نسخه شماره 4149 - 1395/07/11 -


باخت پرسپوليس، فاجعه بود


آزمون مي‌تواند زمستان به يک تيم بزرگ بپيوندد


خداحافظي محمد کشاورز از بازي‌هاي ملي فوتسال


نوجوانان فوتبال ايران در فينال قاره کهن


کميته ملي المپيک انتخابات جودو را به رسميت نشناخت


به مصلحت کشور باشد استعفا مي‌دهم


خبر


نگاه


 باخت پرسپوليس، فاجعه بود 

فاجعه بود. اولين جمله برانکو ايوانکوويچ در مصاحبه‌اش با ورزش سه به اين معناست که او هيچ بهانه‌اي براي اين شکست ندارد.

به گزارش ورزش سه، سرمربي سرخپوشان که مثل همه پرسپوليسي‌ها صبح را با ناراحتي از شکست آغاز کرده، مي‌گويد پرسپوليس بايد بدون ملي پوش‌ها مسابقه‌اي مثل اين را ببرد؛ اگرچه حريف شيرازي نمايشي بالاتر از انتظار داشته و شايسته تشويق و تحسين است.

اين اولين گفت‌وگوي سرمربي پرسپوليس پس از شکست است؛ کسي که مسئوليت از دست رفتن اولين جام فصل؛ خيلي زودتر از حد انتظار، بر عهده اوست.

آقاي برانکو، شکست واقعا باورنکردني بود. شما چه توضيحي براي اين باخت داريد؟

اول از همه بايد به بازيکنان حريف و کادر فني و البته هواداران پرشور تيم قشقايي تبريک بگويم و البته از طرفداران پرسپوليس عذر بخواهم که نمايش مدنظرشان را در اين بازي نديدند. طبعاً ما بابت اين شکست غمگين و عصباني هستيم و بهانه‌اي هم براي بازي‌هايي مثل اين وجود ندارد. من عقيده دارم پرسپوليس بايد از نظر تيمي ‌هميشه در کيفيتي باشد که يک مسابقه مثل ديروز را به سود خود تمام کند اما هميشه بايد انتظار اين را داشت که روز، روز بد تيم باشد. ما قطعاً توانايي برد در شيراز را داشتيم اما اتفاقاتي مثل اين در فوتبال مي‌افتد. اين که تيمي‌در يک دوره خوب، يک روز افت هم داشته باشد.

آيا نبود ملي‌پوش‌ها علت شکست شما نبود؟

قطعاً آنها به ما کمک مي‌کردند اما همان طور که گفتم ما بايد بدون ملي‌پوش‌ها هم اين بازي را ببريم. اين جور باخت ها اصلاً براي ما خوب نيست و ما بايد با پذيرش کوتاهي‌ها، تلاش‌مان را در روزهاي آينده بيشتر کنيم.

اولين موضوع، مسئله خارجي‌هاي تيم شماست که در بزنگاه دستتان را خالي گذاشتند.

ما دو خارجي در ترکيب داشتيم و يکي مصدوم بود. تنها يک نفر باقي مي‌ماند که او گولچ است و به ايران برنگشته. اين را بايد از مديران باشگاه بپرسيد که چرا گولچ به ايران نيامده.

اگر بخواهيم انتقادي به شما داشته باشيم، بحث اصلي درباره همين خارجي‌هاست.

ببينيد وقتي ما از فوتبال حرف مي‌زنيم، بايد توجه داشته باشيم که درباره چه حجمي ‌از تضادهاي طبيعي انساني حرف مي‌زنيم. به همين دليل است که آرسن ونگر مي‌گويد يک بازيکن خارجي براي تطبيق به 10 ماه زمان نياز دارد. ما در حال حاضر در بالاترين سطح هم با اين مشکل مواجه هستيم چه برسد به ايران که به هرحال انتخاب بازيکن خارجي خوب و مجاب کردن آنها خيلي راحت نيست. حتي مي‌توانم بگويم به ندرت مي‌توانيد يک بازيکن عالي و متفاوت را به ايران بکشانيد. شما تيم‌هاي ديگر را هم مي‌بينيد؛ که بازيکن خارجي عالي دارند يا نه. من به عنوان سرمربي پرسپوليس حرف شما را تأييد نمي‌کنم و توجهتان را جلب مي‌کنم به موضوع لوکاماريچ که پارسال در ابتداي فصل زير شديدترين انتقادها بود اما در نيم‌فصل دوم يکي از بهترين‌هاي ما شد. ما بايد صبر داشته باشيم. چراکه فوتبال يک کار زمان براست و فرايندي طولاني لازم داريد تا يک تيم عالي داشته باشيد.

آيا عقيده نداريد که بعضي بازيکن‌ها به اندازه کافي تلاش نکردند؟

من جواب سوال شما را اين طور مي‌دهم که در فوتبال چيزي انجام پذير نيست مگر با تلاش مستمر. برتري در فوتبال يک امر دائمي‌نيست و تنها در صورتي اتفاق مي‌افتد که شما هميشه مشغول کار باشي. ما در يک دوره بهترين تيم ايران بوده‌ايم اما اين زمان خيلي کوتاه بوده و فعلاً بايد تلاش کنيم. براي اين که پرسپوليس تبديل به تيمي‌بشود که در همه جام‌هامدعي است، بايد خيلي کار کرد. البته ما در حال حاضر خوبيم اما بايد بهتر هم بشويم.

اما شايد همين غيبت يک روزه پيامي‌به بازيکنان داشت که حريف جمعه جدي نيست.

اين را از بازيکنان بپرسيد که ما تمرين‌ها را به شوخي برگزار مي‌کنيم و جوک تعريف مي‌کنيم يا هر تمرين براي ما يک روز کاري جدي است. من هيچ وقت تمرين را به شوخي نمي‌گيرم به خصوص که بازي ما در جام حذفي بود که هر اتفاقي در آن مي‌افتد. بنابراين، بحث را با اين جمله تمام مي‌کنم که مسئوليت اين شکست با من است. ما بايد بهتر بازي مي‌کرديم، موقعيت گل بيشتري مي‌ساختيم و مي‌برديم. اما اين فوتبال است، شايد روي زيباي فوتبال قسمت هواداران تيم حريف بود. ما مجبوريم از اين شکست عبور کنيم اما مطمئن باشيد آن را از ياد نمي‌بريم.


 آزمون مي‌تواند زمستان به يک تيم بزرگ بپيوندد 

بازيکن پيشين روستوف پس از مقايسه سردار آزمون با آنتون گريزمان اعلام کرد اين بازيکن در حد ستاره فرانسوي اتلتيکومادريد است.

به‌ گزارش ‌ايسنا ، روستوف يکي از نماينده‌هاي روسيه در ليگ قهرمانان اروپا در دومين ديدار خود در خانه به ديدار آيندهوون رفت که به تساوي دو بر دو دست يافت. در اين ديدار سردار آزمون در ابتدا در ترکيب تيمش حضور داشت ولي در ادامه جاي خودش را به موسي دومبيا داد؛ تعويضي که البته با انتقاد هواداران روبرو شد زيرا آزمون نمايش موثري در ترکيب تيمش داشت.

ميخائيل اوسينوف، پيشکسوت باشگاه روستوف روسيه يکي از کساني بود که به اين تعويض انتقاد کرد و خواهان حضور بيشتر آزمون در ترکيب روستوف شد. او در مورد ديدار روستوف و آيندهوون گفت‌: هيچ تيمي شايسته برتري در اين بازي نبود و دو تيم بازي متعادلي را به نمايش گذاشتند.

بازيکن پيشين روستوف درباره علت تعويض آزمون در اين بازي نيز گفت‌: متوجه نشدم آزمون چرا با دومبيا تعويض شد. سردار بازيکن بااستعدادي است و روي نبردهاي هوايي بسيار تاثيرگذار است. در اواخر بازي که بازي مستقيم شده بود، او مي‌توانست خيلي براي تيم موثر باشد و سرزني کند ولي متاسفانه جاي خود را به بازيکن ديگري داد. پيشتر هم گفته بودم که آزمون چيزي از بازيکني چون گريزمان کم ندارد. سردار تنها 21 سال دارد و در همين سن کم نيز توانسته است خودش را در روستوف جا بيندازد. به هيچ وجه تعجب نخواهم کرد که او در زمستان تيمش را ترک کند و به تيم سطح اول اروپايي بپيوندد.

بازيکن سابق روستوف در پايان نيز گفت‌: به نظرم آزمون با بقيه بازيکنان روسي تفاوت‌ زيادي دارد. او مي‌تواند در تعطيلات زمستاني به تيم بزرگي بپيوندد. اگر نه، بدون شک تابستان پيشنهادات خوبي خواهد داشت؛ به اين خاطر که در ليگ قهرمانان اروپا توانسته خودش را اثبات کند.


 خداحافظي محمد کشاورز از بازي‌هاي ملي فوتسال 

کاپيتان تيم ملي فوتسال ايران تصميم خود مبني بر خداحافظي از مسابقات ملي را به صورت رسمي اعلام کرد.

به گزارش وب سايت نود، محمد کشاورز کاپيتان تيم ملي فوتسال ايران تصميم به خداحافظي از تيم ملي گرفته است وي در پيامي اين مسئله را اعلام کرد.

پيام کشاورز را در زير مي‌خوانيد:

در روز تاريخي فوتسال کشور و حضور در بازي رده بندي جام جهاني کلمبيا(ايران/پرتغال) يک تصميم بزرگ گرفته‌ام. تصميمي که قبل از جام جهاني به آن فکر کرده بودم و الان براي اجراي آن مصمم هستم.

آخرين باري است که در خدمت تيم ملي هستم و خداحافظي رسمي خود را از بازي‌هاي ملي اعلام مي‌کنم. بيش از 13 سال با افتخار و عشق در خدمت تيم ملي بوده‌ام و براي سر بلندي کشور و مردم خوب و عزيزم از هيچ تلاش و کوششي دريغ نکرده‌ام.

امروز که از تيم ملي خداحافظي مي‌کنم خوشحالم که به لطف خدا و دعاي شما مردم عزيز آرزوي ديرينه ام که شکست برزيل پرافتخار‌ترين تيم دنيا و حضور در جمع چهار تيم برتر دنيا تحقق يافته و از اين بابت خد را شکر مي‌کنم.

به نظرم حال وقت آن رسيده که فرصت را به جوان‌ترها داده و به آينده فوتسال کشور بيش از پيش خوشبين باشيم. امروز را همچون روز اول حضور در تيم ملي هيچگاه فراموش نمي‌کنم.

تمام انگيزه من در تيم ملي کسب افتخار براي کشورم و شاد کردن مردم بوده و در زمان‌ها و بازي‌هايي که موفق به اين امر شده ام از خدا ممنونم و آن را وظيفه خود دانسته و در زمان‌هايي که علي رغم تمام تلاشم ناموفق بوده‌ام عذر خواهي مي‌کنم.

در اين سال‌ها افراد زيادي به من کمک کرده‌اند که تعدادشان بسيار زياد است که از تک تکشان تشکر مي‌کنم و خود را مديون آنها مي‌دانم.

در پايان تشکر اصلي را از شما مردم بزرگ کرده که هميشه حامي من و تيم ملي فوتسال بوده‌ايد که مطمئنم نمي‌توانم محبت شما را جبران کنم.


 نوجوانان فوتبال ايران در فينال قاره کهن 

تيم ملي فوتبال نوجوانان ايران و عراق امروز ديدار فينال مسابقات قهرماني فوتبال آسيا را در هند برگزار مي‌کنند.

به گزارش ايسنا، تيم نوجوانان فوتبال ايران پس از درخشش خيره کننده خود در مسابقات قهرماني فوتبال زير 16 سال آسيا و کسب سهميه جام جهاني 2017، هفته گذشته توانست کره شمالي را در ضربات پنالتي مغلوب کند و در بازي پاياني اين مسابقات براي تکميل درخشش خود و کسب مقام قهرماني عراق را پيش رو دارد.

اين ديدار ساعت 16، در ورزشگاه جواهر لعل نهرو شهر گوا با عراقي برگزار مي‌شود که براي رسيدن به فينال ژاپن را با حساب چهار بر دو شکست داده و از شانس برابر براي کسب جام قهرماني اين مسابقات برخوردار است.

تيم ملي ايران پيش از اين يک بار در سال 2008 با هدايت علي دوستي مهر و با حضور بازيکناني نظير پيام صادقيان، اميد عاليشاه، کاوه رضايي، عليرضا بيرانوند، مرتضي پورعلي گنجي و ... قهرمان اين مسابقات شده است. شاگردان عباس چمنيان براي رسيدن به اين ديدار، در مرحله گروهي نتايج زير را رقم زد و به عنوان سرگروه راهي مرحله حذفي شد.

ايران 3 – 2 عربستان

ايران يک – يک امارات

ايران 3 – صفر هند

تيم ملي ايران سپس در مرحله حذفي اين نتايج را به دست آورد و در نهايت راهي بازي فينال شد.

ايران 5 – صفر ويتنام

ايران 1(6) – (5) 1 کره شمالي

اين نتايج در حالي در اين دوره رقم خورده که 2 سال پيش ايران نمايش خوبي در اين مسابقات نداشت و حتي سهميه جام جهاني را هم کسب نکرد. تيم فعلي که متشکل از 23 بازيکن است، حاصل زحمات 2 ساله حميد عليدوستي، سرمربي سابق ايران، عباس چمنيان سرمربي فعلي ايران و تمامي‌مربيان پايه کشور است که اين بازيکن ها را از اقصي نقاط ايران کشف کرده‌اند.


 کميته ملي المپيک انتخابات جودو را به رسميت نشناخت 

بعد از نامه کميته بين‌المللي المپيک به ايران مبني بر دخالت دولت در امور فدراسيون‌ها، کميته المپيک ايران نماينده‌اي را در انتخابات فدراسيون‌ها نخواهد داشت.

به گزارش فارس، کميته بين‌المللي المپيک در نامه‌اي به ايران خواست تا در خصوص دخالت دولت در امور فدراسيون‌ها به صورت شفاف پاسخ دهد. اين موضوع همچنين از سوي فدراسيون‌هاي جهاني نيز مورد پيگيري قرار گرفت که به دنبال آن کيومرث هاشمي رئيس کميته ملي المپيک در نامه‌اي به فدراسيون‌ها خواست تا اصلاح اساسنامه انتخابات را برگزار نکنند.

بعد از ارسال اين نامه کميته ملي المپيک براي اينکه بتواند پاسخگوي IOC باشد در مجمع انتخاباتي فدراسيون جودو نماينده‌اي نداشت و اعلام کرده بعد از اين نيز تا زماني که IOC اجازه ندهد، اين روال ادامه خواهد داشت.

اما حاشيه‌هاي ورزش ايران به اينجا خلاصه نمي‌شود و با ابلاغ رسمي ديوان عدالت اداري مبني بر ابطال انتخابات فدراسيون تيراندازي، حالا چالش ديگري پيش روي ورزش ايران باز شده که علاوه بر اين فدراسيون، تعليق ايران نگران کننده است.

پيش از اين در دوره قبلي IOC از ايران خواسته بود تا فدراسيون‌ها اساسنامه خود را به تصويب مجامع جهاني برسانند که در اين بين فدراسيون تيراندازي با کمان و شنا اين کار را انجام دادند.

کميته بين‌المللي المپيک در زمان نزديکي المپيک ريو به شدت بحث دخالت دولت در امور فدراسيون‌ها را مورد پيگيري قرار داد و کويت يکي از کشورهايي است که به همين دليل تعليق شد.


 به مصلحت کشور باشد استعفا مي‌دهم 

در حالي که ديوان عدالت اداري در حکمي‌راي به ابطال انتخابات فدراسيون تيراندازي داده و طي آن وزارت ورزش و جوانان را ملزم به اجراي اين حکم کرده است، سيد مهدي هاشمي‌مي‌گويد اگر به صلاح ورزش کشور باشد استعفا مي‌دهد.

سيد مهدي هاشمي، رييس فدراسيون تيراندازي در گفت‌وگو با ايسنا، در خصوص حکم ديوان عدالت اداري اظهار کرد: من هنوز موفق نشده ام وزير ورزش و جوانان را ببينم تا در اين خصوص با وي صحبت کنم، زيرا اين مساله بايد مديريت شود. اگر مصلحت کشور باشد حتي حاضر هستم استعفا بدهم، اما فعلا مساله استعفا مطرح نيست.

وي ادامه‌ داد: من نمي‌دانم چرا وزارت ورزش و جوانان مساله ابطال انتخابات را به مجامع بين‌المللي کشانده است و به فدراسيون جهاني تيراندازي نامه زده است؟ مساله‌اي که مي‌تواند در خانه حل شود، چرا به بيرون کشيده شده است؟ اين مساله مي‌توانست با استعفاي من يا فرد ديگري يا به انواع ديگري حل و مديريت شود،‌ اما سوال من اين است که چرا وزارت ورزش و جوانان اين اتفاق را به مجمع بين‌المللي مي‌کشاند؟

ما بايد براي مصلحت کشور عمل کنيم. اين مساله بايد در ايران حل مي‌شد، اما وزارت ورزش و جوانان به گونه‌اي ديگر برخورد مي‌کند.

هاشمي‌در ادامه خاطر‌نشان کرد: من که در صحبت‌هايم از وزارت ورزش و جوانان و کميته ملي المپيک حمايت کرده‌ام.

نمي‌دانم اين اتفاقات از کجا نشات مي‌گيرد و مساله ابطال انتخابات در حالي که در گذشته حکمش رد شده بود دوباره باز شد. حکم تجديد نظر در گذشته ابلاغ شده بود و به نوعي اين حکم رد شده و به طرفيت وزارت ورزش و جوانان اعمال شده است، اما اين که دوباره اين مساله باز شد، جاي سوال دارد.


 خبر 

خيمنز رسما جانشين دژاگه شد

باشگاه العربي اعلام کرد ملي پوش ايراني خود به صورت رسمي از جمع آنها جدا شده و يک هافبک فلسطيني- شيليايي به جاي او در فهرست فصل جديد جاي گرفته است. به گزارش ورزش سه، اشکان دژاگه پس از دو فصل حضور در العربي جايي در فهرست سرمربي اين تيم نداشت و باشگاه قطري به دليل باقي ماندن دو سال از قرارداد هافبک ايراني اصرار داشت هر طور شده رقم فسخ قرارداد او را پايين بياورد و با خروج اين بازيکن از فهرست فصل آينده جايي براي خريد جديدشان پيدا کند. طي روزهاي اخير شايعات زيادي مبني بر جدايي و بازگشت دژاگه به العربي شنيده شد اما با توجه به اينکه فردا مهلت نقل و انتقالات ليگ ستارگان قطر به پايان مي‌رسد اين باشگاه بايد فهرست بازيکنان خود را تا پايان امشب ارسال مي‌کرد که به همين منظور گويا قرارداد ملي‌پوش ايراني را به صورت يک طرفه فسخ و لوئيز آنتونيو خيمنز هافبک فصل گذشته النصر امارات که ابتداي فصل با او قرارداد بستند، کرده است. خيمنز سهميه آسيايي محسوب مي‌شود و بازيکن دو رگه شليايي- فلسطيني است که از سال 2011 تا 2015 در الاهلي بازي مي‌کرد و فصل اخير نيز در النصر عضويت داشت.

اينستاگرام رسمي سايت الکاس خبر جانشيني خيمنز به جاي دژاگه را به صورت رسمي اعلام کرده است. مصطفي بابال سال سنگالي، پائولينيو و واگنر ريبريو برزيلي سه بازيکن خارجي العربي هستند و خيمنز نيز سهميه آسيايي آنها به حساب مي‌آيد.


 نگاه 

بلاي خانمان‌سوز غرور بود يا بي‌تدبيري؟

غرور، دست‌کم گرفتن حريف، عدم هماهنگي باشگاه و کادر فني، سفر بي‌موقع سرمربي به کشورش، نبودن 6 ملي‌پوش و... همگي دست‌به‌دست هم داد تا بازيکنان پرسپوليس با شکست مقابل تيم ليگ دسته دويي با جام حذفي وداع کنند.

به گزارش فارس، مردان ايل قشقايي در ورزشگاه حافظيه شيراز کاري کردند کارستان و درحالي‌ پرسپوليس را در همان قدم اول از جام حذفي کنار زدند که قهرماني در اين تورنمنت يکي از اهداف ويژه مسئولان باشگاه و کادر فني پرسپوليس بود و به همين دليل کم‌تر هواداري اين موضوع را مي‌پذيرد که پرسپوليس اهميت خاصي براي جام حذفي قائل نشده بود که به‌نوعي با تيم دوم خود در اين تورنمنت حاضر شد؛ چراکه به‌هرحال 6 پرسپوليسي در اردوي تيم ملي بودند و طبعاً برانکو نمي‌توانست بر روي استفاده از آنها برنامه‌اي داشته باشد. اين موضوع حالا براي هواداران پرسپوليس يک شرمساري به‌جا گذاشته؛ چراکه شکست از تيمي‌که در ليگ دسته دوم بازي مي‌کند و دست بر قضا شرايط خوبي هم در اين رده ندارد، موضوع اين نيست که بتوانند با‌ آن کنار بيايند.

حالا پرسپوليس مانده و يک شکست تحقيرآميز، اما نبايد اين موضوع را از اذهان دور داشت که شايد مسبب اصلي اين ناکامي‌کادر فني پرسپوليس بوده است، البته در اين ميان عده‌اي هم پيدا شوند، بگويند ضربات پنالتي و موفقيت در آن نيازمند چاشني شانس هم هست، اما دراين‌بين ايرادي که به کادر فني پرسپوليس مي‌توان وارد کرد، رفتارهاي عجيب آنهاست. برانکو در چندين مصاحبه رسماً اعلام کرد که بدون ملي‌پوشانش در اين جام شرکت نمي‌کند، اما دقيقاً در روزي که سرمربي پرسپوليس براي گذراندن تعطيلات به کرواسي رفته بود، از سوي باشگاه پرسپوليس اعلام شد که آنها حاضرند بدون ملي‌‌پوشان در جام حذفي به ميدان بروند و اين دقيقاً موضوعي خلاف نظر برانکو بود؛ هرچند که شايد اين صحبت به ميان بيايد که حضور در جام حذفي بدون ملي‌پوشان با هماهنگي باشگاه و برانکو بوده است، اما سؤال اينجاست که آيا برانکوي حرفه‌اي حتي يک درصد هم براي تيم قشقايي شيراز شانس پيروزي قائل نبوده که حاضر شده است بدون ملي‌پوشانش مقابل آنها صف‌آرايي کند؟

سفر برانکو در اين شرايط هم يک نقطه ابهام‌دار است. پروفسور که تصميم داشته بدون ملي‌پوشان به ميدان بفرستد، چرا از برد خوب مقابل سپاهان تمرينات تيمش را 4 روز تعطيل کرد و خودش هم 3 روز قبل از اين مسابقه تعطيلاتش را تمام کرده و به تهران بازگشت؟ آيا اين جز اين است که برانکو حريف را دستِ‌کم گرفته بود؟ ما جماعتِ رسانه‌اي که به کارلوس کي‌روش بابت بزرگ کردن بيش‌ ازحد حريفاني مثل گوآم و هندوستان ايراد مي‌گيريم، آيا نبايد به کوچک شمردن حريفان توسط برانکو و بازيکنانش ايراد وارد کنيم؟ قطعاً اين تفکر در بين پرسپوليسي‌ها وجود داشته، وقتي سپاهان را در خانه‌اش آن‌طور با صلابت شکست مي‌دهيم، پس تيمي‌مثل قشقايي که در ليگ دسته دوم حضور دارد، بدون شک نمي‌تواند سد راه ما باشد که البته بازيکنان اصغر اکبري کاملاً خلاف اين موضوع را به پرسپوليسي‌ها ثابت کردند تا آنهايي که با همين تفکر ضعيف شمردن استقلال وارد دربي 83 شدند و حتي نزديک بود آن بازي را هم ببازند، اين‌بار به زمين سفت شيراز خورده و متوجه شدند که غرور در فوتبال نمي‌تواند جايي داشته باشد، البته بازهم نمي‌توان از سفر عجيب برانکو به کرواسي، آن‌هم در اين شرايط بي‌تفاوت گذشت.

موضوع ديگر که در بازي روز گذشته کاملاً به چشم مي‌آمد، فقر تيم پرسپوليس در برخي پست‌ها بود، شما ببينيد که روز گذشته دو مدافع کناري سرخ‌پوشان در نقش دفاع مياني بازي کردند و همين موضوع باعث شد که بازيکنان قشقايي چندين و چند بار با دروازه‌بان پرسپوليس تک‌به‌تک شوند. برانکو ديروز فهميد که اگر سيدجلال حسيني نباشد، چقدر عقب زمين تيمش متزلزل خواهد بود و اين براي تيمي‌مثل پرسپوليس که امسال نماينده ايران در آسياست، حکم جام شوکراني را دارد که به اين تيم خورانده شد. همه کساني که يک آشنايي جزئي با فوتبال دارند، مي‌دانند که يک بازيکن در طي فصل بارها امکان مصدوم شدن و محروم شدن دارد و قطعاً بازيکن درگيرشونده‌اي مثل سيدجلال حسيني هم از اين قاعده مستثني نيست. به‌هرحال يک مدافع در بازي تيمش امکان مصدوم يا محروم شدن دارد و در چنين شرايطي تکليف خط دفاعي پرسپوليس چه خواهد بود؟

پرسپوليسي‌ها امسال در پست دفاع مياني فقط سيدجلال حسيني و پاليانسکي که اين دومي‌جذب کردنش هم حرف‌وحديث زيادي داشت را به خدمت گرفتند. محمد انصاري هم فصل گذشته دفاع چپ پرسپوليس بود که البته يا با تدبير برانکو يا به دليل نداشتن دفاع مياني مطمئن به اين پست آورده شد. مشخص نيست جذب بازيکن در پرسپوليس با چه تفکري صورت گرفته که حساس‌ترين پست اين تيم با فقر بازيکن روبروست.

مسئله ديگر نارضايتي برخي از بازيکنان پرسپوليس نسبت به شرايطشان در اين تيم برمي‌گردد. برانکو درست يا غلط، ترکيب ثابتي براي تيمش پيدا کرده که به آن دست نمي‌زند، مگر در شرايطي که خيلي اجبار وجود داشته باشد. اين مسئله شايد نکته مثبتي مثل هماهنگي بازيکنان را در پي داشته باشد، اما بدون شک باعث کشته شدن انگيزه بازيکنان ذخيره و حتي اصلي مي‌شود؛ چراکه بازيکنان ذخيره مي‌دانند ترکيب اصلي مشخص است و خواه‌ناخواه از نظر ذهني نمي‌توانند تمام آنچه در توان دارند را در تمرينات ارائه دهند و بازيکنان اصلي هم از سمت ديگر نسبت به اينکه در هر بازي در ترکيب ثابت قرار مي‌گيرند، خيالشان راحت است و مي‌دانند که حتي اگر عملکرد خوبي هم نداشته باشند، بازهم در بازي بعد به‌صورت ثابت به ميدان مي‌روند. ازاين‌دست بازيکن در پرسپوليس کم نداريم که دچار چنين تفکراتي شدند و البته نيازي به نام بردن از آنها وجود ندارد.

حالا پرسپوليسي مانده و جامي‌که از کفِ آنها رفته است، حالا پرسپوليسي مانده که براي پايان دادن سال‌ها ناکامي‌در امر قهرماني در ليگ برتر بايد چشم به دانش برانکو و ساق پاي بازيکنانش بدوزد تا اينکه طلسم ناکامي‌پس از سال‌ها شکسته شود، هرچند که وضعيت سرخ‌پوشان در جدول رده‌بندي تا اينجاي ليگ که 7 هفته از آن گذشته، در ايده‌آل‌ترين شرايط است، اما شايد اتفاقاتي که در اين مطلب هم اشاره شد، يک بار ديگر گريبان سرخ‌پوشان را بگيرد.