نسخه شماره 4159 - 1395/07/26 -


مرور


پيشنهاد


طنز


چهره‌ها


تصوير تاريخ


پژواک


 مرور 

1387: کرسي غير‌دائم شوراي امنيت

از دست ايران رفت

رقابت ايران و ژاپن براي کسب کرسي غيردائم شوراي امنيت سازمان ملل، 27 مهر ماه 1387 در حالي برگزار شد که بسياري از مقامات ايراني اميدوار بودند با کسب اين کرسي، کمي‌از فشارهاي آمريکا کاسته شود اما پس از برگزاري انتخابات‌، بار ديگر مشخص شد که موفقيت‌هاي بين‌المللي همواره ريشه در رايزني‌هاي ديپلماتيک دارد و بدون توجه به قواعد بازي نمي‌توان در عرصه بين‌المللي به خواسته‌هاي خويش رسيد.

در رقابت آن زمان بين ايران وژاپن که با راي 192 کشور برگزار شد، ژاپن توانست با به دست آوردن 158 راي در مقابل 32 راي ايران اين کرسي را به دست آورد و اين در حالي بود که ايران مي‌توانست با راي کشورهاي اسلامي‌وهمچنين غير متعهدها رايي به مراتب بالا تر کسب کند.

در آن زمان اين موضوع در محافل سياسي و رسانه اي شکل گرفت که تنها مي‌توان ضعف ديپلماتيک را عامل کاهش راي قابل توجه ايران در مقابل ژاپن دانست و به اين ترتيب يکبار ديگر اين پرسش مطرح شد که چه کسي پاسخگوي چنين وضعيتي در عرصه ديپلماسي ايران است؟

1388: آيت‌الله صانعي:

حق مي‌ماند که حق ماندني است

27 مهر 1388 در ايامي که توهين يکي از سايتهاي نزديک به دولت احمدي‌نژاد به سيد حسن خميني باعث آزردگي بسياري از مردم شده بود‌، آيت‌الله صانعي در ديدار اعضاي تشکل راه سبز اميد قم گفت: من هم مثل شما و شايد بيش از شما از اسائه ادبي که نسبت به بيت امام مي‌شود متاثرم.

اين مرجع تقليد در آن تاريخ همچنين با بيان اينکه دفاع از اسلام هزينه دارد و در اين راه بايد صدمه خورد اظهار داشت: امام مبارزاتش را با يک کاغذ و قلم شروع کرد.

دشمنان امام براي مبارزه با ايشان امام را تبعيد و زنداني کردند تا به گمان خودشان امام را از بين ببرند اما در نتيجه ديديد که امام آنها را از بين برد. امروز هم من معتقدم هيچ چيز نمي‌تواند امام را از جامعه بگيرد، هيچ چيز نمي‌تواند اسلام ناب را از جامعه بگيرد، ممکن است چند روزي عده‌اي با چند تا حرف و با چند خيانت اقتصادي سر آدم را کلاه بگذارند اما اينها تمام مي‌شود «فاما الزبد فيذهب جفا» » حق مي‌آيد و حق مي‌ماند که حق ماندني است.

وي در ادامه و با اشاره به وجود اختلافات فکري ميان مردم و گروه‌هاي سياسي و بيان اينکه نبايد اين اختلاف سليقه‌ها به تفرقه منجر شود افزود: اختلافات را با صحبت و مذاکره بايد حل کرد، قاعده دموکراسي هم همين است.

البته با کسي بايد صحبت و مذاکره کرد که اهليت آن را داشته باشد کسي که مردم را عوامل منافقين و وابسته بيگانگان مي‌داند با اين فرد چگونه مي‌شود صحبت کرد؛ وقتي افرادي خيلي راحت به خانواده سرداران شهيد و خانواده شهدا که به فرموده امام(س) چشم و چراغ اين ملت‌اند توهين مي‌کنند چگونه با اينها مي‌شود صحبت کرد.

1389: واردات ميليون‌ها

لامپ چيني بي کيفيت با مجوز مشکوک

27 مهر 1389 رسانه‌ها از تخلفات گسترده در واردات ميليوني لامپ کم مصرف و بي‌کيفيت چيني، آن هم با نام «ساخت ايران» و داراي برچسب استانداردخبر دادند.

بر اساس گزارش رسانه‌ها در آن تاريخ، در طي آن سال‌ها، ميليون‌ها لامپ کم مصرف چيني، در تيراژ بسيار بالا و حتي با دريافت برخي يارانه‌هاي دولتي و نيز کوتاهي و غفلت موسسه استاندارد ايران، از گمرک ترخيص و وارد بازار شده و با قيمت يارانه‌اي نيز به فروش رسيده است.

اين لامپ‌هاي چيني با چندين بار آزمايش در آزمايشگاه‌هاي معتبر و داراي مجوز کشور که از سوي گمرک انجام شد، بي کيفيت و نامرغوب اعلام شده، اما در عين حال، در موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران، مجوز استاندارد گرفته و توانسته است در بازار ايران به فروش برسد؛ غافل از اينکه اينها به طرز مشکوکي با نشان «استاندارد ايران» و «ساخت ايران» از کشور چين وارد شده اند.

اينها همه در حالي است که بنا بر قانون، گمرک نبايد اجازه ترخيص کالاها را صادر مي‌کرده که متاسفانه، منع قانوني براي کالاهاي وارداتي با برچسب «ساخت ايران» براي اين لامپ‌ها اجرايي نشده است!

از اين جور اتفاقات در دوره احمدي‌نژاد کم اتفاق نيفتاد!


 پيشنهاد 
نويسنده : جواد لگزيان

برنامه پرواز

بازهم برايان تريسي! اين‌بار به شما خواهد آموخت كه براي رسيدن به موفقيت و دستاوردهاي بزرگ‌تر چگونه مسير خود را تعيين كنيد. او مي‌نويسد زندگي‌ سفر است و شما براي‌ اين سفر به هدف‌‌هاي شفاف، نقشه و برنامه نياز داريد. شما راز حقيقي‌ موفقيت را در برنامه پرواز برايان تريسي خواهيد يافت. خواندن اين كتاب ساده و دنبال كردن گام‌به‌گام آن،‌شما را در مسير رسيدن به هدف‌هايتان هدايت مي‌كند. برايان تريسي، نويسنده كتاب پرفروش قورباغه‌ات را قورت بده، خود با استفاده از همين اصول و تدابير از فقر به ثروت رسيده است. مقصد خود را انتخاب كنيد، براي سفر خود آماده شويد، از ميان‌برها و سراب‌ها دوري كنيد، بر ترس‌هاي خود چيره شويد، با حداكثر نيرو پرواز كنيد و ذهن برتر خود را فعال سازيد از فصلهاي خواندني اين کتابند.

كتاب «برنامه پرواز» اثر برايان تريسي با ترجمه منيژه جلالي از سوي نشر البرز در 160 صفحه، به بازار نشر عرضه شده ‌است.

بدون گفت‌وگو روابط زناشويي خود را بهبود بخشيد

وقتي تلقين مي‌کنيد که بهتر بشويد، سعي مي‌کنيد همه چيز را فقط کمي بهتر کنيد. وقتي انسان تلقين مي‌کند که بهتر بشود، مجبور نيست مشکل را کاملاً حل کند. فقط کافي است کمي آن را بهتر کند. اگر از همين شروع، احساس بدي داريد و نمي‌دانيد چطور مي‌توانيد بهتر بشويد، فقط به آن مسئله فکر کنيد، خواهيد ديد که احساس بهتري داريد. اگر از شريک زندگيتان ناراحت هستيد و به اين فکر مي‌کنيد که چطور مي‌توانيد احساس خود را بهتر کنيد، دوش بگيريد، براي قدم زدن بيرون برويد، گلي را ببوييد، به دوستي زنگ بزنيد، مسابقه‌اي تماشا کنيد و کتابي بخوانيد، مي‌بينيد که احساس بهتري پيدا مي‌کنيد. وقتي اوضاع و احساس شما کمي بهتر مي‌شود، نئوکورتکس، بخش حل مسائل در مغز، فضاهاي بيشتري را در ذهن آزاد خواهد کرد. اين فضاهاي ذهني آزاد به شما اجازه مي‌دهند، حتي اوضاع را بهتر از آنچه هست بکنيد و باز هم فضاي ذهني آزاد بيشتري اضافه کنيد که قادر به بهترسازي بيشتر باشيد و به همين ترتيب بيشتر و بيشتر، حتي اگر اين بهبودي فقط در ذهن شما باشد (يعني اوضاع در ديد کلي تغييري نکرده باشد)، رفتار عاطفي تغيير خواهد کرد و باعث مي‌شود گفت‌وگو با شريک زندگيتان بهتر به نتيجه برسد.

«بدون گفت‌وگو روابط زناشويي خود را بهبود بخشيد» کتابي از استيون استونسي و پاتريشيا لاو با ترجمه پروين دهقاني از سوي نشر البرز در 145 صفحه‌ منتشر شده ‌است.


 طنز 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

سردبير که نبايد چيزي بخواند!

1- سرانه مطالعه کشور واقعا پايين آمده است‌؛ ديگر نه تنها مردم کوچه و بازار کتاب و روزنامه نمي‌خوانند بلکه بعضي صاحبان نشريه و سردبيرها هم حال ندارند مطالب نشريه خودشان را بخوانند‌! اين جوري مي‌شود که گاهي مطلبي در يک نشريه چاپ مي‌شود و از شانس بد‌، چند نفر آن را مي‌خوانند و لبشان را گاز مي‌گيرند و به ديگران هم مي‌گويند تا جايي که خواجه حافظ شيرازي هم مي‌فهمد که چه مطلبي چاپ شده و بعد از خواجه مورد نظر‌، نوبت به سردبير نشريه مورد نظر مي‌رسد که بفهمد در نشريه‌اش چه چيزي چاپ شده است ! واقعا چه مي‌کند اين پايين آمدن سرانه مطالعه!

2- صاحب‌نظران عقيده دارند که سرانه مطالعه اصلا ربطي به مدير مسئول و سردبير و دبير سرويس و ساير عوامل بعضي نشريات ندارد‌. شان اين عزيزان بالاتر از اين است که مطالب نشريه خودشان را بخوانند .از نظر منطقي هم درست نيست‌؛‌ اگر قرار باشد اين‌ها مطالب نشريه خودشان را بخوانند پس خوانندگان چه بايد بکنند؟! مگر بابت روزنامه‌نگاري چقدر حقوق مي‌دهند که يک نفر بنشيند و نوشته‌هاي نشريه خودش را هم بخواند؟ اين حقوق فقط بابت نشستن پشت ميز است ديگر!

3- حالا که حرف به اينجا کشيد اين سوال پيش مي‌آيد که اگر يک حق‌التحرير بگير چيزي نوشت که نبايد مي‌نوشت و چاپ شد، آنوقت چه بايد کرد؟ جوابي که اين روزها عملا داده مي‌شود اين است که آن وقت است که وظيفه خطير سردبيري اقتضا مي‌کند که به ميدان بيايد و به جهانيان و همه مردم هميشه در صحنه اعلام کند که از اين به بعد هيچ مطلبي از اين نويسنده چاپ نخواهم کرد‌. نويسنده مزبور هم وظيفه انساني دارد که بلافاصله خودش را از بالاي برج ميلاد پرت کند پايين و به اين درد و رنج بي‌نهايت پايان بدهد‌! اميدوارم همه شيرفهم شده باشند!


 چهره‌ها 

26 مهر‌؛ به ياد ابراهيم گلستان

اولين جايزه بين‌المللي کارگرداني

ابراهيم گلستان در 26 مهر 1301 در شيراز به دنيا آمد . هرچند خودش گفته است، در شناسنامه‌اش ، نه ماه و نه سال دقيق تولدش مشخص نيست. ‌وي کارگردان، داستان‌نويس، مترجم، روزنامه‌نگار، و عکاس ايراني است. گلستان اولين کارگردان ايراني‌ است که برنده يک جايزه بين‌المللي براي فيلمي مستند شده است. ابراهيم گلستان در سال 1340 براي فيلم «يک آتش» موفق به دريافت مدال برنز از جشنواره ونيز شد.

آثار مکتوب وي از سبکي خاص برخوردار است و بسياري سبک نويسندگي وي را تأثير پذيرفته از داستان‌هاي کوتاه ارنست همينگوي مي‌دانند. گرچه او تاثيرپذيري از هيچ نويسنده‌اي را نمي‌پذيرد. همچنين وي از زمره نخستين نويسندگان معاصر ايراني معرفي مي‌شود که براي زبان داستاني و استفاده از نثر آهنگين در قالب‌هاي داستاني نوين، اهميت قائل شد و به آن پرداخت. از اين جهت نقش او در سير پيشرفت داستان معاصر فارسي قابل توجه‌است.

از ديگر ويژگي‌هاي داستان‌نويسي گلستان، خلق مجموعه داستان‌هاي به هم مرتبط است. در حالي که چنين سبکي در غرب سابقه طولاني‌تري دارد، اين نوع داستان‌نويسي در ايران با گلستان آغاز مي‌شود اما نکته مهم در اين نوع آثار گلستان، خلق نوعي جديد از داستان‌نويسي است که در ادبيات کلاسيک ايران، مانند منطق‌الطير، ريشه دارد. اين نوع داستان‌ها نه براساس درون‌مايه يا شخصيت‌هاي داستاني، بلکه براساس ساختارهاي مشابه به يکديگر مرتبط مي‌شوند.

ابراهيم گلستان در آغاز جواني براي تحصيل، از زادگاهش، شيراز، به تهران آمد و به خانه عمويش رفت. پس از مدتي با دخترعمويش فخري گلستان ازدواج کرد. ابراهيم و فخري به زودي صاحب دختري شدند که امروز يکي از مترجمان بنام و مدير گالري گلستان‌، ليلي گلستان است. ابراهيم گلستان پس از مدتي کارمند شرکت نفت شد و به همراه خانواده‌اش به آبادان رفت. چند سال بعد هم پسرش به دنيا آمد؛ کاوه گلستان، عکاسي که هنگام انجام کارش در عراق بر اثر انفجار مين کشته شد. گلستان پس از چند سال به تهران بازگشت و به گفته دخترش، خانه‌اش در تهران به مرکز فرهنگي هنري تهران و پاتوق نويسنده‌ها، شاعران و هنرمندان مشهور آن زمان ازجمله جلال آل احمد، مهدي اخوان ثالث، صادق چوبک و... تبديل شد.

گلستان فعاليت ادبي را با ترجمه داستان‌هايي از ارنست همينگوي و ويليام فاکنر آغاز کرد. «آذر، ماه آخر پاييز»، «شکار سايه»، «جوي و ديوار و تشنه»، «اسرار گنج دره‌ جني»، «مد و مه» و «خروس» از آثار داستاني اين نويسنده‌اند. او از نخستين نويسندگان معاصر ايران است که به زبان داستان توجه خاصي نشان داد و نثري آهنگين را در قالب‌هاي داستاني مدرن به‌کار گرفت.

گلستان که پايه‌گذار استوديو سينمايي گلستان بود، ساخت فيلم‌هايي همچون «موج و مرجان و خارا»، «از قطره تا دريا»، «يک آتش»، «خواستگاري»، «تپه‌هاي مارليک»، «خشت و آينه» و «اسرار گنج دره‌ جني» را در کارنامه دارد و يکي از پايه‌گذاران جريان موج نو در سينماي ايران محسوب مي‌شود. همچنين تهيه‌کننده فيلم «خانه سياه‌ است» است که فروغ فرخزاد آن را کارگرداني کرده است.

در سال 1384 فيلمي از بهمن فرمان‌آرا با نام «يک بوس کوچولو» در سينماهاي ايران نمايش داده شد. شخصيتي در اين فيلم به نام «سعدي» به دليل برخي شباهت‌ها (در نام، پس‌زمينه زندگي، و رويدادهاي داستاني) استعاره‌اي از «گلستان» دانسته شد. گروهي نيز اين فيلم را پاسخ به انتقادات مطرح‌شده در کتاب نوشتن با دوربين مي‌دانند. اما خودِ فرمان‌آرا در جلسه نقد و بررسي اين فيلم که 14 دي 1384 در فرهنگسراي نياوران برگزار شد گفته‌است: «آقاي گلستان را در عمرم پنج شش بار بيش‌تر نديده‌ام […] و به خانواده ايشان هم احترام زيادي دارم. […] من فکر مي‌کنم دليل اين همه حرف و حديث درباره اين قضيه به اين موضوع برمي‌گردد که نمايش فيلم من با انتشار کتاب نوشتن با دوربين هم‌زمان شد. آقاي گلستان در آن مصاحبه درباره خيلي‌ها حرف زده بودند و يکي از ديالوگ‌هاي فيلم من هم اين بود که همسر سعدي مي‌گويد تو سالها نشستي در فرنگ و هر کس هر کار کرد آن را کوبيدي. اين تقارن کتاب و فيلم باعث اين تشابه‌ها شده‌است. اصلاً قصد ندارم بگويم اين نشانه‌ها در فيلم من تصادفي و اتفاقي است، اما قرار هم نبوده که درباره ابراهيم گلستان فيلم بسازم».


 تصوير تاريخ 

اهداي جايزه نوبل به مادر ترزا

17 اکتبر 1979 مادر ترزا راهبه کاتوليک آلبانيايي و تأسيس‌کننده ماموران امور خيريه در هند جايزه صلح نوبل را دريافت کرد. او در طول عمر خود براي همکاري و کمک به جاهاي مختلفي سفر کرد. از جمله براي مبارزه با گرسنگي به اتيوپي، در حادثه چرنوبيل براي کمک به آسيب ديدگان تشعشات هسته‌اي، و همچنين براي کمک به قربانيان زلزله در ارمنستان به اين مناطق سفر کرد.

مادر ترزا در 13 مارس 1997 از مقام خود در اداره موسسات خيريه استعفا کرد و در 5 سپتامبر همان سال زندگي را بدرود گفت. هنگام مرگ مرکز امور خيريه وي داراي بيش از چهار هزار راهبه و در 123 کشور جهان مبلغ داشت. دولت هند به منظور قدرداني از زحمات مادر ترزا براي او مراسم رسمي ويژه‌اي به عمل آورد.


 پژواک  

قامت ناساز ما

سرمقاله: مشكل اصلي وزارت فرهنگ و ارشاد‌ د‌ر برد‌اشتي است كه بخشي از اصولگرايان از فرهنگ و نيز رسالت و ماموريت اين وزارتخانه د‌ارند‌. اين بخش از اصولگرايان كه طيف متنوعي هم هستند‌، چند‌ فرض اشتباه را پذيرفته‌اند‌ تا ضعف‌هاي خود‌شان را پوشش د‌هند‌. نخستين اشتباه آنان اين است كه گمان مي‌كنند‌ همه يا بيشتر مشكلات كشور ناشي از نارسايي‌هاي فرهنگي است. اشتباه د‌وم اين است كه گمان د‌ارند‌ وزارت فرهنگ و ارشاد‌ اسلامي‌به تناسب نامش عهد‌ه‌د‌ار اصلاح اين وضع است و بايد‌ كالاهاي فرهنگي مناسب را توليد‌ و به مرد‌م عرضه كند‌. اشتباه سوم اين است كه گمان د‌ارند‌ كالاي فرهنگي مناسب، آن چيزي است كه د‌ر ذهن آنان است‌ و بالاخره اشتباه د‌يگر اين است كه گمان مي‌كنند‌ اگر اين كالاها توليد‌ و عرضه شد‌، مرد‌م از آن استقبال مي‌كنند‌ و مسائل حل مي‌شود‌. به همين د‌ليل وقتي كه هر روز با ناهنجاري و ضعف مواجه هستند‌ آن را به عهد‌ه اين وزارتخانه مي‌اند‌ازند‌.

نشستي براي آشتي روسيه و آمريکا

سرمقاله: ورود گسترده روسيه به خاورميانه و مسئله سوريه فرصت مناسبي براي جبران انزواي سياسي اين کشور و مديريت تنش با غرب بر سر مسئله اوکراين فراهم کرد تا کرملين به ‌عنوان محور تعاملات در اين مسئله مهم -که به‌دليل مباحث سياسي و موضوع پناه‌جويان و تروريسم داعش به يک مسئله جهاني بااهميت تبديل شده است- بسيار زيرکانه به تقويت خود بپردازد، اما با وجود نظرات موافق و مخالف ساير کشورها، درحال‌حاضر اين آمريکا و روسيه هستند که به‌عنوان محور حل مسئله سوريه شناخته شده‌اند و تاکنون مخالفت جدي نيز با تفاهمات اين دو ابرقدرت ابراز نشده است...

انتخاب بد يا بدتر؟!

يادداشت: انتخابات رياست‌جمهوري آمريكا كه 18 آبان‌ انجام خواهد گرفت، به چالش بزرگ براي سنت حاكميت سياسي دو حزبي (جمهوريخواه و دمكرات) مبدّل شده است. از آغاز مبارزات انتخاباتي جريان سومي‌شكل گرفت كه كليت نظام حاكم سياسي در سيطره دو حزب حاكم را به چالش كشيد. نامزدهاي انتخاباتي تصويري از كشور را در سخنراني‌هاي خود ترسيم كردند كه آمريكاي در بحران سياسي، اقتصادي، اجتماعي و اخلاقي را نشان مي‌داد. اگر چه در هر انتخاباتي واژه «تغيير» از محورهاي مركزي مبارزات نامزدهاي انتخابات بوده است، اما در گذشته افتخار به آمريكا و نظام سياسي آن در دايره «دمكراسي» جلوه‌گري داشت. در اين دوره اما اصل دمكراسي در آمريكا نيز در نقد حاكميت دو حزبي نقد و رد شد. اين بار به جاي محورشدن موضوع تغيير، كلمه «دروغ» در هر سخنراني كليد واژه مبارزات و رقابت‌هاي انتخاباتي شده است، تا آنجا كه مردم چند هفته مانده به انتخابات در سراسر آمريكا شعار مي‌دهند: «همه دروغ مي‌گويند!» نياز به تغيير سيستم سياسي و عبور از حاكميت دو حزبي، زنگ خطر براي هر دو حزب حاكم را به صدا در آورده است.

اولين سناريوي قرباني دوقطبي سازي

سرمقاله: اكنون تنها هفت ماه تا آوردگاه مهم سياسي كشور يعني انتخابات رياست جمهوري باقي است و طبعاً دولتمردان مستقر براي بقا در كرسي قدرت راهبردها و برنامه‌هاي خاص خود را طرح‌ريزي‌ مي‌كنند. آنچه مي‌تواند برگه برنده پاستورنشينان در عرصه پيش‌رو تلقي گردد، كارنامه‌اي موفق و بارضايت نسبي مردم است. اين در حالي است كه به اذعان بسياري از حاميان دولت، هنوز وزنه ثقيل و چشمگيري در چنته اعتدالگرايان مشاهده نمي‌شود و به طور تقريبي مي‌توان ادعا كرد صبر و انتظار سه ساله جامعه به پايان خود نزديك شده است...