نسخه شماره 4149 - 1395/07/11 -

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در افتتاحيه نمايشگاه «هنر تدبير»:
نمايشگاه دستاوردهاي دولت کار بسيار ارزنده‌اي است

رييس موزه هنرهاي معاصر:
نگراني‌‌ها درباره سفر بخشي از گنجينه موزه به اروپا بي‌مورد است

در بيست‌و‌ششمين جشنواره «پيامي به بشريت»
«روياهاي دم صبح» بهترين مستند بلند جشنواره روسيه را کسب کرد

رضا عطاران:
مردم کار طنز را بيشتر دوست دارند

مريم سعادت:
نمايش عروسکي هنوز در بين مردم ناشناخته مانده است


کارگاه ساخت ??? پرتره از چهره‌هاي هنري برگزار شد


اخبار


 وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در افتتاحيه نمايشگاه «هنر تدبير»:
 نمايشگاه دستاوردهاي دولت کار بسيار ارزنده‌اي است  

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نمايشگاه دستاوردهاي دولت يازدهم را بسيار ارزنده دانست و گفت:‌ حُسن اين نمايشگاه اين است که صرفا به ارائه آمار نپرداخته و با ارائه آثار حجمي نشان مي‌دهد که دولت چه خدماتي را انجام داده است.

به گزارش ايسنا، علي جنتي که ديروز در افتتاحيه نمايشگاه «هنر تدبير» در جمع خبرنگاران سخن مي‌گفت، اظهار کرد: اين نمايشگاه با همکاري نهاد رياست‌جمهوري و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در تالار وحدت برگزار شده و هدفش اين بوده است که مجموعه خدمات دولت يازدهم را عرضه کند.

او ادامه داد: اگرچه ارائه تمام خدمات دولت در چنين نمايشگاهي امکان‌پذير نيست، اما يکسري از فعاليت‌هاي دولت و وضعيت موجود کشور در حوزه‌هاي اقتصادي، فرهنگي و سياسي در زمان تحويل‌گيري کار توسط اين دولت نشان داده مي‌شود و به‌تدريج خدمات دولت را در طول سال‌هاي 93، 94 و 95 نشان مي‌دهد.

جنتي در پاسخ به پرسش خبرنگاري که پرسيد چرا نام عکاسان در زير عکس‌هاي اين نمايشگاه درج نشده است؟ گفت:‌ قرار نيست تمام عکس‌هايي که در اين نمايشگاه ارائه شده، با نام عکاس نشان داده شود. عکس‌هايي که در اين نمايشگاه وجود دارند، نشان‌دهنده يکسري واقعيت هستند و آن واقعيت‌ها را منعکس مي‌کنند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در پاسخ به پرسش ديگري درباره مشکلات بيمه قاريان قرآن، اظهار کرد:‌ مشکل کار اين است که اعتبار لازم در بودجه کل کشور براي اين کار گذاشته نشده و در صندوق حمايت از هنرمندان، نويسندگان و روزنامه‌نگاران نامي از قاريان قرآن نيست.

او اضافه کرد: ما به‌دنبال اين بوديم که صندوق جدايي براي فعالان قرآني تشکيل دهيم. مبلغ 10 ميليارد تومان اعتبار در بودجه هست که اگر آن را تخصيص بدهند اين کار را انجام خواهيم داد.

براساس اين گزارش، نمايشگاه دستاوردهاي دولت يازدهم شامل عکس، فيلم و ... ديروز (10 مهرماه) توسط معاون اول رئيس‌جمهور در فضاي باز تالار وحدت افتتاح شد.

اجراي موسيقي «اي ايران» توسط نوازندگان سازهاي بادي ارکستر سمفونيک بخشي از مراسم افتتاحيه بود. در اين مراسم، مسوولاني مانند مرتضي بانک، علي جنتي - وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي‌، علي مرادخاني - معاون امور هنري وزارت ارشاد‌، مجيد ملانوروزي - مديرکل مرکز هنرهاي تجسمي وزارت ارشاد‌، فرزاد طالبي - مديرکل دفتر موسيقي - و علي‌اکبر صفي‌پور‌- مديرعامل بنياد رودکي - حضور داشتند. همچنين هنرمنداني مانند شهرداد روحاني، فريدون شهبازيان، ايرج راد، هادي مرزبان، اسماعيل خلج، محمود عزيزي، اکبر زنجانپور و سياوش طهمورث به افتتاحيه «هنر تدبير» آمده بودند.

موسسه توسعه هنرهاي معاصر مجري اين طرح است و سازه نمايشگاه نيز توسط سيامک احصايي طراحي شده است.

اين نمايشگاه شامل عکس، فيلم و اينفوگرافي از دستاوردهاي دولت يازدهم در حوزه‌هاي امنيت، کشاورزي، برجام، فرهنگي و‌... است.


 رييس موزه هنرهاي معاصر:
 نگراني‌‌ها درباره سفر بخشي از گنجينه موزه به اروپا بي‌مورد است  

با وجود تمام نگراني‌هايي که درباره سفر بخشي از گنجينه موزه هنرهاي معاصر به اروپا به‌وجود آمده، مسوولان تأکيد دارند که نگراني‌ها بي‌مورد است و آثار موزه بدون مشکل به کشور بازگردانده مي‌شوند.

به گزارش ايسنا، موزه هنرهاي معاصر تهران قرار است بخشي از گنجينه‌اش را از مرزهاي کشور خارج کند و در برلين و رم به‌نمايش بگذارد؛ اتفاقي که اين روزها به‌عنوان حاشيه‌اي جديد گريبان مسوولان يکي از مهم‌ترين موزه‌هاي هنر معاصر دنيا را گرفته است. موزه هنرهاي معاصر تهران در همان روزهاي آغاز سال 95 پرحاشيه‌ترين دوران کاري‌اش را پشت سر گذاشت. بعد از انتشار شايعه واگذاري موزه به بنياد رودکي و اعتراض‌هايي که نسبت به اين موضوع مطرح شد و پاي وزير را هم به ماجرا کشاند، ماجراي نمايش گنجينه و ابهام‌هاي آن پيش آمد و اکنون جامعه هنري نگراني خود را از سفر گنجينه موزه هنرهاي معاصر به کشورهاي ديگر اظهار کرده است. از همان وقتي که موضوع نمايش بخشي از آثار گنجينه موزه در ايتاليا و آلمان مطرح شد، اظهار نظرهاي متفاوتي از سوي هنرمندان، انجمن‌هاي هنري و کارشناسان بيان شد. مسوولان اين موزه تصميم گرفته‌اند دست به تعاملات بين‌المللي بزنند و بخشي از آثار را براي نمايش به اروپا بفرستند، ولي گروهي از هنرمندان و کارشناسان با اين سفر مخالف‌اند. اين در حالي است که هم‌اکنون امکان نمايش همه آثار گنجينه براي بازديدکنندگان از موزه وجود ندارد و سايت موزه هم که قرار بود کل آثار را به‌صورت مجازي به‌نمايش بگذارد، هنوز کامل نشده است.

وقتي بحث واگذاري موزه هنرهاي معاصر به بنياد رودکي مطرح شد، برخي کارشناسان در صحبت‌هاي‌شان به اين موضوع اشاره کردند که موزه هنرهاي معاصر مي‌تواند با به‌نمايش گذاشتن گنجينه‌اش در کشورهاي مختلف و تعامل با موزه‌هاي بين‌المللي به ارتقاي سطح هنري خود در دنيا کمک کند و اعتبار واقعي‌اش را به‌ست آورد. با اين حال، وقتي موضوع نمايش آثار در برلين و رم مطرح شد، نگراني‌ها کم‌کم خود را نشان داد.

مهم‌ترين بحثي که اين روزها در صحبت‌هاي هنرمندان و در جلسات آن‌ها با مديران و مسوولان هنري وزارت ارشاد مطرح شده، نگراني از سالم ماندن آثار است. آثار موزه هنرهاي معاصر ارزش هنري بالايي در تاريخ هنر معاصر و مدرن دنيا دارند و همواره براي نمايش آن‌ها در بيرون از مرزهاي کشور و موزه‌هاي اروپا درخواست‌هاي متعددي مطرح بوده است. حالا بعد از سال‌ها موزه تصميم گرفته است تعدادي از آثار گنجينه را به اروپا بفرستد و مسوولان اين قول را داده‌اند که سفر آثار کاملا بي‌خطر باشد و آن‌ها سالم به کشور بازگردانده شوند.

نگراني‌ برخي هنرمندان و انجمن‌هاي هنري بر اين مبناست که با تغيير دولت در سال آينده، آثار گنجينه موزه هنرهاي معاصر که به اروپا برده شده‌اند، با مشکلاتي مواجه شوند. آن‌ها معتقدند اين سفر بايد تا آغاز دولت بعد و برگزاري انتخابات رياست‌ جمهوري به تعويق بيفتد و نمايش آثار موزه در کشورهاي ديگر و بازگشت آن‌ها، در يک دولت اتفاق بيفتد. با اين حال، معاون هنري وزارت ارشاد اعلام کرده که نمايشگاه‌ها در موعد مقرر برگزار مي‌شوند و اتفاقي هم براي آثار نمي‌افتد.

مجيد ملانوروزي - رييس موزه هنرهاي معاصر - درباره حاشيه‌هاي به‌وجود آمده براي سفر بخشي از گنجينه موزه هنرهاي معاصر به اروپا براي نمايش در برلين و رم، اظهار کرد: نگراني‌ها درباره سفر بخشي از گنجينه موزه هنرهاي معاصر به اروپا بي‌مورد است و اين آثار در هر شرايطي به کشور برمي‌گردند.

او ادامه داد: نمايشگاه بخشي از گنجينه موزه اول دي‌ماه در برلين برپا مي‌شود و سه‌ماه در اين شهر ادامه خواهد داشت. سپس نمايشگاه به رم انتقال پيدا مي‌کند و چهارماه نيز در آنجا برپا خواهد بود.

ملانوروزي افزود: آثار در هر شرايطي به ايران برمي‌گردند. ما سال قبل آثاري را از آمريکا گرفتيم که در دوران پهلوي خريداري شده بودند و با پيگيري از دادگاه لاهه، آن‌ها را پس گرفتيم. آن آثار با اين‌که توسط جمهوري اسلامي خريده نشده بودند، اما به نام موزه بودند و توانستيم با پيگيري‌هاي‌مان آن‌ها را به کشور بازگردانيم.

رييس موزهنرهاي معاصر افزود: آثاري که 37 سال پيش خريده شده بودند، پس گرفته شدند، بنابراين نگراني‌اي درباره آثار نمايشگاه‌هاي برلين و رم وجود ندارد. همچنين همه آثاري که قرار است از مرز کشور خارج شوند بيمه مي‌شوند. تغييرهاي متعدد در مديريت و سرپرستي موزه هنرهاي معاصر در سال‌هاي گذشته و فاصله گرفتن اين موزه از اعتبار گذشته‌اش که ناشي از مسائل مختلفي است، اين مکان هنري را با مشکلات مختلفي مواجه کرده است. بر همين اساس، هر تصميمي که درباره موزه گرفته يا خبري از آن در رسانه‌ها منتشر مي‌شود، واکنش‌هاي متعددي را از سوي جامعه هنري درپي دارد. همه اين‌ها باعث شده است موزه نتواند به رسالت اصلي خود بپردازد.


  در بيست‌و‌ششمين جشنواره «پيامي به بشريت»
 «روياهاي دم صبح» بهترين مستند بلند جشنواره روسيه را کسب کرد 

«روياهاي دم صبح» به کارگرداني مهرداد اسکويي، موفق به کسب جايزه بهترين مستند بلند از جشنواره «پيامي به بشريت» روسيه شد.

به گزارش مهر، بيست‌و‌ششمين جشنواره «پيامي به بشريت» امسال از 23 سپتامبر تا 1 اکتبر برگزار شد که مستند «روياهاي دم صبح» به عنوان يکي از 10 فيلم بخش رقابتي بين الملل اين جشنواره انتخاب شده بود. فيلم مهرداد اسکويي در 2 نوبت در تاريخ 27 و 28 سپتامبر در اين جشنواره به نمايش در آمد و موفق به کسب جايزه بهترين مستند بلند شد.

اين جشنواره امسال 2 مهمان ويژه داشت يک ورنر هرتسوگ فيلمساز آلماني در تاريخ 23 سپتامبر در مراسم افتتاحيه جشنواره حضور يافت و فيلمش «بنگر و ببين: زودگذري جهان متصل» به عنوان فيلم افتتاحيه جشنواره به نمايش درآمد.

ايزابل هوپرت بازيگر مشهور فرانسوي نيز مهمان ويژه بود که با فيلم جديدش «اله» ساخته پل فرهوفن در جشنواره حضور يافت. با توجه به اهداف اين جشنواره بخش‌هاي داستاني کوتاه و فيلم‌هاي انيميشن هم به آن اضافه شد و در بخش رقابتي جاي گرفتند. هر سال جشنواره «پيام به بشريت» بيش از 50 فيلم روسي را براي اولين بار اکران مي کند و بيش از 300 فيلم از گوشه و کنار جهان را به نمايش درمي‌آورد. امسال بيش از 3000 فيلم براي شرکت در اين جشنواره شرکت کرده بود. اين جشنواره که از سوي وزارت فعاليت‌هاي فرهنگي روسيه حمايت مي‌شود، از سال 1989 کار خود را آغاز کرده است و از سال 1994 به رويدادي سالانه بدل شده و بخش رقابتي به آن اضافه شده است.

مهرداد اسکويي تاکنون براي اين مستندش علاوه بر دريافت جايزه «عفو بين‌الملل» از شصت و ششمين دوره جشنواره فيلم «برلين»، توانست جايزه بزرگ جشنواره «ترو فالس» آمريکا با عنوان «ترو ويژن اوارد» را به عنوان بهترين مستند ساز سال 2016 جهان از آن خود کند. اين مستند روايتگر سرگذشت دختران نوجواني است که در روزهاي پاياني سال براي حکم آزادي خود از کانون اصلاح و تربيت انتظار مي‌کشند.


  رضا عطاران:
 مردم کار طنز را بيشتر دوست دارند  

رضا عطاران بازيگر و کارگردان، گفت: هنوز در بين مردم رفت‌وآمد مي‌کند و سوژه‌هايش را از اين طريق به دست مي‌آورد.

اين هنرمند در حاشيه نمايش فيلم «چه خوبه برگشتي» به کارگرداني داريوش مهرجويي در کيش، اقدامات انجام‌شده توسط موسسه هواداران هنر را مثبت خواند و دراين‌باره به هنرآنلاين گفت: چنين اقداماتي که ريشه در بخش خصوصي دارد، مي‌تواند باعث تشويق هنرمندان و مردم شود ضمن اينکه من بعد از چند سال از ديدن مجدد فيلم چه خوبه برگشتي و صدالبته بودن در بين مردم و خنديدن با آن‌ها لذت بردم.

او در پاسخ به اين سؤال که بين کارهاي طنز و جدي کدام را بيشتر دوست دارد، اظهار کرد: من کار هنري را چه به صورت طنز و چه جدي دوست دارم، اما به نظر مي‌رسد راهي که براي من در سينما باز شد بيشتر در حوزه کمدي و طنز بوده است. البته زمان‌هايي هم بوده که به شکلي تأثيرگذار کارهاي جدي نظير «دهليز» - که واقعاً دوستش دارم - را کار کرده‌ام. عطاران سينماي طنز را با مشکلاتي مواجه دانست و گفت: از آنجايي که طنز همواره باعث خنده مي‌شود، در سطح دنيا، ساده‌تر گرفته مي‌شود و کمتر به آن پرداخته مي‌شود. در حالي که کار طنز بسيار سخت است. اين در حالي است که در تمام جشنواره‌هاي خارجي نيز کارهاي جدي جايزه مي‌گيرند و تمام اتفاقات خوب مختص کارهاي جدي است. در واقع اين مشکل در سراسر دنيا وجود دارد اما قطعاً بازيگر خوب طنز هم مي‌تواند مورد توجه قرار گيرد.

وي در پاسخ به اين سؤال که ايده‌هايش را از کجا به دست مي‌آورد گفت: هنوز ايده‌هايم را از مردم مي‌گيرم، زيرا هنوز ماشين ندارم و سوار تاکسي مي‌شوم و با مردم حرف مي‌زنم و از درد دل و صحبت‌هايشان چيزهايي درمي‌يابم.

وي تأثيرگذاري کار طنز را در بين مردم بيشتر خواند و گفت: برخلاف جشنواره‌ها که بيشتر کار جدي را مي‌پسندند مردم کار طنز را بيشتر دوست دارند. البته در حال حاضر کارهاي جدي چون «ابد و يک روز» و «فروشنده» نيز بسيار مورد توجه مردم قرار گرفته است و اميدوارم که در بخش هنري هم کار طنز مورد توجه قرار گيرد.


 مريم سعادت:
 نمايش عروسکي هنوز در بين مردم ناشناخته مانده است  

مريم سعادت گفت: نمايش عروسکي و ارزش‌هايش هنوز در بين مردم ناشناخته مانده است و همه فکر مي‌کنند اين هنر مختص کودکان است.

به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون پرورش فکري، مريم سعادت بازيگر و چهره پيشکسوت حوزه هنر‌هاي نمايشي کودک و نوجوان با بيان اين‌که سنگين‌ترين مفاهيم فلسفي را هم مي‌توان با استفاده از نمايش عروسکي اجرا کرد افزود: براي افزايش شناخت مردم از اين هنر مسوولان وظيفه‌اي برعهده دارند و به نظر من بايد امکانات بيشتري در اختيار کانون بگذارند.

وي که در گروه داوري هفدهمين جشنواره نمايش عروسکي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان حضور داشت درباره‌ کيفيت آثار اجرا شده در اين جشنواره خاطرنشان کرد: اين اولين داوري من در جشنواره کانون بود و به نظرم آثار و خود جشنواره بسيار اميدوار کننده بود. من اين کارها را خيلي دوست داشتم.

اين دانش‌آموخته رشته تئاتر عروسکي از دانشکده هنرهاي دراماتيک در ادامه يادآور شد: اگر براي اين نوجوانان و پرورش اين‌همه فکرها و ايده‌هاي خوب آنان کارگاه‌هاي آموزشي و تئاتر عروسکي مناسبي به ويژه در زمينه در زمينه عروسک گرداني، صداپيشگي و حتي عروسک‌سازي برپا شود، نتيجه دوره‌هاي بعد بي‌ترديد بهتر هم خواهد شد.

سعادت با بيان اين‌که فعاليت‌هاي هنري‌اش را سال‌ها پيش از کانون آغاز کرده است، کانون را محيطي گرم براي کودکان و نوجوانان توصيف کرد و گفت: من به خاطر وجود چنين فضايي هميشه احساسي گرم و صميمانه نسبت به اين مجموعه دارم و اين بهترين ويژگي کانون است.

هفدهمين جشنواره نمايش عروسکي مراکز کانون سراسر کشور با حضور 11 گروه منتخب از بين 473 گروه روزهاي 6 تا 8 مهر 1395 به ميزباني کانون مازندران و در شهر ساري برگزار شد.

داوري مرحله کشوري اين رقابت هنري را علاوه بر مريم سعادت، حسن دادشکر و زهرا صبري بر عهده داشتند.

در اين جشنواره آثار اعضاي ارشد مراکز کانون که نوجوانان فعال عضو اين مراکز هستند به رقابت گذاشته شده بود.


 کارگاه ساخت ??? پرتره از چهره‌هاي هنري برگزار شد  

کارگاه عملي ساخت صد پرتره از چهره‌هاي محبوب سينما و تئاتر ايران در باغ فرهنگسراي نياوران برگزار شد.

به گزارش مهر، در ادامه ساخت پرتره چهره‌هاي نام آشنا و محبوب کشور، اين بار با حضور 100 هنرمند شرکت کننده و علاقمندان با مديريت هيوا پاشايي آثار هنري با موضوعيت چهره بزرگاني مانند عباس کيارستمي، داوود رشيدي، مسعود کيميايي، محمدعلي کشاورز، علي نصيريان، پرويز پرستويي، هما روستا، حميد سمندريان، اصغر فرهادي و‌... برگزار شد.

پاشايي مجري اين پروژه هنري درباره چگونگي برگزاري ورک شاپ يادشده، اظهار کرد: انجام اين پروژه ملي با همکاري و حمايت بنياد آفرينش‌هاي هنري نياوران و خانه تئاتر ايران و مشارکت هنرمندان متعهد به فرهنگ و هنر بومي ممکن شده است.

او درباره تکنيک ساخت آثار گفت: تمام آثار پديد آمده با به کارگيري حدود 500 کيلوگرم انواع مهره‌هاي رنگي چوبي ساخته شده اند که در نوع خود بي‌نظيرند و يادآور فرهنگ ذکر ما ايراني‌هاست و اشاره به احترام و گرانقدري چهره‌هاي فرهنگي هنري براي مردم ما دارد. به همين منظور از 100 هنرمند علاقمند دعوت شد و پس از برگزاري دوره‌هاي آموزشي 48 ساعته در مدت يک ماه در سالن گوشه فرهنگسراي نياوران، امروز توانستيم به صورت عملي ساخت اين چهره‌هاي محبوب را به اتمام برسانيم.

وي ادامه داد: با رايزني‌هاي انجام شده قرار است نيمه دوم آبان ماه امسال در نگارخانه آريانا واقع در خيابان فرشته و با حضور صاحبان چهره‌هاي يادشده و اصحاب فرهنگ و هنر، از پرتره اين عزيزان رونمايي شود.

اکبر عالمي، اصغر همت، عباس سجادي،‌هانا کامکار، مهدي ساروخاني و هيوا پاشايي اعضاي شوراي سياستگذاري اين پروژه فرهنگي و هنري هستند.


 اخبار 

رد و بدل دو ميلياردي در اولين حراج
آثار خوشنويسي

ايلنا: نخستين حراج «ترانه باران» با فروش دو ميليارد و ششصد و نه ميليون تومان از آثار خوشنويسي و نقاشي‌خط برگزار شد.

جمعه شب نهم مهرماه، نخستين حراج آثار خوشنويسي با عنوان «حراج باران» توسط گالري «ترانه باران» در يکي از هتل‌هاي تهران برگزار شد و 66 اثر ايراني و سه اثر از کشورهاي ترکيه و لبنان در اين حراج ارائه شد.

شهرام شکيبا چکش اين حراج را مي‌زد و حراج را با ده درصد پايين‌تر از قيمت کمينه تعيين شده آغاز و در نهايت با رقم پيشنهادي خريداران به ثبت مي‌رساند.

اثري به خط ميرعماد با قيمت 600 ميليون تومان رکورددار اين حراج شد و اثري از محمد حسين شيرازي به قيمت 420 ميليون تومان، اثري از رضا رينه‌اي با قيمت 140 ميليون تومان و اثري به خط نصرالله افجه اي به قيمت 110 ميليون تومان رکوردداران بعدي اين حراج بودند. همچنين چهار اثر بالاي 100 ميليون تومان در اين شب چکش خورد.

در اين حراج آثار هنرمندان چون علي شيرازي، محمد علي قرباني، محمد بن جلالي الحسيني، مير علي، حسن زرين قلم، سيد محمد بقا، سلطان محمد خندان، محمد حسين اصفهاني، رضا رينه‌اي، ميرزا اسدالله شيرازي، جعفر علي سروي، محمد رضا پژند، اثر احمد پيله‌چي، نصرالله افجه‌اي، عبدالرحيم و فتح‌الله افسر ارائه شده است.

زندگي نقاش مبتلا به آلزايمر در يک مستند

ايسنا: «نقاش باد» با موضوع زندگي بيژن بهادري، نقاش مبتلا به بيماري آلزايمر در قالب مجموعه «سينما حقيقت» از شبکه مستند سيما روي آنتن مي‌رود.

عزت‌الله پروازه، کارگردان «نقاش باد» درباره اين مستند توضيح داد: اين اثر درباره بيژن بهادري کشکولي نقاش خودآموخته و قوم‌نگار قشقايي است که به بيماري آلزايمر مبتلا شده و دخترش از او مراقبت مي‌کند. او فرهنگ، آداب و رسوم و زندگي روزمره ايل را به سبک ناتوراليستي ثبت کرده است، وي تنها معلم هنر عشايري است که از نقاشي در تعليمات عشايري استفاده بسزايي کرده است. وي افزود: «نقاش باد» که منتخب جشنواره‌هايي چون «سينما حقيقت»، جشن خانه سينما، جشنواره رشد، هنرهاي تجسمي‌فجر و جشنواره آفريقاي‌جنوبي بوده، پس از پشت سر گذاشتن پژوهش و برقراري ارتباط با خانواده بيژن بهادري در بهمن ماه سال 93 آغاز شد و تا سال 94 به پايان توليد خود رسيد.

پروازه يادآور شد: نقاشي‌هاي بيژن بهادري احساس خوبي را به من منتقل مي‌کردند، يک ارتباط واقعي و ملموس و حضور نقاش را در اثر حس مي‌کردم. اما زماني که متوجه شدم بيژن بهادري به بيماري آلزايمر مبتلا شده و قابليت بيان و حرکت ندارد، به يک تضاد بين زندگي ساکن کنوني ايشان و پويايي و حرکتي که در فرم تابلوهايشان بود رسيدم. اين دليلي شد تا در ساختار علاوه بر مشاهده مستقيم از زندگي ايشان يک فضاي ذهني بر گرفته از مفاهيم تابلوها درون مستند «نقاش باد» ترسيم کنم. در اين فضاي ذهني بيژن بهادري بخشي از خود و فرهنگ قومي‌اش را تعريف مي‌کند.

اين مستندساز تصريح کرد: اگر زودتر دست به کار شويم هنوز فرصت ثبت موضوعاتي با پشتوانه تاريخي و فرهنگي غني باقي است و خوشبختانه سليقه‌هاي متفاوت و متنوع مخاطب از اين موضوعات استقبال مي‌کنند.

«جاودانگي» به رم راه يافت

گروه فرهنگي: فيلم سينمايي «جاودانگي» به کارگرداني مهدي فرد قادري و تهيه کنندگي جواد نوروزبيگي در اولين اکران جهاني خود مهرماه سال جاري در بخش مسابقه جشنواره معتبر رُم ايتاليا به نمايش در مي‌آيد.

جشنواره فيلم رُم که در سال‌هاي اخير با حضور چهره‌هاي تاثيرگذار سينماي جهان همچون آل پاچينو، لئوناردو دي‌کاپريو، فرانسيس فورد کاپولا، شان پن، انيو موريکونه، مونيکا بلوچي، اسکارلت جوهانسون، جيک جيلنهال، ايزابل هوپر و... به يکي از معتبرترين جشنواره‌هاي جهان تبديل شده است، امسال نيز در يازدهمين دوره برگزاري خود شاهد حضور سينماگراني همچون تام هنکس، مريل استريپ، اليور استون، ديويد ممت و ويگو مورتنسن خواهد بود و فيلم سينمايي «جاودانگي» به عنوان نماينده سينماي ايران در اين جشنواره حضور خواهد داشت.

ساختار پلان-سکانس 145 دقيقه اي «جاودانگي» بر‌اساس نخستين فيلم کوتاه اين فيلمساز «تناوب» است که در سال 84 در يک پلان يازده دقيقه اي کارگرداني شده است. مهدي فرد قادري در طول ده سال سال گذشته با ساخت هفت فيلم کوتاه از جمله فيلم‌هاي کوتاه پلان- سکانس «تناوب»، «دايره‌هاي معکوس» و «ماجراي يک شب باراني» موفق به دريافت جوايز مختلف بين‌المللي شده است و «جاودانگي» نخستين فيلم بلند اين کارگردان محسوب مي‌شود که تمام اتفاقات آن در شبي باراني در قطاري مسافربري رُخ مي‌دهد.

يازدهمين جشنواره فيلم رم از 13 اکتبر (22 مهر) آغاز به کار مي‌کند و تا 23 اکتبر (2 آبان) ادامه دارد.

«اينک آخرالزمان» در خانه هنرمندان

گروه فرهنگي: فيلم «اينک آخرالزمان» در خانه هنرمندان ايران به روي پرده مي‌رود.

در ادامه برنامه‌هاي سينماتک خانه هنرمندان ايران دوشنبه 12 مهر فيلم «اينک آخرالزمان» به کارگرداني فرانسيس فورد کاپولا به نمايش در مي‌آيد. اين فيلم محصول سال 1979 است و به وقايع جنگ ويتنام مي‌پردازد. پس از نمايش فيلم نيز نشست نقد و بررسي آن با حضور جواد طوسي به عنوان منتقد برنامه برگزار خواهد شد.

«اينک آخرالزمان» ساعت 18 روز دوشنبه 12 مهر در تالار استاد ناصري خانه هنرمندان ايران به روي پرده مي‌رود.

برگزاري اولين کنسرت حامد همايون

در حمايت از کودکان محک

گروه فرهنگي: مديرعامل مؤسسه «ترانه شرقي» از اهداي کليه عوايد اولين کنسرت حامد همايون به کودکان مبتلا به سرطان محک در زمستان 95 خبر داد. حامد همايون، خواننده موسيقي پاپ به همراه محسن رجب‌پور، تهيه‌کننده و مديرعامل مؤسسه «ترانه شرقي» در آخرين بازار با نام «قلک‌شکان» محک حضور يافتند. رجب‌پور در جمع هنردوستان ضمن ابراز خوشحالي از حضور در محک از اهداي کليه عوايد اولين کنسرت حامد همايون به کودکان مبتلا به سرطان محک خبر داد.

حامد همايون پس از بيان سخناني در جمع ياوران محک، در حاشيه اين بازار گفت: «آوازه محک را پيشتر شنيده بودم ولي از 2 سال پيش به صورت جدي فعاليت‌هاي اين مؤسسه را دنبال کرده‌ام. فضاي محک پر از انرژي مثبت است و اميدوارم بتوانم به عنوان جزئي از جامعه هنري به عنوان يکي از اعضاي محک شناخته شوم».

همايون که يکي از قلک‌هاي محک را دريافت کرده بود تا با خود ببرد افزود: «براي نخستين بار است که در يک فضاي عمومي‌ظاهر شده‌ام و خوشحالم که اين فضا متعلق به يک مؤسسه خيريه است. مؤسساتي چون محک براي ساخت جامعه بهتر بسيار مؤثرند و اميدوارم چنين سازمان‌هايي همواره فعال باشند و هنرمندان نيز بتوانند از طريق همراهي با اين مؤسسات خدمتگزار مردم جامعه باشند».

همايون با اشاره به صحبت‌هاي رجب‌پور مبني بر حمايت از کودکان مبتلا به سرطان در پايان گفت: «مطمئن باشيد که کليه عوايد حاصل از اولين کنسرت تهران خود را به کودکان محک تقديم مي‌کنم».

لازم به ذکر است آخرين بازار با نام «قلک‌شکان» 8 و 9 مهر در مؤسسه خيريه محک برگزار شد. در اين بازار از نام جديد بازار که با مشارکت ياوران انتخاب شده بود رونمايي شد. بنا به نظر نيکوکاران بازار مهر ماه محک از اين پس با نام «جشن قلک‌هاي کوچک و آرزوهاي بزرگ» برگزار خواهد شد.