نسخه شماره 4163 - 1395/08/01 -

نمايندگان بروجرد انتقاد کردند
بيمارستان بروجرد همچنان درانتظار تکميل شدن


سنگ مرمر قروه ثبت جهاني مي‌شود


پيشرفت 90 درصدي مرمت «عالي قاپو»

آفتي که بلاي جان شمشادها شده است
کابوس جنگل‌هاي شمال

محمدرضا خباز خبر داد:
كسب بالاترين ميزان رضايتمندي مردم توسط پليس سمنان


اخبار کوتاه


 نمايندگان بروجرد انتقاد کردند
 بيمارستان بروجرد همچنان درانتظار تکميل شدن 

بيمارستان آيت‌الله بروجردي 9 سال است که درگير و دار وعده‌هاي مسئولان ازجمله وزير راه و شهرسازي گرفتارشده است، وعده‌هايي که سالانه تمديد مي‌شوند ولي رنگ تحقق به خود نمي‌گيرند. به گزارش مهر، بيمارستان آيت‌الله بروجردي در سال 86 پس از گذشت يک سال از زلزله‌هاي مخرب سال 85 کلنگ زني شد درست زماني که دو بيمارستان فرسوده بروجرد از سوي وزارت راه و وزارت بهداشت تخريبي اعلام و مقرر شد بيمارستاني جايگزين بيمارستان امام خميني بروجرد بانام آيت‌الله بروجردي در اين شهرستان ساخته شود و پس از احداث آن، بيمارستان 105 ساله امام خميني(ره) بروجرد تخريب و به مرکز جراحي قلب تبديل شود.

از آن رويدادها امروز 9 سال است که مي‌گذرد اما نه خبري از افتتاح بيمارستان آيت‌الله بروجردي به گوش مي‌رسد و نه روشنايي از مرکز جراحي قلب در اين شهرستان ديده مي‌شود به‌نحوي‌که مي‌توان گفت رويکرد مثبتي براي توسعه بخش درمان در بروجرد ديده نشده است. کمبود فضاي درماني از يک‌سو و فقر تجهيزات پزشکي و کمبود پزشک از سوي ديگر موجب شده است بخش مهمي از بروجردي‌ها براي درمان بسياري از بيماري‌هاي سطحي و يا حتي جراحي‌هاي عادي راهي استان‌هاي هم‌جوار شده و سختي‌هاي فراواني را متحمل شوند، موضوعي که گويا به يک امر عادي در بروجرد تبديل‌شده است. با همه اين مشکلات مردم بروجرد سال‌هاست انتظار افتتاح بيمارستان آيت‌الله بروجردي را مي‌کشند بيمارستاني که طراحي آن ديگر به‌روز نيست و مربوط به يک دهه گذشته است و در بازديد از اين بيمارستان به نظر هنوز فضاي درمانگاهي در آن تکميل نشده است. اين امر موجب شد تا نمايندگان مردم شهرستان بروجرد در مجلس شوراي اسلامي در جريان بازديد معاون وزير راه و شهرسازي از روند اجراي بيمارستان آيت‌الله بروجردي از عدم تکميل اين پروژه انتقاد کنند. علاءالدين بروجردي در سخناني بابيان اينکه در سفر سال گذشته وزير راه و شهرسازي به شهرستان بروجرد مقرر شد که بيمارستان آيت‌الله بروجردي تا پايان سال به اتمام برسد اظهار داشت: اين در حالي است که اين پروژه نه‌تنها در سال گذشته بلکه بعد از گذشت شش ماه از سال جاري نيز هنوز تکميل نشده است. وي در ادامه سخنان خود بر ضرورت تکميل اين پروژه بيمارستاني تأکيد کرد و گفت: بايد با برنامه‌ريزي لازم زمينه بهره‌برداري از بيمارستان آيت‌الله بروجردي تا پايان امسال فراهم شود. نماينده مردم بروجرد در مجلس شوراي اسلامي با تأکيد بر اينکه بايد با اقدامات و برنامه‌ريزي لازم بيمارستان آيت‌الله بروجردي هر چه سريع‌تر در چرخه درماني براي استفاده مردم قرار گيرد گفت: در اين راستا بايد هدف‌گذاري و برنامه زمان بندي مناسب در نظر گرفته شود. بروجردي با اشاره به وضعيت نامطلوب درماني شهرستان بروجرد بيان داشت: اين در حالي است که باگذشت حدود 10 سال هنوز اين پروژه بيمارستاني تکميل‌نشده است. وي بر ضرورت اختصاص اعتبارات لازم براي تکميل بيمارستان آيت‌الله بروجردي شهرستان بروجرد تأکيد کرد و گفت: يکي از اقدامات و برنامه‌هاي در دستور کار در حوزه درمان اين شهرستان افتتاح اورژانس بيمارستان امام خميني(ره) طي روزهاي آينده بوده که اميدواريم با افتتاح آن بخشي از کمبودهاي فضاي درماني در اين شهرستان رفع شود. عباس گودرزي نماينده مردم بروجرد در مجلس شوراي اسلامي نيز در حاشيه بازديد معاون وزير راه و شهرسازي از روند احداث بيمارستان آيت‌الله بروجردي در سخناني اظهار داشت: متأسفانه روند احداث اين پروژه در شهرستان بروجرد کند بوده و همين امر موجب ايجاد مشکلاتي در حوزه درمان شهرستان بروجرد شده است. وي با تأکيد بر اينکه بايد با اقدامات لازم براي تسريع در احداث و تکميل بيمارستان بروجرد عنوان کرد: اميدواريم با برنامه‌ريزي لازم زمينه بهره‌برداري از اين پروژه تا پايان امسال فراهم شود. نماينده مردم بروجرد در مجلس شوراي اسلامي يادآور شد: وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي قول مساعد براي تجهيز بيمارستان آيت‌الله بروجردي را به مردم اين شهرستان داده و اميدواريم خروجي اين کار افتتاح اين بيمارستان و رفع مشکلات حوزه درمان اين شهرستان باشد.

اين سخنان در حالي مطرح مي‌شود که وزير راه و شهرسازي در سفر اخير خود به شهرستان بروجرد از وعده‌اي ديگر براي مردم اين شهرستان رونمايي کرد، عباس آخوندي در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بيمارستان «آيت‌الله بروجردي» حدود 80 درصد پيشرفت دارد. وزير راه و شهرسازي با اشاره به اينکه حدود 22 ميليارد تومان براي تکميل ساختمان بيمارستان«آيت‌الله بروجردي» نياز است، بيان داشت: همچنين حدود 70 ميليارد براي خريد تجهيزات اين بيمارستان موردنياز است. آخوندي گفت: اگر اعتبار لازم براي بيمارستان «آيت‌الله بروجردي» تأمين شود ساختمان اين بيمارستان تا پايان امسال تکميل خواهد شد. وي با اشاره به اينکه تجهيزات موردنياز براي تأسيسات بيمارستان «آيت‌الله بروجردي» خريداري‌شده است و اکنون اين طرح در مرحله نازک‌کاري قرار دارد، افزود: بيمارستان«آيت‌الله بروجردي» نيازهاي عمومي و تخصصي بيماران شهرستان بروجرد و لرستان را برطرف خواهد کرد. اين سخنان در حاليست که عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي در سفر خود به شهرستان بروجرد طي سال 93 وعده بهره‌برداري از بيمارستان آيت‌الله بروجردي را در پايان سال 94 داده بود.

با اين اوصاف اين بيمارستان در ميان وعده‌هاي پي‌درپي وزير راه و شهرسازي و مسئولان استاني و شهرستاني دست‌به‌دست مي‌شود و مردم بروجرد بايد هر بار منتظر يک وعده جديد از مسئولان باشند و راهي استان‌هاي ديگر براي پيگيري مسائل درماني خود شوند.


 سنگ مرمر قروه ثبت جهاني مي‌شود 

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: مقدمات ثبت جهاني سنگ مرمر قروه انجام شده و اميدواريم در آينده اين مسأله به سرانجام برسد. به گزارش ايسنا، «محمد دره‌وزمي»، شامگاه پنج‌شنبه گذشته در جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي کردستان اظهار کرد: 758 واحد توليدي در کردستان وجود دارد که 128 واحد راکد، 242 واحد نيمه فعال و 388 واحد آن فعال است. وي افزود: متوسط سرمايه‌گذاري براي 758 واحد توليدي استان 1.2 ميليارد تومان بوده که در مجموع 970 ميليارد تومان سرمايه‌گذاري شده است. وي با اشاره به اين‌که متأسفانه با راه‌اندازي همه واحدهاي توليدي راکد استان هم مشکلي در استان برطرف نمي‌شود، خاطرنشان کرد: اشتغال واقعي واحدهاي توليدي صنعتي استان در صورت راه‌اندازي واحدهاي راکد از 8500 نفر به 12 هزار و 800 نفر خواهد رسيد که شاهد تحول خاصي نخواهيم بود. وي ادامه داد: استان کردستان مي‌تواند يک استان صنعتي معدني باشد، چون در بخش معادن ظرفيت‌هاي بسيار خوبي دارد. دره‌وزمي افزود: 18 ماده معدني در کردستان وجود دارد و 372 پروانه بهره‌برداري معادن هم در استان صادر شده است. وي به ذخاير طلاي استان اشاره و خاطرنشان کرد: 340 تُن ذخيره کل طلاي کشور است که 36 تُن ذخيره طلاي قطعي در کردستان وجود دارد. رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان به سنگ مرمر قروه نيز اشاره و از ثبت جهاني آن در آينده خبر داد. وي هم‌چنين به پروژه در دست اقدام زنجيره فولاد نيز اشاره و در صورت راه‌اندازي آن را در جلوگيري از خام‌فروشي بسيار موثر دانست. دره‌وزمي با اشاره به اين‌که 51 پروژه را به بانک‌ها معرفي کرده‌ايم که 7.5 درصد به پرداخت تسهيلات منجر شده است، خاطرنشان کرد: متأسفانه سيستم بانکي ما ضد توليد است و سرمايه‌گذاران را از سرمايه‌گذاري در استان منصرف مي‌کند.


 پيشرفت 90 درصدي مرمت «عالي قاپو»  

مدير پايگاه جهاني مجموعه نقش جهان اصفهان - زمان پايان مرمت 10 ساله «عالي قاپو» نفيس‌ترين عمارت صفوي را اعلام کرد.

به گزارش تسنيم، «فريبا خطابخش» - مدير پايگاه جهاني مجموعه نقش جهان اصفهان از پايان مرمت ايوان عالي قاپو تا پايان امسال خبر داد و گفت:‌ در حال حاضر 90 درصد از مرمت سقف عمارت عالي قاپو به پايان رسيده و تزئينات ديواره شمالي ضلع شرقي اين بنا نيز به اتمام رسيده است.

مدير پايگاه جهاني ميدان امام (مجموعه نقش جهان اصفهان) افزود: در حال حاضر کارگاه مرمت عمارت عالي قاپو براي بازسازي و مرمت کف و نرده‌ها داير است اما تزئينات سقف عمارت عالي قاپو تقريبا تمام شده و تا يک ماه ديگر به اتمام مي‌رسد.

وي افزود: در حال حاضر مرمت تزئينات ديواره شمالي ضلع شرقي ايوان عالي قاپو به پايان رسيده و اميدواريم با مرمت نرده‌ها، عيد نوروز امسال داربست‌ها از ايوان عالي قاپو برچيده شود.

خطابخش همچنين در خصوص برخي انتقاداتي که در خصوص نخاله‌هايي که به منظر عالي قاپو فضاي ناخوشايندي بخشيده پاسخ داد و گفت: از آنجايي که کارگاه مرمت در ايوان عالي قاپو برپاست و الان هم پيک سفر در اصفهان است و عالي قاپو نيز مسير تردد توريست‌ها است شرايط را براي ما پيچيده کرده و ما نمي‌توانيم هر روز نخاله‌ها را تخليه کنيم. وي گفت: ما اجازه داريم که هفته اي يک مرتبه نخاله‌ها را پاکسازي کنيم اما بهترين کار اين است که نخاله‌ها در داخل گوني‌هاي همرنگ قرار گيرند و شرايطي را مهيا کنيم که گردشگراني که براي بازديد مي‌آيند از منظر بوجود آمده اذيت نشوند. به گزارش سازمان ميراث فرهنگي - مرمت ايوان عالي قاپو بالاخره بعد از 10 سال مرمت مداوم قرار است تا پايان امسال به اتمام برسد.


 آفتي که بلاي جان شمشادها شده است
 کابوس جنگل‌هاي شمال 

نامش «شب‌پره» است، آفتي خطرناک بلاي جان بکرترين جنگل‌هاي جهان در شمال ايران شده است و هرروز سطحي از ناب‌ترين عرصه‌ها را در برمي‌گيرد. به گزارش مهر، پايش بيماري‌هاي خشکيدگي بلوط و شمشاد بيانگران است که هر دو آفت وارداتي بوده که چند سالي به جان جنگل‌هاي کشور افتاده است. «شب‌پره» شمشاد، آفتي نوظهور بوده که خردادماه سال جاري در جنگل‌هاي شمال ايران مشاهده‌شده است و تهديدي ديگر براي شمشادستان‌هاي شمال به شمار مي‌رود. موطن اصلي اين آفت، آسياي شرقي بوده که در دهه اخير در جنگل‌هاي اروپايي انتشاريافته و در سال جاري در جنگل‌هاي شمال ايران مشاهده‌شده است، اين آفت در سال جاري در جنگل‌هاي شمال ايران ازجمله در آمل و در شهرستان چالوس، پارک بنفشه، نمک‌آبرود مشاهده‌شده است.

شب‌پره‌ها، شب‌پروازند و بر اساس بررسي انجام‌شده با توجه به شرايط آب و هوايي شمال ايران، حداقل چهارتا نسل براي آن پيش‌بيني مي‌شود و به علت اولين مشاهده در سال جاري هنوز بيولوژي آفت موردمطالعه قرار نگرفته است و تعداد نسل آن در شمال ايران چهارتا پنج نسل پيش‌بيني مي‌شود.

خردگي برگهاي شمشاد و باقي ماندن رگبرگ‌ها، تنيدن تارهاي فراوان، وجود لاروهاي در حال تغذيه، وجود فضولات لاروي، بي‌برگي درختان به‌صورت توده‌اي ازجمله علائم است. خشکيدگي و سختي ظاهري درخت، خوردگي پوست شاخه‌هاي درخت، وجود زيادي شفيره‌ها در لابه‌لاي برگ، تراکم شب‌پره در منطقه به‌ويژه هنگام شب، بقاياي ناشي از پوست‌اندازي در باله‌هاي درخت از ديگر علائم است.

آفت شب‌پره در جنگل‌هاي تلوشهر و اشتروش حوزه منابع طبيعي شهرستان نور و رزکه حوزه منابع طبيعي شهرستان آمل خسارت آفت شب‌پره مشاهده شده است، به‌طوري‌که در مناطق پارک جنگلي و جنگل اشتروش خسارت بسيار شديد است.

کارشناس ارشد گياه‌پزشکي اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري منطقه ساري در گفت‌وگو با خبرنگار مهر مي‌گويد: آفت شب‌پره که از خردادماه امسال در ميان شمشادها مشاهده‌شده، به‌سرعت تکثير يافته و از برگ‌ها و پوست درخت تغذيه کرده و موجب مرگ آن‌ها مي‌شود و درصورتي‌که کنترل نشود، تمام شمشادهاي شمال کشور را آلوده و نابود خواهد کرد.

امين وطن‌دوست افزود: آفت شب‌پره تاکنون در ايران وجود نداشته و اولين بار، اواخر خردادماه سال جاري در شمشادهاي محوطه هتل‌هايت (پارسيان) و محوطه نمک‌آبرود چالوس مشاهده شد. ازآنجاکه اين منطقه يک منطقه گردشگري است و گردشگران خارجي در آن تردد بسيار دارند، به‌احتمال از طريق آن‌ها يا شمشادهاي زينتي همراه آنها و هم‌چنين از طريق رويشگاه شمشاد آلوده کشور آذربايجان هم‌مرز با آستارا گيلان به مناطق شمشاد خيز کشورمان واردشده است.

وي خاطرنشان کرد: آفت شب‌پره بسيار خطرناک‌تر از بيماري قارچي بلايت است، دليل اول اين‌که طي يک سال پنج الي شش نسل، توليدمثل کرده و تکثير مي‌شود و اين امر کنترل و نابودي آن را سخت‌تر مي‌کند. دومين دليل اينکه پس از تغذيه از برگ درختان سراغ پوست درخت رفته و با خوردن آن، موجب مرگ سرشاخه‌ها و استمرار خسارت آن موجب نابودي کامل شمشاد مي‌شود. سومين دليل اينکه هر پروانه بين 200 تا 500 تخم مي‌گذارد که باتوجه به تخم‌گذاري زياد و تکثير در پنج نسل مي‌توان تصور کرد فاجعه‌اي درراه است. همچنين کانتينرهاي حامل محمولات بين کشوري، انتقال توسط ساير نهال‌هاي زينتي، انتقال نهال‌هاي آلوده به تخم و لاروهاي جوان در داخل کشور و بيوتروريسم از ديگر روش‌هاي انتشار يا انتقال اين آفت به شمار مي‌رود. کارشناس ارشد گياه‌پزشکي اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري منطقه ساري غيربومي بودن آفت، سرعت گسترش در کمتر از يک دهه، چند نسلي بودن و شدت خسارت در هر نسل را از موارد اهميت اين آفت برشمرد. اين کارشناس ادامه داد: عمليات گشت و سرکشي روزانه کليه رويشگاه‌هاي شمشاد حوزه اداره کل به وسعت حدود هفت هزار هکتار به‌منظور پيش‌آگاهي و در صورت لزوم کانون کوبي مناطق آلوده، محلول‌پاشي مناطق آلوده ازجمله پارک جنگلي نور به وسعت 7 هکتار، جنگل تلوشهر به وسعت 5 هکتار، جنگل اشتروش به وسعت 25 هکتار و بازديد از مناطق رويشگاهي شمشاد حوزه اداره کل در شهرستان‌هاي آمل، قائم‌شهر، سوادکوه و ساري و مکاتبه با پدافند غيرعامل استانداري مازندران و مديريت بحران استان و گوشزد خطرات آفت شب‌پره و درخواست همکاري و نيز مکاتبه با ادارات منابع طبيعي شهرستاني تابعه و ناظر مسئول طرح‌هاي جنگلداري مبني بر بسيج نيروهاي حفاظتي و ناظرين طرح‌ها مبني بر بازديد از رويشگاه‌هاي شمشاد، بخشي از اقدامات صورت گرفته توسط اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري منطقه ساري در مبارزه با اين آفت بوده است.

72 هزار هکتار رويشگاه شمشاد به‌صورت انبوه در جنگل‌هاي شمال وجود دارد و اين‌گونه منحصر به جنگل‌هاي ايران که شمشاد خزري است نماد و ميراث جنگل‌هاي شمال ايران است.

رئيس اداره حفاظت و حمايت اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان مازندران _ نوشهر نيز مي‌گويد: استفاده از تله‌هاي نوري، شيوه‌اي آسان و اغلب مؤثر و بي‌خطر براي جمع‌آوري انواع زيادي از حشراتي که آفت درختان جنگلي هستند، ازجمله آفت نوپديد شب‌پره? شمشاد، محسوب مي‌شود.

غلامحسين اشرفي نيا افزود: با توجه به شب‌پرواز بودن آفت شب‌پره? شمشاد و در اجراي مصوبات دبيرخانه? واپايش (کنترل) و مبارزه با آفت شب‌پره? شمشادِ اداره کل منابع طبيعي نوشهر، براي مهار آفت مذکور و به‌منظور کاهش انبوهي جمعيت آفت در عرصه‌هاي جنگلي، به‌صورت آزمونه‌اي (پايلوت) در منطقه? پارک جنگلي سي‌سنگان تعداد 20 عدد تله? نوري به همت کارشناسان اداره حفاظت و حمايت نصب شد.

وي تأکيد کرد: کارشناسان منابع طبيعي و عوامل اجرايي پارک جنگلي سي‌سنگان، روزانه از محل، بازديد و به آن سرکشي مي‌کنند و در آينده? نزديک و با توجه به هماهنگي‌هاي انجام‌شده، کار خريد و نصب تله‌هاي فِروموني نيز انجام خواهد شد. رئيس اداره حفاظت و حمايت اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان مازندران _ نوشهر بيان کرد: تله? نوري وسيله‌اي است که وقتي حشره وارد آن شد ديگر نمي‌تواند از آن خارج شود و اغلب داراي قسمتي است که حشره به آن گير مي‌کند.

وي اظهار داشت: بسياري از حشراتِ شب‌پرواز به‌سوي نور کشيده مي‌شوند و براي همين مي‌توان آن‌ها را در شب‌هاي تاريک و گرم به‌آساني شکار کرد.

شمشاد هيرکاني با نام علمي بُوکسوس هيرکانا (Buxus hyrcana) درختي هميشه سبز و بومي جنگل‌هاي هيرکاني در شمال ايران است که در فهرست گونه‌هاي گياهي در خطر انقراض اتحاديه? بين المللي حفظ طبيعت (IUCN) قرار دارد.


 محمدرضا خباز خبر داد:
 كسب بالاترين ميزان رضايتمندي مردم توسط پليس سمنان  

گروه استانها- سمنان - استاندار سمنان از سنجش ميزان رضايتمندي مردم از عملكرد دستگاه‌هاي دولتي خبر داد و گفت: فرماندهي انتظامي‌استان بالاترين ميزان رضايت شهروندان در بين دستگاه‌هاي دولتي را از آن خود كرده است. دكتر «محمدرضا خباز» در حاشيه ديدار با فرماندهان و مسئولان انتظامي‌استان در گفت و گو با خبرنگار پايگاه خبري پليس گفت: رضايت مردم از خدمات ارائه شده توسط نهادهاي دولتي و عمومي‌يكي از سرمايه‌هاي مهم اجتماعي سازمان‌هاست و هر مجموعه اي براي جلب رضايت و اعتماد مردم تلاش مي‌كند. وي به نظرسنجي اخير استانداري سمنان كه در سطح شهرستان‌هاي استان انجام شده، اشاره كرد و گفت: نيروي انتظامي‌در بين دستگاه‌هاي دولتي و خدماتي استان، بالاترين سطح رضايتمندي مردم را كسب كرده است. وي افزود: اين رضايت مندي درحالي است كه نيمي‌از وظايف و ماموريت‌هاي ناجا، به طور طبيعي بازدارنده و قهري است و مي‌تواند موجب نارضايتي شهروندان شود. رئيس شوراي تامين استان، برخورد مهربانانه پليس با مردم را شايسته پليس جمهوري اسلامي‌دانست و تاكيد كرد: مهرباني و دوستي ماموران انتظامي‌با مردم به معني اغماض در برابر مجرمان و هنجارشكنان نيست.

وي با اشاره به آيه‌اي از قرآن كريم، در مورد برخورد با مردم اظهار داشت: چنانچه با مردم كه بندگان محبوب خداوند متعال هستند، با روي گشاده و محبت برخورد كنيم، مورد حمايت الهي قرار خواهيم گرفت و اگر برخوردي غضبناك با آنها داشته باشيم، بدون ترديد غضب الهي شامل حالمان خواهد شد. استاندار سمنان برخورد با مجرمان، ناامن‌كنندگان جامعه و افرادي كه آرامش و نظم عمومي‌را خدشه‌دار مي‌كنند، ضروري خواند و گفت: حيات طيبه وقتي به دست مي‌آيد كه حدود الهي در جامعه اجرا شود. وي خدمت به نظام اسلامي‌و مردم را نعمتي الهي و فرصتي زودگذر خواند و افزود: بازنشستگي دوراني است كه تمام سال‌هاي خدمت در ذهن انسان به تصوير كشيده مي‌شود و در اين زمان آنان كه عمر خود را براي خدمت خالصانه به مردم صرف كرده‌اند، آرامشي وصف ناشدني خواهند داشت. خباز در ادامه به خدمات ارزشمند پليس در جامعه اشاره كرد و گفت: نيروي انتظامي‌سازماني است كه حركتي پرشتاب و رو به جلو دارد و اين روند، پيشرفت و تعالي خود را مديون تلاش شبانه روزي كاركنان و فضاي معنوي درون سازمان است. استاندار سمنان در پايان وضعيت امنيتي استان را بسيار مطلوب ارزيابي کرد و آن را افتخار خود و مردم استان دانست و بر همكاري و همراهي ساير دستگاه‌ها و نهادهاي عمومي‌ و دولتي استان با پليس تاكيد كرد.


 اخبار کوتاه 

بهسازي زمين چمن شماره يک مجموعه

ورزشي – اداري کوي مجاهد اهوازافتتاح شد‏

گروه شهرستانها: به مناسبت روز تربيت‌بدني و باحضور محمود دشت بزرگ رييس هيئت مديره و مديرعامل ومسوولان شرکت برق منطقه‌اي خوزستان به همراه تعدادي پيشکسوتان رشته فوتبال، مراسم افتتاح بهسازي زمين چمن شماره يک مجموعه ورزشي – اداري اين شرکت واقع در کوي مجاهد اهواز برگزار شد. به گزارش روابط عمومي شرکت برق منطقه‌اي خوزستان، مهدي باسطي نيا معاون مالي و امور پشتيباني شرکت با اعلام اين مطلب گفت‌: مجموعه ورزشي و اداري شرکت برق منطقه اي خوزستان در زميني به مساحت بيش از38 هکتار درکوي مجاهداهوازقرار دارد و داراي اماکن اداري، ورزشي شامل بزرگترين ميدان اسب دواني غرب وجنوب غرب کشور و سه زمين فوتبال ‌که اميدواريم براساس برنامه ريزي‌هاي مدون، در آينده نيز اين مجموعه به صورت کامل بهسازي و بهره‌برداري گردد.

وي در ادامه افزود: در فاز اول اين پروژه در زمين چمن شماره يک اين مجموعه که با وجود علف‌هاي هرز غيرقابل استفاده و صدمه ديده بود عمليات علف چيني، تسطيح و سپس به طور کامل دوباره چمن کاري وبه بهره برداري رسيد که با رعايت اصل صرفه و صلاح در مجموع حدود220ميليون ريال در اين کار هزينه شد.

باسطي‌نيا در پايان اظهار داشت: اميدواريم با بهره‌برداري شايسته ‌از اين مجموعه در راستاي توسعه، ترويج و نهادينه‌سازي ورزش در بين کارکنان و خانواده‌ها بويژه قشرجوان در منطقه، با استفاده هرچه صحيح‌تردر حفظ و نگهداري اين مجموعه بعنوان سرمايه ورزش استان موفق باشيم. همچنين در اين مراسم مسابقه دوستانه بين تيم‌هاي فوتبال بسيج مسجد ولايت اهواز با فرزندان کارکنان اين شرکت برگزار شد و در پايان به شرکت کنندگان به رسم يادبود هدايايي اهدا گرديد. گفتني است اين مراسم به همت اداره ورزش امور مهندسي و خدمات معاونت مالي وامورپشتيباني و همکاري مديريت حراست و امور محرمانه و روابط عمومي شرکت برق منطقه‌اي خوزستان انجام شد.

فارس رتبه اول تصادفات فوتي کشور را دارد

مديرکل پزشکي قانوني استان فارس خبرداد: براساس آمار پنج ماهه اول سال جاري استان فارس در تصادفات فوتي درون شهري و برون شهري با اختلاف زياد رتبه اول کشور را دارد.

دکتر سعيد غلامزاده در گفت‌وگو با مهر گفت: آمار شش ماهه اول سال جاري تصادفات در استان فارس که منجر به فوت شده 778 نفر است که 220 نفر در تصادفات درون شهري و 558 نفر در تصادفات برون شهري جان خود را از دست داده‌اند. رئيس پزشک قانوني استان فارس افزود: آمار مشابه منجر به فوت شش ماه اول سال گذشته حاکي از اين است که امسال در تصادفات درون شهري 3/3 رشد در تصادفات برون شهري 5/4 رشد و در مجموع 1/4 رشد نسبت به مدت مشابه سال 94 داشته‌ايم. وي افزود: آمارکل مصدومان تصادفات شش ماهه اول امسال 12هزارو 947نفر است که 9 هزارو 254نفر مرد و سه هزارو 694نفر زن هستند.

دکتر غلامزاده تاکيد کرد: آمار مصدومين مدت مشابه سال قبل هشت هزارو 672 مرد و سه هزارو 534 زن و مجموع 12هزارو 206 نفر مصدوم است که نشان دهنده رشد 1/6 درصدي آمار مصدومين امسال نسبت به سال قبل دارد. مديرکل پزشکي قانوني فارس در مورد نزاع بيان کرد: استان فارس در مورد نزاع رتبه پنجم کشور را دارا است.

کشف 5 اثر تاريخي جديد در گيلانغرب

مدير اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گيلانغرب از کشف پنج اثر تاريخي جديد و مهم در اين شهرستان خبر داد. جهانگير عبدالمحمدي روز پنجشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: اين آثار تاريخي به دليل قرارداشتن در دل کوه‌هاي دوردست شهرستان و حوالي نقاط مرزي و عشايري، تاکنون شناسايي نشده بود. وي اظهار کرد: اين آثار با وجودي که در محدوده خط مقدم جنگ در دوران دفاع مقدس قرار داشته اند به جز فرو ريختگي سقف، تقريبا سالم مانده اند و به واسطه بعد مسافت تاکنون در مسير بررسي ميراث فرهنگي قرار نگرفته بود. وي اين آثار را شامل يک بنا به احتمال فراوان با کاربري تکيه و محل برگزاري مناسبت‌هاي مذهبي مربوط به دوران صفويه با قدمت حدود 500 سال و به ابعاد 20 در 15 متر که داراي هشت طاقچه، شومينه ديواري و دريچه‌هاي هواکش با طاق گنبدي عنوان کرد. وي اظهار داشت: همچنين در مجاورت آن، اثري ديگري مربوط به دوران صفوي کشف و شناسايي شد که با بررسي‌هاي صورت گرفته متعلق به حاکم منطقه و ساختماني حاکم نشين بوده است.

مدير اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گيلانغرب اضافه کرد که طاق‌هاي اين بناها هم جنبه کاربردي و هم جنبه تزييني است و بناي هر دو اثر از سنگ و گچ است که در مجاورت ضلع شمالي اين آثار، 2 محوطه باستاني و يک قبرستان قديمي با پيش بيني قدمت 2 تا سه هزار سال و وجود برخي ميله‌هاي سنگي که نشانه دفن افراد خاص است نيز کشف شد. عبدالمحمدي گفت: احداث اين اثر در يک مسير سوق الجيشي و مشرف بر دشت شک ميدان دهم واقع شده است که رو بروي ساختمان هم چشم انداز خوبي براي چراي دام دارد. وي افزود: وجود اين آثار تاريخي نياز به بازديد دقيق تر کارشناسان و اعلام وضعيت آن و همچنين طراحي و پلان معماري و مواد فرهنگي براي اعلام دقيق قدمت گذاري آن دارد و اقدام براي ثبت ملي آنها در دستور کار قرار گرفته است. در شهرستان گيلانغرب 406 اثر تاريخي ثبت ملي شده است. قديمي‌ترين شي تاريخي کشف شده تاکنون در ايران يک تبر سنگي با قدمت 125 هزار سال پيش از ميلاد مسيح است که اين اثر تاريخي در گيلانغرب کشف شد و اکنون در موزه ملي کشور نگهداري مي‌شود. گيلانغرب با بيش از 72 هزار تن جمعيت در غرب کرمانشاه واقع شده است.

ماجراي ضرب و شتم دانش‌آموز

شهرستان خدابنده صحت ندارد

مدير آموزش و پرورش شهرستان خدابنده گفت: ماجراي ضرب و شتم دانش‌آموز خدابنده‌اي صحت نداشته و اين موضوع شايعه‌اي بيش نبوده است.

به گزارش ايسنا، در پي انتشار خبري مبني بر ضرب و شتم دانش‌آموز روستاي توزلو از توابع شهرستان خدابنده توسط مدير مدرسه و به کما رفتن و بستري شدن اين دانش‌آموز در تنها بيمارستان اين شهرستان که خبر نيز مورد تائيد بيمارستان و پزشکي‌قانوني اين منطقه قرار گرفته است، موضوع از مدير آموزش و پرورش شهرستان خدابنده مورد پيگيري قرار گرفت که «علي اسدي» در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، اظهار کرد: خبر ضرب و شتم دانش‌آموز خدابنده‌اي به نام «حسن سليماني» که پس از نشر در يک خبرگزاري سريعاً در فضاي مجازي منتشر شد، آن طور که از منابع آگاه پرس و جو شده، شايعه‌اي بيش نبوده است.

وي با بيان اين‌که وقوع چنين حادثه‌اي آن‌هم به اين شدت بسيار دور از انتظار است، تصريح کرد: اگر هم ضرب و شتمي صورت گرفته باشد تا اين حد و با اين شدت نخواهد بود. هم‌چنين مدير مدرسه مورد خطاب در خبر، معلمي است با 28 سال سابقه کار در نظام آموزش و پرورش و خدمت مقدس معلمي که از خصوصيات اخلاقي خوبي نيز برخوردار بوده و تاکنون به هيچ وجه مشکوک به سابقه نبوده است. هم‌چنين از آنجايي که اين مدرسه در شيفت صبح داير بوده است، وقوع چنين اتفاقي(ضرب و شتم) با شيلنگ، آن‌هم در ميان همه دانش‌آموزان در سر صف مدرسه، بسيار بعيد به نظر مي‌رسد. مدير آموزش و پرورش شهرستان خدابنده افزود: طبق گفته‌ها و شواهدي که وجود دارد، امکان اين‌که اين موضوع يک پاپوش براي مدير مدرسه روستاي توزلو باشد بسيار قوي است. هم‌چنين در جريان اتفاقي که چندي پيش براي دختربچه خدابنده‌اي از رسانه‌ها نقل و سپس طبق حکم پزشکي‌قانوني، رخداد صورت گرفته تائيد نشد، انتظار مي‌رود که شايد اين خبر نيز شايعه باشد. به گزارش ايسنا، از آنجايي که روستاي توزلو از توابع بزينه‌رود شهرستان خدابنده است، صحت و سقم اين خبر از مدير آموزش و پرورش اين بخش نيز مورد پرسش قرار گرفت اما وي از پاسخ به پرسش خبرنگار ايسنا،
منطقه زنجان، امتناع کرد.