نسخه شماره 4163 - 1395/08/01 -

در پي سرقت آثار سينماي ايران صورت گرفت
مسدود شدن 7 وب سايت غيرقانوني در فضاي مجازي

در تماشاخانه ايرانشهر روي صحنه رفته است
آتش پاکدل در افسون معبد سوخته

آخرين رقم فروش اکران فيلم‌ها
«فروشنده» همچنان در صدر فروش هفتگي است

ستاره اسکندري:
تئاتر هنر مهجوري است


ساخت «زير آسمان شهر?» متوقف شد


اخبار


 در پي سرقت آثار سينماي ايران صورت گرفت
 مسدود شدن 7 وب سايت غيرقانوني در فضاي مجازي 

طبق آخرين پيگيري حقوقي تعدادي از سينماگران ايراني در اعتراض به سرقت آثار سينماي ايران توسط سودجويان اينترنتي، «هفت وب‌سايت غيرقانوني در فضاي مجازي مسدود شده و عملاً بازديدها و کپي‌برداري‌هاي غيرقانوني تا حد قابل‌توجهي کاهش يافته است».

به گزارش ايسنا، طي دو سال گذشته سينماگران ايراني در اعتراض به سرقت آثار سينماي ايران توسط سودجويان اينترنتي و خطاب به مخاطبان اينترنتي آثارشان، نامه‌اي منتشر کرده و نسبت به آسيب‌ها و خسارت‌هاي غيرقابل جبراني که دانلودهاي غيرقانوني به بدنه سينماي ايران وارد مي‌کند، هشدار دادند و از هموطنان درخواست کردند نسبت به اين آسيب‌‌ها حساسيت و احساس مسئوليت بيشتري نشان دهند.

اکنون پس از انتشار نامه و با پيگيري حقوقي در خارج از کشور هفت وب‌سايت غيرقانوني در فضاي مجازي مسدود شده و عملاً بازديدها و کپي‌برداري‌هاي غيرقانوني تا حد قابل‌توجهي کاهش يافته است.

يکي از اين سايت‌هاي غيرقانوني که با سرقت و نمايش فيلم‌هاي ايراني در نوبت اکران در سينماهاي آمريکا، استراليا و انگلستان، صدمه‌اي جبران ناپذير به فيلمسازان و موسسات تهيه‌کننده زده و مي‌زند، وب سايت Iranproud (ايران پراود) نام دارد که سال‌هاست فيلم‌هاي داستاني، مستند و کوتاه ايران را به نفع خود مصادره کرده و علي‌رغم کسب درآمد از نمايش آنها، خود را پاسخگوي هيچ مرجعي از جمله نماينده قانوني صاحبان اين آثار در خارج از کشور نمي‌داند.

روند شکايت قضايي از صاحبان قبلي و فعلي وب سايت مذکور در دادگاه‌‌هاي آمريکا تا مرحله محکوميت هفت شخص مسئول، سه شرکت تابعه و حاميان مالي و تبليغاتي اين سايت توسط وکلاي شرکت حقوقيCouncil Film Iranian در اروپا (به نمايندگي از سوي سينماگران ايران) پيش رفته و به زودي شکايت از اين اشخاص حقيقي و حقوقي متخلف در دادگاه‌هاي صالحه ايران نيز توسط وکلاي ايراني به جريان خواهد افتاد.

نمايش غيرقانوني اين فيلم‌ها سرقت از جيب هزاران زن و مرد سختکوشي است که براي صنعت سينماي ايران زحمت مي‌کشند.

نتيجه بررسي‌ها نشان مي‌دهد که اغلب علاقه‌مندان به آثار ايراني از غيرقانوني بودن فعاليت اين سايت‌هاي سودجو بي‌خبرند و از طرفي ديگر با وب سايت‌هاي قانوني نمايش آنلاين فيلم ها آشنا نيستند.

سينماگران ايراني که در هسته مرکزي آنها نام‌هايي چون رخشان بني اعتماد، مجتبي ميرتهماسب، پرويز پرستويي، فرشته طائرپور، کتايون شهابي و محمد اطبايي به چشم مي‌خورد، در نامه مذکور، وب سايت IMVBox.com را به عنوان تنها سايت نمايش قانوني آنلاين فيلم‌هاي ايراني معرفي کرده‌اند که با در نظر گرفتن حقوق سينماگر ايراني، اقدام به نمايش قانوني فيلم‌هاي ايراني مي‌کند.

با توجه به اينکه تماشاي آنلاين غالب توليدات سينماي ايران از طريق وب‌سايت IMVBox.comدر سراسر جهان امکان‌پذير است و از آنجايي که هزينه تماشاي اين آثار در اين وب سايت کمتر از هزينه يک فنجان قهوه است، سينماگران ايراني از مخاطبان خود توقع دارند که با انتخاب اين مسير قانوني به سهم خود در دفاع از حقوق فيلمسازان ايراني نقشي موثر داشته باشند.»


 در تماشاخانه ايرانشهر روي صحنه رفته است
  آتش پاکدل در افسون معبد سوخته 

گروه فرهنگي- علي ودايع: روزهاي خوب تماشاخانه ايرانشهر همچنان ادامه دارد. مجموعه خانه هنرمندان توانسته به عنوان قطب فرهنگي و هنري تهران مخاطبان بسياري را به خيابان ايرانشهر بکشاند. نمايش «افسون معبد سوخته» که به کارگرداني کيومرث مرادي و نوشته نغمه ثميني از 11 مهر اجراي خود را آغاز کرده است، به عنوان يکي از آثارپرمخاطب با 2اجرا روي صحنه رفته است.

مهدي پاکدل در کنار پانته‌آ بهرام و حميدرضا آذرنگ در اين نمايش به ايفاي نقش مي‌پردازد. پاکدل علي رغم بازي خوب آذرنگ و بهرام توانسته نگاه‌ها را به خود خيره کند. مهدي پاکدل سال گذشته با نمايش «جنايت و مکافات» به کارگرداني ايمان افشاريان روي صحنه رفت و امسال نيز نمايش «همسايه آقا» به کارگرداني حسين کياني را اجرا کرد.

عشق بر معشوقي که عاشقي نتواند و راز کلام مقدس گفتن را همه حرف‌هاي «افسون معبدسوخته» مي‌توان قلمداد کرد.اين نمايشي با تصويري ژاپني و حضور بودا ، سرشار از رمز، ابهام و ادبيات درهم تنيده است که بايد دوبار به تماشاي آن نشست. راز جذابيت نمايش «افسون معبد سوخته» را مي‌توان در تقابل نيرنگ براي رسيدن به بودا و پاکي عشق زميني قلمداد کرد.

در اين اثر مي‌بينيم که نفسيات علي رغم ادعاي راهبان بودايي چگونه آنها را اسير خود مي‌کند اما عشق به ابزاري براي رسيدن به هدف و حتي انتقام تبديل مي‌شود.در انتها عشق حقيقي خون خود را مي‌ريزد تا به ابزار نفسي تبديل شود. علاوه بر نمايشنامه قابل تمجيد اين نمايش ريتميک بازيگران و استفاده از تلفيق سايه و نور در دکوري مناسب توانسته مخاطب را با خود همراه کند.

پيشتر نمايش «افسون معبد سوخته» در سال 1379 و جشنواره فجر روي صحنه رفت و توانست جايزه بهترين کارگرداني و بهترين نمايشنامه و بهترين بازيگري زن را تصاحب کند. اين نمايش سال 1380 در تالار چهارسوي مجموعه تئاتر شهر هم با استقبال مواجه شده بود. آخرين نمايش اجرا شده کيومرث مرادي در ايران دو سال پيش به نام «شکلک» در تالار شمس (اکو) به روي صحنه رفت که پانته‌آ بهرام نقش اصلي اين نمايش را نيز به عهده داشت.


 آخرين رقم فروش اکران فيلم‌ها
 «فروشنده» همچنان در صدر فروش هفتگي است 

آخرين آمار فروش برخي فيلم‌هاي سينمايي از سوي پخش‌کنندگان اعلام شد و در اين ميان «فروشنده» با بيشترين تعداد سالن بعد از 40 روز نمايش بيش از 12 ميليارد فروخته و در کنار آن فيلم‌هاي تازه اکران شده با سالن‌هاي کم‌تعداد به دنبال محکم کردن جاي پايشان در گيشه هستند.

به گزارش ايسنا، فيلم «سيانور» به کارگرداني بهروز شعيبي که از چهارشنبه (28 مهر) به سينماها آمده، در دو روز نمايش به فروشي بالغ بر 55 ميليون تومان رسيده است.

فياض هوشيار پارسيان مدير پخش مؤسسه «سيماي مهر» با اعلام اين آمار درخصوص سينماهاي نمايش دهنده اين فيلم نيز گفت: «سيانور» تنها 10 سالن در تهران و شش سالن در ساير شهرها در اختيار دارد که در اين سالن‌ها نيز فيلم با سانس‌هاي نامنظم نمايش داده مي‌شود، بطوري که در برخي پرديس‌هاي پُر مشتري تنها دو يا سه سانس به نمايش فيلم اختصاص دارد اما در سالنهايي که مخاطب کمتري دارند، فيلم با سانس‌هاي کامل نمايش داده مي‌شود که تنها آمار سانسهاي اين فيلم را بالا مي‌برد.

«سيانور» دومين فيلم سينمايي شعيبي است که سيدمحمود رضوي تهيه‌کنندگي آن را بر عهده داشته و چهره‌هايي چون مهدي هاشمي، بابک حميديان، هانيه توسلي، بهنوش طباطبايي، حامد کميلي، پدرام شريفي، آتيلا پسياني و بهروز شعيبي در آن ايفاي نقش مي‌کنند. داستان اين فيلم در دهه‌‌ 50 مي‌گذرد و از خلال قصه‌اي عاشقانه فعاليت‌هاي سياسي مجيد شريف‌واقفي و مرتضي صمديه‌لباف - اعضاي اصلي سازمان مجاهدين خلق در مقطع پيش از انقلاب- را بررسي مي‌کند.

«خشکسالي و دروغ» به کارگرداني پدرام عليزاده که از هفتم مهرماه اکران شده با وجود تعطيل پنج‌روزه سينماها در عزاي حسيني توانست از فروش يک ميليارد تومان بگذرد.

احمد مختاري مدير پخش «هدايت فيلم» با بيان اينکه اين فيلم يک ميليارد و دو ميليون تومان فروش داشته است، تعداد سينماهاي نمايش دهنده اين فيلم را 26 سالن در تهران و 28 سالن در ساير شهرها عنوان کرد.

«خشکسالي و دروغ» که تهيه کنندگي آن را سيد غلامرضا موسوي بر عهده داشته است با اقتباس از نمايشنامه‌اي به همين نام -نوشته محمد يعقوبي- ساخته‌ شده است و در آن محمدرضا گلزار، پگاه آهنگراني، علي سرابي، آيدا کيخايي، خاطره اسدي و... ايفاي نقش مي‌کنند.

«اين زن حقش را مي‌خواهد» به کارگرداني محسن توکلي فيلم ديگري است که به تازگي وارد چرخه اکران شده و فروشي 50 ميليوني داشته است.

ناصر شعباني مدير دفتر پخش پرده پنجم، که تهيه‌کننده‌ اين فيلم نيز هست، تعداد سالنهاي در اختيار اين فيلم را 15 سالن در تهران عنوان کرد و گفت: اکران شهرستانهاي ديگر نيز از هفته ديگر آغاز خواهد شد.

«اين زن حقش را مي خواهد» مضموني اجتماعي دارد و به گفته توليدکنندگان آن براساس داستاني واقعي به نگارش درآمده است. فيلم داستان پايداري يک زن را روايت مي‌کند که سعي دارد حق قانوني‌اش را از طريق مراجع قضايي براي قصاص فردي که او را مضروب کرده بگيرد. در اين فيلم ميترا حجار، کامران تفتي، لعيا زنگنه، افسانه پاکرو، روشنک عجميان، مينا جعفرزاده، رسول توکلي و رضا آشتياني نقش آفريني مي‌کنند.«نيمه‌شب اتفاق افتاد» به کارگرداني تينا پاکروان نيز که از چهارشنبه اکران شده در دو روز نمايش 50 ميليون تومان فروش داشته است. علي سرتيپي مدير دفتر پخش فيلميران با اعلام اين رقم تعداد سينماهاي اين فيلم را نيز 16 سالن در تهران عنوان کرد گفت: اکران شهرستان‌هاي اين فيلم هم از هفته آينده آغاز مي‌شود.

دومين فيلم بلند تينا پاکروان که تهيه‌کنندگي آن را هم خودش به همراه اميرحسين عبداللهي برعهده داشته، روايتگر «داستان عشق‌هاي نامتعارف از عروسي تا عزاست». در اين فيلم حامد بهداد، رويا نونهالي، گوهر خير انديش، آتيلا پسياني، ستاره اسکندي، رابعه اسکويي و ... نقش‌آفريني مي‌کنند.

سرتيپي فروش فيلم «فروشنده» را نيز 12 ميليارد و 200 ميليون تومان تا شب گذشته (پنجشنبه 29 مهر) اعلام کرد و گفت: اين فيلم که چهل روز پيش به سينماها آمده کماکان د ر23 سينماي تهران و 60 سينماي شهرستان نمايش داده مي‌شود.

آخرين ساخته اصغر فرهادي با بازي شهاب حسيني، ترانه عليدوستي و فريد سجادي حسيني داستان زوجي هنرمند را روايت مي‌کند که مشغول بازي در نمايش «مرگ فروشنده» هستند ودر همين اثنا به دليل تخريب ساختمان محل زندگي‌شان ناچار به نقل مکان به خانه ديگري مي‌شوند.


 ستاره اسکندري:
  تئاتر هنر مهجوري است  

ستاره اسکندي مي‌گويد: تئاتر هنر مهجوري است به همين دليل حتي اگر به واسطه حضور چهره‌ها مردم با هنر تئاتر آشنا شوند اتفاق خوبي است.

ستاره اسکندري که مدتي است به عنوان يکي از مديران سالن تئاتر باران فعاليت مي‌کند در گفت‌وگو با ايسکانيوز، درباره پيشينه فعاليت خود به عنوان تهيه کننده، گفت: از حدودا 5 سال پيش براي اولين‌ بار در تهيه‌کنندگي تئاتر فعاليتم را آغاز کردم. دليل پافشاري من در اين زمينه هم تقويت بخش خصوصي تئاتر بوده است. در ابتداي حضورم به عنوان تهيه‌کننده تئاتر براي کمک به هنرمندان هم نسل خودم وارد اين عرصه شدم اما در حال حاضر به دليل اينکه به گروه مديريت سالن خصوصي تئاتر باران اضافه شده ام در پي تقويت بخش دانشجويي
تئاتر هستم.

او ادامه داد: شرايط تهيه‌کنندگي در تئاترهاي دانشجويي با بقيه اجراها فرق مي‌کند زيرا تاکيد در اين بخش بر درآمدزايي نيست و بيشتر شغل‌آفريني، ايجاد انگيزه و به وجود آمدن محيط امن براي دانشجويان و جوانان مورد نظر است. در طي اين سال‌ها شاهد به وجود آمدن سالن‌هاي دولتي نبوديم و شايد رشد سالن‌هاي دولتي به تعداد انگشت‌هاي دست هم نرسد و از سوي ديگر هر سال حدود 200 فارغ التحصيل تئاتر داريم در نتيجه جواناني که به عنوان کارشناس تئاتر تحصيلات خود را به پايان رسانده اند مکاني را براي کار کردن ندارند.

اسکندري افزود: در واقع اولين‌ مشکل اين قشر آن است که مکاني براي اجرا و بروز خلاقيت خود ندارند ضمن اينکه اصلاً نمي‌خواهم به اين مساله بپردازم که چرا بودجه‌اي در اختيارشان قرار داده نمي‌شود؛ بنابراين وجود سالن‌هاي خصوصي تئاتر حداقل امکاني است که دانشجويان و فارغ‌التحصيلان تئاتر بتوانند خود را ارزيابي کرده و با تماشاگر مواجه شوند.

بازيگر مجموعه «مرگ تدريجي يک رويا» درباره انتقادهايي که به کيفيت نمايش‌هاي اجرا شده در سالن‌هاي خصوصي بيان مي‌شود، گفت: چه طور اين ارزيابي صورت مي‌گيرد، ما شاهد تئاترهاي بسيار درخشاني در سالن‌هاي خصوصي بوديم و هستيم حتي خيلي‌ وقت‌ها اجراهاي خصوصي بسيار موفق‌تر از تئاترهايي است که در سالن‌هاي دولتي اجرا شده اند. بنابراين اين نظريه را رد مي‌کنم. در هر سالني ممکن است نمايش با کيفيت نامناسب اجرا داشه باشد اين موضوع شامل حال تالار وحدت و مجموعه تئائر شهر هم مي‌شود.

او ادامه داد: اينکه تئاترهايي ضعيف‌ و يا قوي‌تر هستند يک عموميت در تئاتر است و مربوط به سالن نمي‌شود، اما آنچه در سالن‌هاي خصوصي نسيت به سالن‌هاي دولتي ضعيف‌تر است امکانات صحنه‌اي سالن‌ها است و طبيعتاً امکاناتشان کمتر از سالن‌هاي دولتي است.

عمده فعاليت من در بخش تئاتر حمايت از آثار دانشجويي و پژوهشي است و آثاري که تاکنون بر روي صحنه رفته اند به لحاظ کيفيت قابل قبول بوده اند در واقع اين نوع تئاتر گام گذاشتن در بخشي است که از چهره‌ها استفاده نمي‌کند.

اسکندري افزود: اتفاق ناخوشايندي که در سينماي ما افتاده اين است که چند نفر فعاليت خود را در سينما ادامه مي‌دهند، اين اتفاق در تئاتر هم گاهي مي‌افتد اما زماني که کيفيت کارها از استاندارد مورد نظر برخوردار باشد بدون نياز به استفاده از چهره‌ها مي‌تواند مردم را به سالن‌هاي نمايش کشاند.

اين بازيگر سينما و تلويزيون ادامه داد: نقدي که به سالن‌هاي خصوصي وارد مي‌شود مبني بر اينکه براي پر کردن سالن‌ها از تماشاچي، به استفاده از بازيگران چهره متوسل مي‌شوند به جا نيست. در حال حاضر در سالن‌ خصوصي باران 3 نمايش به روي صحنه است که هيچکدام از بازيگران چهره استفاده نکرده اند. از سوي ديگر بازيگران چهره اي هم وجود دارند که کيفيت بازي آنها در تئاتر بسيار قابل قبول است بنابراين بايد کيفيت حضور بازيگران را در نظر گرفت و به اين راحتي سالن‌هاي خصوصي و يا بازيگران چهره را محکوم نکرد.

اسکندري افزود: تئاتر هنر مهجوري است به همين دليل حتي اگر به واسطه حضور چهره‌ها مردم با هنر تئاتر آشنا شوند اتفاق خوبي است در واقع نمي‌توان گفت چون کارگردان‌ها از بازيگر چهره استفاده مي‌کنند کار اشتباهي است و اگر اين موضوع باشد که مردم براي تماشاي نمايش به سالن‌هاي تئاتر بيايند اتفاق خوبي است اما مساله مهم اين است که اين روند چگونه ادامه پيدا مي‌کند و کيفيت حضور بازيگر چهره بر روي صحنه مهم است.


  ساخت «زير آسمان شهر?» متوقف شد 

تهيه‌کننده سريال «زير آسمان شهر4» گفت: بعد از مدتي تحقيق، 8 قسمت اوليه «زير آسمان شهر» براي تصويب ارسال شده بود که فعلا ساخت آن متوقف شده است.

مهران مهام تهيه کننده سريال «زير آسمان شهر4» در گفت‌وگو با فارس گفت: مدتي پيش مهران غفوريان با من تماس گرفت و بابت اينکه مي‌خواست کارگرداني «همسايه‌ها» را قبول کند با من مشورت کرد.

وي ادامه داد: درست است که ما مشغول کارهاي پيش توليد اين سريال بوديم، اما زمانيکه ديدم پروژه همکارم آقاي سبط احمدي به کارگردان نياز دارد، وظيفه خود دانستم که با رفتن غفوريان موافقت کنم. حتي غفوريان با هماهنگي من تعدادي از نويسندگان «زير آسمان شهر4» را با خود به سريال «همسايه‌ها» برد.

اين تهيه کننده همچنين افزود: بعد از مدتي تحقيق، 8 قسمت اوليه «زير آسمان شهر» براي تصويب ارسال شده بود که فعلا ساخت آن متوقف شده است.

مهام درباره اينکه آيا ممکن است به دليل طولاني شدن پروسه توليد «همسايه‌ها»، فرد ديگري را براي کارگرداني «زير آسمان شهر4» انتخاب کنيد؟ گفت: نه اصلا و ابدا دست به چنين کاري نخواهيم زد. بارها هم گفته‌ام که «زير آسمان شهر 4» مي‌توانست نام ديگري داشته باشد و تداعي کننده «زير‌ آسمان شهر» هاي سابق نباشد اما براي ما استفاده از بار نوستالژري اين سريال بسيار اهميت داشت که مي‌خواستيم آن را حفظ کنيم.

وي ادامه داد: همچنين در فضاي کمدي کارگردان زيادي نداريم و اگر هم داريم تعدادشان خيلي محدود است.

تهيه کننده سريال «دردسرهاي عظيم» در ادامه با اشاره به قراردادهاي احتمالي با بازيگران اين سريال گفت: با هيچ کدام از بازيگران قرارداد نبستيم. بخش عمده‌اي از اين ماجرا به اين مرتبط است که اغلب بازيگران اصلي اين سريال از دوستان قديمي من هستند. مثل حميد لولايي، يوسف تيموري و مهران غفوريان که معتقدم نيازي به قرارداد نيز ندارند. سري چهار سريال «زير آسمان شهر» به کارگرداني مهران غفوريان، تهيه کنندگي مهران مهام و نويسندگي سيروس ميمنت در حال نگارش طرح قرار دارد.

حضور بازيگراني چون: مهران غفوريان، حميد لولايي، نصرالله رادش، اشکان اشتياق، ملکه رنجبر در «زير آسمان شهر4» قطعي است.

همچنين لوکيشن اين سريال به آپارتماني ديگر منتقل شده و سطح اجتماعي ساکنين بالاتر رفته است. در اين سريال از شخصيت‌هاي جديد نيز استفاده خواهد شد که به عبارتي تازه به دوران رسيده هستند و در کنار آن درباره موضوع ازدواج و دغدغه جوان‌ها نيز صحبت مي‌شود.


 اخبار 

فروش اثر کيارستمي در نمايشگاه «هنر و ايدز»

ايلنا: عکسي از «عباس کيارستمي» در نخستين دقايق برپايي اولين نمايشگاه «هنر و اچ آي وي/ ايدز» توسط يک مجموعه‌دار خريده شد.

اين نمايشگاه، نخستين نمايشگاه «هنر و اچ آي وي/ ايدز» با دبيري هنري «کتايون مقدم» 29 مهرماه و يک روز قبل از افتتاح رسمي آن، پذيراي تعدادي از مجموعه‌داران آثار هنرهاي تجسمي کشور بود که عکسي از زنده‌ياد «عباس کيارستمي» بدون عنوان، آنالوگ و در اندازه 30×40 سانتي‌متر، خلق‌شده در سال 1378 که توسط خود اين هنرمند، در زمان حياتش امضا و قاب گرفته شده بود، توسط يک مجموعه‌دار خريده شد.

در‌‌‌ همان روز، اثري از «آنه محمد تاتاري» بدون عنوان، ترکيب مواد روي بوم، در اندازه 158×141 سانتي‌م‌تر و خلق‌شده در سال 1395 و همچنين اثري از «کتايون مقدم» توسط همين مجموعه‌دار و نيز اثري از «فرح اصولي» تحت عنوان «پرواز»، آکريليک روي بوم در اندازه 30×30 سانتي‌متر، خلق‌شده در سال 1389 توسط يک مجموعه‌دار ديگر خريداري شد.

در نمايشگاه «هنر و اچ آي وي / ايدز» به نفع کودکان مبتلا به اچ آي وي / ايدز، يک قطعه عکس چاپ ديجيتال اثر «سيف‌الله صمديان» از پشت صحنه فيلم «ABC آفريقا» به کارگرداني «عباس کيارستمي» و همچنين دو قطعه عکس از «جاسم غضبان‌پور» از صحنه و پشت صحنه فيلم سينمايي «زندگي و ديگر هيچ» به کارگرداني اين هنرمند به‌نمايش گذاشته شده است.

نخستين نمايشگاه «هنر و اچ.آي.وي/ ايدز» براي حمايت از کودکان مبتلا به اچ‌.آي‌.وي/ ايدز، 30 مهرماه با حمايت و حضور هنرمندان حوزه هنرهاي تجسمي کشور، هنرمندان سينما و مردم، در گالري پرديس سينمايي ملت تهران افتتاح و به‌مدت 9 شب ادامه خواهد داشت. اين نمايشگاه تا 14 آبان‌ماه امسال پذيراي علاقه‌مندان خواهد بود تا با حمايت‌هاي خود، کودکان مبتلا به اچ‌ آي‌ وي / ايدز را ياري رسانند.

بازديد ايوبي از سينماي «سپنتا» در کرج

سازمان سينمايي: حجت‌الله ايوبي رئيس سازمان سينمايي 29 مهر ماه براي بازديد از سينماي «سپنتا» در شهر کرج حضور يافت و از روند ساخت سالن‌هاي اين سينما ديدن کرد.

سينما «سپنتا» با سرمايه‌گذاري مسعود جعفري جوزاني کارگردان سينما و تلويزيون در مرکزي‌ترين نقطه شهرستان کرج در حال احداث است و تا بهره‌برداري فاصله چنداني ندارد.

زمين اين مجموعه در سال 88 خريداري شده و تاکنون با سرمايه بخش خصوصي و ميزاني از تسهيلات بانکي ساخته شده است.

اين پروژه بيش‌از 11 هزار متر مربع زير بنا دارد که از اين ميزان بالغ بر 2 هزار متر مربع فضاي تجاري و رفاهي در کنار پارکينگ اختصاصي و 6 سالن سينما براي پوشش 200 تا 400 نفر در نظر گرفته شده است و در مجموع يک هزار و 400 نفر مي‌توانند در هر سانس از سالن‌هاي اين سينما بهره ببرند.

همچنين در اين مجموعه در کنار سالن‌هاي سينما فضاهايي همچون سالن ورزشي، رستوران و... نيز براي رفاه حال مخاطبان مد نظر قرار گرفته است.

سينما سپنتا پس از سينما پرشين در مهرشهر کرج دومين مجموعه سينمايي مجهز و مدرني است که طي سال‌هاي اخير در اين شهر احداث شده است؛ پيش از اين تنها سينماهاي شهر کرج سينما ساويز و سينما هجرت بود که از ساختاري قديمي برخوردار است.

حجت‌الله ايوبي در بازديد از پروژه ساخت پرديس سينمايي سپنتا مورد استقبال مسعود جعفري جوزاني کارگردان و سرمايه گذار اين مجموعه قرار گرفت.

جواد يحيوي به «معاشر» پيوست

ايسنا: «سيد جواد يحيوي» مجري سابق رسانه ملي و بازيگر به گروه بازيگران نمايش «معاشر» پيوست.

يحيوي پيش از اين در نمايش‌هايي همچون «هرکس با تنهايي‌اش» به کارگرداني سيدمهدي احمدپناه و «در اينجا» به کارگرداني آيدا کيخايي به ايفاي نقش پرداخت و به تازگي به گروه بازيگران نمايش «معاشر» به نويسندگي و کارگرداني احسان حاجي پور پيوست.

نمايش «معاشر» با سبک و سياقي واقع‌گرايانه، روايتگر داستان خانواده‌اي است که زندگي آنها بعد از 16 سال با يک اتفاق دچار تغييراتي مي‌شود؛ تغييراتي که مسير زندگي‌شان را عوض مي‌کند

اين اثر که توليد مشترک گروه فرهنگي - آموزشي جيکو و پايگاه خبري - تحليلي نمايش‌خانه محسوب مي‌شود، قرار است بعد از گذراندن مراحل بازبيني در شوراي نظارت و ارزشيابي از 17 آبان ماه در تماشاخانه سنگلج روي صحنه برود.

برگزاري ورکشاپ مهرداد اسکويي در استراليا

برنا: کارگردان مستند «روياهاي دم صبح» بيان کرد که قرار است به زودي يک ورکشاپ يک هفته‌اي در دانشگاه وسترن سيدني استراليا برگزار کند.

مهرداد اسکويي درباره جشنواره «آنتنا» در سيدني استراليا که به تازگي جايزه ويژه هيأت ژوري را از آنجا دريافت کرده است، گفت: 14 اکتبر مصادف با 23 مهرماه دانشگاه وسترن سيدني استراليا يک مستر کلاس براي من برگزار کرد که استادان دانشگاه و دانشجويان رشته‌هاي مستندسازي، انسان شناسي و جامعه شناسي در آن حضور داشتند.

وي ادامه داد: مديريت پنل اين مسترکلاس را خوآن سالازار و دکتر امين پلنگي بر عهده داشتند. همچنين مديران جشنواره «آنتنا» نيز در اين مستر کلاس حضور داشتند و قرار شد به زودي يک مسترکلاس يک هفته‌اي نيز براي دانشجويان اين دانشگاه برگزار کنم.

کارگردان مستند «روياهاي دم صبح» در پايان عنوان کرد: استادان دانشگاه و دانشجويان دانشگاه از آن ورکشاپ راضي بودند و قرار شد با همکاري دانشگاه وسترن سيدني و مسئولان جشنواره «آنتنا» من به زودي اين ورکشاپ را برگزار کنم.

جايزه ويژه هيات داوران در جشنواره بين‌المللي فيلم مستند آنتنا در سيدني استراليا به فيلم «روياهاي دم صبح» تعلق گرفت.

نقالي بانوان ايراني در نمايشگاه کتاب فرانکفورت

هنرآنلاين: به همت موسسه توسعه هنرهاي معاصر، اجراي هنري شامل نقالي و موسيقي بر اساس اسطوره‌هاي ايران و آلمان؛ رستم پهلوان ايران و زيگفريد پهلوان ژرمن در نمايشگاه کتاب فرانکفورت 2016 برگزار شد.

اين پرده‌خواني که بر اساس تحقيق و اجراي سارا عباس‌پور و پريسا سيمين‌مهر و با مشاوره دکتر اردشير صالح‌پور به دو زبان فارسي و آلماني در شصت و هشتمين دوره نمايشگاه کتاب فرانکفورت اجرا شد، با استقبال مخاطبان اين نمايشگاه روبرو شد. غرفه ملي ايراني در نمايشگاه کتاب فرانکفورت همه روزه ميزبان دو اجرا از اين نقالي است که با همراهي چنگ ايراني و نوازندگي دو نوجوان كرد با نرمه ناي و تنبك، توسط نازيلا بخشايشي، آلان فروغي و پارسا احمدزاده همراه است. لازم به يادآوري است؛ شصت و هشتمين دوره نمايشگاه کتاب فرانکفورت از 28 مهر تا 2 آبان (19 تا 23 اکتبر 2016) در شهر فرانکفورت برگزار مي‌شود که موسسه توسعه هنرهاي معاصر وظيفه اجراهاي هنري، غرفه ملي ايران در اين نمايشگاه را بر عهده دارد.

مجموعه آثار ناصر وثوقي منتشر مي‌شود

ايسنا: مجموعه آثار ناصر وثوقي در حوزه زبان فارسي و ادبيات معاصر در يک مجلد گردآوري شده است و در آينده نزديک با عنوان «ناصر وثوقي: زبان فارسي و ادبيات معاصر» منتشر خواهد شد. کاميار عابدي که گردآوري اين مجموعه را زير نظر خانواده زنده‌ياد وثوقي برعهده داشته است، درباره اين مجموعه گفت: اين مجموعه علاوه بر سه مقاله يا مقدمه از من درباره زندگي و جوانب مختلف آثار وثوقي، سه بخش عمده دارد. او درباره بخش‌هاي اين مجموعه، توضيح داد: بخش اول شامل 10 مقاله از وثوقي در حوزه زبان و دستور خط فارسي است. بخش دوم نيز شامل 13 مقاله از او در حوزه ادبيات معاصر است. اين مقاله‌ها درباره نويسندگان و شاعراني مانند نيما يوشيج، صادق هدايت، تندر کيا، محمد مقدم، جلال آل احمد، احمد شاملو، پرويز داريوش و عده‌اي ديگر است. بخش سوم نيز عمدتا فهرست‌هاي مفصلي است از واژه‌ها و همکردهاي فارسي (همراه با مترادف انگيسي آن‌ها) که وثوقي در مجله «انديشه و هنر» از آن‌ها استفاده کرده است.