نسخه شماره 4149 - 1395/07/11 -

سجاد نيکنام دبير حزب مردم‌سالاري آذربايجان غربي:
نيمي‌از کرسي‌هاي شوراهاي شهر و روستا حق زنان است

امام جمعه اروميه:
اهداف دين مبين اسلام در مجالس عزاداري حسيني بايد براي مردم تبيين شود

فرماندار اروميه:
دولت اهتمام جدي براي احياي درياچه اروميه دارد


عليزاده، رئيس دوره‌اي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات استان شد

آذربايجان غربي در جشنواره بين‌المللي نقاشي کودکان درخشيد
دو تنديس طلا و يک تنديس نقره کودکان بيمار در بوداپست مجارستان

در آيين اختتاميه کنگره بين‌المللي شمس
نماينده مردم خوي خواستار ثبت مقبره شمس در يونسکو شد


نخستين برف پاييزي در آذربايجان غربي


مدل‌هاي سياستگذاري زبان


 سجاد نيکنام دبير حزب مردم‌سالاري آذربايجان غربي:
 نيمي‌از کرسي‌هاي شوراهاي شهر و روستا حق زنان است 

رئيس شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات آذربايجان غربي گفت: زنان سهمي ‌غيرقابل انکار در جامعه دارند و تصدي نيمي‌از کرسي‌هاي شوراهاي شهر و روستا حق طبيعي آنهاست.

سجاد نيکنام با انتقاد از نگاه مردسالارانه حاکم بر جامعه به ويژه در سطح مديريتي آذربايجان غربي، اظهار کرد: سهم زنان استان در تصدي پست‌هاي مديريتي در تمام نهادها و ارگان‌ها به حدي اندک بوده که به جرات مي‌توان گفت نزديک به صفر است؛ از اين رو تغيير نگاه به قابليت‌هاي زنان و دختران اين منطقه محروم ضروري به نظر مي‌رسد.

دبير حزب مردم‌سالاري آذربايجان غربي با ابراز تاسف از نگاه زشت برخي به جايگاه زنان که داعيه نمايندگي اين مردم را نيز دارند، يادآور شد: متاسفانه همين نگاه غلط مردسالارانه يکي از عوامل اصلي عدم حضور حتي يک زن به نمايندگي از استان در مجلس شوراي اسلامي‌شده و بالعکس راه را براي حضور چندباره اين آقايان در مجلس متعلق به تمام ملت هموار ساخته است.

وي با تاکيد بر اين نکته که زنان و دختران شايستگي‌هاي خود را در عرصه‌هاي مختلف بارها به اثبات رسانده‌اند، افزود: تصدي پست‌هاي مديريتي توسط زنان در گام اول به ايمان و باور خود آنها بستگي دارد و در گام دوم حمايت خانواده، احزاب و گروه‌هاي سياسي و اجتماعي از استعدادهاي آنها ضروري است.

رئيس شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات استان با اعلام اينکه اين شورا قاطعانه از حضور زنان در عرصه‌هاي مختلف و به ويژه عرصه‌هاي سياسي حمايت خواهد کرد، گفت: اصلاح‌طلبان نگاهي ويژه به مشارکت‌هاي سياسي و اجتماعي زنان در جامعه دارند و در انتخابات پيش روي شوراهاي شهر و روستا، قطعاً زنان سهمي‌اختصاصي در ليست‌هاي انتخاباتي احزاب اصلاح‌طلب خواهند داشت.

نيکنام در ادامه با مخاطب قرار دادن زنان و دختران آذربايجان غربي، تصريح کرد: رسالت زنان در پيشبرد اهداف اصلاح‌طلبانه و بهبود شاخص‌هاي توسعه در شهرها و روستاهاي اين استان مظلوم بسيار سنگين است و بايد با اعتماد بنفس خود را براي حضوري چشمگير و کم‌نظير در انتخابات شوراها از هم‌اکنون آماده کنند.

دبير حزب مردم‌سالاري استان با تاکيد مجدد بر استقبال اصلاح‌طلبان از حضور زنان در انتخابات شوراهاي شهر و روستا، افزود: قطعا پدران و مردان آذربايجان غربي امروز به سطحي از آگاهي رسيده‌اند که با قاطعيت از حضور دختران و همسران خود در عرصه‌هاي مديريتي حمايت کنند؛ لذا انتخابات پيش روي شوراها فرصتي است که شايد ديگر تکرار نشود و دفاع از حضور چشمگير زنان در اين انتخابات به عزمي ‌همگاني نياز دارد.


 امام جمعه اروميه:
 اهداف دين مبين اسلام در مجالس عزاداري حسيني بايد براي مردم تبيين شود 

به گزارش هم‌آوا به نقل از فارس، حجت‌الاسلام سيد مهدي قريشي در خطبه‌هاي نماز جمعه اروميه اظهار داشت: اهداف دين مبين اسلام بايد در مجالس عزاداري حسيني براي اقشار مختلف مردم به صورت دقيق بيان شود.

وي فرا رسيدن ماه محرم و سالروز به شهادت رسيدن امام حسين (ع) را مورد اشاره قرار داد و افزود: هيأت‌هاي مذهبي فقط به عزاداري اکتفا نکنند، بلکه برنامه‌ سخنراني براي تبيين اهداف و احکام دين را در سرفصل فعاليت‌ها قرار دهند.

اين مدرس حوزه‌‌هاي علميه و دانشگاه‌ها با اشاره به اينکه شرکت‌کننده‌ها در مجالس عزاداري حسيني بايد توام با بصيرت گريه کنند، اضافه کرد: همچنين مداح بايد انقلابي بوده و مباحث انقلابي را مطرح کند.

امام جمعه اروميه بر لزوم زمان‌بندي روضه‌ها، رعايت حجاب اسلامي، در نظر گرفتن آرامش همسايه‌ها و بيماران، دوري از خرافات و ... تاکيد کرد و افزود: اين ايام فرصت مناسبي براي نزديک شدن به خداوند متعال است. قريشي بر لزوم دقت داشتن بر مباحث خانوادگي، مراقبت از سالمندان و احترام به آنها تاکيد کرد و بيان داشت: در اين زمينه دستورات ديني موکد داريم که بايد مورد توجه قرار دهيم.

وي با اشاره به اينکه عوامل نيروي انتظامي‌در راستاي برقراري امنيت در شهرها با هدف کسب رضاي خدا و مردم قدم برمي‌دارند، گفت: وسعت خدمت آنها خيلي وسيع است، همچنين مرزهاي استان همين الان دماي زير صفر درجه دارد ولي با اخلاص و معنويت مشغول به خدمت هستند حتي تعدادي از آنها حافظ قرآن شده‌اند. امام جمعه اروميه، حفظ اعتماد مردم، عزتمندي و امانتداري، دفاع از ارزش‌هاي اسلامي، عملکرد مقتدرانه و رعايت حدود الهي را مطالبات رهبر انقلاب از نيروي انتظامي‌دانست.

هيات‌هاي عزاداري حسيني حرمت عزاداري‌هاي

محرم را رعايت کنند

نماينده ولي فقيه در آذربايجان غربي و امام جمعه اروميه گفت: هيات‌هاي عزاداري حسيني در مدت برگزاري عزاداري‌ها در ايام ماه محرم، حرمت اباعبدالله الحسين (ع) را حفظ کنند.

به گزارش ايرنا، حجت‌الاسلام والمسلمين سيد مهدي قريشي در خطبه‌هاي اين هفته نمازجمعه اروميه افزود: وجود مبارک امام حسين (ع) از نعمت‌هاي بزرگ الهي براي ما شيعيان است که بايد از اين نعمت عظيم و عزاداري‌هاي ايام شهادت آن حضرت براي ارتقاي معنوي و اخلاقي خود بهره ببريم.

وي اضافه کرد: بهترين عزاداري‌ها براي اباعبدالله الحسين (ع) اين است که در اين عزاداري‌ها، احکام دين، معنويات، شريعت دين مبين اسلام و معارف الهي براي مردم بازگو شود.وي اظهار کرد: در کنار گزينش مداحان براي عزاداري‌ها، هيات‌هاي حسيني روحانيان را نيز براي سخنراني و بيان معارف اسلام در مجالس دعوت کنند و مجالس عزاداري با محوريت روحانيان برگزار شود.

نماينده ولي فقيه در آذربايجان غربي با اشاره به فرمايشات مقام رهبري در خصوص ملزومات عزاداري حسيني ادامه داد: عزاداري حسيني تنها زنجيرزني و سينه‌زني نيست و در اين آيين‌ها بايد مکتب امام حسين (ع) و اهداف آن حضرت از قيام بر عليه ظلم و ظالم تبيين شود.

حجت‌الاسلام والمسلمين قريشي گفت: بايد زمينه اي فراهم شود تا با شعور براي غربت و مظلوميت امام حسين (ع) گريه کنيم که اين امر نيز با سخنراني و تبيين اهداف حسيني محقق مي‌شود. وي با تاکيد بر اينکه مداحي‌ها بايد در کنار شورآفريني، انقلابي باشد، افزود: نمي‌توان شيعه اباعبدالله الحسين (ع) بود ولي با انقلاب و اهداف قيام آن حضرت کاري نداشت.

وي بر پرهيز از ايجاد مزاحمت براي شهروندان به بهانه برگزاري آيين‌هاي عزاداري تاکيد کرد و ادامه داد: زمان بندي هيات‌هاي عزاداري بسيار مهم است و نبايد به بهانه سوگواري حسيني تا چند ساعت پس از نيمه شب اقدام به عزاداري و ايجاد مزاحمت براي شهروندان کرد که در اين خصوص انجام عزاداري‌ها در مساجد مي‌تواند مثمرثمر باشد.

امام جمعه اروميه همچنين با اشاره به فرارسيدن روز سالمند اضافه کرد: زيبنده نظام اسلامي‌و خانواده‌هاي مسلمان نيست که پدران و مادراني که سال‌ها براي فرزندانشان زحمت کشيده‌اند، در خانه سالمندان زندگي کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمين قريشي اظهار کرد: خداوند متعال در قرآن کريم بيشترين سفارش‌ها را براي رعايت حق پدر و مادر بيان فرموده است.

وي گفت: طبق آموزه‌هاي اسلامي، ذليل شدن مسلمان در مقابل هيچ فردي به جز پدر و مادر مورد قبول نيست و مومن بايد دست و پاي پدر خود را نيز از روي ذلت در برابر آنها ببوسد. وي تاکيد کرد: فرزندان بايد زمينه اي فراهم کنند تا پدر و مادر سالخورده آنها در کنار آنها و با عزت و افتخار زندگي کنند که اين امر مطابق نص صريح آموزه‌هاي ديني ماست.

نماينده ولي فقيه در آذربايجان غربي همچنين با تبريک هفته ناجا افزود: امنيت امروز ايران اسلامي‌نتيجه فداکاري نيروهاي مسلح به ويژه پليس و مرزباني است و بايد به داشتن اين چنين نيروهايي افتخار کنيم.

حجت‌الاسلام والمسلمين قريشي بر همکاري بهتر و بيشتر در راستاي برگزاري سرشماري نفوس و مسکن تاکيد کرد و ادامه داد: طبق فرموده مراجع تقليد ما موظف به ارائه آمار درست و دقيق در اين سرشماري هستيم و بايد اين امر را مد نظر داشته باشيم.


 فرماندار اروميه:
 دولت اهتمام جدي براي احياي درياچه اروميه دارد 

فرماندار اروميه گفت: دولت اهتمام جدي براي احياي درياچه اروميه دارد. به گزارش هم‌آوا، عباس حسن‌خاني در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: دولت اهتمام جدي و ويژه‌اي براي احياي درياچه اروميه دارد و در اين خصوص شاهد عملکرد مثبتي از دولت هستيم. وي با بيان اينکه عده‌اي، دولت را محکوم به کم کاري در زمينه احياي درياچه اروميه مي‌کنند، تصريح کرد: لازم است ديد منصفانه‌اي به عملکرد دولت داشته باشيم تا بتوانيم اقدامات انجام گرفته در خصوص احياي درياچه اروميه را ببينيم.

فرماندار اروميه با بيان اينکه موضوع احياي درياچه اروميه موضوع ملي است، ادامه داد: تمام مسوولان اشرافيت کامل بر وضعيت بحراني درياچه اروميه دارند و در اين زمينه نيز تمام تلاش خود را به‌کار گرفته‌اند. اين مسوول با بيان اينکه درياچه اروميه وضعيتي تثبيت شده دارد، خاطرنشان کرد: انتظار مي‌رود در فصل‌هايي که بارش نزولات جوي بيشتر است ميزان آب درياچه اروميه نيز افزايش يابد.

حسن‌خاني با بيان اينکه بايد عملکرد دولت در احياي درياچه اروميه به مردم بازگو شود، خاطرنشان کرد: براي اينکه وضعيت درياچه اروميه به تثبيت برسد، اقدامات قابل توجهي توسط دولت انجام گرفته است. فرماندار اروميه با بيان اينکه کمک‌هاي فعالان اجتماعي در احياي درياچه اروميه نيز قابل توجه است، ادامه داد: تلاش شده در چهارچوب قوانين، از توان اين سازمانهاي مردم نهاد نيز بهره گرفته شود.

اين مسوول با بيان اينکه در موضوع احياي درياچه اروميه تمام تلاش خود را به‌کار گرفته‌ايم، اظهار داشت: براي اين منظور آموزش‌هاي همگاني براي تمام اقشار جامعه نيز برگزار شده است.


 عليزاده، رئيس دوره‌اي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات استان شد 

به گزارش هم‌آوا، در جلسه عصر ديروز احزاب عضو شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات آذربايجان‌غربي، نادر عليزاده دبير حزب دانش آموختگان ايران اسلامي‌رياست دوره‌اي اين شورا را برعهده گرفت.

رياست دوره قبل شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات آذربايجان غربي بر عهده سجاد نيکنام دبير حزب مردم‌سالاري استان بود. نادر عليزاده در گفت‌وگو با ايلنا گفت: هدف اصلي اين شورا، هماهنگي با ديگر احزاب اصلاح‌طلب و تلاش براي ارائه فهرست کاملاً واحد در انتخابات شوراهاي استان و حمايت کامل از دکتر حسن روحاني در انتخابات رياست جمهوري خواهد بود.همزمان از اردوگاه اصلاح‌طلبان آذربايجان غربي خبر مي‌رسد که با پيگيري‌هاي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات و ديگر تشکل‌هاي اصلاح‌طلب استان، اکثريت احزاب و گروه‌هاي اصلاح‌طلب و حامي‌دولت تدبير و اميد، آمادگي خود براي يک ائتلاف تاريخي در اين استان را اعلام داشته‌اند.

هم‌آوا به زودي اخبار تکميلي در اين زمينه را منتشر خواهد کرد.


 آذربايجان غربي در جشنواره بين‌المللي نقاشي کودکان درخشيد
 دو تنديس طلا و يک تنديس نقره کودکان بيمار در بوداپست مجارستان 

دو تنديس طلا و يک تنديس نقره جشنواره بين‌المللي نقاشي کودکان بيمار در بوداپست مجارستان به آذربايجان‌غربي رسيد.

به گزارش هم‌آوا، طريفه محمودکاکي 14 ساله از کانون شماره يک مهاباد نشان طلاي گروه سني 13 تا 17 سال، الينا الياسي از کانون بوکان نشان طلاي گروه سني هفت تا 10 سال و آيش باقرالموسوي از کانون ماکو نشان نقره همين گروه سني را در دومين مسابقه بين‌المللي نقاشي کودکان بيمار که در بوداپست مجارستان برگزار شد، دريافت کردند.

غلامعلي رجبي يزدي سفير ايران در مجارستان و نيما رضايي رئيس دومين جشنواره بين‌المللي نقاشي کودکان بيمار نيز کودکان ايراني را که به همراه خانواده‌هاي خود در مراسم دريافت جوايز در بوداپست مجارستان حضور داشتند، همراهي مي‌کردند.

شيرين باقرالموسوي، شيلان ناظم‌زاده و سارا مجيدي سه مربي هستند که هدايت اين اعضا را در کارگاه‌هاي نقاشي مراکز کانون برعهده داشتند.

يک هزار و 300 اثر از 24 کشور دنيا با ارسال آثار نقاشي کودکاني که سابقه بيماري و بستري شدن در بيمارستان را داشته‌اند در اين مسابقه شرکت داشتند که از بين نامزدهاي اصلي جشنواره از کشورهاي ايران، هنگ کنگ، آلمان، ترکيه، يونان، هندوستان، استراليا، مجارستان، بلاروس، تونس، بلغارستان، روماني، آذربايجان و برزيل در نهايت از 12 اثر برگزيده از کشورهاي مختلف در چهار گروه سني، با اهداي هديه و تنديس جشنواره در بوداپست تقدير شدند.

چهار کودک (سه کودک از آذربايجان‌غربي و يک کودک از تهران)، نمايندگان برگزيده ايران در اين مسابقه بودند و کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان آذربايجان‌غربي با ارسال 50 اثر در اين مسابقه حضور داشت.

گفتني است، در نخستين جشنواره نقاشي کودکان بيمار سال 1394 که توسط گروه سلامت و هنر دانشگاه علوم پزشکي تهران به ميزباني ايران برگزار شد و کودکان 26 کشور جهان با ارسال نزديک به يک هزار اثر در آن شرکت کردند نيز 12 عضو کانون آذربايجان‌غربي جايزه اول نقاشي گروهي را به خود اختصاص دادند.


 در آيين اختتاميه کنگره بين‌المللي شمس
 نماينده مردم خوي خواستار ثبت مقبره شمس در يونسکو شد 

نماينده مردم خوي و چايپاه درمجلس شوراي اسلامي‌گفت: در حال حاضر بيش از صد نوع عرفان کاذب در ايران فعال است. به گزارش ايسنا منطقه آذربايجان غربي سيد تقي کبيري در مراسم اختتاميه کنگره بين‌المللي شمس در قرن بيستم حدود2 هزارعرفان به وجود آمد و در حال حاضر در کشور ما بيش از صد نوع عرفان کاذب فعال هستند. وي بابيان اينکه برگزاري کنگره‌ها و همايش‌ها براي معرفي عرفان حقيقي ضروري است تصريح کرد‌: بايد از افراط و تفريط‌هايي که انسان را از مسير عرفان واقعي خارج مي‌کند پرهيز کرد‌. وي با بيان اينکه بايد هرکس شمس وجودخودش را پيدا کند اظهار کرد: در حقيقت مولانا شمس وجودش را پيداکرده بود. وي با اشاره به اينکه هرعرفاني غير از قرآن و اهل بيت يقينا لغزش خواهد داشت گفت: سوءاستفاده‌هايي ازعرفان مي‌شود و ممکن است که اين سوءاستفاده از شمس هم بشود. وي تاکيد کرد: نبايد به بهانه عرفان انزوا طلبي در جامعه اتفاق بيفتد‌.

کبيري با اشاره به اينکه شهر خوي داراي تاريخ کهن و زمينه‌هاي تاريخي و فرهنگي و مذهبي ارزشمندي است اظهار کرد: شايد اين شايستگي‌هاي خوي موجب شده است شمس تبريزي رحل اقامت در اين شهر گزيند.

وي با بيان اينکه افراط و تفريط هميشه آسيب زده است تصريح کرد: بگذاريم شمس ،شمس بماند و مولانا‌، مولانا بماند و شمس را شمس گونه و مولانا را مولانا گونه ببينيم و از اين ظرفيت‌ها بالاترين استفاده را بکنيم‌. وي از مجلس خواستار ثبت مقبره شمس در يونسکو شد و افزود: پژوهشکده اي تحقيقاتي براي ارتقاي کيفيت برنامه تشکيل شود. همچنين خانيکي، استاد دانشگاه علامه طباطبايي در اين مراسم با اشاره به اينکه شمس تبريزي عارفي بود که مولانا را برابر خودش بازآفريني کرد اظهار کرد:مولانا بعد از آشنايي با شمس بيشترين سخن را در يک سوم عمر خودش بيان کرده است .

وي تصريح کرد: شمس تبريزي معمار دانسته‌ها و انديشه‌هاي شمس تبريزي بود و بايد بعنوان سرمايه‌هاي فرهنگي چند بعدي نگاه کرد. وي افزود: مولانا در ملاقات با شمس در قماري عاشقانه همه چيزش را باخت و تولدي دوباره يافت.

خانيکي تصريح کرد: شمس تبريزي از مولانا کاروانسرايي ساخت که همه افراد در همه ايام در آن استراحت و نفسي تازه کنند.


 نخستين برف پاييزي در آذربايجان غربي 

در نخستين روزهاي پاييز و با کاهش محسوس دما در نقاط مختلف آذربايجان غربي، برف کوه‌هاي اشنويه را سفيد کرد.

به گزارش هم آوا، ارتفاعات کلاشين، سياه کوه و زردکوه سفيدپوش شده و سرماي نخستين برف پاييزي بخاري‌هاي خانه‌هاي منطقه را روشن کرده است.

مردم منطقه به ويژه کشاورزان از بارش برف در مهر ماه غافلگير شده و لباس‌هاي زمستاني را به تن کردند.


 مدل‌هاي سياستگذاري زبان 
نويسنده : روح‌الله اسلامي شعبجره

بسيار کوته‌فکري است که دولتي انديشه کند مي‌‌تواند براي شهروندانش واژه‌گزيني و واژه‌آفريني کند و براي آن‌ها الگوهاي حرف زدن و نوشتن به‌صورت استاندارد، تعريف کند. زبان در تاريخ ريشه دارد، تاريخي که سرگذشتي دارد که مدام در روايت‌هاي مختلف بيان مي‌‌شود، روايت‌هايي که پايان‌ناپذيرند.

قدرت چه نقشي در ساخت زبان دارد؟ در علم سياست مظهر اصلي قدرت، دولت مي‌‌باشد. آيا دولت‌ها مي‌‌توانند زباني را ترويج، ايجاد، حذف يا اصلاح کنند؟ دولت به معناي اعمال قدرت مشروع يعني حاکميت بر شهروندان در قلمروي سرزميني است. دولت‌ها براي همبستگي معمولاً از دين و زبان رسمي حمايت مي‌‌کنند و سعي مي‌‌کنند تا حد ممکن از فرهنگ رسمي کشور که مبتني بر زبان و دين رايج است، سياستگذاري‌هاي تشويقي انجام دهند.

ايران از جمله کشورهايي است که در طول تاريخ به علت گذرگاه بودن هميشه افکار، عقايد، قبيله‌ها، اديان و حتي تمدن‌ها از آن عبور کرده‌اند و در اين راستا داراي عناصر تداومي و گسست در انديشه، فرهنگ، دين و به‌خصوص زبان بوده است. عناصر فرهنگي ايران به‌خصوص زبان فارسي که شاکله هويتي ايران محسوب مي‌‌شود، صورتي تداومي داشته است. بر اساس پژوهش‌هاي صورت‌گرفته ايرانيان اغلب واژگان و گزاره‌هاي زباني خود از باستان تاکنون را حفظ کرده‌اند. بزرگترين گسست مربوط به حمله اعراب به ايران است که ايرانيان توانستند بسياري از وجوه زباني خود را در قالب زبان فارسي تداوم بخشند و حتي بر زبان و قواعد عربي نيز اثرگذاري داشته باشند. بعدها حملات مغول و تيمور و افکار و عقايد يوناني و هندي نيز نتوانست زبان فارسي را از گذشته خود جدا کند. در دوره معاصر واژگان مدرنيته و پسامدرن در قالب دانش، فنون و علوم جديد وارد زبان فارسي شده‌اند. بسياري نيز قصد دارند زبان‌هاي محلي و لهجه‌ها را با توجه به امکانات زنده کردن عناصر فروملي عصر اطلاعات زنده گردانند.

پرسش اين است که به لحاظ مباني و اصول سياستگذاري آيا دولت‌ها مي‌توانند در مورد زبان، سياستگذاري کنند؟ آيا دولت ايران موظف است از زبان فارسي حمايت و در برابر واژگان غيرفارسي مقاومت کرده و براي آن‌ها جايگزين انتخاب کند؟ آيا دولت اين قدرت مؤثر و مشروع را دارد که زبان رايج و رسمي را گسترش دهد؟ آيا دولت ايران حق دارد وارد عرصه زبان‌ها و لهجه‌هاي فروملي شده و آن‌ها را تقويت، اصلاح يا حذف کند؟ بر‌اساس اين پيش‌فرض‌ها و دغدغه‌ها به مدل‌هاي سياستگذاري زبان اشاره مي‌کنيم.

1-‌ سياستگذاري قراردادي: بر اساس اين مدل، سياست‌گذاران بايد وارد قلمروي زبان شوند. زبان يعني دال‌هايي که مردم به کار مي‌‌گيرند تا به مدلول‌ها ارجاع دهند. در اين نوع نگرش دال‌ها در صورتي درست و استاندارد هستند که به واقعيت‌ها يا مدلول‌ها به‌ صورت منطقي ارجح دهند. زبان آيينه جهان بيروني است. بر اساس اين مدل جهان خارجي وجود دارد. انسان‌ها عاقل هستند، انسان‌ها مي‌توانند جهان را نام‌گذاري کنند. نام‌گذاري جهان بيروني وجه مميز انسان و حيوان است و بر اساس تلاش محققان و متفکران شکل مي‌گيرد. معيارهايي وجود دارد تا بر اساس آن مشخص شود که کدام گزاره‌ها صدق‌پذير است. زبان آن‌قدر اهميت دارد که اگر انسان‌ها شيوه‌هاي به کار گرفتن درست آن را بدانند بسياري از تضادها و درگيري‌ها از بين مي‌رود حتي جنگ‌ها به خاطر استعمال نادرست واژگان و ايجاد سوء‌تفاهم شکل مي‌گيرند. براي به کار بردن درست کلمات بايد معيار اثبات‌پذيري در محتوا و منطق در شکل را رعايت کرد.

بنابراين، زبان کاملاً قراردادي است و قرارداد را عقل انسان تعيين مي‌کند. زبان داراي اصالت و جوهر دروني نيست، بلکه اين انسان‌ها هستند که بر اساس خرد اثباتي و منطقي، زبان را شکل مي‌‌دهند. زبان را مي‌توان ساخت، اصلاح کرد، تغيير داد و به هر سمتي که صلاح جامعه بود هدايت کرد.

بر اساس اين مدل قراردادگرايانه، سياستگذاري زبان رويکردي سوژه‌گرا و عامل‌محور است. دولت‌ها موظف هستند به عرصه زبان وارد شوند و آن را پالايش و ويرايش کنند. زبان کاملاً قراردادي است و اگر دولت‌ها به‌صورت تخصصي به اين عرصه وارد نشوند زبان‌ها و لهجه‌هاي محلي شکل و فرم زبان رسمي را از بين مي‌برند. از سوي ديگر هجوم واژگان خارجي کشور را از هويت مي‌اندازد. قدرت در کاربرد واژگان نيست و اگر دولتي عرصه زبان را از دست بدهد، شهروندان و دولت‌هاي خارجي بدون هيچ ملاحظه‌اي کلمات جديد را جايگزين خواهند کرد. زبان با قدرت ارتباط مستقيم دارد و به‌خصوص در عصر اطلاعات رسانه‌هاي جديد زبان را از فرم خواهند انداخت. به باور قراردادگرايان اگر جلوي روند سريع هجوم لمپنيسم به زبان فارسي در عصر اطلاعات گرفته نشود، هويت ايراني ضربه خواهد خورد.

2-‌ سياستگذاري سازه‌اي: بسياري از محققان و پژوهشگران بر اين باورند که انسان آن‌قدر توانمند نيست که بتواند زبان را هدايت و کنترل کند. انسان موجودي ضعيف و غيرعقلاني است و اگر موردي را بتوان خرد نام نهاد بسيار محدود و مقطعي است. انسان‌ها نمي‌توانند از موضوعات فاصله گرفته و در مورد آن‌ها اظهارنظر کنند. به باور اين دسته از پژوهشگران قدرت در دولت منحصر نمي‌‌شود، اصلي‌ترين وجه قدرت در زبان نهفته است. بر اين اساس هيچ انسان و هيچ دولتي نمي‌‌تواند زبان را اصلاح، حذف يا ويرايش نمايد. زبان ريشه در عوامل سازه‌اي و تداومي دارد که در گذشته روي داده است. قدرت‌هاي فراواني در شکل‌دهي زبان اثر داشته‌اند، بر‌اساس نيازها و سطوح ارتباطات همه شهروندان در جوامع مختلف، زبان شکل گرفته است.

بسيار کوته‌فکري است که دولتي انديشه کند مي‌‌تواند براي شهروندانش واژه‌گزيني و واژه‌آفريني کند و براي آن‌ها الگوهاي حرف زدن و نوشتن به‌صورت استاندارد، تعريف کند. زبان در تاريخ ريشه دارد، تاريخي که سرگذشتي دارد که مدام در روايت‌هاي مختلف بيان مي‌‌شود، روايت‌هايي که پايان‌ناپذيرند. زبان در سنت‌هايي ريشه دارد که به استواري‌‌شان از مرزهاي جغرافيايي بسيار عميق‌تر است. زبان در مذهب و آيين‌ها نهفته است به‌نحوي‌که با جان و دل مردم سروکار دارد. از همه مهم‌تر زبان در اسطوره‌ها و ناخودآگاه شهروندان نهفته است که بسيار نامحسوس رفتارها و ارتباطات را شکل مي‌دهد. سنت، تاريخ، مذهب و اسطوره‌ها منابع زباني يک ملت را تشکيل مي‌دهند که در طول اعصار به‌صورت تداومي و بر اساس منطق نياز از پايين به بالا زبان را شکل داده و متحول ساخته‌اند. يک فرد، سازمان و دولت بسيار کوچک‌تر و ناتوان‌تر از آن مي‌باشند که به قلمروي زبان وارد شوند. زبان، سازه‌اي جمعي و غيرقراردادي است که با رويکردهاي سوژه‌اي و کارگزاري نمي‌توان آن را سياستگذاري کرد. انسان در زبان قرار دارد و زبان خانه او محسوب مي‌‌شود. انسان مي‌‌تواند با زبان هم‌نوا شده و همان‌طور که شبان هستي است با زبان ارتباط برقرار کند، همان‌طور که پيامبران و شاعران چنين کرده‌اند. دولت نه مي‌تواند و نه مشروع است که زبان يک اجتماع را اصلاح، حذف يا هدايت کند. هيچ عقل افلاطوني نمي‌‌تواند براي زبان سياستگذاري انجام دهد. قدرت نهفته در زبان بيش از قدرت نهفته در دولت مي‌باشد.

نتيجه و راهکار: سياستگذاري جماعت‌گرا

بهتر است به سراغ راه ميانه‌اي رفت که نه قراردادي باشد و نه سازه‌گرا، به‌نحوي‌که بتوان در مورد شرايط کنوني ايران کارآمد باشد. زبان فارسي در طول تاريخ علاوه بر همه برخوردها تداوم داشته است. ذخائر تمدني ايران بسيار ارزشمند هستند که از پس اغلب حوادث و رويدادها بر‌مي‌آيند. از سوي ديگر ايرانيان ملتي متساهل و روادار در طول تاريخ بوده‌اند که حتي از دشمنان خود آموخته‌اند. ايرانيان معروف به تمدني هستند که به دنبال آباداني مي‌‌باشند. با همه اين خصوصيات ايرانيان از همه دگرهاي اطراف خود آموخته‌اند و متعصبانه با کسي برخورد نکرده‌اند. به نظر مي‌رسد در مورد شهروندان داخلي که زبان‌ها و لهجه‌هاي محلي دارند و همين‌طور کشورهاي اطراف و به‌خصوص فرهنگ مدرن و پسامدرن دولت بايد با سياستگذاري ميانه جماعت‌گرا به موضوع وارد شود. عامل زنده بودن و تداوم زبان ايراني وجود ضرب‌المثل‌ها، ادبيات، حکمت‌ها و به‌خصوص متفکران بزرگي است که در طول تاريخ خلاقانه دانش توليد کرده‌اند. دولت نبايد به‌طور مستقيم و دستوري با ديد قراردادگرايانه زبان را هدايت کند، همچنين نبايد زبان را به‌ صورت سازه‌اي رها کند، بلکه بايد براي محققان، پژوهشگران و متفکران جامعه فرصت فراهم کند تا در فضايي انتقادي و تفاهمي زبان راه خود را بيابد. هيچ ترسي از عصر اطلاعات نيست؛ زيرا زبان فارسي داراي ذخائر تمدني فراواني است که حتي غارت‌ها، اشغال و درگيري‌هايي که قلمروي سرزميني را از بين برد نيز نتوانست زبان فارسي را نابود کند. بنابراين، راه‌حل در احترام به متن‌ها و زبان‌هاي بومي، رها کردن هدايت افلاطوني و فرصت ايجاد کردن براي محققان و پژوهشگران است که زبان راه خود را پيدا خواهد کرد. درگيري جهان‌زيست‌ها و انتقاد فهم‌هاي گوناگون باعث مي‌شود، زبان پويايي خود را حفظ کند.