نسخه شماره 4163 - 1395/08/01 -

گره رياست‌جمهوري لبنان گشوده مي‌شود
تمکين حريري به رياست‌جمهوري عون

عمليات تروريست هاي تکفيري شکست خورد
پاتک ناکام داعش در کرکوک


قطع تمام همکاري هاي نظامي روسيه با اوکراين


اصلاحات اطلاعاتي آلمان


ادامه اعتراض نيروهاي پليس فرانسه

در عمارت تاريخي باغ نگارستان برگزار شد
گردهمايي بزرگ دانشگاه‌هاي ايران و روسيه


اخبار کوتاه


پولتيک


 گره رياست‌جمهوري لبنان گشوده مي‌شود
 تمکين حريري به رياست‌جمهوري عون 

ميشل عون، رئيس فراکسيون تغيير و اصلاح لبنان پس از ديدار با نبيه بري، رئيس پارلمان لبنان در منزلش در عين التينه گفت: من براي شرح اوضاع درخصوص نامزدي‌ام براي تصدي پست رياست‌جمهوري لبنان با نبيه بري ديدار کردم. بي ترديد ما خواهان حمايت بري هستيم و به انتخاب او احترام مي‌گذاريم. شايعاتي در اين باره پخش شده که نبايد آن را باور کرد. وي گفت: من ديدار ديگري با نبيه بري خواهم داشت.

نبيه بري نيز پس از ديدار با ميشل عون گفت: من صحبت‌هاي ميشل عون را شنيدم و او نيز صحبت‌هاي مرا شنيد. اختلاف نظر ما دوستي‌مان را از بين نمي‌برد.

ديدار ميشل عون با نبيه بري پس از آن صورت گرفت که سعد حريري، رهبر جريان المستقبل لبنان رسما حمايتش را از نامزدي عون براي رياست جمهوري اعلام کرد. سعد حريري پيشتر از نامزدي سليمان فرنجيه حمايت مي‌کرد اما بعدا ديدگاه خود را تغيير داده و از نامزدي عون حمايت کرد تا به اين ترتيب شانس بيشتري براي نخست وزير شدن داشته باشد. با اين حال همچنان نبيه بري، رئيس پارلمان لبنان از نامزدي سليمان فرنجيه حمايت مي‌کند.

پس از اين ديدار،رئيس جريان المستقبل لبنان حمايت خود را از نامزدي ميشل عون براي تصدي پست رياست‌جمهوري اين کشور رسما اعلام کرد. سعد حريري عصر پنجشنبه و بعداز يک ماه رايزني‌هاي داخلي و خارجي ، برخي شخصيت‌هاي سياسي و حزبي را در خانه آل حريري در مرکز بيروت موسوم به «بيت الوسط» جمع کرد و با اعتراف به شکست همه تلاش‌هايش براي انتخاب رئيس‌جمهوري‌، از نامزدي ژنرال عون حمايت کرد.

در اين نشست، «فريد مکاري» معاون رئيس مجلس لبنان، « فواد سنيوره» رئيس فراکسيون المستقبل، « بهيه حريري» و تعدادي ديگر از نمايندگان پارلمان از جمله « خالد الضاهر» و « محمد الصفدي»، « نهاد المشنوق» وزير کشور و تعداي ديگر از شخصيت‌هاي سياسي و رسانه اي شرکت کردند.

حريري در اين نشست برخلاف گذشته رژيم سعودي و آل سعود را ناديده گرفت، به جمهوري اسلامي‌ ايران حمله نکرد و هجمه او عليه حزب‌الله و نظام سوريه هم بسيار سطحي بود.

بعداز اين نشست و اعلام حمايت حريري از ژنرال عون ، هيات‌هاي حزب‌الله و جريان المستقبل در عين التينه مقر دوم رياست مجلس لبنان حضور يافتند و سي و پنجمين دور گفت‌وگوهاي دوجانبه را برگزار کردند و در پايان با صدور بيانيه اي ، تماس همه طرف‌هاي لبناني براي تحقق تفاهم‌هاي ملي و جامع را خواستار شدند.

سعد حريري در ابتداي سخنان خود تلاش کرد تا براي توجيه حمايت خود از نامزدي ژنرال عون با وجود مخالفت‌هاي شديد همپيمانانش در حزب جريان المستقبل از جمله فواد سنيوره و گروه 14 مارس زمينه چيني کند و در اين چارچوب بارديگر از پدرش مرحوم رفيق حريري نخست وزير اسبق لبنان مايه گذاشت.

سعد حريري با بيان اينکه« دو سال و نيم است که لبنان رئيس‌جمهوري ندارد»، خاطرنشان کرد: ابتدا از « سمير جعجع» رئيس حزب «نيروهاي لبناني» و نامزد گروه 14 مارس حمايت کرديم اما هيچ جوابي از احدي از همپيمانان و دشمنان خود در حمايت از جعجع نشنيديم.

وي تصريح کرد: بعداز آن، دور اول مذاکرات با ژنرال «ميشل عون» رئيس فراکسيون تغيير و اصلاح در پارلمان لبنان را شروع کرديم و از او خواستم با سمير جعجع توافق کنند اما در اين مرحله هم به موفقيتي دست نيافتيم.

رئيس جريان المستقبل تاکيد کرد: يک سال و نيم از حمايت از سمير جعجع گذشت اما خلاء رياست جمهوري ادامه يافت تا اينکه « بکرکي» ( مقر اقامت رهبر مسيحيان ماروني لبنان) چهار گزينه را معرفي کرد و ما از نامزدي « سليمان فرنجيه» رئيس حزب جريان المرده حمايت کرديم. فرنجيه ، جعجع ، ژنرال عون و «امين الجميل» رئيس وقت حزب الکتائب چهار گزينه مورد نظر بکرکي بودند. وي با بيان اينکه «ممکن است به من بگويند، اين تصميم يک حل و فصل نيست ، اين يک فداکاري براي خودت و هوادارانت است چه بسا براي اين که در انتخابات آينده پارلمان به تو راي بدهند» اضافه کرد: اما در پاسخ به آنها مي‌گويم، بله اين يک ريسک و خطر بزرگ سياسي است اما من اين خطر را براي خودم‌، آينده سياسي خودم و هوادارانم و حمايت از شما هزاران بار به جان مي‌خرم ولي هرگز حاضر نيستم احدي از شما براي حمايت از من‌، آينده سياسي من و هوادران من حتي يک بار خطر کنيد.


 عمليات تروريست هاي تکفيري شکست خورد
 پاتک ناکام داعش در کرکوک 

شهر کرکوک شاهد ورود شماري از تک تير اندازهاي تروريستي داعش به شهر و هدف قرار دادن مردم بود به نحوي که شماري از مردم بي‌گناه اين شهر کشته شده اندحمله داعش به کرکوک ساعت سه و نيم بامداد با انفجارى انتحارى در مقابل ساختمان قديمى مرکز پليس درست در قلب اين شهر شروع شد و به دنبال آن تعدادى از نيروهاى اين گروه وارد اين ساختمان شدند. به طور همزمان داعش در چند محله ديگر شهر هم ساختمان‌هاى دولتى و امنيتى را هدف قرار داد. در عين حال سه داعشى هم به نيروگاه برق دبس در حد فاصل کرکوک و اربيل حمله کردند.

به گفته منابع امنيتي نزديک 50 عامل انتحاري داعش به مناطق مختلف استان کرکوک از جمله مناطقه مهم اقتصادي حمله کردند.

از سوي ديگر يک منبع در دفتر استانداري کرکوک در گفت‌وگو با شبکه ماهواره‌اي سومريه نيوز عراق اعلام کرد آنچه امروز در کرکوک رخ داد، نتيجه وجود گروهک‌هاي تروريستي مخفي در اين شهر و از پيامدهاي عمليات جاري در موصل بود.

به گفته استاندار کرکوک و مسئولان امنيتي در اين انفجار انتحاري دستکم 16 تن کشته شدند. حدود 140 ايراني به عنوان کارکنان يک شرکت مقاطعه کار برق در کرکوک مشغول به کار بوده‌اند اما کنسولگري ايران گفته است که براي خارج کردن اين افراد از کرکوک نيرو فرستاده است.عبدالله نورالدين الصالحي، شهردار الدبس در شمال غرب کرکوک، به خبرگزاري فرانسه گفت: اين حمله به نيروگاه برق اين شهر انجام شد که راه اندازي آن به شرکتي ايراني واگذار شده است.

آخرين خبرها به نقل از يک منبع امنيتي عراقي حاکي است که نيروهاي عراقي موفق شدند کنترل اين نيروگاه برق را از داعش پس بگيرند. به گفته اين منابع نيروهاي پيشمرگ و حشد شعبي در اطراف اين استان استراتژيک مستقر شده‌اند. اين اولين بار نيست که داعش به کرکوک و روستاهاى اطرافش حمله مى‌کند اما اين بار تفاوت‌هايى با دفعات قبلى دارد. تاکنون اين گروه با تعداد نيرويى بسيار کمتر و تنها به يک يا دو محله شهر حمله کرده در حالي که ديشب اين نيروها دست‌کم در هشت مرکز دولتى و امنيتى حضور داشتند. تصاوير دوربين‌هاى مداربسته از خيابان‌هاى کرکوک نشان مى‌دهد که ديشب درست در مرکز کرکوک چند نيروى داعش با اسلحه و مهمات در حال گشت‌زنى بودند بى آنکه کسى متوجه حضورشان شده باشد.

به گفته مقامات امنيتى بيشترشان از اعضاى محلى داعش و از ساکنان منطقه کرکوک بودند که فقط براى مدتى ماهيتشان را مخفى نگه داشته بودند. چيزى که نشان مى دهد حتى با «شکست» داعش در بعضى مناطق و رفع خطر ظاهرى، همچنان تهديد اين گروه هرچند به طور محدود پابرجاست. شايد اين حمله را نتوان يک ضد حمله به معناى واقعى در برابر عمليات موصل به شمار آورد، اما اين اتفاق براى مدتى هم که شده فشارى مضاعف را بر نيروهاى امنيتى وارد مى کند. به خصوص که در چند روز گذشته ارتش و پيشمرگه‌‌هاي کرد در جبهه موصل هم با مقاومت و حملات انتحارى مداوم داعش مواجه بودند.

اين حمله داعش در حالي صورت گرفت که طالب شغاتي، فرمانده نيروهاي مشترک عراق اعلام کرد پس از وقوع درگيري‌هايي با داعش، نيروهاي مبارزه با تروريسم وارد استان نينوا شدند و نيروهاي عراقي و پيشمرگ‌ها به پيشروي خود به سمت شرق موصل ادامه مي‌دهند. فرماندهي عمليات مشترک عراق اعلام کرد که نيروهاي مبارزه با تروريسم موفق شدند در راستاي عمليات آزادي استان نينوا کنترل شهر مسيحي نشين برطله را در دست بگيرند. همچنين منابع عراقي از آزادي روستاي المکوک و نعناعه از توابع شهر القياره در جنوب موصل و چهار روستاي ديگر در اين منطقه خبر دادند. نيروهاي عراقي امروز (جمعه) در ادامه پيشروي‌هاي خود در اطراف موصل، روستاي «دويزات» در جنوب اين شهر را آزاد کردند.

از سوي ديگر حشد شعبي(نيروهاي مردمي شيعه) حمله شيميايي داعش در منطقه الحضر در جنوب غرب موصل را ناکام گذاشتند. حشد شعبي همچنين دو خودروي بمب‌گذاري شده داعش را منفجر کردند.

عبدالغني الاسدي، فرمانده دستگاه مبارزه با تروريسم عراق نيز اعلام کرد: نيروهاي ما هفت کيلومتر با عمق شهر موصل فاصله دارند. ما طي عمليات آزادي شهر برطله بيش از 80 داعشي را از پاي درآورديم و پيشروي ما همچنان ادامه دارد.


 قطع تمام همکاري هاي نظامي روسيه با اوکراين 

همکاري مجدد نظامي روسيه با اوکراين تنها در اختيار شخص ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهور اين کشور است. به گزارش ايسنا به نقل از نووستي، يوري باريسف، معاون وزير دفاع روسيه با اعلام اين خبر گفت: تمامي تجهيزات مورد نياز مجموعه‌هاي نظامي اين کشور که در زمينه توليد تسليحات نظامي با اوکراين همکاري دارند تا سال 2018 ميلادي خريداري شده است و مشکلي براي تامين قطعات اين کارخانه‌ها نداريم. اين مقام روس خاطرنشان کرد، برنامه واردات و جايگزيني توليدات ديگر شرکتهاي صنعتي با توليدات اوکرايني در دستور کار دولت است. روسيه برخي از صنايع و تجهيزات مورد نياز کارخانه‌هاي تسليحاتي خود را همانند توربين‌هاي گازي کشتي، موتورهاي توربوجت، قطعات هواپيما ،بالگرد و قطعات الکترونيکي را از اوکراين خريداري مي‌کرد. به دنبال الحاق کريمه به خاک روسيه و بروز تنش سياسي از سال 2014 ميلادي تا کنون، همکاري‌هاي دو کشور متوقف شد.


 اصلاحات اطلاعاتي آلمان 

پارلمان آلمان قصد دارد سرويس اصلي اطلاعاتي اين کشور را اصلاح کند.

به گزارش دويچه وله، منتقدان به اين تغيير مي‌گويند اين اقدام به سرويس اطلاعات آلمان اختيارات بيشتري در جاسوسي از شهروندان خارجي را مي‌دهد.

مجلس سفلي پارلمان آلمان يا همان بوندستاگ بر ايجاد اصلاحات جامع در سرويس اطلاعات اين کشور راي داد و براساس اين قانون جديد، دولت برلين بر فعاليت‌هاي اطلاعاتي نظارت خواهد داشت و به اين سرويس اجازه داده مي‌شود تا انواع مختلفي از فعاليت‌هاي جاسوسي را انجام دهد.

اين اصلاحات در پي افشاگري ادوارد اسنودن، مقاطعه کار سابق آژانس امنيت ملي آمريکا در 2013 صورت پذيرفته است؛ اسنودن مطالبي را درباره جاسوسي سرويس‌هاي اطلاعاتي شامل سرويس اطلاعات آلمان در جاسوسي به نفع آژانس امنيت ملي آمريکا منتشر کرد و اينکه اين آژانس از متحدانش جاسوسي مي‌کند.


 ادامه اعتراض نيروهاي پليس فرانسه 

صدها تن از نيروهاي پليس فرانسه بار ديگر در تظاهراتي مسالمت‌آميز در اطراف برج ايفل خشم خود را نسبت به وضعيت شغلي‌شان ابراز داشتند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، حدود 500 تن از نيروهاي پليس فرانسه شب گذشته در شهرهاي مختلف اين کشور از جمله پاريس به اعتراضات اخير خود ادامه داده و براي چهارمين شب دست به تظاهرات زدند و استعفاي وزير کشور و مديرکل پليس فرانسه را خواستار شدند.

برخي از اين معترضان با لباس شخصي حضور يافته و برخي نيز صورت‌هاي خود را پوشانده بودند. حمله 12 روز پيش به يک پليس در اطراف شهر پاريس، خشم نيروهاي پليس فرانسه را به دنبال داشت و آنها با تظاهرات در شهرهاي مختلف اعتراض خود را نسبت به شرايط کاري‌شان اعلام کردند.

پس از آنکه اعلام شد وزارت کشور روز جمعه ميزبان هياتي از پليس اين کشور خواهد بود، معترضان متفرق شدند.


 در عمارت تاريخي باغ نگارستان برگزار شد
 گردهمايي بزرگ دانشگاه‌هاي ايران و روسيه 

دومين گردهمايي روساي دانشگاه‌هاي برتر ايران و روسيه در تهران برگزار شد. به گزارش ديدبان روسيه در اين گردهمايي که در عمارت تاريخي باغ نگارستان تهران برگزار شد، شماري از روساي دانشگاه‌هاي برتر ايران و روسيه به همراه مديران بين‌الملل اين دانشگاه‌ها گرد هم آمده‌اند تا به بررسي راه‌هاي گسترش همکاري‌هاي علمي‌ميان اين دانشگاه‌ها در حوزه‌هاي گوناگون علوم انساني، فني مهندسي و علوم پزشکي بپردازند.

نخستين دور اين گفتگوها در آبان ماه 1394 در مسکو برگزار شده بود و به دنبال آن همکاري‌هاي علمي‌ ميان طرفين، در يک سال گذشته روندي رو به رشد را طي کرده است. در پايان مراسم ، تفاهم‌نامه‌هاي علمي‌ ميان شماري از روساي دانشگاه‌هاي شرکت کننده در اين گردهمايي به امضا رسيد. رييس دانشگاه تهران در اين اجلاس گفت: حل مشکلات جهان بدون همکاري‌هاي بين‌المللي ممکن نيست و توسعه همکاري‌هاي بين دانشگاهي راهي خوب براي رفع مشکلات است. محمود نيلي احمدآبادي در اين گردهمايي گفت که دانشگاه تهران با بيش‌از 50 هزار دانشجو که بيش از 60 درصد آن‌ها در حال تحصيلات تکميلي هستند نماد دانشگاهي ايران به حساب مي‌آيد. در اين دانشگاه از بيش‌از60 کشور جهان دانشجو حضور دارد و با اقداماتي نظير برگزاري دوره‌هاي گوناگون، توسعه پرديس‌ها و تبادل استاد و دانشجو سعي مي‌کنيم ارتباط بين اين دانشگاه و دانشگاه‌هاي بين‌المللي روسيه را بيشتر کنيم.

رئيس دانشگاه تهران گفت که پيشنهاد مي‌کنم ايجاد شبکه کار آموزي دانشجويان در دوره کارشناسي و فعاليت‌هاي فرهنگي و ورزشي بين دو دانشگاه تهران و روسيه به صورت جدي تر در نظر گرفته شود و دبيرخانه‌هاي دو دانشگاه اين مسئوليت را به عهده بگيرند.

محمود نيلي احمدآبادي تصريح کرد که هدف از اين برنامه و گردهمايي، دست يابي به توسعه در ايران و روسيه از راه شبکه دانشگاهيان است. ايران و روسيه در حوزه‌هاي هوا فضا، زبان‌هاي فارسي و روسي، شيمي، ايران‌شناسي و روس‌شناسي، مهندسي نفت و غيره مي‌توانند با هم همکاري کنند و با همکاري دانشگاهي مي‌توانيم زمينه توسعه ديپلماسي علمي‌ميان کشورها را گسترش مي‌دهم. در اين زمينه، دانشگاه تهران گفتگو با ديگر ملت‌ها با زبان علم را آغاز کرده و هم اکنون در اين دانشگاه حدود 2500 دانشجو از 60 کشور جهان حضور دارند. اين دانشگاه در سال‌هاي اخير چند مرکز پژوهشي در دانشگاه دولتي مسکو و ديگر دانشگاه‌هاي روسيه راه اندازي کرده است و پيشنهاد مي‌کنم براي گسترش فعاليت‌هاي ورزشي، هنري و فرهنگي ميان دانشجويان ايراني و روسيه، دبيرخانه ويژه‌اي راه‌اندازي شود. همچنين ويکتور آنتونويچ سادونيچي رئيس دانشگاه ام گ او لامانوسف و رئيس اتحاديه رؤساي دانشگاه‌هاي روسيه فدراتيو در اين اجلاس گفت: ما داريم تاريخ روابط دو کشور را به سبک تازه اي مي‌نويسيم و در آينده اين کار بزرگ دانشگاه‌هاي دو کشور ماندگار خواهد شد. پيش بيني کرده ايم که 260 تفاهم نامه ميان دانشگاه‌هاي ايران و روسيه بسته شود. دانشگاه‌هاي اصفهان، شهيد بهشتي، تهران و صنعتي شريف بيشترين مقالات مشترک را با دانشگاه دولتي مسکو و دانشگاه سنت پترزبورگ داشته اند.

وي ادامه داد: بيشترين همکاري ميان دانشگاه‌هاي ايران و روسيه در حوزه علوم انساني بوده و اين بخش، 35 درصد کل روابط دانشگاهي ما را در بر مي‌گيرد.

لوان جاگاريان سفير روسيه در ايران در دومين اجلاس رؤساي دانشگا‌هاي جمهوري اسلامي‌ايران و روسيه فدراتيو گفت: در سال‌هاي اخير شاهد توسعه جهشي روابط دو کشور بوده‌ايم. روسيه امسال به همه تعهدات خود براي فرستادن کليه سيستم‌هاي تسليحاتي به ايران عمل کرد. ما برنامه ساخت راه آهن و تأسيس نيروگاه حرارتي در هرمزگان را پيش‌رو داريم و اخيراً اهداي رواديد بسيار تسهيل شده است.

دکتر زرنوف، رييس دانشگاه روس نو در مورد اين همکاري‌ها گفت: آنقدر دانشجويان ما علاقمند به آموختن زبان فارسي هستند که من ديگر تقريبا تاريخ ايران را در اين يکي دو سال فراگرفته ام. دعوت مي‌کنم از دانشگاه‌هاي ايران که به دوستان خودشان در روسيه بپيوندند تا نظام رتبه‌بندي دانشگاهي خودمان را بسازيم. دانشگاهي در جهان بايد رتبه عالي داشته باشد که بهتر از ديگران بتواند فرهنگ و اخلاق و انسان دوستي را به دانشجويانش بياموزاند.

پروفسور لويتسکايا، رييس دانشگاه فدرال قفقاز شمالي در سخنان خود در افتتاحيه اين اجلاس ضمن اشاره به اينکه ما نزديکترين دانشگاه روسيه به مرزهاي ايران هستيم، گفت: دانشگاه ما قطب مطالعات گردشگري در قفقاز است و به دنبال اجراي برنامه گردشگري سلامت هستيم. در اين سفر با 5 دانشگاه ايراني تفاهم نامه امضا مي‌کنيم. ما 2000 دانشجوي خارجي داريم که اغلب مسلمان هستند و براي اداره آنها نياز به استفاده از تجربه دانشگاه‌هاي ايران داريم.

رئيس دانشگاه کاباردينو- بالکاريان اين گرد همايي گفت: نظام‌هاي رتبه بندي بين‌المللي در جهان، غرب محور هستند و معيار اصلي شان جوايز بين‌المللي است که خودشان به دانشگاهيان خودشان مي‌دهند. وظيفه دانشگاه‌هاي ايران و روسيه اين است که الگوي مناسبي براي سنجش جايگاه علمي‌دانشگاه‌هاي غير اروپايي و امريکايي به جهان ارائه کنند.

وي افزود: چين، ژاپن، هند و ديگر کشورهاي آسيايي از نظام ارزيابي کنوني ناراضي‌اند و مي‌خواهند اين نظام آنگلوساکسون را تغيير دهند و به ما خواهند پيوست. سيستم رتبه بندي را بايد دانشگاه‌هاي داراي فرهنگ و تمدن باستاني تعريف کنند نه دانشگاه‌هايي که صرفاً دنبال پول سازي هستند و کاري به فرهنگ سازي ندارند. حسين سليمي‌رئيس دانشگاه علامه طباطبائي در دومين گردهمايي رؤساي دانشگاه‌هاي برتر ايران و روسيه گفت: شايد برخي چنين بيانديشند که زبان مانع مهم شکل‌گيري و توسعه روابط دانشگاهي ايران و روسيه است، اما مانع زباني مثلاً در ايران همان قدر که در رابطه با روسيه وجود دارد، در رابطه با آلمان نيز هست. به نظر مي‌رسد که کليد گسترش روابط دانشگاهي بين ايران و روسيه نيز در همين تجربه تاريخي است.

دکتر کافي، رييس دانشگاه فردوسي مشهد از دانشگاه‌هاي برتر شرکت کننده در اين اجلاس گفت: در قديم از دانشگاه‌ها مي‌خواستند که آدم‌هاي تکنوکرات تربيت کنند؛ سپس از دانشگاه‌ها خواسته شد که دانشمند تربيت کنند و امروزه وظيفه ما تربيت تکنوکرات دانشمند کارآفرين است. پيشنهاد مي‌دهم کنسرسيوم‌هاي مشترکي براي جذب دانشجويان خارجي به صورت مشترک درست کنيم و دانشجوياني از کشورهاي منطقه را بپذيريم. به نظر مي‌رسد هنوز صنعت اعتماد و ارتباط کافي با دانشگاه ندارد. بنابراين خوب است که پروژه‌هايي از بخش صنعت بگيريم و مشترک انجام دهيم. ما بايد نقشه راه همکاري‌هاي علمي ‌دانشگاه‌هاي ايران و روسيه را ترسيم کنيم. دانشگاه ما امروز 9 تفاهم نامه را با طرف روس امضا مي‌کند. دکتر احمدي، رييس دانشگاه تربيت مدرس در دومين گردهمايي روساي دانشگاه‌هاي برتر ايران و روسيه گفت: دانشگاه ما در حوزه مطالعات مغز و بيوتکنولوژي بسيار توانمند است و 30 درصد بودجه خود را از راه پژوهش به دست مي‌آورد. مهمترين همکار ما در روسيه، دانشگاه قازان است.

دکتر هوشنگ طالبي، رييس دانشگاه اصفهان با اشاره به اينکه آموزش علوم پايه عامل مهمي‌براي توسعه پايدار است گفت: تغيير آب و هوا، استفاده از انرژي‌هاي تجديدپذير و مساله آب از جمله موضوعاتي است که ما مي‌توانيم به صورت مشترک با هم کار کنيم. خواهرخواندگي اصفهان و سنت پترزبورگ زمينه مناسبي براي همکاري دانشگاه‌هاي دو شهر فراهم آورده است. ما آماده راه‌اندازي مرکز مطالعات روسيه در اصفهان و مرکز مطالعات ايران در سنت پترزبورگ را داريم. دکتر پورمحمدي، رييس دانشگاه تبريز نيز در خلال برگزاري افتتاحيه اين اجلاس گفت: اقتصاد ايران و روسيه که هر دو با تحريم‌هاي غربي مواجه شده اند، مشکلاتي به لحاظ رکود اقتصادي دارند و در جذب فارغ التحصيلان دانشگاهي با مشکلاتي جدي روبرو هستند. از اين رو بايد به صورت مشترک به تربيت نيروي کار براساس نياز جهاني بپردازيم و دولت‌هايمان به دانشگاه‌ها استقلال و اختيار بيشتري براي همکاري با بخش‌هاي اقتصادي بدهند.

دکتر فتوحي فيروزآباد، رييس دانشگاه صنعتي شريف درباره همکاري‌هاي ايران و روسيه در حوزه دانشگاهي گفت: ايران و روسيه هر دو به منابع انرژي وابسته اند و دانشگاه‌هاي اين دو کشور بايد از اقتصاد انرژي محور به سوي اقتصاد کار‌آفرين و کار محور جامعه را پيش ببرند. به اين ترتيب، دانش به ارزش بدل خواهد شد. مهمترين مانع کارآفريني، بي ثباتي فضاي اقتصادي و تعدد مراکز تصميم گيري است.

در انتها، محمد فرهادي وزير علوم، تحقيقات و فناوري با بيان اينکه جمهوري اسلامي ايران و روسيه به عنوان دو کشور باثبات، دوست و همکار در طول تاريخ دو کشور با يکديگر همکاري داشتند، گفت که همکاري‌هاي ايران و روسيه رهاورد مهمي از صلح و پيشرفت را براي اين منطقه حساس به همراه داشته است. ملت‌هاي ايران و روسيه که در گذر سال‌هاي پرفراز و نشيب به يکديگر نزديک شده‌اند همکاري‌هاي علم و فناوري بسياري نيز با يکديگر داشته‌اند. جاي خوشحالي است که براي شناخت فرهنگ و ادبيات دو کشور نيز کرسي‌هاي زبان‌نشناسي در دو کشور فعاليت گسترده دارند و در کشور ما نيز توجه به زبان کشور روسيه مدنظر است به طوري که تدريس زبان روسي در چند دانشگاه ايران انجام مي‌شود.

فرهادي ادامه داد: البته تعداد دانشجويان روسي در کشور ما اندک است و فقط 27 دانشجوي روسي در دانشگاه‌هاي ايران تحصيل مي‌کنند و تعداد دانشجويان ايراني در روسيه نيز 122 نفر است که اين تعداد اندکي است و بايد بيشتر شود.


 اخبار کوتاه 

نقض آتش‌بس يمن توسط سعودي

ايسنا: بنابر اعلام خبرگزاري رسمي عربستان (واس) وزيران امور خارجه آمريکا و عربستان در مقر وزارت امور خارجه آمريکا در واشنگتن ديدار و گفت‌وگو کردند. در همين حال، منابع يمني از نقض مکرر آتش‌بس 72 ساعته از سوي ائتلاف متجاوز عربستان و نيروهاي وابسته به دولت مستعفي يمن خبر دادند.

نشست حلب

اسکاي نيوز عربي: به درخواست انگليس نشست فوق‌العاده شوراي حقوق بشر با هدف بررسي اوضاع در حلب امروز در شهر ژنو برگزار شد.

تظاهرات و خشونت در آفريقاي جنوبي

رويترز: شرکت‌کنندگان در اين تظاهرات با تجمع در مقابل دفتر جاکوب زوما، رئيس‌جمهوري آفريقاي جنوبي خواستار تحقق نظام آموزشي رايگان در کشورشان شدند.اين تظاهرات به خشونت کشيده شد و پليس براي متفرق کردن شرکت‌کنندگان در آن از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

تاکيد برامدادرساني به مسلمانان ميانمار

ورلدبولتن: عفو بين‌الملل به دولت ميانمار تاکيد کرده که محدوديت‌ها در ارسال کمک‌هاي بشردوستانه به راخين و استان کاچين را بردارد تا کمک‌رساني به ساکنان اين مناطقه با سهولت بيشتري صورت گيرد. به گفته دفتر سازمان ملل مسئول هماهنگي امور بشردوستانه، 87 هزار نفر در کاچين و از زمان از سرگيري درگيري‌ها ميان سربازان ميانماري و شورشيان راخين در ژوئن 2011 بي خانمان شده‌اند.


 پولتيک 

افشاگري‌هاي آسانژ انتخابات الکترال را تهديد مي‌کند

پاي ويکي‌ليکس روي گلوي هيلاري

گروه بين‌الملل: سومين و آخرين مناظره هيلاري کلينتون و دونالد ترامپ بامداد پنج شنبه در لاس‌وگاس برگزار شد. در اين مناظره حساس دو نامزد انتخابات رياست‌جمهوري جدل‌هاي پرتنشي بر سر سياست خارجي، اشتغال، مهاجران غير قانوني و قوه قضائيه داشتند.رسانه‌ها مي‌گويند، مهم‌ترين نکته سومين مناظره دو نامزد اصلي انتخابات رياست جمهوري زماني بود که دونالد ترامپ از تاييد نتيجه انتخابات آتي بدون توجه به اينکه چه کسي پيروز شود خودداري کرد. دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوريخواه در پاسخ مجري در خصوص اينکه بدون توجه به نتيجه انتخابات رياست جمهوري را خواهد پذيرفت، گفت: «در آن زمان به شما خواهم گفت. شما را در تعليق نگه خواهم داشت.» دونالد ترامپ طي هفته‌هاي اخير نسبت به احتمال تقلب در انتخابات رياست‌جمهوري در 8 نوامبر ابراز نگراني کرده بود.هيلاري کلينتون در پاسخ گفت، اين موضع دونالد ترامپ «هولناک» است. موضوع عراق، سوريه و بنيادهاي هيلاري کلينتون سوژه‌هايي بود که دو کانديدا درمورد آن دچار چالش و تنش شدند.

منهاي تمام حواشي‌، ويکي‌ليکس هم سوژه جذابي بود. مجري اين مناظره به اسناد منتشر شده توسط ويکي‌ليکس پرداخت و به موضوع پرداخت 225 هزار دلار توسط بانک‌هاي برزيلي به هيلاري کلينتون براي سخنراني اشاره کرد.

هيلاري کلينتون با انتقاد از اشاره به موضوع ويکي‌ليکس گفت، مقام‌هاي ارشد روسيه براي دخالت در انتخابات ما وب سايت‌هاي دولتي و حساب‌هاي شخصي را مورد حمله سايبري قرار داده‌اند. پس از اين مناظره، پايگاه اينترنتي ويکي‌ليکس اعلام کرده که قصد دارد درباره تيم کين، معاون کلينتون و دونا برازيل، رئيس موقت کميته ملي حزب دموکرات دست به افشاگري بزند. از سوي ديگر، ويکي‌ليکس که اقدام به افشاي ايميل‌هاي هيلاري کلينتون و مکاتبات سري دموکرات‌ها زده بود، نخستين بخش از ايميل‌هاي رييس جمهوري آمريکا را منتشر کرد که در ميان آنها آدرس محرمانه مورد استفاده وي در ارسال ايميل‌ها ديده مي‌شود. در ميان اين ايميل‌ها آدرسي به چشم مي‌خورد با عنوان bobama@ameritech.net که باراک اوباما، رييس جمهوري آمريکا پيش از پيروزي در انتخابات رياست جمهوري نوامبر 2008 از آن براي ارسال ايميل‌هايش استفاده مي‌کرد. در ميان اين ايميل‌ها، يک ايميل به تاريخ 30 اکتبر 2008 از جان پودستا به باراک اوباما که در آن زمان سناتور بود، ديده مي‌شود که يک ضميمه محرمانه هم دارد و در آن درباره تيم اصلاحات اقتصادي اشاره شده است.پودستا اکنون رييس کمپين هيلاري کلينتون، کانديداي دموکرات‌ها در انتخابات رياست‌جمهوري 2016 آمريکاست و اخيرا نيز ايميل‌هاي اين مرد فاش شده است. در يکي از ايميل‌ها که در ساعت 19:39 به وقت محلي شب انتخابات 2008 انتشار يافته، پودستا به باراک اوباما ايميلي ارسال کرده که درباره تفکرات و عقايد آخرين لحظه‌اي نشست قريب‌الوقوع گروه 20 است. اين ايميل درست 21 دقيقه پيش از اعلام پيروزي اوباما در انتخابات در رسانه‌هاي آمريکا به وي ارسال شده است.