نسخه شماره 4163 - 1395/08/01 -


مرور


پيشنهاد


چهره‌ها


تصوير تاريخ


پژواک


 مرور 

1390: الزام مجريان انتخابات به ارائه تصاوير صورت جلسات شمارش آرا

موضوع سلامت انتخابات از موضوعاتي است که طي چند سال اخير همواره مورد توجه قرار گرفته و در اين خصوص يکي از مهمترين اقدامات صورت گرفته ، طرح الزام تحويل تصاوير صورت جلسات شمارش آرا به نامزدهاي نمايندگي مجلس بود که سال گذشته در اول آبان به تصويب مجلس رسيد.

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني اول ابان 1390 با 117 راي موافق با يک فوريت طرح الزام تحويل تصاوير صورت جلسات شمارش آرا به نامزدهاي نمايندگي مجلس شوراي اسلامي موافقت کردند. در اين جلسه مصطفي کواکبيان نماينده وقت سمنان و مهديشهر به عنوان طراح طرح مذکور به سخنراني پرداخت و اين طرح را يکي از طرح‌هاي بسيار مهم در طول مجلس هشتم دانست و گفت: در پي مباحث حيدري نعمتي يا اصلاح‌طلب و اصولگرا نيستيم بلکه موضوع، در اختيار قرار دادن تصاوير صورت جلسات شمارش آرا به نامزدهاي نمايندگي مجلس مطرح است. اين طرح به هيات‌هاي اجرايي اجازه خواهد داد تا يک کپي از صورت جلسه شمارش آرا به نامزدهاي انتخابات يا نمايندگان آنان تحويل شود. نامزدهاي نمايندگي مجلس مي‌توانند سر صندوق‌هاي راي نماينده داشته باشند اما هنگام شمارش آرا نمايندگان نامزدها و خود نامزدهاي انتخاباتي را طبق قانون بيرون مي‌کنند و البته گاهي هم نمي‌شود هزار نفر سر صندوق‌ها حضور داشته باشند. وي افزود: در صورت اعتراض هر کانديدايي وقتي اين کانديدا بفهمد چه ميزان از آرا در شعب راي متعلق به اوست، از حواشي بعدي جلوگيري مي‌شود و اين اشکالي ندارد که کپي از صورت جلسه شمارش آرا در اختيار کانديداهاي معترض قرار بگيرد.


 پيشنهاد 
نويسنده : جواد لگزيان

مادلن در زيباترين صبح جهان

اين رمان در سال 1991 در پاريس به چاپ رسيد و اقتباس سينمايي آن توسط «آلن کورنو» در همان سال 9 جايزه سينمايي سزار را به خود اختصاص داد. اين رمان در 24 فصل کوتاه و با ايجاز فراوان، خواننده را به قلب فضاي باروک قرن هفدهم و زندگي هنرمندانه و نخبه‌گراي پرسوناژ اصلي داستان رهنمون مي‌کند.

داستان کتاب با روايت حادثه‌اي که در متن رمان به وقوع نپيوسته، يعني مرگ «مادام سنت کلمب» شروع مي‌شود و پس از آن روايت بارها و بارها به اين بخش رجوع مي‌شود. ايوون بلانژه منتقد نامدار فرانسوي رمان «مادلن در زيباترين صبح جهان» را به لحاظ ايجاز، ضرب آهنگ و موزوني نثر آن با آثار فاخر موسيقي کلاسيک، خصوصا با‌هايدن و باخ مقايسه کرده و نتيجه مي‌گيرد اين رمان جدا از لذت متن کم‌نظيرش، حس موسيقايي را در خواننده بيدار مي کند.

رمان « مادلن در زيباترين صبح جهان» اثر پاسکال کينيار با ترجمه شراره شاکري در 128 صفحه از سوي نشر «فرهنگ آرش» منتشر شده است.


 چهره‌ها 

1 آبان‌؛ به ياد سيد مصطفي خميني

مورد وثوق امام (ره)

سيدمصطفي خميني، اولين فرزند امام خميني در 21 آذر 1309 ديده به جهان گشود. او از همان سنين کودکي تحت تأثير محيط زندگي خانوادگي خود که به طور کامل مذهبي و علمي بود، رشد کرد و تحصيل را از مکتبخانه‏هاي محلي شروع کرد و پس از فراگيري آموزشهاي دورة ابتدايي در مدارس دولتي، به حوزة علمية قم وارد شد و به فراگيري علوم و تحصيلات حوزوي پرداخت. ديري نگذشت که نبوغ خود را در حوزه علمية قم نشان داد و از اقران خود پيشي گرفت. او به زودي پله‏هاي ترقي را پيمود و پس از گذراندن دوره‏هاي مقدماتي، سطح و خارج در 27 سالگي به درجة اجتهاد نايل آمد. او در کنار تحصيل و تدريس، تأليف را نيز شروع کرد که تا پايان حياتش هيچ گاه متوقف نگرديد و آثار متعددي را به يادگار گذاشته‏اند.

در زمان تولد وي، خانواده امام‌خميني(س) در يک خانة اجاره‏اي در محله الونديه نزديک محله عشقعلي در قم زندگي مي‏کردند. سيد مصطفي ديرتر از حدّ معمول زبان باز کرد. به طوري که تا چهار سالگي فقط چند کلمه را مي‏توانست بگويد؛ اما ديري نگذشت، او را به مکتبخانه‏اي در نزديکي منزلشان گذاشتند و اين اقدام تأثير زيادي در حرف زدن وي بر جاي گذاشت و نگراني موجود در اين زمينه رفع شد. امام‌خميني(س) از سنين کودکي تا جواني و حتي بعد از آن بر تحصيل، رفت و آمدها و دوستان سيد‌مصطفي نظارت دقيق داشتند. امام خميني(س) به دو موضوع نظم و جديّت در سيد مصطفي، بويژه در تحصيل، تأکيد خاصي داشتند. سيد مصطفي زماني که امام در سال 1342 دستگير شدند، تمام تلاش خود را براي آزادي ايشان به کار بست. با مراجع و روحانيون مشورت کرد و سعي کرد که آنها ساکت ننشينند، تا شايد واکنش گستردة روحانيون و مردم، رژيم را به تسليم وادارد. مصطفي، امين و مورد وثوق امام بود. محرمانه‏ترين پيامها از طريق او به امام مي‏رسيد و يا پيامهايي از طريق او به ديگران انتقال مي‏يافت. زماني که امام در سال 1342 در قيطريه تهران تحت نظر بودند، تنها رابط مشخص و مجاز ايشان مصطفي بود. پس از آزادي امام و بازگشت به قم در فروردين 1343 نيز همراه امام بود. در زمان تبعيد امام به ترکيه نيز، پس از آزاديشان از زندان به وي پيوست و در آنجا مراقب سلامتي و تغذيه او بود. در عراق بيش از هرجا و زمان ديگر احساس مسئوليت مي‏کرد و سعي مي‏کرد که ايشان را تنها نگذارد. امام‌خميني(س) از نظر علمي جايگاه ويژه‏اي براي سيد مصطفي قائل بودند. در مورد جلسات درس و بحث مصطفي با امام در نجف، حجت‏الاسلام اسماعيل فردوسي‏پور که از ناظرين امر بود، چنين مي‏گويد: «در جلسات درس، وقتي بحث علمي به ميان مي‏آمد، يکه‏تاز ميدان بود؛ بسيار خوب بحث و مطلب را قاطع ادا مي‏کرد؛ در درس حضرت امام يکي از مستشکلان بود؛ معمولاً در جلسات درس خارج نجف، اينطور مرسوم بود که اگر مستشکل نمي‏توانست حرف خود را خوب بيان کند يا حرف درستي براي زدن نداشت يا به هر صورت، خودش يا حرفش براي استاد جاذبه‏اي نداشت، استاد به حرفش گوش نمي‏داد؛ اما حاج آقامصطفي شخصيتي بود که وقتي شروع به صحبت مي‏کرد، امام تا پايان حرفهاي او را گوش مي‏دادند، بعد هم با کمال دقت به او جواب مي‏دادند».

سيد مصطفي با تأثيرپذيري از محيط حوزة علميه قم و شخصيت و ديدگاههاي امام‌خميني(س)، به فعاليت‌هاي سياسي نيز روي آورد و با شروع نهضت امام خميني(س) به‌طور جدي وارد آن شد و در مقاطع مختلف نهضت در ايران، تبعيد در ترکيه و ادامة‌ تبعيد در عراق تا اول آبان 1356 که به صورت مشکوکي درگذشت؛ به فعاليتهاي‌سياسي خود ادامه داد و به عنوان يکي از ارکان نهضت اسلامي، فعاليتهاي دامنه‏داري را انجام داد.


 تصوير تاريخ 

دستور کندي و پايان بحران موشکي کوبا

22 اکتبر 1962 در جريان بحران موشکي کوبا، جان اف. کندي رئيس‌جمهور وقت ايالات متحده آمريکا، دستور محاصره دريايي اين جزيره را به دليل آگاهي يافتن از وجود پايگاه‌هاي موشکي شوروي در آن، در راديو و تلويزيون صادر کرد. در آن زمان هواپيماهاي U2 آمريکا از سکوهاي پرتاب موشک‌هاي در حال ساخت عکس گرفتند که اين عکسها نشان داد اين سکوها قادر به پرتاب کردن موشکهايي با برد 1600 کيلومتر هستند.

کندي همزمان با اين دستور از خروشچف خواست موشک‌ها را از کوبا خارج کند که مورد موافقت خروشچف قرار گرفت.با پذيرش درخواست کندي بحران موشکي کوبا که جهان را تا آستانه جنگ اتمي پيش برد، پايان يافت و در مقابل، ايالات متحده نيز موشک‌هاي اتمي خود را از ترکيه خارج کرد.


 پژواک  

آقاي روحاني با مردم حرف بزنيد

سرمقاله:‌ ... در موضوع ترميم کابينه روحاني که اصل قضيه به‌عنوان يک رويداد عادي و در عين حال مهم که در تمام جهان مي‌تواند رخ دهد، بحثي ندارم اما اينکه مثلا سخنگوي محترم دولت بيايد در حضور رسانه‌ها به اطلاع آحاد مردم برساند که چه بر سر کابينه آمده و احتمالا از دلايل آن اگر خواست حرف بزند يا در يک اطلاعيه رسمي‌چنان‌که در همه جا رسم به اطلاع مردم برسانند که در دولت چه مي‌گذرد، آيا ايرادي دارد؟ به عبارت ديگر اينکه اگر تمام روز سه‌شنبه حتي تا آخر وقت که روزنامه‌ها به چاپخانه فرستاده شدند، همه ما رسانه‌اي‌ها به قول امروزي‌ها سر کار بوديم و دائم از قول اين منبع آگاه، آن منبع نيمه‌آگاه، خبرهاي ضدونقيض مي‌آيد و در يک کلام دائم ميان شايعه و واقعيت سرگردان بوديم، درست است يا اينکه خيلي راحت و ساده همه در جريان تصميم‌هاي رييس‌جمهور قرار مي‌گرفتند تا يک‌ بار هم که شده خبررساني در جامعه ما از شايعه‌پردازي به سمت و سوي سلامت و اطمينان از اطلاع‌رساني يک گام برداشته باشد.

مسئله رشد اقتصادي

سرمقاله: هرچند طي يکي دو سال گذشته، شاخص‌ها و نماگرهاي اقتصاد کلان حاکي از حرکت به سمت ثبات بوده، ولي لازم است نسبت به برخي علائم قابل مشاهده حاکي از کندشدن حرکت مذکور و بروز نگراني نسبت به بازگشت شرايط پيشين هشدار داد. اقتصاد ايران براي بازگشت به روند رشد بلندمدت خود نياز جدي به ترميم و توسعه زيرساخت‌ها، افزايش رقابت‌پذيري، تنوع صادرات، اصلاح نظام مالي و بانکي و افزايش سطح تعامل با اقتصاد جهاني دارد. تعلل در انجام اصلاحات ساختاري و به تعويق انداختن آن به‌ويژه در اصلاح نظام بانکي و مالي کشور و ايجاد شفافيت و سلامت در اقتصاد و ساير عوامل مؤثر بر بهبود فضاي کسب‌و‌کار، مي‌تواند هزينه‌هاي سنگين و بعضا غيرقابل جبراني را بر آينده اقتصادي کشور تحميل کند.

چرا تدبيري نمي‌انديشيم؟

يادداشت: امروز بايد همه راه‌ها را براي نجات ايران از خشک‌سالي، باز بگذاريم و هر دستي را که براي کمک دراز مي‌شود، بگيريم. دست‌کم تا ده سال ديگر در ايران هر برنامه و سياستي که محور آن، مبارزه با خشک‌سالي نباشد، فرصت‌سوزي است. اگر درست بينديشيم، خواهيم ديد که ما اکنون دشمني بي‌رحم‌تر و خطرناک‌تر از خشک‌سالي نداريم. بي‌آبي و خشک‌سالي، چنان بلايي بر سر ايران مي‌آورد که گويي چنگيزخان مغول دوباره زنده شده است و بر شهرهاي ايران مي‌تازد و جان مي‌گيرد.

تغييرات در راستاي تحقق برنامه‌هاي روحاني است

سرمقاله: حسن روحاني با تغييراتي که در کابينه‌ دولت خود داده است، تلاش دارد مطالبات و خواسته‌هاي مردمي را پاسخ دهد و در عين‌حال، نيروهاي مطمئن‌تري را براي تغييرات در مسير اهداف دولت انتخاب کند. با اين حال، رئيس‌جمهوري در پي ايجاد بستري براي بهبود شرايط کشور در ابعاد مختلف است. تغييرات در سه وزارتخانه مهم پيامي به مردم است تا بتواند آنها را اميدوارتر کند که دولت خواسته‌ها و انتظاراتشان را در عرصه‌هاي فرهنگي، هنري و ورزشي فراموش نکرده و در اين مسير ممکن است دست به تغييرات بيشتري نيز بزند.