاطرات جالب خود را بازي در فيلم قيصر مي داند و مي افزايد: سعي کردم در فيلم قيصر از شخصيت و کاراکتر غلامرضا تختي الهام بگيرم و در طول فيلم همواره آن مرحوم، که به او علاقه فراواني داشتم و دارم، مدنظرم بود.  خاطره جالب ديگر وي مربوط به نام گذاري تالار سنگلج در زمان رياست او بر اداره تئاتر است که بعد از پيروزي انقلاب و به توصيه بازيگران و همکارانش در اداره تئاتر آن را برعهده گرفت.  او مي گويد: براساس مقاله اي که در هنگام افتتاح تئاتر 25 شهريور از جلال آل احمد خوانده بودم و براساس توصيه او نام تئاتر 25 شهريور را به نام محلي که در آن قرار داشت يعني «سنگلج» تغيير دادم.


 برنامه هاي هفته وحدت در مناطق 22 گانه پايتخت 

گروه فرهنگ: توليد و عرضه آلبوم تصويري "نعت خورشيد"، تجليل از چهره هاي فرهيخته علمي و فرهنگي،  کاشت نهال صلح با همکازي موسسه بين المللي سفيران صلح ، برگزاري مسابقات کتابخواني و برپايي جشن هاي متنوع، ويژه برنامه هاي هفته وحدت سازمان فرهنگي هنري شهرداري درمناطق 22گانه شهر تهران است. به گزارش مردم سالااري به نقل از  داره کل روابط عمومي اين سازمان، برنامه هاي هفته وحدت مراکز فرهنگي هنري شهر تهران در فرهنگسراها و خانه هاي فرهنگ به اين شرح اعلام مي شود.
-    توليد آلبوم تصويري "نعت خورشيد" ويژه مدح و منقبت حضرت رسول (ص) از سوي موسسه نغمه شهر .
-    تجليل از 120 چهره فرهيخته (فرهيختگان،  نخبگان، شعرا و نوسندگان منطقه 5) 24 اسفند در فرهنگسراي دختران.
-    کاشت نهال صلح به همت فرهنگسراي ملل و همکاري موسسه بين المللي سفيران صلح 20 اسفند در پارک قيطريه.
- همچنين اجراي جشنواره فرهنگي هنري وحدت در فرهنگسراي خاتم، فرهنگسراي ابن سينا، خانه فرهنگ حر،  فرهنگسراي دختران، فرهنگسراي طبيعت، فرهنگسراي خانواده که برنامه هايي چون: موسيقي محلي استان ها و نواحي ،  اجراي نمايش حاجي فيروز و آتش بازي را شامل مي شود و برپايي جشن "ميلاد اميد" در خانه فرهنگ کوثر، امامزاده يحيي و مجتمع خواجوي کرماني از جمله برنامه هاي ديگر اين سازمان در مناطق 22گانه پايتخت است.


 با رهبري فرهاد فخرالديني
  ارکستر موسيقي ملي در تالار وحدت به صدا درمي آيد 

گروه فرهنگ: ارکستر موسيقي ملي با رهبري فرهاد فخرالديني و خوانندگي محمد معتمدي در شبهاي 23 و 24 اسفند ماه در تالار وحدت برنامه اجرا مي کند.
به گزارش مردم سالا ري، در نشست خبري که صبح ديروز  18 اسفند ماه  در تالار وحدت برپا شده بود، فخرالديني با اشاره به حضور محمد معتمدي براي نخستين بار در کنار اين ارکستر توضيح داد: معتمدي خواننده ي خوش صدايي است که آينده ي درخشاني را براي او پيش بيني مي کنم.
او ادامه داد: در تمام برنامه هاي ارکستر موسيقي ملي چهره هاي جواني را در عرصه هاي نوازندگي، خوانندگي و رهبري به جامعه هنري معرفي کرديم و اين بار نيز محمد معتمدي در کنار ما برنامه اجرا خواهد کرد.
او در عين حال خبر داد: در اين کنسرت قطعاتي که به زبان ترکي در نظر گرفته شده است، توسط خواننده ي ديگري به نام «ودود معظم» که پيش از اين نيز در کنار ارکستر حضور داشته، اجرا مي شود.
فخرالديني در ادامه با اشاره به جزئيات اين کنسرت و قطعاتي که در نظر گرفته شده است گفت: برنامه در دو بخش و با اجراي پنج قطعه جديد طراحي شده است.
در بخش اول، قطعه ي «بيا» از ساخته هاي حبيب الله بديعي با شعري از تورج نگهبان و تنظيم جديد شهرام توکلي و خوانندگي محمد معتمدي اجرا مي شود. سپس قطعه ي «توشه ي عمر» از ساخته هاي مهدي مفتاح با شعري از معيني کرمانشاهي و تنظيم شهرام توکلي براي اولين بار با صداي معتمدي اجرا خواهد شد.
به گفته او; سومين و چهارمين قطعات بخش اول آذربايجاني است. قطعه ي «سيب سفيد گوبا» آهنگ محلي آذربايجاني است که با تنظيم اکبر قرباني و قطعه ي «بي تو» از ساخته هاي حاجي بيگ اف با صداي «ودود معظم» اجرا مي شود.
قطعه «سپاس» از ساخته هاي مازيار حيدري با سوليستي پيانو توسط خود او اجرا خواهد شد.
در بخش دوم اين کنسرت قطعاتي همچون«به ياد صياد» ساخته جواد لشکري، با تنظيم مرتضي حنانه و شعر نير سينا، با صداي معتمدي اجرا خواهد شد.
قطعه «بعد از من» از ساخته هاي مازيار حيدري با شعري از فريدون مشيري و صداي معتمدي و قطعه ي
«کوچه ها را آب پاشيدم» با تنظيم و ساخته ي اکبر قرباني با صداي «ودود معظم» از ديگر قطعات اين برنامه است.
قطعه  «حزين» از ساخته هاي توفيق قولي اف با تنظيم اکبر قرباني و شعر زينال جبارزاده و قطعه  «زود بيا» از ساخته هاي توفيق قولي اف و تنظيم آرش فلاحي با شعري از زينال جبارزاده توسط ودود معظم هم اجرا مي شود.


 تاسيس يک جايزه جديد در هفدهمين کنگره سراسري شعر دفاع مقدس 

 گروه فرهنگ: دبير هفدهمين کنگره سراسري شعر دفاع مقدس با بيان اين  که گرايش شعر دفاع مقدس از حالت رزمي و حماسي به حالت عاطفي و نوستالژيک تغيير يافته، از پايه گذاري جايزه اي جديد در اين کنگره خبر داد.
به گزارش مردم سالا ري نشست خبري هفدهمين کنگره سراسري شعر دفاع مقدس صبح روز يکشنبه هجدهم اسفندماه در بنياد حفظ آثار و ارزش هاي دفاع مقدس برگزار شد.
سيدضيا» الدين شفيعي دبير اين دوره از همايش عنوان کرد: در اولين روزهاي سال 87 فراخوان کنگره براي استان ها ارسال شد تا کنگره هاي استاني را داير کنند و تقريبا از ماه هاي چهارم و پنجم سال جاري انتشار فراخوان کنگره هاي استاني رخ داد.
وي با بيان اين که ما در 30 استان کشور، کنگره استاني داشتيم افزود: تهران نيز 4 بخش داشت که برگزيدگان هر استان در بخش هاي شعر مقاومت و پايداري، شعر دفاع مقدس و شعر آئيني عاشورايي معرفي شدند.
شفيعي از نوآوري در کنگره هفدهم شعر دفاع مقدس سخن گفت و بيان داشت: آنچه به عنوان نوآوري در کنگره مدنظر قرار گرفته مشمول ارسال آثار نمي شود; بلکه نگاه تازه اي در چند عرصه به شعر دفاع مقدس رخ داده است.
دبير هفدهمين کنگره شعر دفاع مقدس تصريح کرد: يکي از اين نگاه هاي تازه اين است که شعر دفاع مقدس از منظر رزمي و حماسي به منظر نوستالژيک و عاطفي تغيير چهره داده و جمعيت شاعران هم تغيير يافته است که در اين تغيير تعداد خانم ها بيشتر شده است.
شفيعي ادامه داد: در حال حاضر حدود 30 تا 35 درصد شرکت کنندگان خانم ها هستند که قبلا رقمي بين 2 تا 5 درصد را تشکيل مي دادند و به همين دليل امسال براي اولين بار از بين 12 تا 13 شاعر نهايي 3 شاعر زن بعنوان دبير مرحله نهايي گروه داوري را همراهي کردند که منصوره نيکوگفتار، سودابه اميني و عرفان نظرآهاري اين سه شاعر را تشکيل مي دهند.
وي توجه به صداهاي جوان را از ديگر نوآوري هاي کنگره هفدهم شعر دفاع مقدس برشمرد و عنوان کرد: امسال براي نخستين بار دبير علمي کنگره ها توسط دبير مرکز انتخاب شد و اين در حالي بود که سال هاي قبل اين انتصاب به صورت اداري انجام مي گرفت.
شفيعي نگاه مستقل شعرهاي کودک و نوجوان را از ديگر نوآوري هاي کنگره هفدهم شعر دفاع مقدس دانست و اظهار داشت: سال هاي قبل شعرها بدون رده بندي سني بررسي مي شد، ولي ما امسال اشعار کودک و نوجوان را جداگانه بررسي کرديم و آقايان محقق، خورشاهيان، من و خانم نظرآهاري اين حوزه را به طور شاخص بررسي کرديم.


 تبلور صلح ودوستي ايرانيان با جشنواره مجسمه هاي شني 

گروه فرهنگ: عضو هيات انتخاب نخستين جشنواره مجسمه هاي شني خليج فارس (صلح و دوستي ملل)، آثار ارائه شده در اين جشنواره را معرف خوبي براي خليج فارس و صلح و دوستي ايرانيان دانست.
به گزارش مردم سالاري به نقل از ستاد اطلاع رساني نخستين جشنواره مجسمه هاي شني خليج فارس (صلح و دوستي ملل)، طاهر شيخ الحکمايي با بيان اين مطلب افزود: اين جشنواره براي اولين بار به اين وسعت برگزار مي شود که بسيار اتفاق مبارکي است، زيرا آثار ارائه شده توسط هنرمندان بسيار به موضوع جشنواره نزديک است.
وي افزود: هيات انتخاب با توجه به موضوع جشنواره که صلح و دوستي ملل است آثاري را که از لحاظ موضوع محتوا و تکنيک مي توانست در محيط بندر گناوه اجرا شوند را انتخاب کرد که آثار 25 هنرمند در اين جشنواره ارائه خواهد شد.
رئيس انجمن مجسمه سازان ايران در ادامه گفت: اين جشنواره با توجه به تعصب ملي ما ايرانيان و تحرکات سياسي که امروز درباره خليج فارس صورت مي گيرد بايد مورد حمايت جدي قرار گيرد. زيرا جشنواره مجسمه هاي شني با توجه به جنبه هاي فرهنگي مي تواند تاثير شگرفي بر نام خليج فارس و صلح دوستي ايرانيان داشته باشد. از همين رو انجمن مجسمه سازان حمايت هاي معنويي خود را با اين جشنواره ادامه خواهد داد.
وي در پايان گفت: جشنواره مجسمه هاي شني شايد در اولين دوره به دليل نبود تجربه هاي مشابه در برخي از جنبه ها دچار نقصان باشد اما به دليل محيط جغرافيايي مناسبي که ايران و سواحل خليج هميشگي فارس دارد اين جشنواره مي تواند مستمر و در دوره هاي آينده هرچه باشکوه تر برگزار شود.
نخستين جشنواره مجسمه هاي شني خليج فارس (صلح و دوستي ملل) از 25 اسفند همزمان با هفته وحدت، روز جهاني صلح و سالروز بمباران شيميايي حلبچه در گناوه آغاز مي شود و تا 10 فروردين ادامه دارد.
برپايي غرفه صنايع دستي 30 استان و جشنواره محصولات غذايي و غذاهاي سنتي و اجراي گروه هاي موسيقي از ديگر برنامه هاي اين جشنواره است.


 احمد اکوچکيان:
 دانشگاه هاي هنر، مي تواند تجربه الگوي آموزش پژوهش محور را توسعه دهد 

گروه فرهنگ: دانشگاه هاي هنر مي تواند تجربه پيشاهنگ الگوي آموزش پژوهش محور در بستر دانشگاه شود و "هنرديني"، "هنرمعني گرا" فصلي از تجربه وجودي آدمي در آشکارسازي آن تجربه و فصلي از هويت و سازه تمدني يک جامعه در بيان هويت تمدني خويش است.
احمد اکوچکيان، معاون پژوهشي دانشگاه هنر اصفهان در نخستين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي در مقاله" هنر ديني، هنر معني گرا"  با ارائه اين رويکرد  به چيستايي مفهوم هنر ديني، هنرمعني گر پرداخت و گفت: تعاريف عمومي هنر به تعابيري معادل "نيکي، فضيلت و کمال" اشارت به وجه فراروندگي و طلب بيشتر و بالاتر و حتي بزرگ تر از آرزو ها دارد. همچنين  از منظر نسبت با زندگي برخي در تلقي از هنر، هنر را اين گونه تعريف کرده اند: "هنر، زندگي را ممکن و شايسته زيستن مي کند."
وي در بخشي از مقاله اش مي افزايد: تعريف به "صنعت و فن"، به معناي به هم  پيوستن و درست کردن و تقريبا معادل يوناني(techne)  به معناي آرتوس و ars در لاتين و به آلماني kunst و به فرانسه art و به انگليسيart  از ريشه هند و اروپايي آر (ar) هم ريشه با کلمه "ارتنگ و ارژنگ و اردم" که اشارت به تکنيک و فناوري در فرآيند آفرينش اثر هنري دارد و البته نه اين همان اصل فرآيند هنر.
وي در باب "ديدگاه روانشناختي تحليل نيازها در هنرمعني گرا" مي افزايد: الگوي مازلويي نيازهاي انساني سطوح آغازين هنرمعني گرا را توضيح مي دهند. اين نيازها داراي سلسله  مراتب زير هستند:
- نيازهاي جسماني
- نياز به دانستن و فهميدن
- نيازهاي ايمني پس از رفع نيازهاي قبلي
- نيازهاي تعلق و محبت پس از دستيابي به حد معيني از احساس ايمني و تامين
- و پس از آن، نياز به احساس احترام و براساس آن حس ارزشمندي و شايستگي


 سراي فرهنگ 

کنسرت گروه موسيقي دوئت+ 1 در ارسباران

کنسرت گروه موسيقي دوئت+1 به سرپرستي علي رضا قهرماني 23 و 24 اسفند ساعت 19 در سالن اصلي اين فرهنگسرا به اجراي برنامه مي پردازد.
در اين برنامه که به اجراي قطعات جز استاندارد اختصاص دارد، قطعاتي از چارلي پارکر، ديزي گيليزپي، هندي مانچيني و جرج گرشين اختصاص دارد.
نوازندگان گروه عليرضا قهرماني(گيتار) و محمد آزمند(گيتار)، همچنين نوازندگان ميهمان مهران سلطان زاده(ساکسوفون تنور) و مسعود متقي(ساکسوفون آلتو و پرکاشن) به اجراي قطعات ياد شده مي پردازند.

مسابقه جدول فروغ ابديت در فرهنگسراي تهران

کتابخانه پندار با همکاري کتابخانه شهر اقدام به برگزاري مسابقه دانستني هاي عمومي با عنوان:«فروغ ابديت» نموده است.
عموم علا قمندان، به ويژه دانش آموزان مدارس دخترانه شهيد دستغيب، هداوند و سپيده کاشاني در منطقه 22  با دريافت برگه سوالا ت و تکميل جدول مربوطه، در اين مسابقه علمي و تجربي شرکت کرده و ضمن ارتقاي سطح آگاهي ها و معلومات عمومي، از جوايز ارزنده اين رقابت سالم و سازنده بهره مند خواهند شد.
گفتني است، اين مسابقه از سه شنبه 20 اسفند ماه آغاز و تا 15 فروردين ماه سال جديد ادامه خواهد داشت.

اجراي نمايش شاد و موزيکال در خانه فرهنگ گرمدره

خانه فرهنگ گرمدره از مراکز مديريت فرهنگي هنري مناطق 21 و 22 با نزديک شدن به روزهاي پاياني سال و به منظور آشنايي کودکان با مراسم خانه تکاني و ساير آيين هاي سنتي و ملي در استقبال از فصل بهار، نمايش تئاتر کودکانه با عنوان«بهار» را برگزار مي کند.
اين ويژه برنامه که به منظور آشنايي کودکا با مضامين فرهنگي و آيين کهن ايراني در قالب اجراي نمايش تئاتر کودکانه امروز از ساعت 10 تا 12 در مدرسه شهيد فخاري(منطقه 21) برگزار خواهد شد; کودکان را با موضوعاتي همچون: خانه تکاني، نظافت و پاکيزگي فردي و عمومي، پوشيدن لباس نو، کمک به مستمندان و فقرا، تکريم والدين، کدورت زدايي، مفهوم سفره هفت سين و... با هم به استقبال از بهار مي روند.

مسابقه سفره هفت سين در خانه فرهنگ حورا

خانه فرهنگ حورا اقدام به طراحي مسابقه سفره هفت سين کرده است.
اين برنامه با هدف احياي سنت هاي  کهن نوروزي در قالب اجراي مسابقه تزئين سفره هفت سين، شيريني هاي خانگي، کارت پستال ويژه بانوان برگزار مي شود.
شايان ذکر است اين برنامه امروز در خانه فرهنگ حورا واقع در خيابان سيد خندان، خيابان جلفا، انتهاي کاويان غربي، بوستان بهشت مادران اجرا مي شود.

کارگاه آموزشي غذاهاي سنتي و شيريني خانگي در کودک

فرهنگسراي کودک به مناسبت فرارسيدن سال نو اقدام به برپايي کارگاه آموزشي کرده است. اين کارگاه آموزشي در قالب پخت غذاهاي سنتي و شيريني خانگي برگزار مي شود.

نگاهي دوباره به زندگي در بهمن

 اگر مدت هاست که زندگي برايتان يکنواخت شده يا نگاهي نو و تازه به آن نينداخته ايد روز 20 اسفند به مجتمع فرهنگي هنري فجرسري بزنيد و در برنامه «نگاهي دوباره به زندگي» شرکت کنيد. به گزارش روابط عمومي مناطق 16 و 19 کارشناسان علوم تربيتي در اين جلسات سعي دارند که با ايجاد روحيه شادابي ميان تک تک اعضاي خانواده آنها را از خطرات ناشي از تکرار يکنواختي زندگي آگاه نموده و تاثيرات نامطلوب اين پديده را بر روحيه افراد بررسي نمايند. همچنين کارشناسان  مربوطه با پيشنهاد راهکارهايي مناسب براي مقابله با اين پديده لحظاتي  را در کنار مراجعين و خانواده هاي هم محله اي سپري خواهند کرد. اين برنامه روز 20 اسفند راس ساعت 10 در مجتمع فرهنگي هنري فجر واقع در فلکه چهارم خزانه بخارايي نبش خيابان جمشيد سيد برگزار مي شود.

همايش وحدت از ديدگاه قرآن و سنت نبوي در قرآن

رئيس فرهنگسراي قرآن سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران اعلا م کرد:همايش يک روزه «وحدت از ديدگاه قرآن و سنت نبوي» بيست و سوم اسفند ماه جاري در سالن اجتماعات هدي فرهنگسراي قرآن برگزار مي شود.
 علي اکبر توپچي  با ضروري خواندن ايجاد وحدت بين فرق اسلا مي گفت: قرآن و سيره نبوي در حقيقت گرانيگاه و نقطه ثقل فرق اسلا مي است و امت بزرگ اسلا م مي تواند با بهره مندي از آنها در مسير رستگاري گام بردارد و فرهنگسراي قرآن با آگاهي از آثار و پيامدهاي بي بديل اين عناصر سازنده به برگزاري همايشي با حضور فعالان عرصه قرآني و انديشمندان جهان اسلام مبادرت ورزيده است.