نسخه شماره 4163 - 1395/08/01 -

رئيس سازمان نهضت سواد آموزي خبر داد
سوادآموزي رايگان اتباع خارجي در کشور

رئيس ستاد محيط زيست شهرداري تهران:
80درصد منابع آبي تهران و کلان‌شهرها در آستانه نابودي است


آموزش حلقه مفقوده حقوق شهروندي


عدم مراجعه ??? هزار خودروي مشمول به مراکز معاينه فني


اخبار کوتاه

انتخابات گروه‌هاي تخصصي تهديد يا فرصت
سازمان نظام مهندسي در دام خصولتي شدن


 رئيس سازمان نهضت سواد آموزي خبر داد
 سوادآموزي رايگان اتباع خارجي در کشور 

رئيس سازمان نهضت سوادآموزي از آموزش سواد به بيش از 50 هزار نفر از اتباع خارجي در سه سال اخير خبر داد و گفت: آموزش به اتباع خارجي رايگان است.

علي باقرزاده در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه کار نهضت سوادآموزي بر گروه سني 10 تا 49 سال متمرکز است، اظهار کرد: حدود چهاردرصد جمعيت 10 تا 49 سال کشور هنوز باسواد نشده‌اند.

وي افزود: در سال 1390 آخرين سرشماري ملي انجام شد و حدود سه ميليون و 500 هزار نفر (هفت درصد جمعيت 10 تا 49 سال) خود را بي‌سواد اعلام کردند.

باقرزاده با اشاره به باسواد شدن بيش از دو ميليون نفر در سال‌هاي اخير، گفت: اکنون حدود يک ميليون و 200 هزار نفر (چهار درصد اين گروه سني) باقي مانده‌اند و سواددار نشده‌اند.

رئيس سازمان نهضت سوادآموزي درباره تفاوت نرخ باسوادي در شهرها و روستاها نيز گفت :به دنبال کاهش اختلاف باسوادي ميان مناطق شهري و روستايي بوده‌ايم و مي‌توان گفت که تفاوت نرخ باسوادي در مناطق شهري و روستايي از 13 به 9 درصد رسيده است.

باقرزاده درباره آموزش سواد به زنان و دختران نيز اظهار کرد: اختلاف درصد باسوادي زنان و مردان با فعاليت‌هاي انجام شده از 5/8 به پنج درصد رسيده است. البته حدود 80 درصد فعاليت‌هاي نهضت سواد آموزي به زنان و بخصوص زنان روستايي اختصاص دارد.

وي ادامه داد: طي يکي - دو سال اخير طرحي با عنوان آموزش به اولياي بي‌سواد دانش‌آموزان را در مدارس اجرا کرديم که خوشبختانه مورد استقبال خانواده‌ها قرار گرفت.

رئيس سازمان نهضت سوادآموزي از آموزش سواد به بيش از 50 هزار نفر از اتباع خارجي در سه سال اخير نيز خبر داد و گفت: آموزش به اتباع خارجي رايگان است.


 رئيس ستاد محيط زيست شهرداري تهران:
 80درصد منابع آبي تهران و کلان‌شهرها در آستانه نابودي است 

‌رئيس ستاد محيط زيست شهرداري تهران با اشاره به محدوديت منابع آب در تهران و ديگر مناطق کشور، گفت: در صورت عدم مديريت اين موضوع از سوي دولت، تا 20 سال آينده 80 درصد منابع آبي از بين مي‌رود. به گزارش خبرگزاري مهر، محمدمهدي گلمکاني درباره وضعيت لوله‌هاي فرسوده شبکه آب و فاضلاب تهران و هدررفت آب افزود: موقعيت منابع حياتي و مخصوصا آب براي کشور ما بسيار حائز اهميت است زيرا تا 20 سال آينده 80 درصد منابع آبي تهران و کلان شهرها از بين خواهد رفت. گلمکاني با اشاره به اينکه اگر تصميم گيري صحيح براي مديريت آب گرفته نشود 80 درصد منابع آب ما از دست خواهد رفت افزود: آن وقت با يک بحران بسيار شديد مواجه خواهيم شد که آن زمان حاکميت بايد يکي از مهم‌ترين اولويت‌هاي خود را حفاظت از منابع حياتي از جمله آب قرار دهد. رئيس ستاد محيط زيست و توسعه پايدار شهرداري تهران ضمن بيان اين نکته که دولت بايد براي تمام فرآيند آب و تصفيه آن برنامه داشته باشد خاطر نشان کرد: هم در بحث مديريت آب‌هاي کشاورزي، مديريت آب‌هاي سطحي، استفاده از آب باران و مديريت آب مصرفي شهروندان بايد مورد بازنگري و اولويت دولت قرار بگيرد تا بشود جلوي اين بحران را گرفت. گلمکاني از آگاه کردن آحاد جامعه درباره استفاده از الگوي صحيح مصرف سخن گفت و تصريح کرد: بايد نهادهاي فرهنگي و رسانه‌ها روي اين موضوع کار کنند و آب به صورت يک اولويت بسيار جدي و نه شعاري در دستور کار دولت قرار بگيرد. رئيس ستاد محيط زيست و توسعه پايدار شهرداري تهران درباره نحوه برخورد با لوله‌هاي فرسوده شبکه آب و فاضلاب تهران گفت: بايد ببينيم تدبير دولت در اين مورد چيست و مي‌خواهد چه کند. شايد بخواهد از روش سرمايه گذاري خارجي استفاده کند. اما به نظر من هرگونه سرمايه‌گذاري در اين بخش هزينه نيست و به نوعي سرمايه گذاري براي توسعه پايدار کشور محسوب مي‌شود. وي استفاده از ظرفيت سيستم بازچرخاني شبکه فاضلاب را يکي ديگر از روش‌هاي مثبت کنترل آب دانست و اظهار کرد: بايد سيستم فاضلاب طوري مديريت شود که باعث کاهش آب‌هاي زير سطحي شهر نشود. بايد آب فاضلاب تصفيه و بازچرخاني شود تا براي ارتقا و آبياري فضاي سبز شهري استفاده شود. گلمکاني با بيان اينکه ما جزو کشورهاي کم باران هستيم ادامه داد: در مهندسي شهرسازي مي‌شود روي اين قضيه برنامه ريزي کرد که بشود از هدررفت آب به هر نحوي جلوگيري کرد. رئيس ستاد محيط زيست و توسعه پايدار شهرداري استفاده از تجربه کشورهايي که موقعيت ژئوپليتيک شبيه ايران دارند را راه حل ديگري براي جلوگيري از هدررفت آب عنوان کرد و گفت: الگوي مصرف آب ما مناسب نيست و بايد در اين زمينه فرهنگ سازي شود. روش‌هاي قديمي شايد جواب ندهد و بايد از روش‌هاي مدرن‌تر استفاده کرد.


 آموزش حلقه مفقوده حقوق شهروندي  

آموزش حلقه مفقوده حقوق شهروندي در کشورهاي در حال توسعه است. دبير کنگره بين المللي حقوق شهروندي در نشست علمي‌تخصصي حقوق شهروندي و حقوق ورزشي تصريح کرد: در کشورهاي در حال توسعه به موضوع آموزش کمتر توجه شده و مردم با حقوق و تکاليف خود آشنا نيستند. مونس کشاورز با تاکيد برضرورت رعايت حقوق شهروندي درابعاد مختلف، تاثير توجه ورزش همگاني بر سلامت روحي شهروندان و در نهايت جلوگيري از بروز بسياري جرائم که به واسطه عدم تفريحات سالم به وقوع مي‌پيوندد پرداخت. وي با بيان اينکه قوانين مناسبي در حوزه حقوق ورزشي در کشورمان وجود ندارد تصريح کرد: بسياري از مردم، ورزشکاران، مربيان، داوران و مديران ورزشي کشورمان با حقوق و تکاليف خود آشنا نيستند. کشاورز با بيان اينکه بايد ورزش همگاني را در جامعه توسعه دهيم خاطرنشان کرد: در حال حاضر ورزش در کشورهاي پيشرفته به يک صنعت و حرفه تبديل شده و در کشور ما نيز بايد با برگزاري کلاسهاي آموزشي و با ارتقا سطح آگاهي مردم، ورزش را در کشورمان بصورت عملياتي حرفه‌اي کنيم. همچنين نادر شکري رئيس کميسيون حقوق ورزشي کميته ملي المپيک جمهوري اسلامي‌ايران با بيان اينکه بسياري از مردم با حقوق ورزشي آشنا نيستند گفت: ضروري است مردم را با حقوق فردي و قانوني ورزشي آشنا کنيم. وي بيان کرد: بسياري از مردم از کوچکترين عضو خانواده گرفته تا مسن ترين افراد جامعه به نوعي ورزش مي‌کنند و اما موضوع حقوق ورزشي براي مردم بيگانه است. به گفته شکري بسياري از ورزشکاران ملي نيز با موضوع حقوق ورزشي آشنا نيستند و به همين منظور تصميم گرفتم کتاب حقوق ورزشي را براي مردم کشورم انتشار دهم. وي با بيان اينکه توسعه ورزش ملي بخش مهمي‌از توسعه اقتصادي و اجتماعي است تصريح کرد: سرافرازي و افتخار ملي يکي از عوامل روحيه آفرين درميان ملت به شمار مي‌رود که دستاوردها و پيامدهاي توسعه ورزش ملي موجب رونق اقتصادي و شکوفايي اجتماعي مي‌شود. وي گفت: فراهم آوردن قانون جامع ورزش و تربيت بدني کشور، گام عمده و آغازين براي سامان دادن تلاش‌هاي گسترده و گوناگون در پهنه ورزش است. در اين مراسم از کتاب حقوق ورزشي نوشته نادر شکري رونمايي شد.


 عدم مراجعه ??? هزار خودروي مشمول به مراکز معاينه فني 

مديرعامل ستاد معاينه فني شهر تهران از عدم مراجعه 400 هزار خودروي مشمول معاينه فني به مراکز معاينه فني خبر داد. حسيني‌منش در گفت‌وگو با ايسنا در تشريح آخرين جزييات مراجعه خودروها به مراکز معاينه فني در آستانه اجراي طرح کاهش بيان کرد در 6 ماهه اول سال 95، 406 هزار و 456 خودرو به مراکز معاينه فني مراجعه کردند که از اين ميان 100 هزار و 953 خودرو به دليل وجود نواقص در تست‌هاي انجام شده مردود و مجددا به مراکز معاينه فني مراجعه کردند. وي با بيان اين که از ابتداي مهرماه تا 27 مهرماه 148 هزار و 639 خودرو به مراکز معاينه فني مراجعه کردند، گفت: از اين ميان 40 هزار خودرو به دليل نواقص در خودرو و همچنين مردودي در تست‌هاي معاينه فني، مردود شده و نتوانستند در مرحله نخست مراجعه‌شان معاينه فني بگيرند.حسيني‌منش با بيان اين که علت مردودي 15 درصد از خودروهاي مردودشده به دليل آلايندگي بوده است، گفت: اين در حالي است که در گذشته تنها 7 درصد خودروها به دليل آلايندگي در تست‌ها مردود مي‌شدند و اين مساله نشان مي‌دهد که به دليل اجراي طرح کاهش خودروهايي که مشمول معاينه فني بودند اما در سنوات گذشته به مراکز معاينه فني مراجعه نمي‌کردند، براي دريافت معاينه فني و عدم جريمه به مراکز مراجعه کردند. مديرعامل ستاد معاينه فني شهر تهران در پاسخ به اين سوال که چه تعداد خودرو هنوز در آستانه اجراي طرح کاهش (اول آبان) به مراکز معاينه فني مراجعه نکردند، گفت:‌ بر اساس آمار پليس راهور يک ميليون و 800 هزار خودرو مشمول مراجعه به مراکز معاينه فني هستند که تاکنون يک ميليون و 400 هزار خودرو مراجعه کرده و اين نشان مي‌دهد هنوز 400 هزار خودرو براي اخذ معاينه فني به اين مراکز مراجعه نکرده‌اند. حسيني‌منش با بيان اين که فردا (شنبه- اول آبان) طرح کاهش پس از وقفه‌اي که پليس در اجراي آن ايجاد کرد، اجرايي مي‌شود، گفت: تمام ايام هفته حتي پنج‌شنبه و جمعه مراکز معاينه فني شهر تهران از ساعت 7:30 الي 24 آماده پذيرش خودروها هستند و اين در حالي است که ظرفيت مراکز معاينه فني پايتخت پذيرش 2 هزار و 500 خودرو است که اميدواريم با موافقت وزارت کشور، در صورت لزوم بتوانيم شيفت بامدادي را نيز راه‌اندازي کنيم.


 اخبار کوتاه 

‌«تونل‌هاي مترو» از دلايل

فرونشست‌هاي اخير پايتخت

ايسنا: معاون عمراني فرمانداري تهران با اشاره به سست بودن خاک در شهر تهران تاکيد کرد: حضور تونل‌هاي مترو در فرونشست‌ها بي‌دليل نيست و در حوادث اخير به جز چهارراه مولوي در مابقي موارد تونل‌هاي مترو از محل حادثه عبور کرده است و بي‌ترديد يکي از دلايل محسوب مي‌شود.

تعيين جنسيت با صداي قلب جنين

تسنيم: يک جراح و متخصص زنان، زايمان و نازايي- اما و اگرها درباره امکان تعيين جنسيت با صداي قلب جنين را تشريح کرد. دکتر آرين جراح و متخصص زنان، زايمان و نازايي در اين‌باره تشريح کرد: اين عقيده در قدما مطرح بود و عقيده داشتند که جنين دختر ضربان قلبش کندتر و جنين پسر تندتر است.وي خاطرنشان کرد: امروزه اين قضيه چندان طرفداري ندارد و بيشتر از طريق سونوگرافي است که اگر به وسيله افراد مجرب به خصوص بعد از 20 هفتگي انجام شود مي‌توان جنسيت جنين را با درصد اطمينان بالايي مشخص کرد.

درخواست‌هاي محلي با اختصاص

بودجه جداگانه اجرا مي شود

گروه اجتماعي: مهندس فخرالدين سليماني شهردار منطقه يک گفت:با هدف نگهداشت شهر و رفع معضلات محلي، به هر محله بودجه جداگانه اختصاص داده شد تا سند محلي خود را به اجرا برساند.

پيش‌بيني باران و باد شديد براي 4 استان کشور

ايسنا: احد وظيفه مديرکل پيش‌بيني و هشدارسريع سازمان هواشناسي درباره وضعيت آب و هواي کشور طي سه روز آينده، گفت: تحليل آخرين داده‌ها و نقشه‌هاي پيش‌يابي هواشناسي نشان مي‌دهد که با استقرار جريانات شمالي بر روي سواحل درياي خزر و گذر متناوب موج تراز مياني جو از اين مناطق، در استان گيلان و برخي از مناطق استان‌هاي مازندران، گلستان، اردبيل و مناطق شمالي استان آذربايجان‌شرقي ابرناکي و در بعضي ساعات بارش باران گاهي همراه با وزش باد شديد را خواهند داشت.

ضرورت ايجاد شهر سايه براي کلانشهرهاي کشور

ايسنا: دبيرکل جمعيت هلال احمر با اشاره به قانون پيش‌بيني شهر دوم در کنار شهرهاي بزرگ کشور، گفت: مقرر شده تا به ازاي 10 درصد جمعيت شهرهاي بزرگ، شهر دوم يا سايه براي اسکان اضطراري مردم در مواقع بحران و بروز حوادث ناگوار، ايجاد شده و آمادگي و شرايط ميزباني را داشته باشد.


 انتخابات گروه‌هاي تخصصي تهديد يا فرصت
 سازمان نظام مهندسي در دام خصولتي شدن 
نويسنده : اعظم پويان

در شرايطي که زمان زيادي از انتخابات هيات مديره دوره هفتم سازمان نظام مهندسي ساختمان نگذشته بود جامعه مهندسان خود را براي رقابت ديگري آماده مي‌کردند. مطابق قانون سازمان نظام مهندسي ساختمان، هيات مديره بايد ظرف سه ماه بعد از حضور در کسوت هيات مديره سازمان، اقدام به برگزاري انتخابات گروه‌هاي تخصصي مي‌کردند. در مدتي که سازمان نظام مهندسي درگير برگزاري مقدمات اين انتخابات بود و تعداد 1300 نفر داوطلب شرکت در اين انتخابات ثبت نام کرده بودند، ارسال نامه اي از سوي وزارت راه و مسکن و شهرسازي همه چيز را مسکوت نگه داشت.

حامد مظاهريان، معاون وزير راه وشهرسازي، خطاب به رئيس شوراي مرکزي سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور دستور توقف انتخابات گروه‌هاي تخصصي را مي‌دهد. معاونت مسکن و ساختمان راه و شهرسازي در نامه ارسالي به بهانه ادامه بررسي اصلاح آئين‌نامه اجرايي قانون نظام مهندسي و کنترل ساختمان مصوب 1375 در هيئت وزيران و ترتيبات جديد در خصوص نحوه انتخاب و فعاليت هيئت رئيسه‌هاي گروه تخصصي، دستور تعويق انتخابات کارگروه‌هاي تخصصي را مي‌دهد. بر اساس اين دستور مقرر مي‌شود، هيئت رئيسه‌هاي کنوني گروه‌هاي تخصصي در سازمان نظام مهندسي ساختمان استان‌ها همچنان به فعاليت خود ادامه ‌دهند تا اعضاي جديد اين هيئت‌ها پس از اين، براساس ترکيبات جديد که به تصويب هيئت وزيران مي‌رسد؛ کار خود را آغاز کنند.

از کارگروه‌هاي تخصصي به عنوان بازوان فني سازمان نظام مهندسي ساختمان ياد مي‌شود که جهت تامين مشارکت وسيع‌تر مهندسان و انتظام امور حرفه‌اي، هفت رشته (عمران، معماري، مکانيک، برق، نقشه‌برداري، ترافيک و شهرسازي) در قالب گروه‌هاي تخصصي به ياري هيات مديره سازمان نظام مهندسي مي‌آيند. مطابق ماده 16 قانون و ماده 79 از آيين نامه اجرايي، اعضاي هيئت رئيسه گروه‌هاي تخصصي، حلقه اتصال اعضاي هر گروه با اعضاي هيئت مديره مي‌باشند. ماده77 آيين نامه اجرايي نيز هيئت مديره هرسازمان را قبل از هرگونه تصميم گيري در امور مختص به هر رشته، موظف به استعلام نظريه از هريک از گروه‌هاي تخصصي نموده است.

بلاتکليفي آيين‌نامه جديد و دردسر تازه مهندسان

در نهايت آيين نامه جديد براي شرکت داوطلبين در گروه‌هاي تخصصي سازمان نظام مهندسي ابلاغ مي‌شود. کانديداها مطابق آيين نامه جديد بايد داراي پروانه پايه يک باشند و دو سال هم از گرفتن پروانه پايه يک آنها گذشته باشد.

با اعلام آيين نامه جديد نه تنها تعداد داوطلبين شرکت در انتخابات گروه‌هاي تخصصي به شدت دچار ريزش مي‌شود بلکه اعضاي هيات مديره سازمان که غالبا پايه دو دارند يا به تازگي پايه يک گرفته اند فقط به عنوان يک عضو ساده مي‌توانند در اين انتخابات شرکت کنند.

حکمت اميري، رييس هيات اجرايي انتخابات گروه‌هاي تخصصي سازمان نظام مهندسي در گفت‌وگو با «مردم‌سالاري» از نواقص آيين نامه جديد صحبت مي‌کند. وي يکي از عمده ترين مشکل را ناديده گرفتن حق ارتباط هيات مديره با گروه‌هاي تخصصي عنوان مي‌کند.

همچنين با اشاره به اينکه تعداد داوطلبين را زودتر از تمام شدن زمان ثبت نام نمي‌توان اعلام کرد بر ريزش تعداد داوطلبان نسبت به آخرين ثبت نام انجام شده صحه مي‌گذارد. وي با اشاره به اينکه اکثريت گروه‌هاي تخصصي به حد نصاب رسيده اند يکي ديگر از مشکلات آيين نامه را نامشخص بودن وضعيت گروه‌هاي تخصصي مي‌داند که تعداد داوطلبين آن به حد نصاب نرسيده‌اند.

اميري به يکي دو گروه تخصصي که به حدنصاب نرسيده‌اند اشاره مي‌کند و مي‌گويد: «تکليف اين گروه‌هاي تخصصي بعداز اتمام ثبت نام و در صورت به حد نصاب نرسيدن ثبت‌نام‌کننده‌هاي آن مشخص مي‌شود».وي در ارتباط با روز برگزاري انتخابات کارگروه‌هاي تخصصي با همزماني مناسبت 9 دي مي‌گويد: «اين تداخل کاملا اتفاقي است و اصلا مناسبت خاص اين روز براي برگزاري انتخابات در اين روز در نظر گرفته نشده بود». هر چند شنيده‌ها حاکي ازآن است که تعداد داوطلبين گروه‌هاي تخصصي در انتخابات استان تهران، که تا کنون ثبت نام کرده اند با ريزش بسيار زياد مواجه بوده و از 1300 نفر در آخرين دوره ثبت نام به بالاي 130 نفر رسيده است و دوگروه تخصصي ترافيک و شهرسازي نيز هنوز به حد نصاب لازم نرسيده‌اند اما مساله اينجاست که چرا انتخابات بايد مطابق آيين نامه‌اي اجرا شود که جوانب بديهي که ممکن است در مسير انتخابات اتفاق بيفتد را نسنجيده است و مسئولين مربوطه منتظرند تا درصورت بوجود آمدن مشکل، چاره‌اي بينديشند.

اعتقادي به خصوصي بودن سازمان

نظام مهندسي ندارم!

سعيد سعيديان، نايب رييس هيات اجرايي کارگروه تخصصي سازمان نظام مهندسي ساختمان نيز در گفت‌وگو با «مردم‌سالاري»، تغييرات آيين نامه جديد را منجر به ريزش داوطلبين شرکت در کارگروه‌هاي تخصصي مي‌داند و مي‌گويد: «از آنجايي که حتما داوطلبان بايد داراي پايه يک و دو سال سابقه کار داشته باشند در تهران و استان‌هايي که هنوز انتخابات گروه‌هاي تخصصي را برگزار نکرده‌اند ظرفيت داوطلبان ثبت نام در اين گروه‌ها حتي به حد نصاب لازم نرسيده است».

وي با اشاره به اينکه در ابتداي دوره هفتم که هيات مديره جديد فرآيند ثبت نام گروه‌هاي تخصصي را شروع کرده بود بالاي 1300 ثبت نامي‌وجود داشت توقف برگزاري انتخابات را به دستور وزارت راه و شهرسازي اعلام کرد. نايب رييس هيات اجرايي کارگروه تخصصي سازمان نظام مهندسي ساختمان مي‌گويد: «هرچند تعداد ثبت نامي‌ها کاهش داشته است اما کيفيت کار بالا خواهد رفت و افراد متخصص‌تر و با تجربه‌تر در اين گروه‌ها حضور خواهند داشت».

وي در پاسخ به اينکه چرا اين آيين نامه در زمان انتخابات هيات مديره ابلاغ نشده است مي‌گويد:« اگر اين آيين نامه در هر دوره ديگري هم اعلام مي‌شد، شايد بسياري از اعضاي فعلي هيات مديره نيز نمي‌توانستند حتي به عنوان داوطلب هيات مديره حضور داشته باشند و چه بسا در دوره‌هاي بعد نيز اعضاي فعلي هيات مديره شامل شرايط اين آيين نامه جديد نباشند و نتوانند کانديدا شوند».

وي با اشاره به اينکه يکي از منتقدان اين آيين نامه است مي‌افزايد: « تصميمي ‌است که وزارتخانه گرفته و ناگزير به اجراي آن هستيم». وي در ارتباط به حضور دولتي در سازمان نظام مهندسي که يک بخش غير انتفاعي در قانون تعريف شده است مي‌گويد: «من اعتقادي به خصوصي بودن سازمان نظام مهندسي در شرايط فعلي ندارم. مشخص نيست اين مجموعه خصوصي است يا دولتي. وزارت راه و شهرسازي اصلا اعتقاد به خصوصي بودن سازمان نظام مهندسي ندارد و به همين دليل بخش‌هاي حاکميتي در آن وجود دارد و از سوي ديگر ما خود بخاطر وجود مجمع و شرايط راي گيري به خصوصي بودن آن اعتقاد داريم. در اين سالهاي مختلف سازمان نظام مهندسي با توجه به ورود گروه‌هاي مختلف ميزان مختلفي از استقلال را تجربه کرده است اما در شرايط فعلي اين استقلال براي سازمان اصلا وجود ندارد». سعيديان در ارتباط با مناسبت روز برگزاري انتخابات کارگروه تخصصي نظام مهندسي مي‌گويد: «کارگروه سنجشي که در شوراي مرکزي به پرونده‌ها رسيدگي مي‌کنند با کنار هم قراردادن موارد مختلف روز 9 دي را انتخاب کردند و اصلا ارتباطي با مناسبت خاص اين روز ندارد».

موازي کاري در سازمان نظام مهندسي ساختمان

پيش از ابلاغ آيين نامه جديد، با توجه به تعداد بالاي اعضاي گروه‌هاي تخصصي، هيات رييسه اين گروه‌ها 7 نفر تعيين شده بودند که 3 نفراز آنها از اعضاي اصلي و علي‌البدل هيات مديره انتخاب مي‌شدند. اين اقدام در تعامل بهتر هيات مديره با هيات رييسه گروه‌هاي تخصصي بسيار تاثيرگذار بود.

با حذف هيات مديره و حق راي اين رکن مهم در سازمان نظام مهندسي ساختمان عملا قاطبه گروه‌هاي تخصصي ناگزيرند براي قانع کردن هيات مديره خود پروسه جديدي را طي کنند. مساله‌اي که در شرايط کنوني پيش روي سازمان نظام مهندسي است نحوه ارتباط و تعامل گروه‌هاي تخصصي آن هم بدون حضور اعضاي هيات مديره است. اينکه آيا پس از اين نيز گروه‌هاي تخصصي به عنوان اتاق فکر براي هيات مديره تعريف خواهند شد و طرف مشورت قرار خواهند گرفت؟

به آيين نامه جديد و عدم حضور اعضاي هيات مديره در گروه‌هاي هفت گانه تخصصي بر خلاف آيين نامه قبلي ، باعث واکنش اعضاي هيات مديره و طرح تشکيل کميسيونهاي هفت گانه تخصصي با حضور اعضاي هيات مديره شده است.

اين روند مي‌تواند منجر به تنش‌هاي بسياري در سازمان نظام مهندسي ساختمان شود. به جاي افزايش کيفيت کار بيشتر به حاشيه‌ها دامن خواهد زد. اين آيين نامه به نوعي رنگ و بوي موازي کاري در سازمان نظام مهندسي ساختمان دارد که منجر به افزايش اختلافات بسياري ميان هيات مديره سازمان و کارگروه‌هاي تخصصي مي‌شود. حضور کارگروه‌هاي تخصصي در سازمان نظام مهندسي که کاملا مستقل از هيات مديره است مي‌تواند از سويي از قدرت رکن اصلي سازمان که همان هيات مديره است بکاهد و از سوي ديگر منجر به محدود کردن اختيارات گروه‌هاي تخصصي شود.