نسخه شماره 2008 - 1387/11/17 -


آغاز ثبت نام دوره کارداني پودماني غيرحضوري دانشگاه علمي کاربردي


انتقاد از اطلاع رساني رسانه ملي در خصوص جلسات مشترک دولت و شهرداري


تامين کسري اعتبار امسال سازمان بازنشستگي در آينده نزديک

عليرضا علي احمدي بدون اشاره به فراهم کردن زير ساخت هاي لازم از سوي دولتهاي قبل:
دولت نهم اختاپوس کنکور را در هم شکست

رئيس جامعه مهندسين حمل و نقل:
مونوريل هيچ گاه جزو سيستم هاي حمل و نقل عمومي نبوده است


انتقاد ابتکار از شوخي گرفتن مساله آلودگي هوا


اختصاص بودجه براي حمايت از دانشجويان دکتري از سال آينده


پايتخت


اخبار کوتاه


 آغاز ثبت نام دوره کارداني پودماني غيرحضوري دانشگاه علمي کاربردي 

ثبت نام دوره کارداني پودماني غيرحضوري دانشگاه جامع علمي کاربردي به صورت اينترنتي از ديروز 16 بهمن ماه آغاز و تا روز دوشنبه 26 بهمن ادامه خواهد داشت. به گزارش"ايلنا" علي صدر، مدير آزمون، آموزش هاي خاص و غيرحضوري دانشگاه با اعلام اين خبر، افزود: متقاضيان جديد ثبت نام در دوره کارداني علمي کاربردي پودماني غيرحضوري مديريت خانواده و همچنين دانشجويان دوره هاي قبل، مي بايست در زمان مقرر با مراجعه به دفاتر پستي سراسر کشور نسبت به خريد کارت اعتباري به مبلغ ده هزار ريال که داراي شماره پرونده، نام کاربري و رمز عبور مي باشد و يک جلد دفترچه راهنماي ثبت نام به مبلغ هفده هزار ريال اقدام نمايند. صدر در ادامه اظهار داشت: داوطلبان پس از مطالعه دفترچه مي بايست به سامانه ثبت نام اينترنتي دوره کارداني پودماني غيرحضوري مديريت خانواده به آدرس IR.AC.UAST.//REG:HTTP  مراجعه و نسبت به ثبت  نام خود اقدام نمايند. وي افزود: اين دوره شامل 16 پودمان با رويکردهاي مهارتي متنوع مانند حقوق خانواده، مشاوره خانواده، روانشناسي و تعليم و تربيت کودکان، اقتصاد و برنامه ريزي خانواده، آداب معاشرت و همسرداري و جمعيت، بهداشت و فوريت هاي پزشکي، مجموعه اي جامع از مهارت هاي علمي کاربردي را در اختيار اعضا» خانواده قرار مي دهد.


 انتقاد از اطلاع رساني رسانه ملي در خصوص جلسات مشترک دولت و شهرداري 

کارشناس ارشد برنامه  ريزي حمل  و  نقل و ترافيک گفت: مردمي که مشکلات ترافيک را تحمل مي  کنند نسبت به تصميمات اتخاذ شده در اين عرصه نامحرم شمرده شده  اند. محمدحسن شهيدي در گفت  و  گو با "ايلنا" تاکيد کرد: نسبت به برخي از تصميم  گيري  ها و سياست  هاي اتخاذ شده در سطوح بالاي و اجرايي کشور و آن  چه که در جريان است بسيار شگفت  زده هستم. او ادامه داد: محورهاي مورد بحث در جلسات شهرداري احمدي  نژاد به گونه  اي در رسانه ملي منعکس شده گويي شهروندان نامحرم هستند در حالي  که مشکلات ترافيک بر امور زندگي تک تک مردم مي  نشيند و مردم در ترافيک  هاي روزانه دست و پاي مي  زنند. شهيدي گفت: در شهرداري تهران نامحرمي وجود ندارد و اگر کار اطلاع  رساني اين جلسات بر عهده شهرداري بود، مردم تاکنون اطلاعات کاملي نسبت به اين جلسات و خروجي آن داشتند در حالي  که اگر دولت مردم را در اين زمينه نامحرم بداند قافله را باخته است. کارشناسي ارشد برنامه  ريزي حمل   و   نقل و ترافيک با بيان اين  که شهردار تهران دنبال محرم و نامحرم نيست، تاکيد کرد: شهرداري سازماني مردم  نهاد است و در يک سازمان مردم  نهاد موضوع غيرقابل انعکاسي وجود ندارد و قوه مقننه شهرداري که همان شوراي شهر است به عنوان يک ناظر تيزبين بر عملکرد شهرداري اقدام مي  کند.


 تامين کسري اعتبار امسال سازمان بازنشستگي در آينده نزديک 

معاون اداري و مالي سازمان بازنشستگي کشور گفت: با مذاکرات انجام شده با نمايندگان مجلس اميدوار هستيم کسري اعتبار يک هزار و 100 ميليارد توماني امسال صندوق اين سازمان به زودي تامين و پرداخت شود.
به گزارش روابط عمومي سازمان بازنشستگي کشوري، محسن بازارنوي افزود: در شرايط فعلي و در 2 ماه باقيمانده سال با کسري اعتبار يک هزار و 100 ميليارد تومان بابت پرداخت حقوق بازنشستگان مواجه هستيم، اما در ديدار دوشنبه شب (14 بهمن) با نمايندگان فراکسيون بازنشستگان مجلس شوراي اسلامي و با تشريح وضعيت صندوق، نمايندگان مجلس قول مساعد تصويب اين مبلغ را به سازمان دادند. بنابراين اميدواريم با تامين اين کسري، حقوق بازنشستگان در 2 ماه باقيمانده سال نيز همچون ماه هاي گذشته به موقع پرداخت شود.
بازارنوي تصريح کرد:نشست مشترک فراکسيون بازنشستگان مجلس، شب گذشته با حضور وزير رفاه، رئيس سازمان بازنشستگي کشوري و مدير عامل سازمان تامين اجتماعي و هيئت رئيسه فراکسيون بازنشستگان مجلس شوراي اسلامي در محل سازمان بازنشستگي کشوري برگزار شد.


 عليرضا علي احمدي بدون اشاره به فراهم کردن زير ساخت هاي لازم از سوي دولتهاي قبل:
 دولت نهم اختاپوس کنکور را در هم شکست 

گروه اجتماعي: وزير آموزش و پرورش روز گذشته بدون اشاره به فراهم بودن زيرساختهاي لازم از زمان دولت هاي پيشين،اعلام کرد که دولت نهم توانسته است با افزايش ظرفيت دانشگاه ها، تب کنکور را تا حد زيادي بخواباند. وزير آموزش و پرورش در اين زمينه افزوده است: کنکور مثل اختاپوسي بر سر نظام تعليم و تربيت سايه انداخته بود، اما در سه سال خدمت دولت نهم، ظرفيت پذيرش مراکز آموزش عالي و دانشگاه ها تا حدي افزايش پيدا کرده است که اين سايه از بين رفته، تب کنکور تا حدي خوابيده و امروز همه فرزندان ايران و همه کساني که آرزو دارند و اراده کنند، داراي اميد ورود به دانشگاه هستند.
به گزارش ايسنا، علي رضا علي احمدي که در همايش تجليل از دانش آموزان نخبه و رتبه هاي برتر کنکور 87 منطقه سه آموزش و پرورش تهران سخن مي گفت، با تاکيد بر وظيفه وزارتخانه متبوعش در فراهم کردن شرايط تحصيل رايگان براي تحقق عدالت آموزشي با اولويت دانش آموزان لازم التعليم و با هدف شکوفايي استعدادها، اظهار کرد: مجموع ظرفيت پذيرش سالانه مراکز آموزش عالي در حال حاضر از تعداد فارغ التحصيلان آموزش و پرورش بيشتر است.
وي افزود: لذا امروز دانش آموزان از يک سو ديگر دغدغه اي براي ورود به دانشگاه ندارند و از سوي ديگر، عرصه رقابت براي قبولي در رشته ها و دانشگاه هاي دلخواه گسترش يافته است; آن گونه که براي مثال، دانشگاه هاي شبانه، پيام نور، غيرانتفاعي و آزاد براي پذيرش دانشجوي بيشتر بايد با هم رقابت کنند و اين امر که نقطه عطف آموزش عالي کشور است، در اين دولت اتفاق افتاده است.
وزير آموزش و پرورش در ادامه ضمن اين که گسترش پوشش آموزش عالي را لازمه بروز استعدادها توصيف کرد، ظرفيت گسترده فعلي پذيرش مراکز آموزش عالي را يک فرصت بي نظير براي آموزش و پرورش خواند و گفت: مدارس ما تا پيش از اين «مدرسه کنکور» بودند، اما امروز به افزايش ظرفيت پذيرش دانشگاه ها که به کيفي سازي آن ها نيز کمک کرده است، در راه تبديل شدن به «مدرسه زندگي» هستند که اين امر با تدبير محقق مي شود.
وي در ادامه با تاکيد بر اين که ما در کشور ديگر نبايد تب کنکور و به تبع آن، موج وحشت در دانش آموزان براي پذيرفته شدن يا نشدن در دانشگاه داشته باشيم، آموزش و پرورش را در حرکت به سمت تبديل همه مدارس به مدرسه زندگي ناگزير دانست.
علي احمدي همچنين با اذعان به اين که هم اکنون عمده آموزش وپرورش ما در کتاب، حافظه، تست زدن و آماده  شدن براي ورود به دانشگاه استوار است، خاطرنشان کرد: اگرچه در حال حاضر 37 درصد از آموزش متوسطه را آموزش هاي فني و حرفه اي شامل مي شود اما هنوز براي ورود دانش آموزان به بازار کار مشکل داريم که اين امر لزوم توسعه آموزش هاي مذکور را تاکيد مي کند.
وي يادآور شد: آموزش و پرورش ما هم بايد پاسخگوي نيازهاي متربيان باشد، هم بايد مدرن و به روز شود و هم مبتني بر آموزه هاي ديني، تجديد طراحي شود که در اين راستا نيازمند توليد نهادهاي جديدي در بطن آموزش و پرورش هستيم.
علي احمدي شماري از اين نهادها را اين گونه ذکر کرد: ما امروز به تشکيل کانون هاي تفکر، مراکز رشد و انکيباتور و مراکز نمونه سازي و پروتوتايپ در آموزش و پرورش نيازمنديم.
وي در عين حال با اشاره به برخي سختي ها و موانع در راه تجاري سازي ابداعات و نوآوري هاي دانش آموزي، گفت: از بين صدها ايده، شايد تنها 10 ايده به مرحله تجاري سازي و در نتيجه اجراي عملي برسند، زيرا ابداعات به حمايت و سرمايه گذاري نيازمندند.
وزير آموزش و پرورش با بيان اين که خلاقيت و نوآوري بايد در آموزش و پرورش نهادينه شود، افزود: اگر ما امروز براي ايده هاي فني خود، جشنواره خوارزمي برپا مي کنيم، بايد براي ايده هاي هنري و ادبي خود نيز جشنواره برپا کنيم و اگر امروز معلمان پژوهنده را تشويق مي کنيم، بايد معلمان سرآمد در حوزه تربيتي را نيز تشويق کنيم.
وي از تعيين 14 مناسبت براي تجليل از معلمان نيز خبر داد و اظهار کرد: پيش از اين تنها در دو مناسبت يعني معلمان نمونه يا پژوهنده از نخبگان فرهنگي تجليل مي شد.
علي احمدي در پايان از معرفي «چهره هاي ماندگار» فرهنگي تحت عنوان «معلمان ماندگار» در آينده نزديک نيز خبر داد و در ادامه اذعان کرد: براي پيدا کردن اين افراد به ويژه از خانم هاي فرهنگي دچار مشکل بوديم، اما با تعديل برخي خواسته ها ومعيارها توانستيم از يک نفري که پيدا کرده بوديم، به چند نفر برسيم.
وزير آموزش و پرورش در حاشيه اين مراسم نيز در پاسخ به اعتراضات 10 هزار حق التدريس آموزش و پرورش که منتظر صدور احکام خود تا پايان دهه فجر هستند نيز گفت که اين افراد بايد جزييات را از طريق سايت آموزش و پرورش دنبال کنند.
وي پاسخ شفافي نيز به رقم نهايي تصويب شده کسري بودجه آموزش و پرورش نداد.
به گزارش خبرنگار ايسنا، يکي از اتفاقات جالب در مراسم اوليه برگزاري اين همايش، «تکرار چند باره» خيرمقدم به مرادي  مدير روابط عمومي آموزش و پرورش  بر روي پرده نمايش سالن همايش بود، بدون اين که عنواني از خير مقدم به وزير آموزش و پرورش بر روي اين پرده مشاهده شود!
به گزارش ايسنا، عليرضا علي احمدي در حاشيه همايش تجليل از دانش آموزان نخبه و رتبه هاي برتر کنکور 87 منطقه سه آموزش و پرورش تهران در پاسخ به پرسش خبرنگار ايسنا مبني بر اين که چند وقتي است که مشاهده مي شود، مدارک تحصيلي برخي مسوولان در آموزش و پرورش «يکباره» ارتقا مي يابد، آيا شما در اين زمينه نظارت خاصي اعمال مي کنيد، گفت: اگر چنين جرياني وجود داشت، افشاگري کنيد تا اگر متخلفي هم در اين زمينه وجود دارد، خود حيا کند.
در عين حال تاکيد کرد که در حد وسعش بر روي اين موضع نظارت مي کند.
علي احمدي در پاسخ به اين سوال که تا 22 بهمن احکام حق اتدريسي ها صادر مي شود،  فقط گفت: انشاالله.
به گزارش ايسنا، چندي است در برنامه هاي وزارت آموزش و پرورش عناوين برخي از مسوولان مغاير با مدرک تحصيلي آن ها و بالاتر از آن عنوان مي شود که اين مساله را مي توان در پلاکاردها و معرفي مجريان برنامه ها مشاهده کرد. در آخرين مورد نيز در برنامه روز گذشته يکي از مسوولان آموزش و پرورش، تحت عنوان «دکتر» معرفي شد; اين درحاليست که پيش از اين در بسياري از مراسم ها از وي به عنوان «مهندس» ياد مي شد. زماني هم که برخي خبرنگاران از وي، زمان و نوع ارتقاي مدرک تحصيلي اش را سوال کردند، او در پاسخ تنها سکوت کرد.


 رئيس جامعه مهندسين حمل و نقل:
 مونوريل هيچ گاه جزو سيستم هاي حمل و نقل عمومي نبوده است 

مونوريل هيچ گاه جزو سيستم هاي انبوه بر و حمل و نقل عمومي نبوده و ميزان جابجايي مسافر با اين وسيله نقليه به طور متوسط حدود 7 تا 8هزار نفر در هر ساعت است.
به گزارش مهر، دکتر مهدي رياضي رئيس جامعه مهندسين حمل و نقل و ترافيک ايران افزود: مترو انبوه برترين سيستم حمل و نقل ريلي شهري محسوب شده و بر ساير سيستم هاي حمل و نقلي مانند مونوريل يا سيستم حمل و نقل ريلي سبک شهري (LRT) ارجحيت دارد. مونوريل نهايتا توان جايه جايي 15 هزار نفر در ساعات را دارد و به همين دليل در دنيا در مکان هاي خاص مانند فاصله بين فرودگاه ها، ديزلي لندها و... به کارگرفته شده است.
وي خاطرنشان کرد: ما نيز با برنامه ريزي و کار کارشناسي و در نظر گرفتن امکانات، نيازها و ظرفيت ها بايد سيستم هاي حمل و نقلي را در شهر انتخاب کنيم نه آنکه بي برنامه و بدون در نظر گرفتن اولويت ها در هر جا هر سيستمي که دوست داريم به کار بگيريم.
رياضي تصريح کرد: براي انتخاب يک سيستم حمل ونقل بايد همه جوانب از نظر کارشناسي مورد بررسي قرار گيرد و ما به درستي بدانيم نيازمان چيست و بهترين و معقول ترين راه حل هايمان کدام است اما متاسفانه ما به نظر کارشناسان اهميتي نمي دهيم و بدون در نظر گرفتن شرايط، نيازها، امکانات، فوايد و مشکلات يک طرح مي خواهيم آن را اجرا کنيم.
رئيس جامعه مهندسين حمل و نقل و ترافيک ايران افزود: اگر ما مي خواهيم به طور مثال 100 ميليون تومان براي بهبود ترافيک هزينه کنيم اگر اولين سوالمان اين باشد که اين هزينه در چه بخشي فايده بخش تر خواهد بود و در کجا بايد صرف شود بهتر است و اين نشان از آن دارد که برنامه ريزي داريم و با کارکارشناسي و عقلانيت پيش مي رويم.
وي افزود: جايگزيني مونوريل خطوط تعيين شده براي مترو درست نيست زيرا هر مسير ظرفيت ها و نيازهاي خاص خود را دارد و با توجه به اينکه مسيرهاي تعيين شده براي مترو مسيرهاي پر مسافر هستند بايد سيستمي انبوه بر، براي آنها به کارگرفته شود و بهتر است بگذاريم خطوط مترو که مطالعات کارشناسي لازم را دارد تکميل شود و در مقابل براي ساير سيستم ها با کار کارشناسي و بررسي هاي لازم مسيرهاي مناسب انتخاب شود.
رياضي ادامه داد: به طور مثال ما مي توانيم از سيستم ها مکمل مانند مونوريل در مسير بين فرودگاه امام تا فرودگاه مهرآباد استفاده کنيم تا مسافران خارجي که قصد دارند از طريق فرودگاه مهرآباد به شهرهاي مختلف کشور سفر کنند مجبور نباشند براي رساندن خود به فرودگاه مهرآباد با چمدان هايشان در شهر سرگردان شوند و مستقيما بتوانند خود را به فرودگاه پروازهاي داخلي برسانند.
اين کارشناس ترافيک در پايان تاکيد کرد اگر ما بتوانيم با برنامه ريزي مدون و براساس اصول و نظرات کارشناسي در همه زمينهها پيش برويم ديگر شاهد موارد اين چنيني نخواهيم بود که سالها بحث «مونوريل خوب است يا نه».


 انتقاد ابتکار از شوخي گرفتن مساله آلودگي هوا 

رئيس کميته محيط زيست شوراي اسلامي شهر تهران گفت: آلودگي هوا را نبايد شوخي گرفت، چون ارتباط مستقيم بر سلامتي مردم و اقتصاد کشور دارد.
معصومه ابتکار در گفت وگو با فارس اظهار داشت: آلودگي هواي تهران يک راه حل بلند مدت مي طلبد و نمي شود در يک فصل و يک ماه خاص به آن پرداخت، تا زماني که برنامه مناسب نداشته باشيم اين مشکل باقي خواهد ماند. ما نسبت به برنامه ها بي توجه هستيم يا برنامه نداريم و اگر برنامه داريم آن را اجرا نمي کنيم.
عضو شوراي اسلامي شهر تهران با انتقاد از اجرا نشدن برنامه کاهش آلودگي هواي تهران و 7 شهر آلوده کشور افزود: براي کاهش آلودگي هواي شهرتهران در سال 79 قانون جامع کاهش آلودگي هواي تهران به تصويب رسيد که بعدها اين قانون براي 7 شهر بزرگ آلوده کشور نيز اجرايي شد. بايد اين برنامه ها اجرا شود و براي اجراي آن يک مدير قوي و قاطع مي خواهد.
وي اظهار داشت: تا سال 84 با يک مديريت قوي، کميته کاهش آلودگي هوا فعال بود و اين کميته به صورت مرتب با حضور گسترده نهادها و سازمان هاي مرتبط جلسات را برگزار مي کرد.
ابتکار تاکيد کرد: کاهش آلودگي هوا را نبايد شوخي گرفت و بايد با جديت نسبت به آن پرداخت و با يک اراده قوي در سطح مديريت عالي کشور به اين مسائل پرداخت چون بحث سلامتي مردم است در تهران حدود 10ميليون و 500 هزار نفر و در سطح کشور حدود 25 ميليون نفر در معرض اين  آلودگي هستند اين موضوع روي سلامتي اقتصاد کشور و سلامتي جامعه تاثيرگذار خواهد بود.


 اختصاص بودجه براي حمايت از دانشجويان دکتري از سال آينده 

معاون آموزشي وزير علوم، تحقيقات و فناوري از اختصاص بودجه براي حمايت از دانشجويان دکتري از سال آينده خبر داد.
عباس صاحب  قدم لطفي در گفت  و  گو با ايلنا گفت: آيين  نامه حمايت از دانشجويان دکتري تدوين شده و اميدواريم که امسال بتوانيم اين آيين  نامه را اجرا کنيم.
وي درباره اجرايي نشدن اين آيين  نامه تاکنون، اظهار کرد: آيين  نامه حمايت از دانشجويان دکتري از مهرماه امسال بايد اجرا مي  شد که علت اجرا نشدن آن مسائل مالي بود.
وي ادامه داد: وزارت علوم براي اجرايي اين آيين  نامه با مشکل مالي مواجه بود و بودجه آن به درستي پيش  بيني نشده بود و ما به دنبال گرفتن بودجه براي اجراي اين آيين  نامه بوديم.
معاون آموزشي وزارت علوم افزود: آيين  نامه حمايت از دانشجويان دکتري براي دانشجوياني است که پتانسيل لازم را داشته باشند و بتوانند در امور آموزشي به دانشگاه  ها کمک کنند.
عباس صاحب  قدمي لطفي درباره بودجه اين آيين  نامه تا پايان سال، گفت: بودجه اين آيين  نامه تا پايان امسال از بودجه وزارت علوم تامين مي  شود و با درصدي که اين بودجه در سال جاري تامين شد، اين آيين  نامه اجرايي خواهد شد.
وي ادامه داد: قرار بر اين است در بودجه سال  هاي آينده رديفي به همين منظور اختصاص يابد که در صورت تحقق هر دو شرط آيين  نامه ابلاغ خواهد شد، در غير اين صورت بدون تامين مالي پايدار اجراي اين آيين  نامه ممکن است به تعويق بيافتد.


 پايتخت 

تمديد مهلت ارسال آثار خبرنگاران
به جشنواره ترافيک و رسانه

دبير جشنواره ترافيک و رسانه اعلام کرد: مهلت ارسال آثار خبرنگاران و روزنامه نگاران به دومين جشنواره ترافيک و رسانه تا بيست بهمن ماه تمديد شد. به گزارش سما سيد غلامرضا کاظمي دينان با بيان اين مطلب گفت: با توجه به استقبال بي نظير اصحاب رسانه از دومين جشنواره ترافيک و رسانه و درخواست خبرنگاران براي تمديد زمان اعلام شده يعني (15 بهمن) مهلت ارسال آثار پنج روز ديگر تمديد مي گردد. مشاور فرهنگي معاون حمل و نقل و ترافيک تاکيد کرد: اين آخرين فرصتي است که براي علاقه مندان شرکت در جشنواره در نظر گرفته شده و اين امکان ديگر قابل تمديد نيست.

اتمام مهلت ارائه مدارک آرم طرح ترافيک

رئيس مرکز صدور آرم طرح ترافيک شهرداري تهران از اتمام مهلت ارائه مدارک صدور آرم طرح ترافيک خبر داد و گفت: تا پايان اسفند تمام آرم هاي جديد توزيع مي شوند. غلامحسين زمان آبادي در گفت وگو با فارس با اشاره به اينکه مهلت ارائه مدارک صدور آرم طرح ترافيک به اتمام رسيده است، گفت: تعداد آرم هاي صادر شده براي سال آينده همانند سال قبل است. رئيس مرکز صدور آرم طرح ترافيک شهرداري تهران ادامه داد: حدود 19هزار نفر مردم عادي که واجد شرايط دريافت آرم طرح ترافيک بودند، ثبت نام و مدارک خود را تحويل دادند. وي يادآور شد: امسال شهرداري تهران از طريق مراکز خدمات الکترونيک، مدارک موردنياز واجدين شرايط براي صدور آرم طرح ترافيک را دريافت کرده است. زمان آبادي با بيان اينکه 47 هزار نفر مردم عادي براي دريافت آرم طرح ترافيک ثبت نام کرده بودند، گفت: از اين تعداد حدود 22 هزار نفر واجد شرايط بودند که 19هزار آنها ثبت نام و مدارک خود را تحويل دادند. وي با بيان اينکه از هفته اول اسفند توزيع آرم طرح ترافيک براي افراد عادي آغاز مي شود، گفت: تا آخر اسفند تمام آرم هاي طرح ترافيک توزيع خواهد شد.

ارسال نامه قاليباف به رئيس جمهور

سخنگوي شهردار تهران از ارسال نامه اي از سوي شهردار تهران به رئيس جمهور مبني بر اينکه وي دستور ترخيص 25 واگن  مترو تهران - کرج را از گمرک بندرعباس دهند، خبر داد. محمدهادي ايازي در گفت وگو با فارس در خصوص ترخيص 25 واگن مترو تهران کرج از گمرک بندرعباس گفت: از راديو شنيدم که رئيس جمهور دستور ترخيص اين واگن ها را داده اند، ولي تاکنون اين واگن ها ترخيص نشده است. سخنگوي شهردار تهران يادآور شد: همچنين تقاضا کرده ايم که 100 ميليارد تومان اعتبار باقي مانده از 290 ميليارد تومان اعتباري که مجلس در اين زمينه تصويب کرده است، را دولت پرداخت کنند تا شهرداري بتواند بدهي خود را بابت اين کار پرداخت کند.  وي افزود: هنوز اقدام جدي در جهت ترخيص واگن هاي مترو صورت نگرفته است. سخنگوي شهردار تهران خاطرنشان کرد: اميدواريم هر چه سريع تر اين واگن ها ترخيص شوند تا قدري مشکلات مردم تهران کرج در مترو برطرف شود. ايازي تصريح کرد: اميدواريم ظرف يک هفته تا 10 روز آينده اين واگن ها ترخيص شود و مطمئن هستيم اگر رئيس جمهور دستور داده اند حتما بايد اين کار انجام شود. وي همچنين در خصوص جلسات رئيس جمهور با مسوولان شهرداري تهران گفت: قرار است شنبه هفته آينده چهارمين جلسه ترافيک برگزار شود.

آغاز مجدد بارش باران و برف
در تهران از شنبه

يک کارشناس هواشناسي گفت: امروز آسمان تهران صاف است. پريسا شرقي در گفت و گو با "ايلنا" افزود: براي روز شنبه بارش باران و برف و براي روز يکشنه بارش برف پيش بيني مي شود. به گفته اين کارشناس هواشناسي، روز دوشنبه نيز بارش باران در تهران و بارش برف در ارتفاعات را شاهد خواهيم بود.

ساماندهي 650 متکدي و بي  خانمان
در تهران

مديرکل آسيب  هاي اجتماعي شهرداري تهران گفت: در هفته گذشته 650 متکدي و بي خانمان از سطح شهر تهران جمع آوري و تعيين تکليف شدند.  به گزارش ايلنا سيد نجم الدين محمدي افزود: از اين تعداد 586 نفر مرد، 60 نفر زن و 4 نفر پسر بچه هستند که از سوي مددکاران شهر، ماموران انتظامي و خودروهاي گشت شهري شناسايي و در مواردي به مراکزنگهداري موقت، نهادها و گرمخانه ها ارجاع شدند. وي تصريح کرد: 261 نفر از اين افراد به گرمخانه ها، 103 نفر به مرکز نگهداري موقت اسلامشهر و چهار نفر نيز به مرکز ياسر تحويل داده شدند. محمدي افزود: 41 نفر از متکديان به خانواده هايشان تحويل داده شدند و وضعيت 75 نفر نيز به گونه اي بود که به تشخيص مددکاران و ماموران گشت، تذکر براي آنها کفايت مي کرد. مديرکل آسيب هاي اجتماعي شهرداري تهارن درباره آمار يک هفته اي گرمخانهها نيز گقت: 48 نفر به صورت «خود معرف» به گرمخانهها مراجعه کرده اند.

آغاز طرح حذف تاکسي هاي گردشي
از ابتداي سال آينده

مدير عامل سازمان مديريت و نظارت بر تاکسيراني شهر تهران گفت: طرح حذف تاکسي هاي گردشي و قرار گرفتن آن ها در قالب هاي خطي و تلفني از ابتداي سال آينده آغاز خواهد شد.  به گزارش ايسنا،  حسين تيموري کرماني اظهار کرد: براساس طرح جامع حمل و نقل و ترافيک، تاکسي هاي گردشي بايد از ناوگان حذف شده و جاي آن ها را تاکسي هاي خطي و تلفني بگيرند. بر اين اساس از سال آينده به صورت تدريجي شاهد حذف اين تاکسي ها از سطح شهر خواهيم بود.  وي با بيان اين که حدود 23 هزار تاکسي گردشي در حال حاضر در سطح شهر تهران فعاليت مي کنند، گفت: در مرحله نخست، سال آينده حدود پنج هزار تاکسي گردشي ساماندهي خواهد شد و در قالب تاکسي هاي تلفني و خطي به شهروندان خدمات رساني خواهند کرد. مدير عامل سازمان تاکسيراني با اشاره به اين که حذف کامل تاکسي هاي گردشي حدود پنج سال زمان خواهد برد، گفت: با توجه به اين که هنوز کمبودهاي زيادي در بخش تاکسي هاي تلفني احساس مي شود، تاکسي هاي گردشي در وهله اول در قالب تاکسي هاي تلفني ساماندهي خواهند شد و پس از آن در صورت نيار در خطوط مختلف به کارگيري مي شوند.


 اخبار کوتاه 

اتهام زني رييس سازمان محيط زيست
به رسانه ها

دکتر فاطمه واعظ جوادي از دستور دادستان کل کشور در مورد پيگيري علت تخريب درياچه پريشان و شناسايي متخلفان اظهار بي اطلاعي کرد و گفت: اين درخواست هنوز به دست من نرسيده است. رئيس سازمان حفاظت از محيط زيست کشور در گفت وگو با خبرنگار مهر از تلاش نيروهاي مردمي، ngo ها و همين طور سازمان محيط زيست که با همکاري سازمان قضايي کازرون مانع فعاليت غير قانوني راهسازان در درياچه پريشان شدند تشکر کرد اما در خصوص درخواست دري نجف آبادي دادستاني کل کشور و اقدامات پيگيرانه سازمان محيط زيست در خصوص برخورد با عوامل تخريب در تالاب پريشان اظهار بي اطلاعي کرد. دکتر جوادي همچنين در خصوص شايعات پيرامون برکناري وي گفت: اينها به خاطر مخالفت هاي من با برخي درخواست ها مثل احداث پالايشگاه ها و ساخت و سازهاي صنعتي متاسفانه مباحثي را مطرح مي کنند که حق نيست و من کار خودم را انجام مي دهم. معاون رئيس جمهوري با اشاره به سابقه انتقادات از فعاليت هايش از سال اول ورودش به کابينه فشارهاي وارده از سوي رسانه ها را نوعي لجبازي مخالفانش توصيف کرد که «اوايل مي گفتند تخصص من مرتبط با موقعيتم نيست و حالا که فهميدند تخصص من مرتبط هست لجشان گرفته و دارند فشار مي آورند.»

خانهنشيني دنبالهدار
دانشآموزان معلول

بيش از يک هفته است که آموزش و پرورش هزينه اياب و ذهاب معلولان را قطع کرده و همين امر دانشآموزان معلول را خانه نشين کرده است. رئيس انجمن دفاع از حقوق معلولان در گفت وگو با مهر با بيان اين مطلب گفت: وزارت آموزش و پرورش با قطع هزينه اياب و ذهاب و سرويس دهي به دانش آموزان معلول باعث شده که اين افراد ديگر امکان رفتن به مدرسه را نداشته باشند و در منازل به سر مي برند. اين در حالي است که اغلب خانواده هاي معلولان به دليل هزينه هاي جانبي معلولان مانند توانبخشي، گفتار درماني، کار درماني و... به هيچ وجه نمي توانند از عهده مخارج اياب و ذهاب دانش آموزان معلول نيز برآيند.

اعلام نادر شدن موارد هپاتيت ب
در کشور

وزير بهداشت و درمان تاکيد کرد: بروز موارد جديد بيماري هپاتيت B در کشور نادر شده است و فقط افراد با رفتارهاي پرخطر به اين بيماري مبتلا مي  شوند. به گزارش ايلنا شب گذشته، کامران باقري لنکراني در حاشيه مراسم جشن ريشه  کني برخي بيماري  هاي واگير و غيرواگير در جمع خبرنگاران، افزود: با اقدامات پيشگيرانه مانند واکسيناسيون هپاتيت B توانسته  ايم برنامه روزآمد در برابر اين بيماري  ها ارائه دهيم; به طوري که بروز موارد جديد هپاتيت B در کشور تقريبا   نادر شده است. مگر در گروه با رفتارهاي پرخطر. وي در مورد پوشش واکسيناسيون، بيماري سل در ميان نوزادان، افزود: اين بيماري با پوشش بالاي 95 درصد ايمن شده و تعداد بيماران مبتلا به سل از اين طريق کاهش يافته است. اما متاسفانه يکي از مخاطرات موجود، کشورهاي همسايه است که وجود درمان در کشور به دليل تکميل نشدن دوران درمان دچار سل مقاوم به درمان شده و کنترل اين بيماري   را مشکل  ساز مي  کند.

نزديک شدن کمک هاي خيران مدرسه سازبه يک هزار ميليارد تومان

رييس جامعه خيرين مدرسه ساز کشور گفت: سال گذشته 325 ميليارد تومان از خيران مدرسه ساز جمع آوري شده که امسال اين رقم 613 ميليارد تومان بوده و پيش بيني مي کنيم ميزان کمک هاي سال آينده اين مقدار به يک هزار ميليارد تومان برسد. به گزارش ايسنا، حافظي در مراسم تجليل از بازنشستگان و خيران مدرسه ساز در خرم آباد افزود: 11 سال است که مدرسه سازي توسط خيران در کشور آغاز شده و هر سال نسبت به سال قبل از نظر شکوفايي در ساخت مدارس 100 درصد رشد داريم.  وي با بيان اين که 90 هزار خير مدرسه ساز در کشور فعاليت دارند، متذکر شد: اگر آموزش و پرورش در کشور موفقيتي داشته باشد، جامعه در همه امور اقتصادي، رفاهي، سياسي و اجتماعي موفق خواهد بود، در غير اين صورت در همه امور محروميت به وجود مي آيد.

انتقاد از عدم حمايت از معلولان مبتکر
در کشور

مدير عامل انجمن علمي و آفرينش هاي هنري معلولان ايران بر لزوم شناخت توانايي هاي موجود معلولان کشور تاکيد کرد و گفت:  تاکنون حمايت موثري از سوي نهادهاي مرتبط از مخترعان معلول نشده است. به گزارش ستاد خبري جشنواره مهر آفرين، منصور برجيان افزود: برگزاري جشنواره مهرآفرين و جشنواره هايي از اين دست جايگاه مناسبي براي شناخته شدن و مطرح شدن معلولان و استعداد هاي آنان در سطح جامعه و استفاده از اختراعات آنها در صنايع خواهد بود.  عضو شوراي سياستگذاري جشنوراه مهرآفرين افزود: کاربردي کردن ابداعات و اختراعات، دارا بودن فراگيري و گسترش آن در سطح جامعه، بازتواني و توجه به مسائل خاص معلولان از مهمترين اهداف برگزاري اين جشنواره ها است.  وي با بيان اينکه تاکنون هيچ حمايتي از سوي نهادها و ارگان هاي بخش خصوصي مرتبط با اين بخش از مخترعان معلول و کساني که در اين زمينه صاحب نظر هستند انجام نشده است، اظهار کرد: فراهم نشدن بستر مناسب و اهميت ندادن به مقوله معلول و مشکلات آنها از مهمترين دلايل بي توجهي نهادهاي ذي ربط در اين بخش است.

برگزاري 18 کارگاه آموزشي
و6 مانور از سوي جمعيت هلال احمر

معاون اداره کل درمان اضطراري معاونت بهداشت، درمان و توانبخشي جمعيت هلال احمر از برگزاري 18 دوره کارگاه آموزشي و 6 مانور در سال آينده در سراسر کشور خبر داد. حسن صفاري ها در گفت و گو با فارس  اظهار داشت: 18 کارگاه آموزشي و 6 مانور جمعيت هلال احمر از هفته سوم فروردين تا پايان آبان  88 برگزار مي شود.  وي افزود: مخاطبان اين دوره ها، مديران ستادي جمعيت، معاونان درمان و توانبخشي استان ها و مربيان و داوطلبان جمعيت هلال احمر هستند. صفاري ها تصريح کرد: هدف مهم جمعيت هلال احمر از برگزاري اين کارگاه ها و مانورها، ايجاد زيرساخت هاي لازم، آشنايي بيش از پيش مديران اجرايي جمعيت با مسائل پيش رو در هنگام بحران هاي احتمالي و بالا بردن ميزان آمادگي آن هاست.